Kroniek van den dag De koe van den landarbeider. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 21 Mei 1941 Frankrijk en de nieuwe orde. Uit de veelheid van geruchten en veron derstellingen komen voor de zuiverheid der beoordeeling eenige markante feiten. Wan neer men genefgd is de torpedeering van het Egyptische s.s.. Zam-Zam te beschou wen als een teeken, dat de koers in de Vereenigde Staten zich nog scherper tegen Duitschland zal keeren, dan staat daarte genover een Dultsche argumentatie, waar uit moet worden opgemaakt, dat men hier wederom te doen heeft met een herhaling van de Athenia-propaganda, naar aanlei ding van het tot zinken brengen van dit Amerikaansche schip in de eerste dagen van den oorlog. Men moet bij het hanteeren van deze progaganda uitermate voorzichtig zijn en het is niet altijd mogelijk een nauwkeurige onderscheiding te maken, wijl in een tijd als deze waarheid en verdichtsel hand in hand gaan en vaak zoo nauw verweven zijn, dat men er door tot voorbarige en verkeerde conclusies kan geraken. Conclusies zijn er op dit oogenblik niet te trekken, nu we leven temidden van be richten en geruchten, welke voor den ge middelden toeschouwer oncontroleerbaar zijn. Niettemin zijn er eenige concrete feiten, waaraan men houvast kan hebben. De ver deeling van Yoegoslavië heeft in groote trekken haar beslag gekregen, met als hoofdnunten de uitroeping van het konink rijk Kroatië en de bevestiging der Italiaan- sche souvereiniteit langs de Adriatische kuststrook. Hiermede zijn lang gekoesterde Italiaan- sche wenschen bevredigd en tegelijkertijd és voor Rome het vredssbedrag van 1918 ongedaan gemaakt. Het fascistische Italië kan. ook al heeft het heel wat offers moe ten brengen, met dezen gang van zaken zeker tevreden zjjn, omdat daarin tevens de morée!e genoegdoening gelegen is voor het pnrecht, dat de geallieerden in 1918 hun toenmaligen bondgenoot aandeden. Dat daarbij tevens Kroatië onder een prins van Savoye tót koninkrijk werd ver heven, mag gezien worden als een aanwij zing, dat de spil op de ontwikkeling van dit Balkan-gebied wezenlijken invloed zal uitoefenen. De oorlog in Zuid-Oost-Europa is daar mede tot een definitief einde gebracht, maar nauwelijks is men tot deze bevesti ging van den DuitschTtaliaanschen in vloed geraakt, of nieuwe oorlogsgebeurte nissen vragen de aandacht. Niet zoozeer de capitulatie van den hertog van Aosta, al is dit feit voor het verloop van de ope raties in Oost-Afirka en aan de Egypti sche grens ongetwijfeld van beteekenis. als wel door de gebeurtenissen in Irak en Syrië. De vijandelijkheden tusschen de Iraak- sche en Britsche troepen staan niet op zich zelf. De gebeurtenissen in Syrië, waar Duitsch bodempersoneel is gearriveerd en' waar de Britten bereids vijandelijkheden hebben geopend, accentueeren het verband. Wat in Irak gebeurt is een onderdeel van den grooten machtsstrijd, welke zich ge leidelijk concentreert om de beheersching van Suez. Een onderdeel tevens, voor zoo ver daarbij de petroleumvoorziening van het Britsche oorlogsapparaat in het geding is. De gebeurtenissen in Syrië, hoewel de berichten dienaangaande nog te vaag zijn om de situatie volledig te beoordeelen, ves tigen de aandacht op de DuitschFransche betrekkingen, welke thans in een geheel nieuw stadium zijn getreden. Admiraal Darlan, de plaatsvervanger van maarschalk Pétain, is de vorige week naar Duitschland gereisd, waar tijdens be sprekingen met den Flihrer overeenkom sten zijn gesloten, welke vooral voor de toekomst van Frankrjjk van bjjzonder ge wicht moeten worden geacht. Wat ook de strekking van deze overeen komsten moge zijn, waaromtrent het wach ten nog is op een officieele verklaring, één ding is zeker, dat Vichy met de aanvaar ding daarvan, neen heeft gezegd met be trekking tot ale suggesties omtrent een politiek van afwachten, waarvan men in tal van kringen Pétain min of meer ver dacht. De tweede conclusie is, dat Parjjs de overwinning heeft behaald op .Vichy, dat Lava's opvattingen door Darlan zijn aan vaard. Het wachten is op de officieele verkla ring en daaruit zal moeten bljjken inhoe- verre de overeenkomst verder gaat dan de wapenstilstandsovereenkomst van Com- piegne. Vichy heeft zich thans, naar het schijnt, onvoorwaardelijk aangesloten bij de nieuwe orde en wanneer er verband bestaat met de gebeurtenissen in Syrië, dan wil zulks zeggen, dat deze nieuwe Fransche toezeg ging ook gev,olgen heeft voor het verloop van den oorlog. De consequenties daarvan zijn nog niet te Overzien. VULKAAN OP KAMSJATKA IN WERKING. Uit Moskou meldt het D.N.B. Uit Petro- pawlowsk op het schiereiland Kamsjatka wordt melding gemaakt van een versterkte werking van den vulkaan Tolbatsjik. In den nacht van 8 op 9 Mei werden de be woners van een in de nabijheid van den vulkaan gelegen dorp door zwaar gerom mel en door aardschokken uit den slaap gewekt. Het bleek, dat zich niet ver van den hoofdkater van den genoemden vul kaan een nevenkrater had gevormd, waar uit vuur omhoog steeg. De sneeuw in de omgeving van den vulkaan is met asch bedekt, en aan den nachteljjken hemel valt een sterke vuurgloed waar te nemen. Door het hevige onderaardsche gedreun trillen in de omliggende dorpen de ruiten der huizen. De vulkaan Tolbatsjik ligt on geveer dertig km. ten Zuiden van de Kljutsjewskajasopa, den grootsen vulkaan van Azië en Europa. De vulkaan Tobatsjik die sinds 1939 weer voortdurend in wer king is, heeft, volgens de Prawda, bij elkaar tachtig nevenkraters. Sinds 1937 zjjn er op het schiereiland Kamsjatka on geveer vjjftig vulkanische uitbarstingen voorgevallen. Propaganda voor het geitenfokmateriaal. De heer Versluys te Serooskerke vertelt van zijn werk. Etenstijd op het fokstation. De heer Versluys als belangstellend toeschouwer. Foto Broerse. De actie, welke in Zeeland en in navolging hiervan thans ook in Gronin gen gevoerd wordt om in een kort tijdsbestek te komen tot een belangrijke uitbreiding van den geitenstapel, heeft de geit, het vriendelijk en aanhankelijke huis dier van vele plattelandsgezinnen, zeer toepasselijk wel eens de koe van den land arbeider genoemd, in het midden van de belangstelling geplaatst. Reeds meer dan een kwart eeuw heeft de Provinciale Ver- eeniging tot Verbetering van het Geiten ras in Zeeland het houden van geiten ge propageerd en door het geven van voor lichting en het beschikhaar stellen van prima fokmateriaal den geitenstapel ver beterd. Met den steun van de afdeeling Zeeland van Winterhulp Nederland en de Sociale Commissie Zeeland is thans aan deze propaganda groote uitbreiding ge geven, waarbij reeds tastbare resultaten bereikt zijn. Op grooten schaal is een pakkende reclame verspreid, waarin wordt gewezen op de groote voedingswaarde van melk in het algemeen en geitenmelk in het bijzonder. De actie heeft na de dis tribueering der koemelk nog aan be lang gewonnen; de geitenmelk, die bo vendien belangrijk vetter en dus- voed zamer is dan koemelk, valt n.l. buiten de distributie. De geit kan hierdoor belangrijk bijdra gen aan de instandhouding der volks kracht en de bestrijding van een onder mijning der volksgezondheid, die, gezien de door doktoren geconstateerde vermin dering der lichaamsgewichten door de schaarschte aan levensmiddelen, geenszins denkbeeldig is. „Kan de Prov. Vereeniging aan de vraag naar geitenlammeren voldoen?" Deze vraag legden wij voor aan den heer J. Versluys te Serooskerke, secretaris-pen ningmeester dezer vereeniging en leider van het aldaar gevestigde geitenfokstation. De heer Versluys bleek, ondanks zijn vele beslommeringen, gaarne bereid ons in de werkzaamheden der vereeniging, die, mede door zijn toewijding en groote liefde voor de geitenfokkerij, die zijn levenswerk werd, groot geworden is, in te wijden. Als een goed docent begon de heer Ver sluys te vertellen hoe de vereeniging in pl.rn. 27 jaar gegroeid is van 3 afdefelin- gen tot 65 afdeelingen met 3600 leden, houders van niet minder dan 6000 geiten, die een zee van melk produceeren, n.l. 4 millioen liter. Berekend naar den prijs van consumptiemelk, vertegenwoordigt dit een waarde van 400.000, in voedings waarde overeenkomend met 1.600.000 kg. vleesch, waarvoor 5000 stuks rundvee noo- dig zouden zjjn. Het belang van dezen gei tenstapel is hiermede voldoende aange toond. Zoo één vereeniging aan haar doelstel ling beantwoordt, dan is het deze. Naar de heer Versluys ons mededeelde, bedroeg de gemiddelde melkgift, vroeger 400 liter, terwjjl deze thans 700 S50 liter per geit en per jaar bedraagt. Er zijn geiten die daar belangrijk boven komen. Met gerechtvaardigden trotsch deelde de heer Versluys ons mede. dat één geit in 310 dagen het gemiddelde aantal dagen per jaar dat melk gegeven wordt niet minder dan 1240 liter leverde. Dit is ech ter een uitzondering. Het illustreert echter welke resultaten met een in goede banen geleide fokkerij bereikt kunnen worden. HET GEITENSTA!MBOEK. Dat hieraan echter heel wat vast zit, bleek in den loop van het gesprek, toen de heer Versluys ons aan de hand van lijvige registers vertelde van de uitge breide bemoeiingen der vereeniging. Even als dat bij f,e paarden- en rundveefokkerij het geval is, worden alle dieren in een stamboek ingeschreven. Men onderscheidt hierbij een bokken-, een schapen- en een jongveestamboek. Hierin zijn alle bijzon derheden omtrent afstamming enz. der die ren geboekstaafd. Daarnaast worden ge gevens verzameld omtrent de melkop- brengst der geiten en het vetgehalte der melk, aan de hand waarvan kan worden vastgesteld welke dieren het best voor den fok geschikt zijn. Een algemeene con- tróle wordt voorts uitgeoefend op de jaar- ljjksche keuringen, welke in verschillende plaatsen in de provincie worden gehouden. In de wintermaanden worden door de deskundigen der vereeniging voor de af deelingen lezingen gehouden, waarvoor groote belangstelling bestaat. Een .der machtigste wapens, waarvan de vereeniging zich bedient, is het fokstation. Hier worden uitsluitend eerste klas bok ken en geiten gefokt en voortdurend proe ven genomen ter verbetering van het ras. Van hieruit worden de bokken aan de afdeelingen verstrekt, die ze weer gratis ter beschikking der leden stellen. Het werk dat hier verricht wordt is meer malen officieel erkend. Zoo werden reeds bokken en geiten naar Oost- en West- Indië geleverd en een eerste deskundige als de Rjjkszuivelconsulent voor Zeeland, ir. C. Zwagerman, gaf eens als zjjn mee ning te kennen dat deze fokkerij een ver gelijking met de paarden- en rundvee- fokkerjj glansrijk kan doorstaan. Hoewel a. deze werkzaamheden groote kosten met zich brengen, is de contributie zeer laag. Zjj bedraagt slechts 0.35 per lid per jaar. De overige inkomsten der vereeniging bestaan uit subsidies van Ryk en Provincie en bijdragen van particulie ren. UITBREIDING VAN DEN GEITEN STAPEL. Uitvoerig heeft de heer Versluys ons daarop gewezen op het belang van een uitbreiding van den geitenstapel. Elke geit vertegenwoordigt een flinke plas melk, terwjjl de kosten aan het houden er van verbonden, zeer gering zjjn, bijna uit sluitend die voor het krachtvoer. In hoofd zaak bestaat het voer echter uit gras van- wegbermen, bietenkoppen en -blaren en huishoudelijk afval, dat dus in het al gemeen gratis of bijna gratis bekomen kan worden. Een belangrijke uitbreiding van den geitenstapel brengt de veevoeder positie daarom niet in gevaar. Wat dat betreft kunnen er gerust nog enkele dui zenden geiten bjj komen. Terugkomend op de vraag waarmede wij het onderhoud aanvingen, deelde de heer Versluys mede, dat de vraag naar geitenlammeren, mede door de gevoerde propaganda, dermate gestegen is, dat mo menteel niet aan de vraag kan worden voldaan. Met den financieelen steun van Winterhulp, die daarvoor reeds 2000 uitkeerde, kan verwacht worden dat de geitenstapel dit jaar een uitbreiding met ongeveer 1000 dieren za.1 ondergaan. Bij een matige schatting en een eenigszins gelukkige fokkerjj zal dit volgend jaar een meerdere melkproductie beteekenen van 350.000 liter. Voor wat dit onderdeel betreft kan de productieslag in Zeeland dus als gewonnen beschouwd worden! Er zitten echter veel problemen aan deze zaak vast. De prijsregeling is er een van. Door de groote vraag wordt thans voor een lam van 6 8 weken grif 25 betaald. Bjj de met subsidie gefokte lam meren wordt door de vereeniging echter adviseerend ten aanzien van de prijzen opgetreden, waardoor excessen voorkomen worden. EEN KIJKJE IN HET FOKSTATION. Aan het eind van ons bezoek hebben wij nog een kjjkje genomen in het fok station, dat omgeven door flinke stukken bouwland, waar de klaver en de voeder bieten verbouwd worden, prachtig gelegen is achter de riante buitenplaats „Vrede rust" bij Serooskerke. In twee stalgebou- wen zijn de geiten en bokken onderge bracht, waarbij in feite de geiten van de bokken gescheiden zijn. Opvallend waren de propere hokken, waarin de dieren ge stald zijn. Dit fokstation moet in de gel- tenwereld wel als het deftigste hotel ter wereld bekend staan. Met gerechtvaardig den trotsch toonde de heer Versluys ons de speelsche lammeren, spierwit, zonder eenig smetje, en de trouwhartige geiten, met hun volle ronde uiers, waaruit een knec.it juist een straal volle, warme melk liet spuiten. De bokkenstal huisde verschillende die ren met een eerbiedwaardig uiterlijk. Met hun vervaarlijke oversterke koppen, waar mede zij zelfs de hechtste hokken weten te vernielen, getooid met een langharige sik, deden zjj ons aan aartsvaders den ken. Er worden uitsluitend hoornlooze die ren gefokt, waarbij steeds nieuwe proeven genomen worden. Zoo nu en dan komt daar bjj een terugslag voor, doch al is de bok van nog zulk een goed ras, hij wordt zonder pardon afgemaakt indien hjj over hoorns bljjkt te beschikken. Verrjjkt met een schat van wetens waardigheden over een interessanten tak onzer vaderlandsche veeteelt, hebben wjj afscheid genomen van onzen sympathieken gastheer, bjj wien de zorg voor de Zeeuw- sche geitenfokkerij in goede handen is. Groenten en zout komen beslist niet „op den bon". Textlelkaart blijft tot de laatste punten geldig. (Van een byzonderen correspondent.) De distributie heeft het de laatste we ken hard te verduren gehader is een ware lawine van booze geruchten uitge stort over de minst populaire van alle oorlogsmaatregelen. Slechts weinige le zers zullen niets vernomen hebben van al die onrustbare nieuwtjes „uit de beste bron" de textielkaarten zouden ongel dig verklaard worden, de groente kwam op den bon en het zout werd onbruikbaar gemaakt voor conserveeringsdoeleinden... Een redacteur van de V.P.B. heeft over deze geruchten, die reeds eerder ernstige gevolgen gehad hebben, een onderhoud gehad met den directeur van het centraal distributiekantoor, den heer S. de Hoo, die gelukkig in de gelegenheid was deze geruchten met den grootsten nadruk tegen te spreken en eenige hoopvolle en gerust stellende verklaringen over de distributie af te leggen. „De distributie is in de afgeloopen week weer meer dan ooit het slachtoffer geweest van booze geruchten" antwoordde de directeur van liet centraal distributie kantoor. de heer S. de Hoo, op óns ver zoek om een verklaring inzake een aantal praatjes over nieuwe distributiemaatrege len, die wil men de lieden, die het zoo goed weten, gelooven in de pen zouden zijn. „Hopenlijk zjjn de woorden van dr. Fischboeck niet voor doovemans ooren ge sproken. Men moet er zich eindelijk van bewust worden, dat hamsteren en sluik handel ernstige moreele gevaren voor ons volk opleveren". „Kunt u iets zeggen van de volgende drie geruchten, welke den laatsten tijd zoo bijzonder hardnekkig de ronde hebben ge daan a. dc groente zou op den bon komen b. er zouden maatregelen in voorberei ding zijn om het zout „blauw be maken", opdat het niet meer te gebruiken zou zijn voor -het inleggen van bepaalde levensmid delen c. de textielkaart zou geheel of gedeel telijk ongeldig verklaard worden?" „Ik kan alle drie beweringen met den meesten nadruk categorisch tegenspre ken", aldus de heer De Hoo in antwoord op onze vraag. „Het is volslagen nonsens". VOORZIENING VOLKOMEN VEILIG. „Wat de groente betrefter is zelfs niet over gesproken om deze te gaan distribuee- ren, noch door Duitsche, noch door Neder- landsche instanties. Onze productie is trou wens gelukkig groot genoeg om ons volk te voorzien, ongeacht de export. Zelfs al zou men nu plotseling in verhoogde mate gaan hamsteren door het inmaken van meer groenten, dan gewoonlijk, dan wordt de voorziening nog niet in gevaar gebracht. Wat men nu eigenlijk precies bedoelt met het blauw maken van het zout, waardoor het dan niet meer te gebruiken zou zijn voor het inleggen, is mjj eigenlijk niet eens heelemaal duideljjk. Maar in ieder geval is dit gerucht nog van tameljjk onschuldigen aard, want het hamsteren van zout levert praktisch geen enkel gevaar op. Er is meer dan genoeg zout en er komt regelmatig meer dan genoeg bjj. Wat tenslotte het ongeldig verklaren van de textielkaarten betreftdit gerucht was van heel wat kwaadaardiger aard. Maar gelukkig hebben de feiten al uitgewezen, dat het volslagen dwaasheid was. U be- grijpt, dat wij al deze geruchten zeer scherp volgen en nu had de textielkaart volgens de praatjes Zaterdag jongstleden al ongel dig moeten worden. Dit is niet gebeurd en het ligt ook geenszins in de bedoeling om zulks of iets van dien aard te doen. Het kwaad heeft in dit geval zichzelf goeddeels gestraft de menschen, die zoo dwaas ge weest zijn om him eigen vertelseltjes te ge looven, en hun textielkaart nog voor Zater dag opgesoupeerd hebben, kunnen nu voor September aanstaande ook niets meer koo- pen. TOT DE LAATSTE PUNTEN. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel heeft naar aanleiding van deze dwaze praatjes dan ook nog eens nadruk kelijk bevestigd, dat bij de laatste inven tarisatie is gebleken, dat de voorraad textielproducten groot genoeg is om de heele textielkaart tot de laatste punten toe te gebruiken. Wel bljjken sommige win keliers een fout gemaakt te hebben, door de oude kwaliteiten vast te houden en alleen de nieuwe kwaliteiten aan de klan ten te verkoopen. Dit verklaarde o.a. waar om het op een gegeven oogenblik zoo moei- ljjk was om nog katoenen naaigarens te krijgen. Vanzelf zal er tegen dergelijke onmaatschappelijke handelingen streng worden opgetreden en de controle is op dit punt dan ook inmiddels aanzienlijk ver scherpt. „Bent u in het algemeen overigens wel tevreden over het verloop van zaken bij de distributie?" ,,Ja, dat wel. Ook bij deze laatste ge ruchten-lawine is de reactie van het pu bliek erg meegevallen. Het is gelukkig1 niet tot een groote stormloop gekomen* zooals wij het bij vorige gelegenheden wel hebben meegemaakt. Er zijn tot onze vreugde verschijnselen, die er op wijzen*, dat men begint in te zien, hoe veel schade men zichzelf en zjjn medeburgers heeft berokkend door het hamsteren en den frau- duleuzen handel in artikelen als bijvoor beeld vleesch en aardappelen. Voorts be gint het contróle-apparaat met den dag beter op zjjn taak berekend te bljjken, ter wjjl de krasse maatregelen tegen de ham steraars en fraudeurs er zeker het hunne toe bijdragen om de distributie vlot en zoo rechtvaardig mogelijk te doen ver- loopen". CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EI* VACANTIEKOLONTES. Algemeene vergadering. Dezer dagen hield het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies te Utrecht zijn gewone jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter der vergadering, dr. A. Schuckink Kool herinnerde er in zjjn ope ningswoord aan, hoe ondanks alle moei lijkheden het Centraal Genootschap toch de verpleging van zwakke kinderen nog voldoende op gang heeft kunnen houden. Wèl dreigden er op financieel gebied moeilijkheden doch men roeit met de rie men die men heeft. De verpleegprijs werd onverandierd ge laten, hoewel de kosten Delangrijk hooger werden. Doch het Genootschap achtte het beter afstand te doen van een gedeelte van het kapitaal, teneinde daardoor bij te kun nen dragen aan een verhooging van den weerstand van ons volk. De jaarverslagen en de rekening en verantwoording werden na korte discussie goedgekeurd. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur werden gekozen mevrouw J. C. Beuker de Kruyff van Dorssen, mevrouw M. Ke telaarVan Goch en arts W. J. Lojenga herkozen werd de heer W. M. Metman. Voorts hield de directeur van het Ge nootschap, de heer H. C. Snel een voor dracht over de nazorg der verpleegde kin- de-ren. De rede gaf aanleiding tot belang rijke discussies, waarop de vergadering besloot den Centralen Raad voor Kinder uitzending te verzoeken het vraagstuk van de nazorg in vollen omvang in studie te willen nemen en als Genootschap zelf ter hand te nemen, wat als voor de hand lig gend uitvoerbaar is. Tot slot van de zeer geslaagde vergadering werd de film „Het Paradijs der Kinderen" vertoond. SCHOENEN TE DUUR VERKOCHT. Een schoenwinkelier te Alkmaar vroeg voor schoenen, die zjjn koopers bljjkens de door de distributie verstrekte bonnen noo- dig hadden, te hooge prjjzen. Een uitgebreid onderzoek van de politie te Alkmaar bracht aan het licht, dat F. N. de eigenaar van den schoenwinkel, in den regel twee tot drie gulden op den prjjs voor een paar schoenen legde. Er waren ech ter ook gevallen, waarin hjj schoenen van 5,95 verkocht Voor 12,50. Uit verklaringen van deskundigen bleek, dat verdachte zich aan ernstige overtre dingen van de prjjsvoorschriften schuldig maakte. Zjjn geheele winkelinventaris werd in beslag genomen. De inspecteur voor de prijsbeheersching veroordeelde verdachte tot een flinke geld boete; een belangrjjk gedeelte van den in beslaggenomen voorraad schoenen werd verbeurd verklaard. De zuster van verdach te, mejuffrouw J. C. N., die als verkoop ster aan de overtredingen medeplichtig was, werd veroordeeld tot een geldboete van 200. Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen. Tienjarig bestaan der afdeeling Overjjsel. Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan heeft de afdeeling Overijsel van den Bond van boerinnen en andere plattelands vrouwen in Nederland gisteren een fees telijke vergadering gehouden in de Buiten- societeit te Zwolle. De afdeeling Overijsel van den Boerin- nenbond heeft in het afgeloopen decennium pionierswerk verricht op haar gebied. Ze was de eerste gewestelijke afdeeling, wel ke in ons land werd opgericht De Boerin- nenbond te Lonneker gaf, in samenwer king met den bond van oud-leerlingen al daar den stoot tot deze oprichting, zooals ze ook de eerste plaatseljjke afdeeling was geweest. Na' Lonneker werd Swollerkarspel opgericht vervolgens Olst en Giethoorn, en nu telt de provinciale bond 735 leden, wier onderlinge verbondenheid en samen werking culmineert in de telken jare te houden algemeene vergadering. Veel me dewerking heeft men in de afgeloopen tien jaren in het bjjzonder ondervonden van de Overjjselsche Landbouwmaatschappij. Zooals de presidente, mevrouw De Jong uit Enschedé, in het licht stelde, heeft de gewestelijke bond in dien tijd veel goeds tot stand gebracht. Hjj strekte in het bjj zonder zjjn bemoeiingen uit over het land- bouwhuishoudonderwjjs, de voorlichting aan de huisvrouwen ten plattenlande, drinkwaterleidingkwesties e.d.. Vele afdee lingen, afgevaardigden van O.L.M. en B.O.O. complimenteerden den bond met het tweede lustrum. INBRAAK IN GROSSEERDERIJ. Vrjjdag jl. is ingebroken in een gros- sierderij van zuivelproducten aan het Ca- landplein te Den Haag. De late bezoekers hadden zich toegang tot het gebouw ver schaft door verbreking van een ruit, waarna zij juist een inspectietocht op het kantoor waren begonnen, toen hun rond wandeling verstoord werd. Een bewoner die in de onmiddelljjke nabjjheid woont en in het pakhuis van de grossierderij zjjn fiets kwam stallen, hoorde gerucht en ging eens verder kjjken. De daders, die zich ontdekt zagen, namen hierop jjiings de vlucht. Toch wist de man een van de daders te grjjpen, die hjj aan een surveil- leerenden agent overgaf. Op het politiebureau bleek het de 18- jarige Van S. te zijn. Bjj het verdere on derzoek kwam vast te staan dat de me de-daders de 21-jarige Van S., een broer van de eerst aangehoudene was en de 20- jarige S. Deze zjjn Maandagavond gear resteerd. Het drietal bekende gepoogd te hebben in te breken. Zij zjjn in bewaring gesteld. De 21-jarige Van S. en de 20- jarige S. zjjn geen onbekende van de po litie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5