UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Landbouw '.•an hedenavond 21.37 tot morgenochtend 5.35 van Donderdagavond 21.38 tot Vrijdagochtend 5.34 De maan komt morgen te 4.18 uur op en graat te 17.43 uur onder. Vrijdag komt de maan te 4.42 op en gaat te 18.46 onder. Walcheren NOG JUIST GERED. DOMBURG. Maandagavond is de kleine Piet M. bijna verdronken in een sloot ge legen bij de Zuiveringsinstallatie. Zijn twee jaar ouder zusje kwam onthutst de moeder mededeelen dat haar broertje in het water lag, waarop mede met behulp der omwonenden het jongetje dat op het mo ment juist boven kwam, gegrepen werd. Een persoon die juist voorbij kwam en die kunde meester is, paste direct kunst matige ademhaling toe, met als resultaat dat het 3 jaar oude jongetje na eenigen tijd weer bij kwam. Deskundige hulp van dokter en verpleeg ster deed hierna het overige zoodat de klei ne geen nadeelige gevolgen zal ondervinden van zijn gevaarlijk avontuur. Gevonden voorwerpen. DOMBURG. Blauw kindersokje, te bevra gen bij den gemeente-veldwachter; zeildoe ken taschje met fleschje, te bevragen bij L. Roelse, Schuitvlotstraat C 21. ZEVENJARIG JONGETJE VERDRONKEN. ARNEMUIDEN. Het 7-jarig zoontje van den heer M. dat Maandagavond met zijn vriendjes gespeeld had, keerde des avonds niet huiswaarts, waardoor de ouders in groote ongerustheid verkeerden. Na des avonds en des nachts gezocht en afgewacht te hebben, werd de kleine Dinsdagmorgen levenloos uit het Arne-kanaal bij de scheepswerf opgedregd. Het eenig kind van den heer M. is ver moedelijk bij het spelen- aldaar in het water geraakt en verdronken. Gevonden voorwerpen. WESTKAPELLE. Een huissleutel, te be vragen bjj J. Hengst, Kloosterstraat A 65 een klein bedrag aan geld. Inlichtingen te bekomen bij J. van Robgen, Noordkerlce- pad B la. Gevonden voorwerpen. AAGTEKERKE. Gevonden 1 heeren polshorloge. Tè bevragen gemeente-veldwachter te Aagtekerke. De Raad van Oostkapelle bijeen. HERZIENING VAN DE HUISNUMMERING. POLITIEVERORDENING GEWIJZIGD. OOSTKAPELLE. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Fabius, voltallig. Eenige goedkeuringsbesluiten en verslagen werden voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van den Slagershond orrt een verplichte winkelsluiting op Donder dagmiddag werd afwijkend beschikt, om reden men hier de noodzakelijkheid 'er niet van inziet. B. en W. hebben een plan in overweging genomen om te komen tot herziening van de huisnummering. Het tegenwoordige sy steem van huisnummering heeft vele be zwaren, zoodat B. en W. voornemens zijn over te gaan tot aparte nummering van de straten en wegen, daartoe zullen aan de straten en wegen naambordjes aange bracht worden. B. en W. vragen daartoe hen het noo- dige crediet te verleenen waartoe z.h.s. wordt besloten. De instructies voor den klokkenist en voor het personeel van de brandweer wer den vastgesteld. Vastgesteld wordt de pensioengrondslag van den heer S. den Hollander als ge meente-ontvanger en Comptabel ambte naar van den vleeschkeuringsdienst. De rekening van den vleeschkeuringsdienst 1940 wordt vooi'loopig vastgesteld met een nadeelig saldo van 560,41 waarvan voor rekening dezer gemeente een bedrag van 105.73. De voorzitter zegt, dat B. en W. bespre kingen voeren met de kringgemeenten over de verdere regeling, hij zal t.z.t. hierover nadere mededeelingen aan den Raad doen. De begrootingen 1940 en 1941 werden voor verschillende posten gewijzigd. De algemeene Politieverordening werd gewijzigd ten opzichte van sneeuwruimen en muziek op straat. Aan den heer Joh. Dekker werd per 1 Mei .1941 eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling. Opgekomen is bericht van ontheffing van de wandluizenbeschikking. De verordening regelende de elsch benoe ming veldwachters, de verordening betref fende 6 duurtetoeslag en opheffing ca- pitulanten regeling werd gewijzigd. Als lid der commissie van toezicht op het L.O. werd herbenoemd de heer F. Annot. De voorzitter deelt mede, dat de overeen komst met den vuilnisophaler J. de Kam is afgeloopen. B. en W. stellen voor, aan gezien De Kam hiervoor niet meer in aanmerking wil komen, dit weder voor drie jaren aan te besteden, met eon proef tijd van een jaar. Aldus besloten. Dc voorzitter zegt dat het nog niet mogelijk is geweest een verlof A te vesti- gen in het vefecnigingslokaal. Getracht zal worden het verlof op naam van een be paald persoon te krijgen. Bij de rondvraag vraagt den heer VAN' LIERE of er geen maatregelen genomen kunnen worden in verband met de vogel- schade. De VOORZ. deelt mede dat het alleen mogelijk is, dat jachtopzieners welke tevens onbezoldigd rijksveldwachter zijn, hun geweren ter beschikking krijgen. Zij kunnen echter geen vergunning krijgen om er mede te schieten. De voorzitter zat echter de betrokken autoriteiten nog eens met een en anderen kennis stellen. De heer LOUWERSE vraagt wat of er moet gebeuren met de steenen welke aan de dorpstraat bij de hofsteden van den heer A. de Kam liggen. De VOORZ. zegt dat hij er reeds met het Provinciaal be stuur over gesproken heeft, doch dat deze steenen schijnbaar nog moeten dienen voor verbetering van een gedeelte van den weg. Hierna sluiting. VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. SOUBURG. Vrijdagavond te 7.30 zal de Raad dezer gemeente in vergadering bij eenkomen ter behandeling van o.m. de vol gende voorstellen: Voorstel tot wijziging van de titulatuur van het gemeentepersoneel. Voorstel tot wijziging der verordening veldwachters in verband met het buiten werking stellen van het capitulantenstelsel. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag, met in gang van 1 Mei j.l., aan den agent der arbeidsbemiddeling, den heer W. Joosse, wegens opheffing van het agentschap, nu de arbeidsbemiddeling Rijkszaak is gewor den en de gemeentelijke bemoeiingen op dit gebied komen te vervallen. Voorstel tot het verleenen van bijdragen in wacht geldregelingen. Het betreft thans perso neel .van de volgende instellingen: Kon. Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën: N.V. de Bataafsche Import Mij.Metaalbond, Werkgeversvakverbond in de Metaalnijverheid; Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafische bedrijven; Fede ratie van Vereenigingen van Ned. Confec- tiefabrikanten; N.V. The Vitrite Works, Middelburg; N.V. Vlissingsehe Mineraal olie en asphaltraffinaderij. Voorstel tot wijziging van de verordening tot het hef fen van een recht op de aansluiting op de gemeenterioleering. In de bestaande verordening was het rètóht dat voor elke aansluiting van een perceel op de ge- meente-rioleering is verschuldigd, bepaald op 10. In verband met de sterk gestegen materiaalprijzen is genoemd bedrag, te ge ring geworden. Het gemiddelde bedrag der aansluitingskosten ligt hooger. In het ter vaststelling overgelegde concept-besluit wordt het recht thans bepaald op 15. Voorstel tot toetreding tot de gemeen schappelijke regeling inzake personeelaan- gelegenheden. Deze gemeenschappelijke regeling beoogt o.m., zoowel in het belang eener doeltreffende arbeidsbesparing als ter wille van een doelmatige vereeniging va.n de constructieve krachten op het ter rein der gemeentelijke personeelsaangele genheden, een centralisatie van het geor ganiseerd overleg, dat zich plaatselijk tel kens voor behandeling van gelijke of ge lijksoortige personeelsaangelegenheden ge steld ziet. De plaatselijke commissie voor het ge organiseerd overleg heeft meestal advies moeten uitbrengen over personeelsaange legenheden van algemeenen aard. Dit nu kan vervallen door toetreding tot de ge meenschappelijke regeling, hetgeen echter niet beteekent, dat de plaatselijke com missie daardoor overbodig wordt. Deze commissie kan in stand worden gehouden om de meer interne aangelegenheden te behandelen. Naast het bovenstaande is de gemeen schappelijke regeling van be teekenis door de gelegenheid tot uitwisseling van inzicht en ervaring in personeelszaken tusschen de gemeenten onderling, terwijl ook de mogelijkheid aanwezig is van het verstrek» .ken van adviezen op het gebied van ar- beiids- en dienstvoorwaarden van gemecn- tepersoneel. Bij toetreding tot de gemeenschappelijke regeling wordt dus niet alleen het ge meentebelang gediend door de gelegenheid tot het ontvangen van adviezen, maar ook door vereenvoudiging van de administra tieve werkzaamheden. De jaarlij ksche kosten van aansluiting bedragen 1.50 per 1000 inwoners, voor deze gemeente dus 9 per jaar. Voorts zijn er voorstellen tot wijziging van de begrooting 1940 van het waterlei dingbedrijf; tot wijziging No. 6 der ge- meentebegrooting 1940; tot toekenning •van een salaris aan den directeur van het waterleidingbedrijf en bezwaarschriften belastingen. VERKOOPING. O. EN W.-SOUBURG. Notaris J. L. Hertogs te Middelburg heeft Dinsdagmid dag in café „Dorpzicht" te Oost Souburg publiek verkocht: 4270 H.A. of 1 G. 26% R. bouwland, met schuurtje aan den Don- kerenweg, aan Abm. Mauer, aldaar, voor 1160.20; 3830 H.A. of 293 R. bouwland, aldaar, aan denzelfde voor 1076; 1.4330 H.A. of 3 G. 1951/2 R. bouwland, aldaar aan denzelfde voor 2950.50; 3.3450 H.A. of 8 G. 157 R. weiland, aan den Noord Loodweg, aan J. M. Cevaal te Ritthem voor 4650. VEEKEURING. OOSTKAPELLE. Maandag had alhier op de hofstede van den heer K. Coppoolse de veekeuring plaats. Aangevoerd waren 9 stieren, 35 koeien, 7 kalfvaarsen, 6 jonge vaarsjes, 5 vaars kalveren en 6 jonge stiertjes. De uitslag was Rubriek I, stieren Roland, 84,1 punten, van Jan Maljaars Idzij, 80,4 pnt., van K. Coppoolse Lucas, 77,7 pnt., van Joh. Pop- pe Bart, 77,6 pnt., van K. Coppoolse Johan, 74,5 pnt., van A. L. Louws Tom van Eelshuis, le prijsklasse, van J. G. Mar- cusseJan, 2e prijsklasse, van Gebr. de VisserJohan, 2e prijsklasse, van Jacs. Maljaars Thomas van de Parel, eervolle vermelding, van Bliek. Rubriek II, le kaifkoeien Mina II, 82 pnt., van Jan Maljaars Hermien, 81 pnt., van Jacs. Maljaars Mina, 8Q pnt., van Jan Maljaars Emma, 78 pnt., van S. de Visser Azn.Emma, 77,5 pnt., van A. L. Louws Bertha II, 77 pnt., van Jan Maljaars Dea, 76,5 pnt., van F. Dekker Mina, 75 pnt., van K. Coppoolse. Rubriek HE, 2e kaifkoeien Emma, 83 pnt., van A. P. v. Nieuwenhulze Fransje VII, 82,5 pnt., van J. G. Marcusse Lea VII, 81,5 pnt., van A. de BuckPietje, 80 pnt., van Jan Maljaars Dora, 79,5 pnt., van K. Coppoolse Roos, 79 pnt, van S. de Visser Sul, 78,5 pnt., van P. de Visser Lena, 78 pnt., van J. G. Marcusse Lena, 78 pnt., van Jacs., Maljaars Sul, 77,5 pnt., van A. Gel dof Bontje, 76 pnt., van K. Coppoolse. Rubriek IV, 3e kaifkoeien Rika, 84 pnt., van Jan Maljaars Dora, 82 pnt., van Jacs. MaljaarsFransje VIII, 81,8 pnt., van A. de Buck. Rubriek V, 4e kaifkoeien Frida, 84 pnt, van Jacs. Maljaars Krina, 83 pnt., van Jan Maljaars Emma, 82 pnt., van Jan Mal jaars Lea V, 81,8 pnt., van A. de Buck Bles, 78,5 pnt., van A. Geldof Metha, 78 pnt., van K. Coppoolse. Rubriek VI, 5e kaifkoeienSoertje, 83 pnt., van Jacs. Maljaars Bertha, 81 pnt., van S. de VisserPietje, 80 pnt., van Jan Maljaars. Rubriek VII, oudere koeien Emma, 83 pnt., van K. Coppoolse Tanne, 82 pnt, van Jan Maljaars'; Nora, 81 pnt, van K. Cop poolse Boukje, 78 pnt., van K. Coppoolse. Rubriek IX kalf vaarzen: le. A. de Buck, 2e. A. P. van Nieuwenhuizen, 3e. A. P. van Nieuwenhuizc, 4e. Jan Maljaars, 5e. J. G. Marcusse, 6e. A. Geldof, 7e. Jan Maljaars. Rubriek X, jonge vaarzen le, 2e, 3e en 4e Jan Maljaars, 5e J. G. Marcusse, 6e Jan Maljaars. Rubriek XI, vaarskalveren le, 2e, 3e, 4e en 5e Jan Maljaars. Rubriek XII, jonge stiertjes le Jan Maljaars, 2e Jan Maljaars, 3e K. Coppoolse, 4e K. Coppoolse, 5e F. Dekker, 6e Jan Mal jaars. Rika van Jan Maljaars ontving 2.50 van de Coöp. Zuivelfabriek Fransje van J. G. Marcusse ontving 2.50 van de Coöp. Eiland Walcheren. Voorts was er nog 58,50 bijeengebracht door particulieren en ver eenigingen. De heer Zwagerman uitte zijn blijdschap over de goede fokmaterialen die in Oost- kapelle gevonden worden. RUNDVEEREURING. AAGTEKERKE. Maandagmiddag had alhier de jaarlijksche rundveekeuring plaats op de weide van den heer A, Bos- selaar. Stieren (één jaar oud) aangevoerd 4 stuks, le prijs: J. de Visser, Domburg; le prijs:: P. de Kam, Westkapelle, 2e prijs: Gebr. Corré, Aagtekerke; 3e prijs: P. de Visser, Aagtekerke. Groep 2-jarige 'stieren: Frans, eigenaar K Brouwer, Domburg, 78 p.; Max, eige naar C. die Visser, Aagtekerke, 74p. Groep 3-jarige stieren: Gerard, eige naar J. de Visser, Aagtekerke, 79,8 p.; Frans, eigenaar P. de Kam, Westkapelle, 77p.; Jan, eigenaar W. de Buck, Dom burg, 80,6 p. Koeien (één maal gekalfd)Beatrix, eigenaar J. Bosselaar, Aagtekerke, 80 p.; Nora .eigenaar P. de Visser, Aagtekerke, 79 p.; Berta, eigenaar S. de Visser, Oost kapelle, 77 p.; Bontje, eigenaar J. de Vis ser, Domburg, 76'/2 p.; Bontje, eigenaar J. Bosschaart, Meliskerke, 75 p. Koeien (twee maal gekalfd): Emma, eigenaar A. Bosselaar, Aagtekerke, 81% p.; Sul, eigenaar J. Bosselaar, Aagtekerke, 81 p.: Juliana, eigenaar Gebr. Corré, Aag tekerke, 80% p.; Berta, eigenaar J. Geert- se, Meliskerke, 79 p.: Bles, eigenaar C. Dekker. Meliskerke, 78% p. Koeien (drie maal gekalfd): Berta Bles, eigenaar A. Bosselaar, Aagtekerke, 81% p.; Berta, eigenaar J. de Visser, Domburg" 80 p.; Juffrouw, eigenaar idem, 80 p.; Moorkop, eigenaar J. Bosselaar, Aagte kerke, 78 p.; Bles, eigenaar J. Bosschaart, Meliskerke, 76 p. Koeien (vier maal gekalfd): Boerinne, eigenaar P. de Visser Wzn., Aagtekerke, 83 p.; Nora, eigenaar J. de Visser, Dom burg, S2 p.; Nellij, eigenaar idem, 79% p.; Mina., eigenaar P. de Visser, Aagte kerke, 77% p. Groep oudere koelen: Rika, eigenaar J. de Visser, Domburg, 84 p.; Emma, eige naar Gebr. Corré, Aagtekerke, 83 p.; Bles, eigenaar S. de Visser, Oostkapelle, 81 p.; Flora, eigenaar J. de Visser, Domburg, 79 p.; Zwartje, eigenaar J. Bosschaart, Me liskerke. 78% p.; Helena, eigenaar J. Bos selaar, Aagtekerke. 78 p. De prijs, beschikbaar gesteld door de coöperatieve zuivelfabriek „Walcheren", werd toegekend aan Gebr. Corré, Aagte kerke. De prijs, beschikbaar gesteld door de coöperatieve landbouwvereeniging „Ei land Walcheren", werd toegekend; aan A. Bosselaar te Aagtekerke. Zuid-Beveland OUDSTE INWONER OVERLEDEN. DRIEWEGEN. De oudste inwoner on zer gemeente, de heer J. A. van Noort is Zaterdag in den ouderdom van 90 jaar overleden. DE OESTERCULTUUR TE YERSEKE. SOMBERE VOORUITZICHTEN EN NIEUWE PLANNEN. YERSEKE. De export van oesters, die in 1930 nog bijna 40 millioen bedroeg, was in 1935 reeds beneden de 10 millioen ge daald. Voor deze enorme daling waren twee hoofdoorzaken aan tewgzen. In de eerste plaats de decimeering van den oes- tervoorraad door het optreden der zgn. doornziekte en in de tweede plaats de over woekering der oestertjes door de zeemuil tjes (slippers limped). Deze zeemuiltjes, die via Engeland uit Amerika hun weg naar de Zeeuwsche stroomen gevonden hadden, vermenigvul- digdenzich in weinige jaren in zulke enor me hoeveelheden, dat zij de oestercultuur met den ondergang bedreigden. Dit gevaar werd slechts afgewend door tijdig de cultuur te wijzigen en weer pan nen In plaats van schelpen als collecteurs van oesterbroed te gaan gebruiken. Door deze tegenslagen was de oester cultuur in 1935 zelfs niet meer in staat een jaarlijksche export van rond 10 millioen te verzekeren. Toen is men dan ook begon nen met den invoer van Franscho zaaioes- ters. Dit waren in den regel 2 3-jarige oesters, die in het voorjaar werden aange kocht, in den zomer.de Schelde van oester- broed voorzagen en in het najaar of het daarop volgende najaar werden gebezigd als consumptieoesters voor den export. Zoodra de oesters 3 a 4 jaren zjjn, zgn zij geschikt om als consumptieoesters ge ëxporteerd te worden. Telken jare worden de oesters opnieuw op de banken uitge zaaid. Hierdoor verkrijgen zy den noodl- gen groei, maar anderzijds mindert het aantal voortdurend tengevolge van de nor male sterfte. Voor de oestertjes zich tot consumptieoesters ontwikkeld hebben is hun aantal doorgaans ongeveer gehalveerd. Daarnaast heeft men echter ook nog rekening te houden met abnormale sterfte, rooals bgv. in do laatste winters door de strenge vorst. Toen zijn de Fransche oes ters, die voor de koude nog gevoeliger zijn dan de Zeeuwsche, bijna alle doodgevroren. Alles bijeen genomen was de behoefte aan zaaioesters dit voorjaar dan ook weer groot. 'Minstens 15 millioen flinke Fran- sche zaaioesters waren noodig om de cul tuur en den export voor het a.s. asizoen op peil te houden. Ondanks langdurige onderhandelingen kon met Frankrijk geenerlei accoord wor den bereikt. Dezer dagen konden op het laatste moment nog ongeveer 5 millioen Noor- sche zaaioestertjes worden ingevoerd, waarvan de beteekenis voor het a.s. seizoen echter zeer gering is. In de eerste plaats zijn deze Ir jarige oestertjes van geen beteekenis voor den broedval dezen zomer. Vervolgens kunnen zij niet dienen voor den export in bet sei zoen 19411942. En ten slotte i^jst de vraag hoeveel van deze 5 millioen oester tjes in volgende jaren als consumptieoes ters gebruikt zullen kunnen worden. Bij een normale sterfte zullen dft er 2 3 millioen zijn. Het staat echter vpst dat de Noorsche oesters minstens even gevoe lig zijn voor strenge winters als de Fran- sche. In het bestek van dit artikel kunnen wij dit niet nader uitwerken. Gezien het bovenstaande is het dui delijk dat de vooruitzichten voor het a.s. oesterseizoen zeer somber zijfi. Alle krachten zullen ingespannen moeten worden om een dergehjken gang van zaken het volgend jaar te voorkomen. Vandaar dat reeds thans de moge lijkheid wordt overwogen om door den uitvoer van mosselen en zeerrauiltjes naar Frankrijk in den loop van het jaar, aldaar een basis te scheppen waarop volgend voorjaar de benoo- digde zaaioesters vlot uit Frankrijk betrokken kunnen worden. Het is te hopen dat met medewer king der wederzijdsche autoriteiten hiertoe een bevredigende regeling ge troffen kan worden. AFD. VAN DE FEDERATIE VAN HERVORMDE JONGEREN OPGERICHT. WOLPHAARTSDIJK. Dezer dagen werd in de Herv. Kleuterschool alhier een samenkomst gehouden van jonge lidma ten, waarin ds. G. W. Korevaar sprak over doel en beteekenis van de Federatie van Hervormde Jongeren. Resultaat was, dat 29 lidmaten als lid tot de Federatie toe traden. Er kan hier nu een afdeeling worden gevormd. Het bestuur zai in een volgende vergadering worden gekozen. Zeeuwsch-Vlaanderen De Breskensche vlsschers zijn tevreden. MAAR ER IS SCHAARSCHTE AAN OLIE EN MATERIALEN. Terwijl hun scheepje danst op de golven, verrichten zij hun werk. De netteti worden uitgezet en weer ingehaald om in het bezit te komen van het zoo heerlijke, voedzame zeebanket. Een prima voedsel, dat nog zonder bon is te bekomen, zij het dan ook wat prg'zig. Geen wonder dat er weel vraag is naar visch en dat de visschers goede besommingen maken. Weliswaar zijn de vangsten nog niet groot, doch loonend is de visscherij thans zeer zeker, in tegen stelling met vroeger, toen door de meeste visschers niet veel meer dan armoede werd geleden. Ook de Bressiaanders hoort men nu weinig klagen, integendeel, zij zijn over den gang van zaken niet ontevreden. OLIE EN MATERIALEN. Toch zijn de visschers niet erg gerust. Om ter vischvangst te gaan is olie noodig en de verkrijging daarvan blijkt steeds moeilijker te-worden. Het zag er dezer da gen zelfs zeer slecht uit,-toen de toegewezen hoeveelheid olie verre van voldoende was om het bedrijf naar behooren te kunnen uitoefenen. Gelukkig is daar nu weer eenige verbetering in gekomen, aoodat men weer moed heeft gekregen. Weliswaar is het niet meer mogelijk, om lederen dag ter vischvangst te gaan, doch men zal nu gemiddeld ongeveer vier dagen per week kunnen uitvaren. Wanneer het met slechter wordt, zijn de visschers uit Broskens best tevreden. Zg zien zich echter ook voor een andere moeilijkheid geplaatst, n.l. de verkrijging van materialen. Ook het vis~ schersbedrijf heeft vele risico's, de een vaart gelukkiger dan den ander, doch allen hebben toch van tijd tot tijd schade aan netten enz. en zoolang men deze schade nu nog maar zelf kan repareeren, gaat het nog wel, doch het aanschaffen van nieuwe netten is nagenoeg niet meer mogelijk. Dezer dagen zagen wij nog een scheepje binnenvaren dat een zwaar anker had óp- gevischt. Wellicht voor den schipper en zijn mannen een buitenkansje, temeer daar bleek dat zijn kor er wonderwel was af gekomen, niettegenstaande er een flinke reparatie aan moest geschieden. Het had echter evengoed kunnen zgn, dat deze schipper zijn geheele net had verspeeld en hoe dan aan een nieuw te komen EEN LEVENDIGE HANDEL IN VISCH. Men zou zoo denken, dat de Inwoners van Breskens en omgeving niet veel moei te zouden hebben om visch te koopen. Im mers, wie het dichtst bjj het vuur zit, warmt zich het best. Doch dat blijkt hier niet van toepassing. Integendeel, de visch is ook hier bijna niet te betalen. Niet dat de visschers er zoo buitensporig veel voor krijgen, doch de handelaren weten er wel raad mee. Ook dit kostbaar voedsel is bij onze Zuiderburen zeer in trek en zij betalen daarvoor gaarne buitensporig hooge prij zen, met het gevolg dat er veel visch over de grens wordt gesmokkeld. Hopenlök zal er ook aan dezen smokkel handel spoedig een einde komen, temeer nu de grensbewaking zoozeer is verscherpt. In de afgeloopen week is het wapen der marechaussee alleen in Zeeuwsch-Vlaande ren met 150 manschappen versterkt, zoo dat 't d ensmokkelaars verre van gemak kelijk wordt gemaakt. Verder worden sinds eenige dagen ook de rijwielen der smokke laars in beslag genomen, een maatregel die zeker afschrikwekkend zal werken. BRESKENS HEEFT EEN ALARMSIRENE. BRESKENS. Ook onze gemeente is thans in het bezit van een sirene, welke bij bom-inslag in werking treedt Gister middag om 1 uur heeft men het toestel eens laten proefstoomen. POLDER VERGADERING BEWESTER EEDE BEZUIDEN SINT PIETERSDÏJK EN HET Ie DEEL VAN DEN PAPENPOLDER. AARDENBURG. Maandag 19 Mei 1941 kwamen onder leiding van den dijkgraaf J. M. Bryeaert van de 35 stembevoegde ingelanden 29 in de Roode Leeuw bijeen om het einde van de zelfstandigheid van genoemd waterschap bij te wonen. In zijn openingswoord vergeleek de voorzitter de bijeenkomst met een uitvaart, een begra fenis. De ontvanger-griffier, de heer L. J. M- Blondeel deed rekening en verantwoording over het dienstjaar 1940-1941. De be scheiden werden nagezien door de heeren C. J. Blondeel en J. J. van der Hooft, die alles in orde bevonden en voorstelden den ontvanger-griffier volledig decharge te ver leenen. De ontvangsten bedroegen 6792,74 de uitgaven 6201,30, goed slot 591,44. De dijkgraaf verslag uitbrengende over den toestand van den polder zegt o.a, wat de waterleiding betreft, kunnen we zeggen, dat er een groote verbetering is in den toestand van den waterafvoer, maarer kin door breeder en dieper maken der slooten en op enkele buizen nog verbetering gebracht worden. De wegen zijn tamelijk goed; de roaca- damwegen hebben in 1940-1941 te veel ge leden en hebben veel onderhoudsmateriaal gevorderd, zoodat de voorraad macadam zeer klein is. De oudere boomen zijn door snoeien In orde gebracht en waar noodig werden jon ge geplant, die overal goed gedijen. Het be stuur is de meening toegedaan dat de toestand van den polder goed té noemen is. Rest nog, aldus de voorzitter, de vast stelling van de notulen der vergadering van leden, hetwelk volgens inhoud van hun schrijven van Ged. Staten van Zee land van 30 April 1941 den zoogenaamden doodbrief, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, moet geschieden door een door deze vergadering te benoemen commissie. Als zoodanig worden daartoe aangewezen de heeren J. M. Bryeaert, R. F. Maenhout, Ern. Buyck, C. J. Blondeel en J. J. van der Hooft. Waar het bij een uitvaart de gewoonte is iets aan te bieden, is hierop gerekend, niets meer en niets minder dan op alle onze vorige poldervergaderingen, aldus de voorzitter. Hg dankte uit naam van het bestuur voor het genoten vertrouwen. Niet ieder is het naar den zin gemaakt kunnen worden, doch de overgroote meerderheid was steeds tevreden. Met de hoop, dat het bestuur het nog beleven zal, dat zijn opvolgers niet minder tevredenheid oog sten, sluit hij deze laatste vergadering van den polder in den volksmond bekend onder Bewesten Eede Bezuiden en voor ingewijden nog korter gezegd „Bezuiden"* waarvan de volksuitspraak is „bezujen". EISCHEN VOOR VAKBEKWAAMHEID IN DEN TUINBOUW 1 Ir. v. d. Plassche wijst op nood zaak van ontwikkeling. De inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs, ir. A. W. v. d. Plas sche, heeft in een uiteenzetting op de jaar vergadering van. den Proeftuin Zuid-Hol- landsehe Glasdistrict de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid dat de Neder- landsche tuinbouwer thans volle aandacht schenkt aan zgn ontwikkeling, die naast de praktgk in de toekomst belangrijk kan medewerken tot het verbeteren van de pro ductie en de teelten. Spr. deelde mede, dat de arbeid der directie van den landbouw momenteel bij zonder is gericht op die steun voor het bedrijfsleven. De bedoeling van het onderwijs is, aan de jonge menschen een voldoende graad van ontwikkeling te geven, zoodat ze niet in dit opzicht een achterstand vertoonen bij andere groepen, waaruit de samenleving is opgebouwd, zoodat zij in onderlinge samen werking in staat zijn hun belangen ook op de juiste wijze te behartigen. Voorts moet in technisch en economisch opzicht hun een zoodanige ontwikkeling worden ^'ge bracht, dat men de werkzaamheden niet slechts domweg verricht, maar dat men ook weet te verklaren het hoe en het waarom. Spr. wees in dit verband op de medewerking welke het Rijk heeft gege ven voor de stichting van den Proeftuin te Naaldwijk, en vestigde er de aandacht op dat van de zijde van den tuinbouw in de toekomst daarvoor meer zal moeten wor den bijgedragen. Volgens ir, v. d. Plassche zou dit het meest gewenscht zfln door een regeling in verhouding tot de veilingom- zetten. Nieuwe maximumprijzen voor tuinbouwproducten. Geleidelijk verlagen de maximumprijzen der tuinbouwproducten, bij het toenemen der aanvoeren, en met ingang van heden zijn voor bepaalde producten de volgende maximumprijzen aan de veilingen inge voerd. De rabarber werd verlaagd van 9 tot 8 per 100 kilo, de raapstelen van 11 op 10 per 100 bos, tomaten van 54 tot 51 cent per kilo, komkommers A soort van 20 pp 17 cent per stuk, B soort van "15 tot 13 cent en C. van 10 op 9% cent, platglas komkommers gewicht 65 kg. per 100 19, B soort 14.50, C. 9.50 sla van 6 op 5, 2e soort van 4.50 op 3.50 per 100, voor de z.g.n. gelichte sla zijn de prijzen 6, 4.50 en 3.50, bloemkool van 23 op 20, 2e soort van 17.30 op 15, radijs is ver laagd van 2 op 1.80 alles per 100. terwijl de bospeen van 17 op 15 per 100 bos is terug gebracht. Voor spinazie bleef de prijs onveranderd 7 per 100 kilo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3