Boomgaarden op geïnundeerde gronden. De legerberichten van gisteren. ONTVOERD Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 20 Mei 1941 Belangwekkende voordracht van Ir. Bosma. Vrijdagavond 16 jMei 1941 vergaderde in Hotel „De Korenbeurs" de vereeniging van oud-leerlingen aan land- en tuinbouwcur- eussen. De opkomst der leden was zeer goed. De voorzitter dezer vergadering, de heer Jacob Sinke, heette in het by zonder welkom den heer ir. Bosma, Rijkslandbouwconsulent te Goes, den heer Jansen Verplanke, tuin- bouwonderwijzer te Kruiningen en den heer P. Woets, tuinbouwvakcmderwijzer, werk zaam op het inundatie bureau alhier. Besloten werd, te beginnen met Zaterdag 24 Mei, om de 3 weken het proefveld der vereeniging te gaan bezoeken, dat aan den Rijksweg is aangelegd op ondergeloopen land, en dat zeer interessant belooft te wor den. Een 15-tal gewassen, uitgezaaid op veldjes van are in drievoud. De resulta ten zijn al dadelijk niet onbevredigend. Bijna al 't gezaaide komt buiten verwachting vrij normaal op, ondanks de" bijzondere droogte. Hierna kreeg ir. Bosma het woord over „Aanleg van boomgaarden op geïnun deerde gronden in Kruiningen". In een zeer belangwekkende rede, die met de grootste aandacht werd gevolgd, bracht de tuinbouwconsulent het volgende onder de aandacht. In normale omstandigheden speelt d& bo dem reeds een voorname rol bij den aanleg van een boomgaard. Zooveel te meer zal nu in Kruiningen rekening moeten gehouden worden met de door zout bedorven gronden. De vorige zomer was het zoutgehalte vrij hoog 101520 gram en meer per liter bodemwater. Sneller dan we durfden verwachten is het chloor uitgespoeld. Op dezelfde perceelen is het zoutgehalte nu 0 gram of slechts tiende- deelen van grammen. Men mag gerust aan nemen, dat men met kalizout net zooveel in den grond brengt. De ondergrond bevat, momenteel nog wel meer zout. Op een diep te van 2050 c.M. nog wel 13 gram per liter bodemvocht. Oude boomen, die dieper met hun wortels gaan, hebben het daardoor nog wel te kwaad. Op het oogenblik is het eene bestanddeel van keukenzout, het chloor, vrijwel verdwe nen maar het andere deel, het natrium, heeft zich vastgelegd aan de klei en ver oorzaakt nu slechte structuur. Het water gaat niet weg, de grond wordt maar niet droog en is taai en stopverfachtig. Toch valt het nog mee, dat een onderzoek heeft uit gemaakt, dat slechts 15 van het klei- humuscomplex met natrium is verzadigd. Deze moet verdrongen worden door kalk en 't beste geschiedt dit door bemesting niet zwavelzure kalk of gips. Maar het uitwis selen en uitspoelen der natrium gaat traag en duurt eenige jaren. Men kan de struc tuur verbeteren, door geregeld in de boven laag te werken, maar niet in de taaie, stop verfachtige ondergrond. Persoonlijk ver wacht de heer Bosma veel van Lucerne, die diep met de wortels gaat. Niet aan te be velen is in nieuw aan te leggen boomgaar den aardbeien te planten, daar men dan te veel over den grond moet loopen (ook by het schoonhouden en plukken) eri dat ver draagt hij niet. Najaars- of voorjaarsbeplanting geeft weinig verschil in ons geval. Misschien ver dient het aanbeveling vóór den winter de plantgaten te maken en te zorgen voor goede afwatering. Maar men moet de grondlagen op hun plaats laten en vooral geen stopverfachtige ondergrond op de wor tels gooien. Vervolgens kwam aan de orde de wijze van planting, de keuze van den boomvorm en de keuze der variëteiten. Struikvorm zal wel regel zijn, misschien een enkele half- stam. Bij boerderijen zal dan ook nog wel eens een aantal hoogstammen geplant wor den. Men doet dan verstandig soorten te- kiezen, die weinig verzorging vragen en niet Spoedig vallen. Wat moet men planten? Maar in de echte fruitteeltperceelen zal men zich afvragen „Zal men struikvormen aanplanten met wykers en blijvers? Of zal men bessen tusschen de boomen planten, of wijkers met bessen Of zal men in 't begin als de boomen nog klein zrjn, land- of tuin- bouwgewassen als tuss'chenbeplanting aan wenden? Voor groote tuindersgezinnen is klein fruit als zeer arbeidsintensief aan te bevelen. 50% van den kostprjjs (soms 6-% en meer) is bij kleinfruit arbeidsloon dat kan het gezin zelf verdienen. Een boer voelt meer voor een systeem zonder wijkers en bessen, maar groote gezinnen met kleine bedrijven zyn op tusschenbeplanting van bessen, enz. aangewezen. Intense beplan ting vergt echter zeer groote uitgaven, vooral het cordonsysteem, eigenlijk een snoersysteem als vollewindleiding. De heer Bosma is niet overtuigd van de groote profijten hiervan. Het is buitenge woon duur door de vele boomen die men per h.a. moet planten (6000). Dat komt per h.a., al kosten ze maar 30 cent per stuk, al op 1800 zonder den grond Verder heeft men per h.a. noodig 6000 tonkinstokken en kilometers draad Ook van afstand tot af stand zwaardere palen van beton of hout. In totaal beloopt dat wel 3000 per h.a.. En als de grond dan ook nog 3000 kost Voordeelen van het cordonsysteem. Echter zyn er ook wel voordeelen aan het cordonsysteem. Men heeft vroeg fruit, dat gemakkelijk is te plukken, men kan de boomen gemakkelijk snoeien en bespuiten, ofschoon het snoeien meer vakkennis ver- eischt. Tegenwoordig heeft men van het snoeien van snoeren niet meer zooveel ver stand en spoedig is de boel in elkaar -ge groeid. Men doet het best eens met een klein stukje te probeeren en de juiste va riëteiten op de goede onderstammen te kie zen, dus geen sterke groeiers als goydrei- nette of sterappelmaar soorten die op korthout dragen als Jonathan, Laxton su perbe, Ellington en Ellisons Orange (alle op type 9 of- op slechte grond desnoods op No. 4). De plantafstand (der struiken) hangt af van de grondsoort, de variëteit en de on derstam. Langzamerhand gaan we alge meen naar zwakke en matige groeiers toe en nu wordt de' plantwijdte uniform b.v. 6 m. op matige gronden, anders 7 m. Hoofdzaak is Let. op de blijvers De ruimte, die over is moet men met wykers opvullen. Het voordeel der wijkers is, dat men vroeger aan trek is. Bezwaar, dat na 10 12 jaar de wijkers er uit moeten en zoo vaak gebeurt het niet. Wat wel verklaarbaar is, want op elke blijver moe ten er dan 3 wykers uit. Het is een hard gelag te moeten kappen op een bepaald moment, vooral als de boomen het goed doen. Hoe langer hoe meer is men geneigd dicht op elkaar té planten. Professor Spren- ger propageert het haagsysteem, een plant- wijze op 1 2 m. Dit kost veel minder, aan draad en palen dan het Cordonsysteem en ook het snoeien is veel gemakkelijker, daar het eigenlijk allemaal kleine struikjes zijn. Ook is mis schien wel aanbevelenswaardig een eenigs- zins afwijkend systeem, zooals op Krabben- drjke, waar men tusschen een aanplanting van struiken op 6 m. hagen zet van Jo nathan op de wijze van frambozenteelt. Maar de draden zyn lastig by het sproeien. Variëteiten. Vervolgens kregen de variëteiten der ma tige en zwakke groeiers een beurt. Voor appels in volgorde der rijping Yellow Transparent, Perzikroode Zomerappel, Manks Codlin, Cox's Orange, Schoone van Boskoop en Jonathan. Transparente de Croncels is er niet bij, want die is te teer van schil. Het vervoer en de ziektebestrijding ervan zijn te lastig. Wellicht is de James Grieve of de Ellisons orange een goede vervanger voor een Sep- temberappel, hoewel de laatste niet ieder aanstaat, omdat hij iets anijsachtigs en odeurachtigs heeft. Sommigen zouden mis schien de voorkeur geven aan Beauty of Bath en Zigeunerin in plaats van de Perzik roode Zomerappel, maar beide zyn niet best van smaak en hebben iets houtigs of zyn even weinig smakelijk als een raap. De Jonathan is prima om aan. te planten en vooral ook om te en(en. Hy moet flink gesnoeid worden, dan krijgt men een open boom met mooi gekleurde vruchten. Verder verdient matige aanplant aanbe DOOR P. MATTHEÜS. 12) „Ze rijdt nooit met een chauffeur, Bo vendien he,eft Gill vandaag vacantie." De beide mannen 'staarden elkaar eenige oogenblikken lang. en zonder iets te zeggen aan. Daarop pakte de dikke mister Tiggel Jerry plotseling bij zyn arm en trok hem opgewonden achter zich aan. „Vooruit, vooruit" hijgde hy. „Als het klopt, wat u zegt, dan is er geen seconde te verliezen. We nemen die limousine. Snel Een minuut later suisde de groote wa gen uit de garage naar buiten en sloeg den weg naar New York dn. Jerry zat aan het stuur. Naast hem zat mister Tiggel. Ze reden met razende snelheid. Vijf mijlen verder vonden ze de gele roadster van miss Edna. De' auto stond verlaten onder een boom aan den rand van den weg en van miss Edna was wijd en zijd niets te zien. HOOFDSTUK VIL De deftige butler van mister Tiggel ver keerde in een stemming, alsof de wereld beziig was te.vergaan. Daar had ten eerste een jonge man ge beld en mister Tiggel te spreken gevraagd. Een man, die duidelijk den indruk gaf, als behoorde het tot zyn gewoonten, in straatgoten te overnachten. Natuurlijk was hy niet binnengelaten. Kort daarop had hy de butler met zijn eigen oogen gezien, hoe deze jonge man eenvoudig over de tuinheg sprong en een regelrechtn overval op mister Tiggel pleegde. En dadelijk daarop waren mister Tiggel en hy alsof het zoo hoorde in de beste verstandhouding de garage binnengestormd en in een afgrijselijk tempo met de limousine er vandoor gé- gaan. Dat was de eerste zonderlinge gebeurte- tenis van dezen dag. Daarop waren ze samen teruggekomen mister Tiggel en zyn zonderlinge vriend. Beiden waren ze in een verschrik kelijke stemming geweest, beiden hadden wild gevloekt. Ze waren naar de biblio theek gegaan en hadden de deur achter zich dicht geworpen. -Hij de butler had zyn waardigheid vergeten en een wei nig aan de deur geluisterd. Het was hem gelukt, twee of drie zinnen op te vangen. En uit deze zinnen bleek, dat miss Edna ontvoerd was. Dat was de tweede zonderlinge gebeur tenis va ndezen dag. En dan was er opnieuw aan de huis deur gebeld. Een brief .voor mister Tiggel had op den drempel gelegen. De brenger moest al zijn weggegaan, want hij was nergens te zien geweest. Hy de butler had den brief naar de bibliotheek ge bracht en mister Tiggel had hem geopend en gelezen. En dan hadden de beide man nen in de bibliotheek om het hardst ge-" vloekt. Nog veel erger dan tevoren. Dat was de derde zonderlinge gebeur tenis V£in dezen dag. Een beetje te veel in eens, vond de butler. Hy was geen jongeling meer. Zyn hoofd was met eere kaal geworden. Hij had be trekkingen gehad bij de fijnste en rijkste families van het land bij de Astors, de Goulds en die Cheynes. Maar zooveel merk waardigheden op één dag had hij nog nooit beleefd. En daarbij hadden op zyn minst de Goulds yeel meer geld dan mister Tiggei. Hy dlacht er ernstig over na, of hy niet nogmaals zyn waardigheid zou vergeten en opnieuw een beetje zou gaan luisteren. In de bibliotheek liepen intusschen mis ter Tiggel aan den eenen kant en Jerry aan de nanderen kant heen ey weer. aan den anderen kant heen en weer. veling van den moesappel Bramley's Seed ling, die geen hooge eisehen stelt aan de verzorging en een enorme productie geeft. Volgorde naar de typing van aanbevolen peren Précoce de Trévoux, Clapp's Favou- riete, Br. Hardy, Bonne Louise, Conférence, Comtesse de Paris. De Clapps kan er nog uit door zyn vele minderwaardige eigenschappen. Hardy moet op kwee staan, anders is ze te on vruchtbaar. Verder zouden nog kunnen die nen Br. d'Amanlis, Doyenné de Cornice, Br. Alexander Lucas, Zwijndrechtsche Wyn- peer en Triomphe de Vienne. De Triumphe en de Doyenné, hoewel uit stekend van kwaliteit, geven dikwyis te leurstelling door onvruchtbaarheid. De belangstelling voor pruimen is aan het tanen door de loodglansziekte. Aanbe volen sortimentCzar Reine Claude d'Oul- lins Ontario Victoria. De Ontario is min stens zoo goed van kwaliteit als de R. C. d'Oullins (Washington) en veel vruchtbaar der. Wat de bessen betreft komt de zwarte bes het meest op den voorgrond. Het is nog niet te voorspellen welke rol deze zal spelen in 't vervolg, maar ze heeft veel vitaminen en is dus in trek. De Goliath is nog niet kwaad, ondanks al zyn fouten, maar men moet zorgen voor materiaal van een ziektevrye stam, die geen peterselieblad vertoont. Hy heeft echter ge duchte concurrenten gekregen uit Enge land, te weten Silvergieter, Willington XXX, Westwich Choise, Davison Eight. De Silvergieter voldoet niet, te groote struiken en te weinig trossen, levert geen kilo's. By vergelijkende proeven kwamen de Westwich Choice en de Wellington XXX ver bovenaan. De Davison Eight valt tegen woordig op door zijn geelachtig blad en heeft te wéinig bessen aan het jonge hout. De Goliath gaf op het proefveld ook te wei nig kilo's. De Baldwin en de Baldwin Hilltop beval len ook goed en staan aan de spits met de Westwich Choice en de Wellington XXX. Er was gelegenheid vragen te stellen, waarvan geen groot gebruik werd gemaakt na deze voortreffelijke voorlichting. De heer Janseri Verplanke merkte nog op, dat de peer Doyenné du Commice het in den Kruiningschen polder zeer goed doet, geregeld draagt en goed groeit en dus om zyn eerste kwaliteit en goede prijs aanbe volen moet worden. De heer Bosma wilde de' aanplanting ook niet ontraden, er zyn streken waar men veel succes heeft met deze peer, maar over het algemeen stelt ze teleur. De voorzitter dankte den heer Bosma voor zyn belangwekkende rede en richtte ook een hartelijk woord van afscheid tot den secretaris der vereeniging, D. Wiskerke, die zich elders gaat vestigen. Hy roemde de yver van dezen functionaris en vreesde, dat we zijn stuwende kracht zeer zullen missen. Moge zyn opvolger, de heer H. Poley, zyn voetsporen drukken. De heer Bosma vestigde nog de aandacht op een by uitstek deskundige in ons mid den, den heer Woets, die hier een paar jaren zal verblijven en zeker genegen en in staat zal zijn advies te géven by den aanleg van nieuwe boomgaarden. RIJWIELT-AXrS VERBODEN. VERVOER VAN GOEDEREN TOEGESTAAN. Onder verwijzing naar de verordening no. 20 van 1941 wordt het bedrijf van ry- weiltaxies voor personenvervoer met on middellijke inwerkingtreding verboden. Van bevoegde zijde meldt men, dat een verschynsel van de straat verwijderd wordt, dat met het gezonde en natuurlijke mora liteitsgevoel van den Noord-Europèeschen mensch niet overeen te brengen is. Het gaat in het gegeven geval om dienstbetoon van vernederenden en ohwaardigen aard. Zegt men wellicht, dat het hierbij om werk- looze jonge menschen gaat, die op deze wyze hun levensonderhoud verdienen, dan kan daarop geantwoord worden, dat ieder werkwillige hier of eventueel in Duitsch- land werk genoeg krijgen kan, dat van meer waardigen aard is. Het is en blijft onwaardig, als de een den ander als een koelie door de straten moet vervoeren. Voor bagagevervoer blijft de rijwieltaxi natuurlijk veroorloofd; slechts voor per sonenvervoer is ze verboden. Tusschen hen'in, op de groote tafel in het midden van de kamer, lag de brief, dien de butler was komen brengen. „Daar heb je het nou zei mister Tiggel en sloeg zich met zyn dikke, molli ge hand tegen het voorhoofd dat het zoo knalde. „Honderdduizend dollar Binnen drie dagen AndersLieve hemel, waarom heb ik niet geluisterd naar wat Gill verteld heeft Waarom heb ik niet „En waarom", zei Jerry van den ande ren kant van de kamer vandaan, „waarom kon die mister Wrench me niet twintig minuten eerder oprapen Maar twintig minuten Dan zou ik nog op tijd zyn ge komen en Hy steunde. Beiden renden naar de tafel, beiden bogen'zich opnieuw over den brief. Daarop staarden ze elkaar aan. „Nou zei mister Tiggel. „Nou zei ook Jerry. Ieder van hem nam de wandeling aan zijn kant van de kamer weer op. „De politie", stootte mister Tiggel na een tijdje uit. „moet natuurlyk buiten de zaak blijven." „Natuurlyk", zei Jerry. „In de eerste plaats staat het zoo in <Sen brief en in de tweede plaats hebben we er vermoedelijk toch geen nut van. Ik zal toch het leven van mijn zuster niet onnoodig in gevaar brengen 1" „Zeker niet", zei Jerry. Mister Tiggel snelde plofseling naar een tafeltje in den hoek, waarop een aantal pilledoosjes stond. Een ervan opende hy, stak een ronde pil in zyn mond en spoelde die met een slok water weg. Daarna liet hy zich zwaar hijgend in den dichtsbyzynden stoel vallen. „Ik zal betalen", verklaarde hy. „Dat zult u niet doen", schreeuwde Jerry. „Toch wel zei mister Tiggel, eigen wijs. „Ik betaal die honderdduizend dol lar." HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Dxiitsche weer macht maakt bekend Het Duitsche luchtwapen heeft Zondag en Zaterdagnacht harde plagen toegebracht aan Britsohe zeestrijdkrachten en koop vaardijschepen in het zeegebied om Enge land en in de Mlddellandsche Zee. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het kanaal van St." George twee koopvaardij schepen met tezamen 12.000 b.r.t., wierpen een koopvaardijschip dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd' konvooi, ten Westen van de Baai van Donegal, in brand en beschadigden drie groote vrachtschepen op ernstige wyze. In het Noordelijke deel van den Atlan- tischen Oceaan vernietigde een gevechts vliegtuig een tankschip van 10.000 b.r.t. Duitsche gevechtsvliegtuigen eri duikbom menwerpers beschadigden Ln de Baai van Soeda op Kreta een kruiser der York- klasse alsmede twee torpedojagers door voltreffers en brachten twee kleine koop vaardijschepen tot zinken. Bovendien werden zes groote koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar ge troffen dat nieuwe verliezen aan scheeps- ruimte als zeker kunnen worden aange nomen. Duitsche jachtvliegtuigen vernietig den op vliegvelden van het eiland Kreta zeven Britsche vliegtuigen op den beganen grond en schoten een Britsch jachtvlieg tuig van het type Hurricane in een lucht gevecht omlaag. In Noord-Afrika brachten verkennings troepen van het Duitsche Afrika-corps in den s,ector van Tobroek bij een plaatse- lijken aanval een aantal krijgsgevange nen binnen. De vijand liet Zondagnacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbommen vallen op plaatsen van het Noordiwest-Duitsche .kustgebied. De aan gerichte schade is onaanzienlijk. HET ITALIAANSCHE. De hertog van Aosta capituleert. In zyn weermachtsbericht no. 348 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende DE CONSULENTEN DER LICHAMELIJKE OPVOEDING. INSTALLATIE DOOR PROF. VAN DAM. Op eenvoudige, dochplechtige wyze zyn gisteren te Den Haag de consulenten van de lichamelijke opvoeding door den secre taris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap eri cultuurbescherming, prof. J. van Dam, geïnstalleerd. De heer R. IJzer, hoofdinspecteur der lichamelijke opvoeding, heette alle aanwe zigen welkom en bracht den autoriteiten dank voor de groote medewerking, welke zij reeds jaren lang verleend hebben. Prof. van Dam wees in zijn inleiding nog eens op het feit, dat in ons land altijd te veel nadruk gelegd is op het geestelijke element in de opvoeding, met achterstelling van het lichamelijke. Toch is het nog niet te laat om dit te veranderen en in dit ver band gezien is de taak van de consulenten van het allergrootste belang voor de toe- iomstige ontwikkeling van ons volk. Het uw zaak, aldus prof. Van Dam, de licha-. ïelyke opvoeding tot de jeugd te brengen. Op dit goed gelégde fundament kan men in de toekomst verder bouwen. Het werk zal niet eenvoudig zyn, er zal dikwijls een be roep op de consulenten worden gedaan, doch met inspanning van alle krachten zal het lukken de vele moeilijkheden het hoofd te bieden. Hierna vond de beëediging plaats, waarna een geslaagde film werd vertoond van het werk van de consulenten, dat zij tijdens de Paaschcursus 1941 te Overveen verricht hebben. Na het officieele gedeelte, dat door ver schillende autoriteiten werd bijgewoond, hebben de hoofdinspecteur en de inspec teurs den consulenten die naast den inspec teur van het lager onderwijs de lichamelyke opvoeding aan de lagere scholen krijgen te verzorgen, nogmaals op het belang van hun werk gewezen. „Dan zal de bende nog eens honderd duizend vragen." „Die betaal ik ook „En nog eens honderdduizend eri weer honderdduizend en weer honderdduizend!" „Groote goedheid zei mister Tiggel en rende opnieuw naar het tafeltje in den hoek. Dit keer was het een ovale pil. „Vertelt u me eens wat doet u daar eigenlyk vroeg Jerry, zyn voorhoofd fronsend, en keek hem aan. „Wat slikt u daar nou „Ik ben een zieke man", zuchtte mister Tiggel klagelijk en liet zich weer in den stoel zinken. „Een heel zieke man. Niets is bij me in orde. Het hart niet, de lever niet, de maag niet. Deze opwinding zal nog myn einde zijn." „Nou, nou", meende Jerry troostend, „zoo ziek ziet u er heelemaal niet uit U heeft een heel gezonde kleur. Hm bovendien zullen we uw zuster daar wel weghalen." Mister Tiggel zette een sceptisch gezicht en schuddie het hoofd. „Weghalenmompelde hy. „Weg halen Makkelijk gezegd! Maar hoe „We zullen haar gaan bevrijden", riep Jerry opgewonden en sloeg op de tafel. „We zullen de bende een loer draaien en uw zuster bevrijden Mister Tiggel schudde zijn hoofd nog heftiger. „Je hebt makkelijk praten", zuchtte hy'. A Wat u daar voorstelt is een hoogst ge vaarlijke geschiedenis. Drie dagen hebben we maar den tyd en als het mislukt Nee, nee Het is m ij n zuster, niet waar? U heeft niets te riskeeren". „Ik heb een persoonlijke rekening te vereffenen", barstte Jerry uit. „Vooral met dien Graddle". „Dat kan me niets schelen", zei mister Tiggel. „Ik moet betalen. Er blijft niets ariders over". bekend: Noord-Afrika: Eenige aanvalspogingen van den vyand aan het front van Tobroek werden, zoodra zij begonnen waren, ver ijdeld. In de Engelsche Zee vlogen eergis teren in de vroege ochtenduren vliegtuigen van den vijand boven het eiland Rhodos, en wierpen eenige bommen zonder schade aan te richten. Oost-Afrika: Na op bUna bo- venmenscheiyke wijze weerstand geboden te hebben, heeft het gar nizoen van Amba-AIadjl, aangezien het geen levensmiddelen en geen water meer had, en niet meer fn staat was de gewonden te verple gen, bevel gekregen den strijd te staken. Tijdens den strijd om Amba-Aladji heb ben de afdeeling koninklijke Carabinieri „Amba Alagi", de compagnie „Arditi To- selli", de compagnie mortiers van 8.1 c.m. der divisie grenadiers van Savoye, het ba taljon mitrailleurs van het tiende regiment grenadiers van Savoye, de tweede en der de afdeeling van het zestigste regiment ar tillerie grenadiers van Savoye, de 43ste afdeeling koloniale artillerie en de 24ste afdeeling artillerie, 7% c.m. zich bijzonder onderscheiden. De vyand heeft de dapperheid van on ze soldaten naar waarde weten de waar- deeren en hun de eer der wapens gelaten. De officieren mochten hun revolvers be houden. Voorts heeft de vijand besloten dat ons garnizoen dat de verschansing van Amba Aladji verlaat, zal defileeren voor de Engelsche afdeelingen, die de militaire eerbewijzen zullen brengen. De hertog van Aosta deelt in het lot van zijn troepen. Het verzet wordt voortgezet in het gebied van Djimma en dat van Gorfdar. TROUWLUSTIG MEISJE OPGELICHT. Een huwelijksadvertentie, welke onlangs in een der JJtrechtsche bladen verscheen, was oorzaak dat een trouwlustige jonge dame en haar vriepdin de dupe werden van een oplichter. De steller van deze advertentie was een 36-jarige Nederlander, die zich presen teerde als bouwkundige en in de adverten- tien een net en eenvoudig meisje zocht, van 25tot 32 jaar. De advertentie had succes. Een meisje schreef er op en de kennismaking kwam tot stand. Waarschijn lijk met het doel haar te imponeeren, werd er al spoedig over trouwen gesproken en het tweetal trok er op uit, om een gezel lig nestje in te richten. In een meubelzaak werd een interieur uitgezocht, dat bij el kaar 5000 gulden kostte. Naar het meisje had verteld, had de „bouwkundige" een kapitaaltje van 8000 gulden op de, bank gezet. Op zekeren dag vertelde hy aan een vriendin van zijn a.s. bruid, dat hij een stuk grond had gekocht in Hilversum, waarop hij reeds boringen had laten ver richten. Hij had hiervoor eenig geld noo dig eri wist van de vriendin een bedrag van 600 gulden los te krijgen. Met zyn a.s. vrouw reisde hij daarop naar Hilversum om haarhet stuk grond te toonen. En inder daad kon hy haar een terrein laten zien, waarop een huis gebouwd werd. Maar dat stuk grond was niet zyn eigendom. Het meisje was blijkbaar verblind en uitgelaten over de plannen van haar a.s. man.'Zy stel de hem toen op zijn verzoek nog een bedrag van 250 gulden ter hand. Maar hiermede was de idylle dan ook ten einde. In het be zit van een bedrag van 850 gulden trok de bruidegom in spé de wijde wereld in en liet niets, meer van zich hooren. De beide dames, die toen argwaan kregenj deden aangifte bij de Utrechtsche politie. Deze stelde een onderzoek in naar de verblijf plaats van den gewezen verloofde. Terwijl zij nog aan het zoeken was, meldde de ge zochte zich vrijwillig bij de politie van de gemeente Eramen. „U moet niet betalen „Ik moet toch betalen „U moet het nietschreeuwde Jerry kwaad. „Wanneer u, in plaats van hier maar zonder iets te doen rond te hangen en uw stomme pillen te slikken, liever Mister Tiggel stond op, met een gezicht zoo rood als een kreeft. „Mijnheer zei hij waardig en stak zijn ronden buik vooruit, „u bent hier geko men om me te waarschuwen. Dat u te laat gekomen bent, is niet uw schuld. U heeft gedaan, wat u kon en ik ben u dank baar voor uw bemoeiingen. Maar dat geeft u nog lang niet het recht op dezen toon met mij te spreken. Werkelijk, mynheer u gedx-aagt u hoogst belachelijk U spreekt over het bevrijden van mijn zuster en u weet niet eens waar mijn zuster zich be vindt". „Zoo?" zei Jerry. „Misschien weet ik het toch". Mister Tiggel ging weer met een ruk zitten en staarde hem met open mond aan. „Wat Weet u dat?" „Misschien weet ik het, heb ik gezegd", protesteerde Jerry. „Er zijn een paar fei ten, waaruit mogelijk iets valt af te lei den". „Wat voor feiten?" Mister Tiggel verslond hem met zyn bldkken. „Nou", zei Jerry langzaam, „u moet niet vergeten, dat ik de reis ginds heen, waar uw zuster vermoedelijk is al eens gedaan heb. In de eerste plaats danhet laatste stuk van den weg gaat bijna voortdurend bergop. Dat héb ik duidelijk gemerkt Ik neem dus aan, dat het bewuste huis in de bergen staat. Mister Tiggel knikte. r '(Wordt vervolgd.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5