Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 15 Mei 1941 TWEE NIEUWE VERORDENINGEN. ONTVOERD Strafzaken rakende het economisch leven. TOELICHTINGEN VAN DR. H. M. HIRSCHFELD EN MR. J. P. HOOYKAAS. Het gisteren verschenen nieuwe verorde ningenblad nr. 20 bevat besluit nr. 88 van den secretaris-generaal van het departe ment van justitie met betrekking tot het strafrechtelijk onderzoek in bepaalde straf zaken, rakende het economische, leven en besluit nr. 89 van den secertaris-generaal van het departement .van handel, nijverheid en scheepvaart tot aanvulling van het be sluit no. 206/1940 betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwik keling van het bedrijfsleven. De eerstgenoemde verordening betreft de opsporing en vervolging van alle misdrijven en overtredingen, waartegen straf is be dreigd in: De landbouw-crisiswet 1933; de distri- bufciewet 19939; de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939; het prgsbeheerschings- besluit (no. 11/1941); het voedselvoorzie- ningsbesluit 1941 (no. 69/1941) en bepaalt o.a. het volgende:: Ook buiten het geval van ontdekking op heeterdaad is iedere opsporingsambtenaar bevoegd den verdachte aan te hoüdén; hij draagt zorg, dat de aangehoudene ten spoedigste voor den officier van justitie of een van diens hulpofficieren wordt geleid. Een bevel tot inverzekeringstelling is ge durende ten-hoogste vier dagen van kracht en kan één maal voor ten hoogste gelijken termijn worden verlengd. Ter zake van de genoemde feiten kan voorloopige hechtenis worden bevolen, indien tégen den verdachte ernstige bezwaren zijn gerezen. De bevelen tot voorloopige hechtenis worden gegeven door den economischen rechter. De opsporingsambtenaren zijn bevoegd ten behoeve van de opsporing elke plaats, daaronder begrepen besloten lokalen, erven en woningen, te betreden. Indien hun de toegang wordt geweigerd, verschaffen zij zich dien desnoods met behulp van den sterken arm. In woningen' treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan verge zeld van een hulpofficier van justitie of op vertoon van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van een hulpofficier van justitie, in een bepaalde zaak gegeven, of van een algemeenen of bijzonderen schrifte lijken last van den officier van justitie, al dan niet in een bepaalde zaak gegeven. Van het binnentreden wordt binnen twee maal vier en twintig uren procesverbaal opgemaakt. Dit besluit treedt op 15 Mei 1941 in werking. In de Woensdag gehouden persconferen tie hebben de heisren <j!r. H. M. Hirschfeld en mr. J. P. Hooykaas, resp. secretaris generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart en den se cretaris-generaal van het departement van justitie een uiteenzetting gegeven van de twee nieuwe verordeningen met betrek king tot het instellen van een economi schen reclxter en het strafrechtelijk on derzoek in bepaalde economische strafza ken. Dr. Hirschfeld zeide q,m., dat het nood zakelijk werd; het thans aan de orde zijnde besluit af te kondigen, teleurstellend is, omdat men had mogen verwachten, dat mén langzamerhand was gaan inzien, dat naleving van die wet thans meer dan ooit geboden is. Het -is niet alleen een groot economisch belang, dat ons bedrijfsleven in al zijn geledingen in deze moeilijke tijden zijn taak kan blgven vervullen, doch daarbij zgn tevens sociale belangen van de aller grootste orde betrokken. Voeding, kleeding, dekking en verwar ming voor onze arbeidende bevolking eischen streng rechtvaardige verdeelings- normen. De daarvoor noodzakelijke over heidsmaatregelen zijn omvangrijk gewor den. Of de maatregelen doeltreffend zul len zijn, hangt voor een groot gedeelte af van de mentaliteit, waarmede de Neder- landsche bevolking ten aanzien van de naleving dezer maatregelen is vervuld. Spr. acht het van het grootste be lang langs dezen weg nog eens met allen nadruk erop te wijzen, dat voor scherpe maatregelen niet terugge deinsd1 zal worden en dat deze maat regelen zoo zullen worden toegepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onver biddelijk het slachtoffer van zal wor den. Het is dwaas te denken, dat ontduiking van Nedierlanidsche distributiemaatregelen of prrjsvoorschriften ten nadeele zou ko men wan de bezettende macht. Alles wat op dit gebied gebeurt komt uitsluitend en alleen ten nadeele van ons eigen land en volk. Met alle kracht moet tegen het euvel van de frauduleuze slachtingen worden opgetreden. Voor die met de opsporing be laste ambtenaren is dit geen gemakkelijke taak, doch de nieuwe bevoegdheden zul len ook in het bijzonder op dit gebied met de meest mogelijke kracht gehanteerd worden. De noodzakelijke voorziening van 't Ne- derlandsche volk met levensmiddelen en andere verbruiksartikelen is een zaak van het allergrootste gewicht Men zal zich moeten schikken in tal van drukkende distributie- en andere economische maat regelen, want iedere ongeoorloofde han deling kan de verzorging der breede mas sa slechts moeilijker maken. Spr, eindigde zijn uiteenzettingen met een ernstig beroep te doen op alle land- genooten door loyale positieve medewer king het welslagen der maatregelen voor het levensonderhoud van ons volk te be vorderen. Mr. Hooykaas zeide o.a:Het gaat hier allereerst om wettélijke regelingen op het gebied der voedselvoorziening. Voorts om de voorschriften ten behoeve van de prijsbeheersching, dan om het deviezen- recht en ten slotte om een aantal andere regelingen van socialen aard, betreffende het beperken van werk, het verbod van verlaging van loonen en salarissen, ontslag van aj-beid&rs, enz. De nieuwe regelingen bevatten tweeërlei: 1. Instelling van een eigen economischen rechter, optredend op het geheele boven vermelde gebied 2. Uitbreiding van de mogelijkheid van preventieve hechtenis en vap het recht, huiszoeking te doen in strafzaken, ra kende de voedselvoorziening. Om met de laatste te beginnen Bij de voedselvoorzieningsöelicten zal de verdachte steeds, door lederen opsporings ambtenaar kunnen worden aangehouden. De opsporingsambtenaar voert hem ten spoedigste voor een hulpofficier van jus titie, die den verdachte voor tweemaal vier dagen in verzekering kan stellen. In aansluiting aan de inverzekeringstelling is preventieve hechtenis mogelijk, te bevelen door den economischen rechter. Het recht om huiszoeking te doen is voorts aldus aangevuld, dat de mogelijk heid is geopend bepaalde ambtenaren te machtigen in het belang van de opsporing van deze delicten overal onderzoek in te stellen, dus niet alleen in openbare gele genheden, op de openbare straat, op erven, doch ook in de woningen van parti culieren. Het doel van de instelling van den eco nomischen rechter is tweevoudig. In de eerste plaats rechtspraak door een gespecialiseerden rechter, die door zijn dagelijksche -rvaring op dit bijzondere ge bied, door contact met collega's en door speciale voorlichting, welke hem zal wor den verstrekt, volledig in staat zal zijn het belang van de economische delicten te beoordieelen. Ten tweede versnelling van de proce dure in deze zaken, ten einde te bereiken, dat in geval van schuldigverklaring de' straf zoo snel mogelijk volgt op het straf bare feit. Een snelvolgende bestraffing pleegt meer indruk te maken dan een straf, die wellicht eerst na maanden en maanden wordt ten uitvoer gelegd. Late tenuitvoerlegging levert ook het gevaar op, dat de omstandigheden wellicht onder- tusschen reed3 in aanzienlijke mate zjjn gewijzigd. Den officieren van justitie zal worden verzocht aan een groot aantal opsporings ambtenaren algemeene bevoegdheid tot huiszoeking voor delicten op het gebied van de voedselvoorziening te verleenen. De officieren van justitie zullen het De Japansche actie in China. Uit Tokio meldt Domei Naar uit telegrammen van de fronten blijkt, zijn op het oogenblik drie groote veldslagen aan den gang in China, nl. in Zuid Sjansi en de provincies van Honan, in de provincie Tsjekia en in. de provincie Hoepeh. De Japansche operaties in Tsjekiang die op 6 Mei des avonds zijn begonnen tegen 200.000 man. Chineesche troepen onder Wei Lihwang, bevelhebber in de zgn. eerste oorlogszone, zijn op 13 Mei in het tweede stadium gekomen. De Japansche troepen maken goede vor deringen met het sluiten van den ring rond de Chineesche strijdkrachten om deze te vernietigen. Generaal Koeng Pingfan, commandant van de 34ste Chineesche di visie is door de Japanners gevangen ge nomen, alsmede zijn stafofficieren. De strijd in Tsjekiang wordt geleverd in een bergachtige streek ten Zuiden van Sjoeki op 45 kilometer ten Zuiden van Hangtsjau, de hoofdstad van de provincie Tsjekiang en in de buurt van Iwoe op vijf tig kilometer ten Zuiden van Sjoeki, waar 'Japansche strijdkrachten in den nacht van 12 Mei met de operaties zijn begonnen te gen 150.000 man Chineesche troepen onder bevél van generaal Koe Sjoetoeng, com mandant in dé zgn. derde oorlogszone. Volgens genoemde telegrammen werpen de Japanners de Chineesche strijdkrachten in alle sectoren terug. De Japansche ope raties in de provincie Hoepeh vei'Ioopen bevredigend in alle sectoren met inbe grip van het Noord-Westelijke district Soeijsien, het Noordelijk district van An- loe, het Noordelijk district van Kingmen en het Noordelijke district van Tangyang. Wil Roosevelt tijd winnen? EEN VERKLARING OMTRENT HET UITSTEL VAN DE REDEVOERING. Het D.N.B. meldt uit New York Het uitstel der redevoering van president Roo sevelt noemt de New York Post in een bericht uit Washington buitengewoon op merkelijk. De Amerikaansche regeering, aldus het blad, staat op een keerpunt van zijn buitenlandsche politiek. De meening overheerscht, dat Roosevelt dit tijdstip niet geschikt acht voor een redevoering. Hg staat onder zwaren druk van tegenoverge stelde buitenlandsche politieke beschou wingen, en het wordt hem steeds moeilij ker, het met deze richtingen klaar te spe len. Het heeft er allen schijn van, dat de noodpositie van de Engelschen met den dag erger wordt. Officieel en officieus onderstreepen de Engelschen, dat zij den strijd niet lang meer zonder de hulp der Amerikaansche vloot kunnen uithouden. De jongste pogingen om de openbare stem ming voor de hulpverleening aan Éngeland te winnen, zijn teleurstellend geweest. Overigens is bekend geworden, dat Roo sevelt uit de jongste rede van een lid van het kabinet den eisch tot een onverwijlde oorlogsverklaring en tot onverwijlde sa menstelling van konvooien geschrapt heeft. Op het protest van den minister heeft Roosevelt verklaard: „Wij zullen den oorlog niet verklaren en zullen geen kon vooien samenstellen. Elke handeling van een gew^penden aanval moet van Duitsche zijde komen". Deze verklaring, zoo meent het blad, duidt er op, dat eerder het pa trouillesysteem wordt uitgebreid dan dat werkelijke konvooibescherming geboden wordt. Roosevelt probeert thans tijd te winnen. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA* Het D.N.B. meldt dat ook Dinsdag de gevechtshandelingen van het Duitsche corps in Afrika levendig ondersteund zijn door Duitsche gevechtsvliegtuigen in het gebied ten Zuiden van So'lloem. Er werden met succes talrijke bommen geworpen op vijandelijke troepenconcentraties en vracht autocolonnes. mogelijke doen, dat de strafbare feiten, waarom het hier gaat, op den kortsten termijn der terechtzitting worden aange bracht. De geheeüe bevolking zoo besloot mr. Hooykaas wordt met aandrang ver zocht, de in aanmerking komende voor schriften in het algemeen belang en in haar welbegrepen eigenbelang nauwgezet na té léven. Bond van politieambtenaren tot bescherming van dieren. ALGEMEENE LEDENVERGADERING TE UTRECHT. Woensdagmorgen kwam de bond van po- litie-ambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren te Utrecht in algemeene ledenvergadering bijeen. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter van den bond van politie ambtenaren tot bescherming van dieren, de heer J. Fremery Kalff, inspecteur van po litie eerste klasse te Amsterdam, sprak hét openingswoord uit. Spr. schetste uitvoerig het moeilijke jaar dat de bond achter den rug heeft en sprak den wensch uit, dat er juist in deze dagen door den politieman ten aanzien van het bestrijden van dierenleed veel mag worden verricht. Speciaal voor het paard, dat het in dezen tijd zoo moeilijk heeft, vroeg spr. aller aandacht. Hierna herdacht de voorzitter de leden van den bond, die in het afgeloopen jaar zijn overleden en die, ieder op zijn wijze, zeer veel voor den bond hebben gedaan. In het bijzonder herdacht spr. wijlen den heer J. J. A. de Koning, commissaris van politie te Hilversum, den man, aan wien de bond zijn ontstaan te danken heeft. Nadat een oogenblik stilte in acht geno men was, vervolgde de voorzitter zijn ope ningswoord en wees er op, dat er-ondanks het harde werken van den bond nog zeer veel dierenleed in deze wereld is. Hij vroeg ten slotte* den afgevaardigden er in hun af- deelingen vooral op toe te zien, dat het dierenleed zooveel mogelijk zal worden ver meden. Na de ingekomen stukken en de be- stuursmededeelingen werd o.m. het uitge breide jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. Berkel, commissaris van rijks- en gemeentepolitie te Bussum, vroeger te Vlis- singen, goedgekeurd. Na de rekening en verantwoording 1940 van den penningmeester, den heer B. Buis- sink, oud-brigadier-majoor der rijksveld- wacht te Den Haag, volgde vaststelling van de begrooting 1941. Hierna was aan de orde de verkiezing van eenige leden van het hoofdbestuur. Bij acclamatie werden herkozen de heer J. Fre mery Kalff (voorzitter) uit Amsterdam en de heer A. van Campen (lid van het hoofd bestuur) uit Roosendaal.' De penningmeester, de heer Buissink uit Den Haag, stelde zich niet meer herkies baar. Irt zijn plaats werd gekozen de heer D. v. d. Burg uit Den Haag. terwijl in de vacature D. Talsma uit Dronrijp, die den politiedienst heeft verlaten, werd gekozen de heer C. A. Schroder uit Kerkrade. Na de verkiezingen bracht de afdeeling „Roosendaal en omstreken" het volgende voorstel ter tafel „Te bevoegder plaatse de noodige stappen te doen, teneinde wijziging te verkrijgen van art. 7, dat wordt bepaald, wanneer van de op de hondenkar aanwezige ligplank ge bruik moet worden gemaakt." Het prae-advies van het hoofdbestuur hield in, dit voorstel met een goedgunstig advies in handen te geven van den anti- trekhondenborrd. De vergadering besloot dit voorstel aan te nemen met dien verstande, dat het ter keuring zal worden gezonden aan prof. Ber ger in Den Haag, in verband met de bin nenkort te verschijnen Dierenwet. Afge wacht zal dan worden wat prof. Berger ten aanzien van dit punt als de beste op lossing zal adviseeren. Na de middagpauze dankte de voorzitter allereerst de heeren B. Buissink en D. Talsma, die uit het hoofdbestuur treden, voor het vele werk, dat zij in den loop der jaren voor den bond hebben verricht. Op voorstel van het hoofdbestuur werd vervol gens de heer B. Buissink wegens zijn jaren lange groote verdiensten jegens den bond benoemd tot eere-lid, een benoeming, welke bjj acclamatie geschiedde. Het voorstel van opperwachtmeester T. Kuik betreffende het in het leven roepen van een speciale dierenbeschermingspolitie kwam hierna aan de orde en over dit on derwerp werd uitvoerig van gedachten ge wisseld. Het hoofdbestuur zag in het voorstel hoe aanlokkelijk het er ook uitziet een gevaar. Het doel van den bond toch is juist alle politie-ambtenaren te maken tot die renbeschermers. Komen er nu speciale po- litie-ambtenaren-dierenbeschermers, dan Lagere koersen op de Amsterdamsche beurs. De affaire op de Amsterdamsche beurs was gisteren van geringe afmetingen. De kooplust, die Dinsdag om een hoek kwam kijken, was weer verdwenen, zoodat het materiaal dat aan de markt kwam, slechts plaatsing kon vinden tot lager koersen. Er was weinig te doen om een gepronon ceerde stemming te voorschijn te roepen en er werd vrijwel in de meeste rubrieken beneden het vorige peil gehandeld. Aku's, welke zich als gisteren tegen de algeheele tendenz in naar een lager niveau in bewe ging hebben gezet, herstelden zich. Reeds dadelijk bij de opening werden Aku's eeni ge punten hooger ingezet en nadien kon nog^eén kleine verbetering worden waar genomen. Unilevers waren vrijwel onver anderd. De Philips aandeelen waren lus teloos. Op de petroleumafdeeling gaven Olies een goed voorbeeld van de koersbeweging. Bij de opening werd weliswaar eenige pun ten boven het vorige slot gehandeld, maar reeds spoedig bleek, dat te hoog gegrepen was en in korten tijd ging een vijftal punten verloren. De scheepvaartmarkt was stil en groote mutaties kwamen niet voor. De animo voor Indische cultuurfond sen was gering. In de rubberrubriek ging slechts sporadisch iets om in Amsterdam rubbers. De tabaksmarkt lag verlaten. Ook in suikeraandeeien werd slechts zeer spaar zaam handel gedreven. Voor beleggingsfondsen was de belang- stelling vandaag maar matig. Amsterdam 1936 3% 90^4 Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 83% 83t«/ia A Amsterdamsche Bank 118 118% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 387 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 92% 92 A Houthandel Alberts 115 117% Nederland le lng 1940 4 99% 99»/,c Nederland 2e lng 1940 4 97% 97U/i« Nederland met bel. fac. 1940 4 99% 99% Ned. k 1000 1938 (3%) 3 89% 89»/, Indië k 1000 1937 3 90 90% A Koloniale Bank 190 190 A Ned. Ind. Handelsbank 128% 133 C Ned. Handel Mij. 139 139 A Van Berkels Pat. 63 63 C Calvé Delft 75% 75% A Lever Bros en Unilever 119% 120%-119 A Philips Gloeil. Gem. Bez. 219% 221-217 A Kon. Petroleum Mij. 240 245-240 A Ned. Scheepvaart Unie 177 177-175% A Handelsver. Amsterdam 429 428-430 A Ned. Ind. Suiker U. 260 260 A Deli Batavia Mjj. 198% 200% C Deli Mjj. k f 1000 260% 263 A Senembah Mij. 215 216 C Amsterdam Rubber 271% 270%-271 A Deli Batavia Rubb. Mij. 208% 208 A Hessa Rubber Mij. 134 135% A Serbadjadi Sum. Rubber 127% 131% Nederland 1941 4 100 97i5/ie 9715/i« MEISJE DOODGEREDEN. Dinsdagmiddag is het 7-jarige meisje A. V., in de Louise de Colignystraat te Den Haag aangereden door een personen auto. Het meisje, dat onvoorzichtig over stak, kreeg een zware hersenschudding. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffertje naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde, waar het kort na aankomst is overleden. zullen andere politiemannen hierin aanlei ding kunnen vinden, minder aan dierenbe scherming te doen. Het hoofdbestuur voelde er wel voor de heeren directeur-generaal en inspecteur-generaal voor de politie te ver zoeken, te bepalen, dat bij de opleidingen de nieuwe politie-ambtenaren aandacht aan dierenbescherming zal wórden geschonken en dat zoo mogelijk door deskundigen en dierenartsen lés in behandeling en verzor ging vah dieren zal worden gegeven. Besloten werd een dergelijk verzoek aan de bevoegde instanties te richten. Wat het eerste punt betrof, besloot de vergadering een verzoek te richten tot den inspecteur-generaal van de Nederlandsche politie om speciale politie-ambtenaren uit iedere divisie aan te wijzen en te belasten met de handhaving van de dierenbescher- mende bepalingen. Ten slotte werd als plaats van de vol- gendè vergadering aangewezen Meppel, tenzij de tijdsomstandigheden het noodza kelijk maken wederom in het centrum van het land te veraderen. DOOR P. MATTHEUS. 8) Nadat Jerry zich vergewist had, dat Kelly en' hij de eenige wezens waren, die op dit oogenblik onder dit dak vertoefden, wendde hij zijn opmerkzaamheid naar de zware buitendeur. Deze bestond uit dikke eikenhouten planken en had twee sterke grendels behalve het slot. De sleutel stak erin. Hij deed de deur zachtjes open en keek naar buiten. Wat hij zag, was een ver waarloosde tuin met onverzorgde grint paden, waarin onkruid groeide. Op eeni- gen afstand bevond zich een hóoge bak- steenen muur met een breede ijzeren poort en een klein deurtje ernaast. Een van de paden, het breedtste, leidde van de huisdeur naar de poort. Dadelijk daarop stapte Jerry dit pad op en liep hg naar den muur. De poort was een hopelooze geschiede nis. Hij was afgesloten en er was geen sleutel te zien. Maar het deurtje ernaast stond slechts even aan. Het volgende oogenblik was Jerry er door geslopen en bevond hg zich aan de andere zijde van den muur. Een met karresporen omploegde zand weg liep aan den anderen kant van de poort een heuvel op en verloor zich onder zware boomen en dichte struiken. Ginds, achter de boomen, scheen een straatweg te zgn. Aan zijn linkerhand, eenige honderden meters van hem verwijderd, stond een eigenaardig gevormde watertoren. Een dikke ronde tank rustte op een breed uit loopend ijzeren onderstel, waarin een wen teltrap naar boven voerde. Het geheel was grijs geverfd en herinnerde een beetje aan een vette spin. Verder was er alleen maar bosch te zien en bouwland. Maar geen teeken van een menschelgke nederzetting. Het huis, waar Jerry uitgekomen was, scheen het eenige in wijden omtrek te zijn. Hij wierp een blik terug en zette het deurtje weer in zijn oorspronkelgken, stand. Daarop snelde hij den weg langs, den heuvel op, in de richting van den straat weg. Opeens, scheen het hem toe, alsof hjj het geluid van een anderen auto hoor de. Hij bleef staan en luisterde. Niets. Hg moest zich vergist hebben. Snel liep hij verder. Iedere stap bracht hem' dichter bij de boomen en den straat weg. Zijn stappen klonken dof op den zachten zandbodem. Zgn adem ging snel. Plotseling voelde hij het als een be zwaar, zoo zonder eenige dekking, over den weg te draven. Hij buog af en liep met een scherpen hoek op de struiken toe, die den straatweg omzoomden. Hij bukte zich en raapte onder het loopen een grooten steen op, om deze bij gelegenheid als wapen te kunnen gebruiken. Toen had hg het kreupelhout bereikt. Hg keerde zich nog eens om en keek naar het huis terug. Daar was niets ver anderd. Alles was stil en als uitgestorven. Zou Kelly nog boven op zijn kamer te keer gaan? Met een vergenoegden glimlach om den mond baande Jerry zich een weg door het kreupelhout. De terugspringende tak ken sloegen tegen zgn wangen. Hij wendde zgn hoofd opzij en sloot eenige seconden de oogen. Toen hij ze Weder opende en het hoofd naar voren draaide, zag hij Graddle tegen over zich Graddle stond aan den buitensten rand van het kreupelhout en keek hem met zijn boozen glimlach aan. Vijftig passen verderop, bovenaan op den straatweg, ontdekte Jerry de zware tour auto, die hij reeds kende. Eenige seconden verstreken in het diep ste stilzwggen. Daarop kwam Graddle bedachtzaam een paar passen naderbij en zei grijnzend: „Ik heb je wel zien aankomen. Boven op den straatweg is er een prachtig uit zicht op dezen weg. Een klein uitstapje hè?" Hij kwam nog eèn stap naderbij. Bliksemsnel hief Jerry den steen op en bliksemsnel, vloog de vuist van Graddle naar voren. De steen rolde opzij in het gras. Toen ondervond Jerry voor de tweede maal de kracht van Graddles vuist. Hg wankelde en zonk ineen. Onder het vallen trapte nij nog met al zijn kracht tégen Graddles scheenbeen en hij had den triomf, hem een woedende kreet van pijn te hooren uitstooten. Daarop werd het donker om hem heen. Later had.hij vagelijk den indruk, brok stukken van een heftige woordenwisseling tusschen Graddle én Kelly te hooren. Dat kon echter- even goed een droom zijn. HOOFDSTUK V. Toen Jerry wakker werd, was hg door een diepe duisternis omgeven. Het was nacht geworden. Hij lag languit op het veldbed en in zijn hoofd luidde een klok van middelbare grootte. Toen de klepel eindelijk toevallig stil kwam te hangen, begon een bijenzwerm te zoemen, die zich huiselijk binnen in de klok genesteld had. Bovendien deden al zijn tanden hem Pijn. Zgn stemming was dienovereenkomstig. Hij probeerde zich te bewegen. Maar dadelijk begon de klok met dubbele kracht te luiden en de bijenzwerm zoemde als dol. Met een zucht gaf hij het op en hij bleef rustig liggen. Hij staarde in de duisternis en hield zich onledig met het uitdenken van een bijzonder onaangename ,en pijnlijke soort van wraak voor Graddle. Dat troostte hem een beetje. Steeds schoten hem weer mogelijkheden te binnen en zijn hoofd werd al maar helderder. Plotseling schrok lig heftig. Buiten naderden voetstappen. De sleu tel werd, in het slot omgedraaid en de deur werd geopend. De lichtstraal van een zak lantaarn vloog over zijn bed. Jerry had de oogen stijf gesloten en hield zich slapend. De lamp werd uitgeknipt en twee man nen stapten over den drempel de kamer binnen. „Voorzichtig?!" zei een stem, die Jerry nog nooit gehoord had. „Om 's hemels wil, wees toch voorzichtig! Je weet, dat hij me onder geen omstandigheden mag zien." „Wees maar niet bang, chef," bromde een andere stem, die Jerry zonder moeite als die van Graddle herkende. „Hg slaapt nog. En als hij wakker wordt, dan is er nog geen gevaar. Hij zal door het licht verblind worden." De beide mannen traden naderbij. De lamp flitste opnieuw aan en de lichtkegel werd cp Jerry's gezicht gericht. „Graddle De vreemde stem klonk zoo scherp, dat Graddle schrok en onwillekeurig de lamp uitdeed. „Wat is er dan aan de hand?" bromde hij geërgerd. „Wat heeft u dan, chef?" „Graddle! Wie is dat?" klonk de andere stem in de duisternis. „Wie dat is?" Een leuke vraag! Wel, mister Tiggel natuurlijk. Van wien u ge zegd hebt, dat ik „Dat is mister Tiggel niet!" „Wat „Hoor je niet, wat ik zeg? Dat is mister Tiggel niet!" Gedurende eenige oogenblikken was het nu stil. „Is dat mister Tiggel niet?" vroeg Graddle daarop heesch. „Nee." „Verdraaid nog" toe! Hij kwam toch uit den auto en knikte tegen den chauffeur. Hoe kon ik dan weten „Graddle, je bent een idioot een on gelooflijke idioot!" onderbrak hem de an dere stem boos. „Vooruit, laten we er maar uit gaan. Dat heeft alles geen zin. Doe het licht maar aan." De lamp flitste 'aan. De beide mannen gingen naar de deur. Jerry opende voorzichtig een oog en be speurde eenige seconden den rug van een kleinen dikken man met een kaal hoofd. Daarop werd de deur gesloten en hij was alleen. „Bliksems!" mompelde hij verbluft en wreef met zijn hand over zijn pijnlijken schedel. Het hoofd van een ontvoerdersbende hsd hij zich eigenlijk heel anders voorgesteld. Terwijl hij daar nog over nadacht, hoorde hij stemmen onder zich en voet stappen, die over krakende planken heen en weer gingen. De beide mannen schenen zich naar de kamer begeven te hebben, die onder zijn gevangenis lag. Het volgende oogenblik gleed hij van het bed af op den vloer, ging languit liggen en drukte een oor tegen een van de reten tusschen de planken. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5