UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Dammen m Wé n m fl m W: m Land- en tuinbouw Radioprogramma van hedenavond 21.28 uur tot morgenochtend 5.44 UUf De maan komt morgen te 1.40 op en gaat te 11.09 pnder. Walcheren AFD. VAN DE FEDERATIE VAN JONG HERVORMDEN. AAGTEKERKE. Maandag werd te Aag- iekerke een af deeling opgericht van de Fe deratie van Hei-vormde Jongeren. Het bestuur Van de plaatselijke af dee ling is aldus samengesteld: Ds. J. G. Pan- huise, voorzitter; F. Kodde Pz., vice-voor- zltter. Abr. Willemse Az., secretaris; P. Kodde, ponningmeester; mej. L. Bakker, al g. adj. De nieuwe af deeling heeft thans 14 leden. Op deze eerste vergadering sprak ds, Panhuiso over hot onderwerp „De bood schap der Synode". Zuid-Beveland De Yerseksche havenplannen. OPNIEUW AAN DE ORDE GESTELD. HET VRAAGSTUK DER FINANCIERING YERSEKE. In vroeger jaren bezat Yer- seke geen haven. De vaartuigen moesten toen meeren aan den zeedyk of in een zeer klein haventje op den Yersekedam. Ongeveer 75 Jaar geleden werd de te genwoordige haven aangelegd die in 1898 aanmerkelijk werd vergroot. Sedertdien is de omvang van de havenkom geiyk ge bleven, al werden er ook diverse ver beteringen aangebracht zoo als het ver vangen van de pannenglooiïngen door be- tonmuren. Yerseke bezit met ruim 140 groote sche pen verreweg de grootste vüsschersvloot van Zeeland. Hierop volgen Bruinisse met ruim 60 en Tholen met 40 schepen. Dit is ook niet te "verwonderen indien men bedenkt dat Yerseke vrijwel do ge- heele oestercultuur en bijna de helft van de mosselcultuur in zich heeft geconcen treerd. In den loop der jaren zijn de zeilschepen vervangen" door flinke motorvaartuigen, die aanmerkelijk grooter zijn, en is het aantal vaartuigen successievelijk uitge bloeid.. Reeds Jaren is de bestaande haven dan ook te klein; er zijn eenige tientallen lig plaatsen te weinig. Hier komt nog bij dat de los- en laadruimte zeer onvoldoende is en er practisch geen industrieterrein, waar naar steeds meer vraag komt, rond de ha ven meer aanwezig i9. In 1039 kregen de plannen voor een nièuvvo haven vasteren vorm. Aan ir. K. Drok te Terneuzen werd opdracht gegc-, ven een en ander uit te 'werken. Nadat diverse grondboringen waren uitgevoerd, werd als plaats Voor dé nieuwe haven go- kozen de Noordhoek van den Burenpolder, aan de zoogenaamde Kijkuit. In Maart 1940 was het plan gereed. Dit vertoonde, zonder den aankoop van den benooiigden grond, een eindcijfer van 435.000.—, waarvan 160.000,arbeids loon. In deze haven zou men op enkele uren na den geheelen dag kunnen uit- en In varen, z\j zou zeer voldoende los- en laad plaatsen bezitten en omgeven zijn door een flinke strook industrieterrein. Dit terrein was bestemd voor oester- en rnosselbedrijven. de panoestercultuur, werf, machinefabrieken, olietanks, enz. Do bedoeling was den havenaanleg to doen uitvoeren in werkverschaffing en met behulp van het Werkfonds. De voorloopig besproken voorwaarden waren van dien- aard dat de annuïteit on geveer zou kunnen worden bestreden uit do verhooging van hot aantal opcenten op do personeele belasting van "150 op 200. In het' sedertdien verloopen jaar zijn de toestanden grondig gewijzigd. Yerseke is zwaar door het oorlogsgeweld getroffen en ondervindt daarvan in alle opzichten do gevolgen. Tengevolge hiervan moest o.a. de voor den havenaanleg in petto gehouden belas- tingverhoogmg worden toegepast, waar mede het plafond is bereikt. Verder zijn de prijzen zoodanig gestegen, dat, met uitzondering van den benoodigden grond, ae aanleg thans wordt begroot op 650.000,waarvan 200.000,arbeids loon. Daartegenover is de urgentie van een nieuwe haven den laatsten tijd nog sterk geaccentueerd. De mosselinaustrie betreedt nieuwe banen en breidt zich steeds uit. De industrie voor de bewerking van zeemuil- tjea is in voorbereiding. Drogerijen en an dere gebouwen zullen hiervoor moeten worden gebouwd. De industrieën zoeken gunstige plaatsen in de onmiddellijke na bijheid der grondstoffen en aan vaarwater. De voedselvoorziening speelt hierin ook een grooto rol. De financleele oplossing van den aanleg van een nieuwe haven is voor de gemeente Yerseke buitengewoon moeilijk geworden en zonder krachtige hulp zal zij niet in staat zijn aan dit levensbelang verder te werken. Daarom heeft het gemeente-bestuur deze zaak opnieuw aanhangig gemaakt bti de hoogere autoriteiten en him medewerking ingeroepen om een weg te zoeken waardoor do aanleg van eon nieuwe haven wordt nwgeiyk gemaakt. Bloemenweelde. DRIEWEGEN. Hoewel door de koude de bloemknoppen lang gesloten bleven, is het thans een lust om langs de bloeiende boomgaarden te wandelen. Waren het eeïst de kersen- en vroege pruimenboomen die door hun overvloed van bloemen het oog streelden,, thans staan de overige prtiimen- en perenboomen in volle bloe sempracht. Weldra zullén de appelboomon rijk beladen met hun roze bloemen volgen. Wie van deze weelde genieten wil, trek- ke er thans op uit. De Brltsche levensmiddelen- voorziening. Het D.N.B. maakt melding van een vertrouwelijke mededeeling van den Ame- rikaanschen minister van landbouw, Wickard, waarin deze volgens de „New York Journal" verklaard zou hebben, dat de voedseltoestand in Engeland aanzien lijk slechter iB, dan tijdens den wereld oorlog. Gewezen wordt ook op de bezorgdheid in de Engelsche pers over het verloren ra van schepen, die levensmiddelen uit Vereenigde Staten naar Engeland brengen. Uit deze berichten valt op te maken, dat, blijkens Amerikaansche schattingen, 40 procent der Amerikaan sche wapentransporten niet in Engeland aankomt. Het D.N.B. citeert voorts de „New York Times", waarin met betrekking tot de levensmiddelenvoorziening wordt ge schreven, dat op den Atlantischen Oceaan groote transporten levensmiddelen tot zin ken ztjn gebracht, terwijl voorraden in de havens en het binnenland van Engeland door de Duitsche luchtmacht zijn vernie tigd.. Onze ha ven voorracen zijn gereduceerd en worden nog meer gereduceerd, klaagde de Britsche minister voor de voedselvoor ziening eenige maanden geleden en sedert dien is alles behalve een stilstand inge treden. In den wereldoorlog was het ge vaar geweken, wanneer de transporten buiten 't bereik der dulkbooten waren ge komen, thans passeeren de goederen in' de havens en op de Engelsohe spoorwegen een tweede gevaarlijke zóne, waarna zij in de derde komen, de pakhuizen. Zoowel in de Vereenigde Staten als Engeland is men zeer bezorgd over de verdere ontwikkeling van het Engelsche voedsel vraagstuk. IN DEN INDISCHEN OCEAAN GETORPEDEERD. De Britsche regeering te Simla heeft bekend gemaakt, dat het gewapende s.s. „Barbati" van 5.000 ton door een vjjande- lgk oorlogsschip in den Indischen Oceaan tot zinken is gebracht De „Barbati" deed dienst tusschcn Bombay ep Karatsji. TROEPENTRANSPORTSCHIP VERLOREN GEGAAN. De Engelsche berichtendienst deelt voorts mede, dat een troepen transportschip van 1548 brt. verloren is gegaan." t Twee Noorschc schepen tot zinken gebracht. Twee in Britschen diénst varende Noor- sche vrachtschepen met een gezameniyken inhoud van 680C brt. zijn door Duitsche zcestrljdkrachten in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Volgen3 berichten uit Amerikaansche marinekringen hadden dene schepen, die onderweg waren van Amerika naar En geland, oorlogsmateriaal am boord. CHOLERA-EPIDEMIE IN HONGKONG EN MACAO. In Hongkong en Macao is een cholera- epldemie uitgebroken, naar de Chineesche bladen melden. In Hongkong zijn tot dus ver ongeveer 800 ziektegevallen voorgeko men. Ongeveer de helft der patiënten zou gestorven ztjn. In Macao zijn tot dusver ongeveer honderd dooden te betreuren. De wederopbouw van Rhenen. Het oude stadje Rhenen heeft door den oorlog zwaar geleden. Van de bebouwing om den hoofdweg door de stad is vrijwel niets meer over. Het is ©en 2egen. dot de Cunerakerk met zijn schoonen toren is ge spaard gebleven. De puinhoopen zyn nu opgeruimd. Men ziet de diepe kelders, die ons loeren dat onze voorouders zonder be hoefte aan schuilkelders dit onderdeel beter verzorgden dan wy dat in onzen tijd doen. In eenzaamheid is eon klein gebouw tje blijven staan, da.t een overblijfsel moet zijn van een kerkelijk gebouw, een kapel of die koorafsluiting van een kleine kerk. Dit bouwwerkje dient gerestaureerd te worden om straks te midden van alle nieuwe bouwkunst iets te geven van de ge schiedenis van de stad. Voor den wederopbouw van de stad is een nieuw stratenplan gemaakt, waarbij met groote zorg te werk is gegaan. Hier hebben, behalve het bureau voor den we deropbouw, de inspecteur van de Volks huisvesting L de provincie Utrecht hun medewerking verleend. In plaats van de hoofdstraat komt een ruim plein, waar mede tevens bewerkt wordt, dat niet al te veel bouwterrein in het stadje beschikbaar komt. omdat men met een matige hoe veelheid winkels en kantoorgebouwen zal kunnen volstaan. HISTORISCHE VONDSTEN TÉ RHENEN. Iets merkwaardigs, dat bij het oprui- mingswerk te Rhenen voor den dag is ge komen. betreft de oude vestingwerken van Rhenen. Rhenen heeft een steenen vesting- stelsel gehad, dat voorafging aan de ves tingstelsels met bolwerken of bastions en gordijnen en rldeaux. Men vindt in enkele oude steden in Nederland overblyfselen van steenen vestingen en dat zijn dan veelal dikke- muren met .Uitgespaarde bogen aan de binnenzyde. Op de oudste kaart van Am sterdam vindt men deze uitvoering afge beeld. Dé vestingwerken van Rhenen zgn echter geheel anders dan de voornoemde. Daar zyn het twee muren van ongeveer eèn halve meter dikte achter elkaar met een tusschenruimte van ongeveer 3 4 meter, waar men dus oudtyds tusschen kon wan delen. Van deze muren zyn slechts hier en daar brokstukken over, maar ongetwyfeld zullen cr tusschen de huizen en in den grond meer overbiyfselen zijn van de ves tingmuren en ook van de poorten, die er jeweest móeten zy'n. Op een ten stadhuizo e Rhenen gehouden bespreking is besloten, een commissie in te stellen, die als eerste taak zal hebben een reconstructïeteekening van de oude vestingwerken te maken, om daaruit af te leiden, welke onderdeden van dit vestingstelsel bewaard zullen biyven en welke hersteld of aan het daglicht gebracht zullen worden. SCH00LWERKTUINEN. Het schooltuinwezen verdient bijzon dere aandacht. Geen gnoe te uitbreidingen. Opleiding van leer krachten en aanpassing aan den tegenwoordigen toestand. Het bestuur van de centrale vereeniging voor schoolwerktuinen en boomplantdagen in Nederland, gevestigd te Amsterdam, heeft de medewerking van de Commissa rissen der provincies ingeroepen tot het uitbreiden van het aantal schoolwerktui nen. Terzake is advies gevraagd aan" de inspecties van het lager onderwijs en van het tuinbouwonderwy.s, die op het stand punt staan, dat het schooltuinwezen in de zen tijd bgzondere aandacht verdient, aan gezien er groote ideëele voordeelen aan verbonden zyn om de schoolgaande kinde ren met de practyk van de bodemcultuur in aanraking te brengen. Intusschen mag de gewone schoolarbeid daarvan geen hin der ondervinden. Verder worden in de ad viezen der inspecteurs eenige aanwijzingen gegeven, waarmede bij het behartigen van deze aangelegenheid ernstig rekening zal zijn te houden. In de eerste plaats zal thans, nu het noodzakelijk is geworden alle Cultuurgronden zoo intensief mogebjk ten dienste van de voedselvoorziening te be nutten, niet tot groote uitbreidingen van de schoolwerktuinen moeten worden overge gaan. De uitbreidingen zullen namelijk be perkt moeten biyven tot die gronden, wel ke niet op andere wijze in het belang van de voedselvoorziening kunnen worden ge bruikt. In de tweede plaats zal er op moe ten wórden gelet dat de verzorging van deze tuinen in goede handen wordt gelegd, waartoe aan de opleiding van een voldoend aantal goede leerkrachten dan ook voort durend veel aandacht zal moeten worden geschonken, zulks ter voorkoming, dat by gebrek aan voldoend deskundig toezicht 't beoogde doel niet zou worden bereikt. Voorts moet de wyze van verzorging der tuintjes worden aangepast aan den tegen woordigen toestand, zoodat byv. sierge wassen moeten worden vervangen door producten als aardappelen en boonen. Het ligt in- de bedoeling thans gemeente en schoolbesturen bij deze actie in te scha kelen. Reeds is een aantal gemeentebestu ren aangeschreven, waarbij dezen uitvoe rig dienaangaande zijn ingelicht en uitge- noodigd een geleideiyke uitbreiding en ver betering van de schoolwerktuinen zooveel mogelijk te bevorderen. HET RAPEN, VERVOEREN EN VERKOOPEN VAN EIEREN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver eeniging tot bescherming van vogels schrijft ons: Uit verschillende berichten, welke bij de vereeniging zyn ingekomen, valt ai te. lei den, dat niet overal de hand wordt gehou den aan de bepalingen, welke ten aanzien van het rapen, vervoeren en verkoopen van eieren zijn uitgevaardigd en dat o.a. thans nog in restaurants, en winkels eieren van kieviten en andère vogels worden aangeboden. Het rapen van de eieren van kieviten, tureluurs, grutto's, kemphanen, scholeks ters, wulpen, waterhoentjes en meerkoeten was slechts geoorloofd tot en met 19 April, het vervoeren en verkoopen van die eieren tot en met 21 April. Thans mogen alleen nog geraapt worden de eieren van zilvermeeuwen en wat de provincies Groningen, Friesland Noord- Holland Zuid-Holland en Zeeland betreft ook de eieren van kokmeeuwen. De andere in Nederland broedende meeuwensoorten ztjn, ook wat de.eieren betreft, beschermd. De eieren 'van deze meeuwen cn van groote sterns, vischdiefjes en Noordsche stems mogen slechts uitge haald worden na verkregen vergunning van het departement van landbouw en visscherij en wel tot en met 14 Juni. De eieren van dwergnterns, lachsterns en zwarte stoma vallen niet onder deze rege ling en mogen derhalve niet uitgehaald, vervoerd of verkocht worden. Het ligt voor de hand, dat de rechten van grondeigenaars en grondgebruikers door de vorenstaande regeling niet beknot worden. Organisaties ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Besluit nr. 89 brengt een aanvulling op artikel 1 van het reeds genoemde besluit nr. 206/1940, nl. een nieuw artikel la, dat aldus luidt De overeenkomstig artikel 1, lid 2 opge richte en erkende bedrijfsorganisaties zijn lichamen in den zin van art. 152 van de grondwet; haar kan overeenkomstig art. 153 van de grondwet door den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart verordenende be voegdheid worden toegekend. Op de voor schriften op het gebied van de prijsvorming kan door deze' verordenende bevoegdheid geen inbreuk worden gemaakt. De krach tens de toegekende verordenende bevoegd heid vastgestelde verordeningen behoeven de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van handel, npverheid en scheepvaart. Dit geldt in het byzonder voor verordeningen tot regeling van kartel verhoudingen of tot regeling van de markt. De secretaris-generaal van het departement van handel, npverheid en scheepvaart of *een door hem aan te wjjzon gemachtigde kan besluiten, welke met de wet op het algemeen belang strijdig zijn, schorsen, of vernietigen, daarby worden tevens de ge volgen geregeld. Dit besluit treedt op 14 Mei in werking. BEDRIJFSRAAD STEENHOUWERS- BEDRIJF. De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken heeft ingesteld een bedryfsraad voor hot steehhouwersbe- drfjf. Tot het steenhouwersbedrjjf worden ge acht te behooren de ondernemingen of ge deelten van ondernemingen, waarin uit sluitend of nagenoeg uitsluitend natuur steen wordt bewerkt. Het aantal loden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraacl zal 8 bedragen. Redactenr: J. A. VAN DIXHOORN, Baanstraat 85, Beverwijk. Het volgende schitterendeminiatuurtje, dat we aantroffen in Gortmans' „1001 Miniaturen", bieden we onzen lezers dit maal ter oplossing aan. Auteur: A. G. Noordhuis, Groningen. 1 2 3 4 5 m '•C/AZt W, S3? /Jmy, W, Wtfc. Wfk W M» 46 47 48 49 50 Cijferstand: Zwart 7 schgven op 1214, 21, 22, 35 en 36. Wit 7 schyven op 15, 29, 32, 34, 38, 41 en 42. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 28 Mei a.s. bij de Redactie der Prov. Zeeuwsche Crt. onder motto Dam rubriek. Match DukelVan Dixhoorn. Met genoegen kunnen we onzen Zeeuw- schen damvrienden berichten, dat we een tot ons gerichte uitnoodiging van den bekenden meester Barend Dukel te iJmuiden tot het spelen van een match bestaande uit 5 partyen, dankbaar heb ben aanvaard. Door de organisatie zijn twee partyen vastgesteld te IJmuiden en Beverwijk en één te Santpoort. Gespeeld wordt volgens het reglement van den Ne- derlandschen Dambond, echter met deze afwijking, dat een speeltijd van 1 Yz uur geldt voor 50 zetten. De opening dezer match had Donderdag avond in het clublokaal der „D.C.IJ." te IJmuiden plaats, waarbij als wedstrydlei- der optrad de heer H. Laros. Onderstaande partij, waarin we na. voorzichtig manoeu vreeren een zwaarbevochtè remise wis ten te behalen, vormt het eerste treffen uit deze match. In volgende rubrieken ho pen we op het verdere verloop van dezen interessanten tweekamp nader terug te komen. Party No. 88. Wit: B. Dukel, IJmuiden. Zwart: J. A. van Dixhoorn, Beverwyk. Gespeeld te^IJmuiden, 8 Mei 1941. Hollandsche opening. 1. 33—28 18—23. 2. 39—33 12—18. 3. 31—27 7—12. 4. 37—31 1—7. 5. 41—37 17—21. 6. 34—30 20—24. 7. 31—26 14—20. 8. 26x17 11x31. 9. 36x27 20—25. 10. 40—34 1014. Tot zoover alles bekend openinga- spel. 11. 3429 23x34. Het slaan met schijf 25 geldt voor sterker dan met 23, daar de randschijf wordt opgeruimd, die anders een combinatie-object voor wit zou vormen. 12. 30x39 18—23. 13. 4440 5—10. 14. 46—41 14—20. 15. 41—36 12—18. Biedt wit een damzet aan, in de overtuiging, dat deze niet zal worden genomen wegens het materiaal, dat vit daarvoor moet offeren. De meesterspeler denkt er evenwel anders over en voert de damzet uit. 16. 2722 18x27. 17. 32x21 23x41. 18. 39—34 16x27. 19. 38—32 27x29. 20. 34x5 dam 41—46. 21. 42—37 46x32. 22. 5x46 13—18. 23. 47— 41 7—12. 24. 50—44 9—13. 25. 44—39 13—19. 26. 39—34 8—1S.«27. 43—39 12—17. 28. 4137 2430. Er dient met de uiterste voorzichtigheid te worden gespeeld. 29. 35x24 19x30, 30. 4843 17—22. 31. 4035 6—11. 32. 35x24 20x40. 33. 45x34 11—16. 34. 39—33 16—21. 35. 46—41 21—27 Dreigt 27—33, 18—23 en 3x21. 36. 41—47 1823. Dit is gedwongen wegens de drei ging 33—28. 37. 3429 Ondanks de gunstige opstelling der dam kan wit niet veel uitvoeren. 3723x34. 38. 3328 22x33. 39. 47x45 25—30! Dreigt 30—34. 40. 45—50 30—34! Dreigt 34—39. 41. 43— 39 34x43. 42. 49x38 15—20. 43. 37—31 32—27. 44. 38x27 20—24. 45. 50—6 24—29. 46. 2722 De nu ontstane stand plaatsen we op diagram. Stand na Wit 46, 27—22 ZwartVan Dixhoorn, Beverwijk. 1 2 3 4 5 •KW/ in iT Ik Mx Mi SI n 11 fü iff pp g§ 13 f® 46 47 48 49 50 WitB. Dukel, IJmuiden. Er volgde 46 13—181 Een uitste kend offer. 47. 22x13 2934 48. 644 3—8! 49. 31—27 8x19. 50 27—21 19—23. 51. 21—17 2—7. 52. 36—31 2328! 53. 44x22 4—81 54. 22x4 7—12! 55. 17x8 343D! En niet 3440 wegens 422 en 22 50. 56. 415 Een laatste poging. Immers wordt 3943 verhinderd wegens lo38 en 3127. 563944. Remise. Een interessante party, welke een fraaie inzet van dezen tweekamp beteekent. DE WERKTIJDEN EN TARIEVEN IN DEN LANDB0UD. GOES. Voor de vaststelling van de werk tijden en de tarieven voor aangenomen werk hebben besprekingen plaatsgevonden tusschen de vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties op Zuid-Beveland. Besloten werd twee rege-« lingen te ontwerpen: één voor Oost Zuid- Beveland en één voor West en Midden Zuid-Beveland. Over de werktijdenregelin gen werd reeds overeenstemming verkre gen. Voor Oost-Zuid-Beveland zullen deze variëeren van 8 uur tot 9.30 uur per dag en "voor West- en Midden Zuid-Beveland van 8 uur tot 9.20 per dag. Over de ta rieven voor aangenomen werk kon nog geen overeenstemming worden bereikt. De werkgeversbesturen zullen d>e van de ar beiderszijde ingediende ontwerpen eerst in eigen kring bespreken. Wijl op Zuid-Beve land de krooi- of koppelarbeid van zeer ge ringe beteekenis is, werd besloten deze aangelegenheid niet nader te omschrijven. OOSTBURG. Tusschen de vertegenwoor digers van de vier werkgeversorganisaties in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en die van de landarbeidersbonden heeft een be spreking plaatsgevonden over de werktij denregeling, de tarieven voor het aange nomen werk en over het krooienstèlseh Wegens zeer geringe beteekenis werd een regeling van het krooienstelsel niet noodig geoordeeld. De werktijden werden vastge steld op 9 uur van 1 Februari tot 30 No vember en op 8 uur van 1 December tot 31 Januari. Voor het aangenomen werk werden minimum en maximum tarieven vastgesteld, welke aan de partijen tor; definitieve goedkeuring zullen worden voor gelegd. AXEL. Over de vaststelling van werk tijden, tarieven en den krooiarbeid in het district Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een bespreking plaatsgevonden tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties. De werktijd werd vastgesteld op 10 uur per dag van 1 Maart tot 30 November en op 8 uur van 1 December tot en met 28 Februari. Afge sproken werd, om de volgende werkzaam heden voor krooiarbeid in aanmerking te doen koraén: vlas wieden, bleten opeen- zetten, aardappelpoten en -rapen achter; de machine, koppen hakken, vlas trekken en graan wieden. Over een tariefregeling voor het aangenomen werk werd nogal uitvoerig van gedachten gewisseld, zulk® naar aanleiding van een ontwerp van arbeiderszijde. Het bleek echter, dat over eenstemming niet was te bereiken. De werkgeversvertegenwoordigers vonden een tariefregeling moeilijk doorvoerbaar. Ver moedelijk zal van arbeiderszyde nog een nieuwe bespreking worden voorgesteld, nu in vrijwel alle Zeeuwsche districten tarie ven zijn overeengekomen. ZIERIKZEE. De vertegenwoordigers van de afdeelingen Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. en van den C.B.T.B. en die van de landarbeidersbonden heeft een bespre king plaatsgevonden over de werktijden regeling en over de tarieven voor het aangenomen werk. Ten opzichte van de werktydenx-egeling werd overeenstemming verkregen. De werk- en schafttijden werden zoodanig vastgesteld, dat van 1 Mei tot 31 October 9*i uur, in de maanden No vember en April 9 uur en in de overige maanden 8 uur zal worden gewerkt Over de van arbeidszijde ontworpen tarieven werd uitvoerig van gedachten gewissel<L De werkgeversvertegenwoordigers wensch- ten dat concept eerst nog nader in eigen kring te bespreken. Daarna .zal een nieuwe conferentie plaats vinden. Vrijdag 10 Mei 1941. NED. 1'ROG It. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Grom. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Bcr. S.lö Schriftlezing cn Meditatie (Christ. Radio-Stichting). 8.25 Ge wijde muziek (gr. pi.). 8.45 Gram. (9.15—9.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Het Amabile-sextet (10.20—10.40 Declamatie). 11.10 Gram. 11.30 Zang met plano. 12.00 Het Amusementsorkest* 12.42 'Almartak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1.30 Gram. 1.45 Einnemble Erica Helen (2.152.30 Voor do vrouw). 3.00 Het Stedelijk Orkest van Maas tricht. 3.30 Orgel en zang. 4.00 Lezen in den BUbel (VriJz. Protest. Kerknnmité). 4.20 Gram. 4.30 ..Anton Bruckner's Kerkmuziek", causerie met gram. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs- ber. 5.30 Gram. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 „Bul garije". lezing. 6.30 Ensemble Bandi Balogh* 7.00 BNO: Econ. vragen van den dag. 7.15 Het Peter strijkkwartet. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Omroeporkest en solist* 9.10 Productieslag 1941. 9.25 Avondwijding(Vrijz. Protest. Kerkcomité). 9.30 Ber. Engelsch. 9.45 Gram. 10.00—10.15 BNO: Engelsche ber. NED. PROGR. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 20.00 Piano en gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gram. 11.80 Orgel. 12.00 Ber. 12.15 Russisch orkest „Slawa" en solisten (12.45—1.00 BNO3 Nieuws- en econ. ber.). 1.30 Ensemblo Amende. 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht. 2.45 Gram. 3.00 Ensemble Bandl Balogh. 3.30 Voor de vrouw. 3.15 Orkest Eloward. 4.15 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram. 5.15 BNO: Nieuws- econ.- en beursber. 5.30 De Ramblers. 6.00 Re ligieuze boekbespreking (Christ Radio-Stich ting). 6.15 De Snarenzangers. 6.45 Toeristische raadgevingen, 7.00 BNO: Econ. vragen van den dag. 7.15 Gram. 7.30 „Kapitalisme en natio- naal-socialisme. ni". lozing. 7.45 Het Omroop- symphonie-orkest en solisten. 8.45 Toespraak voor de Winterhulp Nederland. 9.00 Gram. 10.00 BNO: ber., sluiting. Oplossing probleem Kaak Dit in onze rubriek van 23 April jï. aan geboden miniatuurtje had den volgenden stand Zwart 6 schijven op 9, 10, 17, 20, 25 en 40. Wit 7 schtfven op 23, 27, 28, 35 en 42—44. De aardige ontleding verloopt aldus "3 43—39 40x49. 39—34 49x21. 28—22 17x19. 4238 21x30 en 35x24. We hebben van dezen problemist echter wel fjjner werk gezien. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren P. v. B., S. v. E.f J. J. L., v. d, M. cn G. M. v. d. V., allen Viissingen, W, B. en H. D., beiden te Middelburg, A. C. en H. M. S., beiden te Goes en J. A. do V. te Dordrecht NIEUWLAND. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale .Zeeuwsche Courant worden aangenomen, door den Agent 1 JOOSSE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3