Tweede blad PROVINCIALE ZEEL EL-.EANT Woensdag 14 Mei 1941 De legerberichten van gisteren. ONTVOERD 7) L DUITSCH-KROATISCHE GRENZEN VASTGESTELD. In het negeeringsgebouw te Agram hebben de gevolmachtigden van het Duit sche rijk en den Kroatischen staat giste ren een verdrag gesloten, waarbij de grenzen tusschen beide landen worden vastgelegd. Dit is het eerste verdrag, doOr Kroatië met een andere mogendheid geslo ten. De nieuwe Duitsch-Kroatische grens is ongeveer 100 km. lang. Zij begint in h°.c Oosten bü den drielandenhoek bij Varas- din, gaat dan in Westelijke richting. Zui delijk voorbg Rogitsj en Windisch-Lanz- berg, loopt daarna langs het riviertje de Sutla tot de plaats, waar die in de Save uitmondt, vervolgens verder naar het Westen over den berg Dorianci tot enkele kilometers van Kalje. Daar begint de Ita- liaansche demarcatielijn. In het verdrag wordt onder meer be paald, dat de Duitsch-Kroatische grens in het algemeen overeenkomst met de vroe gere administratieve grens tusschen de Oostenrijksche kroonlanden Krain en Stiermarken eenerzij ds en het koninkrijk Kroatië, Slavonië en Dalmatië anderzijds. Deze grens zal zoo spoedig mogelijk door een Duitsch-Kroatische commissie afgeba kend worden, waarbij ij rekening zal wor den gehouden met de economische situatie. De ratificatie oorkonden zullen zoo spoe dig mogelijk te Berlijn worden uitgewis seld. Het verdrag werd door de ondertee- kening van kracht. De Hongaarsch-Kroatische grens. In politieke kringen te Boedapest ver luidt, dat ook de vaststelling van de Hon gaarsch-Kroatische grens spoedig zal ge schieden. De invoering van het civiele be stuur in de naar Hongarije teruggekeerde gebieden wordt voorbereid. Gehavend Britsch eskader te Gibraltar. Uit Algeciras meldt het D.N.B.: Te Gibraltar is Dinsdag het Engelsche eska der-, dat eenige dagen geleden door Ita liaan sche vliegtuigen is aangevallen, bin- nengeloopen. Het ging niet in de militaire haven, maar in de baai van Gibraltar voor anker. Ongeveer de helft der vliegtuigen van het vliegtuigmoederschip „Illus trious" is vernietigd. Het vliiegdek is zwaar beschadigd. De toren van een pant- serschip is vernield, een kleine kruiser be schadigd. Talrijke gewonden werden aan landgebracht. Nader meldt het D.N.B. uit Vichy-, dat volgens berichten uit Algeciras alle Brit-- sche oorlogschepen, met uitzondering van drie torpedobooten en een aantal patrouil levaartuigen, de haven van Gibraltar in onbekende .richting hebben verlaten. Het Lagerhuis in een nieuwe vergaderzaal. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Het Britsche Lagerhuis is gisteren in een nieuwe vergaderzaal bijeengekomen. Churchill zeidie, dat het oude gebouw zoo veel schade heeft opgeloopen, dat het herstel waarschijnlijk zeer lang zal duren. Voor het geval, dat ook de nieuwe zaal mocht worden getroffen, zijn reeds maat regelen getroffen voor de verhuizing naar een ander gebouw. MIJNONGELUK IN SILEZIB. In Neurode heeft zich Zaterdagavond een zeer ernstig mijnongeluk voorgedaan. Tal rijke arbeiders zijn daarbij om het leven ge komen. Het reddingswerk duurt voort. toekomst van de vierde Fransche repu bliek. Darlan heeft zijn reizen naar Parijs ge maakt en als resultaat daarvan want zoo mag het jongste gebeuren inderdaad worden gezien is hij naar Berlijn ge reisd, waar hij een onderhoud heeft gehad met Hitier. Dit bezoek is zeker een der belangrijk ste gebeurtenissen van de afgeloopen da gen. Het biedt het perspectief eener eco nomische toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Of er gesproken mag wqrden van een overwinning van Laval zal wellicht spoe dig blijken. t rfgbzbbsssf mgg ffbbs hmbbgz tm EEN DUITSCHE TEGENSPRAAK. Uit Berlijn meldt het A.N.P.: Van wel ingelichte zijde vernemen wij: Het door den Engelschenberichten dienst verspreide bericht, volgens 'hetwelk het feit, dat/ Rudolf Hess in September 1939 na Goering tot eventueel opvolger van den Führer. was bestemd, het tegen deel van een .ziekte van Hess zou bewijzen, wordt in ingewijde kringen te Berlijn on juist genoemd. In deze kringen wordt op gemerkt, dat de toentertijd vastgestelde volgorde van de opvolgers van Adolf Hit ler, welke Rudolf Hess, hoewel hij reeds kort na het overnemen van de macht tot plaatsvervanger van den Führer was be noemd, niet als eerste opvolger van den Führer noemde, reeds haar redenen had, welke slechts aan de meest intieme krin gen bekend waren. De eerste teekenen der ziekte van Rudolf Hess traden inderdaad reeds geruimen tijd geleden aan het licht. Niet alleen was hij een ernstig maaglijder, hetgeen hem, zooals bekend, meermalen noodzaakte tot een langdurig verblijf in sanatoria, doch reeds voor het uitbreken van den oorlog legde hij teekenen aan den dag. van zenuwziekte, tot welker onaange naamste verschijnselen in de eerste plaats groote slapeloosheid behoorde. De National-Sozialistische Parteikorrespondenz over Hess. De National-Socialistische Parteikorres pondenz deelt mede Voor zoover het tot dusver ingestelde onderzoek der door Rudolf Hess achterge laten papieren aantoont, schijnt Hess in de waan geleefd te hebben, door een per soonlijken stap bij hem van vroeger be kende Engelschen toch nog een vergelijk tusschen Duitschland en Engeland tot stand te kunnen brengen. Inderdaad is hg ook, zooals inmiddels door een mededee- ling uit Londen bevestigd werd, in Schot land in de buurt van cie plaats, die hij wilde bezoeken, uit het vliegtuig gesprongen, waarna hij blijkbear in gewonden toestand gevonden is. Rudolf Hess, die sinds jaren, zooals in de partij bekend was, lichamelijk zwaar leed, nam den laatsten tijd in toenemende mate zijn toevlucht tot de meest uiteen- loopende hulpmiddelen, als magnetiseurs, astrologen enz. In hoeverre ook dezen per sonen schuld treft voor het ontstaan van een geestelijke geschoktheid, welke hem tot dezen stap 'ïeeft gebracht, zal men eveneens probeeren op te helderen. Het zou echter ook denkbaar zijn, dat Hess van Engelsche zijde bewust in een val gelokt is. De geheele wijze van zijn optreden bevestigt in ieder geval het reeds in de eerste mededeeling verstrekte feit, dat hij aan waandenkbeelden geleden heeft. Hij kende de talrijke met de eerlijkste bedoe lingen ontstane vredesvoorstellen van den Führer beter dan iemand anders. Blijk baar steldé hij zich nü voor door een per soonlijk offer een ontwikkeling te kunnen voorkomen, welke in zijn oogenslechts met de volkomen vernietiging van het Britsche rijk zou eindigen. Hess, wiens werkkring, zooals bekend', uitsluitend in de partij lag, heeft daarom ook voor zoover uit zijn aanteekeningen blijkt, geen heldere voorstelling gehad over de uitvoering of over de gevolgen van zijn stap. De nationaal-socialistische partij betreurt het, dat deze idealist het slachtoffer werd van zulk een noodlottig waandenkbeeld. Hierdoor wordt niets veranderd in het voornemen om den oorlog tegen Engeland, die aan het Duitsche volk is op gedrongen, voort te zetten. Die oorlog zal zoolang gevoerd worden, totdat, zooals de Führer ook in zijn jongste rede verklaar de, de Britschebewindslieden ten val ge bracht, resp. tot vrede bereid zijn. BIJEENKOMST VAN LEIDERS DER N.S.D.A.P. De National-Sozialistische Partei Kor- respondenz deelt mede „Bij den Führer is een bijeenkomst gehouden van alle rrkslei- ders en gouwleiders der N.S.D.A.P., waar aan ook rijksmaarschalk Hermann Goering deelnam: De leiders brachten den Führer, die een toespraak hield, een overweldigende ovatie, waarin de vastbesloten wil tot over winnen tot uiting kwam." HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben in een taaien aanval van verscheidene dagen op een door tor pedojagers krachtig besóhermd konvooi negen vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 56.248 brt. tot zinken gebracht. Daarmede zgn door aanvallen van het duikbootwapen op dit convooi, met inbe grip van de reeds vermelde resultaten, dertien vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 76.248 brt. tot zinken gebracht. Het lucljtwapen bombardeerde Maan dagnacht met goede uitwerking haven steden in Zuid- en Zuidoost Engeland. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag voor de Schotsche kust een koopvaardij schip van 8.000 brt. tot zinken en gister nacht een klein oorlogsschip bij Landsend. Door bommen en beschieting met board wapens werden bovendien twee groote koopvaardijschepen en een patrouillevaar tuig zwaar beschadigd. In Noord-Afrika hebben pantserauto's van het Duitsche Afrikacorps bij Tobroek een Britsche batterij in elkaar geschoten. Plaatselijke aanvallen van Britsche pant serwagens werden afgeslagen. Bij Sol- loem: wederzijdsche activiteit van ver kenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden teza men met formaties van het Italiaansche luchtwapen -ravitailleerings inrichtingen van den vijand bij Tobroek. In de haven werd een schip in brand gebombardeerd. In de baai van Soeda en ten Zuiden van het eiland Kreta beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene koop vaardijschepen op ernstige wijze. Op het eüand Malta viel het Duitsche luchtwapen belangrijke müitaire inrichtingen, o.A. het vliegveld Lucca en de haven La Valetta met goede uitwerking aan. De vijand wierp in den nacht van Maan dag op Dinsdag met zwakke strijdkrach ten bommen in West- en Zuidwest Duitsch land. In eenige steden, o.a. Mannheim en Keulen, ontstonden branden in woonwijken en fabrieken. De materieele schade en de verliezen aan dooden en gewonden zijn Een formatie duikbommenwerpers onder bevel van, den eersten luitenant Rieger heeft zich bij den succesvollen aanval op een Britsche vlootformotie voor Benghasi ip den nacht van 10 op 11 Mei bijzonder onderscheiden. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht, nummer 342, luidt als volgt: Onze troepen hebben bij de voltooiing van de bezetting der veroverde gebieden ten Oosten van Albanië, Pee, Prizren, Tetovo, Gostivar en Kicevo bereikt. In Griekenland werd de bezetting van den Epirus en van de landstreken Akarnanië en Etolië voltooid en Missolungi en Lepanto in de golf van Patras bereikt. In den nacht van 11 op 12 Mei hebben formaties gevechtsvliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps belangrijke doelen van de steunpunten op het eiland Malta met succes aangevallen. In Cyrenaica levendige activiteit van Italiaansche en Duitsche vooruitgeschoven eenheden bij Lollaem en Tobroek. Italiaan sche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben herhaalde malen de steunpunten van Tobroek gebombardeerd. Een torpedo jager werd getroffen. Munitie- en benzine opslagplaatsen werden in brand geworpen. In Oost-Afrika blijven onze troepen on danks de grootste moeilijkheden heldhaf- tigen tegenstand bieden, bezield en aange spoord door den daad en het voorbeeld van zijn koninklijke hoogheid, den hertog van Aosta. K oniek van den dag Darlan bij Hitier. In deze dagen vermenigvuldigen zich de gedachten. Wij zullen in ander verband nog wel gelegenheid hebben daarbij stil te staan. Thans, bij het terugdenken, be zinnen wij ons er op, wat er in het achter ons liggend® jaar is gebeurd, hoe de Duit sche troepen hun zegetocht hebben voort gezet door Nederland;, Eelgië, Frankrijk, Yoego-Slavië en Griekenland, hoe al deze landen tot bezet gebièd. zijn geworden en Duitschland van Noord tot Zuid zgn tijde lijke grenzen heeft verlegd tot aan de zee. De zee, om welke beheersching de spil- staten en het Britsche Rgk met op den achtergrond Japan en de Vereenigde Sta ten hun verbeten strijd voerén. Een be langrijk onderdeel van dien strijd is de uiteindelijkeaaneensluiting van het conti nentale Europa. Onderdeel van den strijd, omdat het DerdJe Rgk zich niet tevreden kan stellen met het verslaan van Engeland Zonder meer, maar omdat het reeds thans de vootwaarden moet scheppen om deze toekomstige overwinning te consolideeren. Zonder deze voorbereidende ordening van het economisch leven naar Duitsche maat staven zou de slag tegen Engeland een illusie zijn. Deze ordening is voorvyaarde voor het succses tegen het Britsche eiland. Deze continentale frontvorming moet zoo volledig mogelijk zijn, wil het Derde Rijk zijn stormloopen tegen het laatste Europeesche bolwerk van een vergaand economisch stelsel doeltreffend doen zijn. Vandaar ook, dat men te Berlijn zooveel aandacht besteed aan dit onderdeel van den strijd. Met de capitulatie is de cam pagne niet beëindigd. Zij opende slechts den weg naar de verwezenlijking der eigenlijke doelstelling:: de economische frontvorming van een machtig continentaal bloc. Dat is de zin van de vele maat- hegelen hier en elders. In de geheel bezette landen voltrekt zich dit proces uit den aard der zaak vrij ge makkelijk, al gaat een en ander dan ook gepaard met de noodige administratieve rompslomp. In Frankrijk verloopt het minder een voudig, wijl daar een aanpassing moet worden verkregen tusschen het bezette en het onbezette deel van het land. De ontwikkeling gaat daardoor stroever, al werken er danook in Frankrijk zelf invloeden, die de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk soepeler willen maken.'Over het principe bestaat tusschen Parijs en Vichy weinig verschil van mee ning, slechts met betrekking tot de me thode, tot het tempo loopei de meeningen uiteen. Zooals reedis vroeger werd opge merkt, is de tegenstelling, tusschen Pétain en Laval daarop t'e herleiden. In den laatsten tgd heeft zich een toe- naderings streven geopenbaar. Ongetwg- feld ook onder invloed van Duitschen kant, wijl men daar groot belang heeft bij een sluiting van het front op korten termijn. Daarnaast heeft ook Laval steeds aange drongen op grooter voortvarendheid, om dat in de nieuwe Europeesche orde Frank rijk niet de rol van vazalstaat mag spe len. Wanneer Frankrijk reeds thans de be reidheid toont tot een Volledige en onvoor waardelijke medewerking aan het or deningsproject, waarvoor Laval nimmer zgn- sympathie heeft verheimelijkt, dan kan daaruit voor het land iets goeds voortvloeien. Pétain heeft zich wellicht op het standpunt gesteld en door zijn po sitie in het onbezette deel van Frankrgk is deze opvatting niet onbegrijpelijk dat Frankrijk zgn plaats in het nieuwe Europeesche project zal moeten verdienen, enkel en alleen om der wille van Frank rgk, en dat zulks niet mag geschieden ten kostevan een capitulatie, welke uitgaat boven de beteekenis van het capitulatie- accoord van Compiègne. Verwerpt Pétain daarmede de revolutiethese? Geenszins; daarvoor heeft hg zich een te nuchter realist betoont, dan dat hij deze onont koombare waarheid zou willen verdoeze len. Pétain is geen struisvogel, maar hij voelt er evenmin iets voor een politiek te voeren, welke zijn krijgsmanseer te na komt. Het is zeer wel mogelijk, dat de maar schalk kortzichtig oordeelt en wanneer dat inderdaad het geval is, dan mag de jongste ontwikkeling warm worden toegejuicht, omdat zij een garantie kan zijn voer de DOOR P. MATTEEUS. „Ho Horiep Jerry verontwaardigd en hij begon opnieuw op de deur te hame ren. „Kerel, wacht toch eens even Weet je dan niet, dat Graddle me eten heeft ge bracht Vanmorgen vroeg We hebben een verdrag gesloten hij laat me nietwer- hongeren en ik zet mijn handteek^ning. Als je het nog niet weet, vraag het hem dan zelf". „Ik kan het hem nu niet vrahmhm hmhmhmhm De stem aan den anderen kant ging verlox-en in- een onduidelgk gemurmel. Er ontstond een pauze. „Nou vroeg Jerry ongeduldig. „Goed, ik zal het hem vragen", bromde de stem. Jerry grinnikte in' zichzelf. Zoo dom, als die man geloofde dat hij was, was hij in werkelijkheid lang niet. Het was duidelijk, dat Graddle niet thuis was. De voetstappen buiten verwijderden zich. Na een tijdje werd een sleutel in het slot gestoken. De deur ging knarsend open en de man, dien Graddle Kelly genoemd had, verscheen met een blad, waarop een schaal met boterhammen en een kom kof fie stonden. Hij zette zijn last op de tafel en trok zich snel terug naar de deur. „Meer kun je voorloopig niet krijgen", zei hij knorrig. „Ik heb alle voorraden leeggeplunderd. Nu moet je verder wach ten totdat de chef komt". „Heb je met Graddle gesproken vroeg Jerry. „Natuurlijk", zei de man met een schuin- schen blik. Hij sloop naar buiten, sloeg de deur achter zich dicht en deed haar op slot. Jerry maakte zich meester van de boter hammen en koffie. v Terwgl hij at en dronk, vlogen hem ver schillende gedachten door het hoofd! Eén daarvan beviel hem bijzonder. Graddle was zonder twijfel weg. Als hg zich niet zeer vergiste, was deze man met den naam Kelly voor het oogenblik alleen in het huis. Wanneer hij het handig aanpakte, wanneer hij het kon klaarspelen om dezen kei'el Toen Jerry alle boterhammen op had én de kom koffie had leeggedronken, kruiste hg zijn armen achter het hoofd en leunde gemakkelijk tegen den muur. Zijn gedach ten namen steeds vastere vormen aan en zijn gezicht werd steeds opgewekter. Misschiennu, misschien hoefde hij niet te wachten, tot de chef kwam. Jerry floot nog een tijdje peinzend voor zich heen. Kleine, tengere lieden zijn soms uiterst handig. F-n taai taai als leer. Maar wat had dat eigenlijk te beteekenen In de eerste plaats was hij zelf niet 'be paald een zwak ventje. En dan het kwam er juist op aan, dat men de zaak handig aanpakte en den kleinen schooier geen ge legenheid gaf, zijn kwaliteiten te ont plooien. Hg nam plotseling een besluit en stond op. Nogmaals klopte hij op de deur. Opnieuw moest hij een tijdje hameren, voordat de stem zich meldde. „Wat wil je dan nu weer?" „Hoor eens hier, beste man", zei Jerry vriendelijk, „ik heb zoo'n waanzinnigen trek in een sigaret. Zou je me er niet De ander viel hem in de rede. „Een sigaret?" kraste de stem buiten woedend. „Wil je een sigaret? Ja, verdui veld, waar denk je dan eigenlijk dat je bent. Denk je dan, dat je in een sanatorium bent?" „Nou, nou dat geloof ik nu bepaald niet", mompelde Jerry zacht, „maar „Wat heb je dan voor praatjes?" ging de stem buiten voort. „Dat gedraagt zich maar, alsof hij een betalende gast is en ik een kellner. Ik moet zeggen......" Naar het scheen, lag het in de bedoeling van Kelly, nog tamelijk veel te zeggen. Maar dit keer onderbrak Jerry hem. „Stop, goede vriend zei hij scherp. „Voorloopig ben ik hier inderdaad zoo iets als een betalende gast, nietwaar? In ieder geval heb ik Graddle beloofd, dat ik alles zal teekeneq. Maar ik doe het alleen, als jullie me netjes behandelt. En nu wil. ik een sigaret BastaEn als ik die niet krijg, teeken, ik later niet. Dat kun je voor mijn part zwart op wit van me krjjgen. Begrepen Buiten was het stil. Er was slechts een zacht, beteuterd klinkend gebrom te hoo- ren. „Je kunt aan Graddle vragen, hoe hij daaróver denkt", voegde Jerry eraan toe en wachtte gespannen op het antwoord. Eindelijk kwam het. „Ik zal hm ik zal sigaretten voor je halen". Jerry zuchtte opgelucht en luisterde naar de voetstappen, die zich buiten ver wijderden. Er verging eenige tijd. Opnieuw rammelde de sleutel in het slot. Opnieuw draaide de deur knarsend om haar scharnieren. Kelly met een gezicht, alsof hij een flinken slok uit een flesch azijn had genomen kwam aangeloopen en hield Jerry een pakje sigaretten voor. Jerry nam hetgenadiglijk aan en ging op zijn gemak op den rand van het bed zitten. Hg scheurde het pakje open, vischte er een sigaret uit en stak die in een zijner mondhoeken. „Nou zei hij. „Heb je ook vuur?" Kelly schoof de hand naar zijn zak. En daar had Jerry op gewacht. Een man, die een hand in den zak heeft, is tamelijk gehandicapt. Hg gelijkt op een HET GEVAL-HESS. Van welingelichte zijde vernemen wg: In politieke kringen iri de rijkshoofdstad wees men gisteravond inzake het geval Rudolf Hess in het bijzonder op de passage van het hierover van Engelsche zijde uitgegeven, communiqué, waaruit blijkt, dat Hess gebracht is naar een. plaats, die streng geheim wordt gehouden en waar niemand hem mag bezoeken. Men noemt in de genoemde kringen deze passage van het Britsche communiqué bijzonder belang wekkend en voegde hieraan toe; dat .onder dergelijke omstandigheden natuurlijk nie mand kan onderzoeken, hoe men Hess, be handelt en met welke metfiodes men hem eventueel zekere verklaringen ontwringen zal. Van Duitsche zijde is men dientenge volge niet in staat te controleeren in hoe verre berichten, die door Londen hierover worden uitgegeven, authentiek zijn. Men twijfelt er echter in politieke kringen nier reeds thans niet aan, dat Churchill en zijn kliek van de geheele aangelegenheid het meest euvele propagandistische mis bruik zullen maken. MEVROUW HESS IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt het A.N.P. Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat het bericht van Ofi (Havas), als zou de echtge- noote van Rudolf Hess te Ankara zijn aan gekomen, eiken grond mist en' een zuiver verzinsel is. Mevrouw Hess bevindt zich in haar woonplaats in Duitschland. MANOEUVRES OP HAWAII. Volgens een bericht van Associated Press uit Honoloeloe worden op Hawaii de grootste manoeuvres gehouden, die men daar ooit gezien heeft. Men maakt bg deze manoeuvres, waaraan 40.000 man deelne men, gebruik van de ervaringen- van den oorlog in Europa en China. Valschermtroe pen, tanks, en de luchtmacht werken mede. JAMES ROOSEVELT OP KRETA. Kapitein James Roosevelt is, naar Reu ter meldt, teruggekeerd van een Kort bezoek aan Kreta, waar hij ook den Griek- schen koning een brief van zijn vader, pre sident Roosevelt, heeft overhandigd. oorlogsschip, dat slechts aan één kant klaar is voor het gevecht. Bovendien mag het moment der verrassing ook niet wor den onderschat. In dit geval deed het zijn volledige werking. De volgende gebeurtenissen namen ver bluffend weinig tijd in beslag. Jerry snelde naar voren, pakte Kelly bliksemsnel bij de schouders en draaide hem om. Kelly had eenige seconden lang het gevoel, midden in het centx-um van een tornado geraakt te zijn. Daarop kwam hij met een hax'den slag op het bed terecht en stak hij beide beenen de lucht in. En toen sloeg' ook meteen de deur dicht en de sleutel werd in het slot omgedraaid. Jerry was verdwenen. Het volgende oogenblik stond Kelly weer op zijn beenen en hamerde hij wild op de deur. „Doe open brulde hij. „Verduiveld nog toe doe dadelijk open, mister Tiggel „Bedoel je mij?" vroeg Jerry zoo on schuldig mogelijk achter de deur. „Natuurlijk bedoel ik jou „Dan moet je mister Cole zeggen. Ik heet heelemaal niet Tiggel, ik heet Cole". Kelly trommelde een soort algemeen alairosein op de planken van de deur. „Houd eindelijk eens met dien verdraai den onzin op", knarste hij. „Doe dadelijk de deur open, of het zal je slecht beko men „Geloof je dat? Daar wil ik het wel op laten aankomen", zei Jerry zacht. „Ik vind, dat je van je kansen gebxmik moet maken, niet waar, beste vriend En gedraag je nu eens netjes en rustig. Sigaretten heb je binnen meer kan ik niet voor je doen. Amuseer je maar zoo goed als jé kunt. Tot ziens, hoor „Graddleklonk het aan den ande ren kant van de deur, „als je Graddle tus schen de vingers komt hg slaat je den Voorjaarsoffensief van het Japansche leger In China. Het Mei-offensief van het Japansche leger in China is begonnen, zoo deelde de woordvoerder van de Japansche militairen, luitenant-kolonel Akiyama mede. Hij ver klaarde, dat het ditmaal, in tegenstelling tot de vroegere operaties, gaat om gelijk tijdige actie van de Japansche troepen in vijf verschillende provincies. In het Zuiden van de provincie Sjansi, waar de operaties op 10 Mei zijn begonnen, zijn, naar de Japansche woordvoerder verklaarde, bijna 200.000 Chineezen omsingeld. Deze hebben tot dusver 15.000 dooden en 8000 gevange nen verloren. In de provincie Hoepeh, tusschen Han- kau en Istjang, zijn gevechten tegen het leger van generaal Litsoengjen, dat bijna 250.000 soldaten telt, aan den gang. De eerste gevechten zijn veelbelovend. In de provincie Tsjekiang hebben Japansche troepen tien Chineesche divisies aangeval len, die bij Tsjoeki geconcentreerd lagen. Tenslotte zijn in Zuid-China in de omge ving van Hongkong operaties in vollen gang om het goederenverkeer tusschen Hongkong en Tsjoengking af te snijden. In totaal zijn van Chineesche zijde op het oogenblik bijna een millioen soldaten in strijd gewikkeld met Japansche troepen. Het Mei-offensief, zoo merkte de .woord voerder ten slotte op, beoogt niet alleen het verkrijgen van terreinwinst, doch ook de vernietiging van den wil tot verzet bij den tegenstander. Onderhandelingen tusschen Bangkok en Batavia. Het Japansche telegraaf agentschap meldt, dat de leider van het Thailandsche departement voor propaganda tijdens zijn verblijf in Batavia met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië besprekingen heeft gevoerd over de petroleumvoorziening van Thailand. De diplomatieke vertegenwoordi ger van Thailand in Batavia voert even eens besprekingen over het openen van een luchtverbinding tusschen- Bangkok en 'Batavia. schedel kapot". „Wees maar niet bezorgd, ik zal mijn best doen, die ontmoeting te ontloopen", antwoordde Jerry. „Groet Graddle van me. En nogmaals tot ziens". Achter de deur brak een helsch spek takel los. Kelly's vuisten bonsden>' knalden en dreunden tegen het hout, da,t het heele huis ervan schudde. Daar tusschen door klonk zijn stem ademloos en onafgebroken, heesch van woede en nauwelijks verstaan baar. Hij gaf een aantal verwensclxingen' ten beste, die iederen ouden goudgraver uit den bloeitijd van Californië met afgunst zouden hebben vervuld. Jerry luisterde. Minder naar de uitingen van Kelly dan wel naar andere geluiden in het huis. Niets verroerde zich. Stil als een schaduw gleed hij de gang over. Hij kwam bij een smalle houten trap, die naar de andere verdieping leidde. Het was blijkbaar de trap, die men hem met geblinddoekte oogen had laten opgaan. Na een korte weifeling vloog hij de treden af naar beneden. Ook beneden was alles stil. Door het trappenhuis hoorde men onduidelijk en ver ward het lawaai, dat Kelly achter de ge sloten deur teweeg bracht. Hij ging nog steeds geweldig te keer. Vier deuren kwamen op het portaaltje uit, waar de trap eindigde. Jerry opende de een na de ander. Hij vond twee kamers, even SpUrtaansch ingericht als die van boven, een keuken en een badkamer. Opmerkelijk was het vele stof, dat over al lag. Het huis scheen niet voortdurend bewoond te zgn. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5