O c u s De Raad van Kruiningen vergaderde. Verduisteren: UIT DE PROVINCIE Advertentiën DERT's Foto-atelier Kerk- en Schoolnieuws De Amerikaansche wapenleveranties aan Engeland. Voorstel tot verbouwing van het gemeentehuis ingetrokken. van hedenavond 21.26 uur tot morgenochtend 5.46 uur De maan komt morgen, .e 0.55 op en gaat te 10.01 onder. RING WALCHEREN NEDERLANDSCH JONGELINGSVERBOND. Dezer dagen hield de ring Walcheren van het Ned. Jongelingsverbond een zeer goed bezochte ringvergadering in de Ned. Herv. kerk te Biggekerke. De voorzitter, de heer J. Schipper, van 't Zand, die voor de laatste maal deze ver gadering leidde, heette de bijna 200 aan wezige jongeren welkomook den kerke- raad ter plaatse. De heer J. de Witte van' Biggekerke hield de bijbelbespreking. Hierna droeg de heer Schipper het presidium over aan den nieuwen voorzitter, ds. Bartlema van Rit- them, na-diat hij dank ha.d gebracht voor de ondervonden vriendschap. Vervolgens bracht de heer Iemhoff van Biggekerke den heer Schipper namens de prov. commissie Zeeland dank voor het belangrijke werk in deze provincie voor het N.J.V. verricht. Als blijk van dank voor den verrichten arbeid overhandigde de al gemeen adjunct van het ringbestiftir een boekwerk. Ds. Bartlema aanvaardde hierna het •voorzitterschap, waarna hij gewaagde van de hoop op een prettige samenwerking. Na de pauze sprak ds. Van Loon van Grijpskerke over „Waarom staat het oude testament in den Bijbel", welke rede met belangstelling werd beluisterd. .Dankbaar eindigde de nieuwe voorzitter hierna deze goed geslaagde ringvergade ring. GIFTEN WINTERHULP. In de periode .van 26 April tot en met 3 Mei heeft de Winterhulp Nederland in totaal 57.837,01 aan giften ontvangen, w.o. 107,50 van de voormalige burger wacht te Kruiningen. AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat heeft heden aanbesteed het aanleggen van een vrijliggend rijwiel pad langs het gedeelte van den Prov. weg NeuzenAxel, wegvak 't Zwaantje, lang ruim 1400 m., met bijkomende werken. Inschrijvers: P. F. Voet, Kloosterzande 55800; G. A. v. d. Straaten, Neuzen 54980; E. A. Scheelc, Neuzen 54700; P. A. Warrens en Jos. Kihdt, Ossenisse 54500; W. de Bokx, Neuzen en H. P. Kerkhaart, West- dorpe 54000; J. H. v. d. Ven. Vlissingen 52680; L. G. J. v. d. Ven, Goes en M. Wandel, Schoondijke 52500; W. J. dé Bruin, Neuzen 51386; P. de Regt, Neu zen 50490; J. J. den Oude, Biervliet en W. v. d. Berg, Bruinisse 49990; P. B. Huberts Aann. bedrijf Nijmegen 47679; N.V. Koudasfalt Utrecht 47300. Walcheren GOUDEN HUWELIJK. BIGGEKERKE. Naar wij vernemen, hoopt het echtpaar C. CaljéDekker alhier 15 Mei a.s. zyn gouden huwelijksfeest te vie ren. De heer Caljé was meer dan 40 jaar diaken in de Ned. Herv. Kerk en had ook nog eenigen tijd zitting in het college van kerkvoogden en notabelen. Beide echtelie den mogen dezen dag in goeden welstand gedenken en het zal hun ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken temidden van hun kinderen en kleinkinderen alsook bui ten hun eigen familiekring van vri.enden en bekenden. Zuid-Beveland Het badhuis. KRUININGEN. In de maand April werden in het badhuis te Kruiningen bijna 600 douchebaden gebruikt. HET PANNENSEIZOEN BEGONNEN. YERSEKE. Gisteren is het nieuwe pan- nenseizoen begonnen met die eerste pannen in de kalk te' brengen. Als stx-aks dit voor beeld weer algemeen is geworden, zullen weer vele handen werk vinden in het pan- nenbedrrjf, dat thans een voorname plaats, inneemt in onze cultures. DE PAS AFGESTOKEN OESTERTJES NAAR HET „NOORDEN". YERSEKE. Men is begonnen met de pas afgestoken oestertjes naar liet „Noor den" te brengen, waar druk wordt gewerkt aan het slaan van palen en het plaatsen der zieeften. Het is te hopen dat dit „jonge goedje" den kweekers zal brengen wat zij ér van verwachten. Noord-Beveland KEURING VAN RUNDVEE. WISSENKERKE. Vorige week had van wege de Provinciale commissie ter bevor dering van rijkswege van de Veefokkerij de jaarlijksche keuring van rundvee plaats, en wel te Kortgene, Kamperland en Wis- stmkerke. De belangstelling voor deze keu ring was goed te noemen. Te Kortgene werden 4 stieren. 7 koeien en 1 kalfvaars voorgebracht en wel: Stieren Froukjes Johan van Chr. Dees, le prijsklasse 78.7 p.; Jan van idem, 2e prysklasse 74 p.; Heracles H van P. H. Israel, 2e prijsklasse 74 p.; Albert van C. M. Hanson, geen prijs. Koeien Irene van H. J. Mol te Kats, 75 p.; Bonte van Chr. Dees te Kortgene, 76 p.; Starre van H. J. Mol te Kats, 74 p. Oudere koeien: Mol van Chr. Dees te Kortgene, SO p.; Nelly van P. H. Israel te Kortgene, 79 p.; Dirkje van H. J. Mol te Kats, 78 p. Te Kamperland werden 5 stieren en 6 koeien getoond cn wel Stieren Pel Adcma van L. M. de Vos, le prijsklasse 78.9 p.; David van Jac.'Dle- KRUININGEN. Maandagavond verga derde de gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester De Mul, voltallig. Het verzoek van het Burg. Armbestuur om bij haar personeel een tijdelijke toe lage van 6 pet. te mogen toepassen, werd ingewilligd. Het voorstel om een kleine verbouwing in het gemeentehuis voor uitbreiding van do secretarie te laten uitvoeren, werd, na zeer uitvoerige bespreking, ingetrokken. De voorzitter verklaarde, dat de voorge stelde oplossing wel geen ideale is, n\a&r op de manier van thans kan het niet langer Verbouwing is noodzakelijk. B. en W. wa ren gaarne met grootere plannen gekomen, maar dan rijzen er zeer veel moeilijkheden. De heer Sinke merkte op, dat deze voorgestelde verbouwing misschien wel goed is, maar zeer waarschijnlijk te be krompen en men dus later weer opnieuw zal moeten beginnen. Spr. zag er liever één. van de gemeentewoningen voor ge bruikt. Den heer Witte kwam dit voorstel vreemd voor. De groote drukte op het gemeente huis komt in hoofdzaak door de distribu tiewerkzaamheden. De onkosten dezer ver bouwing zouden dus voor rekening van de distributie moeten komen. Ook zouden de secretarie-ambtenaren geen werk moe ten verrichten op het distributiekantoor. Laat men secretarie en distributiedienst van elkaar scheiden. Spr. wilde het voor stel tot verbouwing aanhouden. Verder drong spr. er op aan, dat B. en W. naar een andere oplossing omzien. Ook de heer Frangóis vond de oplossing niet afdoende. Het interieur van het ge meentehuis wordt verwrongen. Spr. voelde ook zeer weinig voor de verbouwing. De heer Wek kon er zich moeilijk mee vereenigen. Spr. vreesde dat het geheèl er niet door zal verfraaien. De voorz. was het met verschillende der geuite bezwaren eens, maar uitbrei ding zal toch moeten plaats hebben. Er is b.v. behoefte aan een wachtlokaal; nu moet in de gang of op de secretarie ge wacht worden. Op de gang kunnen ge sprekken in de burgemeesterskamer wor den gehoord, hetgeen niet gewenscht is. Ondertrouw doen moet op de secretarie plaats vinden. De secretaris is nooit al leen te spreken, of zoo noodig op de gang. In vele kleinere gemeenten is het gemeentehuis grooter. Spr. protesteerde tegen de uitdrukking van den heer Witte, dat de werkzaamheden „eenïgszins" zijn uitgebreid. Dit is niet eenigszins, maar verveelvoudigd. Wanneer de Raad zou voorstellen de conciërgewoning bij de se cretarie te voegen, zou dit B. en W. zeer welkom zijn. Dejlheer Sinke verzocht met een ander groóter plan te komen. De heer Witte wees er op, dat de beste krachten van de secretarie ook bij den distributiedienst werkzaam zijn en dit is z.L fataal. Laat men niet alle functies combineeren. In den distributietijd 1914 1918 was het distributiekantoor ook niet in het gemeentehuis gevestigd. De heer Burkunk wees er nog op, dat de inrichting van de secretarie zeer ouder- wetsch is. Op die manier kan nooit vlug werk worden geleverd. Een wachtkamer is eveneens noodzakelijk. Besloten wordt, dat B. en W. een ander plan zullen ontwerpen. Uitbreiding badhuis. Het voorstel om het badhuis te doen uitbreiden van 4 tot 8 cellen, wordt aan genomen. Wethouder Burkunk beveelt bij voorbaat Hansweert aan voor een volgende bad gelegenheid. Besloten wordt een nieuwe huisnumme ring in te. voeren. Woningbouw. Het voorstel tot het bouwen van een 8-tal woningen van gemeentewege aan de Oude Kerkstraat te Hansweert, wordt aangenomen. Den heer Oele wordt met ingang van 1 Mei 1941 eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling. Den heer Witte doet het leed, dit ont slag te moeten verleenen en het spijt hem voor den heer Oele, die zeker even ge schikt was voor het bureau arbeidsbemid deling als de nu aangestelde personen. Onderwijzer benoemd. Hierna werd overgegaan tot benoeming van een onderwijzer aan de O.L. school te Kruiningen. De heer Van Iren werd benoemd met 6 stemmen, terwijl no.-2 der voordracht, de heer Blok, 5 stemmen behaalde. Rondvraag. Bij de rondvraag wees de heer Heme- laar op dc verdeeling van het vleesch bij de vorige week gehouden noodslachting. Hansweert was in rep en roer. De heer De Bat zeide, dat de Oostdrjk ook wel eens wat zou willen zien toege wezen. De voorz. zeide, dat de vïeeschverdeeling moeilijkheden oplevert. Formeel mag niet anders verkocht worden als uit de nood- slachtplaats. bok op Hansweert is het aangeplakt geweest. Ook de voorzitter is er niet tevreden over en men zal trachten voor Hansweert een oplossing te vinden. De heer Frangoys wees ook nog op de slechte regeling buiten het slachthuis. Laat men in het vervolg queu maken. Wanneer dan het vleesch vooraf wordt verdeeld in even groote porties, dan loopt het veel vlugger. Dit wordt toegezegd. Besparing van metaal. Van bevoegde zijde schrijft men ons het volgende: De metaalverzorging van een land is afhankelijk van de hoeveelheid en de soort der binnenlandsche ertsen, van de eigen hoogovensproductie en van den invoer van buitenlandsche ertsen of ruwe metalen. Volgens betrouwbare geologische on derzoekingen is vast te stellen, dat geen land ter wereld, ook niet de Vereenigde Staten van Amerika uit eigen ertsvoor- raden zijn gezamenlijke metaalbehoefte kan dekken. Daarom is door den oorlog in alle landen der wereld een zekere metaal- schaarschte ontstaan en is ieder thans tot zuinigheid met de grondstoffen verplicht. In Duitschland zijn reeds door het vier- jaarsplan organisaties geschapen, die een juiste verdeeling van schaarsche grond stoffen mogelijk maken. Wij moeten ons er op instellen, dat de gebruikregeling van bepaalde grondstof fen, in het bijzonder van metalen, en de toewijzing van metaalvoorraden nog meer jai-en zal blijven bestaan. De groote be hoefte aan metalen bij alle takken der industrie kan slechts dan zonder stagnatie worden gedekt, wanneer naast de ver werving ook een doordacht gebruik en ©en juiste verdJeeling van metalen hier op de zelfde wijze geleid worden als in Duitsch land. Over de met het gebruik der metalen in verband staande belangrijke problemen zal prof. dr. A. Kessner van de technische hoogeschool te Karlsruhe, thans bijzonder gevolmachtigde in het Duitsche rijksminis terie voor bewapening en ammunitie, Don derdag te 's-Gravenhage een lezing houden, waarin hij in het bijzonder de constructieve maatregelen tot besparing van metaal bij de algemeene machineconstructie zal be handelen. ONTSLAGVERORDENING EN STEUNVERLEENING LAND- EN TUINBOUW ARBEIDERS. Nu de ontslagverordening zoodanig is gewijzigd, dat ook de land- en tuinbouw bedrijven onder deze regeling vallen, heeft het departement van sociale zaken aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor opneming van werklooze land- en tuin- arbeiders in de steunregeling, overlegging van een ontslagbewijs, geteekend door den laatsten werkgever, niet meer voldoende is, maar dat evenals voor andere arbeiders slechts die land- en tuinarbeidera in de steunregeling kunnen worden opgenomen, die in het bezit zijn van ontslagvergun- 'ningen van de betrokken Arbeidsinspectie. DE PERSOONSBEWIJZEN EN DE TEWERKGESTELDEN BIJ WERKVERRUIMINGSOBJECTEN. De rijksdienst voor de werkverruiming heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat de tewerkgestelden bij een werkverruimingsobject in de gelegenheid moeten worden gesteld hun persoonsbewijs te verkrijgen. Over den tijd van verzuim mag een vergoeding worden verstrekt, be rekend naar het basis-uurloon. Teneinde den tijd voor verzuim zooveel mogelijk te beperken, moeten de kamparbeiders en de ingekwartierde», in de gelegenheid worden gesteld hun persoonsbewijs te verkrijgen op een werkdag, dat ze met verlof in hun woonplaats vertoeven. Deze uitreiking zal dan zooveel mogelijk op Zaterdag moeten plaats vinden. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. N.V. STOOMTRAM HULST—WALSOORDEN N.V, Met ingang van Donderdag 15 Mei 1941 worden onze diensten op de lijnen: St Jansteen/Hulst Perkpolder haven v.v. en Ter- neuzen (Tramstation)Hoek- schebrug v.v. uitgebreid. Ziet de affiches. DE DIRECTEUR. ST. LAURENS Schouw van wegen en voetpaden met kunstwerken. Aanvang 26 Mei 1941. Voor FOTO's PERSOONSBEWIJS naar Nieuwendijk 35, Vlissingen. Telefoon 97. Elastieken KOUSEN van Gerenommeerde Fabrieken Voetplaten naar Gips afdrukken. Leverancier van Mid- delb.- Walchers- en Z, Bevelands Ziekenfonds, Tijdel. adres Noordstr. 45, Tel. 686, Middelburg. CENTRALE ORGANISATIE IN HET MEUBILEERINGSBEDRIJF. Naar gemeld wordt is dezer dagen op gericht de centrale organisatie in hefl meubileeringsbedrijf, die haar bureau ge vestigd heeft te 's-Gravenhage, Maurite* kade 23, Aan de totstandkoming hebben medege werkt de christelijke bond van patroon* in het meubileeringsbedrijf, de Nederland* sche bond van patroons in het meubilee ringsbedrijf en de Nederlandsche R. K„ bond van meubelmakers, behangers en stoffeerderspatroons „St. Reinoldus", dié ook in het bestuur der centrale vertegen woordigd zijn. leman, le prijsklasse 78.3 p.; Bram van D. Verburg, le prijsklasse 77.8 p.; Geert van P. D. Remijnse, le prijsklasse 77 p.; Jan van L. E. v, d. Moere, geen piijs. Koeien: Emma van Gebr. Leendertse, 80 p.; Adeltje van C. J. Schippers, 7S.5 p.; Bles van idem, 78.1 p.; Zwart van J. C. v. d. Velde, 78 p.; Metha van C. J. Schippers, 74 p.; Emma van J. C. van de Velde, 77.5 p. Te Wisse.nkerke werden voorge bracht 2 stieren en 8 koeien. Stieren: Wodan van C. J. de Kam, le prijsklasse 76.5 p., deze werd in het N.R.S. ingeschreven; Jan van idem, 2e prijsklasse 74 p. Koeien: Willie van C. Breure, 82 p.; Mine van idem, 82^ p.; Nox'a van C. J. de Kam, 79 p.; Tine van idem, 77'/2 P-5 Emma van C. Breure, 78 p.; Mina van C. J. de Kam, 78 p.; Mina van Gebr. Dieleman, 77ys p.; Flox'a van C. Breure, 75 p. Zeeuwsch-Vlaanderen DRUKKE HOUTAANVOER. BRESKENS. De hooge prijzen, die voor het hout betaald worden, brengt vele boe ren er toe, de boomen rond de boerderij en op de landwegen te vellen. Dit bevor dert natuurlijk de schoonheid van ons vlakke landje in het geheel niet. De wegen zijn nu gevuld met de „mal lejans", die de boomen aan onze haven afleveren. Hier worden ze op lengte ge zaagd, waarna ze worden verscheept. Schade door mollen. Axel. Op de landerijen, weilanden en in de tuinen worden thans buitengewoon veel mollen aangetroffen, die vooral in de tui nen veel schade aan de jonge gewassen toebrengen. Op de landerijen ziet men op vele plaatsen heele gangen gegraven. Burgemeester F. Blok van Axel overleden. AXEL, Dinsdagmiddag is de burgemees ter dezer gemeente, de heer F. Blok tij dens zijn werkzaamheden op het stadhuis door een hartverlamming getroffen en een half uur later overleden. De heer Blok die 16 December 1889 te Rilland-Bath werd geboren, bezocht de H.B.S. te Bergen op Zoom. Van 1 Febru ari 1913 tot 1 Januari 1915 was hij secre taris van de gemeente Arnemuiden om vervolgens met ingang van laatstgenoem den datum tot burgemeester van deze ge meente te worden benoemd. Hij was daar wex'kzaam tot 16 December 1921 toen hij burgemeester van Axel wex'd. Met burgemeester Blok is een hai-de werker voor de gemeente Axel heenge gaan. Tijdens zijn ambtsperiode is veel tot stand gekomen. Verschillende straten wer den geheel verbeterd, de gemeente werd geëlectrificeerd terwijl ook de aansluiting op de waterleiding onder zijn bewind ge schiedde. Ook in het voorbijgegane jaar verrichtte burgemeester Blok veel werk in het belang van zijn gemeentenaren, met name voor de levensmiddelen voorziening. Buiten zjjn ambtelijk werk bewoog bur gemeester Blok zich nog op velerlei ander terrein. Hij was o.m. eere-voorzitter van tal van plaatselijke vereenigingen.bekleed- de verschillende functies in de Ger. kerk, was lid van den raad van commissarissen van de Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaan deren en lid van het bestuur van de afdee- ling Zeeland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. De overledene was ook ridder in de orde van Oi-anje-Nassau. ALGEMEENE SYNODE NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK De Algemeene Synode der Nederland sche Hervormde Kerk zal op 27 dezer te 's-Gravenhage in een buitengewone verga dering bijeenkomen. DR. E. J. W. POSTHUMUS ME YES. A.s. Zondag viert de bekende Haagsche emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk, dr. E. J. W. Posthumus Meyes, zijn 70sten vei'jaardag. Dr. Egbert Johannes Wernhard Posthu mus Meyes werd 18 Mei 1871 te Amster dam, waar zijn vader zoowel als zijn groot vader predikant zijn geweest en waarheen h\j ook meermalen is beroepen, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. In 1894 candidaat ge worden in Utrecht, promoveerde hij in 1895 aan de Utrechtsche hoogeschool*tot doctor in de theologie op een proefschxift geti teld: Jacobus Revius, zyn leven en wer ken". Uit tal van beroepen werd dit naar Heinenoord de oude gemeente van Tal- ma cn Pierson aangenomen en 28 Juli 1895 bevestigde zijn vader hem aldaar. Ook hier werd voor tal van beroepen be dankt. In 1899 werd dat naar Middel burg aangenomen, waar wijlen ds. N. M. de Ligt hem bevestigde en waar de 70- jarige intrede deed met 2 Tim. 2 19. Hier was dr. Posthumus bestuux'slid van de Chr. school en mede-stichter van het Chr. Mil. Tehuis. Tweemaal werd hier een beroep naar Amsterdam en éénmaal naar Den Haag afgeslagen. Een tweede beroep naar Den Haag, waar dr. Posthumus met nie mand minder dan met dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. J. H. Gunning op het diïe- tal stond, werd aangenomen en 21 Sept. 1902 bevestigde wijlen ds. D. J. Karres hem als opvolger van dr. J. A. Gerth van Wijk hem in de Haagsche gemeente. In de Nieuwe kerk vond dr. Posthumus zijn wijkkerk en de oude stad met haar beruchte Bagynebuurt was hier aan zijn herderlijke zorgen toevertrouwd. Dr. Posthumus is een in den lande alom bekende persoonlijkheid. Tal van jaren maakte hij deel uit van het hoofdbestuur van de Ned. Middernachtzendingvereeni- ging. Tot 1935 was hij ook lid van de com missie van beroep van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs. In zijn woonplaats stichtte hij mede het Chr. gymnasium. Voor de Ned. Middernachtzendingvereen. stichtte h\j in Den Haag twee tehuizen. De Laak- kapel verx-ees door zijn voortvarend initia tief. In tal van vereenigingen had hy ver der nog zitting. Vele geschriften versche nen van zijn hand. Dr. Posthumus, die 1 Juli 1939 eervol emeritaat ontving, zal zy'n TOsten verjaar dag met het oog op de tijdsomstandighe den en zijn gezondheidstoestand slechts in huiselijken kring viex-en, Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Het Prov. kerkbestuur van Zeeland heeft tot lid van de Algemeene Synodo der Ned. Herv. kerk benoemd den heer S. Brouwer, ouderling te Middelburg en tot diens se cundus den h>er B. C. Sliggers, eveneens ouderling te Middelburg. Proponentsexamen. Het px-ovinciaal kerkbestuur van Zeeland examineerde met goed gevolg den heer C. van der Vlies te Rijswijk. Verklaring van minister Knox. Uit Washington meldt het D.N.B. De Amerikaansche minister 'van marine, Knox, heeft in een redo voor den bond van militaire ingenieurs verklaard, dat de Vereenigde Staten slechts nog wachten op het marschbevel. want de beslissing is xeeds gevallen. Over het convooivraagstuk te redetwisten, is woordenverspilling, zoo meende de minister. Misschien zijn convooien niet eens de juiste oplossing. In ieder geval moeten de Vereenigde Staten een methode ontwikke len, die de leveling van bewapeningsmate riaal aan Engeland waarborgt. De vroegere Amerikaansche gezant in Denemarken, Roemenië en Ierland heeft volgens Associated Press te Frenchlick in Indiana een rede gehouden, waarin hij de onverwijlde „vreedzame bezetting" van Ieiiand door de Amerikaansche luchtmacht eisehte. Hy beweerde, dat de Vereenigde Staten binnen een week convooien zouden samenstellen. Het Amerikaansche blad „PM" meldt in een bericht van zyn cori'espondent te Washington over de inlijving van Engeland bij het Amerikaansche wereldrijk, dat het indienen van een dergelijk voorstel van de Amerikaansche Unie door president Roose velt zeer waarschijnlijk is. Dit zal veel eerder geschieden, dan algemeen wordt aangenomen. Het is waarschijnlijk, zoo meldt het blad, dat men een eenhoofdig commando over de Amerikaansche en En- gelsche Vloot in den Atlantlschen Oceaan zal instellen, teneinde de verbindingslinies over den Oceaan te handhaven. Verder wordt gemeld, dat de Vereenigde Staten een vlooteskader naar den Indischen Oceaan gestuurd hebben, teneinde de Brit- sche en Amerikaansche schepen te be schermen. die geladen met oorlogsmate riaal, onderwerg zijn naar Suez. HET UITSTEL DER REDEVOERINGEN VAN ROOSEVELT. Uit Washington meldt het D.N.B. Het besluit van Roosevelt, zjjn reeds aangekon digde xede voor de op uitnoodiging der regeering in do Vereenigde Staten vertoe vende ministers van oox'log der Latijnsch- Amerikaansche landen uit te stellen, wordt op verschillende wijzen uitgelegd. .Terwijl bet besluit van Roosevelt deels wordt toegeschreven aan zijn ziekte welke hem zeer verzwakt heeft, wordt anderzijds de meening verkondigd, dat de vele nega tieve brieven aan dc senatoren in de con- vooikwestie den president aarzelend ge maakt hebben en henx hebben doen beslui* ten, de verdere ontwikkeling af te wach- ten. Van den kant der voorstanders van deelneming aan den oorlog wordt ver* klaard, dat Roosevelt een zeer oorlogs zuchtige rede wil houden. Daarvoor zyn echter de vertegenwoordigers van de Pan- Amerikaansche Unie voor hém niet het meest geschikte forum. Tenslotte hoort men nog de opvatting verkondigen, dat de eisch van senator Pepper, volgens welke de Vereenigde Staten de Azoren, en de Kaap Verdische eilanden zouden moeten bezetten, in Latijnsch-Amerika zoo groote verontwaardiging gewekt heeft, dat deze „faux pas" eerst geregeld moet worden. Naar de corx-espondent van de New York Times te Washington meldt, is men van meening, dat de rede van Roosevelt is uitgesteld, omdat de president in de ko mende veertien dagen niet voornemens is een belangrijke verklaring op het gebied der buitenlandsche politiek af te leggen en ten minste voor diexx2elfden tijd geen nieuwe eisehen ten aanzien van de hulp- verleening aan Engeland wil stellen, WELLES' REDE TOT DE ZUID-AMERIKAANSCHE VLOOTOFFICIEREN. De Amerikaansche vice-minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft onlangs voor de in do Vereenigde Staten vertoevende hooge marine-officie ren der Zuid-Amerikaansche republieken een rede gehouden, waarin hij zeide, dat alle Amex-ikaansche volkeren weten, hoe zij machten tevenover zich zien, die naar de wereldheerschappij of naar de vernieti ging van alle den Amerikanen dierbaren vrijheden streven. Welles weet, zoo schrijft in verband hiermede de „Diplomatisch Politische Kor- respondenz", dat hij onwaarheid spreekt, daar hij bij zyn bezoek aan Berlijn het Duitsche standpunt der zelfbeperking tot zijn natuurlijke leefruimte en der onvoor waardelijke erkenning van de Monroe leer uit de eerste hand heeft leereix kennen en verstaan. Inmiddels heeft hij in zijn rede de onvoorzichtigheid begaan, zelf zijn eigen paniekverwekking te desavoueeren, want terwjjl hij eenei-zijds over de „groote gevaren" ook voor de Zuid-Amerikaansche republieken sprak, praalde hy anderzijds met de kracht van Amerika, welke hem „het vaste vertrouwen rechtvaardigt, dat er geen succesvolle aanval op de veiligheid ven eenig Amerikaanscb kan worden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3