De verjaardag van ir. Mussert gevierd. Radioprogramma POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. STILLE No9 De 47ste verjaardag van den leider der N.SJ3., ir. A. A. Mussert, ia Zondag in Utrecht de politieke hoofdstad der bewe ging op waarlijk grootsche wijze gevierd. Het was de eerste maal dat aan de viering van dezen dag een openbaar karakter kon worden gegeven. Tienduizenden leden der N.S.B. hebben op ondubbelzinnige wijze uitdrukking ge geven aan hun trouw en aanhankelijkheid jegens hun leider. Om elf uur begaf ir. Mussert zich naar het hoofdkwartier aan de Maliebaan, waar hij de gelukwenschen in ontvangst nam van het personeel van het hoofdkwartier. De leider dankte in een korte toespraak zijn intiemste medewerkers voor de feli citatie. Na deze ontvangst op het hoofdkwartier reed ir. Mussert met zyn adjudant, mr. dr. Kessler, naar Paushuize, de ambtswoning van den commissaris van de provincie Utrecht, ing. F. E. Mueller waar een ont vangst plaats had in de receptiezaal. Vele tientallen Duitsche en Nederlandsche ge- noodigden maakten hier hun opwachting. De druk bezochte receptie was om één uur beëindigd. Toen werd bekend gemaakt, dat wegens bijzondere verdiensten 64 man schappen der W.A. zijn bevorderd of be noemd. Omstreeks één uur had, wederom op het hoofdkwartier een ontvangst plaats, nu van zestig N.S.B.-colporteurs en colportrices en inners en instei-s, die minstens vijf jaar dit werk in dienst der beweging hebben ver- rïeht. Ook hier voerde de leider het woord. In een open auto reed ir. Mussert hier na met mr. Zondervan, mr. dr. Kessler en den plaatsvervangend leider Van Geelker ken, naar het Veemarktterrein aan de Croeselaan waar niet minder dan zesdui zend W.A.-mannen heei'bansgewyze ston den opgesteld. Hier inspecteerde de leider de lange rijen W.A.-mannen. Driehonderd man Nederlandsche S.S. werden door den leider geïnspecteerd. De honderden jongens en meisjes van de jeugdstorm stonden ter inspectie gereed, voor de Jaarbeursgebou wen op de Rijnkade en ook daar reed de leider, staande in de auto, langzaam voor bij om de troepen in oogenschouw te ne men. Langs den weg stonden duizenden liationaal-socialisten, die den leider, wan neer hij. passeerde, een daverend „Hou Zee" toeriepen en enthousiast nationaal-socia- listische liederen toezongen. Het défilé. Inmiddels had zich voor het hoofdkwar tier aan de Maliebaan een groote menigte verzameld om getuige te zijn van het de- filé voor den leider. Omstreeks 3 uur be gon het défilé. Op hét podium recht voor het hoofdkwartier nam ir. Mussert plaats, ter linkerzijde geflankeerd door den plaats vervangend leider Van Geelkerken en ter rechterzijde door mr. Zondervan, comman dant der W.A. Naast het podium hadden de Duitsche gasten plaats genomen, als mede de hooge N.S.B.-functionnarissen, terwijl tegenover het met bloemen en vlag gen versierde podium een W.A.-muziek- corps stond opgesteld. Onder algemeene leiding van opperheerbanleider Van 't Hof marcheerden vervolgens vyf heerbannen den leider voorby. Vijf muziekkorpsen lie pen in den stoet mede. Onder de voorbij trekkende vendels bevonden zich de afdee- lingen N.S.K.K. Uit België en Noord- Frankrijk, hét vendel Peter Ton, het vendel Düsseldorf, het vendel overste Mussert uit Berlijn en het vendel Hendrik Koot uit Amsterdam. Ruim een uur duurde dit. défilé. Onmiddellyk na de W.A.-parade volgde de jeugdstorm. Het défilé werd gesloten met de afdeeling Nederlandsche S.S. onder leiding van plaatsvervangend voorman, onderstoimleider Wolff ram. De 6000 W.A.-mannen, de honderden leden van de jeugdstorm en de Nederland sche S.S. marcheerden vervolgens naar het Stadion, waar alles in gereedheid was ge bracht om omstreeks- half vijf den leider te ontvangen. In het Stadion. - Nadat het byna geheel gevulde stadion zich met samenzang den tijd wat had be kort, werd omstreeks kwart voor vijf de komst van den leider door middel van hoorngeschal gemeld. Een donderende ju bel steeg op, toen ir. Mussert en zijn staf het stadion betraden. Het „houzee"-geroep eindigde eerst toen de leider zrjn plaats op de eeretribune had ingenomen. Op het spreekgestoelte nam mr. Zon dervan plaats voor den microfoon. Op plechtige wijze herdacht hij de vermoorde kameraden Ton, Koot en Pelzer. By het afroepen van de namen van de overlede nen antwoordden de tienduizenden met een „hier". Terwijl vervolgens de duizenden aanwezigen zich van hun zetels verhieven speelden de gezamenlijke muziekkorpsen „Ik had een wapenbroeder". Ten tweede male was hierop het woord aan comman dant Zondervan, die getuigde van de ide alen die allen bezielen en voorts van aller aanhankelijkheid aan den leider. Voorts zei spr. o.m. Ik weet, dat u een vijand bent van persoonlijke huldigingen en geschenken, maar ik hoop, dat u op dezen dag van ons het moeizaam bijeengegaarde bedrag van 6000 zult willen aanvaar den, dat wij met opoffering van de kleine genoegens byeengespaard hebben en dat u aan dit geld een bestemming zult wil len geven, dat u passend vindt. Vervolgens sprak Schout Quispel namens de jeugdstorm. Spreker getuigde van de drie eigenschappen, welke de leider bij den jeugd storm heeft aangekweekt, nl. eer, moed en trouw. Namens den jeugdstorm bood spr. den leider duizend gulden aan, welk bedrag gestort zal worden op de giro van de door den leider opgerichte „gezins- en jeugdzorg". Na dezen spreker was het woord aan onderstormleider Wolffram namens de Ne derlandsche S.S. Na gewezen te hebben op de taak van de S.S.'sprak spr. de hoop uit, dat de S.S. over een jaar aanmerkelijk zal zyn uitgebreid en dan zal kunnen bijdragen om te komen tot het* welzijn van het Ne derlandsche volk. Ir. Mussert spreekt. Tenslotte sprak ir. Mussert o.m.: Terwijl zulk een groot deel van het Ne derlandsche volk nog hangt aan hetgeen onherroepelijk vporby is, zijt gij ouderen en jongeren, de pioniers van het nieuwe Nederland, dat geboren wordt in deze dagen. Eens zal men beseffen, dat dit èen historische dag is. Spr. riep vervolgens de dagen van 10 tot 15 Mei 1940 in herinne ring en merkte op, dat een 10 Mei 1940 nooit meer zal terugkomen. Een leven zonder strijd, aldus spr., is een leven van een schaap in een beschutte schaapskooi. Zulk een leven is den man onwaardig, zulk een leven wenschen wij niet. Wij zijn dus dankbaar te midden van den strijd te mo gen staan. Maar 'boveüal, mijne kamera den, gij herdenkt uw" volk, dat arme mis leide grenzeloos bedrogen volk, dat zijn zonen offerde voor een hersenschim, ter wijl degenen, die het daartoe opzetten en tot volharding maanden hun koffers pak ten om er van door te gaan (foei-geroépl. Dieper dan wie dan ook gevoelen wij, nationaal-socialisten de terneergeslagen heid van ons volk met een gevluchte regee ring. een ontbonden en volkomen ondeug delijk gebleken weermacht en kapotgesla gen illusies. Wij hebben oprecht medelijden met die honderdduizenden van onze volks- genooten, die denken, dat het einde dezer dagen gekomen is, die terneergeslagen, zonder hoop ot> een betere toekomst hun levensdagen slijten. Wij mogen ons gelukkig prijzen, juist in dezen tijd een vaste richting en een on verwoestbaar vertrouwen te hebben. Wij zien.een toekomst voor ons volk. en willen ons met alle kracht die in ons is, daaraan dienstbaar maken. Daarom gevoelen wij ons ondanks alle moeilijkheden gelukki?.. „Alles voor het vaderland" is niet onze leus, maar ons leven. Daverend houzee- geroep.) Na een persoonlijk woord gericht tot de W.A., de S.S. en de Jeugdstorm, besloot spr. met de woorden „Ik dank u voor uw toewijding en uw plichtsbetrachting". Ik dank u voor uw geschenken aan den dienst van de gezins- en jeugdzorg. Ik dnnk u bovenal voor de diensten, welke gij ver richt voor het herstel van Nederland. Voor vólk en vaderland. Houzee. In groethouding werd hierna op plech tige wijze gezongen het „Mijn schild en de betrouwen". Een oorverdooyend houzee was het laat ste antwoord op de rede van den leider. Aan den uitgang van het stadion keerde ir. Mussert zich nog eenmaal naar het van hun zetels verheven stadionpubliek en dankte ten laatste male met gestrekten rechterarm voor het eerebetoon. Kerk- en Schoolnieuws Ds. D. Pol. Maandag 19 Mei a.s. herdenkt ds. D. Pol, predikant bij de Geref. kerk van Rijsoord, (voorheen te Vlissingen) en een van de meest op den voorgrond tredende figuren in de zending der Geref. kerken, den dag waarop hij vóór 40 jaar het predikambt aanvaardde. Dirk Pol werd 30 October 1877 te Kam pen geboren. Hij bezocht het stedelijk gym nasium alddar en studeerde aan de Theol. Hoogeschool in zyn vaderland theologie. In 1901 candidaat geworden, nam hij uit 7 beroepen dat naar Heerjansdam aan. In 1907 werd het beroep naar de Geref. kerk van Vlissingen aangenomen, waar ds. Pol met dr. A. Kuypsr, thans emeritus-pred. te Rotterdam, die predikant te Vlissingen B. was, in 1910 de ineensmelting tusschen beide kerken mocht tot stand brengen. Na 10 jaar in Vlissingen te hebben gearbeid werd in 1917 hel beroep naar Boskoop aan genomen, welke standplaats 7 Mei 1922 met de tegenwoordige verwisseld werd. Ds. Pol is vooral door zijn arbeid op zendingsterrein bekend gewerden. Ds. Pol wenscht nu hij zyn echtge- noote verloren heeft zijn gedenkdag on opgemerkt te doen voorbijgaan en zal ook geen gedachtenisrede houden. HAMSTERAARS GESNAPT. De politie te Ede heeft bij een inval clan destien geslacht vleésch, een partij rogge en elf vaten machine-olie met een inhoud van ongeveer 1200 liter, in beslag geno men. De Lunterensche politie heeft even eens succes gehad en ontdekte bij een ze keren D., verborgen in den grond, 100 weckflesschen, met frauduleus geslacht vleesch. Eij D. werd ook nog een partij koffie, thee en; zeep gevonden. Tuinbouw temidden van de bloemenweelde. Terwijl een gedeelte van de velden voor de aloude bloembollencultuur gereserveerd blijft, zijn in de onmiddellijke nabijheid de kassen verrezen, waarin nu de sla en de spinazie groeien (Pax-Holland) DUITSCHE DIENSTP0ST BIJEEN. Te 's-Gravenhage vergaderdeZondag in de zalen van den Diex'entuïn de Duitsche dienstpost van Nederland. Ter eere van de. verleening van den titel „nationaal-socia- iistisch módelbedrijf", verbonden met het overhandigen van het gouden eerevaandel, was de Duitsche rijkspostminister dr. Ohnesorge overgekomen. Voorts waren ter vergadering aanwezig dé Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart, de leider van de sectie, voor energie, verkeer en be stuur van het Duitsche arbeidsfront Reichsamtsleiter Koerner, verder de leider van het Arbeitsbereïch der N.S.D.A.P. Öberdienstleiter Schmidt, en de commis saris-generaal minister dr. H. Fiscliboeck en tal van andere autoriteiten. Rijksminister dr. Ohnesorge hield ver volgens een warm toegejuichte rede, waar in hy de positie van Duitschland en de idealen van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schetste. Herinne rend aan de lessen der oude geschiedenis, aan den wereldoorlog van 19141918 en het dictaat van Versailles, ging de rijks minister na, hoe de dingen zich nadien ont wikkeld hadden, hoe Engeland van het con tinent thans verdreven was en hoe de nieuwe ordening in vollen gang is. Deze groote gebeurtenissen van wèreld- historisohe. beteekenis hebben inmiddels ook de taak in het binnenland tot de grootste energie geprikkeld. Ook de post heeft daarbij haar groote taak. Vervolgens schetste de rijksminister welk een evolutie het ook in het postwezen was, toen de eenheid van het Groot-Duit- sche rtjk ook van de separate 'postdiensten der verschillende Duitsche landen, de schepping van een Groot-Duitsche eenheid vroeg en hoe deze toch dagelijks groeide door de eischen der Invoeging van dë her wonnen gebieden. De toekomst brengt voorts onoverzien baar grootfe' problemen een Europeeseh postverkeer moet op nieuwen grondslag worden voorbereid om zyn juiste plaats in het wereldverkeer te bepalen. De Duitsche dienstpost in Nederland verkreeg tot groote vreugde van den rijksminister de onderscheiding, die tot deze bijeenkomst aanleiding gaf, ze heeft deel in deze groote taak der tóekomst en ze vervult deze taak met eere. Daarom dankt de rijksminister den leider der Duitsche dienstpost in Ne derland Ministeïaalrat dr. Linnemeyer voor het hier opgebouwde werk en huldigt, allen, die met hem in dit \land in dezen arbeid dienen. Rijkscommissaris rijksminister Seyss In quart beantwoordde de rede van rijksmi nister dr. Ohnesorge. De rijkscommissaris dankte den rijkspostmeester voor zijn klare en levendige uiteenzetting en be groette in hem voorts den grooten vakman en een der eerste medewerkers van den Führer. die een werk tot stand gebracht heeft, dat in dezen grooten tijd haar de gelijkheid reeds rijk bewezen heeft. Ver volgens sprak de rijkscommissarisde ver gaderde mannen en vrouwen der dienst post in Nederland toe. De Duitsche dienst post heeft in het jaar dat voorbijging, sinds ze hier haar taak vond, haar appa raat zoo in de hand wéten te krijgen en te houden, dat het onder alle omstandigheden betrouwbaar functioneert en een voorbeeld is. Bovendien heeft zij in dit land de natio- naal-socialistische kameraadschap op uit nemende wijze gebouwd en aan het Neder landsche volk getoond. Iedere Duitscher h'ier heeft een politieke missie. De Duit sche dienstpost vervulde haar politieke missie op voorbeeldige wijze. Dit land werd voor 10 Mei door een groot kapitalistischen.- liberaden tfemocra- tischen geest geleid. De uitbuiting van de arbeidskracht moest nu vervangen worden door de gemeenschapsgedachte ook in den arbeid. Deze tyd is belangrijker dan de tijd van 19141918. Het gaat om zijn of niet-zijn. En dit zyn brengt de groote taak van den opbouw der werkelijke gemeen schap. Wij strijden in dezen' tijd om een nieuwe orde. Wij zijn geen imperalistenl Wij zijn niet uitgegaan orn landen te ver overen. Het doel is de groote, nieuwe so ciale orde. Niet is het doel om anderen te onderwerpen de groote sociale gemeen schap moet opgebouwd worden. Daarom staan wip in het front. Een jaar geleden trokken de Duitsche troepen dit land bin nen. Wy maken daarvan geen overwin ningsfeest. Wij gedenken alléén de beider zijds gevallenen. Maar juist daarom be groet de rijkscommissaris de gelegenheid die deze samenkomst hem biedt, met bij zondere vreugde ze geeft hem de aanlei ding om bij het gedenken van Mei 1940 aan het Nederlandsche volk als bijzonder mo nument juist dit sociaal zoo mooi opge bouwde gemeenschapswerk te toonen en te zeggen-: Zie daar, wat wij hier doen. En daartoe overwint de Führer. Derde spreker was de leider van de sectie voor energie, .verkeer en bestuur van het Deutsche Aibextsfrcnt, Reichsamtsleiter Koerner. De heer Koerner zeide, hoe de rijkspostminister dr. Ohnesorge een pionier is op het gebied van den socialen opbouw van dezen tak van dienst. Hij verheugde zich daarom bijzonder over de onderscheiding, die aan de Duit sche dienstpost, in waardeering van het Nederlandsche deel van dezen arbeid, ver leend geworden was. Laatste spreker was de commissaris-ge neraal Öberdienstleiter Fr. Schmidt, die een hartelijk woord van dank sprak en met een geestdriftig Sie^ Heil op den Führer eindigde. Enthousiast werd daarna het Deutsch- landlied en Horst Wessellled gezongen. Hierna was het officieele gedeelte af- geloopen. Na de pauze bleef men in „ka-' mëraadschapsavónd", byeen. GROOTE BOSCHBRAND IN LIMBURG. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan in bosschen, gelden te Kessel in de Donk (Limbux-g). Deze brand heeft zich tengevolge van den feilen noor denwind uitgestrekt over een afstand 'van ruim zes kilometer in de richting van Neer. De schade wordt geschat op ruim 50.000 gulden de bosschen waren slechts gedeeltelijk tegen brand verzekerd. De brandweer van Venlo was aanwezig, doch kon ten gevolge van den sterken wind niets uitrichten. Dinsdag 13 Mei. NED. PROGR. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram.' 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (Christ. Radio-Stichting). 8,25 Ge wijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gram. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Orkest Lajos Veres (10.20 10.40 Declamatie). 11.15 Piano en gram. 12.00 De Ramblers. 12.30 Boerénreportage. 12.42 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Hef Omroeporkest. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 De Me- lodisten, Schrammelkwartet en solisten. 3.45 Gram. 4.00 Cyclus „Ons eeloof en ons werk" (Vrijz. Protest. Kerkcomité). "4 20 Gram. 4.30 „Indonesische muziek", causerie met gram. 5.00 Gram. 5.15 BNO: Nieuws-, econ- en beursber. 5.30 Het Amusementsorkest, het kleine Omroep- mannenkoor. 6.15 Voor de werkende vrouw. 6.30 Orgel en zang. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gram 7.30 Duitsche les. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Omroeporkest en soliste. 9.10 Productieslag 1941. 9.25 Avondwu- ding (Vrijz. Protest. Kerkcomité). 9.30 Bert En- gelsch. 9.45 Gram. 10.00—10".15 BNO: Engelsche' ber. NED. PROGR. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 10.20 Cello, piano en gram. 11.00 Declamatie. 11.20 Ensembe Bart Ekkers. 12.00 Ber. 12.15 Orkest Elcward (12.451.00 BNO: Nieuws- en econ. ber.). 1.30 Orgel. 2.00 De Arnhemsche orkestver., soliste en gram. 3.30 Zonnestralen in ziekenza len. 4.00 Musiquette. 4.30 'Voor de jeugd. 5.00 Gram. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Het Omroeporkest 6.00 „De Sint Pieters berg al? natuurmonument", lezing. 6.15 Het Om roeporkest. 6.45 Gram. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Ensemble Erica Helen. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Spiegel van den dag of gram. 8.30 Radiotooneel. 9.S0 Kees Veening en zijn ensem ble. 10.00 BNO: Ber., sluiting. Dat er nog steeds veel menschen zijn, die de distributiebepalingen overtreden, blijkt wel uit het feit, dat hét overgroote deel van de zaken, die Vrijdagmiddag tij dens de zitting van den Middelburgschen Politierechter behandeld werden, lieden betrof, die pakjes margarine of hammen hadden ge- of verkocht zonder de daar voor vereischte bonnen in te leveren of in ontvangst te nemen. De heeren, die hammen van eigenaar hadden laten ver wisselen, waren niet verschenen en wer den bij verstek veroordeel^ tot geldboe ten van 5 tot 25. Wel was vefschenen een winkelierster van den overkant, een juffrouw met blonde zeer krullende ha ren. Met een verongelijkt gezicht nam ze op het beklaagdenbankje plaats om naar den officier van justitie te luirteren. Op zekéren dag had deze winkelierster aan twee Belgische jongens twee pakjes margarine verkocht voor 0.45 per stuk zonder daarvoor vetbonnen in ontvangst te nemen. Twee marechaussees hadden de knapen aangehouden en toen zij de pakjes margarine ontdekten, hadden zij naar de herkomst geïnformeerd. In optocht togen de marechaussee's en de jeugdige Belgen naar den winkel van beklaagde. De vrouw was achter den winkel in den keuken aan het werk en toen zy de stoet zag binnen komen bloosde zij tot achter de ooren, en begon hevig van „neen" te schudden. De eene Belg antwoordde op de vraag van de marechaussee's of zij in den winkel,,, waar zij ziclu-bevonden, de margarine ge kocht hadden ja, de andere, die de blo zende en neen-schuddende vrouw ontdekt had, zei neen. De marechaussee's namen daarop de jongeris even apart en ontdek ten alras, dat ook de tweede Belg direc|: „ja" had moeten zeggen en maakten tegen de winkelier-ster proces verbaal op. Behalve de genoemde politiemannen werd ook de echtgenoot van de vrouw verhoord. Deze wilde waarschijnlijk zijn vrouw helpen, maar het lukte niet erg, daar zyn verklaring vrijwel eensluidend was met die van beide eerste'getuigen. De beklaagde was het evenwel heele- maal niet met de verklaringen van de eerste getuigen eens en in een niet te stuiten vloed van woorden verteldè ze hoe de zaak zich in werkelijkheid had toege dragen. Ze kon zelfs haar mond niet hou den, toen de officier van justitie zijn requi sitoir hield. Hy èischte 50 subs 25 dagen hechtenis. „Het is onrecht, edelachtbare" en op nieuw wilde de winkelierster van wal ste ken. De politierechter voorkwam dit ech ter door haar te veroordeelen tot 30 subs. 15 dagen. Op de vraag f ze haar straf aannam, keek ze om naar haar man en uit de üitdi-ukking van zijn ge zicht opmakende, dat hy er zich niet bijster nee kon vereenigen draaide ze zich heelemaal om en verdween al mop perende door de deur, die door den deur waarder werd open gehouden. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Ontslag van rechtsvervolging. J. S. was door den politierechter te Mid delburg veroordeeld terzake van door hem gepleegde mishandeling. Van die veroor deeling werd hooger beroep aangeteekend, waarna de procureur-generaal een psy- chiatersrappoxt deed uitbrengen over ver dachte. Als gevolg hiervan werd medege deeld, dat verdachte, die bij behandeling der zaak verstek liet gaan, niet toereken baar kon worden geacht, zoodat de proc. generaal ontslag van rechtsvervolging vorderde. Het Hof heeft airest ge wezen, en verdachte ontslagen van alle rechtsvervolging. WATERLANDKERKJE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. P. J. DE KRAMER, Kerkstraat C 15. Geschreven door DAS HIELL HAM M ETT Teekeningen van ALEXANDER RAYMOND 4ri

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6