Fa. P. H. Rechsteiner Zn. Amerika en de oorlog. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUW SCHE COURANT Maandag 12 Mei 1941 Woensdag zal president R Reuter melat uit New York dat men met groot ongeduld in afwachting verkeert van de rede, welke president Roosevelt Woens dag a.s. voor de Pan-Amerikaansche Unie zal houden, daar zij waarschijnlijk ophelde ring zal brengen over de houding van de Ver. Staten in dezen oorlog. In New York ia men algemeen van oordeel, dat de ontwikkeling van den toestand thans een stadium bereikt heeft, waarin enkel en al leen de president een beslissing kan nemen om het land den weg te wijzen welken het moet op gaan. Evenwel is het niet volkomen duidelijk, welke rol Roosevelt in de campagne der interventionisten speelt. In bepaalde kringen gelooft men, dat de president deze campagne "slfs heeft aan gewakkerd, opdat het Amerikaansche volk zich nog beter rekenschap over den oor logstoestand zou kunnen geven. Anderen zijn weer van meening, dat dè president in zeker opzicht terugdeinst voor de belang rijke besluiten welke hij moet nemen. Zrj verklaren dat Roosevelt nog niet voor oorlog of vrede besloten heeft, hoewel hij voorstander is van een escorteering der scheepvaart. Verklaring van oud-president Hoover. Het D.N.B. meldt, dat de vroegere pre sident der Ver. Staten, Herbert Hoover, in een radiorede aan het Amerik. volk heeft verklaard, dat de Ver. Staten zich in oorlog zouden bevinden zoodra de Ame rikaansche vloot gebruikt wordt. De Ver. Staten, zoo zei Hoover, zijn echter noch militair noch economisch op een oorlog voorbereid. Bovendien heerscht er geen eensgezindheid, afgezien van de algemeene vastbeslotenheid, het westelijke halfrond te verdedigen. Het ware beter, indien de Ver. Staten buiten den oorlog bleven. In dat geval zouden de Ver. Staten Engeland van elk mogelijk oorlogsmateriaal kunnen voorzien, ongeacht den stand van hun eigen bewapening. Gaan de Ver. Staten aan den oorlog deelnemen, dan zullen na dezen oorlog depressie, en bankroet ons te wachten staan. Ik geloof niet, dat Engeland een invasie op het Europeesche continent zou kunnen ondernemen. Voor een invasie in Duitschland zouden de Ver. Staten, afge zien van het Britsche leger, vijf millioen man moeten bewapenen en over meer dan veertig millioen ton scheepsruimtè moeten beschikken. Het zou tien jaren in beslag nemen, om deze schepen te bouwen. Het Amerikaapsche legér beschikt echter op het oogenblik over geen 300.000 man, die voldoende bewapend zijn om het hoofd te kunnen bieden aan een gelijk aantal Duit- sche troepen. Bovendien bezitten de Ver. Staten geen zoodanig luchtwapen om in een modernen oorlog te gebruiken. Wel iswaar beschikken zij ove" een groote vloot, doch zelfs, deze is niet groot ge noeg voor de taak, welke haar ten deel zou vallen, indien de Ver. Staten aan den oorlog gingen deelnemen. Voelklscher Beobachter beschuldigt Roosevelt. „Het bedrog van Washington". Deze ti tel zet de Voelkischer Beobachter boven een hoofdartikel waarin het toonaangeven de nat.-socialistische orgaan de opvatting verkondigt, dat president Roosevelt de grootste verantwoordelijkheid draagt voor dezen oorlog. Niemand, zelfs Churchill niet, zoo meent het blad, heeft een zoo zware schuld in dezen oorlog op zich geladen als de Ame rikaansche president en zgn kliek. Roose- velts schuld is daarom historisch nog groo- ter dan de schuld van Churchill, omdat de vroegtijdige heimelijke beloften tot hulpverleening van Waschington in Enge land zelf de oorlogskliek aan het roer gebracht hebben. osevelt een rede houden. Day, die onlangs in Pretoria zijn functie heeft aangevangen, heefÊ een reeks con ferenties met den Britschen gouveneür- generaal sir Patrick Duncan gehad, waarin het aanleggen van vlootbases te Durban, Simonstown en Walvischbaai aan de kust van Zuid-Afrika besproken zou zijn. De convooikwestie. Het comité ter verdediging van De Ver- eenigde Staten door hulp aan de Gealli eerden heeft op vergaderingen te New York en Los Angeles Invoering van con- vooien geëischt, ook als de Ver. Staten daarmee een oorlogsrisico zouden loopen. Tot het tegendeel besloot de bond van oorlogsdeelnemers veterans of foreign war op een vergadering van de afdeeling New York in de wjjk Queens aldaar. Deze vergadering verklaarde zich tegen con- vooien en legen deelneming van de Ver. Staten aan dèn oorlog. De in Amerika opgelegde buitenlandsche schepen. De leider van het federale scheepvaart bureau, vice admiraal Land, heeft, naar de Associated Press in senaatskringen ver neemt, gesproken over het voornemen om op de in Amerikaansche havens opgelegde buitenlandsche schepen, wanneer deze door de Ver. Staten worden overgenomen en onder de vlag van hun moederland en met de eigen bemanning de „Blackout Areas" zouden bevaren, een Amerikaansche bewa king, bestaande uit leden van de vloot of van den kustpatrouilledienst te plaatsen. Land heeft, naar verluidt, deze verklaring afgelegd in verband met de door de han delscommissie van den senaat begonnen besprekingen over het ontwerp van het congres, waarbij de regeering gemachtigd wordt om schepen van vreemde mogendhe den in beslag te nemen, in eigen dienst te plaatsen of over te dragen aan andere na ties. Op het bezwaar van een senator, dat daarmede de Amerikaansche neutraliteits- wet zou worden geschonden, heeft Land volgens dezelfde bron geantwoord, dat zulks niet in het voornemen ligt, want schepen met dergelijke bewakingsman schappen aan boord zouden alleen tusschen de Ver. Staten en Zuid-Amerika en het Verre Oosten varen, maar niet naar wate ren in de oorlogszone gaan. Land zou ook voor de regeering de machtiging hebben gevraagd om in beslag genomen schepen te mogen zenden naar de gebieden, waar zij ze noodig acht voor de defensie der Ver. Staten. Koning Keizer Victor Emmanuel in Albanië. Uit Tirana meldt Stefani: Zaterdag heeft koning-keizer Victor Emmanuel HI voor het eerst een bezoek gebracht aan Albanië, hetgeen groote geestdrift teweeg gebracht heeft bij de geheele bevolking. Ter gelegenheid van dit bezoek heeft de premier, Verlaci, een boodschap ge richt tqt het volk, waarin h(j verklaarde, dat de koning, die aan Albanië een sta tuut heeft gegeven en gezorgd heeft voor uitbreiding van het grondgebied, recht heeft op de liefde en toewijzing van alle Albaneezen. Zaterdagmiddag werd een ministerraad gehouden or.der voorzitterschap van den koning-keizer. De minister-president Ver laci richtte een adres aan den koning-kei zer, waarin hg uitdrukking gaf aan den dank van het Albaneesche volk voor het bezoek. Het ontwerp van een amnestiewet werd door den koningkeizer onderteekend. Victor Emmanuel HI heeft een bedrag van een millioen lire overhandigd voor liefdadige doeleinden in de gebieden, die het zwaarst door den oorlog geteisterd zgn. Het is thans niet meer noodzakelijk aan koop van uw cosiuum wegens gebrek aan keus uit te stellen. Glststraat 15, Middelburg, Teletoon 463 heeft thans in Colberlcostuums een normale groote sorteering. Felle gevechten bij Habbaniyah. Mededeelingen van het Iraksche opperbevel. Amerikaansche vlootbases In Zuid-Afrika In politieke en diplomatieke kringen van Zuid-Afrika acht men het besluit van de Vereenigde Staten om militaire attachés in de Unie van Zuid-Afrika te benoemen zeer opmerkelijk, zoo meldt Stockholms Tidningen uit Pretoria. Luitenant-kolonel JODEN UIT SLOWAAKSCHE BEDRIJFSLEVEN. Uit Pressburg meldt het D.N.B. Volgens een mededeeling van het centraal econo misch bureau is thans de verwijdering van alle Joden uit leidende functies in het Slo- waaksche bedrijfsleven voltooid. Vast personeel van den luchtbeschermingsdienst, dienst. ARBEID IN LOONDIENST BIJ PARTICULIEREN NIET TOEGESTAAN. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters geschreven Van verschillende zijden bereikte mg de klacht, dat personen, die ingedeeld zijn bij de vaste kern van den luchtbeschermings dienst en des nachts 10 uren dienst doen, overdag bij particulieren werkzaamheden verrichten in loondienst. Deze handelwijze komt mij niet juist voor. Indien toch het personeel overdag een volle dagtaak -verricht, kan het des nachts niet voldoende capabel zijn om zijn taak naar behooren te volbrengen. Afgescheiden hiervan kunnen de hierbe- doelde personen niet meer als werklooze kostwinners worden aangemerkt In verband hiermede wordt door mij bepaald, dat bovenbedoeld personeel overdag geen arbeid in loondienst mag verrichten bij particulieren. Ik moge u verzoeken het personeel ter zake in te lichten en tevens mede te dee- len, dat bij overtreding ontslag uit den luchtbeschermingsdienst zal moeten vol gen. GLAS OP DEN WEG, EEN VIJAND VOOR DEN BAND. Gemeld wordtNaar aanleiding van het feit, dat den laatsten tijd veel glas scherven voorkomen op straten, rijwiel paden en Kind wegen, wordt nadrukkelijk gewezen op het groote gevaar, dat de banden loopen, wanneer men door glas scherven of glasgruis heen rijdt. Het zou overbodig zijn er de aandacht op te vestigen, dat zulke splinters in den buitenband dringen en zoowel dezen als den binnenband ruineeren, ware het niet. dat herhaaldelijk te zien is, dat wielrij ders in dit opzicht niet de minste voor zichtigheid in acht nemen. Een oproep tot grootere waakzaamheid is dus in dezen tijd van bandenschaarschte stellig op zijn plaats. Treft men glas of spijkers op den weg aan, denk dan aan de medewielrijders en verwijder deze obstakels. In sloot of berm kunnen zij geen kwaad. Niet alleen glas of spijkers, maar uit stekende keien, losliggende riooldeksels en hooger liggende tramrails trachten een aanslag op den band te doen. Ook deze moeten dus vermeden of met oplettend heid bereden worden. Behandel banden met zachtheid door ze hard op te pom pen. Distributiekaarten en -bons voor de Duitsche weermacht. Verordeningenblad no. 19 bevat de vijfde verordening van den Rijkscommissaris ter aanvulling van de verordening no. 51/1940 betreffende het invoeren van distributie kaarten en distlbutiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, welke onder de distri butie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is. Blijkens deze vijfde verordening wor den de rpse - vleesch of vleeschwaren vervangen door rose militaire distri butiebons met rooden opdruk voor 50 gram vleesch of vleeschwaren, terwijl voorts zijn ingevoerd rose bons met zwarten opdruk voor *4 kg. aardap pelen. MEISJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Vrijdagmiddag is in de buurtschap Hier- den, onder de gemeente Harderwijk, een ernstig ongeval gebeurd, dat het leven ge kost heeft aan een elfjarig kind. Omstreeks vijf uur bracht in de Lok- horststeeg een chauffeur zijn vrachtauto, die met zand geladen was, op gang. Aan weerszijden van den wagen liepen twee meisjes, die spelenderwijze op de treeplan ken sprongen. De chauffeur die toen juist ging rijden, joeg hen er af. Een der kinde ren, de elfjarige Johanna Hoeven, uit Hier- den, kwam echter te vallen, waardoor zij het achterwiel over zich heen kreeg. De chauffeur bracht terstond zijn wagen tot stilstand en waarschuwde een dokter, die alleen den dood kon constateeren. BERICHTEN VAN IRAKSCHE OPPERBEVEL. Het Iraksche opperbevel meldde Zater dag: Onophoudelijke hevige luchtbombarde- 'menten door den vijand hebben de Iraksche troepen, die het vliegveld Habbaniyah be legeren genoodzaakt, zich op betere stel lingen terug te trekken. Op 7 Mei nebben bij Habbaniyah felle gevechten gewoed, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Iraksche artillerie beschoot met succes de Engelsche stellingen.. Doch ook de Iraksche verliezen zijn zwaar. In den nacht van 5 op 6 Mei bombardeerden Iraksche lucht strijdkrachten met succes Engelsche mu nitiedepóts. Engelsche luchtstrijdkrachten bestook ten op 6 Mei de militaire luchthaven en het station van Washash met bommen, doch richtten "slechts geringe schade aan. Een vijandelijk transportvliegtuig werd Buitge maakt. De inzittenden werden gevangen genomen. Tusschen Bagdad en Masjiahida werd een Engelsche bommenwerper ge dwongen tot een noodlanding. De uit vier personen bestaande bemanning werd ge vangen genomen. JTaar uit Bagdad ver- Fransche krijgsraad velt doodvonnissen. Uit Vichy meldt het D.N.B. De krijgs raad van Clermont-Ferrand heeft tijdens zijn zitting van 2 Mei, naar eerst thans bekend gemaakt wordt, vier doodvonnissen geveld tegen Fransche onderofficieren en soldaten, die in dienst van een buitenland sche mogendheid getreden waren of con tact gezocht hadden met de beweging van de Gaulle. De krijgsraad heeft voorts twaalf ver dachten veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, zes tot twintig jaar vesting straf en even zoo lange verbanning, acht tien tot tien jaa:- gevangenisstraf en tien tot één jaar. De doodvonnissen zijn bij ver stek geveld. ITALIANEN IN AMERIKA GEARRESTEERD. Naar Stefani uit New fork meldt, neb ben de Amerikaansche autoriteiten negen tig Italianen, die tijdens de wereldtentoon stelling in het Italiaansche paviljoen werk zaam waren en wegens den oorlog niet naar him vaderland konden terugkeeren, laten arresteeren en naar Ellis Island laten overbrengen. DUITSCHERS LEENEN PAARDEN AAN NOORSCHE BOEREN. De bevelhebber van de Duitsche weer macht in -Noorwegen heeft paarden van de Duitsche weermacht ter beschikking van de Noorsche boeren gesteld voor het voor- jaarswerk op het land. Deze paarden wor den met tuig en tendeele met voerman uitgeleend. luidt, heeft de Iraksche regeering den pe- troleumtoevoer naar Haifa thans volkomen afgesloten. Volgens het twaalfde Iraksche legerbe- richt van Zondag wordt bevestigd, dat de toestand van den vijand in het steunpunt Sin-El Debban kritiek is. Alle doelen van den tegenstander konden door de Iraksche artillerie onder vuur genomen worden. Slechts 'één enkel gebouw, of een opslag loods is nog onbeschadigd. Naar het commando verder meldt, is Roetba, dat volgens Britsche berichten reeds door de Engelsche troepen bezet was, twintig uur door den vijand belegerd. Na versterking te hebben gekregen deden de Iraksche troepen een uitval en verdreven zjj de belegeraars. Zg gingen over tct de achtervolging van den vijand, die terug trok. DIAK WENSCHT GEEN COMPROMIS De Iraksche minister van oorlog heeft in de Taurus expresse, op weg van Bagdad naar Ankara, een interview verleend, waar in hij zeide, dat de militaire positie gunstig is en dat Irak geen compromis in dit con flict zal suliten, doch zijn recht verlangt. Politieke regeling In België. ALLEEN VLAAMSCH NATIONAAL VERBOND EN REX. Uit Brussel meldt het D.N.B. De Vlaamsch-Nationale Partij is door de toe treding van de geheele Verdinaso-beweging (Verbond van Dietsche Nationaal-Solida- risten) en de Vlaamsche afdeeling van de Rex-partij tot een eenheidsorganisatie ge worden, die onder den naam Vlaamsch- Nationaal Verbond en onder leiding van Staf de Clercq voortaan de eenige poli tieke wildrager van Vlaanderen zal zijn. Krachtens de met den rexistenleider Leon Degrelle gesloten overeenkomst wordt anderzijds de Rex-partij door het Vlaamsch-Nationale Verbond als de een- neidspartrj voor Wallonië erkend. De Bel gische hoofdstad wordt tot het Vlaamsche gebied gerekend met de beperking, dat de Fransch sprekende rexisten van Brussel voorloopig nog bij Rex mogen big ven. De Vlarhlngen in Walenland zullen in de toe komst in het Vlaamsch-Nationale verbond georganiseerd worden. - Turkije en Duitschland. De Turksche pers acht het een vol komen normale ontwikkeling, als de Duitsch-Turksche handelsbetrekkingen als gevolg van de Duitsche overwinningen op den Balkan en de door de houding van Irak veroorzaakte storing steeds nauwer worden, zoo meldt Ofi uit Is tan boel. Tur- k.je streeft naar herstel van de normale betrekkingen met Slowakije, Hongarije, Roemenië, Denemarken, Noorwegen en zelfs Griekenland. De vertegenwoordigers van het Duitsche bedrijfsleven zijn al weer op de markt van Istanboel verschenen. De Dedrgvighcid in de haven van istanboel is hervat en men merkt een ongewone drukte van Roemeensche schepen op, die dag en nacht laden. ONTVOERD DOOR P. MATTHEUS. 5) Voor hen stond een zware tour-auto, waarvan de kap gesloten was. De ruitjes aan de achterzijde waren niet van glas, maar van half-doorzichtig cellophaan vol krassen. „O!" zei Jerry teleurgesteld. De groote man naast hem liet een ge amuseerd gegrinnik hooren. Hij duwde het portier open, stapte uit en trok hem ach ter zich fan. „Overstappen!" zei hij grijnzend. „Ver moedelijk was je liever in- de Ford ge bleven, hè? Te gevaarlijk voor ons, beste kerel. Veel te gevaarlijk. Je moet ons niet voor hl te stom houden." „Heb je die dan extra van te voren ge stolen?" vroeg Jerry venijnig. „Nou, en als we dat eens gedaan had den?" „Een hoop werk voor niets", merkte Jerry op, terwijl hij z\jn schouders op haalde. „Daar zul je nog wel achter komen." „Laat dat maar onze zorg zijn." De groote man grinnikte opnieuw. Hij trok Jerry naar den anderen auto, liet hem weer op de achterbank plaats nemen en ging naast hem zitten. De kleine .zat al achter het stuur en bracht den motor op gang. Ratelend en springend hobbelde de zware auto over den zandweg. Een paar honderd meter verder bereikte zfl een tweede grooten weg, die ongeveer even wijdig met den eersten liep. De kleine man stuurde in Noordelijke richting en zette er een behoorlijken gang in. Knet terend schoten ze vooruit Jerry leunde in zijn hoekje en over dacht den nieuwen toestand. Deze had zich wat hem betrof klaarblijkelijk verslechterd. Wanneer de jonge chauffeur werkelijk spoedig de politie alarmeerde, dan vond de politie in het beste geval de verlaten Ford. Anders niets. Kon men aannemen, dat de politie iedere rijdende auto in den omtrek van vele mijlen zou aanhouden? Nauwelijks. En was het wel zoo zeker, dat de jonge chauffeur de politie dadelijk zou waarschuwen? Hoe langer Jerry er over nadacht, des te minder zeker scheen het hem. Hij besloot het liever t op een andere manier te pro- beeren. Toen hij zich oprichtte, zag hij, dat zijn buurman een doek uit zijn zak gehaald had en bezig was, die op zijn knie te vou wen. „Wat doe je daar?" vroeg hij. „Ik moet je nu iets voor de oogen binden", antwoordde de groote man laco niek. „Maar man", züchtte Jerry, „lk heb Je toch al gezegd, dat je je vergist." „Natuurlijk dat heb je al twee keer gezegd", zei de man onverschillig. „Nou, en?" „Wat- en? Niks meer! Ik moet je- nu Iets voor de oogen binden." Jerry hapte naar lucht. „Idioot!" riep hi). „Ben je dan nooit voor rede vatbaar? Wie geloof je eigenlijk dat lk ben?" „Gelooven 'is goed", zei de man met een breeden grijnslach. „Je bent Joram B. Tiggel dat ls vast. Maar het zou me niks verwonderen, als Je zou beweren, dat je het niet was." „Ik ben het ook niet", zei Jerry. „Nou, zie eens aan", zei de man en hij lachte. Jerry moest Iets wegslikken. Met veel moeite wist hij zijn geestelijk evenwicht te bewaren. „Heb je dan niet gezien, hoe onbegrijpe lijk verbaasd de chauffeur me aangaapte, toen ik uit den auto stapte?" vroeg hij. De man schudde het, hoofd. „Nee." „Heb je daar niets van gemerkt?" „Nee, maar ik heb wel gemerkt, dat je den chauffeur hebt toegeknikt. Doe je dat altijd: vreemde chauffeurs toeknikken?" Jerry antwoordde met een blik, die een man met minder sterke zenuwen eenvou dig tegen den grond geslagen zou hebben. Op den grooten man maakte deze blik echter niet den geringsten indruk. „En nu moet ik je iets voor je oogen binden", zei hij. „Ho! Wacht nog eens even! Ik zal je uitleggen Jerry verstomde plotseling. H(j staarde in gespannen aandacht over den rug van den kleinen chauffeur naar voren. Honderd meter verderop, aan den rana van den weg, stond een beuk met breede takken. Een motorfiets stond tegen den stam geleund en daarover stohd een poli tieman gebogèn, die in het gereedschaps- taschje iets zocht. Het blanke schild aan zijn pet flikkerde In de zon. H\j keek een oogenblik op, toen hij den auto hoorde aankomen. Daarop bepaalde ui) al zijn aandacht weer tot de tasch. Veel tijd om na te denken was er niet. De auto reed zeer snel. Jerry wierp zich bliksemsnel naar voren en probeerde de handgreep van het por tier te pakken. Op hetzelfde oogenblik stootte de groote man een heesch geknor uit en vloog eveneens naar voren. Een zware vuist kwam op Jerry's kin terecht en wierp hem terug op zijn zit plaats. Een werveling van bonte sterren danste voor zfln oogen. De politieman, de motorfiets, de hevk en d® der» kleinen chauffeur gingen daarin onder. „Vervloekte idiootmompelde een stem naast hem. De laatste gewaarwording, die hij nad, was een onbedwingbare woede jegens den grooten man naast hem. Toen Jerry hij wist niet, na hoe lan gen tg'd weer bij kwam, voelde hij, dat zijn nanden met riemen waren samen gebonden. Een doek was om zijn hoofd ge wikkeld en in zijn nek stevig vastgeknoopt Hij kon niets zien. Zijn ichedel deed hem tamelijk veel pijn. Maar de pijn vermin derde langzamerhand. Hg zuchtte en richtte zich een weinig op Naast hem klonk een gebrom. „Aha", klónk de stem van den grooten man, bent u wakker geworden, ja? Hoor eens, mister Tiggel: laat ik u een goeden raad geven qu iaat u dergelijke dommig heden in de toekomst na. U heeft er zelf maar de onaangename gevolgen van. U bent nu gewaarschuwd." „Ik ben niet mister Tiggel", zei Jerry stroef. „Niet Zeg eens, zou je nu met dien flauwen onzin niet eindelijk eens op houden?" „Ik ben niet mister Tiggel", herhaalde Jerry. „Hm. Wie ben je dan?" „Ik heet Cole Jeremy Cole." „Zoo? Een aardige naam", merkte de man naast hem grinnekend op. „Maar mij bevalt Tiggel eigenlijk nog beter." Jerry antwoordde niet. Hij haalde alleen maar zjjn schouders op. „Nu we het toch over namen hebben, kan ik u ook den mijne wel vertellen", ging de groote man verder. „We zullen nog wel een tijdje bij elkaar blijven, niet waar? Dan ls het goed om te weten wie de ander ls. Ik heet Graddle. Ik ben een eerWk man lk heet weritelHk zoo! Ten minste voor net oogenblik. De achtbare heer Graddle lachte harte lijk en sloeg zich verscheidene malen op de dijen. In ieder geval duidde het lav aai, dat te hooren was* daarop. Jerry zei nog steeds niets. Hij dacht ingespannen na. Eerst na een tijdje opende hg zgn mond weer. „Graddle!" „Mister Tiggel?" „Je bent een stommerik, Graddle!" „Goed, goed." „Je bent een dubbel overgehaalde snert- kaffer! Een buffel! Een Idioot in het kwa draat!" „O, kom, kom", zei mister Graddle vrien delijk. „De chef heeft me opgedragen, u heelhuids af te leveren. Met zulke dingen krijgt u me niet op stang." Jerry zuchtte voor de tweede maal en gaf het op. Hij leunde weer in zjjn hoekje achterover en hulde zich definitief in zwijgen. Daar kwam nu nog bij dat hi) nu weer duidelijk merkte, welk een verschrikke- Hjken honger hij had. Er ging ten minste een uur voorbij. Niets anders was er te hooren dan het brom men van den motor en het zachte gelijk matige suizen van de wielen over de straat. De kleine man daar aan het stuur moest verstand van zijn vak hebben. Ze reden naar het scheen met groote snel heid. Bij iedere bocht werd Jerry óf tegen den wand óf tegen Graddle aangedrukt. Den laatsten tijd waren er tamelijk veel bochten. Bovendien ging het bijna voort durend berg-op. Dat was duidelijk te merken aan de helling van den auto. Dat alles prentte Jerry zich zorgvuldig in de gedachten. V XWordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5