INCASSO-BANK N. V. .eienig.n vuoi uetueps m Maak uw tuin Verwachte belastingverhoogingen en dividendbeperking. De legerberichten van gisteren. productief. Derde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 10 Mei 1941 Financièet Economisch Overzicht Gedrukte stemming op de Amsterdamsche beurs. GEVESTIGD TE AMSTERDAM KANTOOR MIDDELBURG. Volgestort kapitaal 30.000.000, Reserve 7.300.000, 76 kantoren. DEVIEZENBANK. Alle Bank- en Assurantiezaken. Safeloketten vanaf 5,per paar. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: Een duikboot onder bevel van den lui tenant ter zee eerste klasse Kuppisch heeft in het noordelijke deel van den At- lantisehen Oceaan vier koopvaardijsche pen met tezamen meer dan 20.000 brt. deel uitmakende van een krachtig be schermd konvooi, tot zinken gebracht. Het luchtvvapen bombardeerde in den afgeloopen nacht met goede uitwerking de haven van Hull. In docks, opslagplaatsen en graanpakhuizen breidden groote bran den zich tot een op grooten afstand zicht bare. vlammenzee uit. Bomtreffers van al lerlei kaliber op fabrieken in de Midlands, vooral In Nottingham, alsmede in haven werken in Zuid-Engeland, verwekten he vige verwoestingen. Gevechtsvliegtuigen deden in 7uid-Engeland een stoutmoedigen aanval in scheervlucht op een groote fa briek van de vliegtuigindustrie en op een vliegveld. De aanvallen hadden bijzonder goed resultaat In het zeegebied /oor de Oostkust van Engeland en Schotland ver nietigden gevechtsvliegtuigen een koop vaardijschip van 5.000 brt. en beschadig den zes andere groote schepen zoo ern stig, dat nieuwe zware verliezen als vrij wel zeker te beschouwen zijn. Bij aanval len op de Britsche Zuidkust schoten jacht vliegtuigen gisteren zeven Britsche jagers omlaag en vernietigden een vijandelijke motortorpedoboot docr beschieting met boordwapens. De bemanning werd door den Duitschen reddingsdienst ter zee in veiligheid gebracht. De beide laatste nachten gelukte het vier Britsche vliegtuigen boven vijandelijk gebied omlaag te schieten. Duitsche torpe do- en gevechtsvliegtuigen schoten in het gebied van de Middellandsclie Zee - drie Britsche jachtvliegtuigen van het type Hurricane neer. In Noord-Afrika aan beide zijden activi teit van artillerie en verkenners. Voor To- broek verloor de vijand een gevechtsvlieg tuig van het type Bristol-Blenheim in een luchtgevecht. De vijand wierp vannacht met vrij ster ke strijdkrachten brisant- en brandbom men op verschillende plaatsen van het Noordwest-Duitbche kustgebied, vooral op Hamburg en Bremen. Naast eenige in- dustrieele schade, ontstonden voornamelijk verwoestingen aan woomvyken. De verlie zen van de burgerbevolking aan dooden en gewonden zyn aanzienlijk. Afzonder lijke vijandelyke vliegtuigen drongen langs de rijkshoofstad door tot in de streek van Posen. Nachtjagers en lucbtdoela.tillerie schoten 'f der aanvallende toestellen om laag. De totale verliezen van den vijand op 7 en 8 Mei bedragen daarmede 39 vliegtuigen. Daarvan werden er twintig in luchtgevechten, 12 door nachtjageis, vier door luchtdoelartillerie, twee door mynen- vegers en een door marineJartillerie neer geschoten. In denzelfden tyc gingen 22 eigen vliegtuigen verloren. Bij verkenningsvluchten boven Enge land hebben zich twee bemanningen bij zonder onderscheideneerste luitenant Mëtzel, eerste luitenant Wenzel, Oberfeld- webei Schmidt, onderofficier Roeff en ver volgens eerste luitenant Hofmano, onder officier Hoffmann, Obergefreiter Netz, en Obergefreiter Ekrowski. Op den eefstj Mei ondernam een ge vechtsvliegtuig onder den eersten lui tenant Heinriüis met Feldwebel Karsch, Feldv/ebel Igener en Gefreiter Mandi on der moeilijke omstandigheden een stout moedigen en succesvollen aanval op de torpedofabriek in PortlandWeymouth. HET ITALIAANSCHE. In zijn legerbericht no. 338 maakte het Italiaansche opperbevel Vrijdag het vol gende bekend „Onze verkenningsvliegtuigen hebben gisteren in het Westelijke bekken van de Aliddellandsche Zee een groot vij andelijk convooi opgemerkt, dat be schermd werd door twee slagschepen, een vliegtuigmoederschip, en een on bekend aantal kruisers en torpedo jagers. Onze torpedovliegtuigen, door jagers geëscorteerd, deden een stout moedigen aanval op de vijandelijke vlooteenheden en torpedeerden twee kruisers, een torpedojager en een groot schip. Vervolgens werd de vjjandeiyke vlootformatie hevig aangevallen door onze formaties bommenwerpers, welke een slagschip, het vliegtuigmoederschip en twee groote schepen troffen. JLaat in den mfddag en gedurende den nacht troffen onze torpedovliegtuigen 't vlieg tuigmoederschip en een slagschip ten tweede male. Tijdens de hevige lucht gevechten tusschen onze jachtvliegtui gen en de vjjandelyke jagers, die het convooi beschermden, zjjn dertien Brit- sehe vliegtuigen van het type Defiant en Hurrcane neergehaald. Van onze machines zyn er vijf niet teruggekeerd. Drie toestellen werden beschadigd met, gewonden aan boord. Drie andere En- gelsche vliegtuigen zijn door Duitsche jager» neergehaald. In de Egeïsche Zee hebben onze afdee- lingen infanterie en mariniers met mede werking van lucht- en vlootstrrjdkrachten de» eilanden Samos en Furni bezet. Onze luchtformaties hebben met torpedo's twee groote schepen getroffen en een kruiser van 7.000 ton, welke werd opgemerkt met zware slagzij en omgeven door vlammen en rook. In Noord-Afiika activiteit van artillerie aan het front van Tobroek. In den nacht van 7 op 8 Mei is Benghazi aan een bom bardement uit de lucht onderworpen. Er vielen weinig slachtoffers en de schade is van geen be teekenis. Duitsche luchtforma ties hebben aanvallen gedaan op vijande lijke inrichtingen en vijandelijke schepen, welke in de haven van Tobroek voor anker lagen. Twee schepen werden getroffen en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika is de vijand er na een intense voorbereiding met artillerie en luchtmacht in geslaagd een van onze stel lingen in den sector van Aladji te be zetten, doch hg werd hieruit verdréven door een krachtigen tegenaanval Onzer zijds, waarbij hem gevoelige verliezen werden toegebracht. De voortgezette stijging van de vlot tende schxild heeft reeds gedurende eeni- gen tyd. aanleiding gegeven tot de ver wachting, dat verschillende belastingen binnenkort aanzienlijk, zouden worden ver hoogd. Die verwachting is tot zekerheid geworden na de rede van den commissaris- generaal van financiën, dr. Flschböck, Waarin deze te kennen gaf, dat indien de belastingen hier te lande tot hetzelfde peil zouden worden opgevoerd, als dat in Duitschland, de geheele opbrengst in to taal 2.3 milliard zou moeten worden, terwijl deze op het oogenblik nog 900 millioen bedraagt. Maar overigens was er omtrent den aard van de belastingverhoo- ging nog niet veel anders bekend, dan dat deze vooral de inkomstenbelasting zou treffen. In het Nationale Dagblad heeft dezer dagen mr. dr. H. C. Vort Brucken Fock een tip van den sluier opgelicht, die nog over de desbetreffende plannen hing. Volgens deze uiteenzetting zou het in de bedoeling liggen om de winstbelasting opnieuw te verhoogen. Zonder de gemeentelijke op centen van H/2 bedraagt de winstbelas ting thans 30 voor winsten, die 8 van het gestorte kapitaal te boven gaan. Voor dezulke, die daar beneden blijven be draagt de heffing" 25 Deze beide per centages zouden na verhooging resp. 40 en 30 ','c worden. Tevens brengt de schrijver de mogelijkheid van 'n z.g. superdividend- bel. ter sprake, die in de winstbelasting zou kunnen worden ihgeboüwd. Die hef fing zou dan een verhoogde winstbelasting beteckenen voor uitkeeringen, die een, be paald percentage, bijv. 6 4 7 van het werkkapitaal te boven gaan. Het ls uit de bespreking niet geheel dui delijk of het hier slechts een suggestie van den schrijver betreft, dan wel of het laatste punt in de plannen ook reeds vaste vormen heeft aangenomen. Is dit laatste het geval, dan zouden de voornemens betreffende een beperking van de dividend-uitkeeringen dus in het algemeen een tegengaan van de v.crhooging van dividenden, op welker wenscheljjkheld ook dr. Fischböck heeft gewezen, op deze wijze worden uitgevoerd. De schryver spreekt over zooveel procent van het „werkkapitaal" en indien de be trokken autoriteiten dezelfde opvatting hebben, dan zou daaruit dus volgen, dat er minder gelet zal worden op het abso lute percehtage van het dividend dan/^vel op de winst,'die op het „werkkapitaal" (dus aandeelenkapitaal plus reserve) wordt ge maakt. Uit het artikel blijkt verder, dat inder daad^ (zooals reeds vroeger gemeld) een uitbreiding van de vermogensbelasting tot naamlooze vennootschappen in de bedoe ling ligt, terwyl in de algemeene vermo gensheffing waarschijnlijk ook de „doode Hand" zal worden betrokken. Tenslotte zou. het In de bedoeling lig gen om aan bestuursleden uitgekeerde tantièmes aan, een bijzondere heffing te onderwerpen. Wat de inkomstenbelasting betreft, schijnt het in de bedoeling te liggen om naa3t de loonbelasting een be lasting atrn de bron op kapitaal inkomsten, dus een z.g. kapitaalopbrengstbelasting te heffen, vermoedelijk van 15 Men krijgt dus twee- heffingen aan de bron, n.l. de loonbelasting en de kapitaalopbrengstbe lasting, maar - zij die inkomsten uit een van deze beide of wel uit beide bronnen ontvangen van tezamen meer dan 4000 zullen in de inkomstenbelasting afzonder lek wordèn .aangeslagen en onder com pensatie van de reeds b(j de bron (loon- of kapitaal) geheven belasting, aan een hooger tarief worden 'onderworpen. De kapitaalopbrengst-belasting zal alleen van inkotnsten uit aandeelen en niet van die uit obligaties, pachten of huren worden geheven, zoodat kleine renteniers hierdoor in den regel niet zullen worden getroffen. Alleen wanneer het totale inkomen meer dan 4000 bedraagt, zal ook het kapitaal inkomen uit obligaties in de inkomstenbe lasting worden betrokken. De schrijver deelt niet mede, naar welke schaal, die inkomstenbelasting zal worden geheven. ONTVOERD 'DOOR P. MATTEEUS. 4). „Verdikkie windsterkte negen", brom de hy slaapdronken. „Minstens Daarop bonsde zijn schedel tamelijk hevig tegen iéts hards en de deken gleed van zjjn oogen. Hij zag een raampje boven zich, waarachter, zeer snel, een boom met een dik bladerdak voorbij gleed. Dat bracht hem tot zichzelf. Midden óp zee plegen er over het alge meen geen boomen te zijn. Hy staarde verbluft het raampje uit en begon Ingespannen over het geval na te denken. Langzamerhand werd de herinne ring bij hem wakker, hoe hy in dezen wa gen, die te eenen male waanzinnig snel reed, terecht was gekomen. Hy wenschte levendig, er weer' uit te zyn. Voorzichtig schoof hy de deken opzy, richtte zich op en keek naar voren. Op de plaats achter het stuur zat een in het blauw gekleede jonge man met een blauwe platte pet op het hoofd. Zonder twyfel een chauffeur. Een spiegeltje? Ja, natuurlijk, daar was een spiegeltje boven zyn hoofd, maar de jonge man keek er niet In. Hg keek recht voor zich uit, zonder zich te laten af leiden, op den weg, met het stuurwiel in beide hahden. Dat hééft hy ook wèl noodigdacht Jerry boos. By dat waanzinnige tempo! Toch begon hy langzamerhand het geval wat welwillender te beschouwen. Wat kon hem eigenlijk gebeuren? Heele- maal niets. Ondanks de weder ontwaakte stem van zijn maag ondanks een bijna pynlijken honger, voelde hy zich sterk Door bovenstaande mededeelingen was op de beurs de kooplust voor aandeelen ingekrompen en de koersen kwamen voor het meerendeel op lager niveau. Nu moet men bij het bovenstaande wel in het oog houden, dat in het algemeen het koerspell hier ter beurze niet aan zienlijk ls opgeschroefd en dat het rende ment op Nederlandsche aandeelen over het algemeen hooger is dan van Duitsche. Juist in Duitschland had zich voor de waarschuwing, die minister Funk eenigen tijd geleden heeft laten hooren en sterke koopbeweging voor aandeelen ontwikkeld, die den indruk vestigde, dat men daar te lande bevreesd was geworden voor de waardevastheid van het geld, De aankon diging van maatregelen tot dividendbe perking, ook in Duitschland, heeft echter deze kooplust spoedig geremd endaar mede ook de koersstijging. De belastingen in Duitschland zijn reeds aanzienlijk ver hoogd en naar dezer dagen uit de rede van den minister van financiën bleek, wordt ongeveer de helft van de kosten van de oorlogvoering uit de belastingen bestre den en voor de andere helft uit het aan gaan van leeningen. Uit het koersstaatje blykt, dat in vele gevallen koersverliezen van eenige pro centen zijn ingetreden, doch de omstandig heid, dat het publiek nog allerminst ge neigd is om zijn aandeelenbezit te ver- koopen heeft ondanks de bestaande wei nig behagelyke stemming verhinderd, dat de koersverschillen een grooteren om vang aannamen. Geruchtet over een nieu we staatsleening zyn tot nu toe niet be vestigd. Indien deze zou wórden uitge geven, zal deze vermoedelijk ln de eerste plaats bestemd zyn om by de naamlooze vennootschappen te worden onderge bracht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederlftnd 1940 II 97, 971/2, 97%. 4 Nederland 1941 97 98(0. 3—3i/2 Ned :riand 1938 89%. 89%. 89%. Lever" Bros 117%, 118, U5. 122%, 118. Philips 2191/,. 221, 211, 215%, 215. Kon. Petr. 241, 228%, 235' 231%. 233%. A'dam Rubber 271, 265 271%, 266. 269%. Ned. Sci.eepv. Unie 178%, 176%, 179, 176%. H.V.A. 430, 418, 428, 417%, 420. Deli Bat. Mij. 198, 201%. Deli Mij. 265, 268%, 261%, 259, 261. Senembah 217, 210%, 209%. Prijzen van gevogelte. Hét ryksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstyd maakt het publiek er nog maals op attent, dat door den secretaris generaal van het departement voor land bouw en visscherij d.d. 20 December 1940 in het Pryzenbesluit 1940 „gevogelte" w'erl bepaald, dat het te koop aanbieden, verhandelen en afleveren van gevogelte aan consumenten, respectievelijk het hfne- men van gevogelte door consumenten slechts geoorloofd is tegen pryzen, die niet hooger liggen dan 1.50 per kg. geslacht gewicht, zonder darm. Onder gevogelte wordt verstaankip pen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en ganzen. Voorts is bepaald dat een ieder, die gevogelte aan consumenten verhandelt en aflevert verplicht ls op een duidelyk zichtbare plaats in zijn winkel een ipryslijst aan te brengen, waarop de prijzen, waar tegen hy gevogelte verhandelt, vermeld staan. VLISSINGEN. Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevens, waarover ons bureau beschikt. Zitting: Dinsdag a.s. 7—8 uur in het Kantoor Gem. Arbeidsbeurs, Hendrik straat 12. Inlichtingen kosteloos. genoeg voor ieder soort van persoonlyk onderhoud, al zou dit nog zoo hardhandig moeten zijn. De jonge man daar voor hem zou wel voor reden vatbaar zijn. In ieder geval was het beter, wanneer dat onder houd spoedig plaats had. In de stad waren er teveel politie-agenten. Hier was de om geving nog prettig landelijk. Zonder verder bedenken werkte Jerry zich omhoog en liet zich op de achter bank neervallen. Hij maakte zich zoo breed mogelyk. Eén keer moest -die vent daar. toch wel eens in het spiegeltje kyken. Hy deed het niet. Hy keek maar voort durend op den' weg. Eenige minuten gingen zoo voorby. Jerry had reeds, om een eind aan het geval te maken, het besluit genomen, een voudig tegen de tusschenruit te kloppen, toen de auto met volle snelheid een weg- krömming nam. Het volgende oogenblik duwde hy zyn voeten tegen de voetsteunen op den grond en klemde hy zich met beide handen aan de grepen van de raampjes vast. Anders was hy zonder mankeeren met zijn hoofd voorover van zyn zitplaats gestoven. De remmen kryschten oorverdoovend. Daartu8schen klonk de stem van den jon gen chauffeur, die aan een aantal krachtige verwenschingen lucht gaf. Daarop stopten ze met een ruk. „Al die driemaal overgehaalde idioten, die hun auto's midden op den weg zetten! De duivel mag ze halen voltooide Gill zyn betoog. Hierop sloot hy zyn mond en zette plotse ling een zeer verbaasd gezicht. Er sche merde hem iets voor, dat de zaken niet heelemaal zoo eenvoudig waren, als hij oorspronkelijk had aangenomen. Dwars over den rijweg stond een grijs gelakte, gesloten Fordauto. Daarnaast, Wenken voor den leek. HET VERBOUWEN VAN BOONEN. Boonen vormen een belangrijk onderdeel van onze voeding en daarom zal ieder tuin- bezitter een gedeelte van zyn grond voor den teelt van boonen reserveeren. We onderscheiden snij- en slaboonen en van beide kunnen we kiezen tusschen ran kende of stokboonen en laagblijvende, niet rankende of stamboonen. Boonen verdragen geen nachtvorst en zijn niet of slecht be stand tegen koud en nat weer inzonder heid is dit het geval tydens het kiezen van van het zaad en het bovenkomen van de jonge plantjes. Daarom wachten we met zaaien tot begin Mei eh ook dan nog wach ten we by voorkeur zacht weer af, alvorens we tot zaaien overgaan. Onder glas. Men kan de boonen omstreeks begin Mei ook wel dicht byeen onder glas zaaien en dé jonge plantjes, zoodra de eerste twee bladeren ontwikkeld zyn, op de voor de teelt bestemde plaats 'uitplanten. Ook dat doen we dan bij gunstig weer, nadat de plantjes door flink luchten of door het glas geheel weg te nemen, vol doende afgehard en aan de buitenlucht ge wend zyn. Wannéér we ter plaatse zaaien, leggen we van stoksnijboönen bij eiken stok 5 boonen in een 2 4 3 cm. diep om den stok getrokken geultje. Van stokslaboonen leg gen we daarin ongeveer 7 boonen. Werd by het plaatsen van de stokken de grond teveel vastgestampt, dan wordt deze voor af eerst goed losgemaakt. Waar dit mogelijk ls worden de stokken in de richting Noord-Zuid geplaatst, opdat ze aan alle kanten evenveel licht krijgen. Licht ert warmte is voor boonen een eerste vereischte. Daarom is een te dichte stand van het gewas, eén te dichte planting dus ook verkeerd. Ook moet men by het zaaien de zaden vooral niet te diep leggen, daar ze anders spoedig vergaan en bygevolg niet opkomen. Pronkboonen. Inplaats van stoksnyboonen kunnen we ook de reeds vroeger genoemde pronkboo nen nemen. Deze vormen een krachtiger gewas en geven zelfs by ongunstige weers gesteldheid nog een goede opbrengst. Wel moeten deze boonen vooral vroeg geplukt worden, daar ze anders stug van schil zyn. Hiervan leggen we 3 zaden by een stok. Van stam-, sla- en snyboonen leggen we telkens ,3 zaden in een -eer ondiep, onge veer 2 4 3 cm. kuiltje op 30 cm. afstand. We zaaien op rijen, dus langs leen lijn de rijen komen dan 40 cm. uit elkaar. Hebben we onder glas 'voorgekweekte jonge plantjes, dan playten we hetzelfde aantal plantjes op de aangegeven afstan den. Droge boonen. Vooral voor winterprovisie zyn droge boonen zeer geschikt. Het meest bekend als zoodanig zijn de bruine boonen. Er zijn echter ook andere soorten, nl. witte boo nen, stam-, kieviets- of gespikkelde boonen en gfele citroenboonen. De teelt is geheel als die van de stamboonen. Het zijn stam- soorten, we telen ze dus op rijen, die 40 cm. van elkaar komen. Deze droge boonen moet men niet later zaaien dan half Mei. Ze moeten immers op het land ryp worden, wat met de andere Soorten niet het geval is. Wanneer in het najaar het loof geel wordt en de scheden teekeren van rijp heid gaan ver toon en, worden ze opgetrok ken, de struikjes aan bossen gebonden en opgehangen om na te rijpen. Men kan deze boonen het beste in de schil bewaren en dan naar behoefte voor het gebruik dop pen. Late oogst. Voor late oogst kan men van sla- en snyboonen nog wel zaaien tot ongeveer half Juni. Daarvoor nemen we dan liefst de stamsoorten, die we dan op een beschut liggend zonnig hoekje, zoo mogelyk voor een Zuidmuur of schutting, zaaien. Ook voor zeer vroege oogst kunnen we op een dergelijk gunstig liggend rabat wel boonen telen. We zaaien dan al in het laatst van April, maar houden er rekening mede, dat late nachtvorst de teelt kan doen misluk ken. Eigeniyk is het dan noodig om des nachts een rietmat over een laag. boven den grond aangebrachte stelling, als dek materiaal te gebruiken. aan den rand van den weg, stonden twee mannen, die allebei revolvers in de hand hieldeil. De een zag eruit als een achterop geraakte zwaargewicht bokser. Hij had reusachtig behaarde vuisten, een borst kas als een gorilla, een rood, opgezwollen gezicht en een scheef geslagen neus. De andere was klein en tenger en maakte den indruk van een dwer& naast hem. In twee passen was de groote naderby gekomen en hy rukte de deur naast Gill open. „Uitstappen bromde hij met een krachtige basstem. „Kom die kast eens uitj En vlug Gill keek met een onbehageiyk gezicht naar de blinkende revolver, waarvan de loop precies op zijn borst gericht was, en gehoorzaamde. Hy klom langzaam van zijn zitplaats af. De groote pakte hem met een van zyn reuzenknuisten by de kraag en expedieerde hem met een krachtigen stoot drie meter verder over de straat in de armen van zijn kameraad. Gill bemerkte, dat de loop van een an dere revolver vast tegen zyn rug aange drukt werd. Een stem siste in zyn oor „Kalm Anders. De waarschuwing was volledig onnoodig. Want wat GUI nu zag, deed hem volkomen zyn stem verliezen. Hij was zoo verbluft, dat hy zelfs met alle moeite geen geluid zou hebben kunnen uitbrengen. De groote man had het tweede portier van den auto geopend. En uit dit portier was zoojuist een jonge man gekomen, dien hy nog nooit van zijn leven gezien had. Wie voor den duivel was dat? En hoe voor den duivel was deze man in zyn auto terecht gekomen? Waar was hy in gestopt Wanneer was hij ingestapt Gill kon op geen van de vragen, die hem door het hoofd warrelden, antwoord geven. Hij herinerde zich, eens in een circus een goochelaar gezien te hebbèn, die levende eenden uit een hoogen hoéd te voor- schyn schudde. Hier betrof het echter een volwassen man en een auto. Bovendien was het hier geen circus. En die kerel met zyn roode gezicht en 7,yn behaarde vuisten zag er waarlyk niet als een gooche laar uit. Hij begreep van het heele-geval niets. Jerry begreep hét echter zeer goed. Hij had dadelyk beseft, welk spelletje hier ge speeld werd. Gelaten stapte hij uit. den auto en gelaten knikte' hij Gill toe. „Hoor eens", wendde hy zich met een meesmuilend gezicht tot den grooten man, „het schijnt me, dat u zich vergist. Als u soms meent „Mond houden!" onderbrak dc groote hem ruw. „Ga naar de Ford toe en stap er in Vooruit „Maar", begon Jerry opnieuw, „u vergist U, wanneer Hij .hield plotseling op. Een vuist ter^ grootte van een kinderballon danste voor zijn neus en een paar kleine, roodgerande oogen keken hem als met bliksemstralen woedend aan. „Ga je nou of niet?" Jerry haalde zijn schouders op en ging. De zaak nam niet precies het verloop, dat hij verwacht had. De groote man opende den motorkap van de limousine en vingerde een paar seconden aan de machine. „Zoo", wendde hy zich daarop tot Gill, „het zal nu wel een tydje duren, voordat je de kar weer op gang krijgt. Dat is voor ons genoeg. D'r van door!" Hg rende naar de Fordauto, schoof Jerry voor zich uit op de achterbank en liet zich naast hem ploffen. De kleine gleed bliksemsnel achter het stuur. Het volgend oogenblik suisden ze, een groote stofwolk achter zich opjagend, den weg over. Het geheele geval had geen drie minuten geduurd. HOOFDSTUK Hl. Het laatste, wat Jerry door het achter ruitje van den wegstuivenden Ford van de plaats van zyn gewelddadige ontvoering zag, was half achter stofwolken ver borgen de groote limousine met opge- klapten motorkap en daarnaast Gill, die hen met een gezicht naoogde, dat de meest uiteenloopende gewaarwordingen weer spiegelde: diepste verbazing, toorn en een zekere opluchting. Daar pakte de groote man Jerry bij den arm en trok hem om. „Niet achteruit kyken", bromde hij. „Kijk maar naar voren en gedraag je rustig." Jerry begon zwygènd duimen te draaien. Hij dacht erover na, hoe lang deze nacht merrie wel kon duren. De straat naar Flymore Park werd niet veel breeder, maar zoo nu en dan kwamen er toch auto's voorbij. Bovendien kon er niet al te veel tyd voorby gaan, tot de jonge chauffeur zijn eigen wagen weer op gang had. Als hij niet een volmaakte sufferd was, die jonge chauffeur, moest in hoogstens een uur de gansche politie in de omgeving op de been zyn. Jerry meesmuilde wat in hoopvolle stem ming voor zich heen. Daarop bestierf de vroolh'kheld op zijn gezicht. De kleine jman achter het stuur boog plotseling van de straat af en stuurde den auto langs een weggetje met vele bochten, dat door een heg werd begrensd. Achter een van de talrijke krommingen, die ieder uitzicht belemmerden, hield hij stil. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9