Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant m Vele honderden Duitsche vliegtuigen vlogen naar Engeland. Engelsche luchtaanvallen. 184ste JAARGANG NUMMER 111 ZATERDAG 10 MEI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma s F. van de Velde Jr en G W den Boer AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW A AR DE, INGESTELD DOOR DE VEREEN! GING „DE NEDRRLANDSCHE DAGBLADPER ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent 4» «eek o« 1 2.42 pet kwartaal franco per post 1 2 63 per kwartaaL Afzonderlijke nummen 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regei» >1.65. iedere 'egel 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertentie» van 1-5 regel» f 0.55, iedere -egel meer 11 ct (ma*. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen Twintig vliegvelden aangevallen. Omstreeks twintig vliegvelden in Zuid en Midden Engeland zijn volgens de defi nitieve berichten, naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, Donderdag nacht door Duitsche bommenwerpers goed deels met succes aangevallen. Brisant- en brandbommen richtten aanzienlijke ver woestingen aan. Op verscheidene vliegvel den brandden hangars en kwartieren af. Ook talrijke technische installaties van de grondorganisatie werden vernietigd. Een Duitsch verkenningsvliegtuig heeft vannacht van dertig meter hoogte het vliegveld Shoreham in Zuid-Engeland aangevallen. Twee hangars gingen na he vige ontploffingen in vlammen op. De vuurgloed kon van de Fransche kust af worden waargenomen. Weer tra/den vele honderden vliegtuigen op, wier hoofddoel Hull, Nottingham, Sheffield, Derby, Plymouth en Barrew waren. De aanval op haven, en dokinstal laties te Hull had groot succes. Ook hier werd een gasfabriek vernietigd. Te Shef field werd een staalfabriek, te Nottingham een gasfabriek en spoorwegwerkplaatsen en te Derby de Rolls Royce fabrieken zwaar getroffen. Groote en talrijke klei nere branden hebben in alle aangevallen doelen de vernielingen voltooid, die door de brisantbommen veroorzaakt waren. Be halve de genoemde plaatsen, die door vrtf sterke groepen vliegtuigen werden aange vallen, zijn nog voor den oorlog belang rijke doelen op een groot aantal belang rijke punten door afzonderlijke vliegtui gen met bommen bestookt. Duitsche mijnenvegers en marine-artille rie hebben Donderdag boven de Noordzee 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Donderdagnacht zijn twee andere be wapende vijandelijke koopvaarders van omstreeks 9000 b.r.t. tot zinken gebracht. In totaal zijn behalve de reeds in het le- gerbericht genoemde schepen aan de Brit- sche Oostkust tot zinken gebracht. Ver scheiden andere vrachtbooten van om streeks 28.000 brt. in totaal werden rond om de Britsche eilanden gedeeltelijk zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan wor den, naar het D.N.B. verneemt, dat ook Zij totaal verloren zijn. Engelsche bommen op klinieken in Doitschland. In den nacht van 8 op 9 Mei hebben vrij sterke Engelsche luchtstrijdkrachten vluchten gedaan naar Noordwest- en Noordoost Duitschland. De aanvallende Engelsche afdeelingen werden door den sterken Duitschen afweer op doeltreffende wijze verstrooid, waarbij elf vliegtuigen der R.A.F. door nachtjagers en luchtdoel geschut werden neergehaald. Twee ste den in Noordwest- en Noordoost Duitsch land werden aangevallen, waarbij weer stelselmatig dicht bevolkte woonwijken in het centrum der stad met brisant- en brandbommen werden bestookt. In Bremen werd een kinderkliniek getroffen, een vrouwenkliniek geraakte In brand en in het stedelijk ziekenhuis werd de operatie zaal door bomtreffers vernield, waarvan verscheidene personen het slachtoffer werden. Voorts werd door voltreffers in een gevangenkamp een aantal krijgsge vangenen gedood en gewond. Het zwaarte punt van den aanval op Hamburg lag eveneens op woonwijken. Ook hier zijn door verwoestingen in woonhuizen en door bomtreffers in een arbeidskamp verliezen aan menschenlevens te betreuren. In de wijde omgeving van de rijkshoofdstad ver toonden zich afzonderlijke Engelsche vliegtuigen, die echter geen bommen kon den laten vallen. Duitsche marine-artillerie heeft gister nacht bijzonder succes gehad bij den af weer van vijandelijke luchtaanvallen. Be halve de Engelsche vliegtuigen, die in het legerbericht vermeld zijn als neerge schoten door de marine-artillerie, heeft zij er nog vier omlaag gehaald. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Het D.N.B. meldt dat vijandelijke vluch ten in den nacht van 9 op 10 Mei gericht waren op Noord-, West- en Zuidwest- Duitschland. De aanvallen golden in hopfd- zaak Zuidwest-Duitschland, waar verschei dene vliegtuigen een groote stad met brisant- en brandbommen bestookten. Over de veroorzaakte schade zijn nog geen defi nitieve berichten beschikbaar. Wel kan als zeker worden aangenomen, dat er ver liezen onder de burgerbevolking ontstaan zijn. Van de tot Noord-Duitschland door dringende vliegtuigen bereikten eenigen ook de rijkshoofdstad. Hier werden bommen ge worpen op een dichtbevolkte woonwijk. Er ontstond geen militaire schade. Wel werden woonhuizen verwoest en werden verscheidene burgers gedood en gewond. DE STRIJD IN IRAK. SYRIËRS MELDEN ZICH ALS VRIJWILLIGERS. Naar uit Beiroet gemeld wordt, hebben zich reeds 40.000 Syriërs bij het Iraksche consulaat in Syrië als vrijwilligers aange meld. De oproep van Emir Abdoellah van Transjordanië daarentegen is door nog geen 500 aanmeldingen beantwoord. Boven dien zijn talrijke soldaten van den Emir gedeserteerd om aan den bevrijdingsoorlog van Irak deel te nemen. In Transjordanië zijn nieuwe botsingen ontstaan tusschen Arabieren en Engelsche politie. In Amman werden dertig Arabieren door de politie gewond. In Palestina hebben 1500 Ara bieren een Engelsche colonne vrachtauto's overvallen en zich van de auto's meester gemaakt. ENGELSCHEN VERLATEN SYRIË. De Syrische pers wijst erop, dat de Engelsche consulaten in Beiroet en Damas cus hun burgers hebben aangeraden het mandaatsgebied te verlaten. Talrijke En- gelschen zouden reeds klaar staan om te vertrekken. De Amerikaansche univer siteit heeft den Palestijnschen,. Irakschen en Egyptischen studenten aangeraden, naar hun land terug te keeren. Geen gebrek aan munitie in Irak. Naar uit Bagdad gemeld wordt, ver klaart men in offioieele Iraksche kringen met betrekking tot het bevel spaarzaam te zijn met munitie, dat dit bevel niet op een gebrek aan munitie duidt, zooals de vijandelijk propaganda beweerde, doch slechts uitgevaardigd is om de bevolking ervan te weerhouden, op nuttelooze wijze zeer veel munitie op vijandelijke vliegtuigen te verschieten. Amerikaansche scheepvaart dienst naar de Roode Zee. Uit Washington meldt het D.N.B. De Federal Shipping Board heeft officieel bekend gemaakt, dat een dienst met schepen onder Amerikaansche vlag naar de Roode zee en eveneens naar China wordt ingesteld. Het lichaam weigerde bij zonderheden bekend te maken en motiveer de dit met de opmerking, dat geen inlich tingen meer gegeven worden over bewe gingen van schepen, als Engeland daar door benadeeld kan worden. Zooals men weet, heeft president Roosevelt onlangs de Roode Zee voor de Amerikaansche scheep vaart vrij gegeven. De Belgische koopvaardijvloot. EEN AANZIENLIJK DEEL VAN DE SCHEEPSRUIMTE VERLOREN. Omtrent den huidigen stand van de Bel gische koopvaardijvloot is thans een uit voerig rapport verschenen, waaruit blijkt, dat België in 1939/1940 een aanzienlijk deel van zijn scheepsruimte heeft verloren, maar dat actief gewerkt wordt aan den bouw van nieuwe eenheden. In den zomer van 1938 had de Belgische regeering den verkoop van eenheden der Belgische koopvaardij aan vreemde mogend heden verboden. Deze maatregel had echter geen effect, omdat intusschen reeds 20.100 brt. in vreemde handen was overgegaan. Bovendien had de handelsvloot door mijnen en ongelukken zes eenheden van tezamen 15.700 brt. verloren. Tezamen met een koop vaarder, die voor afbraak was verkocht, had de Belgische koopvaardijvloot 37.100 brt. verloren. Daar stond tegenover, dat zes schepen waren verworven met in totaal 24.500 brt. Van de in aanbouw zijnde schepen, n.l. 4700 brt. in opdracht van den Belgischen staat en 33.000 brt. op rekening van binnenlandsche reeders, was bij het uit breken van den oorlog slechts één schip gereed. In het begin van 1941 zijn door ver schillende redenen verdere schepen ver loren gegaan. Daarbij kwamen na het uit breken van den oorlog vier eenheden, die bij het transport van Engelsche troepen zwaar beschadigd of geheel vernield werden. Helaas viel bij het eindigen der vijandelijk heden een groot deel van de Belgische vloot in Engelsche handen en vaart thans onder andere vlag en nieuwe namen voor het transport van troepen en oorlogsmateriaal. De verliezen zullen zooveel mogelijk goed gemaakt worden door aanbouw van nieuwe schepen, waarvan er reeds negen op stapel zijn gezet. Amerikaansch graan naar Frankrijk. Uit Washington meldt het D.N.B. De Fransche ambassadeur, Henry Haye, heeft een onderhoud gehad met den Ame- rikaanschen onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken Summer Welles. Na deze bespreking deelde hij mede, dat de Amerikaansche regeering toestemming heeft gegeven tot den aankoop van twee scheepsladingen tarwe voor Frankrijk. In dien de situatie zich niet wijzigt, kan Frankrijk voortaan maandelijks twee scheepsladingen tarwe koopen. Het gure weer heeft de ontwikkeling der bloesempracht vertraagd, doch langzaam aan komen de boomen nu in bloei. (Pax Holland) Het aardappelbesluit V.V.0.1940 gewijzigd. De staatscourant bevatte Vrijdag een wijziging van het aardappelbesluit V.V.O. 1940. Deze wijziging was noodzakelijk ten ge volge van een bij het ontwerpen van het aardappelbesluit V.V.O. 1940 ingeslopen, onjuistheid. Bij de thans geldende redactie van arti kel 7 van dit besluit vallen op veengrond geteelde aardappelen onder die categorie van aardappelen, waarvoor het bepaalde In de artikelen 4, 5 en 6 (onder meer de inleveringsplicht) niet geldt, indien zij in de maand Juni 1940 door een teler van aardappelen niet op een grootere opper vlakte van 10 are zijn verbouwd. De veenaardappelen behooren echter, evenals de zandaardappelen, in de groep van aardappelen, ten aanzien waarvan de vorengenoemde bepalingen niet van toe passing zijn, indien zij op een oppervlakte tot ten hoogste 20 are zijn geteeld. In de categorie van 10 are moeten slechts de klci-aardappelen worden opge nomen. Deze scheiding tusschen zandaardappelen en veenaardappelen eenerzijds en klei-aard- appelen anderzijds wordt ook in acht ge nomen bij de jaarlijksche inventarisatie in gevolge artikel 7a van de Landbouw- Crisiswet 1933, waarvan in het gewijzigde artikel melding wordt gemaakt Zuid-Afrika en de Ver. Staten. EEN AMERIKAANSCH VERZOEK TOT HET AFSTAAN VAN VLOOTBASES. Uit Berlijn meldt het D.N.B., dat vol gens den Britschen berichtendienst de Zuid Afrikaansche minister-president ge neraal Smuts, in een persgesprek met de Christian Science Monitor onder meer heeft gezegd, dat de Amerikaansche in vloed op Zuid-Afrika sterker is dan die van eenige andere mogendheid. In dit verband is een ander bericht van belang, waarin gemeld wordt, dat het Amerikaensceh ministerie van buitenland- sche zaken zich tot de Britsche regeering heeft gewend met het verzoek, de regee ring der Unie van Zuid Afrika te bewe gen tot het afstaan van vlootbases aan de Vereenigde Staten. Volgens berichten van Madrileensche bladen uit Pretoria koestert men in natio nale Zuid Afrikaansche kringen de vrees, dat de regeering mogelijk niet alleen vlootbases, maar ook het Zuid Afrikaan sche vasteland ter beschikking van de Vereenigde Staten zou stellen voor mili taire operaties. De strijd in Abessinië. Uit Rome meldt het D.N.B.Over het verloop van den wedstrijd in Abessinië wordt in politieke kringen de volgende uit eenzetting gegeven De Italianen strijden in drie afzonderlijke groepen. De eerste groep vecht onder per soonlijk bevel van den onderkoning, den hertog van Aosta, in het gebied van Amba Alagi, op ongeveer 400 kilometer ten Noorden van Addis Abeba. Dit is de be langrijkste sector, waar heftig gevochten wordtde Italianen ondernemen aanvallen, de Engelschen tegenaanvallen. De tweede groep staat in de omgeving van het Ta- nameer bij Gondar, de derde opereert on der bevel van generaal Gazzera in het ge bied van Djimma en Galla in het Zuidwes ten van Abessinië. Hier bevindt zich het utgestrekte gebied van groote meren en onbetreden oerwouden. Tot dusverre zijn de Engelschen hier nog niet verder opge rukt. Voorts bevinden zich hier en daar nog centra van Italiaanschen tegenstand. GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. Het in voorraad hebben na 1 Juli verboden. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd brengt onder de aandacht van alle land bouwers, dat bet in het voornemen ligt maatregelen te treffen, vol gens welke het verboden Is om na 1 Juli a»s. nog granen, zaden en peul1vruchten, hetzij gedorscht, het zij ongedorscht, in voorraad te hebben op de bedrijven of elders. Dit verbod geldt voor alle granen met inbegrip van boekweit, voor peulvruchten, voor koolzaad, karwijzaad, kanariezaad, geelmosterdzaad en lijnzaad, en voor alle producten, waarvan één of meer der boven- genoemden een bestanddeel uitmaken met uitzondering van mengvoeder, dat op re gelmatige wijze door den landbouwer is be trokken. Het verbod geldt dus ook voor die hoe veelheden enkelvoudige producten als bo vengenoemd, welke van eerder verstrekte toewijzingen als veevoeder eventueel zijn overgehouden, alsmede voor de hoeveel heden van 25 kg. per persoon en de voor zaaidoeleinden bestemde hoeveelheden, welke ingevolge het landboüwinleverings- reglement 1940 II mochten worden behou den. Men dient er dus rekening mede te houden, dat het in voorraad hebben van bovengenoemde producten na 1 Juli a.s. zal worden gestraft, terwijl dan tevens tot inbezitneming dezer producten zonder eenige formaliteit zal worden overgegaan. Alle aanwe zige hoeveelheden dienen dns vóór dezen datum bjj de P.LC.A. te worden ingeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor het op 1 Juli a.s. nog aanwezige restant van de hoeveelheid tarwe of rogge, welke de teler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonende personeel behoorende personen tegen inlevering van het broodbonboekje, volgens de bepalingen van het landbouwinleveringsreglement 1940 n, mag behouden. Indien door één der P.I.C.A/s aan de landbouwers een vroegeren datum dan bo vengenoemde voor de inlevering van één of meer der genoemde producten is ge steld, dan zijn de desbetreffende landbou wers te dien aanzien aan dezen vroegeren datum gebonden. Oud-minister mr. M. Slingenberg overleden. Nadat hij Donderdagmiddag nog een zitting had bijgewoond van het college van Gedeputeerde Staten van Noord Hol land, is gistermorgen te Haarlem op 59- jarigen leeftijd plotseling overleden mr. M. Slingenberg, oud-minister van sociale zaken en oud-wethouder van Haarlem. Mr. Slingenberg werd geboren in Beer- ta, 21 October 1881. Hij doorliep het gymnasium in Winschoten, studeerde ver volgens aan de Groningsche universiteit rechtswetenschappen en promoveerde in 1905 tot doctor in de rechtswetenschappen op stellingen. Daarna was hij advocaat- procureur en notaris in Haarlem en se dert 1913 lid van Provinciale Staten. Van 1934 tot 1935 was mr. Slingenberg lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Van 1919 tot 1934 was hg wet houder van Haarlem, eerst van openbare werken en later van financiën, terwijl hij van 1920 tot 1935 lid was van de Eerste Kamer en van 1935 tot 1937 minister van sociale zaken. Na zijn ministerschap vatte mr. Slin genberg ook de notaris-praktijk weer op. Drie dooden en twee licht gewonden. Gisternacht vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Daar dit op groote hoogte geschiedde en de uitgewor pen bommen dus niet gericht konden wor den, vielen deze zeer willekeurig neer, de meeste op het vrije veld en te samen zonder eenige noemenswaardige schade aan te richten. Helaas echter werd in een dorp in het Noorden van het land een dubbele woning getroffen en geheel vernield. Hierbij zijn drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Ook geraakte een woonhuis door een brandbom in brand; het brandde geheel uit. Ten slotte werden nog eenige stuks klein vee gedood. 10—15 Mei 1940. Men deelt ons van bevoegde zijde mede Ongetwijfeld zullen in de komende dagen onze gedachten teruggaan naar de ge beurtenissen, welke zich het vorig jaar in ons land tusschen den lOen en den 15en Mei hebben voltrokken. Bij menigeen zal wellicht de neiging opkomen op eenigerlei wijze aan zijn gevoelens van rouw uiting te geven. Hoe begrijpelijk deze neiging ook moge schijnen, de bijzondere omstandigheden, waarin ons land sedert de Mei-dagen van het vorig jaar is komen te verkeeren, ma ken het in het belang van ons land en van eiken Nederlander ongewenscht en mits dien ontoelaatbaar, deze gevoelens op zoo danige wijze tot uitdrukking te brengen, dat dit zou kunnen leiden tot demonstraties tegen de bezettende macht of tot versto ring der openbare orde. Het is dan ook de uitdrukkelijke wensch van de bevoegde Duitsche autoriteiten, dat alles, wat als een demonstratief gebaar van de Neder- landsche bevolking beschouwd zou kunnen worden, onvoorwaardelijk acht- terwege blijft. Daartoe behooren ook plechtigheden bij oorlogsgedenkteeke- nen, kerkelijke en andere bijeenkom sten tot herdenking van gevallenen, in zamelingen ten behoeve van de oor logsslachtoffers en dergelijke. Ook dient het leggen van bloemen op de graven wanneer dit in gesloten for maties of anderzins in groepsverband geschiedt, achterwege te blijven. Het ontmoet evenwel geen bezwaar, in dien in de dagen van 1015 Mei op de graven van de in den oorlog gevallenen door de nabestaanden bloemen worden ge bracht, mits hieraan elk demonstratief karakter ontbreekt. Kosten van foto's voor identiteits- en persoonsbewijzen. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft be paald, dat de kosten van de foto's van identiteitsbewijzen indien zjj niet of be zwaarlijk door de belanghebbenden kun nen worden gedragen zulks ter beoor deeling door den burgemeester geheel of gedeeltelijk ten laste van de gemeente worden genomen, waar het bewijs is of zal worden uitgereikt. Eenzelfde bepaling is getroffen ten aan zien van de persoonsbewijzen, indien deze kosteloos worden uitgereikt. Indien een persoon in het centrale bevolkingsregister is opgenomen, komen deze kosten geheel of gedeeltelijk ten laste van het Rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1