KORTE PRED1CATIE Voor de Huisvrouw %SUPEROL SCHAKEN Van onze Boekentafel üoor de leiigcf Vroege vlinders, boden van een warmer jaargetijde. SchoonmaakVerhuizings- en Huwelijks problemen in oorlogstijd. WAAROM KRIJGT DE EENE HUISVROUW WEL NIEUWE GORDIJNEN EN DE ANDERE NIET WEEMOED'S-WANDELING. Wij gaan allen vandaag tijd nemen om te gedenken. Weemoed's-wande ling. Weemoed is een wrang geschenk van God, maar wordt des duivels als het daarbij blijft. God heeft voor heden nog andere geschenken in Zijn voor- raadkameren gereed. Bijvoorbeeld dit: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven". Velen hebben ook nti deze rust in Hem gevonden. Het is voorwaar geen goedkoop geschenk. Wij hebben het betaald met het offer van onzen eigen zin en wil, want Hij alleen zal over ons gezeggen. Maar wij brengen dit offer telkens met vreugde, dewijl Hij onze eenige hoop, troost en redding is. Er is een ander woord van Hem, geschenk Gods voor vandaag: „Gij hebt gehoord, dat gezegd is: uwen naaste zult gij liefhebben en uwen vijand zult gij haten. Maar Ik zeg u: hebt uwe vijanden lief, en bidt voor hen die u vervolgen, opdat gij u kinderen moogt betoonen van uw Vader, die in de hemelen is; want Hij doet zijne zon opgaan over boozen en goeden, en Hij doet het regenen op rechtvaardigen en 'on- rechtvaardigen" Het is een zwaar geschenk. Wij we gen het op de hand, maar die hand beeft en onze ziel beeft. God, God. deze eisch. volmaakt te zijn!Toch. als ik iets van Uw heiligheid begrijp, dan kunt-Gij slechts diegenen als de Uwen aanvaarden, die dit beeld Gods vertoo- nen. Maar is dit beeld Gods niet radi caal uit ons weg? Wij hooren niet meer bij U en Gij niet bij ons! Goddank voor den schrik, dien velen thans van zichzelf krijgen. Want langs den schrik komt men bij Hem, die in zware geschenken Gods zichzelf weg schonk, opdat wij. beneden de maat, toch bij God zouden behooren en God bij ons. Vermoeiden en belasten kun nen bij Hem te recht. DAT MAKEN WE VAN GECONDENSEERDE MELK Naast het melkrantsoen kan nü de voorradige geconden seerde melk Worden opgebruikt. In vele winkels prijken blikjes geconden seerde taptemelk en menige huisvrouw zal wel eens zoo'n blikje mee naar huis heb ben genomen, om te probeeren, hoe deze „nieuwigheid" smaakt, die vóór den oorlog immers vrijwel uitsluitend werd gebruikt door de bewoners van streken, waar wei nig of geen versche melk te krijgen is. Over het algemeen kan de inhoud van deze blikjes sterker verdund worden, dan daarop staat aangegeven: gesuikerde ge- r-.oo& Vod vJonden. I 0009> - -OUC1 0* WOHO DflVl». VOOUOM» WKI*IIVOIKD GCKEZJNOk de desinfectans vootctjemtuy.^e&uuJi, condenseerde taptemelk of vóór den oor log ingeslagen gecondenseerde volle melk met suiker kan verdund worden met 3 4 maal zooveel water; gecondenseerde on gesuikerde volle melk met 3 maal zooveel water. Men kan deze voor alle gevallen, waarin men anders versche melk met suiker neemt, verwerken, dus vooral in puddin gen en andere nagerechten, pappen en pannekoeken. Het voordeel is dan, dat op deze wijze niet alleen het melk-, doch tevens het suikerrantsoen voor andere doeleinden be schikbaar blijft. Huisvrouwen, die moeite hebben, om met het suikerrantsoén uit te komen, zuilen dus stellig van zoo'n blikje gecondenseerde taptemelk met sui ker veel gemak kunnen hebben! Evenals versche taptemelk, tapbemelk- poeder en karnemelk, bevat ook gecon denseerde taptemelk vele der noodzake lijke voedingsstoffen, behalve het vet en de daaraan gebonden vitamines, welke er aan onttrokken zijn. Het is dus onjuist te denken, dat deze producten weinig -waarde hebben voor onze voeding, want vooral als bron van eiwitten, koolhydraten en mineralen (o.a. de kalk en de fosfor) verdienen zij onze volle aandacht. Voor de huisvrouw, die het macaroni- rantsoen eens op ütndere wijze wil benut ten, nu kaas gerantsoeneerd en ham moei lijk te krijgen is, is het volgende recept geschikt: MACARONIPAP (4 personen). Benoodigdheden: 7% dl. water, 2 k 2% dl. gecondenseerde melk met suiker, 125 g. macaroni, eventueel 50 g. krenten of rozijnen. Meng de gecondenseerde melk aan met het water en breng het aan den kook. Strooi er de in stukjes gebroken macaroni in. Laat de macaroni zachtjes gaar koken (circa 30 min.). Laat naar verkiezing de laatste 10 minuten de goed gewasschen krenten'of rozijnen meekoken. En wanneer ook u kinderen hebt,, die Een distributieman aan het woord Van onzen Haagschen correspondent.) Eeuwenlang heeft de wereld geloofd in de wankele waarheid van het spreekwoord: „Kleeren makelt den man". Nu komt daar opeens een char mante chansonnière in eenj Haagsch cabaret de betrekkelijkheid van deze waarheid bezingen door ons in een aar dig liedje te vertellen, dat niet de klee ren, doch de punten den man maken, want een man-zonder-punten is een „heer", die slechts „gekleed" kan gaan met een hoogen hóed, een paar bre tels, een paar sokophouders en een paar handschoenen, eventueel in het koude jaargetijde gecompleteerd met, een paar bon-vrije oorwarmers! En de distributiedienst moest de juistheid hiervan -bevestigen. Wfl leven dus in de eeuw der punten. Maar ook de punten kwestie heeft haar ups en downs. In deze dagen is zij echter wel bijzonder actueel, want het is nu immers lente! Ik heb zelf de lente gezièn niet gevoeld toen ik gisteren, diep gedoken in mijn winterjas, in een verlaten deftige straat van ons onvolprezen Haagje een huis bespeurde zonder gordijnen voor de vensters en tóch bewoond. Met wijd-ge opende ramen, een wit laken over de piano, een lap om de lamp, en zonder meubels. Een struische dienstbode haalde halsbre kende toeren uit in de vensterbank van de eerste étage, buitengaats zwaaiend met een stok, waaraan een zeemlap bevestigd was, en binnengaats stevig vastgehouden door een mevrouw met een stofdoek om het hoofd gewonden. Duidelijker kon het niet: dit was de Hollandsche lente in éigen per soon! Toen ik langs dit lentefeest liep, hoorde ik mevrouw tot de dienstbode zeggen: „Be grijp jij nu, waar die vergunning voor de nieuwe gordijnen blijft?" Dit is inderdaad een vraag, die actueel kan worden in dezen voorjaarstijd van -ram melende emmers, zuigende dweilen en rate lende mattenkloppers. De schoonmaak is immers in het land! En zij stelt de huis vrouw thans wel voor bijzonder moeilijke problemen, want er zijn altijd wel ditjes en datjes op het gebied van de stoffeering, die om vernieuwing vragen. Maar wij leven immers in de eeuw der punten......! Om daarover eens iets meer te hooren, ben ik'gaan praten met den heer Roms- winkel, den chef van de afdeeling-„Consu- menten" van het Centraal Distributiekan toor, dat gevestigd is in de Louise Henriet- testraat in Den Haag. Daar klopt het hart van het heele Nederiandsche distributie-ap paraat, bestaande uit 500 hardwerkende ambtenaren, die telefoneeren en correspon- deeren dat men er duizelig wordt. Het vormt den onmisbaren schakel tusschen de diverse Rijksbureaux, als daar zijn: het Rijksbureau voor de Textiel, het Rijksbu reau voor de Voedselvoorziening, enz,, en de honderden gemeentelijke distributiebu- reaux, teneinde die precies te vertellen, .vat er nog wél en wat er niet meer kan wor den verstrekt. De Gordijnen. „Gordijnen zoo zegt de heer Roms- winkel ons desgewenscht zijn momenteel natuurlijk een artikel, waarvoor het pu bliek storm loopt. Doch helaas zijn we ge noodzaakt met de beperkte voorraden, die er nog z:jn, zoo zuinig mogelijk om te sprin gen. Wij weten nauwkeurig hoeveel vitrage er nog in Néderland voorhanden is; wij we ten nauwkeurig het nog beschikbare aantal karpetten; wij zijn volkomen op de hoogte van de houtvoorraden, de voorraden aard appelen en graan; kortom wij weten 'der alles „van haver tot gort". Maar om tot de schoonmaak-perikelen te keeren, aldus vervolgt onze zegsman, er bestaat dienaangaande nog heel wat mis verstand. Zoo is menige huisvrouw ver baasd, om niet te zeggen: vertoornd, dat nu juist zjj niet in aanmerking komt voor hun pap met scheppen suiker „lekker" ple gen te maken, geef ze dan eens de volgen de pap, die zonder eenige toevoeging, al zoet genoeg is RIJSTEBRIJ OF ANDERE PAP (4 pers.) Benoodigdheden9 dl water, 2V4 dl 3 dl gecondenseerde melk met suiker, 125 gr. rijst. Wasch de rijst, meng de gecondenseer de melk aan met het water en breng ze aan de kook. Strooi er dan de rijst in en laat ze op een klein vuur zachtjes door koken. Kook ter afwisseling een citroen schilletje of een vanillestokje mee of strooi er voor het opdoen wat gemalen cocos overheen. Breng het brandstofgebruik en de aan- brandkansen tot een minimum terug door de rijst in kranten of in de hooikist te koken. Maal desverkiezend derijst tot rjjstegries de totale kooktijd wordt daardoor 20 minuten. Gebruik bjj gebrek aan rijst andere ter beschikking staande bindmiddelen, bijv. havermout, boekweitegort, bloem, parel gort, maizena, aardappelmeel. Ja wanneer we dè,t maken van de voorradige gecondenseerde melk, die voor het meerendeel thans toch moet worden opgebruikt, dan vrooljjken we niet alleen den disch op, doch bovendien kunnen de huisgenooten tijdig de waardevolle stoffen benutten, die ge condenseerde melk in geconcentreerden vorm bevat. Zooals van diverse zijden immers reeds werd medegedeeld, is ge condenseerde melk, die het vorige jaar werd bereid, te verbruiken of in elk geval goed in het oog te houden, door er een proefje van te nemen. MANY A BEUKMAN. een stel nieuwe vitrage-gordijnen, terwijl op de 'aanvrage van haar vriendin welwillend is beschikt. Men vergeet dan echter, dat de Distributie vogens vaste maatstaven te werk gaat. Het inkomen van een 'gezin speelt bijvoorbeeld een belangrijke rol, als ook de huur van de woning e.d. Indien we met menschen te doen hebben, die een in komen genieten, dat boven een bepaald be drag is gelegen de grenzen hiervan hou den we geheim dan deelen we hun mede, dat ze alleen maar voor kunstzijde-gordij nen in aanmerking komen. Kunstzijde-gor dijnen worden er vandaag aan den dag nog genoeg in ons land vervaardigd, in tegen stelling met vitrage-gordijnen, die bestaan uit katoen, waarvan we practisch geen voorraad meer hebben. Vitrage is niettemin beduidend goedkoo- per in aanschaffing, zoodat we dit soort gordijnen voor de minder draagkrachftgen reserveeren. Het spreekt vanzelf, dat al behoort men tot de minder draagkrachtigen, niettemin gecontroleerd dient te worden of de aan vrage gemotiveerd is. Vandaar dat de ge meentelijke di8tributiebureaux er contro leurs op na houden om zich persoonlijk van de kenbaar gemaakte behoeften te overtui gen. Men kan uiteraard niet iedere aan vraag controleeren, doch dank zij het feit, dat overal steekproeven plaats vinden, heb ben we toch wel de garantie, dat er weinig geknoeid wordt. Wat Is een „versleten" karpet? Ook b|j tyet aanvragen van karpet-ver gunningen doen zich moeilijke dingen voor. Want wat de een een versleten karpet noemt, acht de ander nog best bruikbaar. Is een karpet kaal geworden, dan kan dat voor de Distributie nog geen reden zijn om een vergunning voor een nieuw te ver-* strekken. Als maatstaf hebben we daarom aangenomen, dat het grondweefsel op ver schillende plaatsen zichtbaar geworden moet zijn. Bovendien moet U niet denken, dat wanneer iemand twee karpetten heeft, die in zoo'n desolaten toestand verkeeren, hij dan ook twee vergunningen ontvangt. Want we zijn nu eenmaal gedwongen allé menschen, die. het noodig hebben, iéts te laten vernieuwen. Zoo kan men wel een vergunning krijgen voor het vernieuwen van een gespijkerd kleed voor één kamer, doch twee kamers tegelijk wordt te allen tijde geweigerd. De Cocos-vloerbedekking is bijkans vol komen uitgeput en wordt daarom weer ge heel gereserveerd voor de minder draag krachtigen. Wél is waar is cocos belangrijk duurder dan verto bijvoorbeeld, doch daar staat tegenover, dat het eerstgenoemde veel langer meegaat en dus in wezen voor deliger is. Linoleum, balatum en diverse kleedjes zijn niet gedistribueerd, zoodat het in de zen schoonmaaktijd hoofdzakelijk de vitra ges, karpetten en cocos zijn, die de groot ste problemen opwerpen. Groot zjjn soms ook de moeilijkheden, die een verhuizing met zich brengt, daar men zich niet meer de weeldie kan per- mitteeren om het een na het ander maar af te danken. Indien men in zijn oude huis een smallen traplooper bezat en men heeft voor de nieuwe woning een breeden noodig, dan stellen wij ons op het stand punt, dat men dien ^smallen maar moet handhaven. Dat staat wel niet zoo mooi, doch zij, wier looper totaal versleten is, gaan vóór bij de distributie. Heeft het nieuwe huis een kamer méér, dan zijn wij nu ook weer niet zóó schriel, dat wij de menschen zonder gordijnen en kieeden la ten zitten. In een dergelijk geval worden wel degelijk vergunningen verstrekt. Pas sen de sluitgordjjnen echter niet, dan moet men maar net zoo lang meten tot het wel zoo ten naastenbij uitkomt, ter wijl op een aanvraag voor een stel gor dijnen, die men nogals eens voor suite deuren pleegt te hangen, evenmin een ver gunning wordt gegeven. Nieuwe gordijnen voor opklapbecMen mogen ook niet meer gekocht worden, omdat wij dit soort stof feering niet als streng noodzakelijk be schouwen. Met het aanvragen van sluitgordijnen moeten wij overigens steeds extra op onze hoede zijn, want het vernuft van het pu bliek is tegenwoordig bijzonder groot Een paar mooie velours-gordijnen zijn, om slechts één ding te noemen, al herhaalde lijk aangewend om er een paar aardige japonnetjes van te maken! En dat is natuurlijk de bedoeling niet. Daarvoor zijn de textielkaarten, waarmee een ieder rond komen moet. Huwelijks-bezwaren. Tenslotte vertelt de heer Romswinkel ons nog een en ander van de problemen, waar mee de bruidsparen van tegenwoordig te worstelen hebben. Bij het aanvragen van een vergunning voor een uitzet speelt naast het bewjjsje dat men aangeteekend is, het salaris van den adspirant-echtgenoot een gropte rol. Steeds moet het bruidje dan een bewijs meebrengen wat haar man straks op tafel kan leggen om gelukkig te zijn. Voorts moet zij het huurcontract toonen, omdat ook de huurprijs een factor is, waarmee rekening gehouden wordt. Hoe meer men verdient en hoe duurder men woont, hoe langer het verlanglijstje is. Al spreekt het vanzelf, dat men het niet te gek rtioet maken, want dan wordt er heusch wel het noodige geschrapt Wil zoo'n jong paar, dat op trouwen staat, tot het laatste oogenblik wachten met het huren van een woning, dan kan het dus niet op tijd zijn uitzet binnen hebben, evenmin als de stoffeering, omdat hiervoor het a mtal kamers van tevoren dient opgegeven te worden. Helaas wordt ook met de trouwerij nog al eens een poging ondernomen om de Distributie om den tuin te leiden. Waht de begeerten der jonge paren zjjn vaak groot terwijl de voorraden nu eenmaal voortdurend af nemen. Maar, zoo besloot onze zegsman vroolijk, voorloopig behoeft niemand zich nog ongerust te maken, dat het trouwen zal moeten worden stopgezet. Dat is ge lukkig een van de weinige dingen, die nooit een pauze hebben gekend REDACTEUR: J. M. MULLIÊ. Partij uit den voorwedstrijd om het kam pioenschap van Zeeland. Wit: J. M. Mullié. ZwartP. M. de Kleyn. Fransche Part ij. 1. e2e4 e7e6 door zoo te spelen met zwart, heeft men de kans de opening te bepalen; kiest men evenwel de Fran sche partij, dan dient men wel goed op de hoogte te zijn, want de moeilijkheden zijn vele. 2. d2d4 d7d5 3.Pbl—c3 PgS—f6 4. e4e5 Pf6g8 deze zet is zeker niet de beste, zwart ondervindt nu niet alleen de last van de vooruitgeschoven witte pion, maar bovendien blijft hij te veel. achter in ontwikkeling. 4 Pd7 moest hier. 5. Ddlg4 deze zet zou ook gevolgd zijn na 4Pd7, en hiermee is dan de zoogen. Gledhill-variant ontstaan. De ge wone voortzetting is dan: 5c5! 6. Pf3 Pc6 7. dc5: Pde5: 8. Pe5: Pe5: 9. Dg3 Pc6 10. Le3 etc. 5g7g6 beveiligt in ieder geval punt g7 terwijl ook het paard event, via h6 ontwikkeld kan worden 6. Lel—g5 Lf8e7 7. h2—h4 c7—c5 speelt zwart hier h6, dan is het duidelijk dat de koningsvleugel al heel zwak wordt. 8. d4xc5 Dd8c7 9. Pgl—f3 Le7Xc5 10. 0 0 0 Pb8c6 11. h4h5 Pg8—e7 Langs rulschend riet naar wijde wateren, door Jac. Gazenbeek. Een boek van wilde bloemen, vogels en menschen. Gazenbeek is een hartstochtelijk natuurliefhebber. Het is voor den lezer een genot met hem de natuur in te trekken, want de schrijver verstaat de kunst de wonderen der natuur met de pen te beschrijven en de foto's te laten spreken. Het boek is daarvan een bewijs. De schrijver vertelt van zijn toch ten, van het wondermooie in de natuur en van het geheimzinnige leven van vogels en roofdieren. Het van verschillende foto illustraties voorziene boek verscheen bij de uitgevers G. F. Callenbach te Nijkerk. Het biljartspel. Handleiding voor begin ners en gevorderden. Dit boekje bevat een serie opstellen uit het maandblad Club- Kroniek, belangrijk aangevuld en tot een geheel verwerkt door den schrijver Wen ning. Het boekje bevat 57 figuren. Deze tweede verbeterde druk verscheen bij G. B. van Goor Zonen Uitgevers Mij. te Den Haag. Vlinders met een jaartal. Je kan je misschien nog wel herinneren, hoe lang het reeds geleden is dat je de laatste vlinder over het bospad zag flad deren? Het is wel altijd veel moeilijker om de laatste datum te weten waarop je een dier zag dan het onthouden van de eerste, dat weet iedereen die op vogels, planten en dieren let; maar we zullen de plank toch werkelijk niet zo heel ver mis slaan, wan neer we zeggen, dat we onze laatste vlin der vorig jaar zagen, zo omstreeks half November. En nu heb je een behoorlijke kans om de eerste van dit jaar weer te zien fladderen. Waar hebben zij al die tijd gezeten Tja, dat is nu niet in een paar woordei te zeggen, want er zijn heel wat mogelijk heden. In de eerste plaats rijn er een aantal soorten, die van de herfst, toen een voor een de bloemen stierven en dus de kans om honing te vinden, waarmee zij zich voeden, steeds geringer werd, een heel stil en warm hoekje zochten en daar doodgewoon met gevouwen vleugels gingen hangen. Al die maanden hebben zij een winterslaap gehou den; en zulk een winterslaap is nog heel wat anders dan een gewone slaap! Want de dieren, die een winterslaap houden, doen nu werkelijk totaal niets meer. Hun bloeds omloop wordt trager, hun hart slaat lang zamer; en daar zij maar zo heel weinig doen, hebben zij ook zo goed als geen voedsel nodig, zodat de honing, die de vlinder^ als voedselreserve in het lichaam hadden, ruim genoeg is voor al die l.oude maanden. En wanneer de overwinterende vlinders nu hun schuilhoek maar warm ge noeg hebben gekozen, zullen zij een dezer dagen weer heel vroolijk en monter te voorschijn komen. Als de winterslaap gedaan is. Dan is er een groot aantal vlinders, dat aan het einde van de vorige zomer, na maanden van lustig ronddwarrelen van bloem tot bloem, eieren heeft gelegd op heel beschutte, warme plaatsen en daarna is doodgegaan. Die zien we natuurlijk niet meer terug, maar hun eieren wél, tenmin ste, wanneer die zo goed weggestopt za ten, dat de hongerige mezen en goudhaan tjes, die van de winter door de bossen zwierven, ze niet hebben gevonden en op gepeuzeld. Uit de overwinterende eieren kruipen in deze tijd allerlei soorten rup sen, die óf na een paar weken zo ver zijn gegroeid, dat zjj zich al kunnen gaan ver poppen en nog dit jaar in een vlinder zul len veranderen, óf zich eerst tegen de herfst gaan verpoppen. Zulke waren er vorig jaar ook en die komen nu dus als vlinders uit hun poppen zetten. Enkele soorten zjjn er, waarvan de rup sen zq lang nodig hebben om tot verpop ping over te gaan, dat zjj eerst als rups overwinteren en het jaar daarop nog eens als pop. Je ziet dus, er is variatie genoeg, maar alles komt toch weer op hetzelfde 'neer; en datzelfde is, dat er in April en verder in het voorjaar en de zomer altijd rupsen en vlinders zullen zjjn. De rupsen doen niet zoveel bijzonders; die eten alleen van de bladeren en groeien daarbij als kool. maar de vlinders zjjn in de eerste plaats heel mooi, zo mooi, dat we ze niet graag uit 12. b5Xg6 «7Xg6 13. Lg5—fS h7—h5 14. Dg4^g5 Th8g8 15. Lfl—d3 LcS—<17 16. Pc3b5 Dc7—a5 17. Pb5-d6t l«5Xd6 18. e5Xd6 Pe7—f5 19. Ld3Xf5 e6Xfó 20. Tdlelf Ke8f7 de zwarte stelling is zonder redding. Stelling na: 20Ke8f7 a bede tgh 21. Lf6e7 Tg8e8 22. Dg5—f6f bene vens mat in 2 zetten. De schaakclub Middelburg heeft haar bjj- eenkomsten op Vrijdagavond weer her vat. Het-bestuur van den Zeeuwschen Schaak bond overweegt pogingen om te geraken tot een wedstrijd met den Noord-Brabant- schen Schaakbond. Melk zonder bon. De geit is tegen woordig wel bijzonder In trek, _wanl het bezit van de .werkmanskoe" be- teekent tevens een voorraad van eenige liters vette melk per dag (Pax-Holland) onze tuinen en parken, bossen en duinen zouden willen missen; en in de tweede plaats zjjn het ook nuttige insecten. Want zjj leven van honing en daarom moeten zij van bloem tot bloem fladderen. Die honing ligt in bijna alle bloemen flink diep; en wanneer zjj dan hun lange, opgerolde tong strekken om bjj de begeerde versnapering te komen, nemen zjj aan hun kop allicht een beetje stuifmeel van de manneljjke bloem mee. Wanneer zjj een tijdje later een vrouwelijke bloem bezoeken vegen zij die korreltjes stuifmeel af aan de stempel; dan is die bloem bevrucht, dat wil zeggen, dat er zaden kunnen gaan groeien. Mis schien denk je, dat dat allemaal niet al- tjjd op behoeft te gaan, omdat er buiten allerei soorten bloemen door elkaar groeien en dus het stuifmeel van een dotterbloem best eens terecht zou kunnen komen in een bosanemoon; maar het is alweer zo goed ingericht, dat de vlinder, die eenmaal van een bepaalde bloem honing heeft gedron ken, dien dag steeds dezelfde soort bloe men blijft bezoeken! Vroege vlindersoorten. Dat dus over de vlinders in het algemeen. Maar denk nu niet, dat reeds alle soorten in April te zien zjjn. In werkelijkheid zijn er zo vroeg in het voorjaar nog maar be trekkelijk weinig; en wanneer je je dus hebt voorgenomen om.deze zomer eens wat meer Van de vlindersoorten te weten te ko men, dan kim je daar nü het beste mee beginnen. Immers, die soorten die er thans zjjn zul je nog wel gemakkeljjk uit elkaar kunnen houden, maar over een week of vier zal je dat al heel wat moeiljjker vallen. De eerste die zich vertoont is ieder jaar weer de Citroenvlinder, of ook wel het Ci troentje. Die is werkelijk niet moeilijk te herkennen en vooral het mannetje valt di rect op, want dat is heel mooi citroengeel met yier oranje stippen op de vleugels, eer lijk verdeeld, op ieder van de vier vleu gels één. Heel wat eenvoudiger, bleekgeel, zjjn de wijfjes. Vaak zijn die zo bleek, dat je zoudt denken dat het een koolwitje was, want die zijn er nu ook al. Maar die witjes hebben altjjd wat zwart aan de vleugels en dat schakelt iedere vergissing uit. Ci troentjes kun je over een dag of veertien verwachten. Zjj zjjn dofgroen-geel, vrjj klein en hebben een duideljjke witte streep langs de zijkanten van het lichaam. Een andere soort, die er ook weer ieder jaar heel vroeg bjj is, is de Atalanta, die ook wel Nommervlinder of Schoenlapper wordt genoemd. De tweede naam is duide lijk, want aan de onderzjjde van de vleu gels heeft deze vlinder een jaartal staan, op de eene vleugel 81 en op de ander, die het spiegelbeeld van de eerste is, natuur lijk 18. En daaraan herken je die Atalanta al gauw. Deze vlinders zijn reeds vorig jaar geboren en hebben de winter in een of an dere schuilhoek doorgebracht. De eieren van de Nommervlinder worden op brand netels gelegd: er komen geelgroene tot roodbruirié rupsen uit met zwavelgele vlekken en een gele zjjstreep, die verder al lerlei helgele knobbels en uitsteeksels heb ben. Dat zjjn een paar vroege vlindersoor ten, die in deze tijd te zien zijn. Er zijn er nog wel meer, maar daar gaan we later nog wel eens naar kjjken. (Nadr. verb.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11