De indeeling van Middelburg's stadhuis. Zoo"n Van brengt een Houten's pudding Zondagsstemming aan tafel VAN HOUTEN S PUDDINGPOEDERS De legerberichten van gisteren Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 9 Mei 1941 AMERIKA EN DE OORLOG. REDEVOERING VAN WILLK1E. Uit New York meldt het D.N.B.In een massavergadering, die was bijeenge roepen door de vereeniging tot verdedi ging van Amerika door hulpverleening aan die „geallieerden" heeft Wendell Will- kie gepleit voor het onvoorwaardelijk voor zien van Engeland van oorlogsmateriaal, evenals het ter beschikking stellen van convooien enz., aangezien alleen op die wijze de overwinning van Engeland kan worden verzekerd en een aanval op Ame rika kan worden verhinderd. Willkie eisch- te vooral levering van vliegtuigen, die Engeland niet alleen in het moederland, maar ook in het Nabije en Verre Oosten evenals in Afrika dringend noodag heeft. Willkie sprak de meening uit, dat er geen compromis mogelijk was, aangezien Ame rika geen vrede mag sluiten met hen, die, naar hg beweerde, trachten het leven der Vereenigde Staten te vernielen. Berlyn over de Amerikaansche redevoeringen. In Berlgnsche politieke kringen was men gisteren algemeen van oordeel, dat de redevoeringen, die den laatsten tijd In de Vereenigde Staten zijn gehouden, ver bui ten het kader gaan, dat men anders ten aanzien van uitlatingen over vraagstuk ken van buitenlandsche politiek in acht pleegt te nemen. Van de rede, dour Willkie gehouden, zegt men te Berlijn, dat hier slechts sprake is van holle en ijdele woor den, die Duitschland geen vrees aanjagen en waarschijnlijk ook het Amerikaansche volk nauwelijks in geestdrift kunnen bren gen. De rede van Willkie, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse, is rgk aan affect, dreigementen, domheden en naïviteit, een ophitsen van de Amerikaansche openbare meening tegen Duitschland, gedocumen teerd met een volkomen onjuiste voorstel ling van den Europeesehen toestand. Rede voeringen van dezen aard kunnen aan de houding van Duitschland niet het minste veranderen. De rede van Stimson. Over de rede van den minister van oor log, Stimson, meldt de „New York Times" uit Washington, dat men er aldaar van overtuigd is, dat de regeering spoedig zal handelen om op de een of andere wijze het transport van oorlogsmateriaal naar En geland te beschermen. De „Herald Tri bune" meldt, dat de komende twee of drie weken de meest kritieke in de geschiede nis van de Vereenigde Staten zijn. Er is een eind gekomen aan de politiek van voorzichtigheid, passiviteit en voorberei ding. De rede van Stimson wordt door de pers algemeen als een eisch tot het onmiddellijk instellen van convooien opgevat. De „Washington Post" ziet in de rede het nog verder gaande radicale plan, de Ameri kaansche vloot tot zuivering van den At- lantischen Oceaan: van Duitsche oorlogs schepen volledig te gebruiken. Andere bladen, zoo bijv. de „Evening Star" en eenige radio-commentators, kiezen een ietwat voorzichtiger interpretatie en ver klaren, dat de Amerikaansche vloot de vrachtschepen tot nabg de Engelsche kust moet begeleiden, doch niet actief tegen Duitsche strijdkrachten moet optreden. Zou een der Amerikaansche oorlogsbo dems of vliegtuigen daarbij getroffen worden, dan zouden de Vereenigde Staten zulks niet als een „casus belli" doch als een onvermijdelijk ongeval beschouwen. De isolationnistische „Washington Daily News" herinnert in een kort, maar scherp hoofdartikel opnieuw aan de uitspraak van president Roosevelt, volgens welke be scherming in convooien en schietpartijen oorlog zouden beteekenen. Den oorlog echter, zoo schrijft het blad,, kan volgens de grondwet alleen het congres verklaren. Weer een verklaring van Knox. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft tijdens het diner van de Ame rikaansche organisatie van boekhandelaars evenals kortgeleden Stimson ver klaard, dat een Duitsche overwinning be teekenen zou, dat de Vereenigde Staten zouden komen te staan voor een superieure zeemacht. Amerika is verplicht er op te letten, dat de Britsche macht ter zee niet wordt vernietigd. REDE VAN ROOSEVELT AANGEKONDIGD. Op 14 Mei zal president Roosevelt in Chicago een redevoering uitspreken ter gelegenheid van de receptie, die de leiders van 20 Ibero-Amerikaansche missies te zijner eere in het gebouw van de Pan- Amerikaansche Unie zullen geven. Eenige dagbladen verwachten sensationeele ver klaringen. Door middel van deze situatie-teekening kan men zich een beeld vormen van het inwendige van het Middelburgsche stad huis, zooals dat straks gaat worden. Door den hoofdingang aan de markt bereikt men de ruime voorhal, dïe met zgn zes ramen aan de Markt en die aan de Noord- straat een prachtige toegang tot het in wendige zal vormen. In de hal komt, zooals vroeger het geval was, de verbinding naar het achter ge legen secretarie-gebouw. De trouwzaal komt op de plaats van de vroegere vier schaar. Onder de trap is een bodenkamer geprojecteerd. Het secretarie-gebouw is behalve vanuit de voorhal bereikbaar door een ingang aan de zijde van de Lange Noordstraat, Want zelfs Je eenvoudigste maaltijd wordt door het opdienen van-een Van Honten's padding een feestmaaltijd. En geen wonder, want Van Honten's puddingpoeder bereid uit de beste grondstoffen - is van zulk een samen stelling, dat Uw pudding voor lede, een aangename verrassing is. PAKJES OP BON Er zijn 7 smaki amandeltjes, vruchten: !7Hcts - citroen, caramel, sinaasappel. Frambozen: 13 ets - vanille: 12H et» De Italiaansche marine-attaché te Washington gearresteerd. ALS GIJZELAAR VASTGEHOUDEN DOOR DE ENGELSCHEN Uit Rome meldt het D.N.B., dat de Ita- llaanschen marine Attaché te Washington, admiraal Lais, op de Bermuda eilanden is gearresteerd. De Giornale d'Italia meldt uit New York, dat Lais, die op wensch der Amerikaansche regeering was terug geroepen, op 25 Maart van New York was vertrokken aan boord van het Spaansche schip „Decomillas". Toen het schip de Amerikaansche territoriale wateren ver liet, werd het door Engelsche oorlogssche pen gedwongen de Bermuda eilanden aan te doen, waar Lais en 35 andere passagiers bevel kregen het schip te verlaten.De admiraal protesteerde tégen deze behande ling op grond van dé diplomatieke bewe gingsvrijheid, welke de Amerikaansche re geering hem formeel had toegezegd. Zgn protest had geen resultaat. De Engelsche autoriteiten lieten zelfs niet toe, dat de attaché zich in telegrafische verbinding stelde met de Amerikaansche en Italiaan sche autoriteiten. Van Engelsche zijde werd gezegd, dat de attaché als gijzelaar zou worden vastgehouden, zoolang het lot van den Britschen gezant te Belgrado niet op bevredigende wgze geregeld was. Thans is, naar de „Giornale" voorts meldt, bij het Amerikaansche departement van buiten landsche zaken een scherp Italiaansch pro test ingediend tegen de behandeling van den attaché op de Bermuda eilanden, welke in strijd is met alle internationale regels van diplomatie. De strijd bij Tobroek. Het D.N.B. meldtIn het gebied van Tobroek zijn Woensdag groote concentra ties Britsche strijdkrachten door Duitsche en Italiaansche artillerie beschoten en verstrooid. Het Duitsche Afrika-corps on dernam met succes verscheidene verken ningen. Ten Zuiden van Solloem ontweken Britsche verkenners Woensdag de Duit sche patrouilles. Japan en Tsjoengking. GEEN MOGELIJKHEID VAN TOENADERING MEER. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. Volgens de Sinsjoenpau heeft de apansche ambas sadeur, Honda, voor zijn vertrek naar Tokio verklaard, dat alle Japansche mili taire instanties te Tokio 'en in China het er over eens zgn, dat over directe onder handelingen tusschen Tokio en Tsjoengking niet meer gesproken moet worden. Vroeger heeft men de mogelijkheid van toenadering tusschen Tsjoengking en Nanking over wogen, doch thans is dat niet meer het géval. james Roosevelt te Cairo. Volgens een Reuterbericht uit Cairo is kapitein James Roosevelt, de oudste zoon van den president der Ver. Staten, te Cairo aangekomen. Hij zal optreden als waarnemer van het Amerikaansche lucht- wapen bg de Royal Air Force in het Midden-Oosten. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend In het Noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan opereerende Duitsche duik- booten hebben 29.950 b.r.t. vijandelijke koopvaardgscheepsruimte tot zinken ge bracht Het luchtwapen heeft in de laatste nachten den strijd tegen Britsche havens met de grootste uitwerking voortgezet Bij aanvallen van sterke formaties vliegtui gen op Liverpool en Huil werden overla dingsinrichtingen vermeld en in de haven werken werden groote branden verwekt Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Middlesborough, Bristol en Plymouth. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Noord Westen van New Quay een tot een krach tig beschermd vijandelijk konvooi behoo- rend koopvaardijschip van 12.000 b.r.t tot zinken en beschadigden twee andere sche pen ernstig. Bg vluchten van jagers in den loop van den 7en Mei schoten Duitsche jachtvlieg tuigen 9 Britsche toestellen van het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Battergen vèróragend geschut van het léger namen belangrijke militaire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat onder vuur. In Noord Afrika werden concentraties sterke Britsche strijdkrachten bij Tobroek door artillerie van het Duitsche Afrika- corps verstrooid. In het gebied van Sol loem verdreven ver naar het Zuiden opruk kende Duitsche patrouille-afdeelingen de vijandelijke verkenners. Het Duitsche luchtwapen verwoestte belangrijke inrich tingen voor de ravitailleering bg Tobroek en beschadigde in de haven twee transport schepen ernstig. Voltreffers van bommen brachten een Britsche batterij luchtdoel geschut tot zwijgen. Op het eiland Malta werden in de avonduren van Woensdag de haveninrichtingen van La Valetta opnieuw met goede uitwerking aangevallen. De vijand liet vannacht met enkele vliegtuigen bommen vallen in Noordwest Duitschland. In woonwijken van de stad Bremen werden huizen beschadigd en werden eenige burgers gedood of gewond. Luchtdoelartillerie schoot drie vijande lgke gevechtsvliegtuigen omlaag. HET ITAXJAANSCHE. Het Italiaansche leger be richt 337 van gisteren luidt als volgt: In den nacht van 6 op 7 en van 7 op 8 Mei hebben formaties van het Duitsche vliegercorps herhaalde malen aanvallen gedaan op de vloot en luchtbases op Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroorzaakt en ernstige schade werd toe gebracht aan de militaire inrichtingen. In Cyrenaica is aan het front van To broek een belangrijke stelling bezet Ge vechten, die gunstig voor ons zgn ge ëindigd, zgn geleverd ten Oosten van Solloem. Formaties vliegtuigen hebben op nieuw de vijandelijke stellingen rondom Tobroek gebombardeerd, waarbij aanzien lijke schade werd toegebracht Tijdens den laatsten vijandelgken aan val op Tripolis is een Engelsch vliegtuig door ons luchtafweergeschut in zee neer geschoten. De inzittenden werden gevan gen genomen. In Oost-Afrika bedrijvigheid der weder- zgdsche artillerie in den sector van Am ba Aladji. In Galla Sidame heeft de vijand, tijdens een verbeten slag, die van 3 tot 5 Mei duurde, bij verscheidene tegenaan vallen van onze troepen aanzienlijke ver liezen geleden. De textieldistributie. EEN RECTIFICATIE. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede, dat in de laatste ali nea's van het persbericht d.d. 1 Mei j.l. inzake de artikelen, welke op de textiel- kaart en op de toeslagkaart en die, welke op speciale punten verkrijgbaar zgn, enkele onjuistheden zgn geslopen. Derhalve volgen hieronder deze laatste alinea's nogmaals in haar geheel: Met nadruk wordt er derhalve de aan dacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stof fen, met uitzondering echter van stoffen voor winterjassen en wintermantels en stoffen voor alle soorten luiers en katoe nen of graslinnen lakens verkrijgbaar zijn op de punten der textielkaart en/of toe slagkaart. Verder zijn alle stoffen aan het stuk, met uitzondering echter van alle katoenen en wollen stoffen, op speciale b.g.-punten verkrijgbaar. Deze stoffen mogen niet op andere speciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale v.v.a.- punten verkrijgbaar en wollen stoffen op v.v.w.-punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden afgeleverd. CALCULATIE VOORSCHRIFTEN VOOR DE CONFECTIE-INDU STRIE. De staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart betreffende calcu latievoorschriften voor de conferentie-in dustrie. Deze beschikking betreft artikelen, vervaardigd uit stoffen, geheel of gedeelte lijk gefabriceerd uit wol, kunstwol, katoen, linnen, zijde, kunstzijde en alle ter ver vanging hiervan dienende textielgrond- stoffen. Vervanging van motorbrand stoffen in het landbouwbedrijf. DOOR ELECTRICITEIT OF LICHTGAS. De toenemende schaarschte aan motor brandstoffen (benzine, petroleum, gasolie)j maakt het noodzakelijk, dat alle mogelijk heden onder het oog worden gezien om voor de voedselvoorziening noodzakelijke werkzaamheden, waaronder in de eerste plaats het dorschen op de landbouwbedrij ven met andere drijfkracht te doen plaats hebben. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan landbouwbedrijven, welke reeds elec- trische krachtaansluitingen hebben, of waar krachtleidingen zich in de onmiddel lijke nabijheid bevinden, zoodat aansluiting met het verbruik van zeer weinig mate riaal kan plaats vinden. Verder bestaat voor de bedrijven, die aangesloten zijn op het lichtgasnet of ge makkelijke aansluiting op ddt net kunnen verkrijgen, de mogelijkheid om benzine- of petroleummotoren, die de dorschmachine drijven, te laten ombouwen op lichtgas. Voor dieselmotoren is ombouw onder bij zondere omstandigheden mogelijk, doch hierbij zal elk geval op zichzelf moeten worden bezien. Eigenaars of beheerders van landbouw bedrijven, die meenen voor beide of een der beide genoemde gevallen in aanmer king te komen, gelieven zich onverwijld schriftelijk te wenden tot het bureau grondstoffen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening te 's-Gravenhage, Lan ge Voorhout 10, onder duidelijke vermel ding van bijzonderheden, zooals motor merk en capaciteit, juiste adres van het bedtrijf en het aantal uren, dat de motor voor dorschen in een seizoen moet draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5