Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE GEVECHTEN IN fRAK. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. NIEUWE BONAANWIJZINGEN. 184ste JAARGANG NUMMER 110 V R IJ D A G 9 MEI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma s F. van de Velde Jr en G W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent j®. «eek c» i 2.42 per Kwartoa. franco per oo«t 2 63 pe/ kwartaal Afzonderlijke nummer» 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 -egei» i1 65. ledera --egel meer 33 «ent Bij abonnement «oeoaie prijs. Kleine advertentie» van 1-5 regeh f 0.55. iedere 'ege' mee» 11 ct. (ma*- 8 regel»). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA'ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NED^RLANDSCHE DAGBLADPERS" HET IRAKSCHE LEGERBERICHT. Naar uit Beiroet gemeld wordt, luidt het Iraksche legerbericht als volgt: De vjjand ondernam een verrassenden aanval op onze troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. Onze troe pen moesten nieuwe stellingen betrekken, nadat een verdere tegenstand na hevige gevechten doelloos bleek te zjjn. In een terstond ondernomen tegenaan val van onze troepen werden den vijand zware verliezen door krachtig artillerie vuur toegebracht. Onze verliezen aan men- schen zijn niet aanzienlijk. Iraksche bom menwerpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebbane en lieten brand- en brisantbommen vallen. Er werd daardoor aanzienlijke schade veroorzaakt aan depóts en gebouwen. Cp den ochtend van den zesden Mei deden Iraksche bom menwerpers aanvallen op vijandelijke een heden. Twee vijandelijke jagers stegen op om een tegenaanval te doen. Na een hevigen strijd ging een daarvan op de vlucht, terwijl de tweede genoodzaakt was, bij Ajalboeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen te tweeden male boven Sennel debbane en het vliegveld Habbanayah. Er ontstond een felle strijd met vijandelijke machines. Onze toestellen keerden na het wei-pen van bommen op de vliegvelden en de munitie-opslagplaatsen behouden op hun bases terug. Op den zesden Mei vlogen vijandelijke Wellington-bommenwerpers des middags boven het vliegveld en het station van Bagdad. De aanval duurde IV2 uur en had lichte schade aan het station tot gevolg. Het vuur kon echter gebluscht worden, voordat het op andere gebouwen oversloeg. Drie Wellington-bommenwerpers vlogen Woensdagochtend boven een station in het Westen van Bagdad, waar zjj eenige schade veroorzaakten. Een man, twee vrouwen en een kind werden gedood, en twee soldaten gewond. Vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden Iraksche eenheden bjj Rawadi, zonder schade van beteekenis aan te richten. Zeventien inzittenden van een vijandelijk troepentransportvliegtuig, die op het vliegveld van Nadissa landden, werden gevangen genomen en een machine geweer alsmede munitievoorraden werden buitgemaakt.. De Iraksche politie nam de vier leden der bemanning gevangen van een vliegtuig van den vijand, dat bij Almajdich een noodlanding gemaakt had. Volgens te Rome uit Irak ontvangen berichten zouden de Engelsche troepen het fort Roetba bij de grens van Trans- jordanië bezet hebben. IRAK ONDER BRITSCHE BLOKKADE. Uit Beiroet meldt het A.N.P.: Volgens een mededeeling van de Britsche ambas sade in Cairo en van den Britschen hoogen commissaris in Jeruzalem, heeft Groot-Brittannië over Irak de blokkade afgekondigd en de dienovereenkomstige maatregelen genomen, om den handel met dit land onmogelijk te maken. Onder de bevolking van Egypte en Palestina heerscht over dezen met het volkenrecht strijdenden maatregel onmiskenbare ver bittering. Oproep van de Iraksche regeering. Uit Bagdad meldt het D.N.B. dat de Iraksche regeering een oproep heeft ge richt tot de Arabieren van Palestina om hen af te houden van toetreding als vrij willigers tot het Engelsche leger. Anti-Britsche demonstraties. De anti-Britsche demonstraties te Da mascus gaan voort. Ten teeken van soli dariteit met Irak hebben studenten een staking afgekondigd. In de armere wijken worden middelen voor de roode halve maan van Irak ingezameld. Op het Egyp tische consulaat-generaal werd door een studenten-delegatie namens duizenden stu denten energiek geprotesteerd tegen be paalde berichten van de radio van Cairo, die meermalen anti-Iraksch zjjn, naar het protest verklaart. Dit behelst voorts het betoog, dat Irak voor de bevrijding van alle Arabieren met inbegrip van de Egyp- tenaren strijdt. Derhalve behooren alle Arabieren zich aaneen te sluiten tot een gemeenschappelijk front om het onder drukte Mohammedaansche volk te bevrij den van Engeland. Groote branden veroorzaakt Het D.N.B. verneemt, dat de Duitsche luchtaanvallen van Woensdagnacht groote branden hebben doen ontstaan in voor den oorlog belangrijke bedrijven te Man chester. Verder zijn de werven te Barrow, in Furness, tegenover het eiland Man, met goed gevolg gebombardeerd. Buiten de gemelde Engelsche verliezen z|jn nog drie vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, zoodat Woensdag overdag en gisternacht in totaal vijftien Britsche toe stellen zijn neergehaald. ENGELSCH SLAGSCHIP GETROFFEN. Bij den nachtaanval, die het Duitsche luchtwapen Woensdag heeft ondernomen, dook een Duitsche bommenwerper boven Plymouth tot op 20 nu van een gedokt slagschip en bombardeerde het. Het schip kreeg een voltreffer van een der zwaarste, explosiefste Duitsche bommen en heeft waarschijnlijk buitengewone schade opge- loopen. Zeven Engelsche jagers overdag neergeschoten. Donderdag zijn in totaal zeven Engelsche jagers omlaag gehaald. Hieromtrent ver neemt het D.N.B. de volgende bijzonder heden: Bij een poging om de redding van een Duitschen jachtvlieger, die met pech op het Kanaal neergestreken was, te verhinderen, verloor de R.A.F. drie jagers van het type Hurricane. De Britsche jagers vielen Duit sche reddingswatervliegtuigen aan, die op zoek waren naar in nood verkeerende Duitsche vliegers. De Engelsche jachtvlieg tuigen werden neergeschoten door Duitsche jagers, die het escorte van de reddings vliegtuigen vormden. Van Duitsche ztjde ging hierbij geen vliegtuig verloren. Bovendien zijn bij Dover en Ashford vier Spitfires neergeschoten, toen Duitsche ja gers gistermiddag aanvallen op het Brit sche eiland ondernamen. Suezkanaal gebombardeerd. Het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Londensche berichtendienst heeft ge meld, dat vijandelijke vliegtuigen gister nacht het Suezkanaal hebben gebombar deerd. Het telegraafgebouw, wegen en spoorwegen zijn getroffen. De aanval heeft twee uur geduurd. Alexandrië heeft twee maal luchtalarm gehad. DE AANVALLEN VAN HEDENNACHT. Het D.N.B. meldt: Zeer sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht in opeenvolgende golven met goed effect verscheidene voor den oorlog belangrijke doelen in midden- Engeland aangevallen. Groote branden en ontploffingen werden waargenomen. Volgens de eerste mededeelingen van den Engelschen berichtendienst waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag gericht op gebieden in Noordoost-Enge- land, het Noorden en Oosten van de Mid lands en Oost Anglia. Ook in het Londen sche gebied is het hier en daar tot het neerwerpen van bommen gekomen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUIT SCHLAND. Voorts meldt het D.N.B., dat de vijand in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten naar Noordwest- en Noord- Duitschland vloog. Er werden brisant- en brandbommen geworpen op verscheidene plaatsen, o.m. op Hamburg en Bremen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten is het den Duitschen afweer gelukt de vijandelijke formaties uiteen te drijven en op die wijze het effect van den aanval met "succes te verzwakken. Noemenswaardige schade is tot dusver niet gemeld. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neergeschoten. De uitwerking der Duitsche lucht aanvallen. De Associated Press meldt uit een on genoemde kustplaats in het Noordoosten van Engeland vermoedelijk Huil dat men nog druk bezig is om branden te blusschen, welke door de Duitsche lucht aanvallen ontstaan zijn, en te trachten menschen onder het puin vandaan te ha len. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Bij den aanval in den nacht van Woensdag op Donderdag is brand ontstaan in de geheele industrie- en havenwijk. Vervol gens werden er brisantbommen geworpen, welke vele gebouwen verwoestten. Heele reeksen straten zijn in puin gelegd. Troepen hielpen de brandweer bij het blusschings- werk. Hier en daar stagneert de water toevoer. zoodat lange brandslangen naar de haven gelegd moesten worden. De Duitsch-Fransche overeenkomst. Uit Vichy meldt het A.N.P., dat de overeenkomst tusschen admiraal Darlan en de Duitsche autoriteiten te Parijs in Frankrijk grooten indruk heeft gemaakt. De overeenkomst bewijst den wil van Frankrijk, de Duitsch-Fransche samenwer king voortaan positief te bekijken, zoo verklaart men van officieuse zijde. Het bewijst ook het begrip van Duitschland voor Frankrijk. Door het publiek wordt vooral de verplichting in het brief- en reizigersverkeer toegejuicht. Op dit oogen- biik beteekent de overeenkomst een grooten vooruitgang in de Duitsch-Fran sche betrekkingen, zoo meent men in poli tieke kringen te Vichy. Tenslotte ver klaart men in politieke kringen, dat de positie van admiraal Darlan door deze overeenkomst versterkt is. De oorlog ter zee. Een Engelsch koopvaardijvaartuig is tijdens een luchtaanval door een voltreffer geraakt. De scheepswand is opengescheurd en de lading in brand geraakt, terwijl het schip slagzij maakt Het is verloren (Orbis-Holland) GEEN RUSSISCHE TROEPEN- CONCENTRATIES AAN DE WESTGRENS. TEGENSPRAAK VAN MOSKOU. Uit Moskou meldt het D.N.B., dat onder de nieuwsberichten van de Moskousche radio het volgende dementi van het pers agentschap Tass is voorgelezen: De Japansche bladen publiceeren een be richt van Domei uit New-York, dat vol gens een telegram van den United Press- correspondent te Vichy de Sovjet-Unie sterke strijdkrachten aan de Westgrens concentreert. Diplomatieke kringen te Moskou, zoo verklaart Domei, wijzen eveneens op de buitengewoon groote schaal, waarop de troepenconcentratie aan de Westgrenzen geschiedt. In verband daarmee zou het personenverkeer op de Siberische spoorlijn gestaakt zjjn, daar de troepen uit het Ver re Oosten hoofdzakelijk naar de Westelijke grenzen verplaatst zouden worden. Uit Midden-Azië zijn volgens genoemd bericht eveneens sterke strijdkrachten daarheen overgebracht. Van twee reserveluchtlegers, die rechtstreeks ter beschikking van het opperbevel staan, zou een leger reeds ter beschikking van het buitengewone militai re district Kief zijn gesteld. Zij zou uit 1800 bommenwerpers en 900 jagers be staan. Op de Zwarte- en Kaspische Zee aldus Domei zjjn de zeestrjjdkrachten versterkt door oorlogsschepen van de Oost- zeevloot. Er zouden 28 duikbooten, 45 mjj- nenleggers en 18 Kanonneerbooten ver plaatst zijn. Een militaire missie met Koe- snetsof aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zjjn vertrokken. De benoeming van deze commissie staat volgens het tele- graafagentschap in verband met de kwes tie van het afstaan van vliegvelden in Cen traal- en Midden-Iran aan de Sovjet-Unie. Tass is gemachtigd tot de verklaring, dat dit bericht van Domei, dat ontleénd is aan een onbekend telegram van United Press, de vrucht is van de ziekelijke fan tasie van zijn vervaardiger. Kameraad Koesnetsof bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zjjn gee nerlei duikbooten of mijnenleggers naar de Kaspische- of Zwarte Zee overgebracht en dit zal ook niet geschieden. Er is geenerlei „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de Westgrenzen van de U.S.S.R. en zij is ook niet in voorbereiding. Het korreltje waarheid, dat het bericht bevat, doch dat in sterk verminkten vorm is weergegeven, bestaat hierin, dat met het oog op de be tere woningtoestanden te Nowosibirsk een divisie infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibirsk wordt overge plaatst. Overigens is het geheele bericht pure fantasie. Duitsche zeelleden in New York gearresteerd. Uit New York meldt het D.NJ3. Meer dan honderd Duitsche. zeelieden zjjn Woensdag op aanwijzing van Washington door de immigratie-autoriteiten gearres teerd. Het zjjn vroegere leden der beman ning van tankschepen $er Standard Oil Cy., dhe bij het uitbreken van den oorlog in New York afgemonsterd waren. Daar de voorgeschreven wachtperiode van zes tig dagen na afmonstering verloopen is, wordt de beschuldiging tegen hen inge bracht, dat zjj de immigratiewet van 1924 overtreden hebben. Daar de Standard Oil Cy. na de afmonstering niet in staat was. de Duitsche zeelieden naar huis te sturen, waren zij in hotels te New York op kosten van die reederjj ondergebracht. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherjj maakt het volgende bekend. BROOD EN GEBAK. De met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag' 11 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tct en met Woensdag 21 Mei a.s. De hoeveelheid brood, die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hier na genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aan tal grammen Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160. gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (bjjv. amandel- broodjes) 400 gram, gevuld groot korstge bak (bijv. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem geba leken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. AARDAPPELEN. De met ,.01" genummerde bon van de aardappelenkaart geeft recht op. het koo pen van U/2 k.g. aardappelen. De ver bruiksperiode van dezen bon loopt, van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. en het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. MELK. De met „16" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van 1% litér melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 19 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. EIEREN. De met „86" genummerde bon van de bonkaart algemeen geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. SUIKER. De met „31" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" die een verbruiks periode heeft van Maandag 12 tot en met Zondag 8 Juni, geeft recht op het koopen van 1 k.g. suiker. Op den bon mag reeds Zaterdag 10 Mei gekocht worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de eigenaren van hotels, i*estaurants e.d. de door hen op den laatsten dag der koop perioden van. him klanten in ontvangst ge nomen bonnen nog één weekdag later bij hun leveranciers kunnen inleveren ter verkrijging van de benoodigde levensmid delen. DE PRIJS VAN TAPTEMELK. 7 CENT PER LITER, IN FLESSCHEN 9 CENT. In het wettelijk congumptiemelkgebied zijn de prjjzen voor taptemelk vastgesteld op 7 cent per liter bij lossen verkoop en op 9 cent per liter bjj verkoop in fles- schen. Ter voorkoming van misverstand vestigt de gëmachtigde voor de prjjzen er. de aandacht op, dat het van zelf spreekt, dat men buiten het wetteljjk consumptie- melkgebied in geen geval boven deze prij zen uit mag gaan. CONTROLE OP DEN B0TERPRIJS. Teneinde contröle op de naleving van de boterprijsvoorschriften te vergemakkeljj- kén en tevens den consument de. mogelijk heid te geven te onderscheiden of de win kelier hem den juisten prijs vraagt, is bjj wjjziging van het Crisis-Zuivelbesluit be paald, dat op de merken en wikkels de prijsklasse moet worden vermeld,.terwijl de verplichting tot het gebruik van deze merken en wikkels overeenkomstig de daarbij vermelde prijsklasse wordt opge legd in den vorm eener voorwaarde aan de karn vergunningen en de - ompakvergunnin- gen verbonden. Amerikaansche troepen en oorlogsmateriaal naar Manilla. Volgens een Domeibericht uit Manilla (Philippjjnen) is gisteren het Amerikaan sche vrachtschip „Washington", groot 24.000 b.r.t. met troepen en oorlogsmate riaal aan boord in Manilla aangekomen. Het aantal der troepen is niet bekend. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP GETORPEDEEkü. Het D.N.B. meldt uit Buenos Aires dat de overlevenden van het voor Engeland varende Nederlandsche s.s. „Prinses Wilhelmina", dat op den Atlan- tischen Oceaan is getorpedeerd, aan boord van een Engelsch schip in Montevideo zijn aangekomen. De N.R.Ct. meldt naar aanleiding van dit bericht dat een stoomschip Prinses Wilhelmina haar niet bekend is. De maat- schappjj Zeetransport N.V. te Rotterdam beschikt over drie schepen, waarop boven staand telegram betrekking kan hebben. Dit zjjn de Prins Willem van Oranje, de Prins Willem H en Prins Willem HL Deze schepen hebben gewoonljjk een bemanning van 23 personen. De' maatschappjj heeft sinds het vorige jaar geen berichten van deze schepen meer ontvangen Het onder Engelsche contröle varende Noorsche motorschip Borgestad van 3924 brt. is, volgens te Oslo ontvangen berich ten. vergaan. Men vermoedt, dat de uit dertig koppen bestaande bemanning is om gekomen. Voorts zjjn volgens een bericht van „O Seculo" uit San Vicente op de Kaap Ver- dische eilanden noodseinen opgevangen afkomstig van een onbekend Engelsch schip, dat op den Atlantischen Oceaan door een duikboot getorpedeerd is. Volgens Associated Press verluidt in scheepvaartkringen te New York, dat ook het 10:000 ton metende Britsche 6.s. Ixion en het 5.000 ton groote Noorsche schip Eestern Star oostelijk van Groenland ge torpedeerd zjjn. Zjj hadden oorlogsmate riaal voor Engeland aan boord. Engelsch patrouillevaartuig verongelukt. Het D.N.B. meldt uit Stockholm dat de Engelsche admiraliteit gisteravond heeft bekend gemaakt, dat het Engelsche pa trouillevaartuig Fiona tot zinken is ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1