Het N.V.V. in den nieuwen tijd. Dammen 5 r--' vM n 'Mi wA WW/i '//g, Wb m m j Hf m m «t m M m H mi m SP H B HÉ Ut iü H M m STILLE No9 De heer Woudenberg spreekt. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, gisteravond in een vergadering van leden en niet-leden van het N.V.V. gesproken over „Het N.V.V. in den nieuwen tijd". Wie enkele jaren vóór den lOen Mei 1940 Nederland in al zijn openbare uitingen hoorde en gadesloeg, aldus spr., moest wel tot de conclusie komen, dat de heerschen- de machten en alles ~wat zij tot hun dien.'t hadden, pers, radio, parlement en econo mische politiek, zeer speciaal gericht wa ren tegen Duitschland. Vooral in kringen van de Nederlandsche vakvereeniging (con fessioneel of anders georiënteerd) viel een houding in woord en geschrift waar te nemen, die als direct vijandig tegen Duitschland gericht was. Het ware toch te verwachten, dat men er de arbeiders op attent zou maken, dat nu eindelijk arbeiders, die de veldmaar schalksstaf in him ransel droegen, de lei ding in hun volk hadden genomen. Het zijn ongetwijfeld de twee grootste arbeidszonen van deze .eeuw, Adolf Hitler en Benito Mussollini, die de belangrijke rol van deze dagen spelen en nieuwe banen voor het volksche socialisme openen. Al degenen, die in de dagen en jaren vóór den oorlog, dus voor 10 Mei 1940, tegen bovenvermelde instelling waarschuw den, werden voor niet zuiver op de graat gehouden en zelfs als landverrader beti teld. Het is begrijpelijk, dat na den 15en Mei van het vorig jaar in de kringen van de bestuurders der vakbeweging groote verslagenheid heersehte en algemeen de vrees werd gekoesterd, dat na de bezetting aan het leven der vakbeweging een eind zou worden gemaakt en dat vele bestuur ders de consequentie van hun vijandige houding zouden moeten dragen. Ten opzichte van de aan Duitschland vijandige instellingen, waartoe de geheele vakbeweging te rekenen was, heeft de rijkscommissaris zijn houding bepaald, al dus vervolgde spreker. Er waren twee mo gelijkheden. Opheffing van het geheele ap paraat der vakbeweging en verbeurdver klaring van het vermogen en dit ware zeker de gemakkelijkste weg geweest althans de weg van den minsten weer stand. De tweede oplossing was. een zwaarder en moeizamer weg, om het appa raat te reorganïseeren en geschikt te ma ken voor den nieuwen tijd. Deze tweede weg is gekozen, ingegeven door het gevoel en de gedachte, dat het Nederlanders, geen Polen en geen Tsje chen zijn, maar Germanen, stamverwant aan het Duitschè volk. Hierbij werd aan een reeks van duizen den bestuurders uit het oude vakverbond de gelegenheid gegeven en de kans gebo den om een werkzaam aandeel te hebben aan het actieve leven in de veranderde omstandigheden en met idealisme en be zieling mede te werken aan de vorming van een arbeidersorganisatie, die den ar beider in den nieuwen tijd zou voeren en zijn sociale positie zou handhaven en ver sterken. De rijkscommissaris benoemde darrtoe voor het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen een Nederlandschen commis saris, terwijl de confessioneele en andere vakcentrales onder Duitsch toezicht wer den geplaatst. De maatregelen, ten opzichte van het Nederlandsche Vakverbond onder een Ne derlandschen commissaris getroffen, zijn van verder strekkenden aard dan de be moeienissen, die tot nog toe met de overi ge vakcentrales hebben plaats gehad en hoe ver deze maatregelen ook strekken en in de toekomst nog kunnen worden uit gebreid, één ding staat vast en zoo luidt de opdracht aan den commissaris, dat de rechten van den arbeider onverkort zul len worden gehandhaafd. Wat aan mate- rieele en cultureele waarden verzameld is, zal worden behouden, zooveel mogelijk worden vergroot en uitgebreid en daar waar het noodzakelijk was om personen te verwijderen of zaken te liquideeren gold als tegeneisch, dat er iets beters voor in de plaats moest komen. Inderdaad is een klein aantal bestuur ders van hun post ontheven, omdat zij een te zwav belast verleden hadden en samen werking van tevoren uitgesloten was. Als voorbeeld noemde de heer Wouden berg de heer Kupers. Al deze personen zijn met volledig behoud van hun rechtspositie ter zijde gesteld, terwijl het tot nu toe slechts twee keer is voorgekomen, dat door een dwaze, ook tegen den bezetter recalcitrante houding een bestuurder op staanden voet, zonder toekenning van zijn verdere aanspraken moest worden ontsla gen. De organisatie van het N.V.V. bespre- kend, wees spr. er op, dat het N.V.V. niet meer als vroeger is een losse overkoepeling van zelfstandige organisaties, maar de organisatie, waarvan alle moderne geor ganiseerde arbeiders lid zgn. De reorgani satie der financiën brengt groote bespa ringen mede. De sociale politiek. Ten aanzien van de sociale politiek merkte de heer Woudenberg op, dat het karakter van de sociale maatregelen van het laatste jaar ten nauwste verband hou den met de oorlogsomstandigheden. Toch wordt er onzerzijds naar gestreefd, aldus spr., de maatregelen in volkomen aanpas sing aan onzen volksaard en cultuur te treffen en, waar dat mogelijk is, een per manent karakter te doen dragen. Het loon en de arbeidsvoorwaarden be sprekende zeide spr. o.m.: Bij de vaststel ling van de loonen hadden wij in de eerste instantie de opdracht de bestaande groote verschillen weg te nemen. Dit heeft er toe geleid, dat inmiddels vele duizenden ar beiders een loonsverhooging hébben ge kregen. Daarnaast wordt thans gewerkt aan de stabilisatie van het prijsniveau. Zoodra die stabilisatie tot stand is geko men, kunnen wij nagaan, in hoeverre ook de hoogere loonen in een bepaalden be- drflfsstak kunnen worden verhoogd. De werkverschaffing. Ten aanzien van de werkverschaffing zei de heer Woudenberg, dat deze werkelijk werkverruiming moet worden, uitgevoerd als vry bedrijf. Dit beteekent, dat iedere arbeider geplaatst moet kunnen worden, dus desnoods 4 of 5 man uit een gezin. De wachtweken vervallen. Er zal een mi nimum loon moeten komen, dat rekening houdt met den plaatselijken loonstandaard. Vervolgens wijdde spr. enkele woorden aan den werkloozensteun, de huurverorde- ning en de loonbelasting. In alle sociale maatregelen, dit zoover de omstandigheden toelaten, heeft het N.V.V. werkzaam aan deel in de voorbereiding en een advisee- rende, zoo niet doorslag gevende stem bij de totstandkoming. Abnormale uitkeeringen aan aandeelhouders. De heer Woudenberg sprak zijn scherpe afkeuring uit over de ondernemingen en ondernemers, die de boven normale ver houding uitgaande winsten aan aandeel houders uitkeeren, zonder tegelijkertijd iets voor de arbeiders te doen. Het N.V.V. heeft reeds de vorige week bovengeschetsten wantoestand onder de aandacht van de autoriteiten gebracht. Dit protest heeft reeds weerklank gevon den, ook van officieele zijde, in de rede van minister Fischboec-k te Maastricht gehouden. Spr. haalde hieruit een gedeelte aan. Deze ondernemers mogen bedenken, dat er maatregelen te nemen zijn. (Ik denk aan sterkere belastingschroèf), die de lust tot zulke onsociale daden bekoelt, aldus de heer Woudenberg. De toekomst van het N.V.V. bespreken de, wees spr. er vervolgens op, dat het N.V.V. en haar leden altijd op breeder basis, staan en stonden dan de confessio neels verbonden. In de eerste plaats was daarvoor noodig het N.V.V., dat zelf in politiek kielzog voer, los te maken van elke partijpolitiek. Spr. zeide dan ook te kunnen verklaren, dat het N.V.V. op .dit moment niet ver bonden is aan eenige politieke partij of beweging. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat zijn sociale politiek niet richtingloos is en zal zijn, maar gestuwd zal worden door' den nieuwen socialistischén geest, die zijn weg ook zoekt in het Nederlandsche volk. De organisatie en dé werkwijze moet mijns inziens worden toegepast, zooals die bekend is uit het Duitsche Arbeidsfront, aldus de heer Woudenberg. De voorkeur voor dezen vorm ontstaat vooral door het zien van de eervolle plaats, die de Duitsche arbeider in zijn volk inneemt. Ten tweede is deze vorm eigenlijk nood zakelijk als wij straks in de Europeesche levensruimte willen meekomen. Bovendien is deze vorm zoo geheel aan gepast bij onzen Nederlandschen, Germaan- schen aard en wezen. Ook ons socialisme drijft ons naar den weg en vorm van .een arbeidsfront. Volgens de leidersgedachte heeft de lei der van het bedrijf niet alleen verantwoor delijkheid voor den commercieelen gang van zijn onderneming, maar ook verant woordelijkheid voor het wel en wee van zijn medewerkers, die op. hun beurt weer mede de verantwoording voor het welzijn van het bedrijf dragen. Oneindig geluk kan uit echte arbeida-, strijd- en volksgemeenschap voor iederen enkeling vloeien. Daarom is de afdeeling „vreugde en arbeid" van het N.V.V. ook gemeenschap „vreugde en arbeid" en één der socialistische scheppingen, die uit de nieuwe wereldbeschouwingvoortvloeien. „Vreugde en arbeid" brengt den arbeider ook buiten de fabriek de gemeenschap. Het geheele sociale vraagstuk is eigenlijk kort als volgt samen te vatten, aldus spr. De arbeidende mensch verlangt redelijke beloonirg voor zijn arbeid maar ook er kenning van zijn arbeid. Het N.V.V. geeft met de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" uitdrukking tot een hooger plan, 'dat de ideëele zijde van het socialisme raakt, den arbeider in het mid den van de volksgemeenschap te brengen. De sociale verzorging van den arbeider en de geborgenheid in de gemeenschap van zijn bedrijf, zijn geestelijke groei .in de gemeenschap „Vreugde en Arbejd", dit alles is geen doel op zichzelf, maar heeft slechts dan beteekenis, wanneer daardoor de volkskracht wordt verhoogd, het ar beidsvermogen stijgt en meerdere productie grootere welvaart brengt, want wij moeten ons er van overtuigd houden, dat er na Algemeene vergadering Schlppersvereeniging „Schuttevaer". In hotel „Noord Brabant" te Utrecht is gistermiddag onder groote belangstelling de 91ste algemeene vergadering begonnen van de schippersvereeniging „Schutte vaer", welke vergadering twee dagen zal duren. De voorzitter, mr. W. A. C. van Dam sprak een openingswoord. Onder dis aanwezigen bevonden zich o.m. de secretaris-generaal, waarnemen^ hoofd van het departement van waterstaat, mr. D. W. S. Spitzen, de directeur van het Loodswezen in het zesde district, de heer A. C. v. d. Sande Lacoste, de gep. res. Itn. gen. L. F. Duymaer van Twist en de heer Van 't Haaff, inspecteur-generaal van de scheepvaart. Op de agenda stonden ter bespreking 92 voorstellen van de verschillende af deelin gen. Op aandringen van de afdeelingen Slieirecht, Papendrecht en Giessenmunde, kwam van de belangrijkste voorstellen aan de orde de verbetering van de haven Oude Tonge: Na een korc debat werd be sloten over te gaan tot de aangevraagde verbetering. Het onderwijs aan schipperskinderen. Uitvoerig werd besproken de kwestie van het verplicht onderwijs aan schippers kinderen. De wenschelgkheid werd naar voren gebracht, dat ook de kinderen van schippers, Me geen vast woonplaats heb ben, in'de gelegenheid zullen kunnen wor den gesteld om onderwijs op school te ge nieten. Met vrijwel algemeene stemmen werd beslotener nogmaals bij he departement op aan te dringen het onderwijs voor schipperskinderen verplicht te stellen. Voorts werd op verzoek van d afdeeling Slïedrecht een voorstel aangenomen, om er bij het departement op aan te dringen, ëie distributiekantoren voor varende schip pers den geheelen dag open te stellen. Naar aanleiding van een voorstel van Amsterdam om te zorgen vooi een zooda nige bepaling op de charterparty, dat bij invriezen van een schipper een redelijke beloon ing per dag wordt toegekend, deed de voorzitter meuedeeling van een ingeko men stuk van ce interna onale schippers vereeniging, waarin over dit onderwerp een nieuw betalingsschema aan de hand werd gedaan. Daar het hoofdbestuur van „Schutte vaer" zich over dit ontwerp nog niet heeft kunnen beraden, werd met algemeene stemmen aan het hoofdbestuur opdracht gegeven, de nieuwe zienswijze over deze kwestie nader te bestudseren. Na-at nog enkele intern - aangelegenhe den waren afgehandeld, begaven het hoofdbestuur en de fgevaardigden zich naar het stadhuis van Utrecht waar tl. en W. „Schuttevaer" op officieele wijze ontvingen. VOORSTEL TOT VERDEREN AANLEG VAN DE WAALHAVEN TE ROTTERDAM. Als gevolg van de geleidelijk voortgaande uitgifte van terreinen in het havengebiéd, was te Rotterdam de reserve aan kadeter- re'inen, geschikt voor de behandeling- en dén opslag van massagoed, bij het uitbre ken van den oorlog reeds eenigen tijd vrij wel geheel uitgeput, terwijl er ook voor stukgoed- en scheepvaartbedrijven nog slechts een betrekkelijk kleine oppervlakte beschikbaar bleef. Aangezien met het in gereedheid brengen van dergelijke terrei nen geruimen tijd gemoeid is, zoodat het gemis aan. gereed terrein zich bij de onder handelingen met gegadigden, als een ern stig bezwaar zou doen gevoelen, achten B. en W. het noodzakelijk thans maatregelen te nemen om aan een na den oorlog even tueel te verwachten vraag te kunnen vol doen. Voor het onderbrengen van stukgoed- bedrijven zal thans moeten worden overge gaan tot het uitbouwen van de pieren in de Waalhaven Oostzijde. Ter bevordering van een gelijkmatige ontwikkeling van de haven is het tenslotte gewenscht om in het Oostelijk Waalhavengebied tevens ter reinen in te rieten voor de vestiging van bedrijven als veemen, silo's, constructie werkplaatsen, zooals deze ook aan de Maashaven Zuidzijde voorkomen. De direc teur van het havenbedrijf heeft dienaan gaande een aantal voorstellen gedaan, wel ke in totaal 3.701.000 by uitvoering zul len kosten. den oorlog een arbeidswedyver tusschen de volken zal ontstaan. Wil dé Nederlandsche arbeider niet achterrak en, zgn gerechte plaats naast andere arbeiders kupnen behouden, dan zal dit alleen kunnen door een ontplooiing van zijn arbeidsveimogen. Tot die ontplooi ing moet hij een stimulans vinden. Daarom is het verheugend, dat steeds meer arbeiders begrip krijgen voor den nieuwen tjjd, dat steeds meer arbeiders komen tot onze gemeenschap „Vi-eügde en Arbeid" en dat steeds meer arbeiders be zieling vinden en met nieuwe idealen wor den vervuld om mee te bouwen aan het huis van den arbeid, waarvoor thans de fundamenten zijn gelegd, een huis, dat .ruimte zal bieden aan alle Nederlandsche werkers van hoofd en hand, die daarin warmte en beschutting vinden, waarop zij als plichtsgetrouwe werkers in de volks gemeenschap recht hebben, aldus besloot de heer Woudenberg. Het Westland en zijn tomatenteelt. UITBREIDING GAAT WEER VOORT. In tuinbouwkringen wordt voor dit sei zoen verwacht, dat een uitbreiding zal ontstaan in de teelt van tomaten, de cul tuur, die naast de druiven voor het West- land van het meeste belang is. Het afzet gebied naar Groot-Duitschland wordt zoo danig geacht, dat men zeker verwacht de geweldige stroom die voornamelijk uit het Westland komt, te kunnen verwerken. In de laatste jaren was het schering en in slag dat groote hoeveelheden tomaten doordraaiden, en menige roode hoop bij de veilinggebouwen toonde aan, dat het met den tomatenhandel slecht gesteld was. Niettemin bleef de massa-aanvoer toch aanhouden, en aan de Westlandsche vei lingen werd ieder jaar ruim een dertig millioeri kilo tomaten gebracht. Door het verwerken tot puree en tomatensoep heeft men in de laatste jaren getracht aan de vernietiging een einde te maken. Men verwacht thans echter voldoende afzetgelegenheid voor de tomaten omdat ook Duitschland hiervoor steeds ruime vraag heeft. Er worden nu in verschil lende kassen waar het met de druiventeelt niet te best gaat, tomaten aangeplant. Hierdoor kan dus een ruimere aanvoer nog worden verwacht van' dit product, te meer omdat een normale ontwikkeling van die vroege tomaten in de stookkassen momenteel plaats vindt, en spoedig daar van de aanvoeren kunnen verwacht wor den. Geringe affaire op de Amsterdamsche beurs. De politieke verhoudingen oefenden op de effectenbeurs niet veel ir.vloed uit. Op eco nomisch gebied gebeurt niet veel, waardoor de ondernemingslust ten opzichte van de fondsenmarkt kan worden geprikkeld en de markt lijdt dan ook geregeld onder een gebrek aan opdrachten. Woensdag was er maar weinig te doen. Slechts enkele afdee lingen gaven nu en dan behoorlijke tee kenen van aanwezigheid. De koersen wa ren niet veel veranderd, kort na de ope ning volgden de koersen een beneden- waarsche richting, maar later op den mid dag kon vrijwel allerwegen een verbete ring worden opgemerkt. Aan het einde van de rekening werd althans voor de toonaan gevende fondsen gehandeld op ongeveer de slotprijzen van eergisteren. Evenals de laatste dagen waren het wederom A.K.U.'s, die nogal wat beweging veroorzaakten. Het feit. dat de A.K.U. een dividend uitkeert van 5 pet., maakte weinig indruk, want het koerspeil bleef zoo goed als ongewij zigd. Unilevers waren goed prijshoudend, maar in doorsnee weinig veranderd en eveneens was dit het geval met de Philips- aandeelen, waarin op kleine schaal gere geld zaken werd gedaan. De affaire in petroleumfondsen was ge ring, olies zakten na vaste opening eenige punten tn, maar liepen naderhand weer eenige punten naar boven, en ondergingen per saldo zoo goed als geen verandering. De affaire in scheepvaartaandeelen was van minimale afmetingen. De koersen, wa- ren, nauwelijks of niet veranderd. Voor In dische cultuurfondsen bestond geringe be langstelling. De tabaksmarkt lag verlaten en de rubberrubriek was stil met. slechts geringe verschillen. De handel op de beleggingsafdeejing was van rustigen aard. Amsterdam 1936 3 30% Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 82% 82% A Amsterdamsche Bank 117 118 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 368 ex div. 390 *A K.M. De Schelde Nat. Bez. 91% 94% Nederland 2e lng 1940 4 97% 97"/l0 Nederland 2e lng 1940 4 97% 976"/t Nederland m. bel. fac. 1940 4 99 99%. 89* 'itt-893',0 Ned. a 1000 1938 (3%) '3 89'/u, Indië 1000 1937 3 89% 90 A Koloniale Bank 190 189% A Ned. Ind. Handelsbank 131 130 C Ned. Handel Mij. 137% 138 A Van Berkels Patent 61% 62 C Calvé Delft 75% 75% A Lever Bros en Unilever 120% 122—119% A Philips GloeiL Gem. Bezit 217 222- 217 A Kon. Petroleum Mg. 232 237- 232% A Ned. Scheepvaart Unie 178 178177 A Handelsver. Amsterdam 425% 425— 421 A Ned. Ind. Suiker U. 258 255 A Dell Batavia Mij. 200 201% CDeli My. h f 1000 265% 264—261% A Senembah My. "210% 213 C Amsterdam Rubber 268 272269 A Hessa Rubber Mg. 138 136% A Serbadjadi -Sum. Rubb. 131% 131 Nederland 1941 4 100 97"/,6 97% DANKBARE EX-GEËVACUEERDEN. De ex-geëvacueerden uit Amersfoort, die het vorige jaar verblgf hielden in Zuidscharwoude, hebben gelden .bgeen ge bracht, om het bestuur van die gemeente een geschenk aan te bieden als bewgs van dankbaarheid voor de genoten gastvry- heid en de goede zorgen, welke de bewo ners den ex-geëvacueerden hebben be toond. Voor dit doèl is aangekocht een schildery, voorstellende den Onze Lieve Vrouwe toren. Dezer dagen zal een com missie zich naar Zuidscharwoude begeven om dit geschenk aan het gemeentebestuur aan te bieden. Redacteur: J. A. VAN DIXHOOilii', Baan straat 85, Beverwijk. De volgende partystand werd ons toe» gezonden door den heer J. N. de Vroom te Dordrecht. Wit aan zet kan een dam- zet uitvoeren, die echter verlies oplevert. 2 3 te.' ■te:.'' 46 47 48 49 50 Stand in cyfers: zwart 17 schijven op 1—S, 6—11, 13, 14, 16, 18, 19, 21, 23 en 30. Wit 17 schgven op 25, 2729, 31, 32, 34, 36, 38, 39, 42, 44 en 46—50. De opgave luidt: Wit speelt en maakt dam. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 21 Mei a.s. bg de Redactie der Prov. Zeeuwsche Crt onder motto Damrubriek. Vervolg Partij No. 37. (De VroomVan der Sluis.) In onze vorige rubriek bespraken we het verloop tot en met wit's 32en zet 3934, waarbg we aanteekenden, dat de party in het beslissend stadium is ge komen. Gemakshalve laten we den dia gramstand nogmaals volgen: Zwart: P. L. van der Sluis, Dordrecht. 1 2 3 4 5 V W& W wm 48 49 50 Wit: J. N. de Vroom, Dordrecht. Indien zwart vervolgt met 1218 neemt wit den volgenden damzet: 3430 25 X 34. 40X29 23x34, 28—23 19X39, 38—33 39X28 en 32X3. Speelt zwart echter 2429 of 2430 dan is de remise een. feit. Zwart wilde echter deze remise onte wyken en vervolgde in den diagramstand met 1318?. waarna de heer De Vroom de winst forceerde. Er volgde n.L: 33. 28—22! 8—13. 34. 27—21! 16X27. 35. 32x21! 18X16. 36. 34—30 25X34. 37. 40X9 11—17. 38. 37—32 6—11. Dreigt doorbraak met 2430, 1218 en 17X37. 39. 32—27 17—21! Indien wit 9—3 dam speelt, zou zwart fraai remise behalen door 21X32, 3X6 19—23!, 38 x 27 24—30, 35 X 24 en 20X49 dam. Wit antwoordde echter: 40. 94 dam 21X32. 41. 38X27 1923. Dreigt weer 2430. 42. 4338 12—17. 43. 45—40 17—21. 44. 4—10 21X 43. 45. 10X49 11—17.. 46. 40—34 17—22. 47. 4944 2429. 48. 34 X23, waarna zwart opgaf. Een door den heer De Vroom uitstekend gespeelde party met als gevolg een goed begin in dit sterk bezet tournooi. Oplossing eindspel Laros. Dit in onze rubriek van 16 April jJ. aangeboden eindspel had den volgenden stand: Zwart 2 schgven op 8 en 14. Wit 3 schgven op 15, 33 en 35. Zwart aan zet verliest als volgt: 812 (gedw.) 35—30 12—17 (gedw.); 80—24 1420 (gedw., want op 17—21 of 22 volgt 24—19 14X23 en 15—10); 33—29 1721 (gedw., als voren); 1510 2127 (of?); 24X15 27—32; 10—1 dam 32—38 (gedw.); 4—27 38—42; 27-r38! 42X24 en 1510 met winst op tempo. Een fraai eindspel van den sterken IJmuidenaar. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren J. J. L., v. d. M. en G. M. v. d. V., allen te "NHissingen; W. B. te Mid delburg; H. C. en H. M. S., beiden te Goes, en J. N. de V. te Dordrecht. Nagekomen oplossing van het probleem Kaat uit onze rubriek van 9 April j.l., ontvingen we nog van den heer G. M. v. d. V. te Vllssingen. Geschreven door DAS HlELL HAM M ETT Teekenmgen van ALEXANDER RAYMOND Ci JE EIGEN - BELANG GA NAAR BOVEN EN BEMOEI JB MET HET KOMPAS EN LAAT ONS HIER ALLEEN I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7