ONTVOERD kleurd leien dak zal doen, dat hier niet, als op het oude gebouw, steeds direct tegen de lucht afsteekt, doch telkenmale opgesloten zal liggen tus- schen de, daarboven uitstekende hooge muren en topgevels van het Gothische deel. Speelsche plaatsing van ramen en deuren en een karakter dezer bouw-elementen hetwelk goed geschikt is voor de gebruiks- ï-uimten doch dat tevens in de traditie geworteld is, zal de werking der gevels voltooien. Door het vrflleggen van het Stadhuis aan de achterzijde zal ook het Middeleeuwsche binnenplaatsje open komen. Hoewel het toegejuicht moet worden, dat dit binnen plaatsje een eigen functie in het bouw werk verkrijgen zal, mag niet uit het oog verloren worden, dat het volledig openleggen daarvan minder fraai zou Kun nen worden; immers de geringe breedte van dit plaatsje zou aanleiding geven tot het gevoel, dat hier een soort steeg is opengelegd, terwijl de torenvoet, die. min of meer kaai is, slechts werking heeft, wanneer een scherpe perspectivische wer king, die op een gesloten binnenplaats zal optreden, weer wordt geïntroduceerd. Ook de torenvoet wil ontdekt worden en dit zal alleraardigst kunnen geschieden, wanneer, door een verbindingslid tusschen de nieuwe aanbouwen en ae Vleeschhal, de binnenplaats zy het iets vergroot weer gesloten wordt. Wanneer een poort, onder dit verbin dingslid door, den toegang tot de binnen plaats mogelijk maakt, wordt daarin een nieuw romantisch element gevonden, dat in de sfeer van dit gebouw volkomen passen zal. Beheerscliing van het stadsbeeld. Ook bij het opstellen van het nieuwe stratenplan heeft het oogmerk voorgezeten het Stadhuis zooveel mogelijk naar alle zgden tot zgn recht te doen komen en nog meer zelfs dan vroeger het stadsbeeld te doen beheerschen. Daartoe is het beloop van de Lange Delft verlegd, zoodat men reeds in die straat, in de richting van de Markt gaan de, het gezicht op het Stadhuis zal heb ben en dit vanuit de verte zal kunnen be wonderen. De lengte van de. Markt wordt grooter. Bovendien wordt deze aanzienlijk afge graven op het hoogste gedeelte meer dan één meter en zal het verlaagde oppervlak zeer licht glooiend in de rich ting van het Stadhuis oploopen. Vóór het Stadhuis komen z.g. „kleine steentjes", welke een rustig voorplein zullen vormen tusschen de pui en den eigenleken rgweg. Door een en ander zal het Stadhuis nog voornamer en waardiger boven het Markt plein komen te staan. Komende uit de Gortstraat, zal men eveneens vanaf de nieuwe hodenmurkt, aansluitend aan de Pottenmarkt, een over- hoeksch gezicht, als tusschen coulissen door, op het Stadhuis hebben. Tegenover den Gothischen gevel aan de Lange Noordstraat, den meest oor- spronkeiyken thans nog bestaanden gevel, is een straatje ontworpen, ongeveer ter plaatse van den tuin van het vroegere hotel „de Nieuwe Doelen", dat een prach tig uitzicht op dezen gevel en den daar achter fier oprijzenden toren, van het Stadhuis zal geven. De achterzijde van het nieuwe Stadhuis complex grenst aan den verkeersw ;g, welke vanuit de Lange Noordstraat in de richting van Domburg zal voeren. Langs dezen weg de stad binnenkomende,' gaat men door de Volderijlaagte evenals reeds thans het geval is recht op den Stadhuistoren en den hcogen achtergevel van de Vleeschhal aan. Ter hoogte van het Stadhuis gekomen, ziet men door het monumentale hek uit op het achterplein en de achterzijde der gebouwen. Tenslotte zal door afbraak van stal ge bouwen in den langen Helm ook de zijgevel van de Vleeschhal beter tot zijn recht komen. Hoe het Stadhuis inwendig wordt. Met een beschrijving van het inwendige mcenen wij te mogen besluiten. De hoofdingang blijft aan de Markt, waardoor men over.de pui in de ruime haJ binnentreedt. Deze' hal, welke in den ioop der laatste eeuwen door den bouw van verschillende tusschenmuren was ver knoeid, zal weer In zijn oude glorie her steld worden en met zijn zes ramen aan do Markt en die aan de Noordstraat een prachtige toegang kunnen vormen. In deze hal vindt men, onder den toren door, evenais vroeger, de verbinding naar het achtergelegen secretarie-gebouw; men vindt hier op de plaats van de voorma lige Vierschaar de trouwzaal; verder een nieuwen hoofdtrap naar boven, onder dezen trap een bodenkamer en tenslotte, in het kleine torentje op de binnenplaats, een wenteltrapje, dat naar de publieke galerij in de Raadszaal leidt. Gaat men den nieuwen hoofdtrap naar boven, dan komt men onder het oude ge welfstelsel, dat hier gespaard gebleven is en dat in het boventrappenhuls zelfs ver dubbeld zal worden. Boven aan den trap vindt men rechts, aan de Marktztfde van het gebouw, de kamers voor den Burgemeester en den ge meente-secretaris benevens een bodenka mer, boven de trouwzaal de Wethouders kamers en bovendien in den toren een wachtkamer. Bg de Wethouderskamers vindt men verbinding met de eerste ver dieping van de secretarie en verder den trap naar den zolder. Boven aan den trap, naar links gaande, moet men nog iets hooger klimmen en bereikt dan de zalen, welke boven de Vleeschhal geprojec teerd wei-den. Achter in dezen vleugel ligt de Raadszaal, tevens ontvangzaal, verder de leeszaal voor de Raadsleden, tevens Commissiekamer en voorzaal by ontvang sten, waarboven de publieke galery is ge dacht. Verder ligt hier aan de zijde van de Markt de kamer voor Burgemeester en Wethouders, welke eveneens als Commis siekamer kan dienst doen. In deze verschillende ruimten zal de Gothische sfeer zooveel mogeiyk terugge vonden moeten worden, zij het ook met gebruikmaking van moderne techniek. Ove rigens vraagt juist die Gothische sfeer naar eenvoud in de behandeling der wan den, bekleeding hier en daar met eiken lambrizeeringen, soms rijkere vloeren en verder aankleeding met koperen kronen, gobelins en goed meubilair. Het secretariegebouw is bereikbaar van uit de voorhal onder den toren door, van waaruit een verbindingsgang leidt naar het trappenhuis voor de secretarie. Het meeste publiek blijft nu op den beganen grond en vindt achter dit trappenhuis de secretarie voor de afdeelingen Burgerlijke Stand en Bevolking en wat daarmede samenhangt. Aansluitend aan dit trappenhuis ligt een secundaire ingang voor de secretarie aan de zijde van de Lange Noordstraat. Op de bovenverdieping van de secretarie liggen de afdeelingen Algemeene Zaken, Financiën en Onderwijs, welke, evenals de ber.eden-secretarie, over een eigen kluis zullen beschikken, verder de registratuur en de typekamer. Onder den betonkap ui len archiefruimten worden gelegd. In den kelder zal men, behalve een rywielberg- plaats, verdere archiefruimten en een schuilkelder vinden. Een diensttrappenhuis verbindt de secretarieruimten van kelder tot zolder. De kelder zal ook verbonden zijn met den archief- en kluiskelder onder het ontvan gersgebouw, dat overigens een vrgstaand gebouw zal zyn. In dit ontvangersgebouw vindt men een ï-uimte voor het publiek, het ontvangers kantoor en een kamer voor den ontvanger, terwyi op den zolder, onder den betonkap, ook archiefruimte zal worden aangetroffen. De plaats voor den kelder voor de cen trale verwarming wordt nog nader over wogen in verban,, met de verwarmings- mogelgkheid voor het geheele complex. De plannen der overige gebouwen in het complex moeten nog nader bestudeerd worden en zullen Uwen Raad t.z.t. af zonderlijk worden aangeboden. De financiering. Ofschoon het ons vanzelfsprekend niet mogelgk is om by benadering te zeggen welke totaal-uitgaven met den herbouw van het Stadhuis en de restauratie van het Gothische gedeelte zullen gemoeid zijn, vertrouwen wij toch, dat U het van belang acht te weten hoe het met de verzekering van het Stadhuis c.a. gesteld is. Zooals U bekend is, werd destijds het gelukkige besluit genomen tot het aan gaan eener vei-zekering tegen molest-risico bg de Vereeniging van dien naam. wy hebben ir. van der Steur aangezocht om, samen met den deskundige van de Vereeniging „Molest-Risico", de schade, aan het Stadhuisgebouw toegebracht, te taxeeren. De verzekeiing van het gebouw beliep een totaai van 1:245.000, Daartegenover wees de opgemaakte staat der resten van het Stadhuis een totaal aan van 423.000,Hieraan moest wor den afgetrokken een bedrag, dat uitdruk king gaf aan de waarde-vermindering der resten tengevolge van vermindering van de kwaliteit der muren. De beide deskun digen kwamen tot overeenstemming om trent een waardevermindering van 30 Na aftrek der kosten voor stut- en sloopwerken ten beloope van rond 15.000,— kon aldus de waarde der resten worden verminderd met rond 128.000,— tot 280.000,—. Uiteindeiyk kon zoodoende de geleden schade aan het gebouw wor den vastgesteld op een totaal van 965.000,— 1.245.000,min 280.000,met welk schadebedrag de Vereeniging „Molest-Risico" zich accoord heeft verklaard. De inventaris van het 'gebouw, met inbegrip van de verzamelingen, was tegen molest verzekerd voor 229.000. Hierover zgn nog onderhandelingen gaande. Daar het Stadhuisgebouw niet door een leeningsschuld bezwaard was, heeft onze gemeente geen recht op een.bg- drage in de oorlogsschade ingevolge de bepalingen van het Besluit bgdragen wederopbouw publiekrechtelijke licha men, opgenomen in Verordeningenblad 4 van 1941. Wy hebben echter aan den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Financiën verzocht, inge volge art. 6, 2e lid van dat besluit, een bgzondere bijdrage in de door onze gemeente geleden oorlogsschade te mo gen ontvangen. Waar allerwege in Nederland de wensch zal bestaan, dat het Middelburgsche Stad huis op waardige wijze heVbouwd zal worden, twijfelen wij niet of dit zal ons mogelgk worden gemaakt. De spontane hulp en bereidwilligheid, welke wij voort durend van alle zgden mochten ontvangen, zgn niervoor het beste Bewijs. Verleening van opdrachten. Het is met ©enigen schroom, dat wij U de onderhavige voorstellen aanbieden, bewust als v.g ons zgn van onze zware verantwoordelijkheid tegenover Middelburg zoowel als tegenover Nederland voor de toekomst van ons wonderschoone Stadhuis. Slechts na zeer grondige voorbereiding zgn wg er daarom toe overgegaan dit voorstel aan Uw oordeel te onderwerpen. Ons College Is echter overtuigd, dat het mogelgk moet zgn op de bovengestelde wijze opnieuw een Stadhuis te verkrggen, dat aan de hoogste eischen van schoon heid voldoet en de oude architectuur vol ledig tot haar recht zal brengen, terwgl het anderzijds een practisch goed bruik baar bouwwerk zal worden. Wij zijn overtuigd, dat de oude Middel burger, die met een zekeren weemoed zgn Stadhuis betreden en beschouwen zal, ge boeid zal worden door hetgeen hem in het nieuwe kleed van dit gebouw zal wor den geboden en dat hij daarin een ver goeding zal vinden voor het leed, dat in het afgeloopen Jaar over zyn stad is heengegaan. Gesterkt door deze overtuiging, meent dan ook ons College uwen Raad voor te moeten stellen tot herbouw op de hier geschetste wijze te besluiten en ons te machtigen verder de daar voor noodlgc stappen te doen. Die stappen zullen allereerst dienen te bestaan in de verleening van de definitieve opdrachten voor de uitwen dige restauratie van de Gothische ge vels en voor den herbouw van het interieur en de nieuwe aanbouwen. Na het bovenstaande vertrouwen wij, dat U zult Instemmen met ons voor stel om de restauratie op te dragen aan den architect IL van Heeswjjk en den herbouw aan den architect ir. A. van der Stenr. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschappen en cultuurbescherming, de inspecteur voor de kunstbescherming en de rijkscommissie voor de monumentenzorg evenals de alge meen gemachtigde voor den wederopbouw hebben zich vereenigd zoowel met de keuze der architecten als met de ontwerpen. DOOR P. MATTHEUS. 2) Hy lteek nog eenmaal in de grijze oogen en ging een beetje opzy. Het meisje gaf echter nog geen gas, Jerry merkte plotseling met ontzetting, dat ze in haar taschje rondsnuffelde. Goeie hemel Ze zal mij tóch hoop ik geen tien dollar biljet in de hand stoppen? dacht hy. Dat zal ze toch niet doen? Daar stond hij, met een rood hoofd, de vuisten zoo stevig gebald, dat de knok kels er wit van werden. Toen loosde hy een zucht van verlichting. Het was geen geld, dat zy uit haar taschje haalde. Het was een visitekaartje. „Alstublieft", zei ze en stopte het hem tusschen de vingers. „Neemt u dit van me aan. Ik zou graag willen, dat u weet, waar ik te vinden ben. Voor het geval, dat er toch nog iets gebeurd mocht zijn. Begrypt u?" „Ik begrgp Bet", zei hy. Haar hand tastte naar den versnellings- handle. „Nu, dan vyf seconden lang voelde Jerry zich door een aangename warmte doorstroomd, vyf seconden lang rustten de grgze oogen op hem. Hg maakte een tamelgk onhan dige buiging. Zacht snorrend gleed de gele roadster hem voorbij. Jerry volgde den auto met zgn oogen, zonder zich van zyn plaats te bewegen. Vo'komen afgezien van zgn maag voelde hij nog een ander gevoel van leegte in zich. Het was reeds lang begonnen donker te worden. Nu scheen het hem, alsof het licht met iedere seconde nog meer afnam. Hij vond zichzelf een Idioot. Toen beleefde hij een verrassing. Twintig meter verder beschreef de auto een boog om de grasstrook heen, reed een eindje terug en stopte zacht en geruisch- loos voor het huis, in welks beschouwing Jerry tevoren verzonken was geweest. De jonge dame stapte uit opende het tuinhek en snelde de treden op naar den ingang. Boven draaide ze zich ;iog eens om en knikte hem toe. Het volgende oogenblik was ze verdwe nen. Jerry merkte nu pas, dat hij nog midden óp den rgweg stond. Hg maakte rechts omkeert, ging naar zijn bank terug en zette zich neer. Zgn blik viel op het kaar tje in zgn hand. Edna Tiggel, Flymore Park 5, stond erop. TiggelWaar had hij dien naam meer gehoord? Was dat niet iemand in de city daarginds, die het een en ander met hout te maken had? Juist nu was hg er Er was een man met den naam Tig gel, die zoo ongeveer den geheelen hout handel controleerde. Waanzinnig ryk- ver- moedeiyk. Zou ze familie van hem zgn? De dochter misschien? Een geluid, dat van de overzijde kwam, stoorde hem in zgn gedachten. De garagedeur werd met een zwaai ge opend en een jonge chauffeur kwam de straat op om zich naar den gelen auto te begeven. Na eenige manipulaties zette hij zich achter het stuur, zette den motor aan en reed den auto de garage binnen. Op zgn dooie gemak fluitend deed hg de garagedeur weer dicht. Hy sloot de deur niet af, doch deed haar alleen op de klink. Jerry lette er precies op. Daarop slenterde de jonge man door den tuin weg en verdween in een zydeur van het huis. Hg liet Jerry in een. hoogst weifelmoe dige stemming achter. Het was laat en byna geheel donker ge worden. In ieder geval was het te laat om nu nog naar de stad te gaan, teneinde een onderdak voor den nacht te zoeken. Boven dien had Jerry geen rooden cent op zak. Er bleven, hoe men het ook beschouwde, maar twee mogelgkheden voor hem over óf in die buitenlucht op de bank slapen, öf hm Jerry keek weer in de lichting .van de garage. Eigeniyk beviel hem het geval niet bij zonder goed. Het zou hem heel goed be vallen zyn, als daar niet die jonge dame geweest was. Aan den anderen kant, stel het geval, dat hg betrapt werd waar stond geschreven, dat zij het te weten zou komen? In het algemeen worden derge- lgke kleinigheden tusschen den chauffeur en den betrokkene direct geregeld. Ruw of minder ruw al naar de gemoedsstem ming van den chauffeur. Heel gewiekste jongens en Jerry rekende zich zelf daaronder zorgden er over het alge meen voor, dat zij bgtgds uit de voeten kwamen. Een soort trots kwam bg hem op. Wat wilde hg dan eigenlijk? Stelen? Geen denken aan Hg wilde een nachtverblgf een warm en beschut nachtverblgf. Verder niets. Hy had reeds twee nachten in de buitenlucht geslapen. En de nachten waren nog verbazend koel. Jerry voelde zich geheel in zijn recht. Maar hy draalde nog steeds, om dat te doen, wat hg zich had voorgenomen. De gedachte aan de grijze oogen hinderde hem veel meer dan hy wilde toegeven. De hemel dwong hem tot een beslissing. Een paar dikke regendruppels vielen vlak voor hem in het stof. In de boom toppen boven hem rulschte en sputterde het. Daarop kletterde een hevige regen bui omlaag. Een Het volgende oogenblik stond Jerry overeind en gleed over het grasveld in de richting van het huis. Nu was er geen sprake meer van aarzeling. De deur van dé garage werd geluidloos geopend en ge sloten. Hij stond in de duisternis en merk te den zwakken reuk van smeerolie en benzine. Met gestrekte handen ging hg tastend vooruit. Twee wagens stonden er in de ga rage de roadster en een groote limou sine. Hg koos de limousine. Hg stapte in, trok het portier zachtjes achter zich dicht en betastte de rugleuning. Juist daar lag 'een deken. Precies zooals hy het verwacht had. Hg nam de deken en vouwde hem uit. Dadelgk daarop ging hij bliksemsnel lig gen en verroerde zich niet meer. Buiten de garage klonken voetstappen. De deur werd geopend en in de garage werd licht aangedraaid. Iemand, die op zijn gemak een wgsje floot, rammelde een tijdje luid met allerlei blikken dingen. Daarop hield het fluiten plotseling op. Het licht werd uitgedraaid, de deur vloog dicht en een sleutel werd knarsend in het slot omgedraaid. De stappen buiten verwgder den zich. Jerry richtte zich met een zucht van verlichting op. Dat was goed gegaan. Voor dezen nacht was hy in veiligheid. Het was niet aan te nemen, dat er nog iemand zou komen. En morgenochtend? Nu, morgen ochtend moest bg maar geluk hebben. Hg maakte het zich zoo gemakkelijk, als de omstandigheden het toelieten. Een met pluche overtrokken voetkussen kon uitste kend als hoofdkussen worden gebruikt Spoedig daarop lag hy in elkaar gedron- f en op den bodem van den auto, warm met e deken toegedekt, en sloot de oogen. Zelfs zyn maag gedroeg zich eenigszins verstandig. roeren trommelde op het dak ge lijkmatig en slaapverwekkend. Jerry voel de zich volkomen behagelijk. Hij geloofde heel eenvoudig in een auto gestapt te zgn. Hij had er geen vermoeden van, dat hg rechtstreeks in een avontuur was gestapt. HOOFDSTUK IL De heer Joram B. Tiggel werd wakker. Iemand klopte zachtjes op de deur van zgn slaapkamer en een stem zei ernstig, eerbiedig en juist met de goede geluid sterkte „Acht uur, mister Tiggel Het antwoord was een gesmoorde grond toon, een geschraap van de keel en een krakend geluid. De heer Joram B. Tiggel was in zgn bed overeind gaan zitten. Hg geeuwde slaapdronken. Zgn oogen, die gedurende de eerste seconden na het ontwaken, vredig, onbezwaard en bgna vTooIgk zagen, namen langzamerhand een uitdrukking van bepaald wantrouwen aan. Hg wierp eerst een schuinschen blik raar 't veuster, stak ofschoon buiten de zon scheen mismoedig zijn lippen naar vo ren en keek dan op het tafeltje naast zgn bed, waarop in bonte mengeling ten mins te een dozyn pillendoosjes en verschillende flesschen en fleschjes met patentgenees middelen stonden. Zgn blik werd duister en peinzend. Mister Tiggel was zes en dertig jaar oud, had een rond gezicht zonder baard of snor en een vriendelgken kleinen punt- buik. Zoo klein, dat de kunst van zijn kleermaker zonder veel moeite in staat was, deze te verbergen. Toch was dit buik je een bron van voortdurende onrust en angst voor mister Tiggel. Wel te ver staan niet het buikje alleen Ook het hart, het hoofd en de ademhalingsorganen. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6