TONICUM NOURY DE /FFITWSfHF. INUNDATIE-POLDERS. Verduisteren: UIT DE PROVINCIE De distributie van eieren. MLMEEREN» benoemingen enz. Besluiten, van hedenavond 21.16 uur lot morgenochtend 3.66 uur De maan gaat morgen te 5.13 onder en komt te 19.02 op. OPBRENGST WINTERHULPCOLLECTE. Oost Zeeuwsch-VIaanderen: Koewacht 51,99; Vogelwaarde 71,09. Walcheren: Nieuw en St, Joosland 10,27. EXAMENCOMMISSIES. In de commissie tot het afnemen van het examen in de Fransche taal zyn voor 1941 tot leden benoemd mej. M. A. A. Cler, leerares aan het gemeentelijk gymnasium te Middelburg en dr. H. de Noo Bzn., di recteur der Ryks Hoogere Burgerschool te Vlissingen in de commissie voor de Hoog- duitsche taal, de Deensche, de Noorsche en de Zweedsche talen en haar letterkunde, tot lid A. Petermeijer, leeraar aan het ge meentelijk gymnasium en de R.H.B.S. te Middelburg en tot plaatsvervangend lid H. P. H. Teesing, leeraar aan het gemeen telijk gymnasium te Middelburgtot plaatsvervangend lid in de commissie voor de. Engelsche taal en letterkunde P. A. Erades, leeraar aan de R.H.B.S. te Oost burg en docent aan de school der stich ting School voor Taal en Letterkunde te Den Haag. Als gecommitteerden en als plaatsver vangende gecommitteerden bij de in, 1941 af te nemen eindexamens der Rijks- en bij zondere kweekscholen te Middelburg zjjn benoemd a. als gecommitteerden C. Kuiper, in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Goes, voorzitter (mede voor han denarbeid) mevrouw S. Hampe, geboren Hoekstra, oud-leerares aan een Rijks kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, te Middelburg (uitsluitend voor nuttige handwerken) J. A. Noote- boom, gemeentelijk inspecteur van het on derwijs, te Rotterdam A. B. P. E. van Rietschoten, leeraar m.o. lichamelijke op voeding, te Breda (uitsluitend voor licha melijke oefening) dr. W. J. Smit, gemeen telijk inspecteur van het onderwijs, te Schièdam b. als plaatsvervangende gecommitteer den W. 't Hooft, oud-hoofd van een bij zondere lagere school, te Goes mevrouw dr. G. M. Kooiman, geboren Van Midden dorp, leerares b(j het middelbaar onder wijs te Middelburg; L. J. A. van der Maas, leeraar aan een hoogere burgerschool, te Bergen op Zoom (uitsluitend voor licha melijke oefening) H. P. Matthee, oud- Indisch; ambtenaar, te Moerdijk voor de R,rjkskweekschool te Middelburg en de bij zondere kweekscholen te Middelburg, Ber gen op Zoom, Etten en Moerdijk. De heer C. Wit, inspecteur van het L.O. te Midelburg is aangewezen als gecommit teerde bij de examens voor de kweek scholen te Zeist en Utrecht. SCHOOLMUSEUM MIDDELBURG. Het bestuur der Vereeniging „School museum Middelburg", welke vereeniging over geheel Zeeland werkt, heeft na rijp beraad besloten dit jaar geen Algemeene vergadering te beleggen in verband met de tijdsomstandigheden, de slechte reis gelegenheid en de moeilijkheid om sprekers te krijgen. De door het. bestuur goedge keurde verslagen van den secretaris-pen ningmeester zjjn nu schriftelijk uitge bracht. Uit het eerste blijkt, dat de heer C. Reisinger in 1940 zijn werk als administra teur heeft neergelegd en dat dit nu wordt waargenomen door den secretaris-penning meester, den heer C Roelands. Het Schoolmuseum is nog steeds door gebrek aan ruimte ondergebracht in de Openbare school C. op de Bree te Mid delburg. Aanwezig is de methodiek der leervakken, die in een 21-tal kastjes is geëtaleerd. Om verdere zaken, als platen, kaarten, instrumenten en schoolmeubelen te étaleeren is geen ruimte, zoodat dit moet wachten tot gunstiger tijden. Een tijdje heeft de toezending van nieuwe leer middelen op verzoek van het bestuur stil gestaan. Nu is het weer aan den gang. Het aantal leden bedraagt 342 tegen het vorige jaar 364. Het aantal gemèenten, dat subsidie verleent bleef 19, het aantal schoolbesturen 24 en het aantal vereeni- gingen 5. Het bestuur hoopt, dat de tijd spoedig moge aanbreken, dat velen zich gedrongen voelen als lid toe te tredeh. Het museum is in de tweede helft van 1940 een tijd gesloten geweèst. In 1941 is het bezoek weer begonnen, al Is het nog niet bijster groot. Verschillende leden vragen uitgaven enkele dagen ter inzage. Zoo het gevraagde niet aanwezig is, wordt het zooveel mogelijk bij de uitgevers aan gevraagd. Het Financieel verslag over 19391940 geeft in ontvang en uitgaaf aan 632.93 met een batig saldo van ƒ.214.08. Samen met vorige saldi wordt dat 855.01. Het fonds voor verloren gegane boeken heeft een tekort opgeleverd van 98.32, zoodat het geldelijk bezit bedraagt 756.69. Walcheren Gevonden voorwerpen. MELISKERKE. Gevondeneen paar glacé handschoenen. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. 't ZAND. Het is opmerkelijk hoeveel menschen er tegenwoordig konijnen heb ben. Zelfs in de stad zijn er vele die te genwoordig een of meer van die beestjes bezitten. De groote vraag is echter voor hen om aan gras te komen. Zij gaan dit eenvoudig „halen" langs de wegen bulten de stad. Er wordt echter op gewezen dat deze graskanten alle verhuurd zijn en dat vele huurders er over Wagen dat het beste gras wordt weggehaald. EEN HIT VOOR 730. 't ZAND. Dinsdagmiddag werd een hit op een koopdag verkocht voor 730. Als men dan weet dat deze zelfde hit onge veer 6 jaar geleden werd gekocht voor 150, dan blijkt toch wel het enorme ver schil in de prijzen die nu voor een hit of een paard worden besteed1 en enkele jaren geléden. Zuid-Beveland SCHADE AAN GEWASSEN. WOLPHAARTSDIJK. Vele perceelen vlas en bieten die boven den grond staan, hebben veel te lijden van de voortdurende droogte en van den kouden Noordenwind. Hoewel nog geen perceelen vlas zijn uit gereden zal er toch spoedig gunstiger weer moeten komen daar er anders veel perceelen vlas zullen mislukken. KORFBALAFDEELING OPGERICHT. KLOETINGE. Op initiatief der sport- vereeniging „Unitas" kwam onder leiding van den heer P. Hoogstrate, voorzitter dezer vereeniging, een 45 personen bijeen, teneinde' te trachten een korfbalafdeeling op te richten. Het resultaat was goed, aangezien ruim twintig personen, dames enheeren, zich direct opgaven als lid, zoodat met de beoefening reeds spoedig een begin kan worden gemaakt. De afdeeling vormt een onderdeel der sportvereeniging „Unitaa". Zeeuwsch-VIaanderen VEEL SCHADE AAN DE AARDAPPELEN. De weersomstandigheden zijn voor den groei der gewassen niet gunstig. Ze heb ben behoefte aan het milde voorjaarsweer. Speciaal de nachtvorsten der laatste dagen zijn niet bevorderlik Voor den landbouw en hebben heel wat schade aangericht. Zoo hebben vooral de vroege aardappelen ge leden. Tallooze jonge aardappelplantjes zijn bevroren en hoewel er nu nog niet di rect vrees behoeft te bestaan voor een mislukking van dit gewas, is de groei daarvan toch vertraagd. Daardoor zal het op vele plaatsen wel een 2 weken langer duren eer de vroege aardappelen geoogst kunnen worden. Op de late aardappelen heeft de vorst gelukkig geen invloed ge had. De vlasoogst kan in Zeeuwsch-VIaande ren wel als mislukt beschouwd worden. De aanhoudende droogte en de koude is daar van de oorzaak. Vele perceelen zijn reeds omgeploegd en naar wij vernamen zullen de meeste andere perceelen wel spoedig volgen. Daardoor zal er echter weer een veel grootere opbrengst zijn van bruine boonen, die nu inplaats van vlas gezaaid worden. CURSUS HOEFBESLAG. OOSTBURG. De alhier gehouden twee jarigen cursus voor het Rijksdiploma Hoefsmid, werd gevolgd door 8 leerlingen. Dezer dagen zijn te Utrecht de examens afgenomen, waaraan 5 leerlingen deelna men. De andere drie cursisten mochten aan dit examen niet deelnemen, c'aar zij nog te jong waren. Zij moeten wachtend tot het volgende jaar. Alle 5 leerlingen slaagden. Het zijn de heeren A. Groosman, IJzendrjke A. de Puij, Biervliet Iz. Buijck.'Hoek J. M. Wisselink, Oostburg (thans te Oud Sab- binge) en E. de Gruijtenaer te Waterland:- Oudeman. Het theoretisch gedeelte dezer cursus werd verzorgd door den heer D. Haak, dierenarts te Groede, terwijl de practische lessen werden verzorgd door den hser D. Luteijn, rijksonderwijzer hoef smid te Oostburg. LOOP DER BEVOLKING. CADZAND. In April heeft zich alhier Gevestigd: C. Neufëglise, van Zuidzande. Vertrokken:: J. S. Heinsdijk naar* IJzendyke; G. Knibbe naar Frankrjjk; C. Provo naar Nieuwvliet; S. Klaaysen, geb. Dé Lyser, naar Breskens; C. Verheijke naar Haarlem. (A.A.) LOOP DER BEVOLKING. IJZENDIJKE. In April hebben zich hier Gevestigd: C. Opstroom, van Koe wacht; J. Heinsdijk, van Cadzand; E. Temmerman, van Hoofdplaat; H. Nieu- wenhuizen, van Bergen op Zoom; C. van Steele, van Breskens; J. Verbeke, van Be verwijk; J. Sijnesaal, van Watervliet; C. de Croock, van Biervliet. Vertrokken: L. Rottier, naar Wa tervliet; I. Boerjan, naar Roosendaal; J. Elzinga, naar Marum; H. Driessens, C. Dusebout en 2 kinderen, naar Groede; W. du Pon, naar Den Haag. (IJ.C.) GEEN RESTITUTIE VAN PERSONEELE BELASTING 1940 VAN NA 15 MEI OPGELEGDE MOTORRIJTUIGEN. Onlangs heeft de Hooge Raad aldus meldt ons de A.N.W.B. principieel be slist over de. vraag of de bezitter van een motorrijtuig, die dit als gevolg van de maatregelen in verband met de benzine beperking na 15 Mei 1940 buiten gebruik heeft moeten stellen, aanspraak kan maken op ontheffing van personeele belasting 1940. In de kringen van belanghebbenden voelde men het als onredelijk, dat de be lasting doorbetaald zou moeten worden, terwijl het voertuig als gevolg van over heidsmaatregelen geworden was tot een volslagen nutteloos voorwerp. Aanspraak op ontheffing zou bestaan, indién het gedwongen opleggen van een motorrijtuig gelijk te stellen ware mét „afschaffen", dan wel indien de houder ge acht zou moeten worden, „het motorrijtuig niet langer tot belastbare doeleinden te bezigen". Ten aanzien van het eerste punt over woog de Hooge Raad, dat met „afschaf fen" niet gelijk te stellen is de onmoge lijkheid om met een motorrijtuig te rijden, terwijl de wil tot dat rijden is blijven be staan. Niet terzake doet hierby of het ge bruiken zal. geschieden gedurende den loop van het belastingjaar of eerst in een vol gend jaar. Wat het tweede punt betreft overwoog de Hooge Raad, dat onder „niet langer tot belastbare doeleinden bezigen" verstaat! moet worden „gaan gebruiken voor niet- belastbare doeleinden". Aangezien het bui ten gebruik stellen niet als zoodanig be schouwd kan. worden, bestaat er dus geen aanspraak op ontheffing. In Zeeland meer kappen dan volgens de toewijzingen geoorloofd is. Op Vrijdag 25 April kwamen onder lei ding van den heer B. Asperen Vervenne, ambtenaar van den Rijksvoorl. Dienst voor Pluimveeteelt te 's-Gravenhage, een aantal belanghebbenden by den Eierhandel uit Zeeland bijeen om te spreken over enkele wijzigingen In de distributicmaatregelen van eieren. De voorzitter deelde mede, dat de Ne- derlandsche Centrale voor Eieren en Pluim vee is verplaatst van Beekbergen naar Bllthoven by Utrecht en dat ook in de leiding verandering zal komen. Te verwachten is, dat de distributie maatregelen voor eieren straffer aange haald zullen worden. De pluimveehouders ondervinden dit- reeds, daar zy, die niet het vereischte aantal eieren leverden of zullen leveren, eenvoudig van de voeder- De stand van landbouw en fruitkweekerij. Overal medewerking en hoop voor de toekomst. voor de zenuwen, versterkend voor het lichaam, opwekkend I en 12.30 voor den geest - zóó werkt verstrekking worden uitgesloten; het aan tal eieren dat ingeleverd moet worden in de periode van 31 Maart tot en mét 26 Mei, is 32 eieren voor elke kip, waarvoor voer wordt verstrekt. Heeft men dus brjv. een toewijzing van 26 kippen, dan krijgt men voor 16 kippen voer, en dus moet men 16x32 eieren inleveren; het rantsoen per kip is 3.1 kg. per 4 weken, ieder kan dus precies nagaan voor hoeveel kippen hij voer ontvangt. Dit wil niet zeggen, dat de eieren van kippen, waar geen voer voor beschikbaar wordt gesteld, niet ingeleverd moeten worden, zooals veel pluimveehou ders blijken te meenen, er mogen immers geen eieren vrij verhandeld worden, dat is strafbaar. Alle eieren moeten aan de verzamelaars worden geleverd of men voer voor zijn kippen krijgt of niet. Verder deelde de voorzitter mede, dat er in Zeeland nog veel meer kippen zijn, dan er volgens de toewijzingen mogen zijn. Ambtenaren van den Crisiscontröledienst hebben, bij sommige pluimveehouders de kippen geteld, indien er meer waren dan de toewijzing aangaf, werd hun aangezegd, dat de kippen die er te veel waren, bin nen 14 dagen weg moesten zijn. Er zyn boeren geweest,' die er eenvoudig een aan tal hebben afgemaakt, dat is natuurlijk dwaasheid, veel beter en verstandiger is het, de kippen door een vakman (selec teur) te laten uitzoeken, dan gaan de slechtste kippen eruit en men houdt de beste legsters over, dat is in het belang van de pluimveehouders, van den eier handel en van de gemeenschap. De V.P.Z. heeft goede selecteurs ter beschikking, een briefkaart aan den heer J. M. Slegt, secr. V.P.Z. Goes, en de zaak wordt gere geld, alleen is het gewenscht, dat meer dere pluimveehouders, die dicht by elkaar .wonen, tegelijk laten selecteeren, want voor een klein partijtje kippen kan een selecteur geen groote reis maken. Het belangrijkste punt voor de verga dering was evenwel, dat de verzamelaars nu voor het afhalen van de eieren by de pluimveehouders kosten in rekening kim- nen brengen. De nieuwe regeling geeft aan, dat de pluimveehouder de eieren franco aan den verzamelaar inoet leveren, en dan moet hem 1.05 per kg. eieren worden uitbetaald. De verzamelaars ontvangen vAn den handelaar, aan wien zy de door hen opgehaalde eieren moeten leveren 2 ets. per kg. netto. In Zeeland 'worden echter de meeste eieren aan huls opgehaald en nu zou de voorzitter gaarne zien, dat alle verzame laars daarvoor eenzelfde bedrag in reke ning brachten. Dat tarief moet zoodanig zijn, da.t het voor de pluimveehouders bil lijk is en de verzamelaars een boterham verdienen. Tot nu toe was een tarief van 2 ets, als loon in de distributieregeling vastgelegd, in Zeeland was destijds op voorstel van den voorzitter, dit direct gesteld op 4 ets. per kg. deze uitzondering gold alleen voor Zeeland. Uit de vergadering kwamen voorstellen van 4 tot en met 10 ets, waarbij bleek, dat op Schouwen en in Zw. Vlaanderen de bezwaren aan het ophalen verbonden het grootst waren. Tenslotte is overeenstemming bereikt en werd voor Zuid- en Noord-Beveland en voor Walcheren een tarief van 5 ets. aangeno men, de pluimveehouders ontvangen dus daar 1.02 per kg., en voor Schouwen en Duiveland, Oost- en West-Zw. Vlaan deren van 6 ets., zoodat hier 1.01 per kg. eieren aan huis wordt uitbetaald. Nadat nog eenige vragen zyn beant woord, sluit de voorzitter met dank aan de aanwezigen voor het vlotte afwerken der zaken, de vergadering. DOMBURG. De heer J. H. Goossens, ambtenaar ter secretarie alhier, is be noemd als schrijver 2de Idas ten bureele van de gewestelijke arbeidsbemiddeling te Middelburg. De ontvanger der registratie en domei nen R. M. van den Berge, is verplaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Sommelsdftk naar de inspectie der di recte belastingen te Goes. Te Amsterdam is voor het apothekers assistentsexamen geslaagd mej. M. S. van Zweeden te Goes. De heer A. Petermeijer te Middel burg is benoemd tot lid va.n de commissie belast met het afnemen van liet examen voor acte 1. o. Duitseh. Eenigen tyd geleden is melding gemaakt van het feit, dat de in 1940 geïnundeerde polders rond Kruiningen en Yerseke reeds voor 1941 konden worden'ingezaaid en dat gedurende den winter 1940'41 bijna al het zout naar den ondergrond is afgevoerd, zoodat geen misoogsten zyn te verwachten als gevolg van het nog in den bovengrond aanwezige zout. We zyn hierop de drie polders (Krui- ningsch polder 1400 h.a., Nieuw Ölzende- polder 165 h.a. en St. Pieterspolder 85 h.a.) doorgetrokken en hebben gesproken met enkele landbouwers en fruitkweekers met het doel den stand van zaken ter plaatse op te nemen en iets te hooren omtrent de verwachtingen voor de toekomst. Voor wie deze polders heeft gekend tij dens de inundatie in 1940 en ook kort daarna alles was toen even triest en troosteloos valt het op, dat het aanzien zoo geheel anders is geworden. En wie niet beter wist, zou meenen, dat men hier heeft te doen met vruchtbare gronden, waaraan weinig ofniets mankeert. Maar zoo is het niet; De gronden zyn overeenkomstig de advie zen van den rykslandbouwvoorlichtings- dienst bewerkt en bemest en voor het overgroote deel bezaaid. De bewerking ge schiedde bij droog weer en op voldoend drogen grond door zeer licht ploegen en eggen en zooveel mogelijk vlak voor het zaaien. Niet alle soorten kunstmest hadden hier waarde als onder normale omstandig heden, zoodat ook te dien aanzien met be leid moest worden te werk gegaan. Ook omtrent de te zaaien gewassen was men niet geheel vry. Thans is men reeds zoo ver, dat maar weinig perceelen grond nog op bewerking wachten. De gronden, yry gekomen door het opruimen der boomgaar den zyn nu eveneens als bouwgrond in ge bruik genomen. De rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de tuinbouwconsulent zijn altijd en overal actief bezig geweest en de landbouwers en fruitkweekers werkten ten volle mee. Deze toestand bestaat nog en het is als het verheugend verschijnsel aan te mer ken, dat men in dezen den indruk krijgt, dat men daarbij niet uitsluitend bezig is voor eigen belangen, maar meer nog voor de gemeenschap, die vooral in dezen tyd het grootste belang heeft by een oordeel kundige eri intensieve exploiteering van den beschikbaren grond. Geheel nieuw zijn voor velé Zeeuwsche landbouwers de huidige omstandigheden niet. Want ook voorheen hebben de oude ren onder hen door zeewater overstroomde gronden opnieuw in gebruik moeten ne men. Verschillende hunner hebben dus wel eenige practische ervaring omtrent hetgeen wel en niet onder bepaalde omstandig heden mag plaats hebben. Maar thans staat men veel sterker door de deskundige voorlichting van de ook wetenschappelijk geschoolde krachten. Hét is wel opmerke lijk, dat overeenstemming bestaat tusschen hetgeen vroeger werd ondervonden en thans wordt geadviseerd. De overeenstem ming tusschen boer en raadgever is dan ook verklaarbaar. Men erkent wederzijds de waarde van ervaring en advies. Tevreden over eerste resultaat. Door de polders rijdende, ziet men de boeren nog overal doende. Maar over de velden ligt reeds het lichtgroene kleed' van de groeiende vruchten. En met de land bouwers sprekende, merkt men, dat men over dit eerste resultaat zeer wel tevreden is. Niemand heeft verwacht, dat het di rect zoo goed zou gaan. Voornamelijk is graan verbouwd, doch ook ontwaart men vele perceelen vlas en in beperkter mate ook andere vruchten. Over het algemeen staat een en ander er goed voor. Wel is er verschil te merken tusschen de ver schillende grondsoorten en tusschen de gronden die korter of langer tijd onder wa ter hebben gestaan. Maar zelfs onder nor male omstandigheden zijn zulke verschillen aanwezig en dus zyn ook te dien aanzien de verwachtingen niet teleurgesteld. De Nieuw Olzendepolder en de St. Pie terspolder, die beiden geheel waren ge ïnundeerd, vertoonen ongeveer hetzelfde beeld. Anders is het met den Kruiningschen polder, die minder gelijk van hoogte is, waardoor enkele deelen droog zijn geble ven. En juist dat verschil geeft het geheel een ander voorkomen. Op die hooge plaatsen treft men nog aardappelbouw aan en andere vruchten, welke ver vooruit ztfn op de kort geleden uitgezaaide pro ducten. Omtrent de naaste toekomst is maar heel weinig te voorspellen. De structuur van den grond is voorloopig bedorven en juist daardoor vragen de uitgezaaide vruchten om bepaalde gunstige weersom standigheden. Regelmatige regenval is noodig opdat de grond' niet uitdroogt en daardoor hard en vast wordt. Want het gr op d water trekt niet in voldoende mate omhoog, terwijl, als dat wel het geval zou zijn, het gevaar niet denkbeeldig is, dat het zilte water te hoog stijgt. Het weer van den laatsten tijd met langdurige droogte en aanhoudende noordenwinden is dan ook minder gunstig en het is te ho pen, dat hierin spoedig wijziging komt. De fruitkweekerij. Ook ten aanzien van de fruitkweekerij valt nog wel iets op te merken, ook al zijn de meeste boomgaarden opgeruimd en mag herbeplanting voorloopig niet plaats hebben. De twee kleinere polders hebben hiermede weinig te maken, aangezien daar al heel weinig boomgaarden waren inge plant. Alleen de Nieuw Olzendepolder had een boomgaard van ongeveer 1.5 h.a., welke thans niet meer bestaat. Maar ge heel anders is het met den Kruiningschen polder gesteld. Van dien polder heeft men wel eens gesproken en geschreven als van een „polder zonder boomen". Maar dat is niet juist. Wel is zeer veel gerooid alles ook hier overeenkomstig de te dien aan zien gegeven adviezen doch er is ook nog wel wat gebleven. Allereerst op de gronden, welke niet of slechts ten deele werden geïnundeerd. Maar er is nog meer Een fruitkweeker, wiens boomgaard van ongeveer 5 h.a. onder water heeft gestaan, heeft het aangedurfd een oppervlakte van omstreeks 4 h.a., beplant met appels en peren, intact te laten. Direct na het droog leggen van den grond in 1940 is hij met zijn personeel aan het werk getogen, waar bij o.m. de natte grond het zeewater was toen nog niet diep doorgedrongen om de boomen werd verwijderd en vervan gen door zoeten grond en mest. Deskun digen waren van meening, dat deze boom gaard desondanks als verloren was te be schouwen, doch thans denkt men daar toch eenigszins anders over. Want de boomen bleven leven en staan nu weer schitterend in bloei. Reeds in 1940 zijn appels en peren geoogst van goede kwaliteit wat smaak en houdbaarheid betreft. Toch mag men voor de toekomst nog niet geheel zeker zijn, doch er is goede hoop, dat deze boomgaard het houdt en weinig schade van, de inun datie heeft ondervonden. Als proef is dit geval ongetwijfeld van beteekenis, maar er mag niet uit geconcludeerd worden, dat ook andere boomgaarden op deze wijze be houden hadden kunnen worden. Want het overgroote deel der boomen vertoonde di rect na de inundatie teekenen van bezwij ken, zoodat instandhouden niet verant woord was. En dan nog zijn niet alle fluit soorten even weinig of even veel gevoelig voor de kwade gevolgen van inundatie met zeewater. Ook in den betrokken boomgaard moest een oppervlakte van ongeveer 1 h.a. worden opgeruimd wegens sterfte onder daar staande boomen (meest pruimen). Zoo is dan thans het wachten op de naaste toekomst, waarvan men uit den aard der zaak nog weinig zeker is. Maar er is allerwege goede hoop op een goede toe komst en dat niet zonder reden. Inspecteur-generaal der politie. By beschikking van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied is aan den kolonel der marechaussee A. W, de Koningh met ingang van 30 April 1941 eervol ontslag verleend uit het ambt van inspecteur-generaal der Nederland sche politie. Bij beschikking van den hoogeren S.S. en politieleider by dien rijkscommissaris voor het bezette NederlandSehe gebied is de luitenant-kolonel der marechaussee H. W. B. Croiset van Uchelen met ingang van 30 April 1941 tot het tijdstip, waarop een definitieve regeling zal zijn getroffen, be last met de voorloopigc waarneming van het ambt van inspecteur-generaal der Ne derlandsche politie. INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR TE KAALTE. In den nacht van 21 op 22 April werd te Raalte ingebroken in,het gemeentelijk distributiekantoor, dat gevestigd is in de dorpsschool aldaar. Een groot aantal dis tributiebescheiden werd ontvreemd. Na goed speurderswerk van de mare chaussee en de gemeentepolitie zijn thans de daders opgespoord en aangehouden. Het zyn H. J. R. te Enschede en H. S. uit Slagharen, terwijl wegens heling J. D. te Zwolle werd gearresteerd. De dieven hadden de gestolen bonnen verkocht en er zich voorts zelfs o.a. goed van in de kleeren gestoken. Zy zijn ter beschikking gesteld van .de justitie. AARDBEVING IN MANDSJOEKWO. In het noorden van Mandsjoekwo is Dins dag in den vroegen ochtend, een aardbe ving gevoeld, welker middelpunt in een streek 370 km ten noord-noordoo'sten van Charbin vermoed wordt of in de streek van Hoelan ten noorden van Charbin. Berichten uit Charbin melden, dat 25 personen bjj de instorting van een steenfabriek te Soei- hoea in de provincie Hailoengkiang om het leven gekomen zijn. In dezelfde stad wer den bovendien nog acht personen gedood en een groot aantal ernstig gewond. Vele huizen werden verwoest, o.a.het Hogoe- shin hotel te Soeihoea. Roosevelt en Canada. Te Ottawa is, zoo meldt SJP.T., bekend! gemaakt, dat het bezoek van president Roosevelt en zyn echtgenoote aan Canada waarschijnlijk de volgende week zal plaats hebben. In verband met de ontwikkeling der buitenlandsche politiek zal het bezoek van korteren duur zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Menzies, die Australische minister-president, die Dinsdag te New York aankwam is terstond naar Canada- doorgereisd en zal den Amerikaanschen president te Ottawa ontmoeten. Aan de journalisten heeft Menzies, de Australische premier, bij zijn aankomst te New York o.m. gezegd „Engeland ver wacht niet, dat Amerika een expeditie- leger zal zenden". Wel acht hy Austra lische hulp noodzakelijk om Engeland den slag op den Atlantischen Oceaan te doen winnen en het de heerschappij in de lucht te verzekeren. Onderscheidingsteeken voor blokkadebrekers. Het rrjkswettenblad publiceert een ver ordening van den Führer betreffende het verleenen van een onderscheidingsteeken voor blokkadebrekers. In artikel 1 wordt gezegd „Uit waardeering voor de vast beraden houding der bemanningen van zeeschepen, die na het uitbreken van den oorlog in het neutrale buitenland, over zee en op de wereldzeeën waren en met ver breking van de landelijke blokkade naar het vaderland zyn teruggekeerd, stel ik het onderscheidingsteeken voor blokkade brekers in." Het teeken vertoont een scheepsboeg, versierd m°t adelaar en hakenkruis. De boeg snjjd een met den rand van het teeken vormende versperring-sketen door. ZUID-SLAVISCHE DIPLOMATEN IN SPANJE. Uit Madrid meldt het D.N.B. Honderd en tien vroegere Zuid-Slavische diplomaten zijn, komende uit Italië, in Barcelona aan gekomen om via Madrid naar Lissabon door te reizen. Onder hen bevindt zich de vroegere Zuid-Slavische gezant te Rome,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3