Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE STRIJD IN IRAK. Stimson's rede over hulpverleening. Oplaag 16.600 ex. De legerberichten van gisteren. 184ste JAARGANG NUMMER 109 DONDERDAG 8 MEI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cel* O' «ok ot I 2.42 pet franco por po»t 1 2.63 per kwart..!. Afzonderlijke nummert 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Ven 1-5 regen '1.65. iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties ven 1-5 regels f 0.55. Iedere regel meer 11 ct (me*- 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDE8LAKDSCHI DAGBLADPERS" HET ARBITRAGEVERBOD AFGEWEZEN. Turklje's houding onveranderd. De Iraaksche regeering heeft, naar het D.N.B. uit Beiroet meldt, de nota "van de Egyptische regeering, waarin, deze verzocht om matiging en herziening van het Iraaksche standpunt, beantwoord. In dit antwoord geeft de Iraaksche regee ring nog eens de voorgeschiedenis van het conflict weer en betoogt, dat Irak alle middelen om tot overeenstemming te komen, heeft geprobeerd. Practisch heeft Engeland door zijn aanval op Iraaksche troepen aan Irak den oorlog verklaard. Daarom kan er van eencompromis geen sprake meer zijn. Irak zal den strijd voortzetten. Tot slot dankt de Iraaksche regeering voor de bewgzen van sympa thie, die zij van de Egyptische regeering heeft ontvangen. SYMPATHIE IN DE ARABISCHE LANDEN. Volgens de ontvangen berichten heeft de opstand der Iraaksche regeering en van het leger tegen de Engelsche onderdruk kers een golf van sympathie in de Ara bische landen doen ontstaan, zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn. Uil alle naburige landen stroomen vrijwilligers naar Irak. In Syrië brengt het nationaal Arabisch comité geld en medicamenten bijeen voor de Iraaksche broeders. In Palestina, komt de geestdrift tot ontlading in opstanden en gewapende putschen tegen het Engel sche leger en de politie. Het Engelsche dreigement dat bommen geworpen zullen worden op open Iraaksche steden, heeft in de Islamietische wereld groote veront waardiging gewekt, zoodat van vele kan ten de afkondiging van dén heiligen oorlog tegen Engeland wordt geëischt. Zelfs in de pers van de onder Engelschen invloed staande Islamietische landen va.n het Na bije Oosten wordt groot respect betoond voor den moed van Irak om zich te kee- ren tegen de Britsche hegemonie. Men geeft daarbij t.e verstaan dat Iraks houding in staat ia een ajgemeenen opstand van het geheele Arabische volk tegen Enge land te ontketenen. Volgens een bericht van „Associated Press" uit Cairo zouden de Britsche troe pen het Iraaksche cordon om het vliegveld Habbanyah doorbroken hebben en de pe- troleumleiding van Mosoel weer beheer- schen. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP BAGDAD. Radio Bagdad heeft gemeld, dat En gelsche vliegtuigen een aanval op Bagdad hebben, gedaan. Op woonwijken werden eenige bommen geworpen. Een beroemde moskee werd getroffen door een bom, die echter niet ontplofte. Het Turksche blad „Ulus" schrijft, dat de Turksche politiek als beginsel'en grond slag de onafhankelijkheid en nationale verdediging des lands heeft en daarom nooit veranderd zal worden. Turkije heeft gedurende de twintig maanden van den oorlog aan dit beginsel vastgehouden en steeds een duidelijke houding aangenomen. Turkije is vastbesloten daaraan ook in de toekomst vast te houden. Het is de wensch en hoop van Turkije, dat het in staat gesteld wordt dit te doen. Alle politieke besprekingen hadden als grondslag den vrede en de verdediging van het land. Tenslotte schrijft het blad, dat de Zondag j.l. door Hitier afgelegde verklaring be treffende Turkge groote bevrediging heeft gewekt. DE POSITIE VAN TURKIJE. In een bericht van den Times-cor respondent te Ankara wordt, naar het A.N.P. uit Stockholm meldt, verder gezegd, dat indien Duitschland erin zou slagen, vasten voet in Irak te krggen, die omsingeling van Turkge nog vollediger zou zgn. De Turken hopen, zoo vervolgt de correspondent, dat die Duitschers min der succes zullen hebben bij de Arabi sche stammen dan bij de regeering te Bagdad. De anti-Engelsche stemming onder de Arabieren, welke door de En gelsche politiek in Palestina isontstaan, is échter door de Duitschers handig uitgebuit. De eerste oorzaak van de huidige gebeurtenissen in Irak, zoo gelooft men, heeft gelegen iiï de vlucht van Engelands aartsvijand, den groot moefti van Jeruzalem, wien het een jaar geleden gelukte, uit zijn intér- neering te Damascus te ontsnappen en naar Bagdad te komen, waar hg thans de stuwende kracht in de be weging van Rasjid All is. Ook in Iran, zoo vervolgt de correspondent, wordt tegen Engeland geageerd. Scherpe commentaren in Italië en Duitschland. De radioreidlevoering, welke de Ameri kaans che minister van oorlog, Stimson heeft gehouden over de hulpverleening aan Engeland, en waarin hij heeft gepleit voor een uitbreiding der hulpmaatregelen, heeft in de Duitsche en Italiaansche pers scherpe commentaren uitgelokt. INLEIDING TOT OPENLIJKE INTERVENTIE. In een commentaar schrijft Gayda in de „Giornale d' Italia", dat deze rede be schouwd kan worden als een inleiding op de openlijke interventie der Vereenigde Staten in den Europceschcn oorlog. Stim son heeft het onverwijlde gebruik van de Amerikaansche vloot verlangd om de con- vooien naar Engeland te beschermen, dit wekt geen verrassing, want sinds lang brengt de oorlogszuchtige houding van Roosevelt de Vereenigde Staten geleidelijk in den oorlog. Het is duidelijk, dat de Ver eenigde Staten de as-mogendheden en Ja pan willen aanvallen, teneinde hun over- heersching te vestigen op den Stillen Oceaan, den Atlantischen Oceaan en over de geheele wereld. Dat is een nieuwe toe passing op grooten schaal van de dollar- politiek, een uiting van een hevig en enorm imperialisme. Het spreekt vanzelf, dat het Amerikaansche imperialisme door de gelijkheid van ras naast het Engelsche imperialisme optrekt, waartegen Europa en Azië reeds in strijd zijn, teneinde uit eindelijk die arbeidende volkeren te bevrij den. Die strjjd is reeds door tal van suc cessen bekroond geworden. DE BERLIJNSCHE PEES. De avondbladen van de rijkshoofdstad brengen in scherpe woorden commentaar op de radiorede van Stimson. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft Wg kunnen sinds het mislukken der ver eenigde pogingen van- Churchill en Roo sevelt, om in Zuidoost Europa het oorlogs vuur aan te wakkeren constateeren, hoe men uit Washington als in een schotschrift op alles lostrekt, wat geen vriend van de Britsche en Noord-Amerikaansche „Upper ten" is. Steeds duidelijker treedt aan het licht, dat Washington thans de cen trale van de internationale oorlogs samenzwering geworden Is. De „Berliner Nachtausgabe" meent Stimson heeft zulk een wilde schimprede tegen Duitschland gehouden en heeft zoo zonder eenigen maat tot den oorlog tus- Bchen Duitschland en de Vereenigde Sta ten opgehitst, dat men daaruit de conclu sie kan trekken, dat men in Washington de vooruitzichten van Engeland ter zee bepaald slecht beoordeelt. Roosevelts minister van oorlog zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung" „ziet met souvereine stoutheid over het hoofd, dat Roosevelts eerste verordening bij het uitbreken van den nieuwen Euro- peeschen oorlog het verbod aan dé Ameri kaansche scheepvaart was naar de oorlogs. zónes te varen. Hoewel Stimsons geheele rede erop doelde, dat Amerika de zeeën veilig moet maken voor de aflevering van de munitie aan Groot Britannië, ziet hij opzettelijk voorbij, dat de Amerikaansche schepen welke thans werkelijk het opera tie-gebied van de Duitsche weermacht binnenvaren, zich aan schending der neu traliteit uitsluitend schuldig maken door dat zij oorlogsmateriaal aan de eene oor logvoerende partij leveren. Ook in de prac- tische gevolgen is de rede van Stimson slechts een derde herhaling van de rede voeringen van Hull en Knox. Zij legt de kaarten der oorlogspolitiek van Roosevelt open en onthult gelijktijdig de geheele zwakte van Engeland, welks dreigende in eenstorting de eenige werkelijke zorg in Washington is. Het Amerika van Roose velt zou tot eiken prijs tijd willen winnen, naar de zandlooper voor het Engeland van Churchill gaat voor met onverbiddelijke snelheid. De „Berliner Börsen Zeitung" meent Stimson is opgetreden als woordvoerder van die groep Amerikaansche oorlogsop hitsers, die pogen voor den Engelschen vriend te redden wat er nog te redden valt. Hg heeft de aanspraak van zijn kliek op het recht om voor het verslagen Enge land werkzaam te zgn, met een vloed van aanklachten en beschimpingen tegen Duitschland verklaard, welke ongeveer ge lijk zijn aan het oude propagandamateri aal van Angelsaksische ophitsende bladen aan deze en gene zijde van den oceaan. Naar de meening van Stimson, aldus het blad, moet Duitschland de Engelsche aan vallen, ook in den vorm van de blokkade, voor lief nemen, doch wanneer Duitsch land tot een tegenblokkade overgaat, is dit een „wettelooze actie". In dit verband heeft Stimson een vergelijking gemaakt met het jaar 1917. Het is een particulier genoegen van den heer Stimson om op grond van zijn slechte kennis der geschiedenis, historische vergelijkingen te maken. Wij van onzen kant zgn evenwel in staat erop te wijzen, dat Duitschland toen in de binnenste linie streed en op Fransch en Belgisch gebied een zwaren strijd om zijn bestaan voerde. Thans is Frankrijk uit de lijst van vijanden geschrapt Duitschland beheerscht de kust tot de Golf van Biscaye. Engeland is óver- van den Atlantischen Oceaan van Narvik al verslagen, waar het tegen de Duitsche NIEUWE BONNEN VOOR BOTER EN MARGARINE. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt het volgende mede. Gedurende het tijdvak van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zullen wederom twee bonnen van de boter- en vét- kaart recht geven op het koopen van boter of margarine. In verband met technische moeilijkheden, o.a. bij de inlevering der bonnen door de detaillisten, wordt thans een bon aange wezen en zal in den loop van de volgende week de tweede bon bekend worden ge maakt. De met „15" genummerde bon van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter en de met „15" ge nummerde bon van de vetkaax-t geeft recht op het koopen van 250 gram margarine of 250 gram boter. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s., terwijl er nog tot en met Woensdag 28 Mei op mag mor den gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op bon „15" van de vetkaart geen boter met reductie beschikbaar wordt gesteld, hetgeen wel het geval zal zgn met den bon, die in den loop van de volgende week wordt aangewezen. SCHERPER BESTRIJDING VAN DEN SMOKKELHANDEL. SCHERPER BESTRIJDING VAN DEN SMOKKELHANDEL. Naar het rijksbureau voor de voed selvoorziening mededeelt, wordt tot scher per bestrijding van den smokkelhandel in het Zuiden des lands, een regeling overi wogen, krachtens welke het vervoer in een grensstrook van eenige kilometers, dus aanmerkelijk breeder dan de thans geldende, aan beperkingen zou worden onderworpen. Komt deze regeling tot stand, dan zal in de provincie Zeeland deze grensstrook wellicht geheel Zeeuwsch-Vlaanderen omvatten. Vreemdelingenverkeer NederlandDuitschland. De heeren W. J. J. Noordijk, waarne mend hoofd van de afdeeling cultureele ontspanning van het departement van volksvoorlichting en kunsten en H. W. R. de Waal, directeur van de Algemeene Ne- de-rlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, zijn op uitnoodiging van de Reichsbahnzentral für den Deutschen Reiseverkehr naar Berlijn geweest, ten einde de toekomstmogelijkheden van het vreemdelingenverkeer te bespreken. Het belang, dat beide landen bij een wederzijdsch vreemdelingenverkeer heb ben, is zeer groot. Duitschland leverde jaarlijks een groot aantal bezoekers aan Nederland, terwijl de Nederlanders een der grootste posten op de Duitsche vreem- delingenstatistiek uitmaakten. Wegens het belang van deze zaak wor den reeds, gedurende den oorlog, voorbe reidingen voor het vreemdelingenverkeer tusschen Nederland en Duitschland ge troffen. Ambtsperiode van den G. G. van Ned. Indië verlengd. S.P.T. meldt uit Batavia: Hoewel zijn ambtsperiode dit jaar ver loopt, zal de Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch Oost-Indië, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. zooals wg reeds hebben gemeld, zijn functie blijven waarne men. Dit is de tweede maal in de geschie denis van Nederlandsch-Indië dat een vijf jarige ambtsperiode van een Gouverneur- Generaal wordt verlengd. De eerste maal was dit het geval gedurende den vorigen wereldoorlog, toen de toenmalige Gouver neur-Generaal, A. W. F. Idenburg, zes en een half jaar op zijn post bleef. HET NEDERLANDSCH POSTMUSEUM. De stichting „Het Nederlandsch Postmu- seum" te 's-Gravenhage heeft een boekje uitgegeven over het doel, de werkwijze en de inrichting van dit museum. Het boekje, dat naast een beknopten tekst een 9-tal interieurfoto's en 29 afbeel dingen uit de collectie bevat, beoogt meer belangstelling te vragen voor de collecties van het Postmuseum. wapenen kwam te staan. Het eiland bloedt uit vele wonden. Op grond van dezen stand van zaken zien wg de komende oorlogsop hitsingen van Stimson en zgn vrienden ge laten tegemoet en nemen wg zelfs met een schouder ophalen kennis van de Ameri kaansche verklaring, dat de heer Stimson de rede tevoren met zijn heer en meester Roosevelt besproken heeft. D« balans wordt opgemaakt van den veldtocht in io#oor>vië. Me* paarden, wapenen en volledige uitrusting gaf de Servische divisl* .Adria" zich als laatste over (Wellbild-Pax*Holland) duikbommenwerpers op de haven van La Valetta werd vooral de staats werf zwaar getroffen. Duitsche jachtvliegtuigen scho ten boven het eiland drie Britsche vlieg tuigen neer. De vijand heeft in den nacht van Dins dag op Woensdag met zwakke strijdkrach ten ondoeltreffende storingsaanvallen ge daan op eenige plaatsen in het Noord- West-Duitsche kustgebied. Er ontstond noch oorlogseconomische, noch militaire schade. In de periode van S0 April tot 6 Mei verloor de vijand in totaal 55 vliegtuigen. Hiervan werden dertig vliegtuigen tijdens luchtgevechten, tien door eenheden der marine en vier door luchtdoelartillerie neer geschoten, terwijl de i-est op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen 38 eigen vliegtuigen verloren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft ook Dinsdag nacht met zeer sterke formaties gevechts vliegers hevige aanvallen ondernomen op werven, bewapeningsfabrieken en, ravitail- leeringsbedrijven in de havens aan de Clyde. Een groot aantal brisant- en brand bommen veroorzaakte vooral in de schééps- lxmwcentra rondom Glasgow opnieuw zwa re verwoestingen. Andere succesvolle lucht aanvallen waren gericht op de haven- en werf installaties van Liverpool, Newcastle en Plymouth alsmede op andere havens aan de Britsche Zuid- en Zuidoostkust. Bij den aanval op vliegvelden in Zuidoost- Engeland wierpen gevechtsvliegtuigen han gars en kwartierruimten in brand, ver nielden en beschadigden een aantal op den grond staande vliegtuigen. In het zeegebied rondom Engeland kreeg een koopvaardijschip van 10.000 brt. drie bomvoltreffers. Aar genomen kan worden, dat dit schip verloren is gegaan. Een ander groot schip werd door bomtreffers zwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duitsche jagers op Engeland en tijdens pogingen van den vijand om de bezette gebieden en de Duitsche bocht binnen te vliegen, verloor dc vgand zeven jacht- en twee gevechts vliegtuigen, alsmede zes versperringsbal lons. In Noord-Af rik a mislukte opnieuw een tegenaanval van vrij sterke Britsche strijdkrachten tegen de in de versterking van Tobroek binnengedrongen Duitsch- Italiaansche troepen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben eer gisteren meermalen het vliegveld Lucca op het eiland Malta aangevallen. Voltref fers werden geplaatst op de startbanen, parkeerplaatsen alsmede op hangars en kwartierruimten ontstonden verscheidene hevige branden. Bij een nachtelijken aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen en HET ITALIAANSCHE> Weermachtsbericht no. 336 luidt als volgt: Formaties van het Duitsche vlieger- corps hebben een vliegveld gebombardeerd op het eiland Malta. Drie Hurricane-machi nes zgn neergeschoten tgdens een luchtge vecht boven Malta, geleverd door Duitsche jachttoestellen. In Noord-Afrika blgven onze operaties zich afwikkelen rondom Tobroek, waar vijandelijke tegenaanvallen zijn afgeslagen. Aan het front van Solloem, wordt activiteit gemeld van patrouilles. Tgdens luchtopera- ties tegen de basis van Tobroek in de laat ste dagen is nog een tweede vgandelgk schip van gemiddelde tonnage tot 'zinken gebracht. Onze jachttoestellen hebben bo ven de sterkte een toestel van het type Blenheim neergeschoten. Britsche vliegtui gen hebben aanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyrenaica: eenige slachtoffers, lichte schade. In Oost-Afrika is een nieuwe aanval van den vgand in den sector van Amba Aladji met verliezen afgeslagen. De Duitsche luchtaanvallen van vannacht. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Het door den Londenschen berichtendienst verspreide officieele communiqué betreffende de Duit sche luchtaanvallen van dezen nacht meldt, dat vrij sterke vijandelijke luchtstrijd krachten een „hevigen aanval op het ge bied aan de oevers van de Mersey, het Humberdistrict, het gebied aan het Ka- naai van Bristol en op eenige steden in het Noordoosten en Noordwesten van Engeland" hebben gericht. Het commu niqué spreekt over „zware schade" en geeft uiting aan de vrees, dat het aantal slachtoffers groot is. Britsche vliegtuigen boven Noordwest-Dultschland. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Een ge ring aantal vijandelijke bommenwerpers heeft in den nacht van 7 op 8 Mei eenige bommen geworpen op woonwijken van Noordi-West Duitsche steden. Twee huizen werden vernield, verscheidene andere be schadigd. Eenige burgers werden gedood, verscheidene andere gewond. Militaire of industrieele doelen werden niet getroffen. De afweer dwong den vijand verdere aan vallen op te geven. ROTTERDAM WORDT UITGEBREID. Met ingang van 1 Juli a.s. worden de gemeenten Hillegersberg, Overschie, Schie- broek en IJselmonde opgeheven en bij Rot terdam gevoegd. De op te heffen gemeen ten tellen gezamenlijk ca. 50.000 inwoners. Fransch-Dultsche besprekingen. RESULTATEN VAN BESPREKINGEN VAN DAR LAN. De algemeen gevolmachtigde der Fran- sche regeering in het bezette gebied, am bassadeur De Brinon, deelt, naar het pers bureau O.F.I. meldt, dat bij de bespre kingen welke de laatste dagen tusschen het plaatsvervangend hoofd van den staat, admiraal Darlan, en de Duitsche overheid in Parijs hebben plaats gehad, een over eenkomst is gesloten. Deze overeenkomst bepaalt in de eerste plaats, dat de afbakeningslijn tusschen het bezette en het onbezette gebied in het al gemeen voor het verkeer van goederen en geldswaarden geopend wordt. Aan per sonen zal het passeeren van de demarcatie lijn worden toegestaan, in geval van ernsti ge ziekten of van een sterfgeval bjj naaste bloedverwanten. Voorts is voortaan het postverkeer met postkaarten tusschen het bezette en het onbezette gebied toege staan. Leden van de Frans che land- en luchtmacht zullen voortaan verlof krijgen, op dezelfde voorwaarden als tot dusver golden voor leden van de marine. Voorts zgn besprekingen geopend, aldus luidt het bericht van den algemeen gevolmachtigde verder, over een verlaging van de kosten der bezetting. Het voornemen bestaat tot een eerste verlaging van deze kosten van twintig tot vijftien millioen rijksmark, of van 400 tot 300 millioen franc. De bespx-e- kingen worden voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1