r Tweede blad PROVINCIALE ZEEUW SCHE COURANT Woensdag 7 Mei 1941 DE AARDAPPELEN-VOORZIENING. ONTVOERD Dit jaar meer aardappelen beschikbaar voor menschelijke consumptie. Kromek van den dag De heilige oorlog der Arabieren In een van de commentaren met betrek king tot de verwikkelingen in Irak, het tvveestroomengebied Mesopotamië, wordt er op gezinspeeld, dat we hier staan voor een bedenkelijke openlijke uitbarsting van het verzet der Arabische wereld tegen de Britsche overheersching. Nu moet men met conclusi^ over de opvattingen van de Arabische wereld eenigszins voorzich tig zijn. Wanneer het gaat spannen, ver- toont deze wereld een" staalharde solidari teit, waartegen geen macht ter wereld opgewassen schijnt, maar in normale om standigheden vertoont deze Arabische we reld een gespletenheid van opvatting en doelstelling, wélke aan de groote kolo- niseerende mogendheden de gelegenheid hebben geschonken hun invloed uit te breiden. Niettemin, de Islam blijft een bedreiging voor iedere koloniseerende mogendheid en vooral in een tijd als deze kan zich de Islam een geweldige macht betoonen. Zoo beschouwd is er wellicht aanleiding reeds thans t'e spreken van den heiligen oorlog der Arabieren, al liggen aan het Britsch- Iraaksche conflict voorloopig nog zuiver materiesle overwegingen ten grondslag. De landing van Britsche' troepen in Basra is het sein geweest voor het verzet van Irak. Welke invloeden daarbij in het spel waren, valt niet zuiver te beoordee- len. Het is niet bekend, wat er aan pro pagandistisch en diplomatiek geharrewar aan de ontketening van dit conflict is voorafgegaan, maar dat we hier staan voor een onderdeel van de groote machts worsteling, die' in Europa voor het oogen- blik, althans 'op het continent haar sluit- stuk heeft gevonden in de capitulatie van Griekenland, schijnt onmiskenbaar. Van uit dezen gezichtshoek bezien, wordt het conflict tusschen Irak en En geland ontdaan van het heiligheidsaureool en staat het, althans in eersten aanleg, los van den droom der Arabieren tot vrijmaking van de geheele Arabische we reld van vreemde overheersching. Het conflict in Irak is een petroreum- geschil, hetgeen wel bleek uit de onver wachte bezetting door de Engelsche troepen van het steunpunt Basra. Want dardoor wilden zij, ook van uit het Oos ten, de controle over de groote pijpleiding uit het Iraksche petroleumgebied naar Haifa veilig, stellen. De bezetting was een Britsehe noodmaatregel, toen de ope raties op, den Balkan dit verloop namen. Het feit dat de regéering van Irak de pijpleiding naar Haifa heeft doen verbre ken, spreekt wel voor deze opvatting. Naar uit de berichten blijkt, komt dit de Engelschen op een verlies van vyf mil- lioèn ton ruwe olie per jaar te staan en het is duidelijk, dat deze gang van zaken Berlijn niet dan aangenaam kan zijn. In de Duitsche hoofdstad werd dan ook te verstaan gegeven, dat het Derde Rijk de beteekenis van de petroleum van Mo- soel geenszins onderschat. De olie van Irak is bijzonder gunstig gelegen voor de voorziening van de Britsche vloot in de Middellandsche zee en voor de voor ziening van brandstof van de Britsche Levant-troepen. Wat in Irak gebeurt, is een aanval op de Britsche petroleum- politiek en wanneer deze aanval succes oplevert, verliest Engeland, naar men het in Berlijn uitdrukte, zijn benzinestation in de Middellandsche zee. Tegelijk moet Londen thans terdege rekening houden met een ilankbedfeiging, welke van be teekenis kan zijn voor de positie van Suez. Staat men hier voor een uitvloeisel van het Duitschp operatieplan? Zoo neen, dan vormen de gebeurtenissen in Irak toch een waardevol complement voor de tang strategie van het Duitsche opperbevel. Het is niet aan te nemen, dat reeds thans gesproken mag worden van den heiligen oorlog der Arabieren. Het ver langen daarnaar is in ieder geval nog niet tot alle lagen der Arabische wereld door gedrongen,, getuige het feit, dat zoowel Turkije als Egypte hun bemiddeling heb ben aangeboden. Het is natuurlijk mó gelijk, dat het aanbod het resultaat is van Britsche pressie. De Britten wilden voor alles den weg BasraHaifa en den weg BasraIstanboel beschermen, ook voor het geval Suez tengevolge van den toegenomen druk op Egypte voor Engeland zou moeten uitvallen. DE BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. VOORSTEL OM ZE NIET AAN ENGELAND AF TE STAAN VERWORPEN. In het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden is het tot een vurig debat gekomen over. de machtigingswet op het overnemen der in Amerikaansche havens opgelegde schepen door de regeering. Met 161 tegen 131 stemmen werd een eerste amendement van de oppositie, inhoudende, dat het afstaan van in beslag genomen schepen aan Engeland verboden wordt, verworpén. De oppositie bracht naar vo ren, dat een dergelijke maatregel op een ondubbelzinnige oorlogshandeling neer zou -komen, terwijl de democratische meer derheid verklaarde, dat een dergelijke transactie zich niet zou onderscheiden van den afstand in den herfst van het vorige jaar van 50 torpedobootjagers aan Enge land. Ook de convooikwestie is in den loop van de debatten aangesneden, waarbij van democratische zijde het onmiddellijk in voeren van convooien geëischt werd. De Japansche operafes in China. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. Japan sche troepen die in de Omgeving van Han kau gelegerd zijn, hebben gisterochtend een aanvang gemaakt met nrlitaire operaties tegen tien Chineesche divisies, die om streeks 150 km. ten Noorden van Hankau Jangs den spoorweg PekingHankau waren geconcentreerd en vandaar de Japansche stellingen aan den voet van het Tapich- gebergte bedreigden. Naar een Japansch frontbericht meldt, hebben de Japanners gistermiddag de eerste verdedigingslinie van de Öhineezen 'geforceerd en zijn tot de achtervolging van den terugtrekkenden vijand overgegaan. STAKING IN AMERIKA. Uit New York meldt het D.N.B. Het personeel van de Excello Corporation te Detroit ten getale van 3000 man is wegens meeningsverschillen met de bedrijfsleiding over tarief- en Iconkwesties in staking ge gaan. De fabriek vervaardigt werktuigma chines, waarvan 95 procent bij de Ameri kaansche bewapenihg wordt gebruikt. Overigens, .het is geenszins zeker hoe de Arabische wereld reageert op de aspi raties van de Iraaksche regeering, die eerst sinds kbrt tengevolge van binnen- landsche strubbelingen aan het bewind kwam. Het is niet na te gaan, of de Ara bische wereld zich met deze wijzigingen, welke nu blijken van fundamenteele be teekenis. te zijn niet voor de houding van de Iraaksche Mohammedanen ten aartzien van vreemde overheërsehing,maar speci aal tegenover d-n Bntschen 'invloed, soli dair verklaart. Vanneer Irak alleen tegen Engeland moet optornen, schijnt over het resultaat geen twijfel te bestaan. Ook de Vülkische Eeobachter concludeerde gisteren in een hoofdartikel, dat Irak een vertwijfelde worsteling voert tegen een verpletterende overmacht. .Maar anderzijds moet de vraag rijzen, of Duitschland het Iraaksche conflict wel licht zal aangi-gpen, om een beslissing in het oostelijk bekken van de Middelland sche Zee te verhaasten. Staan Turkije en fcgypte onder Britsehen invloed? Ongetwijfeld. Zij hebben ter bij legging van het conflict een groote activi teit aan den dag gelegd. Maar intusschen is de Britsche eisch, dat de Iraaksche troepen zich eerst moeten terugtrekken door Bagdad van de hand gewezen. Daaruit blijkt, dat de opvatingen in de Arabische wereld nog niet gelijkgericht zijn, temeer waar ook de koning van Saoedië zich nog niet heeft uitgesproken over het conflict. De heilige oorlog der Arabieren. Dat is een ernstige bedreiging van de Britsche posities. Maar de zin van dezen heiligen ooi-log is van veel verder strekking. Hij vindt zijn voedingsbodem in de voor- schx-iften van den profeet zelf. En diens doelstellingen gaan veel verder. Voorloopig is het Iraaksche conflict nog een pijpleidingkwestie. Maar men weet niet wat daarvan de consequenties zijn. ONTHULLINGEN OVER DE VLUCHT VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn De gevluchte Nederlandsche Prinses Juliana, die, teneinde geen gevaar te loo- pen, naar Amerika is gegaan, heeft zich ter gelegenheid van haar vérjaardag in een radiorede gericht tot de Nederlanders, ovex-al ter wereld en op de zeeën. In het bijzonder heeft zij de Nederlandsche zeelie den aangespoord om in het belang van En geland de verbindingslijnen tussdhep Groot- Brittannië en Amerika, welke thans reeds door alle zeelieden als „wegen des doods" worden gevreesd," in stand te houden. Het is voor deze Nederlandsche Prinses derhalve niet voldoende dat haar vaderland in het belang van Engeland alle verschrik kingen van den oorlog moest doormaken, dat het na de nederlaag werd overgeleverd aan haar „humane". Engelsche vrienden en werd prijsgegeven aan de hongerblokkade en dat het tenslotte door de Engelsche nachtelijke piraten wex-d gebombardeerd. Bovendien spoort zij thans, op veiligen af stand, haar landgenooten aan in het be lang van de Britsche wereldheerschappij zich bloot te stellen aan alle mogelijke bij zondere gevaren. Zijzelf en haar gezin wa ren evenwel geenszins bereid het risico te aanvaarden en tezamefl met het volk te dragen, dat zij zelf indertijd de Nederlan- dex-s heeft opgelegd. Het bewijs is reeds geleverd, dat de Nederlandsche regeering in vredestijd niet alleen den oorlog tegen Duitschland heeft voorbereid, doch ook reeds tevoren de. vlucht van het Koninklijk Huis en van de regeèring in alle bijzonder heden had geregeld. Dit blijkt o.a. uit documenten van het bijzondere commissariaat van de Fransche politie te Calais, welke onlangs door ver tegenwoordigers van de Duitsche weer macht in het gebouw van de Sureté Natio nale te Parijs zijn gevonden. De afdeelings- commissaris van de Fransche politie te Calais. G. Nicouleau, heeft op 12 April 1940 de volgende mededeeling gedaan aan den directeur-generaal van de Sureté Nationa le. aan den prefect van Arras, aan den onder-px-efect te Boulogne en aan den com mandant-generaal van het eerste militaire district te Rijssel, betreffende het eventu- eele vertrek van de Koninklijke familie en de Nederlandsche regeering naar Engeland: „Van zeer betrouwbare Engelsche zijde is het'volgende vernomen In- geval van een schending van het gebied van den Ne- derlandschen staat door het Duitsche leger zal de Koninklijlcé familie en de regeering van dit land naar Engeland vluchten, waar reeds alle maatregelen getroffen moeten zijn voor d§ ontvangst van deze pex-sonen. Mijn correspondent voegt hieraan toe, dat 25 Nederlandsche vliegtuigen voortdurend gereed worden gehouden om bij het eerste alarm de doorluchte personen van Neder- land naar Londen te brengen." Dit document bewijst ondubbelzinnig, dat die kringen in Nederland, welke naar een oorlog mét Duitschland dreven, reeds vroegtijdig voorbereidingen troffen voor de vlucht, teneinde het volk in hét beslissende oogenblik in den steek te laten. 'BURGEMEESTER KUYPER .VAN STEDUM OVERLEDEN. In den ouderdom van 62 jaren is te Ste- dum te zijnen hxxize overleden de heer G Kuyper, burgemeester dier gemeente. De heer Kuyper was de jongste zoon van wijlen dr. Abraham Kuyper. STROOK GROND VAN NOORD-OOST POLDER IN GEBRUIK GENOMEN. Een landbouwer te Blokzijl is er toe overgegaan een strook grond van den Noord-Oostpolder, die, naar men weet, op sommige plaatsen voor de Overijsselsche kust, reeds droog gevallen is, in cultuur te brengen. Het is een stuk grond, dat tot ongeveer 300 meterin den polder door loopt en aansluit op het Uitendijksche land, dat de man reeds in bezit had. De struc tuur er van, leent zich naar men ver zekerde, uitstekend voor akkerbouw. Dit jaar zullen er aardappelen, erwten, bieten en haver op geteeld worden. Het worden de eerste vruchten, die de N.-O.-polder zal gaan opleveren. HET WERK VAN V.B.N.A. EN P.LC.A. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning schrijft ons Een deel van het publiek blijkt in de meening te verkeeren, dht, alvorens de aardappelen werden gerantsoeneerd, er in het geheel geen regeling behalve dan. wat den prijs aangaat van de aardappe len vooi-ziehing van ons volk. bestond. Het schijnt nuttig, dit misverstand op te hel deren, mede, omdat men dan een inzicht krijgt in de organisatie welke ook met be trekking tot den nieuwen oogst zeer be langrijk werk zal moeten verrichten. De regeling, in October j.l. ingevoerd, berust op de gedachte, dat voor de voor ziening van ons volk niet alleen de ge wilde kleiaardappelen noodng zijn, maar evenzeer de zandaardappelen, alsmede een deel der aardappelen, die tot dusverre voor de fabricage van aardappelmeel wer den ^-gebruikt. Hierbij moet men er zorg voor dragen, dat de zand- en veena^rdappelen, bene vens de overgebleven vroege aardappelen, dus de minder houdbare soorten, het eerst worden geconsumeerd. De klei aardappelen kunnen beter lang worden bewaard en zijn daarom voor verbruik in en na den winter aangewezen. Bovendien heeft men. door middel van een centralisatie van het vervoer, voor de aardappelenvoorziening ook in een even- tueele, lange, strenge vorstperiode te wa ken. Een en ander, wordt bereikt door een centralisatie van den groothandel, geor ganiseerd in de Vereeniging tot Beharti ging van den Aardappelenhandel (V.B.N. A.). In elke provincie fungeex*t een Pro vinciaal Bureau van de V.B.N.A., dat. in samenwerking met de Provinciale Inkoop centrale van Akkerbouwproducten (P.I. C.A.) de aardappelen van de telers moet ontvangen. Voorts bestaat in elk con- sumo tiegebied een Verkoopkantoor van de V.B.N.A., dat den kleinhandel en instel lingen als de centrale keukens van aard appelen voorziet. Een Provincial Bureau heeft dus een monopolie voor het ontvangen yan con- sumpt:e-aardappelen van de boeren. En een Verkoopkantoor heeft een monopolie voor den aanvoer van aardappelen en den verkoop ervan aan den kleinhandel. Drieecrlei voordeel kan door deze or ganisatie worden verkregen. Ten eerste künnen de minst-houdbare aarrtappelen het eerst voor de consumptie worden aangewend. Ten tweede geschiedt het vervoer zoo efficiënt mogelijk, daar alle transport middelen worden gecombineerd voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn dat men niet met, in de steden gevormde, voorraden blijft zitten, aangezien de ge heele handel over het Verkoopkantoor loopt. Boven het comolex, gevormd door die or ganen der V.B.N.A. en de P.I.C.A.'s wer ken samen het hoofdkantoor van de V. B.N.A. en de Nederlandsche Inkoopcen trale van Akkerbouwproducten (N.I.C.A. Hoofdzakelijk op de laatste rust o.m. de taak, de .groote steden van aartappelen te voorzien. Bij de N.I.C.A. wordt beslist, hoeveel aardappelen in elke provincie moeten worden verladen en waarheen zij behooren te worden vervoerd. De N.I.C.A. draagt het Provinciaal Bureau in een bepaalde provincie op, een zeker i hoeveelheid aard appelen van de boeren af te nemen en naar een bepaald Verkoopkantoor te ver zenden. Op deze wijze kan de handel ertoe worden gebracht, voor één of twee weken èen voorraad aan te houden. Daarenboven is het aldus mogelijk, voor een eventueele vorstperiode, een door de N.I.A.C. ge- financierden. voorraad te vormen, welken de handel niet kan financieren. Door middel van die stelsel is onder meer bereikt, dat zand- en veenaardappe- len. die anders onverbruikt zouden zijn gebleven, in consumptie zijn gebracht en dat voor aardappelen een prijsregeling mo gelijk was. nog vóórdat de functie van gemachtigde voor de prijzen was inge steld. Laatstgenoemde fxmetionaris oefent thans op de prijsregeling voor aardappelen toezicht. Reeds sedert 1 October zfln de consumptieprijzen voor aardappelen precies vastgesteld, voor het geheele land gelijk. Deze al-omvattende regeling, welke aanvankelijk volgens vele telers en een groot deel van den handel veel te ver ging, daar men ze niet noodig achtte, ls in het algemeeh belang noodzakelijk ge bleken. Oorspronkelijk heeft men de Verkoop kantoren vrijelijk aan den kleinhandel la ten verkoopen, wat deze kon opnemen. Maar reeds tijdensde vorstperiode bleek dit in de groote steden niet meer moge lijk Het publiek, hetwelk tot dat oogen blik hoofdzakelijk zand- en veenaardappe- len had kxinnen koopen, vermoedde, dat dit ook na de vorst weer het geval zou zijn, en was geneigd om, toen tijdens de vorst kleiaardappelen in consumptie wer den gebracht, zooveel mogelijk daarvan op te nemen. Elke kleinhandelaar werd toen gerantsoeneerd op de hoeveelheid, die hij vroeger noodig had. Dit laatste herhaalde zich, toen, eenige weken geleden, de zand- en yeenaardappelen op raakten en in de groote steden uitsluitend klei aardappelen werden aangevoerd. Een deel' van het publiek sloeg toen opnieuw meer in, dan het voor zijn dagelijksch verbruik behoefde. De kleinhandelaren leverden In de eerste plaats aan oude klanten, maar bovendien schenen de voor raden, vroeger door vele consumenten ge kocht, verbruikt, zoodat ook dezen weer gingen koopen. Overigens mag er wel eens aan herin nerd worden, dat de oogst 1940 zeer slecht is geweest. Als gevolg van de aardappel ziekte was de productie laag en daardoor ging zelfs na den oogst nog een deel der •aardappelen voor menschelijke consumptie verloren, slechts voor veevoer geschikt blijvende. Daarbij was de uitpoot, o.a. ten gevolge van de inundaties, beneden den normalen omvang. Het is vrij zeker, dat de uitpoot dit jaar, vooral op zandgronden, aanmerke lijk hooger zal zijn, in verband met de gewijzigde verhouding tusschen de prijzen der verschillende soorten aardappelen. Tot den verbouw van de meestopbrengende soorten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op de kleigronden, vooral in het Zui den des lands, is intusschen de uitpoot. grooter. i Voorts zal tnans een veel grooter deel der veenkoloniale aardappelen voor de consumptie kunnen worden bestemd. De opgedane ervaring heeft geleid tot het aanbrengen van verbeteringen in on derdeden der regeling èn in de contróle. Een voordeel is ook, dat de regeling dit maal aanstonds van den nieuwen oogpt af werkt, zoodat men van den aanvang af zich van den omvang der co- -nptie op de hoogte kan stellen en tevex tan voor komen, 'dat aardappelen, voor menschelijk verbruik geschikt, als veevoeder worden aangewend. Een en ander geeft reden om te ver wachten, dat dit jaar een grootere hoe veelheid aardappelen, dan verleden jaar voor menschelijke consumptie beschikbaar zhl zijn. HET N.V.V. IN DEN NIEUWEN TIJD. Gisteravond heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, in het Concertgebouw te Amsterdam voor leden en niet-leden een rede gehouden over „Het N.V.V. in den nieuwen tijd". Op het gesprokene komen wij in ons volgend nummer terug. DE AUTEUR VAN HET „LEES- P LANK JE" OVERLEDEN. In den oudendom van 80 jaar is te Haar lem overleden de heer M. P. Hoogeveen, oud-directeur der Leidsche kweekschool. De heer Hoogeveen is de auteur geweest van het z.g. „leesplankje", met behulp waarvan ontelbare Nederlanders in de eerste klasse van de lagere school de wel bekende woordjes: „aap, noot, mies" enz. hebben leeren kennen. Nog steeds wordt deze methode toegepast. DOOR P. MATTHEUS. 1). HOOFDSTUK I. „Stil!" zei Jerry Cole. Hij zei het tame lijk hard, in elk geval zoo luid, dat iemand, die een paar banken verder zat in het Flymore Park, verbaasd opkeek Want Jerry zat moederziel alleen o^> zijn bank. Na een poosje begon zijn maag opnieuw te rommelen. Eerst was het slechts een zacht gebrom, maar dadelijk daarop ging het over in een luid gerommel. Het klonk zoo akelig en afschuwelijk, dat het Jeny in zijn nadenken stoorde. „Stilzei hij nogmaals. „Voor den dui vel, stil!" Het gevolg hiervan was, dat de man op de andere bank opstond en voorzichtig, maar toch eenigszins gehaast, wegging. Daarbij keek hij naar Jerry met een blik, waarin duidelijk te lezen stond, dat hij niets met een gek te maken wilde hebben. „Goeie hemel die zit me daar alleen en praat met zichzelf!" mompelde hij. „Hij spreekt zelfs hardop met zich zelf." Hg schudde het hoofd en wees met zgn vinger op het voorhoofd. Toen verdween hij achter een groep boomen. Jerry merkte hier echter niets van. Hij had het veel te druk. Hij was namelijk bezig een soort balans op te maken. Hjj had om zoo te zeggen een nieuwe levens bladzijde opgeslagen enwas bezig de activa en passiva zoo voordeelig mogelijk te boeken. Maar hoe hij het ook lederen keer weer probeerde het resultaat was treurig. Bij de activa kón hij boeken; een be hoorlijke verschijning, een uitstekende gezondheid en een costuum, dat er, de omstandigheden in aanmerking genomen, nog goed uitzag het laatste uit een tijd, toen sjjn kleerenkast nog goed gevuld was geweest. Bij de passiva stapelden de posten zich echter hoog op: geen woning, geen be te verbloemen: zrjil vooruitzichten waren slecht, heel slecht. Na den oorlog had hij een paar jaren zaken gedaan aan de beurs, om precies te zijn, drie jaar. Hij had zijn geërfd geld in meer of minder goede ^papieren be legd en daarbij had hij den raad opge-" volgd van meer of minder goede vrienden. Ervaring is alles. Na drie jaren bezat Jerry veel ervaring en weinig geld. En de meeste van zijn vrienden waren er slecht afgekomen. Met de rest van zijn vermogen - kon hg zich nog ccn paar jaar boven water houden. Toen kwam het mo ment waarop hij een betrekking moest gaan 'zoeken. In dien tijd waren er nog baantjes te krijgen in New-York. Hg kwam bij een groothandel in specerijen. Een tijdlang ging alles goed. Toen beleefde Jerry een nieuwe etvaring, n.l. de ervaring, dat men op alle mogelijke manieren zijn geld kwijt kan raken. Zijn chef probeerde een spe culatie ln witte peper. Het ging verkeerd en Jerry was geen vaknjan genoeg om uit te kunnen maken of er opeens te veel witte peper was of dat de menschen het ineens zonder witte peper konden stellen. In elk geval was zijn chef op een morgen verdwenen en met hem de inhoud van de kas. De nalatenschap, die hoofdzakelijk uit witte peper bestond, was niet voldoende om de schulden te betaen, de zaak ging failliet en Jerry stond op straat. En daar stond hij. om het precies te zeggen, nog. Weliswaar had hij sindsdien al het mo gelijke geprobeerd om een andere betrek king te krijgen. Maar toen had de crisis zich aangekondigd. Onverschillig bij wat voor firma hij zich vervoegde, of ze nu vruchtenijs maakte, dwarsliggers voor de spoon-ails of scheerzeep steeds weer kreeg hij ten antwoord: „Het spijt ons zeer, wg hebben zelf nietste doen. De crisis begrijpt u?" trekking, geen relaties, geen geld niets. Absoluut niets! Jerry zuchtte melancholiek en het klonk alsof deze zucht den tenor zong tegen het basgezang- van de ma^g. *Het was xiiet En Jerry begreep het. In al deze ge vallen maakte hij een lichte buiging, nam zijn hoed af en probeerde het weer ergens anders. Op deze manier hadv hij heel wat in New-York afgewerkt. Nu zat hij hier boven op een bank in het park tusschen het groen en was aan het tobben. In het bijzonder over de kwes tie van- het eten. De Coles stamden uit een oude familie, een der oudsten van het heele land. Dat was historisch. Een van Jerry's voorvaderen had na de over winning bij Yorktown met George Wash ington ontbeten. Onder de tegenwoordige omstandigheden had Jerry graag zijn voorvader cadeau gegeven voor het ontbijt. Maar het ontbijt was reeds op en voor vader reeds lang dood. Dat was ook his torisch. De maag begon opnieuw te knorren. Het klonk zoo luid en boosaardig, dat Jerry uit zijn geschiedkundige overpeinzin gen eenigszins verward opkeek. Zoo dit is dus Flymore Park. Zon der twijfel een bijzonder mooi park. De menschen, die hier woonden, konden leven. Daar beneden liep de Hudson qn als je je een beetje omwendde, kon je in de verte de wolkenkrf»,*<,ra v»n Manhattan zien. Op dit oogenblik gaf Jerry niets om die wolkenkrabbers. Hij was verdiept in den aanblik van een huis, dat tegenover hem aan den anderen kant van den breeden rijweg stond. Het was een groot en mooi huis, opgebouwd in lichten zandsteen. Het lag in een tuin vol bloemen, die er zeer verzorgd uitzag. Iets opzij, dicht bij de straat, bevond zich een gar age. Jerry keek er lang naar. En hoe langer hij keek, hoe duidelijker het tot hem doordrong, dat deze garage niet heele- mael gesloten was. De deur van het hek er voor stond zelfs heelemaad open. Plotseling viel hem iets in. Hij keek naar de sombere lucht.- De zon was reeds onder en het werd al sche merig. Boven Manhattan stapelden don kere wolken zich op, die langzaam nader den. „Dat ziet er naar regen uit", bromde Jerry. „H'm het ziet er zelfs heel erg naar regen uit." Weer keek hij naar de deur van de garage. De gedachte aan een natten nacht op een bank in het park, in de open lucht bezorgde hem kippenvel. Een oogen blik aarzelde hij nog. Toén stond hij vast besloten op en slenterde in de richting van het hui^ om het eens nauwkeuriger te bekijken. Hij zal ongeveer midden op den rg'weg geweest zijn, toen een groote gele auto, met een jonge dame aan het stuur, om den hoek schoot en met een waar ge loei van de claxon op hem afstoof. Wat er nu gebeurde speelde zich in een paar seconden af. De claxon loeide schril en aairhoudend, de dame schreeuwde en de remmen piep ten. Jerry maakte een zijsprong, dien elke artist hem benijd zou hebben. Toch kreeg hij nog een duw van het eene spat bord, die hem deed omdraaien. Twee-, driemaal draaide hij om zijn as. Toen kwam hti tot De aufo stond eveneens stil en hg stond met zijn beide handen om den deurkant geklemd. „Auvo or den drommel!" mom pelde hij. Hij staarde, eenigszins doezelig, in twee groote, grijze oogen, die hem vol ont zetting aankeken. Hoewel hij zijn gedach ten nog niet geheel onder contróle had, ondervond hij toch, dat het geenszins on aangenaam was om ip deze oogen te kij ken. Hij bewoog zich niet. Wat hem be treft kon deze toestand gerust nog een poosje voortduren. De jonge dame kwam langzamerhand tot zichzelf. „UU bent'hoop iktoch niet gewond?" Haar stem trilde en was onzeker. Er lag zooveel schrik en oprechte bezorgdheid in, dat Jerry het liefst de jonge dame op den schouder geklopt zou hebben, als het ware om haar op te monteren en moed in te spreken. Hij deed het echter niet. Hij maakte zijn handen los, bevoelde zijn heupen en keek eens langs zich heen. Gelukkig had het costuum niet geleden. Geen gat, geen scheur niets. En de heup? Nu, mis schien zat er ergens een blauwe plek. Er was in elk geval niets gebroken. „Alles is in orde',, zei hij. „Het spijt me zeer, het was mijn schuld." „O neen." Het meisje schude heftig haar hoofd. „Ik heb denkelijk te hard gereden. Maar weet u, er is hier ogna nooit iemand op den weg, zoodat „Komt er niet op aan." iei Jerry. „Er is ten slotte niets gebeurd. Overigens was het toch mtjn schuld, want ik had moeten opletten. Heusch. Ik ben overgestoken als een slaapwandelaar. Hm Plotseling brak hij af. Wat geeft het ook, dacht hij. Waarom praat ik zoo veel? Direct geeft zij gas en gaat verder. Wat zou ze anders doen? Dus (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5