Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant m AMERIKA'S HULP AAN ENGELAND. „DE OORLOG VAN ROOSEVELT De legerberichten van gisteren. Engelsche luchtaanvallen. 184ste JAARGANG NUMMER 108 WOENSDAG 7 MEI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma s F van de Velde Jr. en G W den Boer AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPER ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent oei week ot I 2.42 per kwartaal Franco per post I 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels »1.65. iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regelt f 0.55, iedere 'egel meer 11 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. Verklaringen van Knox en Stimson. De teekenen wijzen er op. blijkens uit latingen van vooraanstaande staatslieden en de buitenlandsche commentaren, dat de situatie in de Vereenigde Staten zich meer en meer toespitst Twee sohrjjvers van politieke commen taren, die in nauw contact staan met het Witte Huis, Alsop en Kintner, verklaren, naar het D.N.B. uit Washington meldt, dat men rekening houdt met het verlies van de Middellandsche Zee voor Engeland. In Washington raamt men bovendien den termijn, waarin een actief ingrijpen der Vereenigde Staten het moreel van het Engelsche volk zou kunnen sterken en Engeland wellicht zou 'kunnen redden op hoogstens twee maanden. De Washington Post geeft de opvatting te kennen, dat Engeland Gibraltar niet zal kunnen hou den en dat ook een redding van de Brit- sche eilanden door de V.S. geen kans heeft, zoodat voor de Vereenigde Staten alleen maar sprake kan zijn van een openhouden der „levenslijn tusschen Ame rika en Engeland". De republikeinsche senator Nye heeft in een rede te New-York verklaard, die hij tegen deelneming van de Vereenigde Sta ten aan den oorlog hield „Indien de Ver eenigde Staten werkelijk meedoen aan den oorlog, moet deze Roosevelt-oorlog genoemd worden." GROOTERE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT GEVRAAGD. De democratische senator Popper heeft ïn den senaat den wensch geuit, dat presi dent Roosevelt den nationalen noodtoe stand zal proclameeren, opdat de regee ring volmachten als in oorlogstijd ver krijgt. Ook is thans de tijd daar om duide lijker met de Japanners te praten. De Britsche en de Amerikaansche vloot, aldus de senator, moeten zich openlijk in den Stillen Oceaan vereenigen om de Japan- sehe vloot af te sluiten. Amerikaansche bommenwerpers, door vrijwillige Ameri kaansche piloten gevlogen, zouden aan China ter beschikking gesteld moeten worden. Zij zouden dan „Tokio zoo kunne_i teisteren, dat er niet genoeg bleef staan om een vreugdevuur aan te steken". Popper verlangde voorts de bezetting van Groenland, IJsland, de Azoren, de Kaap Verdischc en de Canarische Eilan den, Singapore en Dakar, alsmede het in beslag nemen van de saldi der asmogend- heden in de Vereenigde Staten. RADIOREDE VAN STIMSON. In een radiorede heeft de Amerikaan sche minister van oorlog, Stimson, gister avond het onmiddellijke gebruik geëischt van de Amerikaansche vloot, om naar hij zeide de „zeeën veilig te maken voor de 1 levering van munitie naar Engeland". De veiligheid van de Ver. Staten zoo be weerde Stimson is afhankelijk van de overwinning van Engeland. Alles, wat de Ver. Staten tot dusver tot een zoodanige overwinning heb ben bggedragen, is onvoldoende aan gezien Duitschlands activiteit op den Atlantischen Oceaan de Engelsche le venslijn bedreigt. Wanneer de Ver. Staten wachten tot de macht der Brit sche vloot is gebroken, zal de zeemacht der V.S. er een van den tweeden rang worden. De V.S. mogen niet toelaten, dat de voor Engeland bestemde mu nitie op den Atlantischen Oceaan tot zinken wordt gebracht, aangezien de V.S. voor milliarden wapenmateriaal vervaardigen. De minister van oorlog bevestigde, dat de blokkade van Engeland zoo doeltref fend is geworden, dat daardoor niet alleen de leverantie van wapenmateriaal, maar ook van levensmiddelen uit de Ver. Sta ten voor Engeland in gevaar gebracht wordt. Het géheele leven der Ver. Staten, zoo beweerde Stimson tenslotte, is geba seerd op de vooronderstelling, dat de con trole der oceanen in bevriende handen is. Ter inleiding van zijn i*adiorede, waar omtrent hij overleg heeft gepleegd met Roosevelt, zeidë Stimson, dat Amerika zich geplaatst ziet tegenover een crisis, die het .algeheele gebruik der krachten noodig maakt voor de waarborging van de eigen veiligheid. Duitschland plaatst, zoo beweerde Stimson, de geheele wereld, met inbe grip van Amerika, voor het alter natief te capituleeren of onvoorwaar delijk weerstand te bieden. Wanneer de vloot der Ver. Staten het streven der Engelsche vloot aanvult, lean zij alle Oceanen rondom Amerika veilig maken en daarmede de noodige tijdwinst geven. Stimson noemde den onbeperkten duikbootoorlog „onwettige blokkade", welke de Ver. Staten niet erkennen. Aan het slot van zijn uiteenzettin gen verklaarde de minister van oor log: „Wanneer wy niet bereid zyn offers te brengen en zoo noodig te sterven voor de overtuiging, dat de vryheid van Amerika moet worden gered, kan zij niet gered worden." De minister van marine, Knox, heeft in het Huis van Afgevaardigden verklaringen afgelegd, waarin hij, volgens de „United Press", de vorming van landingstroepen voor de Amerikaansche marine „buiten gewoon belangrijk" noemde. DE STRIJD IN DE LUCHT. Tien Britsche jagers en twee gevechts vliegtuigen zijn gisteren, naar het D.N.B. verneemt, zonder eigen verliezen boven het Kanaal en boven Malta omlaag ge haald. Bij een aanval van verscheidene Engel sche Spitfires en Hurricanes op de Fran- sche Kanaalkust stegen gistermiddag Duitsche Messerschmitts voor den afweer op. Een kort, hevig luchtgevecht ontstond, waarbij de Duitsche jagers in wendbaarheid en trefkracht benevens in de persoonlijke vaardigheid van de vliegers verre de meer dere bleken van hun tegenstanders. Zy slaagden, er in zeer korten tijd in zes Spit fires en een Hurricane neer te schieten en de overige vliegtuigen te dwingen weg te zwenken. Brj een poging om de Nederlandsche kust te naderen, werden twee Bristol Blen heims in een luchtgevecht neergeschoten. Boven Malta verloor de tegenstander bovendien in een kortstondig luchtgevecht drie Hurricanes. VEER BRITSCHE VLIEGVELDEN AANGEVALLEN. Gisteren zun vier vliegvelden op het Brit sche eiland door het Duitsche luchtwapen gebombardeerd, naar het D.N.B. verneemt. Op Lympne kwamen de bommen tusschen geparkeerde vliegtuigen en hangars te recht en vernielden met stelligheid een Hurricane op den grond. Bij het vliegveld West Raynham werden bommen op de kwartieren geplaatst, waar brand uitbrak. Voorts werden hangars en kwartieren van het vliegveld Linton-Upon-Oust verwoest en op het vliegveld Creil twee branden door bommen veroorzaakt. Ten Noordoos ten van Dover werden vier versperrings ballons neergeschoten. MALTA GEBOMBARDEERD. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Het vlieg veld Luca op Malta is vanmorgen door Duitsche bommenwerpers aangevallen. In serie kwamen de bommen op de parkeer terreinen en de startbaan terecht. De wa terleiding ter plaatse werd in scheervlucht gebombardeerd, waarop een hevige ont ploffing met wittige rookwolken volgde. Een hangar in den Noordwesthoek van het terrein kreeg eveneens verscheidene ti*ef- 'i fers. Stalln premier der Sovjet Unie. In de laatste uitzending van nieuws berichten van de Moskousche radio is gisteren naar het D.N.B. meldt een decreet van het presidium van den Oppersten Sovjet der U.S.S.R. voorgelezen. De voor zitter van den raad van volkscommissaris sen der U.S.S.R., Molotof, wordt met het oog op zijn herhaalde verklaringen, dat de vervulling van de plichten als voor zitter van den raad van volkscommissa rissen gecombineerd met de uitoefening van het ambt van volkscommissaris van buitenlandsche zaken, hem zwaar valt, op zijn wensch ontheven van zijn eerstge noemde taak. Door een tweede decreet van genoemd presidium wordt Stalin tot opvolger van Molotof benoemd. Een derde decreet benoemt Molotof tot plaatsvervangend premier. LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. De Londensche berichtendienst noemt als voornaamste doel van de Duitsche luchtaanvallen op Engelsch gebied in den nacht van Dinsdag op Woensdag het Clydedistrict, waar „schade van een ze keren omvang" is ontstaan. Bovendien vreest men, dat ook „een zeker aantal personen schade geleden hebben". _Als verdere aanvalsdoelen van het Duitsche luchtwapen worden genoemd het MerSey- gebied, Noordoost Engeland, Oost Anglia, Zuidwest-Engeland en Noord-Ierland. Een door het Noord-Iersche ministerie voor de veiligheid in het binnenland gepubli ceerd communiqué meldt, dat in de vroege ochtenduren van vandaag boven Noord-Ierland „eenige vijandelijke activi teit in de lucht" is voorgekomen. Eenige bommen op Duitschland. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Zonder dat er zicht op den grond was in Noord- Duitschland, hebben zeer zwakke strijd krachten der R.A.F. in den nacht van Dinsdag op Woensdag eenige bommen neergeworpen. De civiele schade is volgens de tot dusver ontvangen berichten buiten gewoon gering. Militaire schade is niet ontstaan. DE DUITSCHERS IN DE EGEISCHE ZEE. ALLE BELANGRIJKE EILANDEN IN DUITSCHE HANDEN. Het D.N.B. meldt ter aanvulling op het gisteren uitgegeven legerbericht nog dat de voortdurende aanvallen op Liverpool, Belfast en Glasgow aantoonen, dat er voor Engeland geen ontwijken bestaat. Ook de bastions van de Britsche oorlogsindustrie, die het verst van de Duitsche steunpunten verwijderd liggen, krijgen öe trefkracht van het Duitsche luchtwapen in vollen om vang te voelen Voorts meldt het D.N.B. nóg Met de bezetting van de beide groote eilanden Mythilene en Chios door afdee- lingen van het Duitsche leger zijn alle militair belangrijke steunpunten der ei landen in de Egeïsche Zee in Duitsche handen. Tevens is daarmede de verbinding met de Italiaansche steunpunten in den Dodekancrus tot stand gebracht, waardoor tegen eventueele aanvallen van de Britsche vloot in de Egeïsche Zee een h&cht af- weerfront gevormd is,dat zich uitstrekt van Rhodos aan de Zuidwestkust van Klein Azië tot aan de kust van Thessalië, aan den Noordelijken rand van de Egeïsche Zee. Het Portugeesche regeeringsorgaan „Diario öe Manha" komt naar het A.N.P. meldt in zijn jongste militair weekoverzicht tot de conclusie, dat het tot de taak van de Britsche marine behoorde een bezetting van de eilanden in de Egeïsche Zee te voorkomen. Dit falen van Engeland kan aldus dit commentaar slechts verklaard worden door een gebrek aan middelen, een gebrek, dat reeds bleek in den „uiterst ge- ringen omvang" van het Britsche expedi tiecorps in Griekenland. Het Britsche ex peditiecorps heeft nooit het verloop van den slag op den Balkan in aanzienlijke mate kunnen beïnvloeden. De gebeurte nissen in Irak zijn het beste bewijs, hoezeer de ontwikkeling op den Balkan den geest van de Mohammedaansche bevolking heeft beïnvloed. Nog een maand geleden had men een reactie van de regeering te Bag dad tegen de Engelsche politiek voor on mogelijk gehouden. EDEN LEGT VERANTWOORDING AF. In de verkaring, die Eden gisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd, heeft deze naar het D.N.B. uit Stockholm verneemt, o.m. verklaard, dat de Engelsche troepen bij hun komst te Benghazi zoo moegestreden waren en hun voertuigen der mate hadden geleden, dat zij eerst wat moesten uitrus ten en hun voertuigen moesten repareeren. Onder deze omstandigheden was het on mogelijk nog vóorby Benghazi op te ruk ken. Een opmarsch naar Tripolis was uit gesloten. Eden besprak de onderhandelingen welke met de Grieksche regeering zyn,gevoerd over het zenden van een expeditieleger. In de veronderstelling, dat de in Cyrenaica achtergelaten troepen voldoende zouden zijn om tegen iedere bedreiging stand te houden, besloot men aan Griekenland hulp te verleenen. „Als wij Griekenland niet te hulp geko men waren", zoo verklaarde hg, „daii kon den wy niet meer met opgeheven hoofd voortgaan." Ten aanzien van Yoego Slavië verklaar de de minister, dat de mobilisatie aldaar eerst op gang was gekomen, toen de nieuwe regeering aan het roer kwam. Toen was het evenwel reeds te laat Nopens Turkije meende Eden, dat tusschen dit land en En geland vriendschappelijk contact bestaat Ten slotte merkte hg omtrent de gebeurte nissen in Irak op, dat de Britsche regee ring besloten is haar „rechten" in Irak te handhaven. Besprekingen tusschen Japan en Ned. Indië verloopen niet zoo vlot. Uit Tokio meldt S.P.T.Naar ln semi- officieele kringen wordt vernomen, verloo pen de handelsbesprekingen te Batavia tusschen Japan en Nederlandsch-Indië niet zoo vlot als aanvankelijk te Tokio werd gehoopt In verband hiermede wordt te Tokio verklaard, dat Engeland en de Vereenigde Staten de regeering van Nederlandsch- Indië er van weerhouden een meer tege moetkomend standpunt tegenover Japan in te nemen. Amerika verbiedt uitvoer van machines naar Rusland. Associated Press meldt, dat de Ameri kaansche regeering eiken uitvoer van ma chines en werktuigen naar de Sovjet Unie heeft verboden, hoewel de Sovjet regeering alle pogingen in het werk heeft gesteld om de noodige uitvoervergunningen voor de deels reeds maanden geleden bestelde en betaalde machines te verkrggen. Het uit voerverbod wordt verklaard met de ont wikkelingen van den laatsten tijd, o.a. met het sluiten van het JapanschRussisch neutraliteitsverdrag. Voorts heeft de Amerikaansche regee ring alle uitvoerlicentles voor afvalrubber naar Japan en het bezette China zonder na dere opgave van redenen voor ongeldig ver klaard. 3 Na de vlucht van de Britsche troepen uit Griekenland. In de havan van den Piraeus liggen de wrakken van de En gelsche transportschepen, welke tijdens de Duitsche luchtaanvallen vernield werden. (Weltbild - Pax Holland) HET DtJITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht met verscheidene honderden ge vechtsvliegtuigen zware slagen toege bracht aan de voor den oorlog belangrijke doelen in Glasgow en aan de Firth of Clyde, alsmede aan andere Engelsche ha vens. In werven en wapenbedrijven werden zware vernielingen aangericht. Industri- eele en haveninstallaties alsmede ravitail- leeringsbedrijven geraakten in brand. In Zuiöioost-Engeland schoten gevechtsvlieg tuigen gisteren overdag bij duikaanvallen op twee vliegvelden vier jachtvliegtuigen van het type Hurricane in brand en be schadigden een vrg groot aantal op den grond staande vliegtuigen. Tijdens den nacht werden op een vliegveld twee vlieg tuigen op den grond vernield en voltref fers op hangars geplaatst. In het zeegebied om Engeland bracht het luchtwapen een groot patrouillevaar tuig, alsmede een klein koopvaardijschip tot zinken en beschadigde door het neer werpen van bommen twee schepen. In Noord-Afrika mislukte een hernieuw de tegenaanval van de Britten bij Tobroek door het dappere optreden van de Duit sche en Italiaansche troepen. De vijand leed zeer zware verliezen. Een aanval van Britsche pantserwagens op Solloem werd afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers grepen doeltreffend in den strijd te land om Tobroek in. Duitsche en Italiaansche formaties gevechtsvliegers bombardeerden de haven van Tobroek. Succesrijke aanval len van Duitsche gevechtsvliegtuigen wa ren bovendien gericht op Mersa Matroe. In de Aegeïsche Zee bezetten afdeelingen van het Duitsche leger de eilanden My- tilene en Chios. Duitsche gevechtsvlieg tuigen plaatsten in de baai van Soeda, op Kreta, voltreffers op een Britschen kruiser, brachten een groot tankschip tot zinken en beschadigden een ander tank schip zwaar. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant_ en brandbommen op ver scheidene plaatsen in Zuidwest Duitsch land. Militaire schade ontstond niet. On der de burgerlijke bevolking vielen enkele dooden en gewonden. Oberfeldwebel Hahn behaalde in den nacht van 4 op 5 Mei als nachtjager zyn tiende luchtoverwinning. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht no. 335 van gisteren luidt als volgt Een tweede Engelsche poging om de omsingeling van Tobroek te forceeren is mislukt, dank zij de onmiddellijke afweer van de dappere Italiaansch-Duitsche troe pen, die den vijand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Aan het front van Solloem zgn aanval len van vijandelijke tanks afgeslagen. Italiaansche en Duitsche formaties vlieg tuigen hebben herhaalde malen de stellin gen en de haven van Tobroek gebombar deerd, waap een schip van groot tonnage getroffen is. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyrenaica, waar eenige schade werd aangericht. In de Aegeïsche Zee hebben wij de eilan den Amorgo, Anafe, Nios, Tega, Naxos en Paros bezet in de groep der Cycladen. In Oost-Afrika, in den sector van Amba Alagi druk van den vijand, waaraan onze troelen dapper weerstand bieden. AANSLAG VAN VEE. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede. Om de vleeschvoorziening veilig te stel len en met het oog op de voederpositie werd er reeds in vroegere persberichten op gewezen, dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beperking beslist noodzakelijk is, wil men dat voldoende pro ductievoeder voor de melkkoeien en dus voor het veiligstellen van de melk- en vet- verzorging overblijft. Het is bovendien noodzakelijk den aanslag zoo te doen plaats vinden, dat het vormen van een re serve voor den winter 1941-1942 moge lijk is. De leveringsperiode van vee van 25-11- 1940 tot 28-2-1941 en van 1-3-1941 tot 1-7-1941 werd thans verlengd tot 1-12-1941. Bjj het vaststellen van de totale levering en bg de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplichting tot levering wordt re kening gehouden met de leveringen, die tot nu toe plaats vonden. Het normale percentage slacht runderen bedraagt globaal 20 der dieren die méér dan 1 jaar oud zijn. Bovendien heeft de aanslag ten doel een vermindering van den stapel van meer dan 1 jaar oud met ca. 20 wat hetzelfde aantal slachtdieren oplevert als het normale percentage. Het aantal stuks vee boven 1 jaar, dat elk bedrijf moet leveren en dat op elk be drijf op 1 December 1941 hoogstens aan wezig mag zijn, zal aan de belanghebben den zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Voor een gedeelte van den aanslag zul len voor latere levering, contracten wor den afgèsloten. Een enkel Britsch vliegtuig vloog gis ternacht boven ons land. De uitgeworpen bommen richtten slechts eenige glasschade aan woonhuizen aan. Boete van 5000 opgelegd. WEGENS HET INGOOIEN VAN RUITEN. Op den verjaardag van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk zijn, naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bij een Rgksduitscher in Utrecht, eenige ruiten in gegooid. Daar dit geschiedde op een dag, waarop van dit perceel de hakenkruisvlag wapperde,' daar bovendien een en ander voorviel op den verjaardag van den Führer en daar het hier een daad betrof gericht tegen een Rijksdultscher, hebben de betreffende autoriteiten, in verband met het feit, dat de daders niet konden worden opgespoord, boeten van 5000 op gelegd aan tien bewoners van deze stad, van wie verwacht mag worden, dat zij in stemmen met de gepleegde daad. DE CENTRALE KEUKENS. fHet rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat met ingang van 7 Mei per knipkaart van zes dagen van den centrale keukens o.a. drie vleeschbon- nen moeten worden ingenomen in plaats van li^ vleeschbon, zooals eerst was be paald. Dit houdt verband met het feit, dat de vleeschbon nu op 50 gram vleesch in acht dagen recht geeft in plaats van op 100 gram vleesch in 16 dagen. Het rant soen blijft dus gelijk,' terwijl ook de in de maaltijden verwerkte hoeveelheid! geen wijziging ondergaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1