H/iOLESTGEVAAR! VERZEKERT Maak uw tuin productief. De textieldistributie. INCASSO BANK N.V. uw tegen van het doodelijke Si* Derde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 3 Mei 1941 Financieel Economisch Overzicht Conservatieve politiek bij dividenduitkeeringen HET RESERVEEREN VAN WINST. Er zijn nog enkel* Jaarverslagen ge publiceerd. Een zeer gunstig resultaat behaalde de Hollandsche Beton Mg, welker winst 582.260 bedroeg tegen vorig jaa_' 367.390. Hieruit kan een dividend van 15 tegen vorig jaar 10 worden uit gekeerd. Ook hier dus weer een voorbeeld van belangrijke winststijging en dividend- verhooging. Over het algemeen kan men zeggen, dat de betonmaatschappijen na den oorlog een goeden tijd tegemoet gaan, terwijl vele bedrijven ook thans reeds goed van werk zijn voorzien, al vormt de grond- stoffenkwestie een moeilijk vraagstuk. Hierboven maakten wij reeds melding van de dividendverhooging van de Machine fabriek Gebr. Stork. Deze maatschappij boekte een nettowinst van 1.474.860 tegen vorig jaar 1.570.763. Hoewel dus een iets lagere winst werd geboekt, wordt het dividend verhoogd van 8 op 14 hetgeen mogelijk is geworden, doordat er een kleiner bedrag aan de reserve wordt toegevoegd, n.L 500.000 tegen vorig jaar 1 millioen. Er mag echter op ge wezen worden, dat de reservepositie van deze maatschappij op zich zelf reeds gun stig was en dat na toevoeging van de hierboven genoemde 500.000 de reserve f 3% millioen zal bedragen, bij een aan deelenkapitaal van 6.750.000. Op de beurs heeft in de afgeloopen week een tamelijk sterke terughouding bestaan, en hoewel er geen scherpe reactie is inge treden, is de kooplust, die in de vooraf gaande weken aan den dag trad, toch sterk ingekrompen. Ten deele was dit waar schijnlijk het gevolg van de omstandigheid, dat de stopzetting van de noteeringen in Amerikaansche fondsen liquidaties in deze afdeelingen hebben te voorschijn geroepen, waardoor ook de andere afdeelingen van de beurs werden beïnvloed. Daarbij kwam nog, dat volgens vóorloopige berichten plannen in voorbereiding zouden zijn om de vermogensbelasting, die geheel zou worden vereenigd met de verdedigingsbe lasting van 1 Mei af ook van toepassing te brengen op naamlooze vennootschappen. Verder liepen er geruchten over een op handen zijnde staatsleening, waarvan men wist te vertellen, dat deze bestemd zou zijn voor een rechtspersoon, in het bijzon der dus naamlooze vennootschappen. Bij informatie in bevoegde kringen is ons ge bleken, dat daar van een dergelijke uitgif te, althans voor het óogenblik nog niets bekend is. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 I 98%, 99, 98%, 98%. 4 Nederland 1941 I 97%, 97%, 97%. 3—3% Nederland 1938 89%, 90, 88%. Lever Bros 122y4, 120%, 124,114%, 116%. Machinefabriek Stork '186, 200%, 198. Anaconda 22%, 21%, 21%, 22%. Beth. Steel 67, 65%, 66%. U.S. Steel 47%, 46%, 48, 46%, 47%. Koninklijke 249, 245, 255, 239%, 241. A'dam Rubber 271%, 268%, 277, 268,270. Ned, Scheepv. Unie 176%, 176, 180%, 175, 175%. H.V.A. 434, 429, 439, 423%, 425. DeU Mij. 262%, 268%, 267, 268%. Deli Bat. Mf. 200, 201, 200. Senembah 220, 219, 221, 219%. Wenken voor den leek. ERWTEN EN PEULEN. XL De vroege erwten staan nu boven den grond en ondanks minder gunstig, Ja dik wijls koud weer en nachtvorsten, groeien ze door. Deze gewassen verdragen dan ook zeer goed eenige graden nachtvorst. Wel hebben we vaak bij het jonge ge was veel hinder van" vogels, die de jonge plantjes erg beschadigen en soms geheel wegpikken. Het beste is dan om op een handbreedte boven den grond zwart garen te spannen. Dit is misschien niet zoo gemakkelijk te krijgen en in plaats daarvan kunnen we dan het erwtenrijs eerst over de jonge plantjes leggen. Zoodra de erwten en peulen een hand breed hoog zijn, moet het rijs bij deze ge wassen worden geplaatst, maar dan is ook het grootste gevaar voor beschadiging door de vogels geweken. Hebben de plantjes deze hoogte bereikt, dan is het ook ge- wenscht ze aan te aarden. Daarvoor wordt de aarde direct naast de rijen gebruikt, zoodat tegen de plantjes aan weerszijden een walletje en daarnaast een geultje ont staat Ze groeien dan ook gemakkelijk tegen het rijs. Kroten en bieten. Kroten of bieten worden thans gezaaid. We kunnen dit doen breedwerpig, b.v. op een bed ter breedte van 1,20 M., ofwel op rijen. Het laatste verdient de voorkeur; ook al omdat men dan de teelt van dit gewas kan combineeren met die van an dere gewassen, zoodat we twee opbreng sten van denzelfden grond krijgen. Zoo kunnen we o.a. zaaien tusschen de reeds geplante pootuienof kropsla. De rijen ko men dan 35 c.M. uit elkaar. Het zaad wordt ongeveer 2 c.M, diep gezaaid, vooral niet te licht, or..dat de jon ge plantjes naderhand toch moeten worden uitgedund tot op ongeveer 20 c.M. af stand. Voor zomergebruik zaaien we gewoonlijk soorten als: Egyptische platronde, Granaat of Vuurbol, terwijl we voor winterprovisie soorten kiezen als donkerroode bleekblad en Non plus Ultra, De vroege soorten kunnen we reeds eind April zaaien; met de latere soorten wachten we even tot begin Mei. Koolsoorten en knolrapen. De onlangs gezaaide roode, witte, savoye en bloemkool staat nu boven den grond. In dit stadium hebben ze vaak te lijden van aardvlooien. Het eenvoudigste middel om ze door deze gevaarlijke periode heen te helpen is een overbemesting met direct wer tonde stikstof mest. Hiervoor kunnen we p.v. gebruiken: Chilisalpeter of kalk- ammoniaksalpeter, waarvan we pl.m. 1 sno op 5 M2. uitstrooien. Bij aanhoudend droog weer is het ook goed de bedden een paar maal daags te sproeien, want aan nat heb ben deze beestjes het land. We zaaien nu late savoye-kool, spruit- kool, boerenkool en knolrapen, en nemen bij het opkomen van deze plantjes zoo- noodig dezelfde maatregelen. Een nadere omschrijving van speciale punten en hun waardeering. DE BEURS TERUGHOUDEND. De koersstijging op de aandeelenmarkt wordt, zooals men weet, voor een belang rijk deel gedragen door overwegingen, die met de intrinsieke waarde van de fond sen of met het rendement niets te maken hebben. In hoofdzaak komt hier immers het streven naar voren, om vrijgekomen kapitaal bij voorkeur zoo goed mogelijk te beleggen. Maar daarnaast zijn natuurlijk ook de veelal hoogere dividenduitkeeringen een stimulans tot koopen. Dat kan men dik wijls bespeuren, indien bij de aankondi ging van een hooger dividend, zooals b.v. bij Stork het geval was, de koers der aandeelen in korten tijd, belangrijk kan stijgen. Het is stellig van belang, te kunnen constateeren, dat de meestal hoogere di videnden, die over 1940 kunnen worden uitgekeerd, ten volle verantwoord zijn en dat de meeste directies bij het bepalen der uitkeeringen een conservatieve politiek toepassen. Dit blijkt wel duidelijk uit de samenstelling, die dezer dagen is ver schenen van de Amsterdamsche Bank, waarin deze instelling een overzicht geeft van de tot nu toe uitgekeerde dividenden en de winsten, die door de betrokken on dernemingen zijn gemaakt. Het onderzoek heeft betrekking op 143 ondernemingen en er blijkt uit, dat over het jaar 1939 van de behaalde gezamenlijke winst van circa 30 millioen, circa 23.7 millioen aan dividend werd uitgekeerd, hetgeen dus 80 van deze winst uitmaakt. Over 1940 waren deze verhoudingen echter geheel anders. Over dat jaar was de winst be langrijk hooger, n.l. 51.3 millioen, terwijl er 28.9 millioen aan dividend werd be taald, uitmakende 56 van de netto winst. Ondanks de dividendverhoogingen is er dus een belangrijk grooter deel van de winst in het bedrijf gehouden, een po litiek, die onder de tegenwoordige om standigheden zeer zeker te verdedigen is. Men moet immers bedenken, dat een niet gering deel van de hoogere winsten kan worden verklaard, hetzij door hoogere prijzen, waarvan nog maar moét worden afgewacht, of zij op den duur gehandhaafd zullen blijven, hetzij door een uitverkoop van goederenvoorraden, resp. een uitput ting van de voorraden grondstoffen. Ook al is men allerminst zeker, dat het hoo gere prijsniveau zich gedurende een reeks van jaren na den oorlog zal kunnen hand haven, zoodat er in latere jaren, evenals zulks na den wereldoorlog het geval was, verliezen zouden kunnen ontstaan, welker mogelijkheid op zich zelf reeds een voor zichtige financieele politiek noodzakelijk maakt, toch moet met de waarschijnlijk heid rekening worden gehouden, dat ge durende den eersten tijd na den oorldg, de uitgeputte goederen- en grondstoffen- voorraden slechts tegen hoogere prijzen zullen kunnen worden vervangen.' Voor een gelijk gebleven werkkapitaal zou dus in de toekomst 'n veel kleinere goederenvoor raad kunnen worden aangeschaft, dan vóór den oorlog het geval was. Een deel van de winsten, die thans worden ge maakt is dus feitelijk slechts als een schijnwinst te beschouwen. GOUDEN TIENTJES, DIE GEEN GOUDEN TIENTJES WAREN. Maar vergulde halve guldenstukken. Vier verdachten, allén afkomstig uit Lei den, hadden zich gistermorgen voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden om dat zij er van beschuldigd werden getracht te hebben vergulde halve guldenstukken te. doen doorgaan voor gouden tientjes. In slechts één geval was dé oplichting gelukt en waren de vergulde halve .guldenstukken verkocht voor 25 gulden per stuk. De vreug de was echter van korten duur, want de kooper kreeg weldra in de gaten, dat hij beet genomen was. In een ander geval was" getracht drie exemplaren voor een totaal bedrag van 99 gulden te verkoopen. Deze transactie ging evenwel niet door, omdat de adspirant-kooper op tijd zag, dat de gou den tientjes niet echt waren. De officier van justitie vroeg voor twee verdachten veroordeeling van ieder tot een jaar gevangenisstraf en voor de twee an deren veroordeelingen van ieder tot negen maanden gevangenisstraf. Uitspraak 14 Mei. WASSCHERIJ VERBRAND. Donderdagnacht is brand uitgebroken In de stoomwasscherij van de firma Chr. J. Gysberts en Leo van der Huysen, ge legen aan den Velperweg te Arnhem. De wasscherij, alsmede een aangebouwde wo ning, zijn grootendeels uitgebrand. Tijdens het blussching'swerk is een brandwacht door een omvallend stuk muur getroffen en brak daarbij eenige teenen van den rechtervoet. Hij moest in het gemeentelijk ziekenhuis worden opgenomen. GROOT GELDSBEDRAG GESTOLEN. Donderdagnacht bemerkte een nachtwa ker, dat licht brandde in den kelder van een villa aan den Amersfoortscheweg te Bussum. Hij belde aan, waarop hem werd toegeroepeh „Ik zal het licht uitdoen". De nachtwaker, geen onraad vermoedende, ging hierop verder, maar toen hij even la ter weer langs de villa kwam, bleek de keukendeur open te staan. Hij wekte den bewoner en nu kwam aan het licht, dat ingebroken was. Aanvankelijk werd opge geven, dat niets vermist werd, doch thans blijkt, dat een zeer belangrijk bedrag aan geld is ontvreemd. Het juiste bedrag kon- nog niet worden opgegeven. Spinazie en sngblet. Wie in het bezit ls van bovengenoem de stikstofmest, kan hiervan nu ook de zelfde hoeveelheid uitstrooien over de juist opkomende spinazie en de geplante vroege bloemkool. Men moet echter steeds zorgen dat geen korrels op de bladeren blijven hangen, want dit veroorzaakt verbranding. Daarna strooien we het alleen uit wanneer de plan ten absoluut droog zijn. Voor opvolgenden oogst zaaien we nu ook weer spinazie, radijs en kropsla. Spinazie kunnen we niet den geheelen zomer hebben, want wanneer straks de warme dagen komen, schiet zo direct in het zaad. Voor de zomermaanden kunnen we ech ter snijbiet telen. De bladeren hiervan moet men als spinazie bereiden. Dit gewas kan van eind April tot Juli worden gezaaid. We doen dit liefst op rtjen. die een af stand moeten hebben van 25 30 c.M. Van dezelfde plantjes kunnen we meer malen bladeren oogsten. Bekende soorten zijn gewone groene, goudgele en Lucullus. Laatstgenoemd heeft goudgele gekrulde bladeren en is een zeer gewilde soort, G. Middelburg Bezorgers van assurantiën op ie;.er gebied! ZWERTBROEK IN DE N.S.N.A.P. De persdienst van de N.S.N.A.P. deelt mede, dat de heer G. J. Zwertbroek, tot voor kort directeur van de uitgeverij „de Veste" van Nationaal Front, door de par tijleiding der N.S.N.A.P. met de leiding van de uitgeverij harer partij wordt belast. Zooals men zich zal herinneren, is de heer Zwertbroek onlangs om zijn groot- Duitsche sympathie geroyeerd als lid Van Nationaal Front en is hij daarna toegetre den tot de N.S.N.A.P. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt naar aanleiding van de vele vragen, welke door handel en publiek zijn gesteld inzake de artikelen, welke op de textiel- kaart en toeslagkaart en welke op speciale punten kunnen worden aangeschaft bekend, dat hieromtrent thans het volgende is voor geschreven 1. Op de punten der textiel- en/of toe slagkaart zijn verkrijgbaar alle geconfec- tionneerde op punten gewaardeerde textiel- goederen of stof daarvoor en alle soorten garens met uitzondering van a. wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor b. wollen dekens (meer dan 3 natuur- wol bevattend) c. katoenen en graslinnen lakens of stof daarvoor d. alle soorten luiers of stof daarvoor. 2. Op speciale a.k.-punten zijn verkrijg baar Alle geconfectionneerde op punten ge waardeerde artikelen dus geen stof daarvoor met uitzondering van a. wollen dekens, wollen winterjassen en -mantels of 'stof daarvoor b. alle soorten luiers en katoenen en gras linnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen en graslinnen lakens; c. artikelen, welke op b.k.-punten ver krijgbaar zfln (zie onder 3), of stof daar voor d. huishoudelijke artikelen of stof daar voor. 3. Op speciale b.k.-punten zijn verkrijg baar onderstaande geconfectionneerde op punten .gewaardeerde artikelen dus geen stoffen bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), buis (van keper of drill), doktersjas, kapmantel (lang), kappersjas (kort), kappersjas (lang), kiel, koksbroek, koksbuis, labora torium jas, mouwvest (van stof), mijnwer- kershemd (van stof), mijnwerkershemd (tricot of gebreid), overall, serveerschort, sloof, stofjas (kort), stofjas (lang), teeken- jas (kort), teekenjas (lang), uniform 2- deelig (alle soorten), uniform 3-deelig (alle soorten), verpleegstersboorden, ver pleegstersjapon. verpleegstersmanchetten, verpleegstersschort, voorschoot, werkbroek, (van keper of drill), werkhemd zonder Amnestie op het gebied der belastingen en deviezen. In verband met het besluit betreffende amnestie op het gebied der belastingen en der deviezen, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede De aangifte waartoe men ingevolge het besluit verplicht is, moet geschieden op een formulier, dat door den secretaris generaal van het departement van finan ciën is vastgesteld. Dit formulier kan men aanvragen bij oe directeurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bg die van 's rjjks belastingen of bg die der registratie en domeinen, of bjj de in specteurs der directe belastingen of bg die der registratie. Aan dengene die, per soonlijk of door een gemachtigde, reeds aangifte mocht hebben gedaan zonder ge bruik te maken van het vastgestelde for mulier, zal alsnog zulk een formulier wor den toegezonden. Hg dient dit formulier dan in te vullen en in te leveren bg den inspecteur die het hem toezond. Alleen indien hg geen aangifte van deviezen be hoeft te doen, kan hij volstaan met het inzenden van een verklaring, dat invulling van het formulier voor zooveel de deviezen betreft te zijnen aanzien niet te pas komt. Volgens artikel 5, 4e lid, van het be sluit zal een nader onderzoek naar feiten welke met belastingheffing verband hou den, niet plaats vinden. In beginsel zal derhalve een gedane aangifte door den inspecteur zonder verder onderzoek worden aanvaard. De aangever heeft bg een vol ledige aangifte het grootste belang. Immers alleen door zulk een aangifte waarborgt hg zich straffeloosheid wegens overtredingen van bepalingen inzake be lastingen en deviezen. Een onvolledige of onjuiste aangifte geeft hem geen aam spraak op eenige gunst. Met het oog op dit belang van den aangever zal de in specteur, indien blijkt dat de aangifte uit onwetendheid of om andere redenen on volledig of onjuist is, daarop de aandacht van den belastingplichtige vestigen en er op aandringen, dat deze alsnog een volledi ge en juiste aangifte doet. Voor tjjdig inge diende, onvolledige of onjuiste, aangiften kan de inspecteur zijn bemiddeling ver- leenen, ook nadat de voor de aangifte ge stelde termtyn is verstreken. boord, werkjas (van keper of drill), werk pak (van keper of drill). 4. Op speciale H.A.-punten zijn ver krijgbaar Alle geconfectionneerde op punten ge waardeerde huishoudelijke artikelen dus geen stof daarvoor met uitzonde ring van a. Geconfectionneerde luiers, katoenen en graslinnén lakens of stof ter vervaar diging van luiers en/of katoenen of gras linnen lakens alsmede alle andere katoenen stoffen; b. wollen dekens (meer dan 3 natuur- wol bevattend) c. alle kleedingstukken of stof daarvoor. 5 Op speciale g-punten zijn verkrijg baar alle soorten garens. 6. Op speciale b.g.-punten zijn verkrijg baar alle stoffen, aan het stuk dus geen geconfectionneerde artikelen met uitzondering van a. Alle wollen stoffen b. alle katoenen stoffen. 7 Op speciale V.V.W.-punten zijn ver- krggbaar a. Wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor b. wollen dekens (meer dan 3 na- tuurvvol bevattend) c. alle andere wollen stoffen aan het stuk. 8. Op speciale V.V.A.-punten zijn ver krijgbaar a. Geconfectionneerde totoenen en gras- linnen lakens of stof daarvoor b. alle soorten geconfectionneerde luiers of stof daarvoor c. alle andere katoenen stoffen aan het stuk. Met nadruk wordt er derhalve de aan dacht op gevesfigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stof fen, verkrijgbaar zijn op de punten der text'.elkaart en/of toe3lagkaart. Alle stoffen aan het stuk, met uitzon dering echter van alle katoenen en wol len stoffen, zgn op speciale B.K.-punten verkrijgbaar en mogen niet op andere spe ciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale V.V. A.-punten verkrijgbaar en wollen stoffen op speciale V.V.W.-punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden afgeleverd. Hei gefteim DOOR FRANK F. BRAUN. 43 „Maar suiker „De suiker staat op tafel', zei ze. Dora was klaar, ze zette bevend de koffiekan op het rieten onderleggertje. Langzaam wendde ze zich naar de deur. „Een oogenblik", verzocht Kybander. „U, juffrouw Fabreani, was nu heelemaai niet meer .in de kamer. Herinnert u zich dat?" „Ik was buiten en had nog wat in den picnickoffer in te pakken. Zal ik de kamer uitgaan „Nee, maar gaat u maar ginds staan bjj mgnheer Horn. U, mevrouw Fabreani, was nü ook niet meer in de kamer". De generaalsweduwe bewoog haar lip pen, doch ze kon geen woord uitbrengen. „Ik weet het", hielp Kybander haar. „U was in de kamer hiernaast. De deu' moet open geweest zijn, niet waar Zoo e u dus alles, wat hier in de kamer geb> u-de, zonder echter zelf gezien te worden. Klopt dat?" Mevrouw Fabreani knikte zonder iets te zeggen. Haar lippen waren bloedloos en haar hoofd bewoog zich heen en weer. „Gaat uw gang", verzocht Kybander „We moeten het geval precies zoo ensce- neeren, als het gebeurd Is. Hoe was het met u, juffrouw Dora, waar was u, toen mijnheer Fabreani binnenkwam?" „Ik was in de deur. Hij kwam me voorbij". „Wat zei hg Zei h(j wel iets „Hg zei heel kort de koffie al inge schonken? Ik knikte. Ja, zei ik. Ik dacht, dat hij de^ deur zou dicht doen en hij dacht, dat ik hél zou doen en de deur bleef dus open. Toen ik voor de keukendeur ik bedoel voor de keukendeur keek ik om". Ze kon niet verder. Plotseling was al haar kracht verdwenen ze moest weer huilen en wel zoo vreeselijk, dat ze ervan schokte. „Nu", zei Kybander kalmeerend, „daar voor de keukendeur zag jeeerst, dat de deur van den salon niet dicht was. Je keerde om en wilde de deur sluiten. Toen zag je eerst......" Hij trad op zijn teenen naar de tafel en wierp een blik op de gevulde kopjes. Ach ter ieder kopje stond een stoel. De eene was breeder, had een armleuning en een kussen lag op de zitting. H'»r vrouw Fabreani te zitten. Kybander greep ln zijn jaszak. Hij nam er een klein wit zakje uit. Een oogenblik stond hij luiste rend stil. Dan schudde h(j bliksemsnel het poeder uit het zakje in het kopje van mevrouw Fabreani. Toen dat gebeurd was, nam hij een lepeltje en roerde de koffie om. Hij trad weer terug. „Zag u dat, juffrouw Dora" vroeg hij. „Ja, mijnheer", knikte Dora, „precies zoo was het". „Goed", zei Kybander, „doet u nu, wat u toen deed". Dora kwam dichterbij. ..Ik wist, dat me vrouw nooit suiker in de koffie nam", zei ze op klagenden toon. Ik dacht, dat mijn heer Joachim zich vergist had. Hij was weer de kamer uit Ik wilde hem niets vragen hij had me nog pas in de deur zoo kortaf iets gevraagd, en ik dacht, dat hij boos op me was". Ze keek den hoofd inspecteur hulpeloos aan. Maar Kybander hielp haar hier niet. Daarop ging ze naar de tafel en verwisselde de belde kopjes. Het had alles geen zin meer, de hoofd inspecteur wist zooveel, als ze verbergen wilde. De kopjes rammelden. Haar vingers beefden. „Wat deed je verder?" „Niets", zei Dora en wischte met den rug van haar hand een nieuwen stortvloed van tranen weg. „Ik ging de kamer uit". maar hier", beval hfl, „ginds, b(j de toe schouwers. Mevrouw Fabreani-, u bent aan de beurt". De generaglsweduwe trad op de tafel toe. „Niets", zei ze, „ik deed niets. Ik had ook gezien, dat Joachimen ik had later gezien dat Dora de kopjes verwis selde. Ik zweet u, dat ik niets vermoedde en aan geen kwaad dacht. Ik was ver wonderd, dat was alles. Eerst veel la terZe kon niet verder. Angelica sprong het eerst op haar toe en ving haar moeder op. Maar hét was geen onmacht. De gene raalsweduwe gaf zichzelf innerlijk een ruk. „Verder zei ze zelf, „u bent een hel derziende". Kybander nam het kopje, dat Dora van de plaats van mevrouw Fabreani 'op de tweede plaats had gezet, en dronk het leeg. Angelica begreep zonder nadere uitnoodi- ging, dat nu de beurt aan haar was. „Ik zag nog, dat Joachim, net als u nu, het kopje neerzette", zei ze. „Drink Je koffie op, zei hij tegen me, Braubach ls er alwe moeten weg. Hij stond net al u nu. Ik kon, zelfs als ik gewild had, het verkeerde kopje niet pakken. O, het is verschrikkelijk, inspecteur, maar u heeft gelijk. Joachim wilde moeder vergiftigen" „Zoo is het", zei Kybander. „Maar laten we deze scène tot het einde toe spelen. U dronk uw koffie uit. Wat gebeurde eï toen?" Tk kwam binnen", zei Peter Braubach. „Mgn tante kwam op hetzelfde oogenblik uit de kamer hiernaast. Ze pakte haar kopje en vroeg me, of ik dorst had. Ik knikte. Bel dan maar, zei tante Eva, laat je maar een kopje brengen. Maar ik sloeg dat af, nam de koffiekan en schonk me zelf een kopje in. Het was het kopje, waar ik juist voor stond, het kopje, waar Joa chim uit gedronken had". „Zoo is het", zei Kybander nog eens. „U nam tot uw ongeluk dit kopje en er moet nog een restje atropine op den bodem ge legen hebben. 'Niet genoeg, gelukkig, om u te dooden, maar u heeft er een paar slechte uren door te doorstaan gehad". „Ja", knikte Peter Braubach, „maar de slechtste uren waren niet van de ver giftiging". Hjj keek Angelica aan. Angelica keek terzg'de. Ze stond naast haar moeder en aan haar anderen kant stond Otto Horn. Het kon toeval geweest zgn, in geen geval kon het, zooals men Angelica kende, expres bedoeld z(jn toen ze Otto's hand naast de hare voelde, greep ze toe en drukte zgn vingers in de hare. Otto keek haar aan, hij zei niets, maar zgn gezicht verhelderde. (Slot volgt).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9