Verduisieren: Het onderzoek van de zilte gronden in Zeeland. Uw belang in de waag Het beroep van den journalist. Kerk- en Schoolnieuws Besluiten, benoemingen enz. Van Zaterdagavond 21.09 tot Zondagochtend 6.05 Van Zondagavond31.10 tot Maandagochtend 6.03 Da maan gaat morgen te 2.46 onder en komt te 12.37 op (E.K.). Maandag gaat de maan te. 3.20 onder en komt te 13.47 op. De Kruininger polder kan voor 1941 worden uitgezaaid. De Eijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland schrijft in verband met het bericht betreffende het onderzoek van de zilte gron den in Zeeland Het bodemkundig laboratorium van de Wieringermeerdirectie te Medemblik is reeds in het voorjaar 1940 aangevangen met het onderzoek van de zoutgehalten en vóór de tweede inundatie in de oorlogsda gen is het den rykslandbouwvoorlichtings- dienst mogelijk geweest om op grond van da verkregen gegevens aan de landbouwers in deze gebieden adviezen te verschaffen over de in te zaaien gewassen, bemesting, grondbewerking, enz. De samenwerking tusschen de Wie ringermeerdirectie en den Rykslandbouw- voorlichtingsdiensc is een zeer gelukkige geweest en werd voortgezet na de tweede inundatie, nadat het bodemkundig labora torium te Medenblik werd opgeheven en er een landbouwkundige afdeeling van de Noord-Oost-Polderdireetie in het leven werd geroepen. In den zomer 1940 en in het voorjaar 1941 werden wederom een groot .aantal grondmonsters onderzocht op het zoutge halte. Van de uitkomsten van 't onderzoek werd gebruik gemaakt om de landbouwers voor het qultuurjaar 1941 van Voorlichting te dienen. De specialisten hebben zich reeds gedurende meer dan anderhalf jaar veel moeite getroost om het proces van ont- zilting en structuurveranderingen te vol gen. Bij de uitwerking van de cijfers is ge bleken, dat gedurende de wintermaanden van 1940-1941 reeds 80 90 van het zout naar den ondergrond is afgevoerd. Pe zoutgehalten zijn in het algemeen niet meer zoodanig, dat daardoor mis oogsten verwacht kunnen worden. Het is nu vooral de structuur van den grond, die de landbouwers parten speelt. Door het keukenzout wordt de natuurkundige toestand van den bouw voor zeer ongunstig beïnvloed. De geheel© Kruininger polder c.a. kon evenwel voor 1941 worden ingezaaid,' zij het dan ook, dat vooral by de grondbewer king bijzondere regels in acht genomen moesten worden. De rijkslandbouwvoorlichtingsdienst heeft een drietal proefvelden in dit gebied ge projecteerd. Twee daarvan zijn struetüur- verbeteringsproefvelden en één is een ge wassen proefveld. Ook hierover werd met de landbouwkundige afdeeling van de Noord-Oost-polderdireotie overleg gepleegd. Door de reeds sedert najaar 1939 be staande samenwerking tusschen deze af deeling en den voorlichtingsdienst in Zee land is de mogelijkheid geschapen dat al het mogelijke zal worden gedaan voor een Spoedig structuurherstel van deze gronden. Men kan er van overtuigd zyn, dat'ook de betrokken landbouwers in alle 'opzichten zullen medewerken. Besmettelijke ziekten, In de week van 20 tot en fhet 26 April kwamen in de provincie Zeeland twee ge vallen van besmettelijke ziekten voor, hl. te Goes een geval van diphtherie en te Krabbendijke een geval van roodvonk.. Walcheren ARBEIDSBEMIDDELING. ARNEIiUIDEN. Met de inwerkingtre ding van de nieuwe regeling inzake de ar beidsbemiddeling is de heer A. Buijs Jzn. eervol ontslagen als agent in deze ge meente van de arbeidsbemiddeling. Bijna vanaf de inwerkingstelling der arbeids beurzen was hij daaraan verbonden eerst als correspondent daarna als agent. In deze periode heeft de heer Buys dujzenden per sonen ingeschreven en gehandeld, hen hel pend zooveel het hem mogelijk was, wat niet altijd eenvoudig was met de zeer gemengde bevolking welke deze gemeente huisvest. Zelen zullen hem dan ook onge twijfeld bij zijn heengaan waardeerend her denken als de man die op elk oogenbllk van den dag hetzij 's morgens of 's avonds laat zooveel mogelijk hielp. .oJWIEL GESTOLEN. 'T ZAND. Nog steeda wordt niet genoeg gepast op de rijwielen. Donderdagavond werd weer een rijwiel bij daglicht gestolen uit een voortuin aan de N. Vlissingsche xveg. LOOP DEK BEVOLKING. KOUDEKERKS. De loop over de maand April 1941 was als volgt Ingekomen M. A. Alewijnse, C 11, cal culator van Vlissingen A. Dekker, E 818, vertegenwoordiger, van Bergen op Zoom J. C. Geensen, D. 99, huishoudster, van Haamstede C, Volbeda, D 224, zonder van Middelburg L„ Huijssoon, D 25, eleetr, lasseher van Middelburg J. Jan- se, D 107, meubelmaker van Middelburg H. Vinke, E 195, loodgieter van Middel burg J. J. de la Vienna, D 139, banket bakker van Middelburg B. J. Buys, 63. meubelmaker van Midielburg U. J. Pots, E 330, koopman van Middelburg S. W. Castel, r 11, kinaerjuffrouw van Middelburg Ch. C.. Th. Schlüter, E 11, be. drijfsleider van Middelburg J. J. Schlü- ter8 E IV hotelhouder van Middelburg j M. D. P. L. Hackenberg, E 107, juwelier van Middelburg J. Kastelerjn, D 127, zon der va.n Middelburg J. Nustelerjn, E 359, electr. lasseher van Vlissingen J. J van den Bos, B 367, zonder van Vlissin gen J. L. van Smaalen, B 190, metaal draaier van Vlissingen A Bedet, B 342. scheepstimmerman van Vlissingen S. de Hond, C 46, zoyeter van Middelburg A Westdorp, D 66, zondeir van Serooskerke J. M. van den Hoek, E 858, arts van O. en W. Souburg S. A. van Houte, E 69, dienstbode, van O. en W. Souburg C. Reus, B 439, bureau-ambtenaar van Vlis singen W. Wamellnk, C 23, monteur van' Vlissingen R. van Roo, D 124, meubel maker van Middelburg H. J. Smits, B 391, hotelhouder van Vlissingen G. R. Paulsen, B 391, zonder van Vlissingen T. Slagboom, B 289, Bankwerker van Dor drecht A Coppejans, D 128, drukker van Middelburg L. E. M. van Loon, E 153, monteur van Vlissingen P. van den Boo- gaart, D 167, koopman van Vlissingen H. H. M. Koetsier, E 1993, winkelierster van Mi lelburg J. H. Glas, E 193, koop man van Middelburg B. C. Compeer, E 191, ketelmaker van Vlissingen F. van Aartsen, E 325, huishoudster van Middel burg H. V. Hogerzeil, C 4Q, zonder van Arnhem J. Leynse, C 58, tuinier van Mid delburg J. Janse, B 136, fabrieksarbeider van Biggekerke. Vertrokken A Prins, D 66, winkelier naar Middelburg A F. Scheelings, D 167, tsrreinwachter naar Veere M. M. Schee lingsGroene veld, D 167, zonder naar Haarlem G. Eversen, B JL4, scheepsbou wer naar O. en W. Souburg W. Wisse, E 57, fabrieksarbeider naar O. en W. Sou burg F. Dekker, C 46, tuinder naar Se-, rooskerkeL. Muré, B 367, electrielen" naar.Alphen a. <L Ryn C. P. den Otter, E 32, schrijver dir bel. naar Roosendaal J. Jansen, A 166, timmerman, naar Wa terlandkerkje M. A. Goedbloéd, D 181, zonder naar Veere F. H. Lems, A 168, Loods N.L. naar Vlissingen J. van Ste- vendaal,A 64, landarbeider naar Vogel waarde J./P. Geldof, C 38, timmerman njiar Middelburg C. Heymans, E 862, teekenaar naar Vlissingen ;\3, van Molen broek, E 362, zonder naar Vlissingen 5 F. van Molenbroek, E 362, zonder naar Vlis singen A. J. Maaskant, E 362, teekenaar n. O.- en W.-Souburg; J. Noordanus, E 362, teekennaar naar VlissingenA de Visser, D 91, zonder naar St. Laurens W. F. J. Coopman, B 369, bankwerker naar Vlis singen A E. Huyslces, E 72, zonder naar MiddelburgJ. Bernaards, C. 4, bankwer ker naar Vlissingen \7. Corstanje, E 396, zonder naar Middelburg A. P. Doek- heer, E 196, ambtenaar ter secretarie naar Hoofdplaat. LOOP DER BEVOLKING, SINT LAURENS. In de maaand April 1941 zyn ingekomen: lg. M. Bijl en gezin, kleermaker, uit Middelburg, Emma- straat 6, naar Noordweg B 155 O. S. Jan sen, zonder beroep, uit Middelburg, Koe- poortstraat 19, naar Noordweg B 28 P. J. B. M. Waterings, zonder beroep, uit Mid delburg, Gravenstraat 1, naar Noordweg B 155cG. de Waard en gezin, huisknecht, uit Middelburg, Rouaanschekaal 55, naar Noordweg B 192 N, J. loodde; zonder be roep, uit Oost- en West-Souburg, Triton- scheWeg:2, naar Seisweg A 37 C: Jonge- pier, dienstbode, uit Middelburg, Veersche- weg 215, naar Noordweg B 109 A. de Vis ser en gezin, zonder beroep, uit Koudeker ks D 91, naar Noordweg B 16 J. Geldof, landbouwersknecht, uit Serooskerke B 66, naar Seisweg A 87. Vertrokken: M. "Walraven en ge zin, schilder, van Van Clttersstraat A 55 naar Middelburg, Lange Noordstraat .53 M. Labputjère, dienstbode, van Noordweg B 163 naar Vlissingen, Badhuisstraat 107; J. Krijger, landbouwer, vanSeisweg A 32 naar Grflpskerke A 120 C. J, de Vufjst en gezin, zonder beroep, van Noordweg B 16 naar Haarlem, Van Egmondstraat 15 F. van de Boogaart, koopman, van Noordweg B 89 naar Koudekerke, Breeweg D 167 C. Buijs, van Noordweg A 102 naar'Vrou wenpolder B 131L> Marinlssen, zonder beroep, van Nadorst B 130 naar Middel burg, Molenberg 23 W. Vogel, leerling- verpleegster, van Noordweg A 98 naar Renkum, Stichting Wolfhezé. LOOP DER BEVOLKING. WESTKAPELLE. De loop der bevolking in April was als volgtIngekomenTan netje Verhage, dienstbode, .van Zoutelan- de, Cor.-elia Roelse, dienstbode, van Am sterdam. Jacomina Boogaard, zonder be roep, van Amsterdam. Vertrokken'; Pieternella Wester beke, dienstbode, naar Domburg. Jacob Simonse, landbouwersknecht, naar Dombürg. Jan Evers Wander, wachtmeester marechaus see, naar Arnemuiden. Gevonden voorwerpen. WE STKAPELLE, Een zilveren speld. Inlichtingen te bekomen bij A van Peene, Noordstraat B 103. Zuid-Beveland De Raad van Baarland vergaderde. Aanleg van trottoirs. Beschoeiing van de haven. BAARLAND. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente voltallig onder voor zitterschap van burgemeester Vogelaar. Voor zoover de middelen zulks toelaten zal ook wijk A deeien in de geneuchten van een trottoir. Van de opbrengst der te vellen boomen voor wjjk B zal nieuw ma teriaal worden aangeschaft voor aanplant aan weerszijden van de Dorpsstraat De door de betegeling vrijkomende steenen zul len bfl inschrijving worden verkocht, be houdens eenige reserve van het beste ma teriaal voor de gemeente. De bouw van het gymnastieklokaal ls, voor wat het timnier- en metselwerk be treft gegund aan den heer Joh, de Mol en voor wat betreft het schilderwerk aan den heer A. L. v. d. Repe. Indien mogelijk zal dit jaar de Nieuwe Weg in zyn geheel wor den overgeteerd. Verder deelt de voorzittei mede, dat pogingen in het werk worden gesteld tot aanstelling van een tweede leerkracht aan de O. L. school. Aan de gemeente is ontheffing verleend van do uitvoering van het besluit tot bestrijding van wandgedierte, Het raadsbesluit tot /SSfc, ELEGTRISCHE pjr GASAANSTEKER l J C.afèndpleir - Den Haa<, WIK TELEfÓÖN 1-80826 wijziging der Winkelsluitingsverórdening wordt ingetrokken. In principe wordt besloten tót het plaat sen van een nieuwe beschoeiing aan de zuidzijde van de haven. De heeren De Mol en De Vriend vinden dit een noodzakelijk werk, dat misschien tevens kan dienen om de haven naar het zuiden een stukje te vergrooten. Voorts wordt zonder hoofde lijke stemming besloten tot wijziging van het Arbëidsovereenkomstenbesluit, de Al- gemeene Politieverordening, de Veldwach tersverordening, begrooting dienstjaar 1940 en 1941. Aan den agent der arbeids bemiddeling wordt wegens opheffing der bétrekking als zoodanig eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Mei 1941. Evenals vorige jaren wordt een bedrag uit de gemeentekas beschikbaar gestald van 2,per werklooze. de rondvraag informeert de heer De Mol naar de regeling der uitreiking van de persoonsbewijzen. Er zal getracht wor den zooveel mogelijk den burgers ten dienste te zyn, doch in ruil daarvoor wordt algeheels medewerking van de burgers ge vraagd. Op verzoek van den heer De Vriend zal worden overgegaan tot plaatsing van een bordje bij het beteelde: dorpsplein, teneinde te voorkomen dat het vee los kan loopen over het dorpsplein. Sedert onze oprichting hebben wij twee methoden tegen elkaar af gewogen. En wat hef zwaarst was hebben wij het zwaarst laten wegen: niet het snel behalen van hooge winst, doch een groeiend ver- tromoen b(j onze cl'ënteele, door ons systeem, van een kjeAnere winst marge ten voordeele van kwaliteit. FIRMA DE HEER MUXZER TE YERSEKE. YERSEKE. Vrijdagmiddag bracht de Beauftragte van den Rijkscommissaris, de heer W. Miinzer, vergèzeld van zijn secre taris, een bezoek aan Yerseke. Zy werden ten gemeentehuize ontvangen door hét voltallig college van B, en W., terwijl ook speciaiteiten op het gebied van visschery aanwezig waren.'Er werden langdurige be sprekingen gehouden betreffende de vitale belangen van Yerseke, alsmede over de maatregelen inzake qesters, mosselen en slippers en het vervoer daarvan in ver band met de voedselvoorziening. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het mosse- jen-eonservenbedrijf van de firma De Leeuw—^Geluk. LOOP DER BEVOLKING. BORSSELE. De loop der bevolking over de maand April was Ingekomen Leuntja van Oosten, ïfolle- poldersohedijk 3 uit Kapelle, Schorè F 28 Johannes C. van Stee, Borsselsche- dyk 48, uit Qvezande, B 74 Jozina Ver- mue, Borsselschedyk 48, uit Heinkenszand B 162 Ambrpsius F. Spiejier, Korte Noordweg 9, uit Ovezande A 190 Jo seph Spitters, Plein 58, uit Philippine, Gritscha Ereedstraat A 99a. KETTINGHANDEL IN GEZOUTEN VARKENSPOOTJES. Een controleur by een abottoir in Noord- Holland bemerkte, dat gezouten varkens pootjes voor veel te hoogen prijs te koop werden aangeboden. Hij onderzocht een en ander en kwam daarbij al spoedig op het spoor van een kettinghandel,waarby binnen enkele weken de prijs van -0,27 per kg. tot 1,10 per kg. was opge dreven. De handelaar P. J. T. kocht van een groote vleeschwarenfabriek ruim 1100 kg. gezouten varkenspootjea voor den norma len prijs van 0,27 per kg. Een gedeelte verkocht hy voor 0,40. per kg. aan den vischhandelaar D. H. te Amsterdam, de rest ging voor een iets hoogeren "prijs naar den handelaar O. Beide partijen wer den opgekocht door den slager K. te Am sterdam voor 0,65 per kg., die er wel weg mee wist. Voor 1,10 per kg. ver kocht hij de varkenspootjes in zijn winkel aan het publiek en voor 0,85 per kg. stond hij eenige vaten aan een collega af. De speurzin van den controleur van het abattoir leidde er toe, dat de geheele partij varkenspootjes in beslag wérd ge nomen, De verschillende tusschenpersonen in den ketting werden, naar gelang van hun medewerking, met boeten van 50 tot f 175 gestraft. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Donderdagavond is de 25-jarige L, Vons te Vlaardingen van zyn werk bj de radio- centrale aan de Westhavenkade naar zyn huis vertrokken en vermoedelijk door de duisternis misleid, in de haven geloopen Gistermorgen omstreeks vflf uur werd door zijn vrouw bij de politie aangifte van de vermissing gedaan. Aangenomen kan wor den dat de man in de hayen is verdronken. Regeling van staatswege. Verschenen is thans het besluit van den seoretari8-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten betref fende het beroep van journalist (Journa- listen besluit). Hierin wordt olm. bepaald Eerste afdeeling- HET BEROEP VAN JOURNALIST. Artikel 1. (1) 'Het bij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredac teur medewerken aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuws bladen of van aldaar uitgegeven tijdschrif ten, welke voorlichting geven op het ge bied van het volksleven, is, onverschillig of zulks geschiedt door artikelen, berich ten ofillustraties, een openbare taak, welke, voor wat betreft de daaraan ver bonden beroepsplichten en -rechten, by dit besluit van staatswege wordt geregeld. (2) Zij, óp wie deze taak rust; worden journalisten genoemd. Niemand is gerech tigd zich journalist te noemen, die niét overeenkomstig artikel 7 in het beroeps register is ingeschreven. (3) Ale journalisten zyn in het Verbond van Nederlandsche. Journalisten vereenigd. (4) Het Verbond van Nederlandsche Journalisten waakt er over, dat de be- roepsgenooten elk voor zich hun plichten vervullen, en zorgt voor him rechten .en hun welzijn. Artikel 3, (1) De in dit besluit omtrent nieuws bladen gegeven bepalingen zjjn eveneens van toepassing ten aanzien van tijdschrif ten, welke voorlichting geven op het ge bied van het volksleven. Artikel 4. Onder „medewerken aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het „volksleven" wordt mede verstaan het verrichten van zoo- danigen. arbeid, indien deze niet in het be drijf van een nieuwsblad of van zoodanig tijdschrift plaats vindt, dpeh bij een on derneming, welke bestemd is artikelen, berichten of illustraties aan nieuwsbladen of rijdschriften, als vorenbedoeld te le veren. Tweed© afdeeling. HET TOELATEN TOT HET BEROEP VAN JOURNALIST. Artikel 5. (1) Journalist kan slechts zijn hij die 1) Nederlander is 2) den leeftyd van 21 jaar heeft be reikt -3) vakopleiding heeft genoten 4) de eigenschappen bezit, welke noodig zyn om de taak van het voorlichten der openbare meening te vervullen. Artikel 6. (1) Vakopleiding heeft genoten hij, die gedurende ten minste een jaar by de re dactie van een nieuwsblad of by een on derneming, als bedoeld in artikel 4 in het bezette Nederlandsche gebied is opgeleid en daardoor de voor een journalist ver- eischte kennis heeft verworven (leerling- journalist) en dit kan aantoonen dqor een getuigschrift der redactie. De opleiding by een in het buitenland uitgegeven nieuwsblad kan door het Verbond van Ne derlandsche journalisten gelijkgesteld wor den met de opleiding by een in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuws blad. Artikel 7. (1) De toelating tot het beroep van journalist geschiedt op gedaan verzoek door de inschrijving in het beroepsregister van journalisten. (2) Dit beroepsregister wordt ten-kan tore van het Verbond van Nederlandsche journalisten bijgehouden. Derde afdeeling. UITOEFENING VAN HET BEROEP VAN JOURNALIST. Artikel 12. (1) Journalisteh zyn verplicht hun be roep naar eer en geweten uit te oefenen en zich door hun gedrag zoowel in als buiten hun beroep de achting waardig te toonen, welke het vereischt. (2) Het is de taak der journalisten de stof, welke zy behandelen, waarheidsge trouw weer te geven en naar hun beste weten te beoordeelen. Artikel 13. Meer in het bijzonder zyn de journalis ten verplicht al datgene uit de nieuwsbla den te weren 1) Wat persooniyke of groepsbelangen op een der openbare meening misleidende wyze met gemeenschapsbelangen ver wart 2) Wat er toe leiden kan de belangen of het streven naar gemeenschap van het Nederlandsche volk, zyn cultuur óf eco nomisch leven te verzwakken of de gods dienstige gevoelens van anderen te kwet sen 3) Wat de eer of het welzijn van een ander wederrechtelijk aantast of zyn goe den naam schaadt 4) Wat om andere redenen in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Artikel 14. De uitgever van een nieuwsblad kan een journalist by overeenkomst verplichten tot het in acht nemen van richtlijnen ten aanzien van het princjpieele karakter van het nieuwsblad. De openbare plichten en rechten van een journalist, welke voort vloeien uit de artikelen 12 en 13, kunnen door deze richtiynen in geen geval wor den aangetast. Artikel 17. De hoofdredacteur is verplicht, in over eenstemming met den inhoud van zyn ar beidsovereenkomst en met eventueele aan vullende instructies vai den uitgever, een schriftelijk plan van werkverdeeling op te stellen, waaruit moet blijken welk gedeelte van den redactioneelen arbeid elke journa list moet verrichten en in hoeverre deze tegenover andere journalisten de bevoegd heid bezat hun aanwijzingen geven. Artikel 18. De journalisten van feen nieuwsblad dra gen voor den redactioneelen inhoud daar van in zooverre de beroeps-, straf- en ci- viel-rechteiyke verantwoordelykheid, ala zy de bydragen daartoe zelf hebben gei leverd of deze tot opneming hebben aan gewezen. TUCHTRECHTELIJKE BESCHER MING VAN HET BEROEP VAN JOURNALIST. Artikel 20. (1) Elk journalist is krachtens zyn in schrijving in het beroepsregister lid van het Verbond van Nederlandsche Journalis ten. (2) Het Verbond van Nederlandsche Journalisten is een rechtspersoonlijkheid bezittend publiekrechtaljk lichaam. Zy zetelt en is gevestigd té 's-Gravenhage. Artikel 26. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten kan een journalist bestraffen mét waar schuwing, geldboete en doorhaling van de inschrijving in het beroepsregister. KERKENBOUW IN DEN NOORD-OOST-POLDER. Binnen afzienbaren tyd is de Noord- Oost polder geheel drooggelegd. Dan ko men de boeren en landarbeiders dezen nieuwen grond bevolken en is het de ty'd dat de kerkgenootschappen hun geestelyk werk aanv ngen. Over dit werk schrijfthet Maandblad van de vereenigingen van kerkvoogdyen ln de Nederlandsche Hervormde kerk o.m.: „Dit beteekeyt, dat er nu reeds een vast plan voor hunne geesteiyke verzorging zou moeten zyn, dat direct zou kunnen worden uitgevoerd, zoodra dit noodig is. Natuurlijk, heeft die Nederlandsche Her vormde kerk ook in dezên een groote taak. Dit is evenwel nog maar een zeer kleine zaak in vergelijking met het feit dat bin nen enkele jaren een vyftal Nederlandsche Hervormde kerken in dit droog te leggen gebied gebouwd moeten zyn. Is onze kerk in beide opzichten gereed? Dat is o.i. noch ten aanzien van het één noch van het andere het geval. Daarvoor kunnen wellicht verzachtende omstandigheden worden aangevoerd. Als zoodanig kunnen de oorlogsgevolgen ge noemd worden en de daaruit voortge vloeide door het bestuur der kerk Uitge schreven noodcollecte, waarvan de op brengst besteed wordt ter tegemoetko ming ln de bedrijfsschade die de gemeen ten hèeft getroffen welker kerkelijke ge bouwen door het oorlogsgeweld zyn ver nietigd of heschadigd. Wij betwijfelen het echter of zonder de hier genoemde omstan digheden, de kerk voor de geesteiyke ver zorging ook door middel van kerkbouw in den hier genoemden polder, gereed zou zijn geweest. Hier is dus iets niet in orde. De schuld der kerk ten aanzien van deze hare nalatigheid, kan o.i. dan ook niet worden ontkend. Daar zijn hier en daar in de kerken col lecten gehouden voor het bovengenoemde loei. Slechts weinige gemeenten hebben in dit opzicht iets gedaan. En weet ge wat onder dit alles naar voren treedt Dit dat wanneer de oorlogsgolf niet over ons land was gekomen, de collecte-opbrengst voor kerkbouw in den Urker-polder wei niet hooger zou zijn geweest dan nu het geval is. Daartoe is vermeld!ngswaard, dat De hulpkommiezen P. J, J. Grootzwa gers en W. Gijsselman beiden te Groes- beek en C. J. H. Klanderman en A. C, tJroviiy belden te Dinxperlo zyn met ingang van 1 Mei overgeplaatst naar Hansweert, ae zeer geteisterde gemeente Rotterdam, de eerste was die r.è. 10 Mei 1940 een be langrijk bedrag voor lte.kbouw in den nieuwen" polder aan den penningmeester van het Zuiderzeefonds heeft doen toeko men. Ooit de provincie Zeeland, vooral in het land weer men weet wat het betee- kend geen kerk te hebben, heeft men door daden getoond, wat men gevoelt voor het belangrijke doel dat met het Zuiderzee fonds wordt beoogt. Dit is toch alles we! zeer teekenend. Een nadere verklaring voor deze offervaardigheid is niet noodig. Ook niet voor het feit, dat zoovele niet getroffen gemeenten in dezen nog niets gedaan hebben. Het gaat in het droog te leggen gebied dat straks bezet zal vvorder door men- schen, om Evangelie enkerk beide. Wanneer in dat gebied de noodige tem pels worden opgetrokken, zoodat op den dag des Heeren landbouwers, arbeiders en andere burgers, die behoefte gevoelen aan het Evangelie, door de prediking der Ne derlandsche Hervormde kerk, in die be hoefte kunnen worden bevredigd, dan ia deze zaak in orde, en heeft straks onze kerk aan haar roeping in dezen zin vol daan. Wanneer dat eriiter niet op voldoende wyze mogelijk zal zyn, dan is en blyft dat Ie schuld der herk. Moèen alle organ©- in onze kerk zich .inspannen en er voor zorgen, dat dtz© schuld geen1 geval ontstaat KOUDEKERKE. Abonnementen en advertentie» voor de Provincial© Zeeuwsche Oourant worden aangenomen door den Agent. A D, WIELEMAKER, f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3