r Het resultaat Koopt veilig! STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vliswnien. «Z E E L A N D» STADSNIEUWS Goes. De Qoessche feest Tremie-uitkeering Agenda verkoopingen en verpachtingen. Bioscopen EEN DROEVE PLECHTIGHEID. In de oorlogsdagen van Mei 1940 zijn op de Algemeene Begraafplaats ter aarde be steld de stoffelijke overschotten van vijf Fransche militairen, die vlak btf het "kerk hof gesneuveld zijn, ten deele door het in brand geraken van een auto. In de ernstige dagen van den krijg konden deze mannen niet worden gekist en werden zy zoo in een gemeenschappelijk graf gelegd. De burgemeester heeft thans het initia tief genomen, deze overledenen naar de R.K. begraafplaats over te brengen. Dit droeve werk heeft gisteren plaats ge had. De repten van de vijf Franschen zijn des morgens opgegraven en in drie kisten geborgen. Gisteravond zfln de kisten in drie lijkwagens geplaatst, welke gevolgd werden door een rijtuig, waarin de burge meester, mr. dr. J. van Walré de Bordes had plaats genomen. De droeve stoet ver liet te 7 uur de algemeene begraafplaats en trok naar het R.K. kerkhof aan den Seisweg. Hier was een gemeerschappelijk graf in gereedheid gebracht, waarin de drie kisten werden geplaatst, terwijl pastoor Voorham de absolutie verrichtte. Een drietal bloemstukken dekte de kis ten. DE WEDEROPBOUW. De vorige week heeft de stichting: „Her bouw Middelburg" een aantal gedupeerden, die zich in principe bereid hadden ver klaard, te herbouwen, een financierings plan voor den herbouw doen toekomen. Naar aanleiding hiervan hebben thans vier aangeschrevenen definitief besloten dezer dagen tot herbouw hunner verloren panden over te gaan. OPENBARE LES VOLKSZANGSCHOOL. Maandagavond zal, de jaariyksche open bare les van de Volkszangschool, onderaf- dteeling van „Uit het VolkVoor het Volk" in den Schouwburg plaats hebben. Het programma vermeldt voor de pauze zang van de leerlingen der eerste en tweede klasse, namelijk een viertal afzonderlijke liederen en de Klndercantave „De Poppen kast" en na de pauze zullen de leerlingen der derde en verde klassen zich laten hoo- ren. Na een tweetal liederen zullen deze ten gehoore brengen „Middelburg ver saagt niet" van den directeur, den heer A. Bosdijk. De tekst van dit werk slaat geheel op het gebeuren van Mei van hei vorig jaar, maar staat ook in het teeken va.r. den moed om vooruit te blikken en voort te werken. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 25 April1 Mei zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: J. de Vries, chauffeur, KalveVmarkt 8, van Arnemuiden; A. E. Hertoghs, geb. Vos, zonder, Noordsingel 3.04, van Breda; M. Potter, echtgen. en 3 'kind, monteur, Kanaalweg 8, van Vlissingen A- Lig- tendag, landarbeider, Korte Delft 29, van St. Annaland L. Beun, geb: Marinissen, zonder. Molenberg 23, van St. Laurens; S. C. Koster, huishoudster, Veerschesin gel 9, van Vlissingen; J. J. Lameijn, echt- gen. en 1 kind, koopman in manufacturen, Nadorstweg 24, van Vlissingen mej. A. E. Huijskes, zonder, Seisdam 14: van Koude kerke, Vertrokken H. G. W. Nigtevecht, schrijver Rijks waterstaat, van Langeviele 67 naar Njj-' megen, Groenestraat 36; N. Vader, dienst bode, van Oostkerkplein 6a naar Den Haag, Sweellnckplein 7; R. Blommaert, echtgen. en 4 kinderen, predikant, van Molenwater 107 naar Leiden, Boerhave- iaan 87; mej. J. P. de Groot, winkelbe diende, van Veersche Singel 148 naar Dor drecht, Ffegatstraat 12; A, Goedbloed, geb. Van Boven, en 1 kind, zonder, van Veersche Singel 40 naar Vlissingen, Sot- tegemstraat 89; mej. A. F. de Regt, zon der, van Pijpatraat 3 naar Driebergen- Rijsenburg, Trasiij mej. J. E. de Regt, zonder, \^an Pijpstr. 3 n. Briebergen-RÖ'sen- burg, Traaij 1; mej. M. W. Tromp, zon der, van Veersche Singel 148 naar Drie wegen, Baandijk 94; A. J. den Boer, J.l verpleegster, van L. Giststraat 13 naar Temeuzen, ziekenhuis; mej. J. W, van Wallenburg, dienstbode, van Dam 10 naar Veere, Kade 77A. Beckers en 1 kind, ambtenaar, van Dam 47 naar Vlissingen, Irlslaan 28; J. van Loenen, echtgen. en 2 kinderen, van Jacob Catsstraat 23 naar Vlissingen, Margrietenlaan 54; P. J. de Buisonjé, 1.1. verpleegster, van Meidoom- laan 16 naar Delft, Koepoortstraat 50; mej. E. M. J. P. Groosman, steno-typiste, van K. Delft 26 naar Den Haag, Alber- tinestraat 2; Th. Schut, vmonteur, van Vlisslngsch Wagenplein 14 naar Den Haag, D. Bierkaai 13; M. J. van Steenhuvjsen, zonder, van Singelstraat 16 bov. haar Krimpen a. d. IJsel, Nijverheidsstraat 20; mej. H. J. van der Kleijn, zonder, van Houtkaai 15 naar Oostkapelle, Domburg- sche weg B 157; P. J. W. Biesen, echtgen. en 3 kinderen, van St. Pieterstraat 24 naar Utrecht, K. Jansstraat Ibis; J. P. Leijnse, echtegen. en 1 kind, vah Bo- gardstraat 17 naar Koudekerke, Nieuwe Vlissingsche weg E 191; mej. T. Marinis sen, zonder, van Noordweg 81 naar St. Laurens B 130; H. P. Staal en echtgen., directeur Arbeidsbeurs, van Penninghoek- singel 61 naar Groningen, Paterwoldsche weg 103a; A. P. van Meerendonk, 1.1. verpleegster, van Pennlnghoek 13 naar Soest, Sanatorium Zonnegloren; D. Wis- kerke, ass. Ryicslandbouwconsulent, van Langeviele 65 naar Koudekerke 't Zand D 121; S. A. van Dflk, verkoopster, van Langeviele 65 naar Koudekerke, 't Zand D 127; J. J. van Donselaar, buffetjuf frouw, van Julianastraat 17 haar Kort- gene, B 39. EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN. Het bestuur der Godshuizen heeft be richt, dat het bezwaar ziet in het aan vaarden eener regeling nopens verleening van eerste hulp bij ongevallen, ook al wordt deze beperkt tot de vorm, als in de gevoerde briefwisseling met het gemeente bestuur omschreven. Het personeel van het Gasthuis is in de laatste jaren zeer inge krompen en door de abnormaal groot e NUTSSPAARBANK. In de Nutsspaarbank alhier werden in de maand April 439 inlagen gedaan tot een bedrag van 73.001,94 eu 398 terug betalingen tot een bedrag van 77.776,34. Er werden in die maand 35 nieuwe boek jes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 9299 en hun tegoed werd gebracht op 2.460.369,73. Ter lediging werden aangeboden 19 spaarbusjes inhoudende 159,46 en met 838 zegels werd bespaard 41,90, welke bedragen op de spaarboekjes werden bij geschreven. DIENSTREGELING TRAM. Van Maandag af vertrekt de tram om 6.30 en 7 uur van he remise om 7 en 7.30 uur van Middelburg (Langeviele). Ver volgens om het half uur tot 22.00 van Vlis singen 22.80 van Middelburg. Des Zondags vertrekt de eerste tram te 7.05 van de remise en te 7.30 van Mid delburg. Daarna te 8 uur van het Betje Wolff plein (niet van Middelburg). Verder om het half uur als op werkdagen. Voorts is in verband met de nieuwe dienstregeling van de spoorwegen de dienst Stad-Station eveneens gewijzigd. AANGIFTE LEERLINGEN OJPENBA RE SCHOLEN. In officieele publicaties elders in dit blad wordt medegedeeld dat. van Maandag 5 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei ter gemeente-secretarie gelegenheid bestaat nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen en do U.L.O. school to doen in schrijven. AANGIFTE LEERLINGEN CHR. SCHOLEN. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie bestaat tot en met 17 Mei g.s. gelegenheid om nieuwe leerlingen in te schrijven voor den op 1 September aan- vangenden cursus van de Chr. Scholen aan de Kasteelstraat en Verkuyl Quakkelaar- straat alhier. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. In aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren, betreffende de werk zaamheden van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten (A.V.O.), kunnen wij mededeelen, dat genoemde Vcr- eaniging ook voor de provincie Zeeland een ambtenaar heeft aangesteld. Deze ambtenaar zal voor het verstrek ken van inlichtingen, op den eersten Dins dag van iedere maand, van des morgens 10-12 uur zitting houden ten kantore van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Za ken, Hendrikstraat 12 alhier. HET GEMEENTEPERSONBEL VOETBALT. Gisteren heeft een elftal van het stad huis een voetbalwedstrijd gespeeld tegen de politie, welke ontmoeting in een gelijk spel (3—3) eindigde. Burgemeester van Woelderen deed den aftrap en heeft verder de eerste helft van den wedstrijd bijge woond. BEVORDERD. Onze vroegere stadgenoot de heer A. J. van de Velde, referendaris 2e klas der P.T.T., Is met ingang van 1 Mei j.l. bevor derd tot referendaris der P.T.T. met stand plaats Haarlem (P. en T.-kantoor). APOTHEEK GEOPEND. Van heden tot en met volgende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en ook den geheelen Zondag de apotheek geopend van de fa. A. J, van Ockenburg, Singel 5. bezetting van patiënten is de verplegings dienst tot het uiterste belast. Het is onder die omstandigheden niet wel mogelijk de werkzaamheden te verzwaren met de zorg voor patiënten buiten den eigenlijken Gast- huisdienst. Wellicht kan bij een toekom stige reorganisatie van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst een oplossing wor den gevonden, in afwachting daarvan zou de huidige stand van zaken, die naar het bestuur roeent, practisch geen moeilijk heden heeft gegeven, wellicht, bestendigd kunnen worden. GESCHENK VOOR HET GEMEENTE-ARCHIEF. Mej. Marie G. A. de Man heeft aan den burgemeester aangeboden ter plaatsing in het gemeente-archief eenlge gildepennin- gen, allen uit haar eigen» verzameling munten en penningen afkomstig. Daar deze ook verloren zijn gegaan, meende zij goed te doen, de Middelburgsche gildepenningen, die zij veiligheidshalve, bij haar vlucht naar Domburg had medegenomen, aan de gemeente in eigendom af te staan. Ze zijn meest allen zeldzaam, terwijl van de pen ning van het St; Jansgilde, vermoedelijk .geen tweede exemplaar meer bestaat. In de verzameling van het Zeeuwsch Genoot schap is deze gildepenning niet aanwezig. Behalve 12 gildepenningen is bij het waardevolle geschenk een groote zilveren Inspecteurspenning van het voormalige brandwezen te Middelburg. De burgemees ter heeft zijn bijzonderen dank betuigd voor deze bijdrage aan den wederopbouw der stad. Ds. Borgman verzoekt dringend in 't ge heel geen aandacht te schenken aan zijn jubileum. Heteenvoudige feit, dat éen mensch 25 jaar in dienst van de Ned. Herv. Kerk heeft mogen werken, behoeft in dezen tijd geen herdenking. TE DUUR VERKOCHT. Zes winkeliers die verdacht worden ge condenseerde melk te duur te hebben ver kocht, zijn bekeurd wegens overtreding van het Prijzenbeslult 1940. VERDUISTERING EN HELING. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen P. V. uit Goes wegens verduistering van een aantal bierflesschen en tegen J. M. alhier wegens heling dezer flesschen, De bierflesschen zijn het eigen dom van een brouwerij die ze vol geleverd had zonder statiegeld voor de flesschen in rekening te brengen, Inplaats van de fles schen te retoumeeren heeft P. V, ze te gelde gemaakt. STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk SCHOORSTEEN VEGEN! ïn een pand In de Keizerstraat ontstond een schoorsteenbrandje, waarbij echter geen gevaar aanwezig was, zoodat de ge- neraal-brandmeester, de heer Van de Weerdt, het 't beste achtte, dit uit te laten branden. Daar het brandje ontstaan was door sterke roetaanzettlng, werd de be woonster aangeraden den schoorsteen te laten vegen, waaraan onmiddellijk voldaan werd. Daar deze brandjes thans geregeld voor komen, en dit ongetwijfeld te wijten is aan het vele stoken van hout, is het vooral dezen houtstokers geraden hun schoor- steenen te doen vegen, daar ook een schoorsteenbrandje ernstige gevolgen kan hebben. Zalfs al zou alleen de schoorsteen er min of meer door vernield worden, dan zijn de kosten van herstel toch al spoedig booger dan het doen vegen van den schoorsteen. Zuid-Noord-Beveland week van deze week bedraagt Koopt in Goessche Mldza-zaken. GEVONDEN V003WEKPEN. In de maand April zijn aan het bureau van politie alhier onderstaande voorwer pen als gevonden aangegeven: Een zilverbon van f 2,50, 150 rant soenen kaasbonnen, 3 vulpotlooden, 2 scbooletui's met inhoud, 7 handschoenen, een jongenstrui, 7 portemonnaie's met en zonder inhoud, een passer, een zweep, een hond,- een rozedkrans in etui, drie direc tors en een onderlijfje, een lijkdienaar- nestel, dale sjaals, een horlogering, een zakje kunstmest, 3 vulpenhouders, een foto van een Zuid-Bevelandsche boerin, een speld, 2 wanten, 2 zilverbonnen van 1, 2 rijwielbelastingmerken, een kinder muts, een regenkapje, een heerenhoed, een kwartje, een zilveren gulden, een ta bakspijp, een overhemd, een sleuteltje, een Lipssleutel, 2 ceintuurs, een duimstok, een autoped, een zakje met lamsooren, een Tnonsterzakje met gerst, een medaille van een biljartclub, een meter gordijn- band, 5 kinderleesboekjes en een poppen- mutsje, een padvindergriem. Aan het politiebureau zijn nadere in lichtingen over deze voorv/eipen te beko men. VERKEERSOVERTREDINGEN. Tegen een onbekenden bestuurder van een auto werd proces-verbaal opgemaakt, cmdat hij zijn auto gisternacht gepar keerd had op den Oostwal, waar niet ge reden en niet geparkeerd mag worden. J. G. werd verbaliseerd omdat hij met een handwagen in verboden richting door de Klokstraat reed. HOOFD BEWAARSCHOOL. Mej, T. G. de Jong, hoofd van de open bare bewaarschool alhier, heeft tegen 1 Juni a.s. als zoodanig ontslag gevraagd. Vergadering Centraal secretariaat voor land- en tuinbouw. Het centraal secretariaat voor land- en tuinbouw waarin vertegenwoordigd de dag. besturen der C.L.O. en F.N.Z. en N. P.F. vergaderde te 's-Gravenhage. Aangaande de distributie van stikstof- me ststoff en over het bemestingjaar 1940/ 1941 luidt het oordeel van de practijk niet onverdeeld gunstig. De vergadering was van gevoelen, dat in de toèkomst de toe» wijzing beter moet worden geregeld, zoo- dat de stikstofmest in handen komt van degenen, die deze gebruiken. Besloten werd een commissie in te stellen, welke zal heb» ben na te gaan volgens welk systeem de stikstofmeststoffen voor het bemestings jaar 1041/'42 moeten worden toegewezen. Met het oog op de groote schade, welke door verschillende vogels, als houtduiven, Vlaamsche gaaien, kraaien en musschen wordt aangericht aan het pas gezaaide, zou het van groot belang zijn dat dte land bouwers hun ingeleverde jachtgeweren terugkregen. In deze tijden, nu al het mogelijk wordt gedaan om de opbrengst van onzen bodem zoo hoog mogelijk op te voeren, is het zaak er voor zorg te dragen, dat er zoo weini# mogelijk verloren gaat. Vooral moet daar bij worden gedacht aan de schade welke schadelijke vogels oqk aan het rijpende ge was kunnen doen. Besloten werd zich met betrekking tot dit punt in verbinding te stellen met den directeur-generaal van den landbouw. In het belang van een zoo groot moge lijke bodemproductie verdient het aanbe veling de voorlichting der boeren zoo in tensief mogelijk te maken. De ervaring heeft geleerd, dat het zeer wenschelijk is, voor dat doel vereenigingen voor bedrijfs voorlichting in het leven te roepen. Met het oog op de daaraan verbonden kosten stuit dat echter nog wel eens op moeilijk» heden, welke kunnen worden overwonnen, indien gedurende eenige jaren van rijks wege bedrijfs-assistenten worden aange steld, die met de leiding der vereenigingen worden belast. Besloten werd zich dienaangaande té wenden tot den directeur-generaal van den landbouw. ROTTERDAMSCHE FIETSENDIEVEN GEGREPEN. Nadat het eenige rechercheurs te Rotter dam, speciaal belast met de opsporing van ontvreemde rijwielen, bekend was ge worden, dat reeds geruimen tijd op diverse veilingeif, zoowel te Rotterdam als elders, door eenige particuliere personen rijwie len werden geveild, besloten zy daar eens polshoogte te gaan nemen. Zij constateerden, dat op verschillende dier veilingen door twee broers rijwielen waren aangevoerd, welke er ©ogenschijn lijk als nieuw uitzagen en waren voorzien van zoogenaamde standaardmerken, zoo als Simplex, Gazelle, Juncker en R.S. Stokvis. - Reeds talrijke personen bleken op die veilingen geheel te goeder trouw een kar retje te hebben gekochtzij meenden de gelukkige bezitter te zijn gewordea'van een goad en nieuw ftfwieL Maar later kwamen ze tot de ontdekking dat er nogal eens het een en ander aan mankeerde, waarby dan over den bonafiden fabrikant (want dietas wettig gedeponeerd merk stond er toch op) een minder gunstig oor deel werd geveld. De rechercheurs, gezien hun jarenlange ervaring, in die branche zeer goed bekend, ontdekten al gauw, dat de meeste op de veiling aangevoerde rij wielen niet van het fabrikaat waren van het daarop voorkomende merk. Ook ont ging het hun niet, dat er rijwielen bij wa ren, waarvan de nummers waren veran derd. Er bleek te zijn gehandeld in talrijke rijwielen, waarvan diverse eigenaars nog konden worden opgespoord, daar zij on danks vele veranderingen bun karretje aan bepaalde hun bekende bijzonderheden kon den herkennen. In verband met vorenstaande werden de gebroeders L. J. en G. van M. door de politie gearresteerd evenals hun broer T. van M. Deze demonteerde de rij» wielen en monteerdeze wederom. In hun woningen werden nog diverse rijwielen en rjjwielonderdeelen in beslag genomen. Er kon worden nagegaan, dat in totaal reeds 77 .rijwielen door hun handen waren ge gaan. Uit het verdere onderzoek bleek, dat zij het meerendeel der door hen ter veiling aangevoerde rijwielen voor 6 10 per stuk hadden gekocht van hun broer A. van M. en van diens huisvriend J. J. de V. Zij stalen de rijwielen in aile stadsdeelen. Zoowel oude als vrijwel nieuwe rijwie len waren van hun gading, terwijl alle rij wielen, dus ook de nog zoo goed als nieuwe, een gelijke verandering ondergin gen, waarna ze dan voor prijzen van 40 tot 55 p .r stuk werden geveild. Alle voornoemde personen zijn in het huis van bewaring opgesloten, zoodat een zeer geraffineerd complot dieven en helers onschadelijk is gemaakt. TWEE BOERDERIJEN DOOR HET VUUR VERWOEST. Gisterochtend werd brand ontdekt in de boerderij van den landbouwer D. te Lierop, onder da gemeente Someren. De vlammen sloegen kort daarna over op de boerderij van den landbouwer K. Beide panden werden een prooi der vlammen. Een varken, twee kalveren en een zeug met biggen vonden den dood in het vuur. Mei. 5 Sluis, Inboedel, Ridderstraat, 13.30 uur not. Van Mazyk. 5 Slqis, Woonhuis, Café, Lamminsvliet, 19 uur. not Van Mazyk. 9 Sluis, Inboedel, Hoogstraat, 13,30 uur not. Van Mazyk. 9 Brouwershaven, Woonhuis en erf, Pak- hulsje en Moestuin, Hotel Ringelberg, not. Van den Ende. 5 Koudekerke, Inboedel, Oude Vliss. weg E 272, 14,30 uur, not. Batten, (Zie adv. P.Z.C. 26 April). 6 Koudekerke, Inspan, Koudek.weg E 83, 14.S0 uur, not Batten. (Zie adv. P.Z.C. 26 April). 13 Sorooskerke. Hofstede. Café Westdorp. 13.30 uur. Not, Hortogs. (Zie adv. P.Z.C. 2 Mei). 15 's-Hoerenhoek. Inventaris. 14 uur. Jonkens. (Zie adv. P.Z.C.,3, Mei). 20 Soliburg. Bouw- en weiland.' Café Dorpszicht. 13.80 uur. Not. Hertogs. (Zie adv. P.Z.C. 8 Mei). 7 Krabbendijke. Bestiaal, Café Otte, 14 nur. Not. Van Dyke. 0 (Zie adv. P.Z.C. 3 Mei). ELECTRO-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. Opera-la!. Vele films spelen in We en en, zoo ook „Opembaü" en de titel zegt reeds, dat alle gebeurtenissen indeze film draaien om het grootseke en feestelijke operabai, dat met zijn vroolijkheid en zijn meeslee- pende muziek vele bezoekers trekt De operette „OpembaH" van Rich. Heu- berger werd door de Ufa op buitengewone wyza verfilmd. Spelers als Paul Hörbi- ger, Hans Moser, Theo Lingen, Heli Fin- kenzeller verleenden hun medewerking en de muziek van Peter Kreuder is zooals Weensche muziek is, vol levenslust en charme. En wat gebeurt er in deze film Hee! veel, te veel om op te noemen, maar alle gebeurtenissen vinden hun oorzaak in het feit dat twee jonge vrouwen, vriendinnen, den trouw van him echtgenooten eens op de proef willen stellen. Daartoe schrijven zij de beide mannen een brief, waarin zij hen uitnoodigen op een bepaalden tyd aan het buffet op het .operabal te komen, waar zy naar een rose domino moeten uitkeken. Met deze briefschrljverij spelen zij de mannen in de kaart daar beiden graag het bal zouden willen bezoeken, maar na tuurlijk zonder hun vrouwen. De eene echtgenoot heeft om den ander te helpen met het kamermeisje afgesproken, dat ook zij het bal zal bezoeken. Ook een ouderen oom wordt een geftoegelijken avond zon der zijn bedillerige vrouw beloofd. Ieder deukt, dat z\j of hij haar of zijn zaakjes fjjn in orde heeft en wacht met ongeduld op het begin van het festijn. Maar natuur lijk loopt alles in het honderd. Iedereen wordt wantrouwig en koestert verdenkin gen. Het komt zelfs zoover, dat de beide eerst zoo eensgezinde vriendinnen elkaar de weinig vleiende betiteling „slang" toe dienen en dat de heeren elkaar tot een duel uitdagen. Even natuurlek als de mislukking van een ieders plannen, is de algeheele ver zoening, die het gelukkige* einde is van deze vlotte film. In het voorprogramma worden behalve de gebruikelijke journaals een interessante film over insecten en een luchtige kluöht vertoond. ALHAMBRA-THEATER VLISSINGEN. Rosen In TiroL Vorst Heinrich Dagobert von Lichtenberg, -een aardige, maar niet erg snuggere man, wil zijn/vriendinnetje Therese eens een be zoek brengen. Zijn vrouw Rosemarie vertelt hö, dat hy op jacht gaat, maar in werke lijkheid vertrekt hö naar MUnchen. Daar wacht hem een groote teleurstelling. Een jonge luitenant, Herbert von Waldendorf brengt de geliefde van den vorst juist een serenade en dat is voor den bedrogen be drieger een reden om verder te reizen naar Tirol. De jachtmeester van Heinrich Dago bert wil het den vorst zoo aangenaam mo gelijk maken en arrangeert daartoe een souper, waarby hij een „eeremaagd" zal uitnoodigen. 's Avonds verschijnen er even wel drie „eeremaagden". Een der drie da mes, js niemand minder dan de wettige echtgenoot© van den vorst, die eens naar Tirol gekomen, is om zich te vermaken, maar tevens om haar man te bespieden. De vorst verschijnt evenwel niet op het souper en de jachtmeester laat een pseudo- vorst optreden, n.l. zijn neef Herbert von Waldendorf. Er Ontstaan nu allerlei ver wikkelingen, die zich uiteindelijk toch nog ontwarren en leiden tot een gelukkig sk>t. Onder de regie van Geza von Bolvary is deze film, een bewerking, vsn de operette „Der Vogelhhndler" van Kart Zeiler, een goed werk geworden. De aankleeding en de entourage zijn voortreffelijk, de muziek van Zeiler is vroolrjk. Johan Heesters, Theo Lingen en Hans Moser en Marte Hare!! spelen hun rollen op buitengewone wijze. GRAND THEATER TE GOES. Kora Terry. In hét Od&on voeren de „Terry-sïsters" hun acrobatische, adembenemende dansen uit. Ze zijn een succes, gelijken als twee druppels water op elkaar, en ook in hun nummers zijn ze geheel op elkaar afge steld. Maar in wezen is elke overeenkomst tusschen deze twee toch enkel schijn. Mo reel staat Mara ver boven Kora. Mara is de meer beheerschte, fijngevoeligeKora is de geraffineerde, die haar gaven als artiste en haar lichamelijke schoonheid uitbuit, alleen ten genoege van zichzelf. Ze schynt geen liefde meer te kunnen ge ven, en er ook geen behoefte aan te heb ben. Enkel hartstocht en sensatie beheer- schen haar. Maar Mara wil haar zuster zoo niet zien. Vroeger was ook Kora an ders, zy is alléén losgeslagen van haar ankers, toen, na een zeer kort huwelijk, de man, die ze liefhad,- stierf en haar met een kind achterliet. Mara blyft exouses zoeken, zelfs nog als haar zuster haar den man ontneemt op welke ze verliefd is. Ze weet, het is niet tegen te houden. Kora wint den man dien ze hebben wil. En Mara weet ook, na een paar weken, zal Kora Michael weer van zich etooten, voor een andier. Toch voert dit leven tot een drama, als Kora, uit zucht naar meer geld, zich laat verleiden tot spiounediensten. Nu vergeet Mara zich en voor Kora haar verraad kan plegen, schiet z§ deze neer. Kora krijgt slechts een schampschot, maar zij tuimelt er door van de trap en wordt dood opge nomen. Him trouwen bewaker Tobs neemt de schuld op zich en beiden komen over een, dat Mara zich verder uit zal geven voor Kora, dan kan ze als Kora Terry blijven optreden en ook voor Kora's kind blijven zorgen, maar ook dit leidt weer tot complicaties, want Mara is nu dood, ook voor Michael, én de vermeende Kora wordt, wegens poging tot landverraad, ge vangen genomen. Zoo behoudt deze film, die vervaardigd' is naar den roman van H. C, von Zobel- bitz, steeds zijn sensationeelen ondergrond, die ook het artistenleven zelf reeds met zich brengt. Van begin tot einde is er kleur en actiè en spanning, zoowel door het uiterlijke als innerlijke gebeuren. Op knappe wijze is daze geschiedenis ver filmd, met interessante kijkjes achter de schermen, met grootsche revue-scènes, met uitstekende zang en muziek, maar de ziel vai het geheel is toch steeds Marika Rökk, die in haar dubbelrol KoraMara weer bewijst, dat zij een buitengewone ar tiste is, een der allerbesten van het witte öcek. y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2