Kroniek van den dag De aardappel. distributie. De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 1 Mei 1941 1 MEI-DAG. Op dezen dag willen wij wat zich op het •orlogstooneel afspeelt een oogenblik la ten rusten. De gelegenheid daartoe is er, nu aan de fronten, naar het schijnt, een zekere stabilisatie is ingetreden. Wij weten niet, wat ons verder boven het hoofd hangt, want ondanks deze rust van het ©ogenblik, zijn er aanwijzingen te over, welke duiden óp een verdere oplaaiïng van ée oorlogshartstochten. Men denke daar toe slechts aan wat men thans de Britten aan voornemens toedicht, om den oorlogs fakkel naar het Westen naar de Middel- landsche Zee over te brengen. Men denke slechts aan de commentaren in de Duit- eche en Italiaansche pers met betrekking tot de houding van Zwitserland. De Bonds staat kan zich niet afzijdig houden van de Europeesche ordening. Hij kan niet „neu traal" de gebeurtenissen op hun beloop laten, maar zal ook uit overwegingen van lijfsbehoud, de consequenties van den nieuwen tijd moeten aanvaarden. Zoo in groote trekken de commentaren, waaruit tevens blijkt, dat Zwitserland in de nieuwe Europeesche orde ook zijn aandeel zal moeten nemen, wil het niet in het kamp der tegenstanders verzeild geraken. De Zwitsersche persbeschouwingen hebben reeds de aandacht van de Italiaansche bla den getrokken en de regeering te Bern heeft zich genoodzaakt gezien, niet slechts de pers tot matiging te manen, maar ook de diplomatieke vertegenwoordigers te Ro me en Berlijn naar de Zwitsersche hoofd stad te ontbieden. Zoo zal er op dezen eersten Mei ook in andere landen nog wel het een en ander zijn aan te wgzen, dat duidt op bezorgdheid omtrent de ont wikkeling in de naaste toekomst. Op dezen eersten dag van de Meimaand zal het krijgsbedrijf zijn loop nemen; de oorlogvoerenden kunnen zich geen tijdver lies veroorloven, maar desondanks is er allerwege ook in ons land de 1 Mei dag als een feestdag van den arbeid uitge roepen. Dat is een oude traditie, maar onder in vloed van politieke verhoudingen is de stra lenkrans van de 1 Mei-viering verduisterd door tal van bijoverwegïngen, die met het feestelijke karakter van dezen dag wel zeer in tegenspraak waren. Hg is in de eerste plaats een feestdag, waarvan ieder het zijne moet genieten, al werd het dan meer een dag, waarop de maatschappelijke tegenstellingen een feller toets en een scherper accent kregen. Nu is het feest van den arbeid gepro clameerd en in tal van landen zal men 'eerst geleidelijk den diepen zin van dit feest kunnen begrijpen, wanneer ook de felle tegenstelling, welke de wereld van vandaag verscheurt, is opgelost. De 1 Mei dag van 1941 staat in het teeken van de oorlogsvlag en zoo beschouwd schijnt de viering ervan veeleereen aanfluiting en een miskenning van den werkelijken toe stand, dan een zinrijke aangelegenheid. Maar. toch is dit slechts schijn, wanneer ieder voor zich het accent laat vallen op den arbeid en op de onderlinge verhoudin gen in de arbeidsgemeenschap. Want die arbeid, van enkeling en gemeenschap, richt zich op de toekomst, op de bevestiging van een nieuwe orde in een betere samenleving. En wie het oog gericht houdt op deze toe komst, kan wellicht de vreugde van dien arbeid ondergaan. De dag van den arbeid heeft thans wel degelijk zin en beteekenis. Want op de zen dag kunnen wij dus zelf en onze om geving wellicht doordringen van de nood zakelijkheid, de handen uit de mouwen te steken. Deze dynamische tijd leent zich niet voor lijdelijkheid, hij vraagt van een ieder, dat hij zich inschakele in1 deze dynamiek. Want het gaat om eigen lot, om de toekomst van het land, om de ver vulling van de taak, die een ieder werd opgelegd,- om het leven van ons en onze kinderen. Hoe deze oorlog ook móge eindigen, die taak blijft. Daarom vraagt ook de oorlog van enkeling en gemeenschap gelijk wij dezer dagen in ander verband hebben onderstreept arbeid! Nu is er mis schien geen aanleiding om ons daarop in feestelijken trant te bezinnen, maar wie zich op een dag als vandaag zijn op dracht goed realiseert, zal den arbeid ondergaan als een vreugde. Een vreugde zonder fanfares en tam-tam, een vreugde als de bewustwording van een levenshou ding. Zoo zal na dezen eersten Mei iedere dag de vreugde van het werken tot die per beleven kunnen maken. Wanneer dat voor enkeling en gemeenschap de zin van dezen eersten Mei is, dan is een belang rijke voorwaarde voor de toekomst van gezin, van volk en land verkregen. Dan zal men zich ook kunnen opwerken tot bescheidenheid in doelstelling en opvatting. En daaraan ontbreekt nog wel eens iets. Achter elke wegkromming kan de vijand loeren. De man in de zijspan heeft het machinegeweer onafgebroken ia den aanslag (Weltbild-Pax-Holland) Waanzinnige doodt zijn vrouw en kleinkind. ZIJN DOCHTER ZWAAR GEWOND. De dader voortvluchtig. Woensdagmorgen is in de buurtschap t Gooy onder de gemeente Houten een dubbele moord gepleegd. Te ongeveer tien uur heeft de 59-jarige v. d. L. in een vlaag van waanzin in zijn huis zgn niets vermoe dende vrouw zoodanig mishandeld door haar te slaan en te schoppen, dat weldra de dood intrad. Hierop is de moordenaar op zijn rijwiel gesprongen, heeft als een wildeman rondgetoerd door de gemeente Houten en belandde tenslotte bij het huis van zijn dochter, die met een zekeren Van G. is gehuwd en in wier huis hg de baby van een half jaar, nog altijd in een vlaag van woonzin, doodsloeg. De moeder, radeloos van angst, wilde het kind uit de handen van den moorde naar redden, doch werd tenslotte het derde slachtoffer. Op onmenschelijke wijze sloeg en schopte v. d. L. zijn eigen dochter, haar daarna nog met een scherp mes bewerken de. De dochter, die inmiddels zwaar ge wond was, viel op den grond en wist niets beters te doen dan zich dood te houden, hetgeen haar geluk was. Want toen ver dween de waanzinnige, wederom als een verdoolde rondfietsend door de gemeente Houten. Buren hadden inmiddels een arts gewaarschuwd, die de eerste medische as sistentie verleende en de zwaargewonde vrouw naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht liet vervoeren. Direct werd een grondig onderzoek in gesteld naar den dader, die echter, toen men met dit onderzoek begon, spoorloos verdwenen was. Eenige uren na den moord was het de Houtensche politie nog niet gelukt den man, die de provincie in Oos telijke richting is ingevlucht, te achterha len. Het onderzoek der politie wordt voort gezet Naar het A.N.P. nader verneemt houdt de dader, de 59-jarige J. de L., zich nog steeds schuil in de provincie of in de stad Utrecht. De toestand van de dochter van dé L., die ter verpleging in het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht is opgeno men, is zeer ernstig, alhoewel het levens gevaar geweken schijnt. De bijna zestigjarige moordenaar, die in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld, staat in de buurtschap 't Goy bekend 'als een gevaarlijk heerschap. Eeni- gen tijd geleden had hij een dergelijken aanval van verstandsverbijstering en toen heeft hij in zgn woede alles kort en klein geslagen. Naar aanleiding van dit feit is hij gé- ruimen tijd verpleegd geweest in een krankzinnigeninrichting. Hij kon na ver loop van tijd als vrij normaal wórden ont slagen. Hij bleef evenwel een zonderling man, die zich in het geheel niet meer voor zijn gezin interesseerde en o.m. dagen achtereen volkomen het stilzwijgen bewaar de. Hij leefde in onmin met zijn in de buurt wonende, met van Galen getrouwde dochter. Gistermorgen was het voor het eerst na maanden, dat hg het huis van zijn dochter betrad, zij het dan ook voor zijn afschuwelijke daad: den moord op zijn kleindochter van acht maanden. De moeder kon dezen moord niet verhinderen en werd, omdat zij haar kind nog uit de hahden van den moordenaar wilde halen, bijna het derde slachtoffer. Zij hield zich eeni- gen tjjd dood en had daarna, ondanks haar zware verwondingen, nog kracht het huis van den buurman te bereiken, wien zg het verschrikkelijke gebeuren kon meedee- len. Kort daarna verloor zg door bloed verlies het bewustzijn. In de anders zoo rustige buurtschap is men beangst voor den waanzinnigen man, die zich op het oogenblik nog steeds in de buurt van Houten, of in de stad Utrecht schuilhoudt. EXTRA RANTSOEN RIJST VAN 250 GRAM. MEDEDEELINGEN VAN GRAF GROTE. Graf F. F. Grote, leider der afdeeling volksvoeding en landbouw van het rijks commissariaat, voerde gisteren in de da- gelijksche persconferentie te 's-Gravenhage het woord naar aanleiding van de moei ten, die zich met de aardappelen hebben voorgedaan. Graf Grote vestigde er de aan dacht op, dat op zichzelf de voorraden voldoende waren en op een gebruik van 15.000 ton per week waren berekend. Toen bleek, dat hier en daar de levering stokken ging, werd 18.000 ton per week ten gebinike beschikbaar gesteld. Dat des niettegenstaande toch schaarschte zich voordéed, is een gevolg van een zekere onrust ter zake, door voorbarige publica ties veroorzaakt en door allerlei oncontro leerbare en onjuiste geruchten. Deze dre ven tot hamsteren. En daar Nederland nog niet over een voldoend al omvattende orga nisatie beschikt en de bevolkingsdiscipline eveneens niet voldoende is, bleek dit niet belet te kunnen worden. Reeds is bekend gemaakt welke maatregelen van Neder- landsche zgde men thans treft en streng doorvoeren zal, om dit euvel te bestrijden en de schuldigen te treffen. Er worden thans 12.000 ton per week voor de gewone distributie beschikbaar gesteld. Verder worden supplementaire voorraden uit Duitschland ingevoerd en verschillende van dergelijke zendingen zullen nog ko men. Verder wordt tot vergemakkelijking van de situatie een extra-rantsoen van 250 gr. rijst beschikbaar gesteld, welke voor de houders van de vetkaarten goedkooper gegeven wordt. En blijkt tenslotte dat de sluikhandel en de smokkelarij dé getroffen maatregelen in gevaar blijven brengen, dan zal voor de scherpste maatregelen niet teruggedeinsd worden. Ook degenen die van een grooteren geldbuidel profitee- ren, om ten koste der gemeenschap zich zelf te bevoordeelen, mogen zich dit voor gezegd houden. Omzetbelasting op tabaks producten. VOORLOOPIG VOOR REKENING VAN FABRIKANT EN VERKOOPER. In verband met het feit, dat van 1 Mei 1941 af, omzetbelasting zal worden ge heven op tabaksproducten, deelt de ge machtigde voor de prijzen mede, dat het in afwachting van het tot stand komen van een definitieve regeling niet toege staan is, deze belasting door te berekenen. Deze bepaling wijkt dus af van de richtlijnen, welke in het persbericht van 9 Januari j.L vyerden gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder, die tabaksproducten verkoopt, dus zoowel de fabrikant als de groot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzetbelasting voor eigen rekening moet nemen. Honden- en kattenbrood. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Mei 1941 op bon no. 7 van de voederkaart voor honden be schikbaar wordt gesteld: Voor groep I Voor groep n Voor groep m Voor groep IV Voor groep V Voor groep VI 10 kg. hondenbrood 10 kg. 8 kg. 5 kg. 4 kg. 3 kg. Op bon no. 7 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1 V& kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Mei 1941 is bon no. 7 van be doelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. CHURCHILL OVER DE GEBEURTENISSEN IN GRIEKENLAND. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben Churchill en Eden gisteren in het Engelsche Lagerhuis verklaringen afgelegd over het Britsche expeditieleger in Griekenland. Churchill zeide onder meer, dat in Griekenland ongeveer 60.000 man, onder wie een Nieuwzeeland- sche en een Australische divisie, aan land waren gegaan. Tot dus verre zijn daarvan ongeveer 45.000 man weer ingescheept. Helaas heeft de Britsche luchtmacht slechts een gering deel der eva- cueeringsoperaties kunnen dekken. Voor het optreden der Britsche - troepen in Griekenland, aldus Churchill, kan men slechts lof hebben. De Engelschen hebben on geveer 3000 man aan dooden en gewonden verloren. Bij den tegenwoordigen stand van zaken, aldus vervolgde de premier, kan een vol ledig verslag nog niet worden uitgebracht. Het.aantal geëvacueerde troepen kan nog stggen. Het spreekt vanzelf dat men het zware materiaal niet heeft kunnen mede- nemen, doch dit is voor Duitschland van geringe waarde, omdat Duitschland aan uitrusting geen gebrek heeft. Op een vraag, of de 45.000 uit Grieken land weggevoerde soldaten ook behouden op hun steunpunten waren teruggekeerd, heeft Churchill geantwoord: „Ik geloof, dat dit het geval is". De minister van buitenlandsche zaken, Eden, verklaarde, dat de Grieken dén strijd tegen het overmachtige Duitsche leger niet konden voortzetten. De Grieksche weermacht beschikte slechts over een zeer beperkt aantal vliegtuigen en kon den tegenstand tegen een sterkeren vijand niet volhouden. Het besluit tot inscheping der Britsche troepen is in volledige overeen stemming met de Grieksche regeering genomen. Tenslotte heeft de Britsche mi nister van openbare gezondheid o.a. nog medegedeeld, dat als gevolg van de Duitsche luchtaanvallen op Groot-Brittannië tot eind Maart van dit jaar 29.000 personen om het leven gekomen zijn. Hevige luchtaanvallen op Tobroek. In het gebied van Tobroek hebben, naar het D.N.B. verneemt, sterke formaties van Duitsche en Italiaansche duikbommenwer pers op 29 April belangrijke militaire doelen aangevallen. De havenwerken, ver sterkingen en stellingen in en bij Tobroek werden met groote uitwerking gebombar deerd. Een in de haven liggend schip van ongeveer 5.000 brt. werd door drie vol treffers zoo zwaar beschadigd, dat het vaartuig na vijf minuten zonk. Op de ver sterkingen, veldstellingen en andere mili taire doelen, als b.v. het Britsche radio station, colonnes voertuigen en concentra ties pantserwagens plaatsten de aanvallende formaties stuka's talrijke zware treffers. Talrijke branden en ontploffingen duiden overal op de vernietigende uitwerking van de Duitsche luchtaanvallen. De verliezen van de Fransche marine. De Paris Soir publiceert een Igst der verliezen van de Fransche vloot sinds het begin van den oorlog. Deze lijst draagt wel geen officieel karakter, doch is in overleg met het Fransche ministerie van marine gepubliceerd. De lijst vermeldt, dat de Fransche vloot tot dusver in totaal 31 schepen met 72.550 ton verloren heeft, en wel in Duinkerken 14.850 ton, in Mers el Kebir en Dakar 29.000 ton, bij de actie in Noorwegen 2200 ton, bij ongelukken 8500 ton, door eigen vernietiging, torpedeering of mijnontploffing 18.000 ton. Vriend der kinderen. Meisjes begroeten Adolf Hitler ter gelegenheid van een officieele plechtigheid. (Foto P.B.Z.—Pax-Holland). HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Duikbooten hebben uit krachtig be schermde convooien 35.265 b.r.t vijande lijke scheepsruimte, alsmede een escorte- vaartuig van de Britsche marine tot zin ken gebracht. Motortorpedobooten hebben bij een actie tegen de Britsche Zuidoost kust een krachtig beveiligd: convooi aan gevallen en drie koopvaarders van 9500 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. In Griekenland zijn gemotoriseerde strijdkrachten van het Duitsche leger bij hun Scherpe achtervolging tot aan de Zuidelijke havens van den Peloponesos op gerukt en hebben de verdere vlucht van de Engelschen over zee belet. Daarbij zijn tot dusverre 5000 Engelschen, onder wie een generaal, benevens talrijke Serviërs, onder wie vier generaals en 300 andere officie ren, gevangen genomen. Maandag hebben Duitsche jagers in "de Grieksche wateren bij het eiland Hydra een Engelsche Walrus vliègboot neerge schoten. Vier Britsche watervliegtuigen werden aan de Zuidoostkust van den Pe loponnesus vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben Dinsdagavond en 's nachts de ha ven van La Valetta met groot succes aangevallen. Zij plaatsten bommen op een lichten kruiser, op stellingen van de lucht doelartillerie, op haveninstallaties en op benzine-opslagplaatsen en schoten een tor pedojager benevens een grooten koopvaar der in brand. Andere aanvallen waren op de vliegvelden te Lucca en La Valetta gericht. In luchtgevechten boven het eiland verloor de vijand twee jagers van het type Hurricane. Eigen Verliezen deden zich niet voor. In Not.d-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche Stuka's de haven van To broek, artilleriestellingen bij fort Pilastro en versterkte fabrieken ten Zuiden van de Via Balbia met bommen van zwaar kaliber bestookt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag weer de oorlogshaven van Ply mouth gebombardeerd. Er ontstonden groote branden, vooral in Devonport en hevige ontploffingen op het terrein van de gasfabriek en in benzine-opslagplaatsen. Andere formaties gevechtsvliegtuigen de den succesvolle aanvallen op de havens Cardiff, Lowestoft en Ipswich, benevens op vijandelijke nachtvliegvelden. Op zee rondom Engeland heeft het luchtwapen een koopvaarder van 4000 b.r. t~ tot zinken gebracht en een vrij groot schip zwaar beschadigd. Vèrdragende bat terijen van het leger hebben met groot succes voor den oorlog belangrijke instal laties in de omgeving van Dover bevoch ten. Duitsche jachtvliegtuigen hebber. Dinsdag t 'j aanvallen op de Britsche Zuidi- oostkust en aan de Kanaalkust zes jagers van het type Spitfire en twee gevechts vliegtuigen va: het type Bristol-Blenheim, zonder eigen verliezen omlaag gehaald. De vijand heeft in den nacht van 29 op 30 April met betrekkelijk zwakke strgdkrachten op verscheidene plaatsen in. West- en Zuidwest Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, die slechts onaanzienlijke mate- rieele schade veroorzaakten. Onder de burgerbevolking waren er enkele dooden en gekwetsten. De bemanning van een nachtjager, Ober- feldwebel Sommer, Oberfeldwebel Reinna- gel en Feldwebel Glass, heeft zich Dins dagnacht boven Engeland bijzonder on derscheiden. De totale verliezen, die de vgand Maan dag en Dinsdag heeft geleden, bedragen 47 vliegtuigen. Hiervan zijn er 21 in lucht gevechten en door nachtjagers, negen door marine artillerie neergeschoten. De rest is jop den grond vernield. In diezelfde periode zgn zes eigen vliegtuigen verloren ge gaan. HET ITALLAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht no. 329 luidt als volgt Italiaansche en Duitsche formaties lucht strijdkrachten hebben bombardementen ge richt op vijandelijke vlooteenheden in het centrale deel van de Middellandsche Zee. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben de luchtbasis van Malta gebom bardeerd en vijandelijke schepen te La Valetta op Malta getroffen. Twee vijande lijke vliegtuigen zgn neergeschoten tijdens- een luchtgevecht. In Cyrenaica gaat aan het front van Tobroek de belegering van de Engelsche strijdkrachten voort. Aan het front van Solloem hebben de offensieve acties der Duitsche en Italiaansche troepen den vij and gevoelige verliezen toegebracht en hem gedwongen op verscheidene punten terug te wijken. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben het .bestoken van de havens en verdedigingswerken van Tobroek voortgezet. Een transportschip is door Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht. Batterijen en stellingen werden getrof fen. Gemotoriseerde Britsche strgdkrachten werden onder mitrailleurvuur genomen. Een vliegtuig van het type Blenheim werd neergeschoten. In den nacht van 29 op 30 April hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval ondernomen op Benghazi. In Oost-Afrika zetten onze troepen in de verschillende sectoren hun belemmering van den vijandelijken druk voort door acties van de artillerie en de infanterie. Vrijlating van Fransche krijgsgevangenen. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Sinds den wapenstilstand met Frankrijk hebben in' verscheidene gevallen Fransche staatsbur gers op onbaatzuchtige wijze en zelfs met levensgevaar hulp en bijstand aan Duit- schers verleend. De Führer en Rijkskanse lier heeft in al die gevallen een overeen komstig aantal Franschen uit de krijgsge vangenschap ontslagen en naar hun vader land laten terugkeeren. In Chalons sur Marne zgn de eerste Fransche krijgsgevangenen aangekomen, die als vaders van groote gezinnen krach tens de door Duitschland met Frankrijk gesloten overeenkomst uit Duitsche krijgs gevangenschap zijn ontslagen of verlof hebben gekregen. De gevangenen worden eerst in een verzamelkamp bij Chalons on dergebracht en vandaar terstond, na ver vulling der formaliteiten, naar him woon plaats vervoerd. JAPANNERS VERLATEN JAVA. De Deutsche Allgemeine Zeitung meldt uit Washington dat de Japansche staats burgers op Java thans de consulaten be legeren om passen te krijgen teneinde Java te verlaten. Amerlkaansche vllegtulgleverantles aan de Philippijnen en Ned. Indlë. Uit Sjanghai meldt het D.N.B.Naar uit Manilla wordt gemeld, hebben de Ame- rikaansche vliegtuigleveranties aan de Philippijnen, Singapore en Nederlandsch- Indië in de laatste dagen een grooteren omvang aangenomen, dan tot dusverre het geval was. Het schip „Steel Mariner" heeft Dinsdag, komende van Honoloeloe, in Manilla vier lichte bommenwerpers voor de op de Philippijnen gestationneerde Amerikaansche" luchtstrijdkrachten ge lost. Tegelijkertijd komen in Singapore voortdurend vliegtuigen, voornamelijk lange afstandsbommenwerpers, bestemd voor Singapore en Nederlandsch Indië aan. Nieuwe Japansche landing aan de Chlneesche kust. Uit Sjanghai meldt DomeiJapansche marinetroepen hebben op 28 April een ge slaagde landing verricht bij Meisoe, zeven kilometer ten Zuidwesten van Tsjinhai op het eiland Tsjengjangsjan. Een verbitterd Chineesch verzet werd gebroken'. Een Chi- neesche kanonneerboot van 2000 ton viel den Japanners in handen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5