De nieuwe watertoren te Oostburg. Een groot werk nadert zijn voltooiing. Verduisteren: UIT DE PROVINCIE Laatste Berichten Marktberichten Nieuwe attractie voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. van hedenavond 21.05 uur tot morgenochtend 6.09 uur De maan gaat morgén te 1.28 onder en komt te 10.31 op. Geiten voor arbeiders. Zooals bekend, ls het provinciale bureau Zeejand van Winterhulp Nederland sedert eenigen tyd doende te bevorderen, dat ar beidersgezinnen ten plattel ande de beschik king krijgen over een geit. Naar we ver nemen zijn tot nu toe in totaal 173 geiten geplaatst. W.H.N. droeg hiervoor 1402.50 bij. BIJDRAGEN VOOR ONDERHOUD VAN WEGEN. Ged. Staten deelen in het Provinciaal blad mede, dat zij over het onderhoudsjaar 1940 voor totaal 216.72 km. aan wegen voor onderhoud hebben toegekend een be drag van 42.145.50. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Gedurende de maand Maart kwamen in de provincie Zeeland op achttien boerde rijen gevallen van mond- en klauwzeer voor en op 23 boerderijen gevallen van varkenspest. Walcheren RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdagavond vergader de de Raad dezer gemeente voltallig. Medegedeeld werd dat vrijstelling is ver kregen tot 31 December 1945 van de ver plichting tot het geven van Openbaar La ger Onderwijs en dat de uitkeering uit het gemeentefonds over 1939-1940 is be paald op 1872,51 terwijl als voorloopige uitkeering is ontvangen 2450,48 zoodat 577,77 moet worden terugbetaald. Inzake extra hulp aan werkloozen en kleine boeren werd op voorstel van B. en W. besloten om den steun volgens de be staande voorwaarden te verleenen en be schikbaar te stellen voor de werkloozen 14.en voor de kleine boeren 9. Daardoor is in het geheel beschikbaar voor de werkloozen 45.50 en voor de kleine boeren 29,25. Het verzoek van de heeren P. de Visser te Zoutelande en J. Brasser te Westkapelle om het voetpad, loopende van den Straat weg bij Boudewijnskerke naar het Pau- luswegeling, aan het openbaar verkeer te onttrekken, werd op voorstel van B. en W. ingewilligd. B. en W. stelden voor om in beginsel te besluitentot het aankoopen van een perceel bouwland, gelegen aan den Molen weg, groot 39 are en toebehoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, het welk als begraafplaats zou moeten dienen. De Raad vond in het algemeen het per ceel te laag en te klein en machtigde daarom B. en W. uit te zien naar een beter perceel en eventueel onderhande lingen daarover te beginnen. Zuid-Beveland Ruilverkavelingsplan Polder Krulnlngen aangenomen. KRUININGEN. Gisteren had alhier een vergadering plaats over het ruilverkave lingsplan Polder Kruiningen onder leiding van mr. P. Dieleman. Onder de aanwezigen bevonden zlch o.m. ir. Mesu, de heer Pan- huysen van den Cultuurtechnischendienst; ir. Drost, Voedselcommissaris; ir. Swalle, van de Ned. Heide Mij.; jhr. van de Bran- deler, Schadecommissaris; dr. Groeneveld, van de Adviescommissie Vorderingen; ir. Van Vliet, Ass. Landbouwconsulent; ir. Bos nia, Tuinbouwconsulent. Na een en ander besproken te hebben ging men tot stemming over. Ket bleek dat 35 eigenaren met aan grondoppervlak- te 66.375 h.a. hadden tegen gestemd. In totaal waren er 476 stemgerechtigden met 1544.7661 h.a. aan grondoppervlakte. Het ruilverkavelingsplan Polder Kruiningen werd dus aangenomen. Morgen komen wij in een uitvoeriger verslag op deze vergadering terug. COÖP. BOERENLEENBANK NIS SE. NISSE. Dinsdagavond j.l. was het alge- meene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier. De bank telt 135 leden. Uit de rekening van den kassier bleek, dat de inkomsten en uitgaven en de in houd der kas op 31 December van het vorige jaar 5559,61 was. Ontvangen aan spaargelden 35.613,23, terug be taalde voorschotten 6.487,85. Ontvangen in loopende rekening 285.084,29, ontvan gen aan rente 6.871,23, uitgegeven wejd aan spaargelden 61.127,83, gegeven voor schotten 2.210,in loopende rekening 268.069,42, uitgegeven ^an rente 412.400, uitgegeven aan diversen 1.480,94, op de reserve gebrachte winst 1.244,85, inhoud der kas op 31 Decem ber van dit jaar 1.490,57, saldo of winst van dit jaar 1.426,99. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Verburg en als plaatsvervangende be stuursleden de heeren Johs. Jansen en G. Nieuwenhuijse Lz. en als lid van den raad van toezicht de heer H. Nieuwenhuize. Getracht zal worden voortaan de vergade ringen te houden des namiddags in plaats van 's avonds en dan zal het presentiegeld gebracht worden op 1,25, Jnplaats van 0,50. Zeeuwsch-Vlaanderen GEMEENTERAAD. OOSTBURG. De Raad dezer gemeente zal op Maandagmiddag a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komt o.a. voor een voor stel van B. en W. tot aankoop van een huis voor uitbreiding van het gemeente huis; een voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 20.000 en een voorstel tot wijziging van de plaatselijke politieverordening. m-.w -AiN I»E VEKEEN1GING „CERES". OOSTBURG. Dinsdagmiddag werden in de zaal van café De Vuijst alhier de eind- lessen gehouden van den 2-jarigen cursus, omvattende 5 uur naaldvakken en 3 uur algemeene ontwikkeling, welke cursus uit gaat van de Ver. van Oud-leerlingen van den cursus in landbouwhuishoudkunde „Ce res". Voor deze eindlessen bestond een zeer groote belangstelling. De zaal was geheel gevuld met leerlingen, oud-leerlin gen, ouders en verdere belangstellenden. Verder merkten wy o.a. op de echtgenoote van den burgemeester, mevrouw Hoekse- ma, en het lid van de commissie van toe zicht, mevrouw De Haan. De voorzitster, mevrouw M. J. van Cruijningen, sprak er in haar openings woord haar vreugde over uit, dat, ondanks de moeilijke tijden, de animo voor dezen cur sus toeneemt. Daaruit blijkt, dat het groote belang daarvan wordt begrepen. Speciaal de cursus „8-urige opleiding", onder lei ding van mevr. A. Schijve en mevrouw J. Lippens, is van zeer groot nut, daar dé meisjes daardoor een algemeene ontwikke ling bekomen. Daar echter niet alle meis jes een 2-jarigen cursus kunnen volgen, worden er ook een 6-maandelijksche, een 3-maandelrjksche en zelfs een 6-weeksche cursus gegeven. Daar er helaas dit jaar geen tentoonstelling kon worden gehouden van naaiwerk, werden de cursisten nu ge- tetsfc, door mevrouw Schyve, op hun al gemeene ontwikkeling. Uit deze openbare' les bleek de veelzijdige leerstof die op dezen cursus is behandeld. Zoo werden o.a. behandeld: het menschelijk lichaam, de voeding, rekenen, aardrijkskunde. Neder- landsch en Fransch, de verkeersregelen enz. De vele vragen werden door de meis jes op vlotte en duidelijke wijze beant woord, waaruit bleek dat men de leerstof terdege onder de knie had. De geëxami- neerden slaagden dan ook met lof, waar mede zij werden gelukgewenscht door de voorzitster, die tevens dank bracht aan de leeraressen. Door mevr. De Haan wer den daarop de diploma's aan de geluk kigen uitgereikt. Na dit officieele gedeelte bewees een groot aantal leerlingen ook op ander ge bied nog wat geleerd te hebben. Onder leiding yan den heer en mevrouw Schijve werd een aardig programma, bestaande uit zang, declamatie, voordracht en dans, uitgevoerd, waarmede, de uitvoerenden een welverdiend succes oogstten. Mevr. Van Cruijningen was dan ook zeker de tolk van allen, toen zij allen daarvoor dank bracht. Het diploma werd verkregen door: S. C. v. d. Meulen, Schoondijke; S. J. Schippers, Groede; S. Basting, Zuidzande; J. J. de Bruijne, Cadzand, en M. S. de Hullu, Nieuwvliet. Aaii het eind van deze goedgeslaagde bijeenkomst gaven weer verschillende meis jes zich op voor den op 1 Mei a.s. aan- vangenden nieuwen cursus. EEN SCHADEPOST. HOOFDPLAAT. Het paard van den bak ker Verdonck bleek de laatste dagen erg schrikachtig te zijn. Maandagnamiddag was 't dier weer voor de broodkar gespan nen maar toen men zou afrijden begon het dier geweldig te trappen en te slaan. Met behulp van eenige personen wist men het op gang te krijgen tot het gehucht Num mer Een. Daar begon het paard opnieuw zoo geweldig te keer te gaan dat het zelfs de hoefijzers van de pooten sloeg. Noodge dwongen moest men het paard uitspannen en daar op stal zetten. Vermoedelijk lijdt het dier aan kolder en zal er wel niet veel meer mee té beginnen zijn, hetgeen voor den bakker eén niet geringe schade is. Personeele belasting voor plezierbooten. De wet op de personeele belasting kent de mogel^kheid van ontheffing van be lasting, indien men gedurende een geheel kalenderjaar het belastbare vaartuig bui ten gebruik stelt en hiervan vóór 20 Ja nuari aan den 'betrokken inspecteur ken nis geeft. Van dit recht hebben uiteraard vele bezitters van motorbooten, die dit jaar toch niet kunnen varen, gebruik ge maakt. Tot voor kort bestond er voor bezittere van zeiljachten geen aanleiding om even zoo te handelen. Daarin is nu verandering gekomen als gevolg van het verbod, om verschillende wateren tè bevaren en om in kajuiten van jachten te overnachten. Velen moesten nu besluiten him vaartuig in de winterberging te laten. Strikt geno men is het thans voor dezen te laat om nog ontheffing van personeele belasting te verzoeken. Dit is echter te wijten aan omstandigheden buiten hun wil. Op dien grond heeft de A.N.W.B. thans tot den Secretaris-Generaal van het 'De partement van Financiën het verzoek ge richt, de inspecteurs te willen machtigen in de juistbedoelde gevallen, als men daar om verzoekt, alsnog ontheffing te ver leenen of wel een aanslag over dit jaar achterwege te laten. HET PRIJZENHOF TE HAMBURG. Het prijzenhof te Hamburg heeft Vrij dag uitspraak gedaan wat betreft de la dingen en schepen van Zweedsche, Neder- landsche en Engelsche nationaliteit. Het Zweedsche schip „Callia", dat in Bergen in beslag genomen is, en een lading stukgoederen aan boord had voor Londen, is geccnfisceerd, alsmede het overgrootste deel van de lading. Het Zweedsche schip „Framnaes", dat eveneens in Noorwegen in beslag is genomen en onderweg was naar Hull met een voor het grootste deel uit contrabande bestaande lading, is ge- confisceerd. Een gedeelte van de lading werd ontscheept en vrijgegeven. De rest van de lading werd in beslag genomen. Het in Nederland in beslag genomen En gelsche motorjacht „Erika", werd gecon fisceerd. Verder werden de Engelsche schepen „Ronwyn", „Luffowrth" en „Di- do", die in Fransche havens in beslag zijn genomen, geconfisceerd. Het Engelsche schip „Hester", dat in een Fransche ha ven door de bemanning tot zinken ge bracht en later gelicht werd, is geconfis- eeerd. De uit steenkool en teer bestaande lading ls eveneens geconfisceerd. De la dingen van de beide Nederlandsche sche pen „Mercurius" en „Nyenburgh", bestaan de uit tweehonderd ton steenkool en vier duizend ton stijfsel bestemd voor vijandige havens, werden geconfisceerd. De ontheffing voor de luisterbijdrage. Naar aanleiding /an het persbericht van het N.V.V. d.d. 29 April, wordt nog het volgende bekend gemaakt: Aangezien het bericht in zake de luister bijdrage te betalen door aangeslotenen op radiocentrales, die een verzoek om ont heffing van deze betaling hebben inge zonden, aanleiding tot misverstand kan geven, wordt nogmaals met nadruk de aandacht er op gevestigd, dat de hier bedoelde, luisteraarsniet verder van hun verplichting tot betaling zijn ontslagen, dan wanneer zrj in het bezit zijn van een van het hoofdbestuur 'der P.T.T. ontvan gen schrijven, waaruit blijkt, dat zij onthef fing van de betaling der luisterbijdrage hebben verkregen. Teneinde de hierbedoelde luisteraars zoo veel mogelijk tegemoet te komen, is nader bepaald, dat in afwachting van de be slissing op hun verzoek om ontheffing, niet tot verbreking van de aansluiting zal worden overgegaan. Het abonnementsgeld, dat de centrales heffen, moet echter in elk geval worden doorbetaald. Wordt evenwel op het verzoek om ont heffing afwijzend beschikt, dan zal nabe taling van reeds verschenen termijnen der luisterbijdrage alsnog moeten volgen. Quitantie- en verrekenverkeer met Duitschland hervat GELDVERKEER MET BOHEMEN EN MORAVIfi GEOPEND. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen post- quitantiezendingen, verrekenzendingen en verrekenpakketten naar Duitschland weder zijn toegelaten (maximum bedragen 500,— resp. R.M. 800,overmaking der vgelden uitsluitend per postwissel. Met het protectoraat Bohemen en Mora- vië wordt met ingang van denzelfden datum, in beide richtingen het post- wisselverkeer heropend (maximumbedragen 500,resp. Kr. 6500,De herleidings- koers voor postwissels naar Bohemen en Moraviëbedraagt Kr. 100,7,60. Benoeming en ontslag onder wijzers bijzondere scholen. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming heeft aan de 'besturen der gesubsidieerde 1 en ongesubsidieerde scholen voor gewoon, uitgebreid en bui tengewoon lager onderwijs en aan de ge meentebesturen, waar een openbare school voor gewoon, uitgebreid en/of buitenge woon lager onderwijs is gevestigd, mede gedeeld, dat hij aangewezen heeft als, in stantie, bedoeld in art. 2 van het besluit van 8 April 1941 betreffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzondere scholen, de in specteurs van het lager en buitengewoon lager onderwijs, ieder voor zooveel zijn ambtsgebied aangaat. Verder is als toelichting tot genoemd besluit door den secretaris-generaal, met het benoemingsbesluit, het volgende aan dezelfde besturen bericht: o.m. Op voorzieningen van trjdelijken aard, bij ziekté, tijdelijke verhindering e.d. is het bovenbedoelde besluit niet van toe passing. Niettemin geef ik u in overwe ging in gevallen waarin de afwezigheid van een lid van het onderwijzend personeel wordt verwacht van langen duur te zullen zrjn, u met den inspecteur over de tijde lijke aanstelling van een onderwijzer in verbinding te stellen. Ook de vakonderwijzers vallen onder het benoemingsbesluit. Hoewel kweekelin- gen met ;acte niet daaronder vallen, acht ik het noodzakelijk, dat bij de toelating van een kweekeling met acte voor langen tijd op dezelfde wijze wordt gehandeld a.ls bij voorziening in gevallen van tijdelijke afwezigheid van onderwijzend personeel voor langen duur. In geval van overplaatsing van perso neel naar een andere school in dezelfde gemeénte of onder hetzelfde bestuur be hoeft het benoemingsbesluit iiiet te wor den toegepast, mits de inspecteur zich met de overplaatsing accoord heeft ver klaard. Evenmin behoeft dit te geschie den bij herbenoeming van den eigen wachtgelder, ingevolge artikel m van het besluit van mij en mijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken van 25 Maart 1941 no. I, noch indien met toepassing van ar tikel 56, tweede lid, der Lager-onderwijs- wet 1920 de eisch wordt gesteld, dat de te benoemen onderwijzer in het genot van wachtgeld is. Ook in deze gevallen zal de inspecteur zich vooraf met 'de benoeming moeten hebben vereenigd. Het is de bedoeling van het benoemings besluit er voor te zorgen, dat slechts zij, die zich loyaal ten aanzien van de bezet tende macht zullen gedragen, de school zullen betreden. De benoemingsregelen, welke bij mijn omzendbrief van 8 April 1941, no. 4089, afdeeling L.O., voor het openbaar onderwijs zijn vastgesteld en waarmede de organisaties van de scholen voor bijzonder onderwijs zich hebben ac coord verklaard, houden geen verband met het benoemingsbesluit. KAPITEIN TER ZEE M. H. HALE WIJN. f In den ouderdom van 74 Jaar is te Epe overleden de gep. kapitein ter zee M. H. Halewijn. De heer Halewijn heeft in verschillende rangen de marine zoowel in Nederland als -in ide koloniën gediend. Na zijn pen- sionneerihg was hij nog lid van de com missie tót éxamineereri van Stuurlieden ter Koopvaardij. BOTSINGEN IN WAZIRISTAN. Uit Kaboel meldt het D.N.B. In Noord- Waziristan (Britsch-Indië) hebben 200 Waziri's het fort Spinwam met geweer- en geschutvuur aangevallen. Naar verluidt, heeft het uit Sikhs bestaande garnizoen verliezen geleden. Ook aan de rivier de Tochi zijn de Waziri's zeer bedrijvig. De stad Miransjah is zoo goed als belegerd. Bij Bannoe zyn bij een aanval op een wachtpost twee mannen gedood en talrijke gewond. In den geheelen sector Bannoe, 'waar den laatsten tijd vele personen zijn weggehaald, hebben de Waziri's de over hand. Aan de grens van de gemeente Oostburg aan het begin van den weg naar Groede, klinkt nu reeds ruim 2 jaren, nagenoeg onafgebroken het lied van den arbeid. Een groot werk nadert aldaar zijn voltooiing. De firma W. en C. v. d. Bosch uit Dordrecht voert hier den bouw uit van een nieuwen watertoren voor de Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, een watertoren die bestemd is om Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen van. water te "voorzien. De bevolking van Oostburg en zij die vaak in deze gemeente komen, heb ben dit bouwwerk geleidelijk zien groeien. Een betonnen gevaarte, gekluisterd in steigers en stellingen, waarlangs onophou delijk de lift, gevuld met materialen in de hoogte klimt. Th ana is de gewenschte hoogte nagenoeg bereikt. Een aantal ar beiders is werkzaam op een hoogte van ongeveer 50 meter, terwijl anderen in la gere sferen reeds bezig zijn met het aan-, brengen van de ommanteling. We hebben dezer dagen een speurtocht opdit omvangrijke werk ondernomen en in gezelschap" van een opzichter' hebben wij een klauterpartij gemaakt door den wirwar van steigers, beton, staal en be kistingen. De eerste 25 30 meter was het klim- men heel eenvoudig, daar tot op die hoogte het trappenhuis reeds geheel gereed is. Een breede, betonnen trap, met leunin gen, maakt het klimmen vrij gemakkelijk, vooral ook omdat wij onderweg zooveel te zien kregen van het in- en uitwendige van den toren. Voor den technicus is daar heel wat te genieten, wij als leek kunnen alleen maar verwonderd zijn over het ingewik kelde systeem van buizen, leidingen, kra nen enz. Dat begint reeds gelijkvloers, bij den zgn. waterkelder. Een kelder met een -.inhoud van 330 M3, die echter slechts be stemd is om in een nog ver verwijderde toekomst dienst te doen. Op een hoogte van ruim 27 meter naderen wij het z.g. laagreservoir, dat een inhoud heeft van 300 M3 en dat rust op 4 zware midden kolommen, na de eerste lekvloer te rijn ge passeerd. Daar is de eerste bedienings ruimte, welke ruimte is afgesloten voor het publiek. Daar echter groote stalen ramen zijn aangebracht, zal het publiek, zij het op eenigen afstand, het interieur duidelijk kunnen zien. si Langs ladders en steigers klommen wij hooger en naderden zoo het hoogreservoir, dat een inhoud heeft van 600 M3 en ge heel vrij staat. va», het laagreservoir. Deze enorme, wij zouden het willen noemen een betonnen ketel, staat op portaalspanten en rust op de 8 zware buitenkolommen. Op circa 37 meter hoogte bevindt zich de tweede lekvloer en de bedieningsruimte voor het hoogreservoir. Ook deze ruimte is op dezelfde wijze als bi1 het laagreser voir, voor het publiek afgesloten. Konden wij in het laagreservoir afdalen en daarin, nadat onze oogen wat aan de duisternis gewend waren, een kijkje ne men, waardoor wij ons een denkbeeld kon den vormen van de ingenieuze wijze waar op alle veiligheidsmaatregelen zijn getrof fen, aan het hoogreservoir waren de ar beiders nog druk doende met het aanbren gen van het ijzeren vlechtwerk, waartus- schen het beton wordt gestort. Zoo had den wij dan de voor het publiek te berei ken- groote hoogte bereikt en bevonden wij ons op de plaats waar de vloer van het hoogreservoir komt te liggen, n.l. op 50JA meter hoogte. Daarop wordt nog gebouwd de top van den toren, waardoor dit ge vaarte een hoogte zal krijgen van 56.60, M., terwijl de breedte van de vloer op het hoogreservoir plm. 12'/2 M. zal rijn. Statistiek van verkeers ongevallen. De maandelijksche cijfers op korten ter mijn van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven een duidelijken indruk van de verkeersgevaren onder de telkens wisselende omstandigheden. Voorheen werden deze' cijfers geregeld gepubliceerd in de „Maandstatistiek van Verkeer en Vervoer", uitgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Totdat in Mei 1940 de bovengenoemde Statistiek helaas werd stopgezet, verzorg de de K.N.A.C. immer een korte bespre king der ongevallencijfera voor de dag bladpers. Thans schrijft het C.B.S., dat het weder om tot publicatie van overeenkomstige cij fers is overgegaan. Hieronder volgt thans een opgave, sinds het begin der publicaties, van het aantal personen, dat maandelijks bij verkeerson gevallen werd gedood 1938 1939 1940 1941 Januari 52 42 27 Februari 39 46 34 Maart 42 43 45 April 69 58 63 Mei 49 65 49 Juni 66 77 35 Juli 71 54 59 Augustus 68 92 68 September 68 68 70 October 90 76 69 November 68 59 56 December 42 55 65 Totaal 724 735 610 Vooral de hooge cijfers van de maan den December, 1940 en Januari en Fe bruari 1941 ten opzichte van het vooraf gaande jaar, niettegenstaande de beschei den rol, die het snelverkeer thans nood gedwongen nog maar inneemt, dezelfde publicatie van het C.B.S. geeft omtrent de afname van het niét-militaire verkeer met motorrijtuigen op de rijkswegen sprekende cijfers geeft ernstig te denken.' V/el moet daarbij worden gedacht aan het feit, dat de cijfers van Januari en Fe bruari 1940 onder het gemiddelde lagen in verband met de uitzonderlijke ijs- en sneeuwcondities van die periode. Niettemin duiden de thans verstrekte cijfers er op, dat niettegenstaande de structueele wijzigingen in het verkeer, het aantal ongevallen onbevredigend groot blijft, zoodat met kracht naar verdere verkeersopvoeding moet worden gestreefd. VERGEZICHTEN. Hoewel tijdens onze klauterpartfl onze aandacht in de eerste plaats werd ge vraagd voor het bouwwerk, dwaalden onze blikken toch steeds weer opnieuw af naar het schitterend vergezicht dat rich voor ons oog ontrolde. Hoe hooger wij klom men, des te imposanter werd dit. Steeds, kleiner werd de aarde, steeds nietiger de huizen in de omgeving, de wegen werden smalle streepjes, die locomotief van de stoomtram, waarachter een sliert van goe derenwagens, geleek meer op een speel goedtreintje. Ontroerend mooi toonen zich op die groote hoogte onze vruchtbare landouwen met haar prachtige kleur- schakeeringen. Reeds nu, nu nog maar ge deelten zun begroeid met eer teer groen, tusschen de geploegde en gewalste lande rijen, waarop nog geen groen is te beken nen, doch waardoor juist een scherpe con trastwerking wordt verkregen. Maar welk een machtigen indruk zal dit panoramma maken wanneer ook deze velden rijn ge tooid met wuivende korenhalmen, wan neer alles volop in bloei staat, de, he laas steeds schaarscher wordende, hooge boomen hun zomersche pracht ten toon spreiden. Wat een heerlijk vergezicht wordt den bezoeker geboden. Bij heider richt ont waart men duidelijk en met het bloote Oog, de torens van Brugge, Gent, den wa tertoren van Axel, terwijl zich aan de an dere zijde de witte duinergen van onze kusten, met daartusschen de zee, aan on zen blik vertoonen. Duidelijk ontdekt men Vlissingen met den St. Jacobstoren en de- hooge kranen van de „De Schelde". Het lijdt dan ook geen twijfel, of Oost burg zal. met dezen watertoren tevens een groote attractie rijker zrjn en zeer velen zullen van de door de waterleiding-maat schappij geboden gelegenheid om den to ren te beklimmen, een dankbaar gebruik maken, temeer daar de beklimming, dank rij de ruime, gemakkelijke trappen» niet te vermoeiend zal zijn. Voor hen dies het bereiken van den hoogsten top te zwaar zal zijn, wacht op circa 21 M. hoogte een fraaie j. uimte, daar op die hoogte 4 bal eons worden aangebracht, waardoor ook op den hoogsten omloop een groote ruimte zal vrij komen. De toren heeft aan den voet een door snede van 15.75 M. en op 50 M. hoogte is deze doorsnede nog 12 l/L Wanneer het bouwwerk gereed zal zyn, zal ook de toegang worden verfraaid. De oude huisjes, die nu aan den weg staan en gebruikt worden voor bergplaats van ma terialen, zullen worden opgeruimd. Er komt ter-plaatse een ruime parkeerterrein met grasgazon. Evenwijdig aan de garage en het magazijn komt een haag met een toegangshek naar het terrein. Om den to ren komt een bestrating, met grasgazons. Langs .de woning van den hoofd-opzichter komt een betonbaan, die toegang zal ge ven naar het buizenterrein. De sloot daar ter plaatse zal worden gedempt, waarom de riooleering zal worden verlegd over het terrein naar de* vaart. Waarschijnlijk zal op het terrèin nog een andere versiering komen, doch daar over mogen wij nog geen mededeelingen verstrekken. Hoewel het geheele werk, volgens het oorspronkelijke plan op 1 September a.s. gereed zou moeten zijn, zal dit tengevolge van de vele onvoorziene omstandigheden, wel iets later worden. Er wordt echter door een 30-tal arbeiders op volle kracht gewerkt, zoodat de stagnatie niet al te groot zal zijn. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUTTSCH GEBIED. De R.A.F. is in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten naar Duitsch gebied gevlogen, zoo wordt aan het D.N.B. medegedeeld. Eenige vliegtuigen bereikten de rijkshoofdstad, waar zij op doeltreffende afweer van het afweergeschut stieten. Dientengevolge gelukte het geen enkel aanvallend toestel boven het stedelijk ge bied van Berlijn te vliegen. De enkele bommen, die werden uitgeworpen, kwa men op het randgebied der stad neer en richtten geen schade aan. Overigens was de Engelsche activiteit in de lucht vooral gericht tegen het Noordwest-Duitsche kust gebied, waar op verscheidene plaatsen bri sant- en brandbommen werden geworpen. Militaire schade ontstond nergens. De schade was beperkt tot woonhuizen in ver schillende plaatsen. In één geval werd door een voltreffer een woonhuis vernield. Ón der de burgerbevolking zijn dooden en ge wonden te betreuren. VISCHMIJN VLISSINGEN. Woensdag 30 April. Aangevoerd door 25 vaartuigen 793 .k.g. handelsgarnalen 4i42 et; 1020 k.g. pellerijgarnalen k 28 cent; 1069 k.g. versche schar 29—34 ct.; 147 k.g. bot 66110 ct.; 72 k.g. tong, griet en ka beljauw (ongesorteerd) a 190300 ct.; alle prijzen per k.g. MIDDELBURG. 30 April. Groentenvel- ling. Sntjsla 15-25, spinazie 2-11, postelein? 30-35, witlof 5-17, koolrapen 3-3.30, wijn- peën 6, andijvie 10-20, prei 10-14, alles per 100 kg. peën 10-17, rabarber 7-10, radijs 2.50 alles per 100 bos; bloemkool 2-26, kropsla 5,20-8 beide per 100 stuks. V el lings vereeniging Zuid-Beveland, GOES 30 April. Groenten per 100 kg.: koolrapen 0.20-1.60» rabarber 5-6, stoofsla 9, spinazie 5.50-11, witlof 3-14. Per 100 bos: selderie 5.50. Per 100 stuks: bloem kool 19-26, kropsla 3.90-8. Bloemen per 100 stuks: madeliefjes 1.20. Per 100 bos: nar cissen 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3