STADSNIEUWS Kiddelburg. STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. Burgerlijke Stand Kerk- en Schoolnieuws DE LAATSTE COLLECTE VAN DE WINTERHULP. Vrijdag en. Zaterdag- a.s. wordt de laat- »te collecte van de „Winterhulp Neder land" in dit seizoen gehouden. Bij deze gelegenheid moge ik een over zicht geven van wat door de Middelburg- sche organisatie is ontvangen en uitgege ven. In de afgeloopen periode van November tot April hebben de collecten in Middel burg opgebracht 6.853,21. Van de Centrale Directie werd aan bon nen ontvangen in totaal 9.895, dat is dus ruim drieduizend gulden meer dan in deze gemeente, werd bijeengebracht. Hiervan is reeds uitgereikt in bonnen een bedrag van 8.899. Dit bedrag is ten goede gekomen aan 510 gezinnen met 2281 gezinsleden, d.w.z. aan ongeveer 12 van de bevolking. De resteerende bonnen worden dezer dagen uitgereikt. Nog dagelijks ontvang ik verzoeken van personen in Middelburg, die vragen om ge holpen te mogen worden. Door bezoeken in verschillende gezinnen weet ik voor wel ke groote moeilijkheden vele menschen zitten en hoe goed een extra-bgdrage ge bruikt kan worden. Trouwens, wie weet dat niet in dezen tgd Ik doe daarom bij dezen een beroep op de Middelburgsche bevolking om terwille van onze noodlijdende medeburgers bij de komende collecte met gulle hand te geven. Voor de straatcollecte met bloemenspeld- jes op Zaterdagmiddag 3 Mei zou ik nog gaarne een grooter aantal collectanten en collectrices hebben. Hen die zich hiervoor beschikbaar wenscnen te stellen, verzoek ik dien middag om half twee op het ge meentehuis (Zuidsingel) te komen. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRfi DE BORDES. DE SECRETARIS-GENERAAL VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN BEZOEKT MIDDELBURG. Gisteren heeft de secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, mr. dr. K. J. Frede- liks, een bezoek aan Middelburg gebracht en daar o.a. een conferentie gehad met het college van Ged. Staten en colleges van Burg. en Weth. van enkele gemeenten in het Provinciehuis in de Koepoortstraat en een met de burgemeesters der gemeenten op Walcheren in de raadzaal. Dr. Frederiks maakte de reis per auto en keerde eerst laat in den middag naar Den Haag terug. Wij meenen te mogen aannemen, dat o.a. de grenswijzigingen tusschen bepaalde gemeenten een onder werp van bespreking uitmaakten. DE AARDAPPELEN EN DE SCHOENEN. Op verzoek van den directeur van den distributiedienst wijzen wij er nog eens op, dat zij, die over een hoeveelheid aardappe len beschikken, waardoor zij geen recht op een aardappelbonkaart hebben, zich niet behoeven te melden op het'bureau van zgn dienst. Nu de schoenenbonnen in het vervolg al leen op schriftelijke aanvragen kunnen worden verstrekt, dient men bij de aan vrage niet alleen de reden op te geven, waarom men schoenen meent te moeten koopen, doch ook voor wien of wie de schoenen zijn bestemd en duidelijk aange ven of het voor volwassenen dan wel voor kinderen is en in het laatste geval van welke secte en leeftijd. VOETBALWEDSTRIJD Z.C.F.—P.Z.C. De gisteren op het Nadorstterrein ge speelde wedstrijd van een elftal van de Zeeuwsche Confectiefabriek tegen het P.Z.C.-elfta! eindigde met een 21 over winning voor de thuisclub. VOORSTELLEN VAN B. EN W. AAN DEN RAAD. Winkelsluiting voor slagers. Krachtens de winkelsluitingswet is de raad bevoegd verordeningen vast te stellen, waarin onder meer wordt bepaald, dat op één werkdag per week gedurende een ge deelte van dien dag, en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groe pen van winkels voor het publiek gesloten moeten zijn. Daar vrijwel alle slagers in onze gemeen te zich hebben verklaard vóór eene sluiting hunner zaken op Maandagmiddag 1 uur, ligt het, aldus B. en W., in den lijn van het wetsartikel, dat de raad van zgn bevoegd- héid te dezer zake gebruikt maakt. Een dusdanige verordening zal eene rich- tige naleving van het voorschrift nopens den verplichten vrijen halven dag van het personeel, gelijk vervat in het winkel-werk tijden-besluit, ten zeerste in de hand wer ken. Immers zij zal uniform gelden. Wel brengen de omstandigheden van dit oogen blik mede, dat slagerswinkels meermalen gesloten zijn, doch eene uniforme regeling op dit punt ontbreekt. B. en W. lijkt het gewenscht eene even- tueele sluiting niet te doen gelden op den Maandag, onmiddellijk voorafgaande aan den len Kerstdag en den len Januari. B. en W. adviseeren tot inwilliging van het gedane verzoek. Dc sluiting zal zich niet uitstrekken tot winkels, waarin uitsluitend vleesch of vleeschwaren worden verkocht. De leden der commissie voor de Strafver ordeningen zijn in hun meening verdeeld. Een lid is tegen eene sluitingsregeling en acht haar zeer zeker niet urgenteen tweede lid acht, nu 28 van de 29 slagers in onze gemeente vóór sluiting op Maandag middag zijn, een onderlinge regeling zeer wel mogelijk met eenigen goeden wil bij de betrokkenen en vindt,, dat het, waar tegen woordig reeds zoo ontzaggelijk veel wordt geregeld met' sanctie der Overheid, eene verademing zou zgn iets te regelen zonder strafrechtelijke sanctie. Een laatstbedoeld lid schijnt, waar de omstandigheden mede brengen, dat de slagerswinkels meermalen gesloten zijn, het voorstel thans zeker niet urgent, eerder praematuur toe. De beide andere leden der commissie, alsook haar voorzitter, vereenigen zich met het voorstel, Een marinemonument te Vlissingen. VOOR DE TE VLISSINGEN GESNEUVELDE MARINEMANNEN VAN DE BULGIA EN DE LUCTOR ET EMERGO OP DE NOO .IDER- BEGRAAFPLAATS. Naar wij vernemen, acht de Burgemees ter den tijd nog niet gekomen, om geldin zamelingen te houden tot het stichten van een monument op de Noorderbegraafplaats ter herinnering aan de op 12 Mei 1940 te Vlissingen gesneuvelde Marinemannen van de „Bulgia" en van de „Luctor et Emergo". Wel heeft de Burgemeester reeds geruimen tijd geleden een comité opgericht, waarin zitting hebben C. A. van Woelderen, Burgemeester, Voorzitter x - A. C„ van de Sande Lacoste, kapitein ter zee, Directeur Ned. Loodswezen, secretaris-penningmeester. W. P. Edelman, Wethouder. A. Rorge, Wethouder. H. B. J. Knoop, Wethouder. F. Bisschop, Gemeentesecretaris. Dr. W. F. T. van der Bijl, Controleerend Geneesheer. Ds. J. S. Hartjes, Nederl. Herv. Predikant. G. J. de Jonge, Directeur Prov. Stoombootdlenst. C. Ouwehand, Directeur Gemeentewerken, A. Staverman, chirurg. - J. B. M. Timp, Pastoor. Ir. H. C. Wesseling, Directeur K. Mij. „de Schelde". A. W. P. Angenent, Voorzitter Alg. Nederl. Comité „Onze Marine" te Hilversum. Het Alg. Nederl. Comité „Onze Marine" zond eene belangrijke gift. Gaven worden inmiddels gaarne inge wacht bij den Secretaris-Penningmeester, Koudekerkscheweg 63. JUBILEUM GEREF. SCHOOL. Op 4 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat te Vlissingen in de Kasteelstraat door leden der Gereformeerde Kerk een Christelijke school is geopend. Het hoofd der school was de heer J.' Baarschers, die tot zijn pensioengerechtigden leeftijd zijn beste krachten aan de school heeft gewijd. Hij werd opgevolgd door den heer A. Schout. Bovengenoemde school was de tweede Christelijke school te Vlissingen. De eerste was juist 18 jaar vroeger, n.l. op 4 Mei 1863 geopend. Deze laatste was de tweede Christelijke school op Walcheren. De eerste is te Middelburg geopend op 15 Aug. 1860 In de Gravenstraat. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: een aantal dames- en heerenrijwielen; een rgwiel- tasch; een radiobatterg; paar grijze wild- lederen handschoenen; en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent: zilver bon bij J-. Meulmeester, Kolvenierstraat 18; doublé gladde ring bij ♦Verboom, Noordstraat 70; Mariabéeldje in kokertje bij J. Pelster, Kromme Elleboog 9; spaarbankboekje bij J.. van Noorden, Scherminkelstraat 7lin ker grijze wollen kinderhandschoenen bij J. de Meulder, Lange Zelke 48 gouden kom pasje bij Van As, Molenstraat 17; wijn- roode sjaal bij C. Pierens, Spuistraat 52a; zilverbon bij Kok, Bouwen Ewoutstraat 22bén.; rijwielbelastingmerk bg H. Wol tering, Bouwen Ewoutstraat 58; grijs groen kinderhoedje bij De Waal, Paling straat 2: melkkaart en bruine lederen handschoen met kap bij Van HoeijdoYick, Molenstraat 43; portemormaie met inhoud en een paar bruine heerenhandschoenen bij kantoor P.Z.E.M., Lampsinsstraat; wol len dameshandschoen bij De Roos, Spui straat 54; zwarte kinderportemonnaie en lederen trekbeursje bij Elich, Bellamypark 4; doublé vulpotlood bij W. Scherpenisse, Scheldestraat 59. DE SCHOOLTIJDENREGELING. In verband met de brandstoffenbeperking werd in den afgeloopen winter de sehool- tijdenregeling gewijzigd, _^met dien ver stande, dat de Zaterdagmorgenschooltijd werd verlegd naar den Woensdagmiddag. Nu het stookseizoen geëindigd is, wordt weer teruggekeerd naar den ouden toe stand. Er zal dus voortaan op Woensdag middag geen school zijn, en op Zaterdag morgen wel. ZIEKE MAN GEVONDEN. In den afgeloopen nacht vond de politie in het wachtlokaal van de tram op het Betje Wolffplein een ouden mam in bewus- telooz'en toestand. De politiearts Grippeling gewaarschuwd, verleende medische hulp, waarna de man door de politie per auto naar zijn woning alhier is gebracht. PRIJSOPDRIJVINGS- EN HAM STEK WET 1939. In ons nummer van 18 April Is een be kendmaking van den Commissaris van Politie opgenomen, waarin er de aandacht op wordt gevestigd dat ingevolge de thans geldende bepalingen van de Prrjs- en Hamsterwet 1939 hg, die goederen, in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, dan wel goederen te huur aanbiedt of ver huurt, verplicht is bg die goederen op een voor hel publiek duidelijk zichtbare vpjze den prgs te vermelden. De geheele handel, voor zoover het publiek daarbij betrokken is, is aan deze voorschriften onderworpen. Niet alleen moeten de goederen in de étalages, doch ook die welke in den win kel, onder het oog van het publiek voor rechtstreekschen verkoop zijn gereedge- legd, geprijsd zijn. Tegelijkertijd werd in deze bekendmaking medegedeeld dat nè, 1 Mei 1941 niet meer waarschuwend mag worden opgetreden, doch dat onmiddellijk proces-verbaal moet worden opgemaakt. Bij een hedenmorgen gehouden politie controle in het centrum van de stad, werden binnen den tijd van één uur, reeds 26 winkeliers aangetroffen die aan deze MIDZA-VERRASSINGEN. S De verrassers verrast. Het Micjza-bestuur, dat al zoovelen, oud en jong, arm en rijk, aangename verras singen bezorgde, is thans eens zelf aange naam verrast geworden. Naar we algemeen bekend achten had de Midza, ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan, ook weer voor een verrassing gezorgd, door de premies voor deze week met 50 pet. te verhoogen. De eerste ver rassing voor het bestuur was, dat deze attractie haar zulk een groot aantal inzen dingen bezorgde, dat niet minder dan 4000 gulden uitgekeerd kon worden. Dit is het hoogste bedrag nog óóit door een Midza in één week tijds uitgekeerd. Terwijl de bestuursleden nog bezig wa ren deze inzendingen te controleeren volgde een tweede verrassing, bestaande uit een bezoek van de heeren Meulenberg, Van der Berg er De Wit, die zich als vertegen woordigers der Midza-leden aandienden, en die, bij monde van den heer Meulenberg het bestuur huldigden voor zijn belang- loozen en succesvollen arbeid gedurende twee jaren. De heeren deelden mede, dat de Midza-leden spontaan tot deze hulde hadden besloten en daarop werd aan elk der bestuursleden een bloemstuk aange boden. De voorzitter der Midza, de heer A. Wit kam, zegde in hartelgke bewoordingen dank voor deze prettige en zeer gewaardeerde verrassing, waarbij hg de verzekering gaf, dat dit bewijs van erkentelijkheid voor het bestuur een aansporing was om op den ingeslagen weg voort te gaan en zoo mo gelijk nog meer zijn krachten te geven in het belang der Midza-leden. NAAR DE BLOEIENDE BOOMGAARDEN. Per flets. De Vereenigirj vöor Vreemdelingen ver- keèr, alhier zal op 4, 11. en 22 Mei a.s. fietstochten langs de bloeiende boomgaar den van Zuid-Beveland in de omgeving van Goes organiseeren. De route zal gaan over 's Gravenpolder, naar Kwadendamme, langs het Zwake tot den „Groote Linden- boom", daar naar den Zedijk, langs het Schor tot de Biezelingsche Ham, over den Eiezelingschen dijk naar Biezelinge en Ka- pelle, langs den Wemeldingschen Zandweg naar Wemeldinge, terug naar de Post- brug, over den Postweg tot de oude jam- fabriek, daar linksaf, langs het station, en dan rechtdoor, zoodat men langs bin nenwegen op den straatweg naar Kloetin gen komt en vandaar op den nieuwen ver keersweg naar Goes. Dit is ongetwijfeld een zeer mooie tocht en bovendien kunnen de deelnemers nog een aardigen prijs winnen, daar er drie contróle-punten zijn, op welke men een kaart krijgt. Deze kaarten zijn genum merd en degenen, die op hun drie kaarten tezamen de hoogste totalen hebben, val len onder de prijzen. De deelname aan deze tochten ia gratis. Het vertrek zal om half twee van de Groote Markt plaats vinden. VLISSINGEN. van 28 April tot 1 Mei. Ondertrouwd: A. J. But, 26 J. en H. J. Brasser 21" j. Getrouwd: C. A. Verwijs, 29 j. en L. de Bree, 24 j. Geboren: Dirk Jan Johan, z.v. D. Beek man en M. E. de Rouw. Overleden: J. Plasse, 43 j., Vrouw van G. W. de Veij; F. L. Vemieuwe, 63 j., wedn. van D. E. Plouvier. GOES. Ondertrouwd: Jan Jacobus Dagevos, 28 jr. jm. te Zoetermeer en Pieternella van Hese, 24 jr. jd. Geboren: Pieternella Adriana, d.v. Ge rard Beenhakker en Adriana Zuidweg; Dirk z.v. Hubrecht van de Visse en Johanna Verschuure. bepalingen geen gevolg hadden gegeven. Ingevolge art. 8 zal nu proces-verbaal te gen hen moeten worden opgemaakt. DIEVEN OP PAD. In den afgeloopen nacht is diefstal met braak gepleegd in een pakhuis in de Onderstraat waar potjes ingelegde paling zijn meegenomen. Voorts werden uit een pakhuis in de Joost de Moorstraat de binnenbanden van twee fietsen en andere rijwielbenoodigheden ontvreemd, terwijl uit een onbewoonde, gedeeltelijk gemeubileerde woning in de Dijkstraat vitrage gordijnen en eenig klein meubilair is verdwenen. Tenslotte heeft men hedennacht in een groentepakhuis waar men eenige dagen geleden ook des nachts wederrechtelijk was binnengedrongen en waaruit een' kist\ met witlof en een kist met sla was ge stolen, wederom getracht in te breken; althans pogingen daartoe zijn geconsta teerd. De afsluiting was echter nu zoo danig dat de ongenoode gasten in hun pogingen niet zgn geslaagd. ONVOORZICHTIGE WINKELIER. Na ontvangen waarschuwing constateer de een politiepatrouille in den afgeloopen nacht dat de deuren van een pakhuis in het centrum van de stad wagenwijd open stonden tenvijl een transportrgwiel met mand nog tegenover het pakhuis op straat stond. Het pakhuis behoort by een krui denierszaak en is gevuld met waren, zeer begeerenswaardige artikelen in dezen tijd. De sleutel zat aan de birmenzgde van de deur. Wanorde werd door de politie niet ontdekt zoodat vermoed werd dat geheel vergeten was het pakhuis te sluiten. De politie heeft het daarna in haar speciale bewaking opgenomen daar de eigenaar tegen het donker worden altijd de stad verlaat om zich elders naar zijn meening meer veiligheid te verzekeren. Onderwijl hebben achterbiy venden de zorg voor zijn bezit op zich genomen.- DE BRITSCHE SCHEEPS- VERLIEZEN. 12 koopvaarders tot zinken gebracht. Volgens Associated Press zijn onlangs op den Indischen oceaan acht Britsche koop vaarders door Duitsche kaperschepen tot zinken gebracht en wel de „City of Bag dad" (7605 ton), de „King City" (4744 ton), de „Scientist" (6199 ton), de „Be- narty* (5800 ton), de „Athel King" (9557 ton), de „Kemmen Diene" (7769 ton), de „Commissaire Ramel" (10.061 ton) en de „Durmiter" (5623 ton). De meeste dezer schepen hadden levensmiddelen voor En geland aan boord. Uit Buenos Aires, meldt het AN.P. dat Engeland niet alleen schepen doch ook manschappen te kort heeft, blgkt uit een bericht, dat Engeische schepen in den laatsten tgd steeds met bemanningen, be staande uit Noren, Nederlanders en Cana- deezen varen. Ook de Engeische oorlogs schepen, die Montevideo aandoen, hebben een heterogene bemanning. Bij het laatste bezoek van den Britschen hulpkruiser „As- torian" heeft men opgemerkt, dat er zich Noren, Polen, Tsjechen, Canadeezen en Nederlanders onder de bemanning bevon den. Slechts de officieren waren Engel- schen. Volgens Associated Press hebben New- Yorksche reederskringen medegedeeld, dat het in Engelschen dienst varende schip „Empire Endurance", groot 8.614 ton, op 600 myi ten Westen van de Iersche kust 'is getorpedeerd. Naar uit dezelfde kingen verluidt, is voorts het Britsch passagiers schip „Calchas" groot 10.306 ton, op 300 mgl ten Z.W. van de Kanarische eilanden getorpedeerd. Verder is het Britsche vrachtschip „Shillong", groot 5529 ton tot zinken gebracht. Tenslotte wordt te New York vernomen, dat het Britsche s.s. „Ne- rissa", groot 5.583 ton op 700 mijl ten Z.O. van Groenland is getorpedeerd. DUITSCH VRACHTSCHIP IN BRAZILIË AANGEKOMEN. Uit Rio de Janeiro meldt het A.N.P. Het Duitsche vrachtschip Natal" is Dins dagochtend met een lading waardevolle goederen vanuit Duitschland in de Brazi- liaansche ljaven Bantoe aangekomen. Het vrachtschip „Natal", dat ongeveer een zelfden inhoud heeft als het Duitsche schip „Leco", is het derde schip, dat in korten tijd uit Duitschland in Brazilië is aangekomen. De dienstplicht In Amerika. De speaker van het Amerikaansche huis van afgevaardigden, Raybuni, heeft, naar „United Press" uit Washington meldt, verklaard, dat de Amerikaansche regeering op het oogenblik ernstig het plan overweegt om den algemeenen dienst plicht te beperken tot de jaren tusschen 18 en 32 jaar. Het zal den recruten dan vrg staan om binnen deze leeftydsgren- zen het verplichte jaar militairen dienst te verrichten. In dit verband meldt de „Associated Press", dat de chef van den generalen staf, Marshall, den voorzitter van de begrootingscommissie in een onder houd de verzekering heeft gegeven, dat het Amerikaansche leger voorloopig niet van plan is den diensttgd van een jaar te verlengen. AMERIKAANSCHE VLIEGERS IN ENGELAND. Naar Associated Press uit Londen meldt, krijgen vyftien in Engeland aangekomen Amerikaansche -vliegers van Britsche col lega's onderricht in luchtgevechten. De Amerikanen dragen hun uniform slechts, als zij dienst doen op Britsche vliegvelden. Na hun opleiding keeren zg naar de Ver- eenigde Staten terug om hun ervaringen- door te geven. Waarschgnlgk komen er nog meer groepen. Deze vliegers gaan of ficieel voor waarnemers door. JUBILEUM DS. BORGMAN. Ds. E. P. Borgman, voorganger der ver- eeniging van Vrijzinnig Hex-vormden te Middelburg, herdenkt op 14 Mei a.s. den dag, waarop hy voor 25 jaar tot het pre dikambt werd' ingeleid. Hy werd predi kant te Wier in 1916, na van 1915—1916 hulpprediker te Renesse geweest te zgn. Hg stond daarna te Klooster-ter-Apel, Franeker, Wirdum, waar hy eervol ont slagen werd wegéns benoeming tot voor ganger der ve'reeniging van Vrijzinnig Her vormden te Middelburg. Ned. Herv. Kerk te Cadzand, Cand. J. A. Talma is voornemens op 1 Mei a.s. zgn intrede te Cadzand te doen, na bevestigd te zgn door ds. A. Everts te Zuidzande. DS. J. N. PATTIST. De heer J. N. Pattist, rijksinspecteur l.o in de inspectie 's-Gravenhage, die 1 Augustus a.s. 25 jaar by het onderwys is werkzaam geweest zal op dien datum wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst met pensioen verlaten. De heer Pattist werd in, 1876 geboren en studeerde aan een der rijksuniversitëi- ten theologie om in 1911 candidaat te worden bij het Prov. kerkbestuur van Overijssel. 16 Juni van dat jaar werd hij bij do Ned. Herv. gemeente te IJ z e n- d ij k e in het predikambt bevestigd. Van daar vertrok hij in 1914 naar Aarden burg. In 1116 werd hij schoolopziener in het arrondissement Middelburg. 1 Januari 1921 werd hij benoemd tot rijksinspecteur l.o. in verband waarmede het Prov. kerk bestuur van Zeeland hem met ingang van 9 Jan. 1921 eervol emeritaat verleende. De heer Pattist vestigde zich daarop met terwoon te ,'s-Gravenhage. zyn inspectie omvat behalve deze stad ook verschillen de dorpen in het Westland alsmede Rijs wijk. Zeer heeft ds. Pattist als predikant van Aardenburg zich indertijd beijverd tegen de toen aanhangige annexatieplan nen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Als emeritus-predikant van vrijzinnige richting pleegt ds. Pattist van tijd tot tyd voor te gaan in de godsdienstoefeningen van de Vcreeniging van Vrijzinnig Her vormden. Over het metalen voorwerp, dat met In gang van heden uit de vaderlandsche sa menleving wordt gebannen zullen niet veel tranen worden gelaten. Populair is het rtjwielbelastingmerk, in de wandeling fiets- plaatje geheeten, nooit geweest. Het was integendeel een plaatje van ergenis. Niet zoozeer nog omdat het een harde riks kostte, dan wel omdat men, na het te hebben aangeschaft, niet goed wist wal er mee te beginnen. Want: liet men het door middel van een blikken houder of met soldeersel vast aan of op de trapfiets bevestigen dan liep men het risico, dat de plaatjes-verzamelaars om een exemplaar aan hun buit te kunnen toe voegen, zich tijdelijk van uw vehikel mees ter maakten en dit na verwijdering van het belastingmerk ergens in een sloot oi tegen een muur deponeerden. Het vastbevestigde plaatje had boven dien het nadeel niet aan andere fiets bezit tende huisgenooten te kunnen worden uit geleend. Besloot men op grond van boven ver melde overwegingen het rijwielmerk los te hanteeren, dan was men er ook nog niet. Want het étui, bedoeld om, voorzien van het plaatje, zoo'n beetje aan het stupr te bungelen, placht men te vergeten als men zgn rijwiel tijdelgk ergens par keerde. Ook daarmede hielden de plaatjes verzamelaars rekening. Vergat men na parkeering van het rijwiel niet het étui van het stuur te verwijderen, en bezorgde men aldus doende de verzamelaars een strop, dan vergat men het allicht toch opnieuw aan de stuurinrichting te be vestigen als men zijn stalen ros weer be steeg, met tot gevolg; dat een ijverig poli tieman ambtshalve uwe nalatigheid ont dekte, en- u alle, niet nader te omschrijven konsekwenties, (tijdroovend en duur) deed ondergaan. Na veel ge-experimenteer bleek voor de vrouwelijke sexe het blousje of de jas. voor den mannelijken peddelaar dé revers van elk soort bovenkleeding nog de minst onpractische plaats van het plaatje. In de haast van de start verzuimde men welis waar wel eens het ding van een uitge trokken op een aangetrokken kleedingstuk over te planten, maar over het algemeen brachten routine en gewoonte hiervoor toch uitkomst. Ik heb fietsers gekend, die als ze gingen fietsen zich zonder plaatje op dé borst eveü ongekleed voelden als een sta tionschef zonder spiegelei naast een voor vertrek gereed staanden trein, en dies zgn zij de geheele plaatjesperiode zonder extra-kosten doorgekomen. Het eenige bezwaar dat ik tegen de ge- plate fietsborsten had, was, dat zij het straatbeeld eenigszins ontsierden, omdat de indrukken, die zij vestigden varieerden tusschen luchtende gedetineerden, en tijde- lgké, dus niet geüniformeerde hulpbestel lers der P.T.T. Maardat wende op den duur. Over het rgwiélbelastingmerk, dat in sommige kringen werd beschouwd als het onrijpe geestelijke eindproduct van zittende, staande of hoogstens wandelende Haagsche ambtenaren die koppig weigerden op de dwalingen huns weegs terug te keeren, is in den loop der jaren een ontzaglgke hoeveelheid literatuur ontstaan. Er waren zelfs dagbladen, die jaar na jaar pagina's lezenswaardige kopy uit het plaatje putten, en aan dit belangrijke maatschappelgke verschijnsel minstens zoo veel dure plaats hebben ingeruimd als aan het versche cadetje. Achter dit alles zetten we heden even wel een dikke streep. Het plaatje, de monsterlijke belasting- penning van fietsend Nederland is foetsie! TE DURE BESCHUITEN. De bakker R. te Naaldwijk meende, dat hij zgn verkoopprijs van beschuit wel kon verhoogen van 15 cent per rol tot 20 cent. Fg had daarvoor geen vergunning, doch hg dacht dit wel te mogën doen, omdat, naar hg verklaarde, zijn kostprijs was gestegen. Bij een nader onderzoek bleek dit niet juist te zgn. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage nam dan ook geen verzachtende omstan digheden in aanmerking en veroordeelde R. tot een boet© van 500,Bij de be paling van de hoogte dezer boete hield hij rekening met de flnancieele omstandighe den van den verdachte. VIER SCHUREN UITGEBRAND. Eergisteren hebben vier zevenjarige kin deren een gevaarlgken brand veroorzaakt. De jongens speelden in een schuur te Bussum met Jucifers. Eén der knapen stak het stroo, dat daarin lag opgeslagen, in brand, zoodat de schuur onmiddellijk in vlammen stond. Door den kraChtigen wind werd ook de tweede schuur aangetast. Ofschoon de brandweer het vuur krachtig bestreed, kon zij niet vorkomen, dat de schuren uitbrandden. Het vuur baande zich vervolgens een weg naar een derde schuur en kon eerst tot staan gebracht worden toen ook een vierde geheel was uitgebrand. De woningen, bg welke de schuren hoorden, bleven gespaard. Men meldt van bevoegde zijde; BOSCH- EN HEIDEBRAND. Zondagmiddag ontstond omstreeks 1 uur vermoedelijk door achteloosheid van een voorbyganger, brand in een dennenbosch op dc Hocht onder de gemeente Markelo. Door den feilen noord-oostenwind breidde de brand zich snel uit, zoodat, toen in deze afgelegen streek het blusschingswerk ter hand kon worden genomen, het vüur over een front van 5 km. afwisselend in heide en dennen moest worden bestreden. Hoewel ongeveer 50 h.a. bosch en heide een prooi der vlammen werden, konden toch dc mooiste gedeelten in de omgeving van den beroemden Friesenberg behouden blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2