Provinciale Zeeuwsche Courant WINTERHULPIftNEDERLAND Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De patrouilledienst van de Amerikaansche vloot, v Ontzettende verwoesting in Plymouth Engelsche luchtaanvallen. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 103 DONDERDAG 1 MEI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 c.i* p«r w..k of 2.42 per kwartaal Franco par port i 2.63 par kwartaal. Afzonderlijke nummert 5 cent. 5 ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regelt 11.65. Iedere regel meer 33 eent Bi| abonnement speciale prijt. Kleine advertenties van 1—5 regelt 10.55, Iedere regel meer 11 ct. (max. Q regelt). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, ING ESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND S.C HE DAG BLA DPERS' VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT. Uit Washington meldt het D.N.B.Ten aanzien van de aankondiging van den chef van den marinestaf, dat de patrouille- dienst van de Amerikaansche vloot is uit gebreid tot 2000 mijl, zeide president Roosevelt gisteren op een persconferentie, dat het vermelden van bloote aantallen mijlen een verkeerd beeld geeft, de hoofd artikelen en vooral de kaarten, die in de Amerikaansche bladen na zijn persverkla ring van Vrijdag j.l. zijn verschenen, zijn, zoo verklaarde de president, in strijd met hetgeen hij gezegd heeft en wat door de correspondenten over deze conferentie juist is weergegeven. Hij heeft verklaard, dat de patrouilledienst zoo ver zal worden uitgebreid als noodig is voor de bescher ming van het Westelijk halfrond. Het is duidelijk, aldus Roosevelt, dat een vast aantal mijlen niet kan worden aangegeven en het is even natuurlijk, dat de posities der Amerikaansche schepen bijna dage lijks veranderen. Op de vraag, of de Amerikaan sche schepen ook in het door den president zelf afgekondigde ver boden gebied rondom Engeland zullen varen, antwoordde Roose velt, dat zy daartoe volgens de neutraliteitswet het recht hebben. Dat beteekent eqjiter niét, dat zij werkelijk daarheen zullen gaan. Voorts deelde de president mede, dat het in het voornemen ligt langs de At lantische kust steunpunten voor lucht schepen van het Zeppelintype in te rich ten. DE KWESTIE DER AMERIKAANSCHE CONV OOIEERIN G. Uit Washington meldt het D.N.B., dat de senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden met 13 tegen 10 stemmen geweigerd heeft het voorstel naar den senaat te sturen, weermede de samenstel ling van convooien zonder toestemming van het congres onmogelijk zou worden. Hiermede is de poging der senatoren Tobey en Nye verijdeld, de samenstelling van convooien van de voorafgaande toe stemming van het congres afhankelijk te stellen. DE AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. President Roosevelt heeft in een schrij ven den voorzitter van de federale scheep- vaartoverheid, Land, verzocht scheeps- ruirate in een omvang van minstens twee millioen ton beschikbaar te maken voor het transport van Amerikaansche materi alen voor de democratieën, Roosevelt ver klaart, dat de Amerikaansche koopvaardij vloot sneller moet worden uitgebreid dan was voorzien en «Jat de federale scheep- vaartoverheid vrachtschepen van alle typen moet nemen om het transport van oorlogsmateriaal en levensmiddelen moge lijk te maken. Na een onderhoud met president Roose velt deelde Land medé, dat men uit alle in Amerikaansche havens aanwezige scheeps. ruimte, met inbegrip van de oude, opge legde koopvaarders, een pool zal vor men, waaruit de schepen voor de noodige taken zullen worden genomen. Wanneer dat noodig is, zouden eenige dezer schepen ook aan Engeland kunnen worden af ge- In een toespraak, die hij daarna heeft gericht tot de Amerikaansche kamer van koophandel, heeft admiraal Land het de voornaamste taak van de federale scheep- vaartoverheid genoemd om op het oogen- blik maandelijks 200.000 ton voor defensie doeleinden beschikbaar te maken. DUITSCHLAND EN DE AMERIKAANSCHE PA TROUILLEEREN G. Uit Berlijn meldt het A.N.P.Tegen over de nieuwe verklaringen van Roosevelt over de Amerikaansche patrouilleering op den Atlantischen Oceaan legde men in de Wilhelmstrasse volstrekte onverschillig heid aan den dag. Den totalen indruk in de Wilhelmstrasse kan men aldus samen vatten, dat het Duitschland onverschillig is, of de door dit land ingestelde oorlogs- zónes door anderen worden erkend of niet. In dit verhand wees men te Berlijn op de duidelijke uitlating van den Führer, dat elk schip, dat zich in deze oorlogszóne begeeft, wordt getorpedeerd. VERKLARING VAN DEN JAPANSCHEN WOORD VOERDER. Op een in de gisteren te Tokio gehouden persconferentie gestelde vraag over de uitbreiding van het Amerikaansche pa- trouilleeringsstelsel tot de „zeven zeeën", antwoordde de woordvoerder van het in lichtingenbureau, Koh Isji, dat deze stap zeer gevaarlijk zou zijn en geacht kan worden een tendentie tot agressie te heb ben. Op die vraag of het voor Japan nood zakelijk zou worden een patrouille in te stellen op den Stillen Oceaan als gevolg van de uitbreiding van het Amerikaansche patrouilleeringsstelsel, zedde de woordvoer, der „dit is op het oogenblik niet noodig, hoewel het noodzakelijk zal kunnen worden met het oog op de ontwikkeling van den toestand." GEHEELE STRATEN IN PUINHOOPEN VERANDERD. Uit New York meldt het D.N.B.United Press meldt uit Plymouth, dat de ver woestingen, die daar door het Duitsche luchtwapen zijn aangericht, alles wat vroe ger vernield werd, in de schaduw stellen. De verwoestingen zijn veel erger dan in Coventry. Woorden kunnen niet beschrij ven, hoe de deelen van de stad er uitza gen, waarover het luchtwapen heeft ge vlogen. Zij gelijken op tooneelen uit Vlaan deren ten tijde van den wereldoorlog. Ge- heele straten, waar vroeger winkels én kantoren waren, zijn niets anders dan puinhoopen geworden. Het is onmogelijk vast te stellen, waar een straat begint of ophoudt. Op „deze plaatsen is geen levend wezen te vinden. De verslaggever van de New York Times, Anderson, meldt, dat het Duitsche lucht wapen voor het eerst heeft bereikt, dat ln een Engelsche stad duizenden personen hun laatste bezittingen samenraapten en een in puin liggende stad verlieten, die hun geen onderdak meer kan verleenen. Sedert dagen duurt deze exodus voort. Waarheen deze menschen moeten gaan, weten zij niet. Zij willen alleen maar weg. Intusschen meldt het D.N.B. dat de En gelsche regeering de stad Plymouth in de evacuatiezóne heeft opgenomen. Plymouth heeft met inbegrip van de oorlogshaven DeVonport 300.000 inwoners. AANVALLEN OP CARDIFF. Dinsdagnacht heeft het Duitsche lucht wapen weer belangrijke Engelsche havens aangevallen en vooral Cardiff, Engelands grc otste kolenexporthaven, met groot-suc ces gebombardeerd. Het geheele havenge bied, dat met zijn reusachtige docks de grootste reparatieplaats voor Engelsche oorlogsschepen vormt, lag in een hagel van bommen. Uit pakhuizen en fabrieken, waar allerhande scheepsuitrusting vervaardigd wordt, schoten vlammen te voorschijn. Engelsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Uit Berlijn meldt het D.N.B.De reeds gemelde vlucht van Britsche luchtstrijd- krachten in deii nacht van 29 op 30 April naar Zuidwest- en Zuid-Duitschland is door een gering aantal Engelsche ge vechtsvliegtuigen ten uitvoer gelegd. Op verscheidene steden werden brand- en brisant-bommen neergeworpen, waardoor verscheidene plaatselijke branden in woon wijken ontstonden. Onder de bevolking zijn verscheidene dooden en gewonden gevallen. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 29 op 30 April op Heidelberg een ~an- tal brand- en brisantbommen neergewor pen. In het wereldberoemde universiteits stadje bevinden zich geen militair-econo mische of andere voor den oorlog belang rijke installaties, die een aanval zouden hebben kunnen rechtvaardigen. DE BRITSCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN. De verliezen van de Royal Air Force wa ren Dinsdag buitengewoon groot. Gemeld is reeds, dat, vijf vliegtuigen boven het Kanaal en in den nacht vier bommenwer pers zijn neergeschoten en dat bovendien zes Britsche gevechtsvliegtuigen op den grond werden vernield. Thans is bekend geworden, dat bij lucht- geve«jhten aan de Britsche Zuidoostkust nog drie Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire en boven zee een torpedo vliegtuig werden neergeschoten. Verder werden in Noord-Afrika twee jachtvlieg tuigen van het type Hurricane vernietigd. Bovendien werd voor de Noorsche kust nog een Britsche bommenwerper omlaag gehaald. Hierdoor bedragen de totale verliezen, die de Royal Air Force Dinsdag geleden heeft, 22 vliegtuigen. ELF DOODEN EN VEERTIEN ZWAARGEWONDEN. In den loop van Maandag en Dinsdag nacht heeft een vrij groot aantal Engelsche vliegtuigen getracht ons land binnen te vliegen. Brisant- en brandbommen werden op verschillende plaatsen neergeworpen. Hoewel de meeste op de gewone wijze op het vrije veld terecht kwamen en geen noemenswaardige schade aanrichtten, zijn toch op verschillende plaatsen meer "of minder groote schaden teweeggebracht en werden slachtoffers gemaakt. Op een plaats werden door drie neergeworpen bommen een huis volledig vernield en een ander huis zwaar beschadigd; daarbij werd een telefoonleiding geraakt en het telefoon verkeer tijdelijk gestoord. Helaas zijn hier drie dooden, drie zwaar en drie licht ge wonden te betreuren. Op een andere plaats in het Westen van het land werden, even eens door drie brisantbommen, vier woon huizen verwoest en drie andere zwaar be schadigd. Van de bewoners werden drie personen gedood en één zwaar gewond. In een andere plaats ontstond schade aan woonhuizen en broeikassen. Daar werden twee personen zwaar gewond. Tenslotte werd in nog een andere plaats in het Westen des lands, waar vrij veel bommen weVden neergeworpen, ook vrij veel schade aangericht. Hier werd een hoofdbuis van de waterleiding getroffen alsmede de bo venleiding van een trambaan. Verder wer den verschillende vaartuigen beschadigd en een heele rij woonhuizen min of meer door bomscherven en ook door den lucht druk beschadig^. Helaas waren hier vijf dooden, acht zwaar en zes licht gewonden te betreuren. Op verschillende andere plaat sen werden nog huizen, schuren, boeren hoeven getroffen of door scherven en door luchtdruk beschadigd. Ook een aantal paar den, koeien en eenig kleinvee werd gedood. De totaalbalans geeft dit beeld: acht huizen vernield, ongeveer twee dozijn hulzen min of meer zwaar beschadigd, elf dooden, veerUen zwaar en tien licht gewonden. DE AARDAPPELDISTRIBUTIE. OOK OP BON 15 VAN SPECIALE HALVE BROODKAARTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende mét betrekking tot de dis tributie van aardappelen bekend. Zooals reeds is gepubliceerd geven de twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht op het koo pen van anderhalve kilogram aardappelen. Aangezien aan kinderen, die nog geen vier jaar oud zijn en aan personen, die zwaren arbeid ver richten speciale halve broodkaar ten zijn verstrekt, brengt dit uiter aard mede, dat tien met „15" genummerde bonnen van de brood kaart tezamen recht geven op het koopen van kilogram aardappe len. Bovendien zijn aan personen, die 1421 jaar oud zijn, 1/5 broodkaarten uitgereikt. De vier met „15" genummerde bonnen van deze' kaarten geven tezamen recht op het koopen van 0,3 kilogram aardappelen. Voorts is bekend gemaakt, dat aan kinderen, die na 30 April 1937 geboren zijn, halve aardappelkaarten zullen worden uitgereikt. In plaats hiervan dient ge lezen te worden kinderen, die op of na 2 Mei 1937 zijn geboren. Kinderen, die op 1 Mei 1937 zijn geboren, zullen der halve een heele aardappelkaart ontvangen. De verkoop van schoenen. VAN 1 T/M. 9 MEI VERBODEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de periode van Donderdag 1 Mei 1941 tot en met Vrijdag 9 Mei 1941 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, in den meest uitgebrei- den zin, -met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Derhalve valt onder dit verbod ook het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, die tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenenbonnen, welken geldigheidsduur vervalt op een der dagen gelegen tusschen 1 Mei en 17 Mei 1941, wordt verlengd tot en met 18 Mei 194L Ondanks den buitengewoon slechten toestand der wegen gaat de opmarsch der Duitsche troepen op den Balkan ononderbroken voort Een gemotoriseerde afdeeling baant zich een weg door het onherbergzaam terrein (Weltbild-Pax-Holland) DE LAATSTE LOODJES. Aan den vooravond van de laatste col lecte, die Winterhulp dit seizoen zal hou den, lijkt het ons niet ondienstig eens na te gaan wat W.H.N. de achter ons lig gende maanden voor Zeeland heeft ge daan. Want, nietwaar, men hoort nog wel de opmerking: „Winterhulp komt telkens om geld, maar" wat doet ze met de centen". Een indruk van hetgeen W.H.N. tot nu toe in onze provincie aan hulpverlee ning presteerde, leveren de volgende cijfers, (De tusschen haakjes geplaatste getallen vermelden het aantal personen, dat hulp ontving). Aardenburg heeft tot nu toe uitgekeerd 892,50 (309), Sint Annaland 1265.— (263), Arnemuiden 1276,50 (326), Baar land 758.— (156), Biervliet 2006,50 (415), Domburg 161.— (35), Driewegen 245,— (70), 's-Gravenpolder 460, (85), 'sHeer Arendskerke 3680,— (814), Hoedekenskerke 1170,(318), Hoek 780,— (217), IJzendijke 1980.— (410), Koudekerke 1780.(2574), Krabbendijke 2587,50 (595), St. Maartensdijk 1200,— (410), Middelburg 8899,— (2281), N. en St. Joosland 430.— (161), Nieuwvliet 210,— (44)), Nisse 430.— (103), Oudelande 260.90 <54), Ovezande 1442,50 (282), Ritthem 190.— (38), Scherpenisse 780,50 (171), Veere 625,— (220), Vogelwaarde 3245,— (880), Wa terlandkerkje 245 (86), Zaamslag 826 (650), en Zuiddorpe 620,(115), Dit is natuurlijk nog maar een greep uit de hulpverleenening, die zich over de geheele provincie uitsterkt, en ook uit strekken moet omdat in alle deelen van ons gewest provincie-genooten hulp hard van noode hebben. In verband met den nood in het „rijkè" Zeeland heeft WJBLN. voor de maand Mei voor onze provincie nog een extra uitkeering van 20.000 be» schikbaar gesteld! Stelt men vorenstaande uitkeeringen te genover de opbrengst in de verschillende Zeeuwsche gemeenten, waaraan we in een onzer vorige beschouwingen aandacht wad den, dan zal men tot de conclusie moeten komen, dat er aan de offervaardigheid in heel wat gemeenten nog ontstellend veel hapert We geven weliswaar, maar we geven te weinig in verhouding tot de bedragen, die W.H.N. voor Zeeland afstaat, en tot den nood, die in onze provincie heerscht. Wat de offervaardigheid betreft: we dienen iets recht te zetten. Onlangs schrij vende over de gemiddelde opbrengsten der collecten in de verschillende gemeenten van Zeeland, hebben we Vlissingen eenig onrecht gedaan. We gingen n.l, bij de be rekening van de gemiddelden voor deze stad uit van een inwonerstal van 19000: Gebleken is dat in Vlissingen practisch nog slechts 15000 menschen wonen. Tengevolge hiervan heeft de jongste collecte in de Scheldestad per hoofd der bevolking 6.3 cent opgebracht, hetgeen niet kwaad is. Vlissingen gaf de Winterhulp bovendien het hoogste bedrag aan extra-giften, n.l. 2455.50; (Middelburg 1084,28; Zierik- zee 110L50). Door dit alles komt vast te staan dat de bevolking van Zeeland's grootste stad niet op afkeurenswaardige wijze van den alge- meenen weg der hulpverleening afwijkt, maar zelfs heel wat gemeenten ten voor beeld kan worden gesteld. Als deze regelen in druk verschijnen staan wij aan den vooravond der laat ste W.H.N.-collecte in dit seizoen. De collectanten hebben de bussen gereed, en de metalen bloempjes, die ditmaal in ruil voor uw giften zullen worden uitgereikt, zijn gesorteerd. Er ligt symboliek in het jongste „speldje" van de WH.N. Immers, zoo als bloemen licht en vreugde brengen in een sombere lichtlooze omgeving, zoo brengt de Winterhulp licht en vreugde in de nooden van onze me- demenschen. Het gaat om de laatste loodjes. Laten deze zwaar wegen. In de W.H.N.-bussen. VASTE BRANDSTOFFEN EN PETROLEUM VOOR K00KD0ELEINDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend In aansluiting op de reeds ge troffen April-regeling zullen thans voor kookdoeleinden bonkaarten voor vaste brandstoffen en/of pe troleum worden uitgereikt. De belanghebbenden dienen zich op een door den plaatselijken distributiedienst nader vast te stellen tijdstip bij genoem de instantie te vervoegen ten einde een aanvraagformulier in te vullen. Voor vaste brandstoffen en/of petroleum komen uitsluitend die personen of gezinnen in aan merking, die niet electrisch koken en die geen aansluiting hebben op het gasnet. Zonder een aansluiting op het gasnet wordt hierbij verstaan, dat in het desbe treffende perceel of, indien slechts een perceelsgedeelte wordt bewoond, in dat ge deelte, een gasbinnenleiding hetzij met hetzij zonder gasmeter aanwezig is. Zij, die wel op het gasnet zijn aangesloten, doch tot dusver niet op gas kookten, zullen derhalve van de uitreiking der boven genoemde bonkaarten zijn uitgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat sleojits personen en gezin nen, die een zelfstandige huishouding voe ren, voor uitreiking in aanmerking kunnen komen. Bewoners van hotels, pensions e.d., alsmede personen of gezinnen, die niet zelf hun warme maaltijden bereiden, derhalve nieL Scheerzeep op bon K van de textielkaart. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het volgende bekend Gedurende het tijdvak van Don derdag 1 Mei tot en met Zondag 31 Augustus a.s. geeft de met „k" gemerkte bon van de textiel kaart, welke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zjjn ge boren voor 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheer zeep, of een tube dan wel een pot scheercréme. Bovengenoemde bon van de textielkaart is aangewezen om degenen, die tusschen 5 Augustus 1940 en 1 Februari 1941 vijf tien jaar geworden zijn, ook in staat te stellen scheerzeep te koopen, hetgeen niet mogelijk zou zijn geweest, indien wederom een van de van 116 tot en met 120 ge nummerde bonnen van het algemeen dis tributiebonboekje, welke destijds bij de eerste uitreiking van textielkaarten aan mannen en jongens van vijftien jaar en ouder werden verstrekt, zou zijn aan gewezen. De van de bovenbedoelde, van 116 tot en met 120 genummerde resteerende bonnen kunnen worden vernietigd. De bonkaarten mogen uitsluitend aan degenen, die in het bezit zijn van een stamkaart met „hoofd" gemerkt, worden uitgereikt Tegen het doen van onjuiste of onvol ledige opgaven zullen strenge maatregelen worden genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1