De iegerberichten van gisteren. Het geheim van het doodelijke Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 30 April 1941 Het werk der schade-enquêtecommissie. DE STAND DER WERKZAAMHEDEN TE ROTTERDAM. IN DEN LOOP VAN 1941 KOMT IEDER AAN DE BEURT. Van verschillende kanten heeft men de klacht kunnen hooren, dat de uitkeerlng der schadevergoeding zoo lang op zich laat wachten- Een bestuurslid van de stichting tot behartiging van de belangen van door den oorlog getroffen bedrijven is dezer dagen in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van den stand der werkzaamheden van de schade-enquête-commissie. Dit be stuurslid, 'dat zitting heeft genomen in de commissie B (bedrjjfsuitrusting) en C. (handelsvoorraden), vertelt in een publi catie van de stichting van zijn ervaringen. Daar de meeste bedrijven, vallende onder de categorieën B. en C. voorloopig gehol pen zijn met een oorlogsmolestcrediet van de stichting „Rotterdam 1940" of van hun eigen bank, scheen het meest dringende werk het onderzoek van de huisraadschade en de voorbereiding van den wederopbouw. Bovendien moest ten departemente een nieuwe beslissing worden uitgelokt om trent artikel 4 sub 6 der verordening t.w. de boekwaarde. Deze nieuwe beslissing is gevraagd en verkregen in het belang der getroffenen, doch had ten gevolge dat een gewijzigde instructie moest worden gegeven aan de enquête-commissie en aan den accountantsdienst, veel werk bleek vruchteloos verricht te zijn. j Tezamen zijn niet minder dan 26.000 B en C formulieren te onderzoeken. Daar elk dossier in het algemeen ten minste één B- en één C-formulier be vat, vele echter meer formulieren, kan het aantal te behandelen dossiers ge steld worden op 10.000. De vooronder zoekers hebben reeds 3000 dossiers geheel gereed gemaakt, terwijl voorts nog 1000 in vergevorderden staat van voorbereiding zijn. Daar het niet moge lijk bleek voor eiken tak van bedrijf een algemeene norm aan te nemen, moet voor elk geval een individueel onderzoek worden ingesteld. Aan de organisatie wordt deelgenomen door den rijksaccountantsdienst met 85 man personeel, door den buitendienst deze onderzoekt de gevallen waarin geen administratie tot steving der aangifte aanwezig is door een accountant n»et twee assistenten, 35 rapporteurs en ad ministrateurs, door den dienst dér invoer rechten en accijnzen vooral voor scha devaststelling van partijen in veem en entrepot en in alle gevallen waarop in voerrechten in accijnzen betrekking heb ben met 8 verificateurs, door den bin nendienst met 12 groepsleiders en door een afdeeling administratie- en typekamer, bezet door 10 personen. Men dient te bedenken, dat op het oogenblik dat al deze vooronderzoe kers van hun bevindingen rapport moeten uitbrengen, dat va ndeze rap porten een uittreksel dient te wor den genomen en dat eerst, nadat de daaruit te trekken conclusie in een slotbericht is vastgesteld en na con- tróle door den rijksaccountantsdienst, het dossier gereed is voor beoordeeling door de schade-enquête-commissie. Aangenomen kan worden, dat op het oogenblik ten minste 200 tot 250 dos siers per week worden verwerkt. In aan merking nemende, dat 3000 dossiers ge reed zijn en dat de productie in de zomer maanden wellicht iets terugloopt, kan men verwachten, dat het geheele werk in 8 tot 9 maanden zal zijn beëindigd. Hieruit valt als slotsom vast te stellen, dat iedereen nog in den loop van 1941 de hem toeko mende schade-uitkeering zal ontvangen, keering zal ontvangen. Het ligt in het voornemen, ten einde niet steeds voor alle besprekingen, welke noodig zullen zijn voor eventueelen her bouw, naar het bureau van den algemeen gemachtigde te moeten, spoedig een z.g. voorpost te Rotterdam te vestigen. f 25000 BOETE VOOR TEXTIEL FABRIEK. Wegens overtreding der prijsvoorschriften. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem heeft een textielfabriek tot een boete van 25.000,veroordeeld, wegens overtreding der prijsvoorschriften. Uit een onderzoek, ingesteld door de gemeente-politie te Enschede en uit de conclusies van een deskundigen-rapport, dat werd uitgebracht door het rijkstextiel- bureau, bleek dat de goederen, die door verdachte in den handel werden gebracht, nè 9 Mei 1940 voor prijzen werden ver kocht, wélke gemiddeld 10 hooger lagen dan de prijzen vóór dien datum. De heer K./ directeur der fabriek, voer de tot zijn verdediging aan, dat de ver koopprijzen in overeenstemming waren met die van de prijscourant, welke reeds in het begin van 1940 was opgesteld. Vóór 9 Mei was evenwel op die prijzen In het algemeen een korting van 10 toegestaan; deze korting werd nè. 9 Mei niet meer verleend. Dit verweer werd evenwel niet aanvaard, aangezien deze handelwijze er in de prac- tijk op neer komt, dat de prijzen met ongeveer 10 zijn verhoogd. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS Boerderij 'n vlammen opgegaan. Gistermiddag is de boerderij van den heer W. Lubberink, gelegen aan den Ezingerweg te Meppel in vlammen opgegaan. De brand is ontstaan, doordat kinderen in een schuur met lucifers speelden. Met behulp van de buren, die onmiddellijk toesnelden, slaagde men er in den inboedel te redden. Een paard is in de vlammen om gekomen. Enkele jaren geleden is op de zelfde plaats een boerderij door brand ver nield. Stille handel op de Amsterdamsche beurs. Het meest kenmerkende verschijnsel van de effectenbeurs te Amsterdam was giste ren het groote gebrek aan affaire. Er wa ren maar zeer weinig orders tot uitvoe ring te brengen. Hoewel vraag en aanbod ongeveer met elkander in overeenstem ming waren, legden de koersen toch een neiging tot afbrokkelen aan den dag. Voor Indische cultuuraandeelen bestond nauwe lijks belangstelling. Aan de incourante suikerfondsen werd hoegenaamd geen aan dacht geschonken. De rubberafdeeling was eveneens zeer stil. Voor tabaksaandeelen bestond geen animo. De petroleummarkt had eveneens een kalm verloop. Olies wer den prijshoudend ingezet maar geleidelijk aan druppelde de koers een kleinigheid naar beneden. De scheepvaartpapieren la gen bijna geheel buiten de belangstelling. De stemming voor deze fondsen was prijs houdend. De industrieelen trokkèn weinig belangstelling. De Philipsaandeelen waren zeer stil en eerder iets lager en -eveneens was dit het geval met Unilevers en Aku's. Op de Amerikaansche markt was niet veel te doen. Kleine omzetten konden wor den waargenomen in de staalaandeelen, Car and Foundry, Anaconda's en de lichte spoorwegshares. Aanvankelijk weken de koersen weinig of niet af bij die van giste ren. Onder beurstijd kon geleidelijk aan een kleine verzwakking worden waarge nomen. De beleggingsafdeeling was rustig. De nieuwe 4 Ned. Staatsobligatieën gaven op "bescheiden voet regelmatig affaire te aanschouwefa, waarbij de koers geen ver andering onderging. FRAUDULEUZE SLACHTING. De politie te Bussum deed een inval in een woning in de Hamerstraat, waarvan de bewoner verdacht werd van fraudu leuze slachting. De politie had succes. Er werden vier varkens aangetroffen, die reeds geslacht waren, terwijl een vijfde varken „op een oor na gevild" was. De politie heeft de varkens in beslag ge nomen. Na goedkeuring zullen de beesten, die in den kelder geslacht werden, voor de coi-sumptie vrij gegeven worden. Een gevecht tusschen Schnellboote. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Duitsche „Schnellboote" troffen gisterochtend bij een aanval op de Engelsche Zuidoostkust vijandelijke motortorpedobooten aan. In het gevecht dat hierbij ontstond werden eenige van deze Britsche vaartuigen be schadigd. De vijand trok toen af. De Duitsche booten keerden onbeschadigd op haar basis terug. Naar het D.N.B. nader verneemt hebben de Duitsche' Schnellboote voor het artille riegevecht met Engelsche snelbooten een succesvollen aanval gedaan op een krach tig beveiligd Engelsch convooi. Een Duitsche Schnellboot heeft twee schepen van ieder omstreeks 300 b.r.t. tot zinken gebracht en een andere een schip van 3500 b.r.t. getorpedeerd. Britsche duikboot torpedeert Fransch schip. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Een Brit sche duikboot heeft op 27 April in den ochtend een klein ongewapend Fransch schip tot zinken gebracht. Britsche gezant te Belgrado In Itallaansche handen. Uit Milaan meldt het D.N.B. De Cor- riere della Sera meldt, dat de Engelsche gezant in Belgrado, Sir Ronald Campbell, en de Britsche militaire attaché, luit. kol. Clarke, die de Zuidslavische regeering op haar vlucht waren gevolgd, door een Ita- liaansche torpedoboot op de Adriatische Zee aan boord zijn genomen, toen zij trachtten met een klein stoomschip Kre ta te bereiken. Aan boord van het schip bevond zich ook de Amerikaansche jour nalist Brook, die door het verspreiden van valsche berichten over revolutionnaire be wegingen in Italiaansche 'steden berucht is geworden. Japansche luchtaanval op Koenming. Elf escadrilles Japansche vliegtuigen hebben gisteren op Koenming, de hoofd stad van de provincie Joennan, een hevl- gen luchtaanval gedaan, zoo meldt het communiqué van het opperbevel der Ja pansche strijdkrachten in Indochina. De aanvaller stuitte op luchtafweervuur, maar de Japanners zetten krachtig door en deden hevige aanvallen op verschillende militaire instellingen, waaronder de krijgs school, munitiefabrieken en pakhuizen, waarbij veel vernietigd werd. Ook brak óp vele plaatsen brand uit. De Chineesche vliegtuigen waren van de komst van de Japanners op de hoogte en hadden Koen ming tijdig verlaten. Intusschen deed een andere krachtige Japansche formatie een feilen aanval op Sjangtsjin, een strategische basis ten Oos ten van Loentsjou bij de Chineesch-Indo- chineesch^ grens, waar het hoofdkwartier van het 31e leger is gevestigd. Ook daar werden verschillende militaire installaties zwaar beschadigd. Alle vliegtuigen keer den van beide aanvallen onverlet op hun basis terug. 872 vijandelijke koopvaardij schepen opgebracht. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: 872 vij andelijke koopvaardijschepen zijn sedert het begin van den oorlog door de Duitsche marine opgebracht. Van welingelichte zij de wordt gemeld, dat door deze Duitsche acties op de wereldzeeën en door het in beslag nemen van vijandelijke koopvaar dijschepen in bezette havens de Duitsche oorlogseconomie belangrijke goederen, zooals levensmiddelen, goud, olie, cellulo se hout,-en talrijke andere contrabande verworven heeft. De waarde van deze hoe veelheden goederen is veel meer dan 100 millioen rijksmark. HET SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Naar Associated Press uit Londen meldt, zijn bij het spoorwegongeluk van den Lon- den-Newcastle exprestrein zes studenten van het Ampleforth-College, waaronder twee zoons van den vroegeren Belgischen minister-president Pierlot gedood. Zes an dere studenten, waaronder de derde zoon Van Pierlot, werden gewond. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In Griekenland rukten Duitsche troepen voor de zuivering van de Pelopponesos voorbij Tripolis naar het Zuiden op. Ita liaansche strijdkrachten bezetten het eiland Korfoe en de haven Preveza in Epirus. Het luchtwapen bracht Maandag in de Grieksche wateren vijf koopvaardij schepen met tezamen 18.600 b.r.t. tot zin ken en beschadigde een aantal kleinere schepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden Maan dagnacht opnieuw doeltreffend de haven van La Valetta op het eiland Malta. Een bom van het zwaarste kaliber trof een kruiser van de Southampton klasse mid scheeps. Een tankinstallatie en een koop vaardijschip werden in brand geworpen. Op de staatswerf en in de kade-installaties werden bomtreffers geplaatst. Een andere formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen viel het vliegveld Venezia met goed gevolg aan. In Noord-Afrika bracht een door troe pen van het Duitsche Afrikacorps diep in de vijandelijke linies uitgevoerde opmarsch aan de Britsche strijdkrachten in de om geving van Solloem nieuwe aanzienlijke verliezen toe. In den strijd tegen het Britsche eiland vielen in den nacht van 28 op 29 April vrij sterke afdeelingen gevechtsvliegers de oorlogshaven Plymouth bij goed zicht op de aarde aan. Er ontstonden talrijke uitge strekte branden en vernielingen. Boven dien werd het havengebied van Great Yarmouth, een fabrieksinstallatie aan de Schotsche kust, alsmede een kolenopslag- haven, spoorlijnen en barakkenkampen in het gebied rondom Peterhead succesvol met bommen bestookt. Op vliegvelden van den vijand in het Zuidwesten van het eiland sloegen bom men in temidden van talrijke geparkeerde vliegtuigen. Hangars en munitie-opslag- plaatsen geraakten in brand. Gevechts vliegtuigen vernietigden ten Oosten van Dundee en ten Zuidoosten van Lowestoft twee koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 10.000 b.r.t. Jagers schoten Maandag een Britsche formatie, bestaande uit drie jachtvliegtuigen van het type Spitfire, bij de nadering van de Ne- derlandsche kust neer. Luchtdoelartillerie schoot Maandagnacht voor de Fransche kust een Britsch gevechtsvliegtuig neer. In de Noordzee en aan de Kanaalkust schoten lichte zeestrfldkrachten vier, de marine-artillerie één vijandelijk vliegtuig neer. De vijand vloog op 28 April met een vliegtuig naar het Noorden van het West- Duitsche kustgebied. Door neergeworpen bommen ontstond slechts geringe mate rieels schade. Maandagnacht hadden geen gevechts handelingen van den vyand boven het Duitsche rijksgebied plaats. By de gevechten in Noord-Afrika heb ben luitenant-kolonel Knabe, commandant van een bataljon motorrijders, en de eer ste luitenant en compagniescommandant van een verkeruiingsafdeeling, Behr, zich bijzonder onderscheiden. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht no. 328 luidt als volgt: Maandag gedurende de eerste uren van den dag hebben Italiaansche vliegtuigen in scheervluchten een aanval ondernomen op Malta en daarbij opslagplaatsen van oorlogsmateriaal vernield. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben in de omgeving van de vlieghaven Calafrana twee Engelsche watervliegtuigen van het type Sunderland met mitrailleurvuur be stookt en in brand geschoten. In den nacht van 28 op 29 April hebben forma ties van het Duitsche vliegercorps de luchthavens van Malta bestookt. Branden en ontploffingen werden veroorzaakt en een vijandelijke kruiser werd getroffen door bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika, ten Noorden van To- broek, hebben Italiaansche en Duitsche toestellen herhaalde malen fortificaties en batterijen getroffen en vijandelijke vliegtuigen op den grond met mitrailleur- vuur bestookt In de zóne van Solloem hebben Italiaansch-Duitsche verkennings vliegtuigen gevoelige verliezen toege bracht aan den vijand. Uit Oost-Afrika niets van belang te melden. Amerikaansche scheepvaartlijn naar Europa stilgelegd. Uit Stockholm meldt het D.N.B. Vol gens een Reuterbericht uit New-York is de eenige Amerikaansche scheepvaartlijn tusschen de Ver. Staten en Europa, te we ten van New-York naar Lissabon, als ge volg van een zeelied cnstaking stilgelegd. De bemanning van de „Exminster" en de „Excelsior" is namelijk gisteren een sym pathiestaking begonnen voor de beman ning van de „Siboney", die al sinds Za terdag staakt. Dit conflict is een gevolg van den wensch der zeelieden, dat hun vakvereeniging wórdt erkend. ONTPLOFFING IN ZWEEDSCHE KRUITFABRIEK. In de groote kruitfabriek van Bjoerkborn Karlskoga, waar pas enkele maanden ge leden een ernstige ontploffingsramp voor gevallen was, heeft zich gistermorgen weer een hevige explosie voorgedaan, naar de Zweedsche middagbladen melden. Door deze ontploffing en de daardoor ontstane branden werden drie fabrieksgebouwen verwoest. Het ongeluk, dat aan de explosie 'van een zoogenaamde kruitpers wordt toe geschreven, heeft, drie menschenlevens ge- eischt. ZENDINGEN VOOR AMERIKAANSCHE AMBASSADE TE LONDEN VERLOREN GEGAAN. Uit Genève meldt het D.N.B. De Man chester Guardian meldt, dat onlangs ver scheidene zendingen, dié voor de Ameri kaansche ambassade te Londen bestemd waren, Verloren zijn gegaan. Ook zijn twee bestelauto's, bestemd voor den militairen attaché, met tien koerierstasschen verloren geraakt. In totaal heeft de ambassade 65 koerierstasschen verloren.- Gent en het West-Europeesche goederenverkeer. OPTIMISME OVER DE TOEKOMST VAN DE HAVEN. De haven van Gent, na Antwerpen de grootste haven van België, zal in het on langs tusschen België en de Sovjet-Unie vastgestelde goederenverkeer alsmede als tusschenstation tusschen het bedrijfsleven van het Rijnland en Noord-Frankrijk ook in de toekomst weer een belangrijke rol gaan spelen, zoo meldt het A.N.P. Uit mededeelingen van den havenmeester van Gent aan journalisten blijkt, dat er on danks de inkrimping van den goederen- omzet, een gezond optimisme heerscht. Reeds binnen zeer korten tijd kunnen, de eerste Russische graanleveranties ver wacht worden, welke tegen Belgische in dustrieproducten worden geruild. Ook in de nieuwe ordening van het West-Europee sche goederenverkeer zal Gent een belang rijke plaats innemen. Men neemt aan, dat de goederenstroom uit Noordwest-Duitsch- land naar de havens Hamburg en Bremen gevoerd wordt en dat het handelsgebied om Rijn, Maas en Schelde zijn producten via Rotterdam en Antwerpen zal uitvoe ren. België zou dus een belangrijke verbin ding worden tusschen dit gebied en de ha vens in Nocrd-Frankrijk, vooral Duinker ken, en een uitgebreid achterland moeten bedienen. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. In de commissie te Rotterdam, welke in 1941 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonder wijs in nuttige handwerken voor meisjes, is o.rm tot lid benoemd mevrouw Sj. Hampe-^Hoekstra, leerares aan een meis jesschool te Middelburg en tot. plaatsver vangend lid mej. E. M. Risseeuw, oud- leerares aan de voormalige Rijkskweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Oostburg. gif DOOR FRANK F. BRA UN. 40) Daar Kybander hem zoojuist het halve werk met deze mededeeling had afgeno men, had dr. Pietsch weinig moeite met het onderzoek. Na korten tijd stond het resultaat vast. Van vergif geen spoor. Hij schreef op een blaadje papier: Volkomen ongevaarlijk. Natriumsulfaat (Glauberzout). Met vriendelijke groeten, Dr. Pietsch. Daarop hield hij een brigadier aan, die juist in de richting van het hoofdgebouw ging en gaf hem het blaadje voor hoofd inspecteur Kybander mee. In kamer twee honderd achttien zaten Kybrander en rechercheur Henke, toen het papiertje gebracht werd, Kybrander las het. Hij straalde. „Daar, Henke", zei hij en reikte hem het blaadje over, „lees dat maar eens." Henke las. „Geen vergif", zei hij, „hm... wat bewijst dat?" „Vraag je dat nog? Peter Braubach is de moordenaar niet. Hij kan met Glauber zout zijn neef niet vergiftigd hebben. Bo vendien klopt iets anders ook niet. Maar toen zat het in het handtaschje van Juf frouw Fabreani. Hoe dat zoo kan, zal Peter Braubach ons moeten vertellen." Henke had nog iets op het hart. „Peter Braubach", zei hij, „altijd weer die man! Zou ik u een vraag mogen stellen, mijn heer? Vanzelf denk ik zoo wel eens over het geval Fabreani en dan ontbreekt me altijd een schakel." „Jou ook?" spotte Kybander. „Tot voor kort bevond ik mij in denzelfden onaan- genamen toestand. Maar vraag maar op. Ik zal je wél antwoorden, èls ik kan." „Wat heeft u daarnet aan Peter-Brau bach gevraagd, mijnheer?" .Wanneer? Toen hij hier was om fctjn' vingerafdrukken te laten nemen?" „Ja. U heeft nauwelijks vijf minuten met hem gepraat. Was toen alles ineens duidelijk geworden?" ,Ja, Henke, meer hoefde ik ook niet te weten." „Wat heeft u hem gevraagd, mynheer?" Kybander keek zijn jongen vriend aan. „Ik heb hem alleen gevraagd", antwoordde hij, „of hij op dien middag van het uit-' stapje Joachim en Angelica Fabreani aan hun huis heeft afgehaald, of dat hij van zijn eigen kamer dadelijk naar het punt van samenkomst is gegaan." Henke zette groote ronde oogen cp, zoo ingespannen dacht hij na. „En wat kreeg u voor een antwoord?" „Waarom zou ik het voor je verbergen? Peter Braubach had broer en zuster aan hun woning afgehaald." .En?" „Wat en? Verder niets, Henke." De rechercheur was perplex. H$ bekeek zijn hoofdinspecteur met wantrouwen. Hij vond, dat Kybander in deze zaak een beetje kuren begon te krijgen. Dit onbe- teekenende antwoord van Peter Braubach kon in het geval Fabreani toch niet zulk een keer hebben veroorzaakt, dat daardoor Otto Horn kon worden vrijgelaten en men Ladislaus Marczali rustig naar het buiten land kon laten vertrekken! Om dan nog van Peter Braubach, tegen wien in het geheel niets ondernomen werd, maar te zwijgen. Hij zweeg dan ook inderdaad. Kybander was zonder twijfel vastgeloopen. Jammer. Het speet hem werkelijk, want hij mocht den hoofdinspecteur graag. Maar hij was ondergeschikte. Het geval was aan den hoofdinspecteur toevertrouwd; hij droeg de verantwoording en Henke had er niets tegen in te brengen. Werkelijk jammer. Voordat hy ging, half klaar om weg te vluchten, als tusschen twee vuren, merkte hij toch nog op: „Ik begrijp niet, mijn heer, dat wij die Dora Haas maar hebben laten gaan, zonder op haar te letten." Wij, had hij gezegd, en hij hield d,e deur al in de hand. Wanneer de hoofdinspec teur tegen hem uitvoer, zou hij de deur snel achter zich dicht doen. Maar Kybander kende den jeugdigen Henke. Hij wist, dat het zy'n goed ge meende manier van doen was, om op een vergeten spoor te vijzen. Hy viel niet uit, zijn toon werd zelfs niet luider, toen hij opmerkte: „Hebben we dan niet op haar gelet?" „Ik geloof van niet." „Nou, e. ik geloof van weL Ik zal je iets zeggen, maar houd je mond erover. Sedert eenigen tijd houd ik me alleen nog bezig met mevrouw Fabreani en met Dora Haas." „Mevrouw Fabreani „En Dora Haas," herhaalde Kybander bevestigend. Daarop ging hij voort: „Ik heb inlich tingen ingewonnen. Bij de Fabreani's wordt 's middag om twee uur gegeten. Nou, ik kon ons zelf niet uitnoodigen, maar ik heb ons bezoek tegen half drie aangekondigd." „Ons bezoek, ga ik dan mee?" „Ons bezoek, ga ik dan mee?" „Je mag mee, Henke. Het >vordt beslist heel interessant. Ik maak een soort gene rale repetitie; maar nee, dat kan ik niet zeggen; een proef op de som neem ik. We zullen precies de scène in elkaar zetten van dien middag van het 'uitstapje, voor-, dat de menschen, die in het huis van de Fabreani's bijeen, uit elkaar gingen. Er spelen mee: mevrouw Fabreani, Angelica Fabreani, Peter Braubach, Dora Haas en bij verstek Joachim Fabreani. De rol van den armen Joachim zal ik waar schijnlijk op me nemen. Jij en Otto Horn, dien ik nog zal uitnoodigen, vormen de toeschouwers „U heeft een bepaald plan vroeg Henke. Hij deed de deur eerst nog eens dicht en bleef in de kamer. „Natuurlijk," zei Kybander. „Vind je ook niet, dat het geval Fabreani eindelijk tot een oplossing moet worden gebracht? Vanmiddag schrijf ik nog het slot-proces- verbaal en ik geef dit vermaledeide dos sier aan mijnheer Larris. Uit kamer twee honderd achttien zijn we het dan einde lijk kwijt. De commissaris zal niets meer te vragen hebben." „U praat toch over den moord door het vergif, mijnheer, hè?" vroeg Henke. Kybander liet zijn armen vallen. „Hen ke", zei hij. „Zoo nu en dan komt bi) iemand de twijfel op, dat jeMaar dan onderbrak hij zichzelf. „Je hebt vol komen gelijk. Ik begreep je niet dadelijk Je vilde me aan de lamp herinneren?' „Precies, mynheer; wanneer die vergif tiging werkelijk wordt opgehelderd, blyft toch nog altyd die tweede poging tot moord." „Zeker", knikte Kybander, „maar ook dat geval heeft een oplossing gekregen." „Geen poging tot moord?" „Vast en zeker! Een heel duidelijke goed voorbereide poging tot moord." Hij zag het van spanning vertrokken gezicht van zijn rechercheur. Hoe lang zou hij zelf zoo hebben rondgeloopen Toen, dacht hij, op dien avond, toen ik 's nachts uit den auto stapte na 't bezoek aan Wil lem Bank en te voet naar huis ging, toen schemerde het. Aan den hemel en- bij my.. Hy zei wreed: „Je zult het vanmiddag wel merken Henke; haal me maar precies om kwart over twee af en zorg maar voor een auto." „Moeten er nog anderen mee? Tenslotte betreft het een moord en het zou noodig zijn, den dader onmiddellijk te arrestee ren." „Heel goed," gilmlachte Kybander, „zou noodig kunnen zijn, dat heb je goed ge zegd, Henke. Maar laat de anderen maar weg; wy zijn twee krachtige jonge man nen, ik denk, dat we het met de dames alleen wel kunnen opknappen." Henke zweeg. De hoofdinspecteur werd steeds onbegrijpelijker. Reeds de manier van uitdrukken in betrekking tot zoo'n zaak moest de aandacht trekken, doch het bleef volkomen onbegrijpelijk, dat de man daarbij nog vroolijk scheen. Het paste niet bij hem. Henke dacht: je kunt een ander mensch toch nooit heelemaal door. hebben. Twee jaar werk ik onder Kybander. Ik dacht, dat ik hem door en door kende. Vanmiddag is hij me een raadsel. Hij groette. „Ik zal precies op tjjd zijn en een kleinen wagen bestellen. He^ft u nog eenige voorkeur?" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5