STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg. Sport Burgerlijke Stand STADSNIEUWS Goes. ft DE FOTO'S VOOR DE PERSOONS BEWIJZEN. Een groot aantal ingezetenen heeft reeds van de. gelegenheid gebruik gemaakt de foto's voor de persoonsbewijzen vooraf te, doen controleeren ter secretarie. Dat dit geen overbodige maatregel is, moge blijken uit het feit dat van alle ter keuring overgelegde -foto's niet minder dan 80 niet aan de gestelde eischen voldoen. De meest voorkomende fout is dat het aangezicht, horizontaai gemeten, niet de voorgeschreven breedte van 2 cm. heeft. Er zit dus voor de betrokkenen niets anders op dan opnieuw een foto te laten maken, daar bij de uitreiking der persoonsbewijzen onherroepelijk alle foto's die niet aan de eischen voldoen, moeten worden afgewezen. Intusschen beteekent een en ander geen compliment voor de fotografen die deze foto's leverden, temeer daar van gemeen tewege enkele malen hieromtrent een rond schrijven is uitgegaan, terwijl bovendien een en ander meermalen werd gepubli ceerd. Het - komt ons daarom niet meer dan billijk voor dat in de gevallen dat fotografen foutieve foto's leverden, de zen gratis nieuwe vervaardigen. Zij die hun foto's nog niet ter ke&ring hebben voorgelegd en er aan twijfelen of deze gebruikt kunnen worden, doen ver standig zich daartoe alsnog tot de secre tarie te wenden. Niet alleen in het belang van de betrokkenen zelf, doch pok voor een goeden gang van zaken bij de uit gifte van de' persoonsbewijzen. JAARVERGADERING „BETHESDA". Gisteravond hield de vereeniging tot stichting en instandhouding van een Christ, ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, haar algemeene ledenvergadering in het Jeugd- gebouw der Geref. Kerk, alhier. De voorzitter, ds. J. J. Hietkamp, open de de bijeenkomst met 't lezen van Jozua 3 en gebed, waarna hij in zijn openings woord de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder dr. A, Staverman als medisch adviseur, dien hij dankte voor zrjn waarde volle adviezen en grooten steun, vnl. in de laatste moeilijke maanden. Spr. wees op het veelbewogen jaar, dat achter ons ligt. Vreeselyke uren' hebben patiënten en vpersoneel beleefd temidden van bommen en granaatvuur. Hulde bracht spr. aan directrice en het overig personeel voor hun kranige houding tijdens deze groote gevaren. Er is groote dankbaarheid bij het bestuur voor de ondervonden mede werking, ook door autoriteiten en medici. Ons mooie ziekenhuis bleef gespaard, en niemand, behalve de oud-voorzitter ds. Vossers, werd door het oorlogsgeweld ge troffen. Ons medegevoel gaat uit naar het R.K. ziekenhuis St. Joseph, dat door een droeve ramp werd getroffen. Spr. is dankbaar dat ook in dezen tijd iets van de barmhartigheid van Christus heeft mogen schitteren in het werk van „Bethesda". Verder herinnerde spr. aan het vertrek van ds. D. J. Vossers als voorzitter, hetgeen èen groot verlies was voor „Bethesda". De voorzitter wees er op, dat dit jaar „Bethesda" tien jaar bestaat, doch dat in de huidige omstandigheden voor feestelijke herdenking geen plaats is. Veel zorgen zijn er in de afgeloopen 10 jaar zeer zeker geweest, doch er mag ook worden gesproken van veel zegen. Ook thans dreigen er moeilijkheden, doch vol vertrouwen leggen wij de toekomst van „Bethesda" in Gods hand. Wij gaan voort met ons werk, aldus eindigde spf., en bouwen verder, om juist in deze tijden, het werk der Christelijke barmhartigheid uit te oefenen ten nutte van patiënten en gewonden en spr. hoopte, dat het personeel in Gods kracht ook in de komende tijden z\jn arbeid in getrouwheid moge vervullen. Na lezing der notulëït van de yorige jaar vergadering, bracht de secretaris, de heer F. van de Velde, het jaarverslag over 1940 uit. Aan dit uitvoerig verslag ontleenen wy het volgende: De sepretaris begon met te wijzen op de door den uitgebroken oorlog ontstane moeilijkheden in Mei. waardoor het ge wone werk stagneerde. De gevaren maakten het noodzakelijk het ziekenhuis te ontruimen, en alle patiën ten naar Domburg over te brengen. In de eerste oorlogsdagen werden tal van militaire gewonden van verschillende natio naliteit in „Bethesda" verpleegd. Grooten dank is het bestuur verschul digd aan de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis", voor de groote hulp toen verleend. Breedvoerig releveerde de secre taris de vele getroffen maatregelen, in het belang van gewonden, patiënten en ouden van dagen, de moeilijkheden welke moesten worden overwonnen en de groote toewij ding van het personeel, van hoog tot laag, in deze bewogen Mei-maand betoond. Allen bleven, zelfs onder de grootste gevaren, trouw op hun post In het jaar 1940 werden in „Bethesda" verpleegd .1013 patiënten, of 233 meer dan in het jaar 1939. Het aantal verpleegdagen bedroeg 24.128 of ruim 4000 meer dan in 1939. Het aantal verpleegden voor reke ning van de gemeente Vlissingen bedroeg 7087; in 1939 was dit 3719. De pension-afdeeling blijkt nog steeds in een groote behoefte te voorzien. De jaarlijksche vergadering met de af- deelingen op Walcheren kon dit jaar niet plaats hebben. De secretaris eindigde het verslag met den wensch, dat Gods zegen ook in de toekomst op het werk van „Be thesda" zal blijven rusten. De 2e penningmeester, de heer C. Ka mermans, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek dat de exploitatie gunstig kan worden genoemd. De contróle-commissie rapporteerde dat alle financieële bescheiden in de beste orde zyn bevonden, waarna de beide pen ningmeesters, de heeren A. van de Sande en C. Kamex-mans, werden gedéchargeerd. De voorzitter was de tolk der aanwe zigen, met den secretaris en de beide pen ningmeesters hartelijk dank te brengen voor hun veclomvattenden belangloozen arbeid, ten dienste van „Bethesda" ver richt. HET WERK VAN DE PUINOPRUIMING VERMINDERD. Tot nu toe waren ongeveer 900 personen dagelijks in de stad aan het werk met het opruimen van puin en het aanleggen van de plaats, waar de nieuw geprojec teerde straten zullen komen. Ook voor oningerwijden was het dui delijk, dat er aan het puin opruimen zachtjes aan een einde begint te ko men. Het beperkt zich ondergronds tot die deelen van het verwoeste deel der stad, waar straten zullen komen of bestaande zullen worden verbreed. Thans is men voornamelijk nog bezig op de Korte Burg, die verlegd wordt naast de bestaande straat, welke tegen de Abdijgebouwen ver moedelijk als plantsoen wordt bestemd. By deze verplaatsing van de Burg ver dwijnt ook de Boterbeurs. Het is met droefheid, dat wy dit mooie, typisch Mid- delburgsch plekje thans zien opbreken. Het verminderen van wei"k, brengt me de, dat geleidelijk een aantal by het op- ruimingswerk aangestelde werkkrachten kan afvloeien. Het zyn voor een flink deel Middelburgers, maar toch zyn er ook ve len uit andere gemeenten van Walcheren en Zuid-Beveland bij. Intusschen kunnen er nog velen aan het werk blijven, in de eerste plaats door het verder afgraven van de Markt en het door grond verplaat sing en zandaanvoer verder afwerken van het aangeven van de nieuwe en verlegde straten. Tot den arbeid zal nog behooren het aanleggen der rioleeringen in- het verwoeste gebied en het behulpzaam, zyn bij' het leggen of verleggen van telefoon kabels, gas- en waterleiding en electxdsche kabels. HET PROVINCIAAL BESTUUR - VERHUIST WEDEROM. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland, dat na de ramp van 17 Mei 1940 aan vankelijk gevestigd was in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen en nu sedert .eenige maanden in de Kapoenstraat was gevestigd, zal met ingang van 12' Mei gevestigd Zijn in de villa „De Sprenck" aan den Seissingel, thans bewoond door jhr. P. J. Boogaei-t, die naar het nabijgelegen „Olmenweidé" verhuist. DE TWEEKAMP EüWEKRAMER. De vierde partij remise. Te Sneek is gisteren de vierde party ge speeld van de tweekamp EuweKramer. Laatstgenoemde speelde met wit. Er ont wikkelde zich een Slavisch damesgambiet, waarbij het initiatief aanvankelijk van den Fries uitging. Geleidelijk aan ging Euwe tot den aanval over en toen moest Kramer alle pogingen in het werk stellen om ook deze vierde partij niet te verliezen. En inderdaad gelukte hem dit ook na den 22sten zet nam Euwe het remise-aanbod van Kramer aan. Gisteren noteerde de K.V. Swift te Middelburg haar lOOste lid. DE EINDSTAND VAN HET SCHAAKTOERNOOI TE MOSKOU. In de twintigste en laatste ronde van het tournooi om het kampioenschap van Rusland werden de partijen Botwinnik Smyslow en KeresBoleslawski remise, terwijl Lilientha] Bondarewski sloeg. De eindstand luidt als volgt Botwinnik 13'^ p., Keres 11, Smyslow 10, Boleslaw ski 9, Lilientha! 8%, Bondarewski 8. GOES. Ondertrouwd: Geerard de Feijter, 33 jr. jm. en Cornelia Maria Kole, 26 jr. jd. te Kapelle. Willem van der Klooster, 19 jr. jm en Johanna Tannetje Tholenaar, 21 jr. jd. te Middelburg. Geboren: Jacques, z. v. Huibracht Jacob de Jongh en Franclna Maria Moens. Cor- nelia, d. v. Jacobus Janse van Noordwijk en Adriana Stoffelina Joosse. Maatje Eli zabeth, d. v. Adriaan Joos Adriaanse en Elizabeth Pieternella Geesje Tilroe. Wil lem, z. v. Pieter Adriaan Elize Schrijver en Anna Jozina Barends. Forra, d. v. Ste ven Harthoorn en Maria Verhagen te Waarde. Johannes, z. v. Andries Weeze- poel en Bastiana Baaijens. Overleden: Arend Engelvaart, 91 jr. wedn. van Dingena Schipper. WESTKAPELLE. Van 20—26 April. Overleden Maatje Minderhoud, 62 jaar, echtgenoote van Andries Roelse. Tot bestuursleden werden herkozen ds. G. Smeenk en de heer F. van de.Velde. Beiden namen him herbenoeming aan. Na rondvraag eindigde de voorzitter hierna met dankgebed. MUTATIE IN DEN GEMEENTERAAD. Naar wij vernemen is de heer J. M. C. de Roo, tot voor kort administrateur voor den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, te, Rotterdam te werk gesteld. De heer de Roo zal dus als raadslid voor do S.D.A.P. ontslag moeten nemen. Als zijn opvolger komt dan op de lijst voor de heer A. de Bart AFLOOP VERKOOPING. Notaris J. C. Paap heeft gisteravond in het vereenigingsgebouw „Diligentia" in het openbaar verkochthet vereenigingsge bouw genaamd „Diligentia" met bovenwo ning en erf te Vlissingen aan de Nieuw st raat 22, groot 1 are 80 centiaren. Hoogste inschrijver de heer C. Mom maas voor 3860. Kooper de heer D. Da- vidse voor 4250. DE LEIDER DER N.S3. SPREEKT TE GOES. Groote belangstelling. De leider der N.S.B., ir. Mussert, heeft gisteren in het Schuttershof een rede ge houden voor leden en genoodigden. De groote zaal, en het balcon waren overvol en zelfs het tooneel was geheel door toe- hooi-ders ingenomen. De avond werd o.a. bijgewoond door den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in Zeeland, den heer W. Münzer. Tevoren had een afdeeling der WA., groot ongeveer 150 man, gevolgd door de N.S.B.-jeugd, een flinke marsch door Goes gemaakt, waarna de leider der N.S.B. deze groepen inspecteerde, vergezeld van zijn gemachtigde en districtleider van Zeeland den heer Dekker. Ir. Mussert schetste in enkele woorden den strijd der N.S.B. in de eerste periode van haar bestaan, waarna 10 Mei de twee de periode aanbrak. Deze zal duren tot de N.S.B. de leiding van het Nederlandsche volk op zich kan nemen. Dan volgt de dei-de periode, waarin de N.S.B. bewijzen moet, deze leiding waardig te zijn, ziel te bezitten. Thans leven wij in een moeilijken tijd, aldus spr., doch het is ook een tijd waarin groote dingen gebeuren. En thans begrijpen we ook, waartoe de oorlog van 19141918 diende, n.L om deze groote re volutie voor te bereiden. Eerst kwam Mussolini naar voren, vervolgens Hitier, en thans is de revolutie daar, en deze zal een nieuw, beter tijdperk voor Europa in luiden. De ouderen onder ons weten, dat ik jaar op jaar gezegd heb: volk van Neder land, er waart een revolutie door Europa en ook Nederland zal er in betrokken worden. En nu die revolutie daar is, is het wezen van onzen strijd, of ons volk daarbij zijn plaats zal weten in te nemen. Eens nam ons volk, toen het slechts een anderhalf millioen zielen telde, een wereld- positie in. Dat was in den tyd toen De Ruyter de^ verbonden Engelschen en Fran- schen uit elkaar sloeg. Nadien heeft nie mand dat meer gekund, tot er nu een man opgestaan is, die Engeland ook op zijn body geeft, te land, te rwater en in de lucht. Spr. herinnerde dan aan de oorlogen die Nederland te voeren had, hoe het ver zwakte en op de wip terechtkwam. We kropen er midden op. In 19141918 bleven we wippen Dan kregen we een duw naar links, en dan weer naar rechts, maar we bleven wippen tot we er Mei 1940 van af tuimelden. En komen we er nu weer op?. Neen nooit! Het zal afgeloopen zijn met het spel der diplomaten, die telkens weer oorlogen maken. Een groot gewicht zal doorslag geven: het nationaal socialisme. En dat stelt de vraag: voor of tegen? We hebben ons gesteld achter de zwart- hemden van Mussolini en ook achter de bruinhemden van Hitier. En toen stelden we ons, volgens onze tegenstanders, ook bulten ons volk. Wij werdeh in een hoekje gepex-st. En nog zijn erhonderdduizenden, die gelooven dat wij ons volk verraden, ter wijl we slechts het beste voor ons volk willen. Spr. schetste dan de gebeurtenissen van Mei 1940 en herinnerde voorts aan den laster van die dagen, dat de N.S.B. ons volk verraden zou hebben, de eigen sol daten in den rug zou hebben geschoten. En nu, aldus spr. kuxxnen we ons volk uit den put halen. De anderen brachten het er in. En al meenen zij, dat Engeland nog zal winnen, omdat het altijd won, omdat het het goud en de schepen heeft, en om dat het Amerika achter zich heeft, wij ge looven dat Hitier wint. En wat zal dan onze plaats zijn. Er zijn er hier velen, die slecht over Hitier denken en als Hitier zoo ook over ons dacht, dan zou het er nu slecht voor ons uit- zien. Maar Hitier staat daar ver boven en na mijn bezoek aan Berlijn, kan ik met gerust hart ver klaren: Hitier heeft het beste met ons voor, als ons volk hem dat mogelijk wil maken. Maar dan moeten we niet met den rug naar elkaar staan, maar met de uitgestoken hand. Er mag'noöit meer een tienden Mei tusschen ons zijn. We hebben vijf oorlogen met Engeland gehad, en met Franki-yk en met Spanje, maar nooit een met Duitschland. Aan onze Oostgxens was het steeds rustig. Nu was er die vier en een halven dag, maar daarna nooit weer. We moeten een goede buur. een goeden vriend willen zijn en dan krijgen we de kans in het nieuwe Europa een plaats in te nemen overeenkomstig onze cultureele waarde. Daarom bepleit jk ook alleiwege: één bond van Germaansche volken. Waar om kan dat elders, in Amex-ika, en hier niet? Er was een tijd, dat Brabant en Geldèrland met elkaar in oorlog waren, als we nu die mogelijkheid opperden zou men ons gek noemen. Zoo zal er ook een Europa komen waarvan de volkeren geen oorlogen, meer voei-én. En ik geloof, dat ons volk sterk genoeg is om in dat Europa een groote plaats in te nemen. Spr. schetste vervolgens in groote trek ken de sociale toestanden in ons land voor 1940. Er was van alles teveel, groenten, vee, kinderen. Er moest van alles minder zyn, de groenten werdeh vernietigd, het vee afgeslacht. Dan zou het beter gaan. Maar hoe kan dat, als men van de kleine oppervlakte van ons land negen millioen menschen moet voeden? Spr. behandelde hierna het werkloosheidsvraagstuk, zooals men dat vóór Mei trachtte op te lossen. We hebben het nu moeilijk, aldus spr., maar deze groote tijd voert naar een betere toekomst, die dit alles snel her stellen zal. Thans staan er een vier- k vijfduizend van onze jongens aan de zijde van Duitsch land. Het is slechts een druppel In den emmer, maar we doen wat we kunnen. Waarom? Omdat we straks geen parasie- .ten willen zyn. Vervolgens wees spr. op eenige reeds getroffen goede maatregelen, als de loon belasting. En de opheffing van het rijwiel plaatje. Dat was een zwak punt van ons, aldus spr. We stelden het in de Kamer voor, maar allen waren er tegen. Het kon niet Nu kan het echter wel. En niet velen zullen dat verdwijnen betreuren. De arbeid moet een vreugde worden en de groote zorg voor den ouderdom moet verdwijnen. Men moet zich geborgen weten in het eigen EEN PAKHUIS VOL GEHAMSTERD, Een reusachtige voorraad levens middelen verbeurd verklaard. De winkelier V. te Amsterdam werd er op heeterdaad op betrapt, dat hij krui denierswaren, zooals slaolie en kaas voor prijzen verkocht, die ver boven de noimale lagen. Slaolie, die 80 cent mocht kosten, verkocht hij voor 3,per flesch. Voor koffie vroeg hy 12.in plaats van 2, per kg., terwijl 'een Edammer kaas 6. moest opbrengen, dat was driemaal den normalen prijs. Cacao verkocht hij voor 7.per kg. en voor overeenkomstige be dragen gingen tal van waren over zijn toonbank. Toen de politieagenten een on derzoek instelden, troffen zij V. aan in een %teeg naast zijn winkel, waar hij leiding gaf aan het optakelen van vaten slaolie. Het bleek, Sat zich ter plaatse een pak huis bevond, waarin hij uitzonderlijk groo te voorraden levensmiddelen had opgei- slagen. De agenten, die reeds veel geval len van sluikhandel hadden behandeld, verklaarden, dat zij iets dergelijks nog nooit hadden meegemaakt. Er lagen dui zenden stukken zeep, groote hoeveelheden cacao, partijen koffie en thee, van meer dan 100 kg., vele honderden kilogrammen vleeschconserven, terwijl er een aantal balen peperkorrels was opgeslagen van een totaal gewicht van niet minder dan 635 kg. Onafzienbare rijen kisten bevatten ge condenseerde melk, in hoeken en langs wanden waren honderden kazen opgesta peld. Al deze voorraden had V. voor de distri butie-autoriteiten verzwegen. Hy kwam zelfs geregeld bij het distributiekantoor te Amsterdam tusschentijds om extra-toewij zingen vragen. Er bleek geen aanleiding te zijn om ver zachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. De inspecteur voor de prijsbe- heersching te Amsterdam verklaarde daar om den geheelen zeer kostbaren voorraad goederen verbeurd. Daarnaast legde hij' V. een geduchte geldboete op. volk. Wij moeten niet willen dat één van ons volk wordt aangedaan, wat we voor onszelf niet zouden willen. Dat is natio- naal-socialisme. Wijzende op de houding die de massa nog aanneemt zeide spr.: ze kijken ons aan, alsof we het slechte wlllén voor ons volk. Behandel hen daarnaar niet, want de meesten van hen laten zich daarbij ook leiden door de liefde tot ons volk. Tracht van hen kameraden te maken. Win deze menschen voor ons. Maar alleen hen, die de moeite waard zijn om gewonnen te worden. Slampampers kunnen we niet ge bruiken. Zij, die alleen aan zichzelf den ken, kunnen nooit nationaal-socialist zijn. Gij, die de boodschap van het nationaal- socialisme hebt gehoord en oegrepen, zijt gelukkig. Ge kunt blijmoedig zijn. Want wy zyn de dragers van de toekomst van ons volk. Armen, die geen toekomst meer zien. Nadat ir. Mussert zijn rede, die her haaldelijk door luiden bijval onderbroken was, geëindigd had, werd den N-.S.B.-ieden gelegenheid gegeven hem voor zijn vertrek de hand te dinikken. Wederopbouw van raadhuizen, scholen en publiekrechtelijke gebouwen. Vooraf moet het oordeel van het centraal gezag worden ingewon nen. In September 1940 is op verzoek van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken door Ged. Staten der provinciën ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat het, ter voorkoming van teleurstelling en van onnoodige kosten van voorbereiding, gewenscht is, dat vroegtijdig overleg wordt gepleegd omtrent de plannen der gemeen tebesturen tot het herbouwen van door oor logsgeweld beschadigde of vernietigde eigendommen. Thans heeft genoemde secretaris-géne raal zich opnieuw tot de colleges van Ged. Staten gewend met de mededeèling, dat hy daarbij in het bijzonder op het oog had de plannen inzake wederopbouw, omvat tende den aanleg van straten, wegen, brug gen, enz., alsmede het onteigenen cn be schikbaarstellen van bouwterreinen, welke plannen door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw worden vastgesteld. Op verzoek van den secretaris-generaal vragen Ged. Staten nu opnieuw de aan dacht van de gemeentebesturen voor den wederopbouw en het herstel van vernietig de of beschadigde gebouwen, voorzoover daartoe uit die publieke kas gelden worden beschikbaar gesteld. Daarbij wordt gedacht aan de gebouwen voor den publieken dienst als raadhuizen en scholen, aan dienstgebou wen voor bedrijven, alsmede aan woning- bezit, enz. De secretaris-geneyaal acht het gewenscht, dat ook ten aanzien van deze plannen, als zij herbouw betreffen of her stel van eenigszins beteekenenden omvang, •vooraf het oordeel van het centraal gezag zal worden ingewonnen en wel met het oog op hetgeen is bepaald in enkele artikelen van het „Besluit bijdragen wederopbouw publiekrechtelijke lichamen". Indien aan de plannen eenmaal uitvoering is gegeven, is het gevaar niet denkbeeldig, dat eventueel te stellen voorwaarden niet meer zouden kunnen worden nagekomen^ hetgeen - tot gevolg zou hebben, dat de gewone of de buitengewone bijdrage verloren zou gaan. De plannen moeten dan ook in een zoo vroeg mogelijk stadium van voorbereiding worden voorgelegd aan de Rijkscommissie van advies inzake bijdragen wederopbouw publiekrechtelijke lichamen. Tenslotte wordt opgemerkt, dat een en ander niet van toepassing is op plannen ter zake van de volkshuisvesting, die mot flnancieele medewerking van het Ryk in gevolge de Woningwet worden uitgevoerd, aangezien deze reeds uit dien hoofde aan het oordeel Van de secretarissen-generaal van binnenlandsche zaken en financiën zijn onderworpen. KNAAP VERDRONKEN. Gistermiddag geraakte de zesjarige H. S., In het Boterdiep te Groningen bij het spelen te water. Hoewel de knaap vi*ij spoedig op het droge was geholpen, blékea de levensgeesten reeds geweken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2