Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 29 April 1941 Kroniek van den dag Convoyeeren of patrouilleeren. De situatie, waarin de Vereenigde Staten langzamerhand zgn geraakt, kan verre van behagelgk worden genoemd- Er is reeds eerder op gewezen, dat de politiek van het Witte Huis gelijk staat met een spelen met vuur. Reeds toen het nade rend conflict in 'Europa zich afteekende, kon er geen twijfel bestaan omtrent de opvattingen van Washington en zelfs de informatieve réis van Sumner Welles naar Europa was in zekeren zin een oorlogs handeling. Want al bezocht hij behalve Londen en Paris', ook Berlijn en Rome, hij kwam niettemin als de drager van Angelsaksische denkbeelden en die staan nu eenmaal in lijnrechte tegenstelling tot de opvattingen der spilstaten. De politiek der Vereenigde Staten heeft gedurende het verloop van dezen oorlog een steeds sterker uitgesproken anti-Duit- schen inslag gekregen. De presidentsverkiezingen stonden ge heel in het teeken van deze gezindheid en uit wat er sindsdien gebeurd is, mag ze ker niet worden afgeleid, dat de Ver eenigde Staten van plan zijn bakzeil te halen. Het aanvaarden van de leen- en pachtwet door de wettelijke vertegen- woordigeijs van het volk der Vereenigde Staten was als zoodanig een oorlogshan deling. Nu moge het waar zgn, dat voor aanstaande figuren uit het openbare le ven, als de senatoren Nye en Wheeler en de Oceaanvlieger, kolonel Lindbergh, met h9t comité America first zich verzetten tegen de consequenties van een met ste vige meerderheid aanvaarde gedragslgn, of zij thans nog de openbare meening in de Vereenigde Staten, die Roosevelt voor de derde maal op het kussen bracht, tot ander inzicht kunnen brengen, mag met eenigen grond worden betwijfeld. Het Amerikaansche volk, het moge dan in volkenkundigen zin geen eenheid zijn, heeft in dit opzicht in vrij groote eens gezindheid zijn gehechtheid aan de be ginselen van George Washington hoe deze onder den drang der omstandigheden ook verwrongen moge zijn bekrachtigd- En de kern van dit vrijheidsbeginsel is, dat het zich verzet tegen een politiek, zooals deze thans door de asmogendheden op het Europeesche vasteland ten uit voer wordt gelegd. Deze politiek is niet alleen anti-Engelsch, zij is tegelijk anti- Amerikaansch, naarmate de houding van het Witte Huis positiever is geworden met betrekking tot de Britsche oorlog voering. Washington heeft zgn politiek door het Amerikaansche Congres bevestigd gezien en alles wat zich thans in de Vereenigde Staten afspeelt is in feite niet meer dan de uitwerking der aanvaarde leen- en pachtwet. De aanvaarding daarvan was een pro vocatie en op dezen weg is Roosevelt Voort gegaan. Niet altgd op een even gelukkige wijze. ''Men behoeft de Duitsche en Itali- aansche perscommentaren er maar op na te lezen: Roosevelt heeft bij zijn eerste" openlijke inmenging in de Europeesche zaken, - zijn toezegging van steun aan Yoegoslavië een openlijk échec geleden. De commentaren worden geleidelijk aan scher per en daaruit blijkt, dat tusschen de wederzijdsche opvattingen een onoverbrug bare klove gaapt. Provoceerënd is de houding der Ver eenigde Staten en veel schijnt er op te vijzen, dat men aan de overzijde van den Oceaan de spilmogendheden er toe vil brengen de consequentie uit deze po litiek te trekken. Het zijn niet langer prikkelende spelde- prikken, het' zijn oorlogshandelingen zon der meer, de bezetting van Groenland, het weigeren van levensmiddelentransporten voor Frankrijk en het uitbreiden van de beveiligingszone tot 1500 km. Om dit laatste gaat het thans in hoofd zaak, al zal ook het door Amerika ge steunde blokkadesysteem, dat de Britten a.1s wapen tegen de spilstaten en tegen het bezette gebied toepassen, binnenkort ook wel in het veld der beschouwingen moeten worden betrokken. In de Véreenigde Staten heerscht toe nemende bezorgdheid met betrekking tot de vraag, in hoeverre de Vereenigde Sta ten him steun aan Engeland kunnen ge ven, zonder dat zij zich daardoor aan oorlogsrisico bloot stellen. De Amerikaansche vloot en de Ame rikaansche luchtmacht voeren patrouille diensten uit Daartegen kan ook. al worden deze diensten verricht ten gunste van Engeland niet al te veel bezwaar worden gemaakt omdat zjj ook strekken tot beveiliging van -de Amerikaansche be langen. Het wordt echter wel duidelijk, dat Amerikaansche belangen" een rekbaar be grip zgn. Een nauwkeurige omschrijving kan daarvoor blijkbaar niet worden gege ven, maar wel is het zonneklaar, dat Brit sche en Amerikaansche belangen elkander niet zoo heel veel ontloopen. Daardoor wordt ook het instellen van patrouille-diensten een politiek van het hellende vlak, hetgeen men in tegen inter ventie gekante kringen in Amerika inziet. Vandaar dat er thans een debat is ont ketend over de vraag: patrouilleeren of convoyeeren. Want dit is de consequentie der patrouilleerings-politiek, waaraan on- dertusschen uitbreiding is gegeven door het verleggen van de beveiligingsgrens. Zullen de anti-interventionisten deze ont wikkeling kunnen tegenhouden? De kans daarop lijkt niet groot. Anderzijds zal een uitbreiding van de patrouilleering tot de convoyeering de Vereenigde Staten in den oorlog storten? Deze vraag is beslissend. Van een dilemma schijnt thans niet meer te kunnen worden gesproken. De Ameri kaansche politieke leiders hebben hun keu ze reeds bepaald: de keuze van het hel lende vlak. Daarin stemmen thans alle commentaren wel overeen. Zij culmineeren in de Britsche these: de beslissing van ''en oorlog valt op den Atlantischen Oceaan. 'S HEER ABTSKERKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent I, DE BLAAUWE te Nisse, De toren van Schore wordt afgebroken. Hiermede verdwijnt een der oudste Zeeuwsche bouwwerken. Enkele dagen geleden bestond nog geen zekerheid omtrent het lot van den in Mei 1940 uitgebranden kerktoren te Schore. Thans is echter definitief besloten tot af braak, zoodat binnen korten tijd een der oudste Zeeuwsche bouwwerken verdwijnt. Reeds in 1940 is door den toenmaiigen gemeenteraad van Schore tot slooping van het steénen gevaarte besloten en hiervoor werd toestemming verleend vanwege mo numentenzorg. Restauratie was natuurlijk mogelijk, doch de kosten hiervan zouden zeer hoog zijn. Toen echter met het af breken zou worden aangevangen, kwam er nog een strooming onder de kunstmin naars om den, toren te behouden door her stel. Dc afbraak is toen uitgesteld met het doel geen enkele mogelijkheid tot be houd af te snijden. Deze zeer goed be doelde actie heeft echter geen resultaat opgeleverd, hetgeen niet te verwonderen is als men deze aangelegenheid van nabij beschouwt. De toren was totaal uitgebtand en er was niet meer van over dan een steenen ruïne van ongeveer 25 meter hoog. De meterdikke muren hadden weinig geleden, doch de Noord- en Zuidmuur waren vanaf den grond tot bovenaan gescheurd dit is sinds menschenheugenis altijd zoo ge weest zoodat het overblijfsel uit twee los van elkander staande torenhelften be staat. Wanneer men dan daarbij nog voegt, dat de toren meer dan een meter uit het lood staat naar de Westzijde, dan kan men begrijpen, dat hier gevaren aan wezig zijn en dat ingrijpen door restau ratie of afbraak noodzakelijk is.. En ten slotte is na veel wikken en wegen tot afbraak besloten. De toren is gebouwd in het begin van de veertiende eeuw en is dus meer dan zes eeuwen oud. Hij is opgetrokken in baksteen met drie geledingen en een acht kante spits. De ingang is laag en heeft een segmentboog, de tweede geleding heeft een rondvenster, de derde van boven rond gesloten galmgaten. Een eigenaardigheid is de zeer scheeve bouw, waardoor sprak© was van een meer dan gewone bekend heid. De ongeveer 30 meter hooge spits lag bijna 1.50 m. westelijker dan het mid den van het grondvlak. Voor een toren van zoo geringe lengte is dit een bijzon der scheeve stand. Het is waarschijnlijk, dat de verzakking van het bouwwerk reeds kort na het begin van den bouw is ontstaan. Want ruim halverwege is men weer verticaal gaan bouwen op het reeds verzakte onderstuk. Doch de verzakking is toen nog doorgegaan, zoodat ook dit bovendeel nog hoewel minder scheef kwam te staan. Ook vroeger heeft eenmaal brand in den toren gewoed op 5 Juli 1819, toen des morgens te 4 uur de bliksem insloeg in de spits. Door ijlings toegeschoten hulp kon de brand worden beperkt, terwijl aan houdende stortregens alle vuur verdreven. De aangerichte schade was ook toen ech ter groot. Intusschen blijft liet jammer, dat dit zeer oude en interessante bouwwerk verdwijnt. Wel zal men trachten bij het bestaande in 1914 gebouwde kerkje een nieuwen to ren van geringe afmetingen op te richten, doch het zal nooit meer kunnen worden wat het geweest is. In den toren hing een mooie bronzen klok, in 1531 gegoten door den bekenden klokkengieter Petrus van den Ghein. Op de bel staan vier medaillons en een wa pen. De klok staat nog bij den toren, doch de waarde als zoodanig is niet zoo groot meer, aangezien deze te lang in het vuur is geweest en tenslotte van een hoogte van ongeveer 20 meter is gevallen, waardoor beschadiging niet is uitgebleven. Genoemde klokkengieter Petrus van den Ghein heeft verschillende klokken voor Zeeuwsche bouwwerken gemaakt. Zoo o.m. het thans in het Rijksmuseum te Amster dam berustende carillon van Arnemuiden, een klok in den toren van Koudekerke, het carillon van Sint Maartensdijk, een klok in den toren van Oudelande en een in den raadhuistoren te Veere het carillon in dien toren is in 1735 gegoten te Leuven door Peeter van den Ghein en gedeeltelijk vernieuwd in 1790 door Andreas v. d. Ghein tenslotte een klok in de Zuid Haven poort te Zierikzee en het carillon in den raadhuistoren aldaar. Bij den toren te Schore heeft een even eens kort na 1300 gebouwde kruiskerk ge staan, waarvan slechts een deel over was gebleven toen in 1914 tot afbraak werd overgegaan. Toen in den loop van 1940 de overblijfselen van het vernielde ge meentehuis werden verwijderd, vond- men daaronder nog de oude fundeeringen der kerk. Tot enkele meters diep zijn toen die fundamenten uitgegraven en de daardoor vrijgekomen moppen (baksteenen van groo te afmetingen) zijn vervoerd naar Waarde om te dienen voor herstel van den door geschutvuur beschadigden toren, gebouwd in het laatst van de veertiende eeuw. KNEKELPUT TE GOES. Luchtaanval op Portsmouth. HEVIGE LUCHTAANVAL OP PORTSMOUTH. Uit Berlqn meldt het D.N.B. dat de Duitsche aanval Zondagnacht op de haven werken in Portsmouth een bijzonder ern stige-uitwerking gehad'heeft op de staats- werf. Hiér ontstonden groote branden, die tijdens den aanval voortdurend in omvang toenamen en groote schade aanrichtten. Door de Duitsche vliegtuigen werd waar genomen, dat verschei-'ene groote ge bouwen en hangars uitbrandden en in stortten. Naar Reuter meldt, „laaiden de branden te Portsmouth. Kort daarop volgde een tweede luchtaanval, die veel vernieling aanrichtte." Een gasfabriek te Portsmouth is door t' minste vier Duitsche bommen getroffen, zoo wordt nog gemeld. Kort nadat zij ontploft waren, sloeg een hooge steekvlam uit het complex gebouwen. Vliegtuigen, die naderhand kwamen aan vliegen, namen waar. dat een groote brand zich over de gasfabriek uitbreidde. ZWARE VERLIEZEN VAN BRITSCH LUCHTWAPEN. In den loop van gisteren heeft het Britsche luchtwapen zeer gevoelige ver liezen geleden, naar het D.N.B. verneemt. Gistermiddag probeerde een formatie van vier vijandelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim voor de Nederlandsche kust enkele Duitsche transportschepen aan te vallen. De vier vliegtuigen werden door den afweer van de patrouillevaartuigen vernietigd, al vorens zij hun bommen konden uitwerpen. Enkele uren tevoren was reeds een andere Bristol Blenheim bij een aanval op Duitsche mijnenvegers aan de Kanaalkust omlaaggehaald. Des middags ondernam een formatie van drie Britsche Spitfires opnieuw een aan val op het Nederlandsche kustgebied. De formatie werd door Duitsche jagers aan gehouden en tot een luchtgevecht boven het Kanaal gedwongen. Alle drie Britsche toestellen werden neergeschoten. Er deden •zich geen Duitsche verliezen voor. Uit Berlgn meldt het D.N.B. dat de verliezen van het Engelsche luchtwapen tfldens de Zaterdag ondernomen vluchten naar de bezette gebieden tot vijf vlieg tuigen zijn gestegen. Boven Nederland is een zware bommenwerper van het type Vickers-Wellington door de luchtdoelartil lerie zoo ernstig getroffen, dat hy een noodlanding moest maken.De bemanning werd gevangen genomen. Gemotoriseerde Duitsche bergtroepen eae dee voet ven den Olympus fW»?rt>ild-Pex-Hoil©nd) LINDBERGH NEEMT ONTSLAG UIT HET LEGER. HIJ ACHT ZIJN TROUW AAN DE VER. STATEN IN TWIJFEL GETROKKEN. In een brief aan president Roosevelt heeft Lindbergh, naar het D.N.B. meldt, ontslag genomen als kolonel by het corps reservevliegers van de Amerikaansche weermacht. Hij verwijst in dit schrijven naar opmerkingen, die Roosevelt op een zijner persconferenties gemaakt heeft en waarin hy Lindberghs trouw aan de Ver eenigde Staten in twijfel trok. „Ik had gehoopt", aldus schryft Lind bergh, „dat ik als Amerikaansch burger gebruik had kunnen maken van mijn recht, de bevolking van mgn land in vredestijd van mijn meening in kennis te stellen, zon der dat ik afstand zou behoeven te doen van het voorrecht, mijn land in oorlogstyd als vliegerofficier te mogen dienen. Daar gy echter, in uw hoedanigheid van presi dent der Vereenigde Staten en opperbevel hebber der weermacht, duidelijk te 'ver staan hebt gegeven, dat ik als reserve- officier dit land niet langer nuttig ben, en met het oog op andere opmerkingen, die gy,- mynheer de president, gemaakt hebt ten aanzien van mgn verknochtheid jegens het land, ten aanzien van mijn karakter en mgn motieven, kan ik geen anderen eervol len weg kiezen dan afstand te doen van mqn officiersrang als kolonel der lucht macht. Ik doe dezen stap met het grootste leedwezen, want my'n betrekkingen tot de luchtmacht behoorden tot de dingen, die mg het dierbaarst waren. Deze betrekkin gen moesten slechts wyken voor het recht, dat ik als Amerikaansch burger openlijk tot mgn medeburgers mag spreken en met hen van gedachten mag wisselen over de beslissingen van oorlog en vrede, waarte genover het land zich in deze crisis ge plaatst ziet. Ik zal als particulier mgn land naar beste krachten blijven dienen". De positie van Portugal. SALAZAR SPREEKT. De premier, Salazar, heeft gisteren by een massa-meeting, 'waaraan meer dan 150.000 menschen deelnamen, van het bal- con van het ministerie van financiën een rede gehouden, waarin hy wees op de aan eensluiting van het geheele volk, die on danks allerhande tegenstelling de laatste jaren bereikt is. Hg legde, naar het D.N.B. meldt, den nadruk op Portugals wil om in vrede te leven en noemde het eigeniyke levensdoel van de Portugeesche familie de waardigheid van den staat, zgn vrijheid, onafhankeiykheid en territoriale onschend baarheid., Men moet vertrouwen hebben in de nationale eenheid en de levende vader landsliefde, die door wapenen noch vuur verwoest kunnen worden. In alle steden en plaatsen van het land werden eveneens groote betoogingen ge houden. 'De bevolking reageerde geestdrif tig op de rede van Salazar, die over alle zenders werd uitgezonden. Bij de werkzaamheden, die vorige week ter verbetering van het Kerkplein te Goes aanvingen, stuitten de grondwerkers onver wachts, slechts een halven meter onder het wegdek, op een aantal doodsbeenderen. Voorzichtig' werd verder gegraven en toen bleek, dat men een put bloot legde waarin honderden doodshoofden en duizenden doodsbeenderen opeengehoopt waren. (Foto „Focus" te Goes). Waarschijniyk zyn dit alle scaletten, die gedurende eeuwen op het kerkhof om de kerk gelegen hebben, en die men bg de opheffing van dit kerkhof, daarna tezamen in één grooten kuil ondergebracht heeft. Men heeft de kuil nu geledigd en alle beenderen op de algemeene begraafplaats weer begraven. De foto toont een deel van den kuil nadat er reeds 5 karren met beenderen uit waren weggevoerd. De Breede Watering bewesten Yerseke vergaderde. De toestand van het waterschap. DE STICHTING „NEDERLANDSCHE WERKGEMEENSCHAP" ONTBONDEN. Naar wordt gemeld, heeft de justitie de stichting „Nederlandsche Werkgemeen schap" te Den Haag, welke voorgaf gel den te verzamelen voor tewerkstelling van oorlogsinvaliden, ontbonden. De bureaux zgn gesloten. Het waterschap de Breede Watering be westen Yerseke vergaderde Dinsdagmid dag'in de Prins van Oranje te Goes onder voorzitterschap-van den dgkgraaf, den heer C. D. Vereeke. De voorzitter deelde in zgn openings woord mede, dat aanwezig waren 65 leden uitbrengende 113 stemmen. Spr. wees er voorts op, dat de peilingen aan de Noord- ^gde op een goeden toestand wezen doch die aan de zuidzgde toonen een langzamen achteruitgang, al brengt dit nog geen ge vaar met zich. Glooiingen en watergangen hadden reeds te lgden van storm en strenge vorst. De groote regenval in November deed -het water in 3 dagen met 68 m.m. stggen. Het gemaal te Yerseke bracht het water in 3 dagen weer op het zomerpeil. De sluizen hadden er 19 dagen voor noodig Ondanks de schaarschte aan materiaal zien de wegen er goed uit. De wagens met luchtbanden geven belangrijk minder slg- tage dan vroeger_ de wielen met ijzeren banden deden. De begrooting 19411942. Vervolgens brengt de heer J. Wisse te Kapelle rapport uit voor de commissie tot het nazien der begrooting 19401941. De commissie hield rekening met de bg- zondere omstandigheden waaronder de be- grooting ontworpen moest worden, als de onzekerheid betreffende het materiaal en de prijzen. Mede daardoor is het goed slot van 69.000 aan den hoogen kant. De commissie betreurt, dat de ingelanden nog geen besluit namen om het bestaande con tract van 30 Mei overeenkomstig den wensch van het bestuur te herzien. De commissie geeft dan een overzicht van de verschillende posten en besluit met te adviseeren de begrooting goed te keuren sluitende met 233.849.77 w.o. een post onvoorzien van 26.601,65 en voorts de belastingen vast te stellen op 15 voor de schotbare gronden, 12 voor de vroonen en vrglanden, en op 1% pet. van de be lastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen- De heer Philipse, 's Heer Arendskerke, hoorde niets over een stgging der loonen van het losse en vaste personeel, terwyi deze toch reeds aan den lagen kant zgn. De voorzitter deelt mede, dat pas een verzoek inkwam van dit personeel. Anders was dit een voorstel geworden. Thans zal dit punt fl-Bn het eind der agenda behandeld worden. De begrooting wordt hierna als inge diend goedgekeurd. Vervolgens stelt het bestuur voor de oude suatiesluis aan den Yersekendam dicht te metselen. De voorzitter wgst er op, dat men deze sluis eerst intact wilde houden, doch het verzanden maakt dit onmogelgk. Als men de sluis nu dichtmetselt is deze desnoods, mocht het gemaal een ernstige storing krij gen, weer voor tgdeiyk open te breken. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aange nomen, evenals de voorstellen tot het we derom vaststellen van de tarieven voor het haventje te Kattendgke, de heffing van 1V> pet. op het gebouwde eigendom en het vaststellen van diverse pensioengrond slagen. Het salaris van den klerk. Vervolgens stelt het bestuur voor om het salaris van den klerk te verhoogen tot 2100, met 4 jaariyksche verhoogingen van 100 tot een maximum van 2500. De heer O. Trimpe wgst er op, dat de fin.-commissie over deze verhooging niets zeide in haar rapport, omdat het bestuur geen antwoord kon geven op de vraag, hoe de betaling van deze functie elders is. Spr. is overtuigd, dat de betrokkene zeer goed voor, zgn werk is maar hg ziet geen reden dit behooriyke salaris nu te verhoogen. De betrokkene bezit geen meer dere diploma's, dit, omdat zgn salaris door het bestuur vergeleken werd met dat der oprichters, doch die hebben diploma's die niet zoo gemakkeiyk te behalen iyn. Spr. stelde een onderzoek in by ambtenaren van de gemeente-administratie, die wel moeiiyk te behalen diploma's bezitten en wier sala ris lager was, dan van den klerk der Breede Watering. Spr. acht dus geen reden voor verhooging aanwezig. Van andere zgde wordt opgemerkt, dat door deze verhooging ook de verhouding van dit salaris tot dat van den ontvanger griffier in het gedrang komt. De voorzitter wgst er op, dat de klerk ook meermalen den griffier vervangt, al draagt deze uit den aard der zaak de ver antwoording. Een der aanwezigen meent, dat het be stuur voor deze verhooging wel zgn goede reden zal hebben en hij voert aan, dat de betrokkene toch het diploma 5-jarige H.B.S. heeft, hetgeen b.v. voor de ge meente-ambtenaren geen eisCh is. Nadat de heer C. Zandee nog voor ver hooging van dit salaris gepleit heeft, wordt, het bestuursvoorstel in stemming gebracht en verworpen met 79 stemmen tegen 34 voor en 3 blanco. Nieuwe gezworene en d\jk- raadsleden. Er moet dan een aanbeveling van drie personen opgemaakt worden ter voorzie ning in de verplichte aftreding op 1 Augustus 1941 van den gezworene P. van 't Westeinde die niet herkiesbaar is wegens het bereiken van den leeftgdsgrens. Geko zen worden 1. Jac. van 't Westeinde, 2 J. M. Vermue, 3 F. Buysrogge. Vervolgens is aan de orde de benoeming van twee leden van den Dgkraad van den cal. Willem Annapolder. Zulks wegens overig den van den heer P. Mol Jz. en het aftreden van den heer W. Dekker, die zich wegens -hoogen leeftgd niet herkiesbaar stelt. De voorzitter spreekt waardeerende woorden over de wijze waarop beiden het waterschap gediend hebben. Door het be stuur worden als candidaten genoemd de heeren P. W. van Overbeeke en C. Zandee, terwijl ook de heer P. J. Dekker candidaat gesteld is. De heer Oele zou willen vastleggen dat de gekozene, indien hij als gezworene af treedt, ook moet aftreden als lid van den dijkraad. De voorzitter zegt, dat deze bevoegd heid aan Ged. Staten behoort. De heer Van Bommel van Vloten zegt beide candidaten hoog te waardeeren, maar hy is met den heer Oele van meening, dat contact tusschen beide functies behouden moet worden. Daartoe moet de mogelijk heid geschapen worden, dat de te kiezen persoon even langen tgd gezworene als lid van den dykraad kan büjven. Om deze reden zal hg de candidatuur-Dekker steu nen. De voorzitter zegt, dat deze kwestie ook reeds in het bestuur ^rerd besproken en bedoeling is, om een bepaling voor Willem Annapolder te vragen, waarin vast gesteld wordt, dat de leden van den dyk raad op zeventigjarigen leeftgd aftreden. Dan valt dit aftreden dus gelgk met het aftreden als gezworene. De heer Van Bommel van Vloten zegt, dat dit mogelgk toekomst is, maar dat men thans met het bestaande reglement te rekenen heeft. De heer Zandee deelt mede, dat hg zelf in het bestuur voorgesteld heeft dat de te kiezen leden van den dgkraad geiyk zullen aftreden met hun aftreden als ge zworene. De heer Van Bommel van Vloten zegt, dat hiermede zgn bezwaar tegen de Can dida tuur van den heer Zandee vervallen is. De heer Q.Trimpe stelt vast, dat de zaak dus zoo staat, dat het te kiezen lid van den dgkraad af zal treden, op het zelfde tydstip, dat hg af moet treden als gezworene. Bg de hierna volgende stemming worden de heeren P. W. van Overbeeke en C, Zandee als door het bestuur voorgesteld, benoemd. Verhooging arbeidersloonen. De voorzitter doet dan mededeeling van een adres van de schotters, waarin deze verhooging van hun salaris bepleiten. Spr. vraagt machtiging tot het geven van een duurte toeslag. Het bestuur wil dit zoodanig bepalen, dat de betrokkenen iets komen boven de salarissen van de landarbeiders. Dit is altyd gewoonte geweest De heer Philipse verwacht, dat dit plm. 10 pet zal bedragen, hetgeen de voorzitter beaamt Het bestuur wordt hierna z.h.st. de ge vraagde machtiging verleend. De heer Buysrogge bepleit de verhar ding van een bepaald stukje dreef, waar mede de ingelanden zich vereenigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5