"O* STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissinoen. STADSNIEUWS Goes. Besluiten, benoemingen enz. Sport Marktbsrichten EEN WELVERDIENDE HULDE. Toen op Woensdag 5 Februari het Mid- delburgsch Comité voor het laatst met de helpsters en helpers bijeenkwam, is o.a. aan den heer J. A. Tavenier als blijk van waardeering voor het vele, dat hij voor het comité had gedaan, als herinnering een blauw porceleinen bord toegezegd, .waar voor de heer A. J. Barto het ontwerp had gemaakt. Dit bord is thans ontvangen en vanaf heden in de étalage van de firma F. B. den Boer in haar noodwinkel op den Dam, ter bezichtiging gesteld. •Het bord, dat vervaardigd en geleverd is door de N.V. Delftsche aardewerkfabriek ,,De Porceleine fles" te Delft, bevat op den buitenrand de volgende woorden: „Uit er kentelijkheid voor bijzondere hulp aan de door den oorlog getroffenen, Mei 1940 Januari 1941." In den binnenrand staat ..Aangeboden aan J. A. Tavenier Sr., door het Middelburgsch Hulpcomité". In het midden van het bord staat het ongeschonden stadhuis en daarnaast het begin van de Noordstraat, waar de vlam men reeds uit de huizen slaan. Terzijde is een zittende vrouw afgebeeld, die bescherming geeft aan een man, een vrouw en een kind, die bij haar schoot z\jn neergeknield. Ten slotte staat nog de droeve datum van „17 Mei 1940" vermeld. Het is een pakkende, welverdiende hul de voor het belanglooze werk, dat de heer Tavenier deed en in mindere mate thans nog verricht als dit noodig is. TER AARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER J. CRUCQ. Maandagmiddag had op de algemeene begraafplaats de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Crucq, in leven gepensionneerd hoofdcommies ter Provinciale griffie van Zeeland en administrateur van de Indus trie- en huishoudschool. Op de begraafplaats merkten wij op den waarnemend commissaris der Provincie, den griffier, den referendaris en nog enkele hoofd- en andere ambtenaren der Provin ciale griffie, alsmede oud-ambtenaren, be stuursleden en directrice van de industrie ën huishoudschool, buurtgenoten, van den overledene enkele andere belangstellen den. De kist was gedekt door enkele bloemstukken, w.o. van de ambtenaren der Provinciale griffievan bestuur en directrice van de Huishoudschool en van de leei-aressen dier school. Aan het graf werd niet gesproken, alleen heeft de zoon, de heer C. J. Crucq, alle aanwezigen namens zijn moeder en de verdere familie hartelijk dank gebracht voor hun aanwezigheid, in het bijzonder mr. Dieleman, de hoofd- en andere amb tenaren der griffie en de vertegenwoordi gers van de school en daarna woorden van afscheid tot zijn overleden vader gericht. Nadat de familieleden en verschillende andere aanwezigen bloemen in het graf hadden gestrooid was de droeve, eenvou dige plechtigheid ten einde. EBHKS1 Middelburg heeft de Midza een zeer groote bekoring door de wekelijksche premie-uitkeeringen. Men moet er echter eens dieper over nadenken. Men zal dan be merken dat niet doör die premie- uitkeeringen alléén de Midza tot een succes is geworden. De Midza .behartigt diepgaande huishoudelijke belangen, waar ook U profijt van kunt trekken.- COÖPERATIEVE IJSFABRIEK WALCHEREN. In de vergadering van de Coöperatieve Ijsfabriek Walcheren is Zaterdag de winst en verliesrekening goedgekeurd en besloten geen dividend uit to keeren. Er werd op gewezen, dat het archief van den penningmeester geheel bjj den brand Üi Mei van het vorig jaar verloren is gegaan en daarbij ook het ledenregister. De aandeelhouders dienen daarom hun aandeelec. in tc leveren ten kantore van den penningmeester, Lange Noordstraat 60, opdat het. register weder in orde kan worden gebracht. Maandag begint de uitreiking der persoonsbewijzen. De werkzaamheden verbonden aan het invullen en nltreiken der per soonsbewijzen nemen Maandag 5 3Iei as. een aanvang. Een en ander za! geschieden in het gemeentehuis aan de Houtkade. Voor de uitreiking van deze persoons bewijzen zal een ieder, die daarvoor in aanmerking komt. een schriftelijke uit- noodiging worden gezonden om in persoon te verschonen ter secretarie, ter plaatse, op den dag en binnen de uren op de uit- noodiging vermeld. Men is verplicht aan die uitnoodiging gevolg te geven. Daarbij moet het ontvangen uitnoodigingsformu- lier in ongeschonden staat worden inge leverd. Dit formulier moet n.l. opgezonden worden naar Den Haag, zoodat het netjes dient te worden ingeleverd. De ooroeping geschiedt alphabetlsch. De gehuwde vrouw wordt opgeroepen naar haar eigen ge slachtsnaam. Tekens moeten worden overlegd 2 ge lijke foto's welke absoluut aan de gestelde eischen moeten voldoen. Indien men hier aan twijfelt, laat dan nog dezè week zyn foto's tei gemeentesecretarie (Zeevaart school) kern-en. Voorts moet worden over gelegd het identiteitsbewijs en de distributie stamkaart. Het identiteitsbewijs wordt in- gehoudtn. Zooals bekend zal zjjn. moeten van ieder persoon drie vingerafdrukke' worden ge nomen en wel van den rechter wijsvinger. Ten overvloede wellicht wordt de aan dacht er op gevestigd, dat deze vinger schoon moet zijn, daar anders het nemen van den vingerafdruk niet mogelijk is. De inning der legesgelden verbonden aan het ui reiken van een 'persoonsbewijs geschiedt overeenkomstig de reeds gepu bliceerde regeling. Het persoonsbewijs moet binnen 5 dagen oersoonljjk of per aanget ekende zending ter aanvulling of wijziging aangeboden worden in -de volgende gevallen a. bij vesti;, ng in een andere gemeente (aanb'edlng in de gemeente van vestiging; dus niet in de gemeente van vertr k); b. Hj huwe'ijk, huwelijksontbinding, ver huizing of adres erandering binnen de ge meente c. bij wijziging vgn beroep, naamsver- anr1erin of nationaliteit. Eö vertrek na3r het buitenland moet bet pc "joonsbewijs In de gemeente van vertrek aang loden worden op den dag van vertrek of ten hoogste 5 dagen te voren. 'Bij overlijden moet het persoonsbewijs gelijktijdig met de afgifte vpn overlijden worden ingeleverd in de gemeente, waar het overlijden plaats vond. Ingeval van vorm?"sin-of ontvreem ding van een persoonsbewijs moet onmid- :k!l'_'k aangifte worden gedaan bij de po litie. Ook moet worden kennis gegeven te- secretarie. Ieder persoon, die een persoonsbewijs ontvangt, zal gratis in het bezit gesteld worden van e->n daarvo' bestemd om hulsel. HERSTELDIENST. De secretaris van den Hersteldienst, de heer J. Götzen, Houtkade 8, zal deze week in plaats van Woensdag, Donderdag des middags van 24 uur spreekuur houden. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 21 tot 26 April werden in het badhuis 1256 baden geno men en wel 1098 door heeren, 120 door dames en 88 door kinderen. De melkdistributle. GEEN VERPLICHTING TOT GEZAMENLIJKE INLEVERING DER BONNEN. Er schijnt ten aanzien van de technische uitvoering der melkdistributie eenig mis verstand te bestaan. De indruk zou zijn ge wekt, als zou men verplicht zijn by den aanvang eener nieuwe distributieperiode alle bonnen aan den leverancier af te staan. Zulks is niet juist. Immers wie bijvoor beeld plotseling eenige dagen voor raken op reis zou moeten gaan, zou dan versto ken zijn van; bonnen en in letterlijken zin eenige dagen „op 'n droogje" zitten. Wel bestaat de mogelijkheid, alle bon nen voor een bepaalde periode aan den le verancier af te geven. Van eenige verplich ting is echter geen sprake. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen ,^>f het voorhanden hebben van vleesch afkomstig van frauduleuze slach tingen, voor geruimen tijd van het ver krijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouders centrale zijn uitgesloten. Het zijn o.m. de slagers: W. H. van 't Veer, Westsingel 159, Goes en J. Blanken- burgh, Lewedorp H 124a, 's Heer Arends- kerlte. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. LICHT LATEN BRANDEN. Zaterdagavond te half twaalf werd licht ontdekt in een der noodwinkels aan den Dam. De politie heeft een ruit verbrijzeld en het licht gedoofd. Proces-verbaal is op gemaakt. STAND DER WERKLOOSHEID. Bij do arbeidsbeurs alhier stonden Zater dag ingeschrevenGeheel werkloos 40 mannen en 8 vrouwen; gedeeltelijk werk loos 3 mannen en 1 vrouw; niet werkloos 16 mannen; werkverruiming 22 mannen; herscholing 13 mannen. Algemeen totaal vorige week 111, bij gekomen 33, afgegaan 41, over 103. Burg. st. Geen identiteitsbewijs. Wederom heeft do politie een persoon verbaliseerd, die geen identiteitsbewijs bij zich had. DE PERSOONSBEWIJZEN. Contröle-foto's. Binnenkort zal met de uitreiking der nieuwe persoonsbewijzen worden begonnen en naar we reeds eer mededeelden zullen dan aan de foto's strenge eischen worden gesteld. Zjj, wier foto's niet aan deze eischen voldoen moeten terug en krijgen pas weer ,een»beurt nadat alle andere persoonsbewij zen zijn uitgereikt. Voor hun eigen rekening zyn dan 'alle mogelijke verdere gevolgen, daar deze nalatigen mogelijk pas geholpen kunnen worden na het tijdstip waarop ieder van het nieuwe persoonsbewijs voor zien moet zijn. Om het publiek onaange naamheden te besparen, is men ten ge meentehuize thans reeds genegen de foto's te controleeren. Dit geschiedt kosteloos. Verder wijzen we er nogmaals op, dat de foto 3% bij 4% cm. groot moet zijn dat het gelaat 2 cm. breed moet zijn en dat de achterzijde geheel blank moet wezen. NIEUWE ZAADWINKEL. De heer K. A Mansbergen opende aan den Westwal 46b een geheel nieuwen winkel in zaden en planten, waaraan verbonden een pakhuis en kantoor. Het geheel is prak tisch en keurig ingericht en er is een zeer groote verscheidenheid in genoemde artike len. waarvan ook de etalage getuigt. Het zal daar een'levendig, bedrijvig punt worden, vóorai wanneer er in de toekomst laten wij hopen een nabije ook het nieuwe postkantoor verrezen zal zijn. OVERMACHTSCLAUSULE IN DE SUIKERBIETENKGOPBRIEVEN. Naar aanleiding van bezwaren, welke van de zijde van de bieten telers zijn in-, gebracht tegen de overmachtsclausule in de suikerbietenkoopbrieven der suikerfa brieken deelt het rijksbureau voor de voed selvoorziening mede, dat die clausule zoo danig zal worden gewijzigd,, dat de ge vallen, waarin overmacht voor de suiker fabrieken tot ontvangst der bietenzal worden aangenomen, niet ter beoordeeling van de suikerfabrieken, (zooals de koop brieven vermelden), doch ter* beoordeeling van den directeur-generaal van de voed selvoorziening zullen staan. De bietentelers zullen in geva" van over macht, als bovenbedoeld, alle maatregelen moeten nemen, welke noodig zijn om schade aan de suikerbieten zooveel moge lijk te' voorkomen. Vervanging door gas van petroleum voor kookdoeleinden. Gezien de scha&rschte aan petroleum, brengt het departement van handel, nijver heid en scheepvaart ter kennis van alle verbruikers van petroleum voor kookdoel einden, die in perceelen wonen, waar een gasbinnenleiding aanwezig is, dat aan hèn, nadat de thans in omloop zijnde bonnen voor petroleum voor kookdoeleinden zijn verloopen, geen bonnen meer zullen wor den uitgereikt. In hun eigen, belang wordt dezen verbruikers aangeraden, zich thans reeds met een verzoek om aansluiting tot het desbetreffende gasbedrijf te wenden. Tevens dienen zy daarby te kennen te ge ven of zy in aanmerking willen komen voor het betrekken van een eenvoudig gas- comfoor, hetwelk de gasfabrieken desge vraagd op gemakkelijke betalingsvoorwaar den beschikbaar zullen stellen. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat een tijdige indiening van de betrokken ver zoeken noodzakelijk is, daar, gezien den te verwachten toeloop, met de afdoening dezer aanvragen uiteraard eenigen tijd ge moeid zal zyn. Men houde hiermede dus rekening en verwachte van het gasbedrijf niet het onmogelijke. De organisatie van de blnnenlandsche sleepvaart. De sleepvaartcommissie, benoemd inge volge art. 4 van het besluit van den secre taris-generaal van het departement van waterstaat, betreffende de uitoefening van de Sleepvaart in het bezette Nederlandsche gebied, brengt ter kennis van belangheb benden. dat krachtens dit besluit voor het verrichten van binnenlandscli sleepwerk, met uitzondering van bergingswerk, een vergunning vereischt is. Met ingang van 1 Juni 1941 zal contróle op de naleving dezer verordening worden uitgeoefend, zoodat ieder dan om te kun nen sleepen in het bezit van een vergunning dient te zijn. Vergunningen voor sleepbooten worden verleend door of namens de sleepvaart commissie. Aanvragen om vergunning voor sleep booten kunnen worden gericht op de daar toe- bestemde aanvraagformulieren tot: voor zoover betreft sleepwerk voor eigen bedrijfde sleepvaartcommissie, depar tement van waterstaat. Binnenhof 20, 's- Gravenhage, en voor ander sleepwerk tot: a. Het kantoor van de Nederlandsche particuliere sleepvaartcentrale, Beursge bouw (ingang Sint Laurensstraat 83, postbus 1038, Rotterdam, alsmede haar bijkantoren. b. Het centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart, Stationsweg 147, 's-Graven- hage, bjjkantoor te Rotterdam, Wester kade 2 aldaar. C. De N.V, Nederlandsche stoomsleep- dienst voorheen van P. Smit Jr., Willems plein 16, Rotterdam. Aanvraagformulieren kunnen aan bovengenoemde adressen worden ver kregen. Teneindetijdige behandeling der aan vragen mogelijk te maken, is het ge- wenscht deze onverwijld in te dienen. OUDSTE INWONER VAN GOEREE EN OVERFLAKKEE OVERLEDEN. In den ouderdom van 102 jaar en elf maanden is te Nieuwe Tonge gisteren over leden de heer P. Polter. Hij was de oudste inwoner van het eiland Goeree en Over- flakkee. Athene en Korinthe bezet. De aart geeft een duidelijk "beeld op welke wijze Athene ingenomen werd Duitsche troepen die van uit Thessalië naar het eüand Euboea waren overge stoken namen de stad Chalkis en kwamen zoodanig weer op het vasteland terug, gesteund door pantserdivisies rukten zij op langs den hoofdweg via Kratsi en Ma- laaksa en wisten Zondagmorgen (27 April) Athene te bezetten. Een tweede Duitsche leger rukte uit Thében op langs den hoofdweg via Mandra en wisten Athene te bereiken, Duitsche valscherm-jagers hadden toert' reeds de landengte van Korinie alsmede de stad Kor'.ntc bezet. Korlnte ligt eveneens als Patras op Peloponnesos, de eindstrijd op drt gedeelte van Griekenland zal in de komende dagen beslikt zijn. Op de kaart is duidelijk aan gegeven (met zwarte pijltjesde opmarsch der Duitsche troepen. De opmarsch op de Peloponnesos. De ^eib^tandarte Adolf Hitler" heeft bij een opmarsch ten Westen van het Pin- dusgebergte de Golf van Patras weten te bereiken, hééft deze golf overgestoken en heeft de stad Patras bezet. Op de kaart liggen de uitloopers van het Pindusgébergte ten Oosten van Kas- tania en ten Noorden van Levanto (I.epanto). De opmarsch gaat ntc van Patras uit langs de kust in de richting van Pyrgoa; Patras ligt op het zuidelijkste deel van Griekenland Peloponnesos genaamd. LANDBOUWVERLOF. De leerplichtwet bevat de bepaling, dat ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehoudery aan leerplichtige kinderen onder bepaalde voorwaarden vergunning kan worden verleend, om ongerekend de vacantiën, ten hoogste twee weken per jaar de school tijdelijk niet te bezoeken. Naar wij vernemen, heeft de directeur- generaal van den landbouw het standpunt van de landbouworganisaties verzocht in zake het eventueel schrappen van dit tweeweeksch landbouwverlof. BRAND IN RIJDENDEN TREIN. Zes scholieren omgekomen. In Engeland is Maandagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd. In den expresstrein van Londen naar New-Castle ontstond, naar Reuter meldt, in een rijtuig, dat ge reserveerd was voor 64 leerlingen van het college van Ampleforth, brand. Verschei dene scholleren sprongen uit den rydenden trein. Men gelooft, dat zes jongens gedood en zeven gewond zijn. Onder de gewonden, die in het ziekenhius van Newark werden opgenomen, bevindt zich ook de 13-jarige zoon van den vroegeren Belgischen pre mier, Pierlot. BEROEMD VIOLIST SLACHTOFFER VAN AUTO-ONGELUK. United Press meldt uit New-York dat de beroemde vlolist Fritz Kreislor Zaterdag dagavond het slachtoffer van een auto ongeluk is geworden, Hy werd aangereden door een vrachtauto en werd bewusteloos opgenomen met een schedelbreuk. Twintig minuten bleef .hy buiten bewustzijn. Een hersenspecialist heeft de verwondingen van den kunstenaar onderzocht, doch er zyn geen nadere mededeelingen over zijn toe stand gedaan. BELGISCHE »HJN ONDER WATER. In dé kolenmijn van Quaregnon bij Ber gen zijn by een overstrooming zeven men- schen om het leven gekomen. Onder hen bevindt zich de technische directeur, die in de myn was afgedaald om de leiding te nemen van de afweermaatregelen tegen het buitengewoon sterk opdringende water, waarvan kort voor het ongeluk bericht was ontvangen. De reddingswerkzaamhe den zullen waarschijnlyk vele dagen in be slag npmopi. De heeren W. Wortel en J. Wiema?i, beiden hulpcommies te Vlissingen, zijn met ingang van 28 April overgeplaatst naar Hansweert. MUTATIES MARECHAUSSEE. De opper-wachtmeester der marechaus see D. Versluis, brigadecommandant te Oostburg, is als zoodanig overgeplaatst naar Vlissingen, terwijl de ópper-wacht meester C. van Bloois, brigade-comman dant te Vlissingen, is overgeplaatst naar Oo3tburg, De wachtmeester J. de Lijser, van de brigade Oostbürg, is benoemd tot post-commandant van de post Zaamslag. De brigadier van de Rijks veld wacht Dieleman, ter standplaats St. Anna te: Muiden, is overgeplaatst alswachtmeester der marechaussee by de brigade Oostburg BOTWINNIK SCHAAKKAMPIOEN VAN RUSLAND. Gisteren werden nog enkele afgebroken partyen gespeeld in het tournooi om het schaakkampioenschap van Rusland. Daar by behaalde Eotwimojk een overwinning op Lilienthai en legde daarmede definitief beslag op het kampioenschap. De overige partyen hadden de volgende resultaten Bolcslawski sloeg Lilienthai; Keres sloeg Bondarewski. Da partyen van Keres-Smys- low en Lilienthal-Smyslow eindigden re mise. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 28 April Groente per 100 kg.: koolrapen 1.50-1.80, rabarber 2.60-4.50, prei 12-14, snysla 25, stoofsla 14-17, schorse neren 10, uien 4.80, witlof 9-18. Per 100 bos: peterselie 3.50. selderij 7-50-8.50. por 100 stuks bloemkool 23-30, kropsla 6.60-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2