Provinciale Zeeuwsche Courant I Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant VLOTTE BUREAUCRATIE. Oplaag 16.500 ex. De legerberichten van gisteren. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 101 DINSDAG 29 APRIL 1941 Uitgave dei Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent «een o) I 2.42 per kwerteel franco per port 2.63 per kwartaal» Afzonderlijke nummer* 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Vjn 1-5 regel* 1165 iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prij*. Kleine advertentie* van 1 -5 regel* 0.55, iedere 'ëgei meer 11 et (ma*- 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Er worden in dezen tijd heel wat heilige huisjes gesloopt. Men kan dat betreuren, omdat de hang naar het verleden, naar den goeden ouden tjjd bjj velen zoo diep geworteld is, dat men in het nieuwe van den huidigen tijd het goede niet vermag te ontdekken. Laat men deze menschen niet terstond en onvoorwaardelijk veroordeelen. Zulks zou een bedenkelijk gemis aan zelf kennis openbaren, waar immers allen, hoe wij overigens ook mogen denken en spre ken, op een verborgen plaatsje nog iets van dien goeden ouden tijd koesteren. En bovendien, wij moeten allen in dezen tijd van ontwaardiging en vervorming een geestelijken omzwaai van beteekenis maken. Wie dezen omzwaai met verbluffend élan maakt, geefthoogstens blijk van geeste lijke onevenwichtigheid en bewijst mis schien, dat hij in het jonge verleden of biet zijn eigen geweten kickeboe heeft gespeeld, of zijn omgeving heeft misleid. En deze houding verdient, zacht uitgedrukt, slechts afkeuring. Het Nederlandsche volk is in - zijn geheel genomen een evenwichtig volk, wars van salto's mortales. Dit moge op de creditzijde worden geboekt, aan den anderen kant mag niet uit het oog worden verloren, dat deze karaktertrek ook kan leiden tot verstarring, tot inkapseling en tot een veroordeeen van het nieuwe om het nieuwe. Wij moeten ons in dezen tijd hoeden voor den weg van den minsten weerstand. Zoowel in het negatieve als in het posi tieve. Deze tijd moge vóór alles zijn karak tervormend en -stalend. Hetgeen niet wegneemt, dat iedereen de plicht heeft zich de teekenen van den tijd schérp te realiseeren en zich ervan bewust te worden, dat er een breuk met het ver leden is gemaakt, die, hoe de loop der ge beurtenissen ook moge zijn, enkeling en gemeenschap vroeger of later zal plaatsen voor de consequentie, de periode van voor den tienden Mei als absoluut verleden tijd te erkennen. Men kan van meening ver schillen over de toekomstige politieke en geestelijke oriënteering, over inrichting en doelstelling van het maatschappelijk leven, niemand ontkomt aan de erkenning, dat een periode in de wereldgeschiedenis en ook in de geschiedenis van eigen land en- volk is afgesloten. Wij leven midden in de barensweeën van een nieuwen tijd en het is dringend noodig, dat men de groote lijnen van dien nieuwen tijd in zich opneemt en die poogt te construeeren tot een sluitend geheel. Het Nederlandsche volk, zoo ongeveer heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het uitgedrukt, heeft de toekomst van zijn land in eigen hand. Daarmede tot uitdrukking brengend, dat het verzekeren van die toekomst niet een zaak is van den bezetter, maar een aange legenheid van het Nederlandsche volk. De bezetter is dat slechts voor den duur van den oorlog, maar het Nederlandsche volk heeft tot taak om reeds thans, gedurende den bezettingstijd zijn lot en zijn toekomst te onderkennen, daarbij als onafwijsbaar aanvaardend de gevolgen van een sociale en politieke revolutie, welke zich over Eu ropa bezig is te voltrekken. Het lot in eigen Irand, opdat onze sa menleving zich naar eigen Nederlandschen aard kan ontwikkelen. Daartoe is het van belang, dat men zich op het verleden en het heden bezinne, niet slechts verantwoorde lijken zoeke en met een beroep op de toe komst uitsluitend het verleden hoestere. Het gaat om positieven arbeid. Twee din gen arbeid positief. Daar ligt de taak voor het heden en de goedé behartiging daarVan is de meest betrouwbare wissel op de toekomst. Zoo is het zaak ook deze tijd van' onze kerheid, van verwarring en tekort aan ve lerlei óp zijn positieve waarde te taxeeren. Het is en laten we nu niet zoo dwaas zijn, daarvoor bij voorbaat de oogen te sluiten onmiskenbaar, dat in de maan den, die achter ons liggen veel tot stand is gebracht, waarmede onder normale ver houdingen veel meer tijd gemoeid zóu zijn geweest, gesteld dan, dat er inderdaad iets van zou zijn terecht gekomen. Dat ge schiedde niet, men versta ons wèl, omdat de omstandigheden nu abnormaal zijn. Neen, de methode heeft een verandering ondergaan, een verandering ten goede. Wij leeren minder bureaucratisch, minder com missoriaal te denken. Wanneer er thans nog sprake is van bureaucratie, dan kan men haar zeker de waardeering toekennen, dat zij vlotter is, wat betreft de beharti ging der aan haar toevertrouwde belangen. Daarvan zien we de bewijzen voor onze oogen. Men herinnert zich wellicht nog de brand, die indertijd een gedeelte van de Middel burgsche Lange Delft in de asch legde. Welk een lijdensweg moest er worden af gelegd, voordat met den wederopbouw een aanvang kon worden gemaaktHoe lang heeft een plan tot herstel van een der pan den, dat onmiddellijk werd ingediend, in de portefeuilles van commissies a, b en c ge rust 1 Zoolang, dat er van uitvoering niets terecht kwam. Men denke eens aan het aspect van de herbouwde straat. Het was metterdaad de getrouwe afspiegeling van het verschil van opvatting en inzicht en wanneer er ooit sprake was van ontluiste ring, dan was het wel hier. Zeker, wij moeten afwachten, wat er thans van den wederopbouw van Middel burg terecht zal komen. Het zijn factoren van anderen aard, die op de plannen van invloed zijn. Het gaat voor het oogenblik slechts om het sigrialeeren van de groote ljjnen. Waar men die vroeger gemist heeft, daar springen zjj thans duidelijk in het oog. Er is een plan met karakter, dat reeds thans, nauwelijks een jaar nadat zich de ramp aan Middelburg voltrok, een waarborg ervoor is, dat ons de wanver houdingen gespaard blijven.. Zeker, zoo wilden wij vroeger ook werken, maar wij konden het niet, omdat bureaucraten ons den weg versperden en de goede bedoe lingen torpedeerden. Thans heeft de bu reaucratie den weg geëffend. Een bureau cratie hebben wij gehouden misschien heeft zij onder den drang der omstandig heden wel uitbreiding ondergaan maar zij heeft het statige zwart verwisseld voor het vlotte colbert, 't Is niet oneerbiedig, nu te spreken van -de bureaucratie in hemdsmouwen. Dat is niet maar een toevalligheid, het is geen uitzondering, dat de departemen tale molen vlug draait. Neen, dit is de tendenz van een nieuwen tqd. Hier zijn nieuwe opvattingen bezig zich baan te breken en wij mogen blij zijn, dat het hei lige huisje der bureaucratie het loodje heeft moeten leggen. Er zal wel niemand zjjn, die er naar verlangt, dat met den we deropbouw onzer verwoeste steden ook dit. huisje wordt hersteld. Het is in puin ge- dagen en niemand zal er bedroefd om ztjn. Wij kunnen werkelijk vryer ademen, nu wij den ouden bureaucratius zien vervan gen door den vlotten en eleganten jonge ling, die weliswaar denzelfden naam draagt, maar die den moed heeft gehad de ramen open te zetten. Een nieuwe tijd. Hij is niet verwerpelijk, omdat de oude ty'd zoo goed was. Want dat goede was in vele gevallen onverteer baar oudbakken. Wij kunnen, om in dezen stijl te blijven, er waarlijk niet rouwig om zijn, dat de tijd, waarin de politieke kop stukken warm liepen en hoe voor het versqhe cadetje, is afgesloten. Wij gaan wat vlotter leven en #wie tot deze erkenning komt, begaat geen on recht jegens het verleden. Het nieuwe is niet terstond verwerpelijk, omdat buiten landers het ons hebben voorgezet. Hét is een Nederlandsche zaak en we hebben de kans, om het een Nederlandsche zaak te doen blijven. Maar dat hangt van de Nederlanders zelf af. Tengevolge van een fout in den opmaak werd het verhand in óns hoofdartikel van giste ren dermate -rstoord, dat wij. ons genoodzaakt zien, het, om hat belang van het daarin be- handelde, thans wederom, te plaatsen. (Red. P.Z.C.) Binnenkort een nieuwe regeling voor de werkverruiming. OOK DE VERGOEDING BIJ WERK LOOSHEID ZAL OP ANDERE BASIS WORDEN GESTELD. De leider van de sociaal economische af deeling van het N.V.V., de heer A. Ver meulen, heeft gistermorgen in een perscon ferentie medegedeeld, dat men binnenkort groote veranderingen zal kunnen verwach ten in het systeem van de werkverruiming. Die veranderingen zullen zoo ingrijpend zijn, dat de werkverruiming practisch vrij bedrijf wordt. Het N.V.V. is bij de voorbe reidende werkzaamheden betrokken en heeft hier een belangrijke rol gespeeld. Heel wat oude wenschen zullen door de veran dering van systeem worden Ingewilligd en heel wat oude gebreken worden opgeruimd. Verder kan men binnenkort ook ver wachten een nieuwe regeling van de gel delijke vergoeding bij werkloosheid, waar over nog nadere mededeelingen zullen vol gen. Duitsche invoerbepallngen opgeheven. Volgens besluit van den Duitschen rijks minister van voedselvoorziening en land bouw zijn met ingang van Maandag 28 April de Duitsche invoerbepallngen terzake van den coloradokever, voor groenten, snij bloemen, bloembollen enz., met uitzonde ring van bewortelde gewassen met aard kluit opgeheven. NA DE OPERATIES IN Y0EG0SLAVIE. HET BOMBARDEMENT VAN BELGRADO. De handelsattaché van de Roemeensche legatie te Belgrado, Georgiu, heeft, naar het D.N.B. uit Boekarest meldt, in den ministerraad bijzonderheden medegedeeld over den toestand in de Yoegoslavische hoofdstad tot aan de bezetting door de Duitsche troepen. Nadat gedurende tien dagen demon straties waren gehouden voor den oorlog is Belgrado 6 April des ochtends door het bombardement van het Duitsche luchtwa- pen tot de werkelijkheid van den modernen oorlog teruggekeerd. Reeds In den nacht 'van 5 op 6 April werd er in Belgrado luchtalarm gegeven. Het bombardement js nauwkeurig en systematisch 6 April des ochtends om 6.20 begonnen. Van dit oogenblik af is de eene golf Duitsche vliegtuigen na de andere gekomen, die militaire objecten en de handelswijken van Belgrado met een wonderbaarlijke nauw keurigheid en buitengewoon succes hebben gebombardeerd. Reeds na de eerste vluch ten waren de kazernes, het station, de electrische centrale, de spoorwegen en de waterleiding vermeid. Opmerkelijk was de nauwkeurigheid, waarmede de infanterie- school op alle vier hoeken werd getrof fen. Nadat de bevolking geconstateerd had, dat de schuilkelders geen veilig on derdak boden, begon zij naar de bosschen en dorpen in de omgeving te vluchten, die geheel voor een bombardement gespaard bleven. Onmiddellijk nadat de Yoegosla vische regeering Belgrado had verlaten, on dernamen georganiseerde benden roof tochten, daar de veiligheidsmaatregelen van de Sokols onvoldoende was gebleken. Deze plunderingen duurden tot aan het "binnenrukken van de Duitsche troepen, -hetgeen door de bevolking als een ware redding werd begroet. De Duitsche lucht aanval was zoo verrassend en beslissend, dat de regeering te Belgrado niet eens het diplomatieke corps van haar plotseling vertrek kon verwittigen. In enkele dagen van verschrikking, gebrek en smart is ieder sociaal klasseverschil verdwenen. Het dienende personeel nam volledige vrgheid van handelen en vooraanstaande persoonlijkheden stelden wanhopige po gingen in het werk om wat water te krijgen. Op 12 April verscheen eerst een Duitsch officier met eenige soldaten op motor fietsen in Belgrado, die op Terazie (het voornaamste plein) mitrailleurs opstelden. Des avonds kwamen de Duitsche troepen zonder dat zij den geringsten tegenstand ontmoetten. Er zijn geen incidenten voor gevallen en de bezettingstroepen hebben de bevolking zeer vriendschappelijk behandeld en onmiddellijk de noodige maatregelen ge nomen, om het leven weer zijn gewonen gang te laten gaan. Onder leiding van Duitsche deskundigen begonnen de Ser viërs den watertoevoer, de electrische- en telefoonleidingen te herstellen. Het ver nielen van de groote bruggen bij Semlin en Pantsjova en de spoorwegbruggen over den Donau en Save door de Yoegoslavische sol daten in den nacht van 11 op 12 April hebben, naar de meening van militaire des kundigen geen militair effect gehad. De Belgische levensmiddelen- voorziening. BELG EB KRIJGT Z25000 TON GRAAN UIT RUSLAND. De Brusselsche correspondent van de Tel. deelt bijzonderheden mede over de Russisch-Belgische' overeenkomst inzake de levering van graan en mynhout. Blijkens deze overeenkomst zal de Sov jet-Unie tot September 225000 ton graan en 600.000 m3 mijnhout aan België leve ren. Over de maanden April en Mei zal reeds 50.000 ton graan worden geleverd in ruil waarvoor België steenkool (naar ver luidt 300.000 ton) baksteen, cement, me taalwaren en fotopapier aan Rusland zal leveren. Deze regeling werd getroffen, om dat de Russische autoriteiten nadrukkelijk producten wenschten te ontvangen, die voor de Russische huishouding van belang zijn. Het contract werd afgesloten voor den tijd van een jaar, doch het kan stilzwijgend worden verlengd. Voor de uitvoering van het accoord heeft men de beschikking oyer 80.000 ton scheepsruimte, waarvan 20.000 ton in Bel gië zelf beschikbaar is. De Belgische ree- ders hebben met betrekicing tot de als oorlogsbuit in beslag genomen scheeps ruimte de kwestie van het eigendomsrecht aanhangig gemaakt bij de Duitsche recht banken voor oorlogsbuit. Hangende deze onderhandelingen staan de Duitsche auto riteiten de Belgische reeders toe, bedoelde schepen te exploiteeren. Intusschen heeft men voor het vervoer der producten een beroep gedaan op bui- tenlandsche schepen, o.a. op Nederlandsche schepen. In eindelooze colonnes rijden de auto's door den Balkan, die voor den aanvoer van materiaal en munitie en voor de ravitailleering van de oprukkende Duitsche legerafdeelingen zorgen. (Weltbild-Pax-Holland). HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen bracht, naar reeds ge deeltelik in extraberichten is gemeld, nieu we vernietigende slagen toe aan de in het zeegebied tusschen den Piraeus en Kreta geconcentreerde transport-, mate riaal- en bewakingsschepen. Zoo Werden op 26 April in de Grieksche wateren elf schepen met een gezafcenhjken inhoud van 48.000 brt. tot zinken gebracht. Verder werden een Britsche kruiser ten Noorden van Kreta en 19 andere schepen door bomtreffers beschadigd. Een gedeelte van deze schepen kan als vernietigd be schouwd worden. Öp 27 April heeft het luchtwapen een kruiser alsmede- een koop vaardijschip van 5.000 brt. tot zinken ge bracht en twee andere kruisers en twaalf koopvaarders zwaar beschadigd. De bewegingen van de troepen van het Duitsche leger tot zuivering van de nog overblijvende gebieden in midden-Grieken land en de Peloponnesus verloopen stelsel matig. Formaties van het luchtwapen vie len in het gebied rondom Argos-Tripolis vijandelijke strrjdkiachten met goed suc ces aan. In Noord-Afrika mislukten alle vijande lijke aanvallen vanuit Tobroek. De vijand leed zware verliezen. Duitsche en Italiaan- sche duikbommenwerpers vielen op 27 April onder bescherming van jachtvlieg tuigen Britsche artilleriestellingen rond om Mersa Matroek aan en brachten door bomvoltreffers twee batterijen tot zwij gen. Duitsche jachtvliegtuigen vernietigden in een haven van het eiland Malta een viermotorige Britsche vliegboot van het type Sunderland. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen eergisteren en in den nacht van Zondag op Maandag weer koopvaardijschepen met tezamen 11.000 brt. tot zinken en beschadigde vijf andere groote koopvaardijschepen zwaar. In den nacht van 27 op 28 April bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goed zicht op de aarde het werfterrein en de haveninstalla ties van Portsmouth. Brisant- en brand bommen richtten vooral in de staatswerf nieuwe groote vernielingen aan. Verder werden havensteden in Cornwall en aan de Zuidoostkust van Engeland aangevallen. Eergisteren gelukte het twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen onder bescherming van een laaghangend gesloten wolkendek bo ven West-Duitschland te komen. Door neergeworpen bommen werden in een fa briek eenige personen gedood of gewond. Er ontstond slechts geringe materieele schade waardoor de productie niet stag neerde. In den nacht van Zondag op Maandag werden boven het Duitsche rijksgebied geen gevechtshandelingen verricht. In de periode van 23 tot 27 April verloor de vijand in totaal honderd vliegtuigen. Hier van werden 26 in luchtgevechten en door nachtjagers, 8 door de marine-artillerie en lichte zeestrijdkrachten en 3 door lucht doelartillerie neergeschoten, 63 viegtuigen werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 9 eigen vliegtuigen verlo ren. HET ITALIAANSCHE. Weermachtsbericht no. 327 luidt als volgt: Detachementen der luchtmacht en zwart- hemden hebben gisterochtend Korfoe bezet. In Cyrenaica, aan het front van Tobroek, heeft de vyand wederom een poging tot een offensief ondernomen met tanks en in fanterie: hij werd met verliezen terugge slagen. Formaties Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers hebben in de omgeving van Tobroek batterijen gemechaniseerde, strijdmiddelen en vijandelijke kampementen bestookt. In Oost-Afrika wordt de druk van den vyand voortgezet, ook de dappere weerstand onzer troepen duurt voort: Dessie is ont ruimd. Vijandelijke aanvallen zyn afgeslagen in den sector Alagi. Een van onze duikbooten, onder bevel van den corvettenkapitein Salvatore Toparo heeft op den Atlantischen Oceaan-een vij- andelijken hulpkruiser van 10.000 ton tot zinken gebracht. De scholen op 1 Mei. DP VERZOEK VAN OUDERS KRIJGEN SCHOLIEREN VRIJ. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming deelt mede: aan de hoof den van alle onderwijsinstellingen wordt de opdracht gegeven oir. op l.Mei aan die leerlingen, wier ouders daartoe schriftelijk aan het hoofd der school den wensch te kennen geven, vrij te verleenen. Pensionneering voor landbouwers In Friesland In de ledenvergadering van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland, welke 29 April a.s. te Leeuwarden wordt gehouden, komt een voorstel in behandeling tot wijziging van de model-statuten voor de coöperatieve zuivelfabrieken. Naar het officieel orgaan van de F.N.Z. weet mede te deelen, behelst deze wijzi ging, dat de coöperatieve fabrieken zich in het vervolg mede ten doel stellen de ver zorging van den ouden dag der leden en leveranciers of die van hun gezinsleden na hun overlijden'en zulks mogelijk te maken door een deel van het melkgeld voor dat doel te bestemmen. Voorgesteld wordt de hiervoor benoodigde gelden te vinden door van elke ultkeering in te houden. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het jongste weekeinde vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen. Een aantal bommen werd omlaag geworpen, die over het algemeen geen noemenswaardige schade te weeg brachten. Slechts op een plaats werden twee woonhuizen zwaar be schadigd en werden twee burgerlijke per sonen licht gewond. Voorts ontstond hier en daar eenige glasschade. De ambtenaren op 1 MeL De persdienst van de N.S.B. meldt Naar dezer dagen is gemeld, heeft de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten besloten dat op zijn departementen werkzame amb tenaren op den eersten Mei, den dag van den arbeid, vrijaf te geven. Mede in ver band hiermede heeft de leider van den nationalen ambtenaren bond, de heer W. Spieksma, zich met een schrijven gewend tot den secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken, hou dende het verzoek te willen bevorderen, dat voor zoover de dienst zulks toelaat ook aan de overige ambtenaren op den dag van den arbeid vrijaf worde gegeven zonder dezen verlofdag in mindering te brengen van de gewone periodieke verlo ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1