Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 28 April 1941 DUITSCHE OORLOGSVLAG OP DE AKROPOLIS. Athene werd gisteren bezet. KLEINERE RANTSOENEN ZWITSERLAND. En hoogere prijzen l IN De legerberichten van gisteren. m r-m, r - :j£\> mfm SUCCESVOL OPTREDEN VAN VALSCHERMJAGERS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht heeft gisteren bekend gemaakt Na rustelooze aanvals- en achter volgingsgevechten zijn de voor hoeden van een Duitsche pant serdivisie, die de vluchtende Engel schen achterna zaten, hedenochtend negen uur 25 min. Athene binnen gerukt. Op de Akropolis werd de hakenkruisvlag geheschen. In een stoutmoedigen aanval uit de lucht, zoo wordt verder gemeld, hebben Duitsche valschermtroepen op den ochtend van 26 April de landengte van Corinthe ingenomen, de stad CoTinthe en het kanaal van Corinthe bezet. Het opperbevel van de weermacht maakte voorts bekend: De „Leibstandarte Adolf Hitler" heeft in een onstuimigen opmarsch ten westen van het Pindusgebergte de Golf van Patras bereikt, hefeft de Golf weten over te steken en is dóór- gedrongen tot den Peloponnesus. Het eerste rechtstreeksche telegram Athene-Berlijn, na de inneming van Athe ne door Duitsche troepen, ontving het D.N.B. gisterochtend van zijn in Athene gebleven vertegenwoordiger, Roesner. Het telegram was in 23 minuten overgekomen en was om 11.20 in Athene aangeboden. De inhoud van het telegram luidt: „Tusschen 9 en 10 uur hedenochtend hebben de Athene binnentrekkende Duit sche troepen de Duitsche vlag geheschen op de beroemde Akropolis. De eerste. Duitsche groepen in Athene, werden door de daar gebleven Duitschers niet groote geestdrift en stoxmachltig gejuich verwel komd en met bloemen overladen. De Grieksche bevolking, die den intocht eveneens als toeschouwers bijwoonde, hield zich rustig. Veelvuldig hoorde men uitingen van verbazing over de prestaties en het uiterlijk van de Duitsche troepen'.' DUITSCHE DUH£BOOTEN IN ACTIE. Duitsche duikbooten hebben, naar het D.N.B, verneemt,' in den Atlanll- selien oceaan vijf vijandelijke koopvaan. dyschepen met. tezamen ruim 39.000 brt. tot zinken gebracht. In den loop van 26 April werden Brit- sche schepen, die toevlucht gezocht had den, in de haven van Dover door Duitsche batterijen met goede uitwerking beschoten. In het grensgebied van West-Egypte heeft het Duitsche luchtwapen Zaterdag con centraties Biïtsche eenheden, waaronder talrijke gemotoriseerde af deelingen, ver strooid. Een groot kamp werd op doeltreffende wijze met talrijke bommen bestookt. DUITSCHE TROEPEN TE THEBE EN OP EUBOEA. Naar het D.N.B. Zaterdag "meldde, zijn snelle Duitsche troepen bij de achtervol ging van den vijand door de stad Thebe getrokken. Van Thessalie uit zijn Duit sche troepen overgestoken naar Euboea, over Chalkis hebben zij liet vasteland weer bereikt. Bij Molos zijn troepen van de Britsche achterhoede vei'slagen en zijn ver scheidene honderden gevangenen gemaakt en dertig stukken geschut veroverd. DE VAL VAN THERMOPYLAE. Omtrent het verloop van de lcrijsver- richtingen in Griekenland heeft het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden gemeld. Ten Oosten van den historischen pas der Thermopylae is het. Vrijdag nog tot een fel gevecht gekomen van Duitsche pant sertroepen en bergjagers tegen een Engel- sche gevechtsgroep. Bij Molos, vlak aan de kust, kwamen de Duitsche troepen bij een sterk Engelscli artillerienest van 24 stukken, die in stormachtigen aanval werden genomen. Bovendien werd een bat terij in den pas der Thermophylae buit gemaakt, zoodat dè totale buit 30 stukken geschut bedraagt. Bij het gevangen nemen van verscheidene honderden Engelschen werd vastgesteld, dat. bij de verdediging der bergstellingen in de Thermopylae door de Engelschen alleen artillerie en pantserstrijdkrachten hadden meegevoch ten, geen infanterie. De infanterie bestond uitsluitend' uit Australiërs en Nieuw-Zee- laaders. Sedert eerste gevechten in het Noei-d-Giieksche. grensgebergte op 12 en 13 April, waar Engelsche infanterie tot denstrrjd gedwongen konden worden, heeft dc Duitsche soldaat geen Engelschen in fanterist voor den geweerloop 'meer ge kregen. Wanneer de Engelsche troepen in tegenstelling tot de zware verliezen der Australiërs en Nieuw-Zeelanders op den Balkan zonder groote verliezen naar hun inschepingshavens zijn gekomen, hun ver liezen bij hun vervoer naar Egypte zijn zeer aanzienlijk geweest. Sedert 16 April zijn naar het D.N.B. meldt, door bomaan vallen van Duitsche geveehtstoestellen en duikbommenwerpers in totaal 232.600 b.r.t. waardevolle transportscheepsruimte tot zinken gebracht eu 52 transportschepen met brand- en brisantbommen zoo zwaar beschadigd, dat zij voor verdere transpor ten onbruikbaar zijn. De vernielde en door beschadigingen voor transporten onbruik bare tonnage omvat ongeveer 700.000 ton. Dit komt overeen met een plaatsingsver mogen van 47.000 wagons, en dit verlies aan scheepsruimte is bij den huidigen nood toestand van het Engelsche expeditieleger niet te vervangen. Zoo is het Engelsche opperbevel, evenals in Duinkerken, gedwon gen alleen om het naakte leven van zijn manschappen te redden munitieopslag plaatsen en levensmiddelen depóts, benzine voorraden, auto's en massa's ander oorlogs materiaal achter te laten of te vernietigen. De waarde die voor de Engelsche oorlogs voering daarmede verloren gaat, is volgens de ervaringen van Duinkerken, onschatbaar. TURKSCHE COMMENTAREN. ,,De veldtocht op den Balkan is in hoofd, zaak geëindigd." Met deze woorden resu meert 'de „VÖlkischer Beobachter „de laat ste berichten omtrent de successen der Duitsche weermacht op den Balkan. Ook de andere dagbladen van vandaag wijzen, met gewéldige opschriften op de beteeke- nis der verovering van Athene en de be zetting van Korinthe door de Duitsche troepen. De „VÖlkischer Beobachter" noemt den val van Athene het symbolische laat ste bedrijf van een der duistere hoofdstuk ken der Bx-itsche en Amerikaansche oox*- logspolitiek. Door den Balkanoorlog, zoó schrijft het blad, welks begin, de Putsch van Belgrado door Churchill en Roosevelt zoo vreugdevol werd begroet, is niet ont staan wat zij wenschten, een „nieuw fi-ont en een versnippering der Duitsche strijd krachten", maar een 'totale militaire, po litieke en moreele nederlaag van het Angelsaksendom. Hét blad is van meening, dat de dappere tegenstand van het Griek sche leger een betere zaak waardig zou zijn geweest. De „Montag" noemt de ver overing van Athene een bekroning van de „afrekening in het Zuid-Oosten". De Grie- ken zijn thans volkomen verslagen, aldus het blad. „Zwoelf-Uhr-Blatt" noemt de opmarsch der Duitsche tx-oepen, die geleid hebben tot de bezetting van Korinthe en den overtocht over het „Nauw van Patras" bewijzen voor de sti-ategische superioriteit der Duitsche leiding, die den tegenstander, evenals reeds zoo vaak in het verloop van dezen oorlog, nu ook in Gxiekenland, steeds de wet van het handelen voor- schiijft. De „Montagspost" merkt resu- meerendl op, dat de hakenkruisvlag op de Akropolis tevens den genialen triomf sym boliseert van Duitschland op het laatste intrigespel van Engeland op het vaste land. DE PERSOONSBEWIJZEN. WERKGEVERS VERPLICHT WERKNEMERS ZONDER INHOUDING VAN LOON VRIJ TE GEVEN. De eerste uitnoodigingen voor de inont-. vangstname der persoonsbewijzen zijn ver- zonden. Binnen afzienbaren tijd zal ieder die in een der Nederlandsche bevolkings registers is opgenomen en den leeftijd van 15 jaren heeft overschreden, worden uit- genoodigd in persooi- ter secretarie te ver schenen voor de ontvangst van een per soonsbewijs. De uitzonderingsbepaling, waarbij den burgemeester de bevoegdheid wordt gegeven toe te staan, dat de op- gerocpene in stede van ter secretarie, voor hem of voor den aangewezen ambtenaar verschijnt op de door den burgemeester voor elk geval afzonderlijk te bepalen plaats, kan-hier buiten beschouwing blij ven, evenals de gevallen waarin de opge- roepene ten bureele van de rijksinspectie van de bevolkingsregisters zal njoeten ver schijnen. In het algemeen zal ieder wor den uitgenoodigd te verschijnen ter secre tarie van de gemeente in wier bevolkings register hij is opgenomen. Wjj maken er op attent dat ieder, wien een uitnoodiging werdi toegezonden, op de aangewezen plaats en tyd dient te ver schijnen. Niet verschijnèn heeft tot gevolg dat geen persoonsbewijs wordt uitgereikt, zoodat hij, die vex-zuimt zich na ontvan gen uitnoodiging ter secretarie te vervoe gen, zich blootstelt aan sti-afveivolging' wegens het niet in bezit hebben vaii een persoonsbewijs. Voor hen, die in het waar devol bezit van een pei'soonsbewijs nog geen voldoende prikkel gevoelen, zich te beijveren zulk een document te bemach tigen, staat dus de stok achter de deur: niet verschenen: geen persoonsbewijs; geen persoonsbewijs: in overtreding. Men han delt dus in ei jen belang en bespaart zich moeilijkheden, wanneer men zijn dagelyk- sche bezigheden een wijle onderbreekt en even tijd neemt voor zijn persoonsbewijs. Op de werkgevers rust de verplichting, hun werknemers tot dezen gang naar de secretarie in de gelegenheid te stellen. Volgens artikel 1638c van het Burgerlijk Wetboek behoudt de arbeider zijne aan spraak op het naar tijdruimte vastgestelde loon voor een korten, naar billijkheid te berekenen tyd, wanneer hij ten gevolge van de vervulling eener door de wet of overheid, zónder geldelijke vergoeding, op gelegde verplichting, die niet in zijn vrijen tyd kan geschieden, verhinderd is geweest zijn arbeid te verrichten. Wanneer dus de werknemer wordt uitgenoodigd tijdens zijn werktijd ter secretarie te verschijnen, is de werkgever verplicht hem daartoe, zonder inhouding van loon, in de gelegen heid te stellen. De quaestie van geven en nemen dus. Eens om de Vijf jaren geve en neme men even tijd voor het persoonsbewijs. (Van onzen correspondent.) ZURICH, eind Maart. Daar het vrijwel onmogelijk is, nieuwe vooiTaden te importeeren, moeten ook hier te lande de levensmiddelenrantsoenen voortdurend kleiner worden. Zoo zijn voor de maand April de volgende hoeveelheden per persoon vastgesteld: 750 g suiker; 250 rijst (in Maart 500 g); 500 niaccarpni of spaghetti; 250 peul vrachten; 250 haver of gerst (in Maait 500 g); 500 meel of mais (in Maart 750 g); 100 vet of 1 dl olie (in Maart 200 g resp. 2 dl); 300 boter; 200 boter of vet. Vergeleken met de voorafgaande maand zijn dus de rantsoenen voor verschillende belangrijke levensmiddelen belangrijk in gekrompen, hetgeen de bevolldng uit den aard der zaak met zeer gemengde gevoe lens heeft vernomen. Of een land zich in of buiten den oorlog bevindt, wil tegenwoordig niets meer zeggen; ieder land „speelt z'ii rol en krijgt z'n (overi gens: vrij klein!) deel". Wat verschillende artikelen betreft (rijst, boter, vet) hebben we het hier in Zwitserland minder en in enkele opzichten zelfs véél minder goed dan in Nederland! Bij kleinere ï-antsoenen blijft het even wel niet. Ook de prijzen stijgen steeds meei\ Zoo zullen in de naaste toekomst" de brood- en bierprrjzen met 5 Rappen (respectievelijk per kg en per glas) wor den verhoogd. Dat het bier in piijs wordt verhoogd, is zoo'n ramp niet, want dat is ten slotte toch een zekere luxe. Een minder gunstig teeken echter is de pxijs- vermeei'dering van het brood, hét volks- voedsel par excellence. GEEN FIETSEN OP ZONDAG? Het Zwitsersch Telegraafagentschap, het officieele Zwitsei-sche persbureau, gaf dezer dagen aan de aangesloten dagbla den het volgende bericht door: Bern Maart. Sedert eeni- gen tijd zijn herhaaldelijk geruch ten in omloop, dat binnenkort een rijverbod op Zondagen voor rij wielen zal worden uitgevaardigd. Van officieele zijde Wox'dt thans medegedeeld, dat van een derge lijk verbod voorloopig geen spra- ké is. Dat is voor de Zwitsex-sche bevolking zaker een groote opluchting. Want er bestaat tegenwoordig nog nauwelijks een Zwitser zonder fiets; het rijwiel heeft zich hier (ondanks het geaccidenteerd terrein) evenzeer ingeburgerd als in ons land. Maar tochmaar tochLeest u het berichtje nog eens door en let u dan vooral op het woord voorloopig in den laatsten zin. Het rijverbod op Zon dagen zal dus „voorloopig" niet woi-den uitgevaardigd. Zoodra echter het fraaie lenteweer komt, danLieve help, dat zal me "n vex-ontwaardigingsstorm in het geheele land geven! En zal men misschien ook niet meer mogen wandelen, omdat men daar z'n schoenzolen mee verslijt Iets anders en betera is vrijwel het in overweging genomen rijverbod voor motorrijtuigen gedurende den nacht en op Zondagen. Daarmee kan ongetwijfeld een belangrijke hoeveelheid van het tegen woordig o zoo kostbare goedje: benzine, worden gespaard. Over benzine gesproken: weet u, wat tegenwoordig het toppunt van verkwis ting is?Een vetvlek met benzine ver wijderen! NOOD MAAKT VINDINGRIJK. Dat nood vindingi-ijk maakt, blijkt in de huidige omstandigheden telkens op nieuw. Het. aantal nieuwe uitvindingen is enox*m en hieronder zijnzeker vele zaken, die ook later, in vredestijd, hun nut zullen bewijzen. Tot de moderne „uitvindex-s" bchooren ook de tramwegdirecties van Bazel en Züiïeh. Men moet weten, dat de filialen der groote „Lebensmittel"- en „Konsum- vereine" gex*egeld enkele malen per week hun verkoopsvoorraden uit de centrale magazijnen dier vereenigingen ontvangen. Het transport van deze levensmiddelen placht dit voor koxt met vrachtauto's te geschieden. Nu weet ieder modem kind, dat zulke vrachtauto's veel benzine ge bruiken, hetgeen door het steeds weer steppen en zich opnieuw in beweging zet ten nog vermeerderd wordt. Daar het ben- zinegebi-uik thans tot het uitex-ste moet woxden bepex-kt, heeft men er iets anders op gevonden: sedert enkele dagen wor den de benoodigde levensmiddelen per tramwagen naar de verder afgelegen fili alen vervoerd, hetgeen veel benzine spaart en zelfs belangrijk goedkooper komt. Eigenlijk „simple corame bonjour", doch je moet er maar op komen! De „Mustennesse" te Bazel, die in de i'ij dei- Europeesche jaarbeurzen een be langrijke plaats inneemt en die dit jaar van 1920 April Voor de 25e maal wordt gehouden, zal een record-aantal deelnemers tellen. Reeds thans, een' maand vóór de opening, zijn alle stands verhuurd. En dat niet alleen; er moesten zelfs honderd firma's worden geweigerd, daar het on mogelijk bleek, nog een plaatsje voor hen te vinden. Wel een merkwaardig en ver heugend teekén, dat in den tegenwoordigea oorlogstijd de jaarbeurzen floreex'en als nimmer tevox-en! In elk geval blijkt er duidelijk uit, dat ook de Zwitsersche on dernemers geenszins van plan zijn, het hoofd in den schoot te leggen. De eigen lijke beteekenis der jaarbcux-s-gedachte is ook in dit land ten volle doorgedrongen. ZWITSERSCHE SCHEEPSVLAG. Import uit eu export naar overzee zijn in de huidige omstandigheden vrijwel onmogelijk. Wij zeggen uitdrukkelijk vrij wel, want inderdaad ^et de ^n't«vor->r In het Feyenoord-stadion te Rotterdam is Zondag de beslissing gevallen om het kampioenschap van afdeeling I van den N.V.B. Boven het elftal van A.D.O. dat het kampioenschap behaalde, met den trainer Wirn Tap; onder het elftal van D.H.C. met den trainer Joop van Nellen. (Foto Pax Holland). HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Dc iu Griekenland strijdende troepen van'het Duitsche leger be reikten bij de achtervolging van den vijand via de linie Thebe Chalkis hedenochtend om 9,25 uur de hoofdstad Athene. In een stout moedigen aanval uit de lucht na men valschermti-oepen reeds op den ochtend van 26 April de land engte van Corinthe alsmede de stat! Corinthe zelf. Talrijke Engel schen werden gevangen genomen, en de rest trok zich vluchtende ■j- naar 'fc Zuiden terug. Aan den in gang van de Golf van Corinthe „drong de Leibstandarte Adolf Hit ler na een onstuimigen opmarsch via de Golf van Patras tot de Pe loponnesus door en nam, na het vij andelijke verzet te hebben over wonnen, de havenstad Patras iu. In de Grieksche wateren veroorzaakte het luchtwapen op 25 April den vijand op- nieu\y zware scheepsverliezen. Het ver nietigde dxie koopvaardijschepen met teza men 27.009 brt., waaronder twee groote transportvaartuigen en beschadigde nog twee andere koopvaardijschepen door bom men. In Noox'd Afrika wei-den de Britsche strijdkrachten, die oprukten in de richting- CapuzzoSalloem, door" tegenaanvallen in samenwerking met het luchtwapen versla gen en naar het Zuiden verdreven. Daarbij werden zeven vijandelijke gevechtswagens en verscheidene gepantserde vei'kennings- wagens vernietigd. Uitvalpogingen van de Engelschen uit Tobx-oek mislukten. Duikbooten brachtén in den Atlantischen Oceaan vijf vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 39.148 bi*t. tot zinken. Ge vechtsvliegtuigen vernietigden gisteren in het zeegebied om Engeland een koopvaax*- dijschxp van 5.000 brt, en in duikvlucht een Britschen torpedojager. Een derde schip dat met vliegtuigonderdeelen beladen vas, kreeg twee votreffers van bommen. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goede uitwerking opnieuw de haven Liverpool alsmede ande re havens aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Een patrouillevaartuig van dui zend brt. werd tot zinken gebracht. Op een vliegveld van den vijand wei'den hangars en schuilplaatsen met brandbommen' be stookt. Batterijen vérdragend geschut van de marine beschoten schepen in de haven van Dover. De beschieting had een goed re sultaat. De vijand veriooi' bij vluchten overdag naar de kust van de'bezette gebieden en- naar de West- en Oost-Friesche eilanden vier vliegtuigen, waarvan drie door jagers en een door luchtdoelart;illei*ie. In den afgeloopen nacht wierp de vijand óp verschillende plaatsen' van de bezette gebieden en van het Noox-d Duitsche kust gebied brisant- en brandbommen, hoofdza kelijk op woonwijken van de stadHam burg. Nei'gens ontstond schade aan oor- logsbedi'ijven of militaire inrichtingen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Twee vijandelijk^ gevechtsvliegtuigen wer den omlaag gehaald. In de gevechten bij Thermopylae heeft zich de kapitein in een regiment infanterie, Wa'acke. bijzonder onderaeheiden. In een feilen nachtelijken strijd tegen een in een stelling gelegen vijand opende hij met een bewegelijke afdeeling een belangrijken doorgang en. maakte 24 stukken geschut buit. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermaehtsbericht nr. 326 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Tijdens de zuiveringsoperaties in Noor delijk Albanië en in den Epirus werden, talrijke Yoegoslavische en Grieksche sol daten gevangen genomen en werd een aanzienlijke hoeveelheid wapens buit ge maakt Aan het front van Tobroek in Cyrenaica werdexï aanvallen van vijandelijke tanks en infanterie met lu'achtige deelneming van onze luchtmacht afgeslagen. Wij vernie tigden zeven •-tanks en verscheidene pant- scx-auto's. In den nacht van 26 April bom- bardeex-den vijandelijke vliegtuigen Beng hazi. waarbij eenige slachtoffers vielen en eenige schade werd aangericht. Een vijan delijk vliegtuig werd door het luchtdoel geschut' neergehaald. Het aantal gewonde slachtoffers als gevolg van het bombarde ment op Tripolis bedraagt 101, onder wie een twintigtal Italianen. Het aantal ge wonden bedx-aagt ongeveer 300. In Oost-Afrika werd te Djimma een HuiTicane toestel door het luchtdoelge schut neergehaald. DE BURGEMEESTER VAN TIEL BEGRIJPT DEN PRODUCTIESLAG, De heer Cambier van Nooten, burgemees ter van Tiel, heeft in zijn gemeente 240 perceelen bouwland gratis aan werkloozen uitgegeven. Hiex-door zijn thans 240 perso nen x-eeds bezig voorbex-eidingen te treffen om op dezen grond groenten voor de zomer en winterprovisie te verbouwen. Een mooi voorbeeld voor andex*e gemeen ten. regeering zoo nu en dan nog wel eens „een gaatje". Na minder aangename ex*va- ringen met Gxieksehe en Joego-Slavische schepen, zal de Zwitsersche regeering thans eindelijk ovex-gaan tot het doen va- ren onder Zwitsersche handelsvlag. Ixx de geschiedenis der Zwitsersche Eedgenoot schap is dit iets volkomen nieuws; nog nimmer tevoren voerde een zeeschip de Zwitsersche koopvaardijvlag (die overigens ook niet bestaat; zij wordt thans ont worpen). Zwitserland staat dus op het pxxnt, in de rij der zeevarende staten te treden. Evenals dit' in het hart van Europa het geval is, zoo hoopt men ook op de wereld zeeën op eex'biediging der vreedzame Zwit sex-sche' handelsvlag door alle "mogendhe den. (Nadruk verboden.) FRED. K. A. ROMBACH De strijd op den Balkan. Onover zienbaar zijn de menigten gevangenen, die zich hebben overgegeven fWeltbild-Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5