UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Besluiten, benoemingen enz. Gemeentelijke huishouding in cijfers. HET HUURBESCHERMINGSBESLUIT 1941. Burgerlijke Stand van hedenavond 20.59 uur tot morgenochtend 6.14 uu r De maan komt morgen te 8.08 op en gaat te 23.49 onder. HANDELSREGISTER ZEEUWSCHE EILANDEN (MIDDELBURG). Wijziging L. Minderhoud, Westkapelle. Uitgetr. E. L. Minderhoud. Zaak omgezet in venn. onder fa. Handelen, gew. in fa. L. Minderhoud. Bedrijf handel in gouden en zilverenw. enz. Venn. P. Minderhoud Lzn. Venn. H. Cysouw. Walcheren BOTER EN MARGARINE GESTOLEN. 'T ZAND. Verleden week is er 's nachts boter en margarine gestolen op een boer derij aan den Nieuwen Vlissingschen weg. EEN AANRLJDING. 'T ZAND. Zaterdagmiddag werd een jon gen van 10 jaar door een wielrijder aange reden op het rijwielpad aan den Nieuwen Vlissingschen weg, zoodat hij omver werd gesmakt. Nadat hij met een buil op het hoofd thuis kwam, constateerde een ontbo den geneesheer een hersenschudding. De mogelijkheid bestaat echter dat de jongen zelf de schuldige is. VOOR KINDERZORG. VEERE. Ten behoeve van de stichting Kinderzorg te Middelburg, heeft de diaco nie alhier een bedrag van 10 geschonken, terwijl gedurende het eerste kwartaal van dit jaar een bedrag van ruim 14 is inge zameld voor hetzelfde doel. GARNALENVISSCHERIJ. VEERE. Gedurende de week van 21 tot 26 April hebben tijdens een vischweek van 4 dagen de gezamenlijke garnalenvisschers een totaal van 7473 kg. aan consumptie- garnalen ter markt alhier aangevoerd. Zuid-Beveland WINTERHULP IN 'S-GRAVENPOLDER. Gemeente in blokken'verdeeld. 'S-GRA.VENPOLDER. Ter uitvoèring van het Win terhulpwerk is 'deze gemeente ver deeld in de volgende blokken Blok 1 Goessche straatweg, Lange weg, Nazareth, Dorpstraat (ged.) Raadhuisstr., Haagdijk en Heer Geertspolder. Blok 2 Dorpstr. (ged.), Peperstraatje, Schoolplein, Bosscheweide, Molendijk en de prov. weg naar Hoedekenskerke. Blok 3 Schuitweg, Provinciale weg naar de Kaaidam, Kaaidam, Schoorkenszandweg, DrleWegje, Vleugeldyk en Middel Zwake. De burgemeester heeft tot blokhoofden benoemd r.s. dhr. J. W. Geelhoed, mej. Cath. Tolhoek en dhr. P. S. Verbeek. De blokhoofden hebben o.a. tot taak den burgemeester behulpzaam te zyn bij het verzamelen van gegevens omtrent den te lenigen nood, het inwinnen van informaties omtrent den steun aan gezinnen en perso nen en het administreereri en bezorgen van de te verleenen hulp. Zeeuwsch-Vlaanderen JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS SLUIS. Vrydag hield u afd. Sluis van het Wit-Gele Kruis haar jaarlyksche al- gemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat voor de t.b.c.-bestry- ding in 1940, 1004,82 was uitgegeven, terwijl 317,20 was ontvangen. Deze re- kening sloot dus met een nadeelig saldo van 687,62. Voor de gewone verpleging bedroegen de uitgaven 1277,94 en de ontvangsten 1957,20. Het voordeelig sal do van deze rekening was dus 679,26. Voor de t.b.c.-bestrrjding werden 513 huisbezoeken afgelegd, waarvan 484 met verpleging jn acht gezinnen. Voor zuigelingenzorg werden hij 46 zui gelingen 538 bezoeken afgelegd. Op het consultatiebureau waren 28 kinderen inge schreven. Er werden 22 zittingen voor zui gelingen gehouden en 181 consulten voor kleuterzorg gegeven. GEITE NHOU DE IC IJ AXEL. Door het gemeentebestuur is in samenwerking met de Prov. vereenlging tot\ verbetering van het geitenras in Zee land en de Winterhulp een regeling getrof fen, waardoor de aanschaffingskosten van een geitlam zeer stei-k worden verlaagd. Een kooper van een geitlam, clle een loon van minder dan 20 per week verdient, kan namelyk een subsidie van plm. 5 ontvangen, terwijl ook een voorschot kan worden verleend aan diegenen, die de aan- schaffingskosten van een geitlam niet kunnen betalen. SEROOSKERKE (W.) Met ingang van 19 April j.l. is alhier by de P.T.T. tot be steller benoemd de kantoorhouder de heer J. M. Sturm, in de plaats van den heer J. Coppoolse Pz., die op 1 October 1940 pen sioengerechtigd is geworden. MIDDELBURG. De heer. J. van Liere, kweekeling met acte aan de Christelijke Burgerschool, Singelstraat, is benoemd tot vast onderwijzer met verplichte acte Fransch aan genoemde school. Voor het candidaats-examen civiel-inge- nieur is te Delft geslaagd de heer E. J. M. Harmsen, Teroeuzen. DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK. Functionneert weer. De provinciale bibliotheek van Zeeland, die op 17 Mei haar gebouw en een gedeel te van haar inhoud verloor, heeft in de thans achter ons liggende maanden slechts vaag aan haar doel kunnen beantwoorden. Zij beschikte n.1. niet over een huisves ting, die aan de eischen voldeed, en er moest orde worden geschapen in den chaos harer bezittingen. Een en ander behoort nu tot het ver leden. Met ingang van vandaag is de biblio theek gevestigd in het door de provincie gekochte huis: „Den Ingelschen Craert", staande aan den Dam, en tót voor kort eigendom van dr. L. A. J. Burgersdijk. Dit huis, een van de oude Middelburg- sche woonpanden, (reeds in 1599 werd er gewag van gemaakt) heeft eenige restau ratie ondergaan; het interieur is opnieuw in dé verf gezet, behangen enz., en door dit alles beschikt de provinciale biblio theek weer over een tehuis, dat er wezen mag. Gelijkvloers vormen twee ineenloopende kamers het uitleenbureau (tevens kantoor van den assistent-bibliothecaris, den heer H. Pieters, en zijn helper) en de studiezaal. Beide vertrekken zijn in lichte tint ge houden, voorzien van stalen meubelen, en boekenkasten, en ze maken een alleszins prettigen indruk. Achter de studiezaal zal binnenkort een brandvrije kluis worden gebouwd, bestemd voor berging van de kostbare werken der instelling. De eerste verdieping van het huis dient voor opslagplaats van de boeken, die geza menlijk de bibliotheek vormen. Tijdens ons bezoek aan het nieuwe tehuis van deze belangrijke provinciale instelling, deelde de heer Pieters mede, dat de biblio theek weer geheel aan haar doel kan be antwoorden, en dat 'n ieder, die boeken, ter leen vènscht, er van heden af terecht kan. De bibliotheek is geopend van 1013 uur en van 1418 uur, zoodat ook degenen, die aan vaste werktijden zijn gebonden, de gelegenheid hebben haar te bezoeken. Bovendien is de bibliotheek thans per tele foon (Nr. 585) bereikbaar. Büiten Middel burg woonachtigen kunnen de. gewenschte werken schriftelijk aanvragen. Deze worden zelfs vrij van porto toegezonden. De heer Pieters vestigde er onze aan dacht op, dat ten om-echte de meening be staat, dat de provinciale bibliotheek alleen weflten van geschiedkundigen aard bevat. Zij heeft ook „gewone -teraire" werken. De beste specimina van onze vaderlandsche literatuur van de middeleeuwen af tot heden, zijn aanwezig. Op onze vraag, in welke mate Nederland en Zeeland aan den opbouw van de groo- tendeels verwoeste bibliotheek hebben ge holpen, antwoordde de heer Pieters tot nu toe 9000 boeken, en circa 4500 te hebben ontvangen. Hij drukte zijn erkenteiykheid uit voor deze hulp,- zonder welke de biblio theek stellig niet weer zoo spoedig in orde zou zijn gekomen. Dankbaar was hij ook voor de hulp van de commissie van toe zicht, van het comité tot herstel, en van het bibliotheekpersoneel. Voor dit personeel en voor hun wakke ren chef, den heer Pieters. liggen drukke maanden achter den rug. Met inspanning van alle krachten hebben zy gebouwd aan hun taalt, die verre van gemakkelijk was. Met tot resultaat dat de provinciale biblio theek weer functionneert. Een woord-van hulde komt dezen nijve- ren werkers toe By de opening van het tegenwoordige gebouw der Provinciale Bibliotheek van Zeeland te Middelburg. Dr. L. A. J. Burgersdijk schrijft ons: In December 1940, toen de aankoop van het pand Dam 71 door de Provincie be klonken was, heeft er in de „Provinciale Zeeuwsche Courant" reeds iets gestaan over de oude, erin bewaarde, gevelsteenen. Het zy mij vergund hier nog een en ander aan toe te voegen, dat toen niet vermeld is, en toch mogelyk niet onaardig is om even opgehaald te worden. Behalve de twee wapenschilden, boven- in den gevel, van Zeeland (de leeuw op de golven) en van Vlissingen (de flesch) bevindt zich lager een vrij groote steen, voorstellende een haaa met het onderschrift: In den Yngelschc Krayer. Daar „Krayèr", hier gesymboliseerd"in een lcraaiendeh haan, de naam was van een-soort schip, zal de eigenaar en steller van dien gevelsteen met zijn schip wel op Engeland handel hebben gedreven. Maar behalve de reeds genoemde, ontdekken we op het midden der hoogte nog een drietal gevelsteenen, waarop we lezen: Met Christo 1638 RUek in als. Wie zou die steenen hebben aange bracht? We kunnen hieromtrent met ge rustheid een gissing wagen. Volgens de bekende liefhebberij in de 17e eeuw tracht te men vaak zijn naam te vervangen, zijn naam symbolisch aan te duiden door een spreuk, die dan een toespeling, een woord speling bevatte op den naam. Zoo is hier „Ryck in als" een toespeling op den naam Ryckhals. Dr. A. Bredius, de groote Rembvandt- kenner en onvermoeide naspourder van wat maar in verschillende archieven te vinden, maakt zijn omtrent schilders uit onze gouden eeuw, heeft indertijd ook ge snuffeld in het thans verloren gegane Mid- delburgsche archief en hij heeft zyn be vindingen daarna beschreven in een ar tikel in het tydschrift Oud Holland van 1906 of 1907, naar ik mij herinner, toen ik het eens op de Provinciale Bibliotheek raadpleegde. Bredius heeft bevonden, dat ln Middelburg ingeschreven was in de eerste helft der 17e eeuw een schilder Frangois Ryckhals die waarschynlijk ook wel gewoond heeft bij zyn vader, den in het laatst der 16e eeuw uit Antwerpen hierheen gekomen „witwerker". Diens huis, genaamd „In den Yngelsche Krayer", en gelegen aan den Dam en achter uitkomen de aan de Pijpstraat, was in 1999 en ln 1600 (dus voordat de drie hierboven ge noemde gevelsteenen waren aangebracht) verhypothekeerd geweest. De zoon, do schilder Francois, zal wel in 1638 het drietal hier bedoelde steenen hebben aan gebracht. Bredius heeft in verschillende RUILVERKAVELING IN KRUININGEN- EN 0LZENDE- P0LDER. VERBETERING VAN GROND NA ZILTE INUNDATIE. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, zal op 30 April te Kruiningen, op Zuid- Beveland, een stemming van landeigena ren, ingevolge de-- Ruilverkavelingswet, worden gehouden over een plan tot ruil verkaveling in het waterschap Kruinin gen-, Olzende- en Sint-Bieterspolder. Dit plan betreft een voor de bodempro- ductic belangrijk gebied van niet, minder dan 1500 h.a., dat door middel van her verkaveling een aanzienlijke verbetering kan ondergaan. Van het plan zyn alleen uitgezonderd de bebouwde kommen van Kruiningen en Oostdyk, benevens den (110 ha. grooten) Sint-Pieterspolder, die aan één eigenaar behoort, goed verkaveld is en voldoende wegen en waterlossingen heeft. Het 'poldercomplex, dat voor ruilverka veling in aanmerking komt, is,' bij wyze van Defensie-maatregel, in Mei van het vorige jaar geinundeerd. De inundatie had' een byzonder karakter, daar zy geschiedde met zout water. Hierdoor moeten, by het ongedaan maken van haar gevolgen voor den grond, speciale moeilijkheden worden overwonnen. Het Bureau Ontruiming een afdeeling van het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening bereidt dit nuttige werk voor. Deze arbeid beperkt zich niet tot herstel van de schade, aan de landerijen door de Defensie-maatregelen veroorzaakt, maar draagt tevens "in aanzienlijke mate tot ver betering van het terrein bij. Dat de ver beteringen o.a. door middel van ruilver kaveling tot stand moeten komen, geeft aan dit werk een by'2onder karakter. De herverkaveling zal haar beslag moe ten hebben gekregen, voordat andere ver beteringen een feit kunnen worden. Daar om heeft de Cultuur-technisóhe Dienst, op initiatief van het Bureau Ontruiming, de ruilverkaveling ter hand genomen. Deze is het middel tot verbetering niet slechts van de perceelsindeeling, maar ook van de ontwatering en het wegennet. Ruilverkaveling biedt verder het voor deel, dat de bewerking en de bebouwing van den grond kunnen geschieden volgens een éénvormig plan, dat alles omvat. Daar het zoute water een ongunstigen invloed op den bodem heeft geoefend, -mag men slechts tot zeer geringe diepte ploegen en eggen. En, wat de' bebouwing betreft, heeft de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst aan gegeven, welke gewassen in verband met de bijzondere gesteldheid van den grond ten gevolge van de verzilting wèl en welke niet mogen worden ver bouwd. Men onderzoekt regelmatig mons ters van den grond om het zoutwaterge halte ervan te bepalen. Bovendien is de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst gemach tigd, twee proefveldjes in h,et Waterschap aan te leggen ten einde te onderzoeken, hoe het herstel van den bodem zou kun nen worden bespoedigd. Wordt de ruilverkaveling een feit, dan ■zal voorts de vergoeding van de schade zooveel mogelyk in een blijvende verbete ring van den grond kunnen worden ge vonden. Zulk een duurzame verbetering is uit den aard der zaak voor bodemproductie en voedselvoorziening van niet te onder schatten belang. En nóg een voordeel van ruilverkave ling, dat niet laag mag worden aangesla gen de bévolking van het Waterschap zal daardoor in de polders kunnen blijven werken De verbetering van de ontwatering, die op de herverkaveling zal kunnen volgen, zal de hoog-noodige ontzilting van den grond in sterke mate bevorderen en be hoort daarom zoo spoedig mogelyk te wor den aangevangen. Evenals by de bewer king en bebouwing van den bodem zal ook bij deze verbetering en bij den aanleg van wegen zoo weinig mogelijk grond mogen worden verplaatst, in verband met den in vloed. door het zoute water op den bodem geoefend. Op de technische moeilykheden, welke het Bureau Ontruiming by dit herstel- en verbeteringswerk zal moeten overwinnen, zullen wij niet ingaan. Ons doel kan slechts zijn, duidelijk te maken, welke groote belangen van de totstandkoming der ruilverkaveling in genoemd Water schap afhangen, De stemming hierover wordt, krachtens de Ruilverkavelingswet, door alle, bij het kadaster bekende, grondeigenaren monde ling gehouden. De ruilverkaveling is goed gekeurd, als ervóór wordt gestemd door meer dan de helft der landeigenaren óf door de eigenaren, die meer, dan de helft der totale oppervlakte grond bezatten. Weg blijvers worden, sedert de laatste wijziging van de wet, als voorstemmers beschouwd. Er zyn in den loop der maanden eenige vergaderingen gehouden waarin de autori teiten de landeigenaren over de voordeelen eener ruilverkaveling hebben voorgelicht. Hunnerzyds hebben de eigenaren hun mee ning over de kwestie kunnen, uiteenzetten en op deze wijze heeft zich een leerrijke gedachtenwisseling ontsponnen. Het spreekt vanzelf, dat men in het Wa terschap den dertigsten April, waarop de stemming zal plaats vinden, als een groo ten dag verbeidt. De uitslag van de stem ming is overigens van belang niet alleen voor de eigenaren, maar voor ons geheele volk, welks belangen bij een zoo ruim mo gelijke voedselvoorziening vooral onder de tegenwoordige omstandigheden ten nauw ste zyn betrokken. STATISTIEK DER GEMEENTE-FINANCIËN IN 1940 VERSCHENEN. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEX AFLOOP. Vrydagavond reed de 44-jarige H. J. C. uit Neede per flets over den Weerselosclie- weg te Enschede. Een vrachtauto naderde hem van den anderen kant. Plotseling reed de auto naar links, met het gevolg, dat C. werd gegrepen. Hy kwam in een sloot terecht en werd zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden. De totale uitgaven van den gewonen dienst Volgens de primitieve begrootin gen van alle gemeenten tezamen wer den, naar uit Öe zoojuist verschenen statistiek der gemeentefinanciën blykf, voor 1933 nog geraamd op 717 mil- Üoen. By na onafgebroken is dit bedrag gestegen tot 812 millioen over 1940. Van laatstgenoemd bedrag werd alleen reeds 301 millioen geraamd door de 6 gemeenten boven 100.000 inwoners te zamen. Geraamd wordt, dat tot dekking van genoemde totale uitgaven voor alle gemeenten tezamen onder meer geput zal worden uit rechtstreeks ten behoeve der gemeente geheven belastingen 170 millioen en in den vorm van uitkeerin- gen uit het gemeente- en het werkloos- heldssubsidiefonds 217 millioen. De verplichte uitgkven voor politie en lager onderwijs daalden van 69 millioen over 1933 tot 59 millioen over 1937, terwijl de uitgavep voor armenzorg (zonder die voor werkloosheid) stegen van 83 millioen tot 93 millioen. Van alle begrootingshoofdstukken lever de dat van ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen voor 1940 het hoogste na- deelige slot op 13 per hoofd per bevol king). Voor het hoofdstuk onderwijs, kun sten en wetenschappen beliep dit cijfer 7, voor openbare veiligheid 5 en voor open bare werken 4. De kapitaalsuitgaven beliepen ovef 1938 volgens de gemeenterekenin£en 224 mil lioen. x Gemeentelijke reserves en tekorten. De invloed van de economische crisis blykt duidelijk hieruit, dat de totale be schikbare reserves daalden. Bedroegen zij op 31 December 1933 50 millioen, op 31. December 1938 beliepen zy nog slechts 23 millioen. De nog niet definitief gedekte te korten van den gewonen dienst beliepen op 31 December 1938 119 millioen. Gemeentelijke schulden. De totale schuld der gemeenten steeg van 1.531 millioen op 1 Januari 1924, het eerste jaar waarover dit gegeven beschikbaar is, tot 2.668 millioen (of 302 per hoofd der bevolking) op 1 Januari 1940. Ongeveer 60 der totale schuld kan geldelijk rendabel worden geacht. Het bedrag der rrjksvoorschotten, begre pen in het totaal bedrag der'schuld, vormde in 1940 nog 24 van dit totaal. Het in de begrootingen voor 1940 ge raamde bedrag wegens rente en aflossing beliep per hoofd der bevolking 21, terwijl de geraamde opbrengst der rechtstreeks ten. behoeve van de gemeente geheven belastin gen 19 bedroeg. Gemeente-bedrijven. Van de 1054 gemeenten exploiteerden in 1940 431 gemeenten in totaal 1278 bedrij ven, waarvan 218 electriciteits, 178 gas- en 154 waterleidingsbedrijven. BELANGEN VAN HUURDER EN VERHUURDER. De secretarissen-generaal van de depar tementen van justitie en van binnenland- sche zaken hebben vastgesteld een besluit, houdende bepalingen in verband met het eindigen van huur van onroerende goede ren. Dit huurbeschermingsbesluit luidt als volgt: Artikel 1. - Vorderingen tot ontruiming, aanhangig gemaakt ten einde voor het verhuurde goed een hoogeren huurprijs te kunnen be dingen of op eenigerlei wyze meer voordeel dan wettelijk 'is geoorloofd te kunnen ver krijgen, worden afgewezen.. Artikel 2. (1) De verhuurder van een onroerend goed kan de ontruiming door den huurder of den gewezen huurder slechts vorderen', indien le. Wegens onbehoorlijk gebruik van het verhuurde goed, wegens emstigen overlast, hem zelf óf zyn huisgenooten aangedaan, of wegens wanbetaling van de huurpen ningen, voortzetting van de huur niet van den huurder kan worden gevergd 2e. De verhuurder het verhuurde goed zoo dringend voor eigen gebruik noodig heeft, dat van hem, de economische belan gen en maatschappelijke behoeften van be'ide partyen naar billijkheid in aanmer king genomen, voortzetting van de huur niet kan worden gevergd 3e. De verhuurder het verhuurde goed noodig heeft, ten einde te kunnen voldoen aan een verplichting, welke hem door eenig rechtsvoorschrift of door een be schikking van overheidswege is opgelegd. 12) De verhuurder kan wegens achterstallige huur (Ji'd 1. onder le) geen ontruiming vorde ren, indien de wanbetaling, de economische be langen en de maatschappelijke behoeften van belde partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, als van geringe beteekenis kan wor den beschouwd. Indien de huurder met de be taling van ecb bedrag, hetwelk de over een maand verschuldigde huurpenningen niet over schrijdt, in verzuim is. wordt de wanbetaling slechts dan als van gewicht beschouwd, wan neer daarvoor geon genoegzamen grond aanwe zig was, Indien do huurder met de betaling van een hooger bedrag in verzuim is, wordt de wan betaling slechts dan als van gewicht beschouwd, wanneer van hem. de economische belangen en de maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, tijdige betaling niet gevergd kon worden. Voor zoover do wanbetaling niet als van gewicht wordt be schouwd, kun de rechter de wijzé van betaling der huurpenningen bepalen. Artikel 3. (J) De huurder kan na opzegging door -den verhuurder of indien deze vordert, dat het ge huurde goed na geëindigde huur moet worden verlaten, den rechter, die bevoegd zou zijn van de vordering tot ontruiming kennis te nemen, verzoeken te. verklaren le. dat een eventueele, vordering tot ontrui- 2e. dat, de ontruiming op grónd van artikel 2 niet kan worden gevorderd. 3e. Aan een uitspraak, als bedoeld in het eer ste lid, zijn in een latere ontruimingsprocedure beide partijen gebonden, tenzij een der partijen nieuwe feiten aanvoert. Artikel 4. Tegen rechterlijke beslissingen, gegrond op de artikelen 1 tot en met 3, staat hoo ger beroep noch beroep in cassatie, open, met uitzondering van cassatie in het be lang der wet. Artikel 5. (1) In alle gedingen tot ontruiming kan de rechter den huurder een termijn gunnen, binnen welke deze het gehuurde moet hebben ontruimd. In dat geval wordt de huurovereenkomst geacht tot het. einde vau dien termijn te hebben voort geduurd. (2) De rechter kan dezen termijn slechts een maal en wel met ten hoogste twee maanden ver lengen. Het verzoek tot verlenging moot uiter lijk vier weken voor het verstrijken van den éersten termijn van ontruiming - worden, inge diend Artikel 6. Wijst de rechter de vordering tot ontrui ming af of willigt hij het verzoek van den huurder krachtens artikel 3 in, dan wordt in geval van geëindigde huur, van het ein de der huur gerekend, een nieuwe huurover eenkomst geacht op dezelfde voorwaarden voor onbepaalden tijd te zyn gesloten. Artikel 7. (1) In eiken stand van het geding tot ontruiming of van een procedure krachtens artikel S kan de rechter, voor zoover hem, de economische belangen en maatschappe lijke behoeften van beide partyen naar bil lijkheid in aanmerking genomen, redelijk voorkomt, in overeenstemming met par tyen de voorwaarden der oorspronkelijke huurovereenkomst aanvullen of wijzigen, met name ook den huurprys wijzigen, zulks met inachtneming van. de daaromtrent gel dende voorschriften. (2) Stemt <ic huurder niet toe in een door den rechter redelijk geachte wijziging, dan kan deze hem het recht ontzeggen zich op het bepaalde bij de artikelen. 1 en 2 te beroepen. Artikel 8. (1) De artikelen 56 tot en met 58 van het wef- bcelc van burgerlijke rechtsvordering zijn van overeenkomstige toepassing, met dien verstande, dat de rechter de kosten geheel of ten deele kan compenseeren. (2) Wordt oen vordering toegewezen op grond van het bepaalde bij artikel 2. eerste lid, onder 2e. dan zullen de kosten, tot de uitspraak van het vonnis vullende, niet ten laste van den huur der worden gebracht. Bovendien kan de rechter op verzoek van den huurder den verhuurder de verplichting opleggen, den huurder de noodza kelijke kosten van verhuizing binnen de ge meente geheel of ten deele (e vergoeden, indien hem zulks, gelet op de omstandigheden en de economische belangen en mautschapnelijke be hoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, redelijk voorkomt. Dit besluit is reeds in werking geti'eden. Het Js mede van toepassing op gedingen, welke ten tyde van de inwerkingtreding van dit besluit bij den rechter aanhangig zy«. Musea eenige schilderijen (veelal stille vens) aan onzen Zeeuwschen Kunstenaar die soms op naam van Frans Hals ston den, kunnen toekennen. Verder is er om trent hem niet veel bekend. Doch zijn ge velsteenen spreken van hem. De eerste peulen, kasaardappelen en snijboonen. WESTLAJ.TDSCHE PRIMEURS. Het Westland met zijn intensieve glas cultures, hoeft weer diverse primeurs, waarvoor groote belangstelling bestaat Aan de fruit- en groenteveiling „Naald wijk" te Naaldwijk werden de eerste snij boonen aangevoerd, die 2.6-5 per k.g. no teerden. Ook de eerste kasaardappelen brachten aan deze veiling buitensporige hooge pryzen op. De groote kasaardap pelen gingen voor 1.65 per k.g. weg, de poters voor 1.35 en kriel voor 1.05 per k.g. De proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict' voerde aan de veiling „Naald wijk" de eerste peulen aan, welke 1.55 per k.g. noteerden. Gratis étul's voor persoonsbewijzen. „OMHULSELS". Tegelijk met de persoonsbewijzen zal, zooals gemeld, van rijkswege kosteloos een etui worden verstrekt, officieel „omhulsel" genaamd. Dit omhulsel is vervaardigd van triacel, een doorzichtig materiaal, en zoo danig uitgevoerd dat het, terwijl het de duurzaamheid der persoonsbewijzen zal be vorderen, de kennisneming der aan de voor- en achterzijde der persoonsbewyzen vermel de- gegevens niet bemoeilijkt. HOOFDPLAAT. Geboren Hendricus Adrianus. zoon vau Leendert Corn. Roelse en Janna Dekker. Nelly Maria Agnes, dochter van Anne Langeraet en Marselle Ceelaert. Anna Louisa Amelia, dochter van Theophiel V. d. Velde en Aleida Marsieljé. Petrus, zoon van Cyriel de Ruyscher en Maria de Poor ter. Overleden Johanna Catharina Kneut,- 78 jaar, weduwe van .Johannes Bernardus Verdonck. Petrus Franciscus Schram, 77 jaar, man van Ürsela Isabella de Reu. WISSENKERKE. - Van 17—23 April 1941. Geboren Cornelia, z. v. Pieter Ny'sse en Joppa van der Maas*; Jacob Cornelis, z. v. Nathan Jan Nellsse en Pieternella Lena de Looff. Overleden: Lena Koole, 63 j., m. v. J. Clement. HOEDEKENSKERKE. Abonnementen en advertenties voor-de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent G. SCHOUT, Smidstraat A 63.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3