Het vraagstuk van den handel jn Amerikaansche fondsen. De legerberichten van gisteren. Hel geheim van het doodelijke 0«f Derde blad PROVINCIALE ZEEUW ottiE COURANT Zaterdag 26 April 1941 Financieel tconomisch Overzicht Oploopende koersen voor binnenlandsche waarden. Gedurende een groot deel van de achter ons liggende periode is de stemming ter beurze gedrukt geweest en hoewel er nu en dan eenige vraag van Duitsche zgde be stond, was het publiek geneigd tot ver- koopen, met het gevolg, dat de koersen op lager .niveau kwamen te staan. Men heeft daarbij duidelijk den invloed kunnen be speuren van de flauwe stemming te New York, die veroorzaakt werd door den alge- meenen toestand. In Wallstreet hebben de verschillende arbeidersconflicten ook een deprimeerende uitwerking op de beurs ge had. Verder blijkt uit de verschillende ge publiceerde jaarverslagen, dat het op schroeven van de belastingen een zeer na- deelige uitwerking heeft op de eindresul taten van de industrieele ondernemingen. De houders van Amerikaansche fondsen zouden zich kunnen troosten met de ge dachte, dat de resultaten op zichzelf nog zeer bevredigend blijven, doch men dient daarbij ia aanmerking te nemen, dat de be drijvigheid na den oorlog ongetwijfeld zax afnemen en het is de vraag of de ren tabiliteit nog even groot zal blijven, terwijl daarentegen de belastingen ongetwijfeld voor onbepaalden trjd gehandhaafd zullen blijven, misschien zelfs zullenworden ver hoogd. Het vraagstuk van den handel in Ameri kaansche fondsen heeft deze week overi gens opnieuw in het middelpunt van de be langstelling gestaan, in zooverre, dat thans de regeling gepubliceerd is, volgens welke ook na 1 Mei de handel in certificaten al thans zal kunnen worden voortgezet. De officieele noteering zal echter met ingang van dien datum moeten worden gestaakt. Op zich zelf bevatten deze bepalingen niet veel nieuws, daar wij hiervan reeds mel ding hebben gemaakt, doch nu men de re geling zwart op wit zag, achtte men deze toch in zooverre meevallend, dat men na Mei althans zoo noodig zijn bezit ook nog zou kunnen verkoopen. De aankondiging heeft zelfs een vrij krachtig koersherstel voor Amerikaansche fondsen in het leven geroepen, doch het zou ons niet verwonde ren, indien dit optimisme later wel weer zal worden geremd.- Na een aanvankelijk flauwere stemming, ook voor locale waaroen, is er later eenig koersherstel ingetreden, dat vooral tot uit drukking kwam bi) de cultuuraandeelen en bij de verschillende minder courante indus trieele fondsen. Zo'oals men weet was de belangstelling reeds sinds geruimen tijd op de binnenlandsche fondsen georiën teerd en het terrein hiervoor was natuur lijk vrij beperkt, met het gevolg, dat de kpersen vrij algemeen zijn opgeloopen. In de regel richt de speculatieve belang stelling, zich in de eerste plaats op de bekende groöte fondsen, doch langzamer hand is er ook meer vraag ontstaan naar de minder courante soorten, zooals de Pa pierfabriek van Gelder, Ver. Touwfabriek, Kon. Ver. Tapijtfabrieken enz. De koop lust werd nog versterkt door de over het algemeen vrij bevredigende resultaten van industrieele ondernemingen, al zijn hierop ook uitzonderingen te noemen. Er zijn nog enkele belangrijke jaarver slagen gepubliceerd, o.a. van de Neder- landsche Kabelfabrieken. Deze financieel zeer krachtige maatschappij boekte weder een hoogere brutowinst en wel van 3.48 tegen vorig- jaar 2.92 millioen, op een aandeelenkapitaal van 7 millioen. Er is echter een belangrijk grooter bedrag voor winstbelasting noodig dan het vorige Jaar nl. 950.000 tegen vorig jaar 260.000 In verband hiermede Wordt het dividend van 25 op 21 teruggebracht. In Octo ber 1939 heeft de Nederlandsche Kabel- fabriek haar aandeelenkapitaal van f 5 tot 7 millioen verhoogd waarbij haar een bedrag van 4 millioen toevloeide, daar de aandeelen tegen 200 werden uitge geven. Die uitgifte diende grootendeels tot financiering van den bouw van de band ijzerfabriek te Alblasserdam, ^waarvan het product, zoowelin de eigen kabelfabriek (voor isolatie) kon worden gebruikt, als voor levering aan derden. Voor een ander deel diende de uitgifte tot versterking van de bedrijfsmiddelen, noodig in verband met de vorming van grondstoffenvoorraden, omdat men voorzag, dat de aanvoer van grondstoffen in den oorlogzou kunnen worden onderbroken. Dit was ook inder daad het geval en zonder dat men groote voorraden had gevormd zou het bedrijf reed» lang moeten zijn stilgelegd. Deze grondstoffenvoorraden zij.i inmiddels wel aanzienlijk verminderd en uit het jaar verslag spreekt de vrees, dat men toch te eeniger tijd genoodzaakt zal zijn om de productie van de kabelfabriek te Delft in te krimpen. Verder hoeft de Nederlandsche Scheeps bouw Mij haar jaarverslag gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de exploitatie een saldo liet van 912, 115 tegen vorig jaar 683.555. Na afschrijvingen en reserveé- ringen kan er een dividend van 7 tegen vorig jaar 5 worden uitgekeerd. Onge veer tegelijkertijd publiceerde de N.V. Werkspoor haar jaarverslag, waaruit blijkt, dat de winst hooger was dan het vorige jaar, doch dat deze einduitkomst voorna melijk werd verkregen, doordat de af schrijvingen lager werden gesteld. De uit komst van de exploitatierekening was dan ook lager, nl. 231, tegen 308 millioen. Het dividend wordt echter verhoogd van 7 tot 8 Op de beleggingsmarkt is er weinig be langrijks voorgevallen en in het algemeen treedt de particuliere belegger niet als kooper op, daar deze veeleer de voorkeur geeft aan aandeelen. Eenigen tijd geleden hadden Duitsche aankoopen een vrij steike opleving in beleggingswaarden teweeg ge bracht, doch deze aankoopen zijn thans van veel geringer omvang geworden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4% Nederland 1940 H 98%, 98%, 98%. 4% Nederland 1941 97%, 97'/ia, 97%. Lever Bros Unilever 128%, 130, 125%, 125%. Philips 234, 241%, 231%, 235. Kenn. Copper 28, 3111/1c- U.S. Steel 42, 48%. Kon. Petr. 248, 257, 246, 251%. A'dam Rubber 270, 276%. 270%, 275. Ned. Scheepv. Unie 179, 181%, 178%, 179. H.V.A. 439, 444%, 448, 437, 443. Deli Bat. Mij. 198, 204%. Deli Mij. 268, 272, 268%, 269%. Senembah 220, 222, 220, 221. DIEFSTALLEN EN INBRAKEN IN DE HOOFDSTAD. „Slagers" aangehouden. AmsterdamSehe langvingerigen zijn Don derdag overdag en Donderdagnacht in de hoofdstad, op oorlogspad geweest. Hier en daar knapten ze iets weg en wisten' spoor-" loos te verdwijnen. Van een terras voor een café zijn vier rieten stoelen met een tafeltje gestolen. Een bewoner in de Sophialaan deed aan gifte, dat hij eergisterenavond tusschen elf en half twaalf een aktetasch, inhoudende postzegels ter waarde van duizend gulden, is kwijt geraakt. Van een spoorwegwagon zijn 16 flesschen vermouth en elf flesschen vruchtenwijn ge stolen. Uit een anderen wagon werd een kistje met 46 eieren vermist. In een woning aan de Noorder Amstel- laan is ingebroken. Er werd een party juweelen gestolen ter waarde van onge veer vijfduizend gulden en circa 75 gulden aan geld. Drie Amsterdammers hebben aangifte ge daan tegen het personeel van drie ver schillende besteldiensten, wegens verduiste ring van radiotoestellen. In een schoolgebouw werd een 17-jarige fietsjongen aangehouden, verdacht van ver duistering van een radiotoestel Ook de Amsterdamsche politie komt steeds nieuwe frauduleuze slachtingen op het spoor. Een Amsterdamsche koopman en een Beverwijksche schipper werden aange houden. In de woning van den koopman werd 100 kg. frauduleus geslacht vleesch gevonden. Op den Velserweg werd een 18-jarige landarbeider uit den IJpolder aangehouden. Hij vervoerde een half varken in een koffer. In de Nicolaas Maesstraat is een transportfiets, waarop een kist met 10 kg. vleesch, gestolen. Den Haag krijgt een internationalen Rozenproeftuin. (Van onzen Haagschen correspondent In het betrekkelijk nog nieuwe Zuider park te Den Haag worden voorbereidin gen getroffen tot oen aanleg van een In ternationalen Rozenproeftuin, zooals men die kan bewonderen in Italië (te Rome), Duitschland (te Langerhausen) en Frank- ryk (te Saverne en te Parijs). Ons land oezit tot heden een dergelijke instelling niet, zoodat in dit opzicht Den Haag eén primeur zal krijgen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Vereeniging ter Bevordering van de Rozencultuur „Nos jungunt Rosae" („De Rozen vereenigen ons"), onder voorzitter schap van Jhr. P. P. de Beaufort, te Drie bergen. Vele Nederlandsche rozenkweekersleg gen ich reeds lang met geestdrift toe op het veredelen der door hen gekweekte planten, waarbg zij dikwijls tot werkeiyk schitterende resultaten wisten te komen. Men miste hierbg echter een centraal punt terwijl ook de kweekers zelf veelal niet be schikten over grondsoort en middelen, om hun met moeite en zorg verkregen resul taten in stand te houden. Dit bracht „Nos jungunt Rosae" op het denkbeeld, een proeftuin te stichten en gezien de erva ringen, die ten opzichte van de rozencul tuur in het Haagsche Zuiderpark reeds werden opgedaan men heeft daar een prachtig en groot ro_arium, welks bestaan zelfs in Den Haag nog al te weinig be- - kend is besloot men, in - overleg met het Haagsche gemeentebestuur, dezen ro zenproeftuin in genoemd park aan te leg gen. De voorbereidingen zijn reeds in zooverre gevorderd, dat een stuk grond, in de onmiddelüjke nabijheid van het gewone rosarium, een speciale bewerking heeft ondergaan, teneinde het succes van den hierop aan te leg gen Internationalen Rozenproeftuin zoo goed ricgelijk. te verzekeren. Het is de bedoeling, dat iedere ro- zenkweeker, die meent een nieuwe va riëteit gekweekt te hebben, zich met zyn product tot den directeur der Gemeenteplantsoenen te Den Haag zal kunnen wenden, waarop deze dan met z(jn staf medewerkers ervoor zorg draagt, -dat die variëteit een plaats vindt in den proeftuin, waar zij voort durend zal worden geobservee:en nauwgezet verzorgd. Van tijd tot tijd komt er dan een internationale jury, die haar deskundig oordeel over de nieuwe variëteiten bepaalt. Behalve de stad van ambtenaren al of niet gepensionneerd en van houten hammen (waarvoor men zich in dezen tyd trouwens niet behoeft te schamen en die overigens ook wel schaarsch zullen wor den, daar de houtvoorziening al evenzeer beperkt is zal den Haag nu dus ook de stad der rozen worden, waar iedere rozen- minnaar en welke Nederlander is dat niet? alle hier te lande voorkomende rozenprimeurs bij elkaar zal kunnen Vin den en bewonderen. Het is de bedoeling, dat deze nieuwe Haagsche bezienswaardigheid reeds bin nen afzienbareu tgd haar poorten zal ope nen, want gelijk gezegd, zijn de voorbe reidende werkzaamheden reeds in vollen gang. SENSATIONEELE REDDING IN AMERIKA. U.P. meldt volgens de Tel. uit Fort Dix (New Jersey)Tachtig spoorwegarbei ders zgn op sensationeele wijze gered uit een brandend bosch. Achtervolgd door vlammen en rook, konden zij eerst geen uitweg meer vinden. Plotseling verscheen een vliegtuig, dat enkele malen rond het bosch vloog en vervolgens in duikvlucht een met ijzer bezwaard briefje liet vallen, waarop de arbeiders aanwijzingen lazen, hóe zy uit het woud moesten geraken. Het vliegtuig bleef boven hen en toen zy toch den verkeerden Weg namen, wierp de piloot andermaal een briefje met nieuwe aan- wgzingen naar beneden. Toen de arbeiders tenslotte het gevaarlgkë bosch verlaten hadden en zich in veiligheid bevonden, verdween het vliegtuig. Tot dusverre weet men nog niet, wie de redder geweest is. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In Griekenland is de pas van Thermo pylae door een omvangrijken aanval ge nomen. Daarmede is de vijand uit een by- zonder sterke, sedert lang gefortificeerde verdedigingsstelling verdreven. Aan dit succes hebben bergtroepen weer een groot aandeel. Door voortdurende aanvaNen op sche penconcentraties in de Grieksche wateren hebben formaties gevechtsvliegtuigen en stuka's'ook eergisteren den vyand zware verliezen toegebracht. Ten Westen van het eiland Thermia brachtén zy een koopvaar der van 6.000 brt. tot zinken en plaatsten elders op drie groote schepen bomvoltref- fers. Naar reeds in een extra bericht is be kend gemaakt, heeft het luchtwapen Woensdag bovendien vyf transportsche pen en maleriaalschepen van 21.600 brt. in totaal tot zinken gebracht en 11 andere schepen beschadigd, waaronder een tor pedojager en twee hulpoorlogsschepen en wel zoo zwaar, dat zg niet meer gebruikt kunnen worden voor de inscheping van het Britsche expeditiecorps. Bij aanvallen op het vliegveld Argos werden twee vgandelgke vliegtuigen neer geschoten en 36 vliegtuigen, benevens tal- ryke auto's op den grond vernield. Een viermotorige Britsche vliegboot werd in een haven van het eiland Salamis in brand geschoten. Een oorlogsschip, dat in overzeesche wateren opereert en reeds gemeld had, dat het 29.000 brt. tot zinken had gebracht, heeft neg 30.000 brt. vgandelgke scheeps- ruimte vernietigd. By gewapende verkenningsvluchten, die zich Donderdag over een groot deel van het Britsche eiland uitstrekten, heeft een verkenner met grooten actieradius een Britschen jager van het type Spitfire neergeschoten. In den nacht van Donder dag op Vrgdag bestookten gevechtsvlieg tuigen de oorlogshaven Portsmouth weer succesvol met brisant- en brandbommen. In de haveninstallaties ontstonden nieuwe verwoestingen en ver zichtbare branden. Andere luchtaanvallen richtten zich op voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsche Oostkust. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Oosten van Dundee drie koopvaarders van 14.000 brt. ji totaal van een convooi tot zinken en beschadigden ten Qosten van Sunderland een groot schip. Toen de vijand overdag en in de avond uren de kust in de bezette gebieden na derde, haalde marine-artillerie twee vlieg tuigen omlaag en jagers en luchtdoelartil lerie leder een. Lichte zeestrydkrachten schoten op de Noordzee een vy-ndelgk vliegtuig neer. De vyand heeft in den nacht van 24 op 25 April een inval geda? .n het Noord- Duitsche kustgebied en o.a. bommen op woonwyken in de stad Kiel laten vallen. De branden, die aldus ontstaan waren. konden snel worden gebluscht Oorlog s- eoonomische of militaire schade is ner gens ontstaan. De aanvallen eischten eeni ge slachtoffers onder de burgerbevolking. Een nachtjager bemand door luitenant Völkers (commandant en bestuurder), Feldwebel Biehne (marconist) en Feldwe- bel Gürtner (boordschutter) schoot bin nen drie kwartier vier vgandelgke ge vechtsvliegtuigen van het type Bristol- Bienhe'm neer. De Duitsche marine hoeft sedert het begin van den oorlog 872 vyandeiyke of in dienst van den vgand varende koopvaar ders met een totale tonnage van om streeks 1.900.000 brt. opgebracht of in be zette havens in beslag genomen. De duikbooten onder leiding van lui- tenant-ter-zee eerste klasse Kretschmer en kapitein luitenant-ter-zee Schepke zgn niet teruggekeerd van de vaart naar den vgand. Beide „chepen hadden groot aandeel aan de vernietiging van vyande- lyke convooien, die onlangs onder zeer moeilgke omstandigheden voltrokken werd, en zij hebben bg die gelegenheid hun totaal resultaat aanzienlijk verhoogd. Lui- tenant-*ar-zee eerste klasse Kretschmer heeft thans behalve drie vgandelgke torpe dojagers waarvan twee gedurende zgn laatste onderneming in totaal 318.61 j. brt., waaronder de hulp!-ulsers Lauren- tic, Patroclus en Forfar tot zinken ge bracht, kapitein luitenant-ter-zee Schep ke 233.971 brt. vgandeiyke scheepsruim- te. Deze beide commandanten, wier bui tengewone verdiensten in den vrgheids- strgd van het Duitsche volk erkend wer den door het eikenloof, be'ioorende bg het ridderkruis van het ijzeren kruis hebben met hun dappere bemanning onverganke- ïyke lauweren verworven. Een deel der bemanningen onder wie luitenant-ter-zee eerste klasse Kretschmer is in gevangen schap gen. .kt. HET ITALIAANSCHE. Het weermachtsbericht nummer 324 .Uiut als volgt Onze troepen zijn bezig in Griekenland geheel Noord-Epirus te bezetten. Lucht- formatles hebben talrijke vlooteenheden gebombardeerd, welke gemeerd lagen in de baai van Soeda op Kreta. In de eerste uren van den ochtend van eergisteren heb ben vgandelgke vliegtuigen het eiland Rhodos gebombardeerd. In Nbord-Afrika aan het front van To- broek bedrgvigheid van onze patrouilles. In den nacht van 23 op 24 April heeft de vgand een nieuwen aanval op Tripolis ge daan zonder slachtoffers te maken eenige schade. In Oost-Afrika zijn ten Zuiden van Des- sie op belangryke strydkrachten van den vijand energieke tegenaanvallen gedaan door onze troepen. De vijand leed onder het vuur van onze artillerie zware verlie zen. Ten Oosten van Gambela en in de zóne der meren zyn gevechten geleverd, die voor ons gunstig zijn afgeloopen. Het vervreemden van landbouwgronden. Ook gemeenten, waterschappen en Nederlandsche Spoorwegen hebben toestemming. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherg heeft de toestemming, bedoeld in art. 3 van het be sluit, houdende regelen met betrekking tot het vervreemden van landbouwgronden uit gebreid voor alle overdrachten aan en door: a. Gemeenten en waterschappen, voor- zoover deze overdrachten noodzakelijk zgn voor een behoorUjke uitoefening van de publiekrechteiyke functie dezer instellin gen b. de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, voorzoover deze overdrachten noodzakelgk zgn voor en passen in een normale bedrgfs- voering. EEN VERRASSING IN DEN NOORDOOSTPOLDER, Door het droogvallen -van den Noord- Oostpolder is onder de kust van Kuinre het fundament boven gekomen van een ge bouw, dat hier vroeger gestaan heeft en door het water verzwolgen is.. De muren zyn ongeveer eén meter dik. Men neemt aan, .dat het de resten van een klooster zgn. TUINBOUWPRODUCTEN. VOOR BINNEN- EN BUITENLAND. Sla-campagne in vollen gang. In het Westlandsche tuinbouwcentrum nemen de aanvoeren van tuinbouwproduc ten dagelijks toe. Zoowel voor de binnen landsche. als de buitenlandsche markt is er groote vraag naar de voorjaarsgroen- ten. In het Westland is thans de sla- campagne in vollen gang en iederen dag worden duizenden en nog eens duizenden kroppen sla aan dé groente- en fruitvei lingen aangevoerd. De kwaliteit hiervan is over het algemeen zeer goed en er doet zich weinig „rand" voor. Alleen al aan de groente- en fruitveiling te Poeldgk werden Donderdag ruim 80.000 kroppen sla aange voerd, lie dank zij den ruimen export naar Groot-Duitschland bevredigende prijzen noteerden van 7 tot 8.50 per 100 stuks. Aan de Westlandsche veilingen zgn thans diverse primeurs, zooals natuurspi- nazie, perziken, tomaten, nieuwe aardap pelen, engboonen en bospeen. Ook de export der overige voorjaarspro ducten verloopt uitstekend. Deze vloot export van tuinbouwproducten naar Duitschland is zeer verheugend, temeer daar ook de behoefte der binnenlandsche markt steeds geheel gedekt kan worden. HANSWEERT. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent AUGUSTIJN. DOOR FRANK F. BRAUN, 37)' „Dit", zei hy en hij keerde zich weer om. „Maar Je hebt gezegd, dat wij bg elkaar hooren. Dat was een belofte. Ik houd van je, Angelica. Hoeveel ik van je houd, merk ik zelf pas op dit oogenblik. Ik zal het doen." Hg beefde zoo, dat de sigaret uit zgn handen viel. Hij moest zich bukken en de sigaret snel van het vloerkleed oprapen. Toen hg zijn hoofd weer oprichtte,"had zyn gezicht zyn bleekheid verlorenhet was rood van het" bukken. „jy moet het hiet doen, Peter. Ik zal het wel doen." „Nee", zei hy vastbesloten. „Ik wil niet, dat je in gevaar komt. Ik ga naar Otto Horn. Dat valt ook veel minder in het oog, dan. wanneer jy, een vrouw, komt. Ik ver stop daar .het vergif." Angelica dacht snel na. Haar plan onder ging een veranderingj maar die verande ring was niet van belang. Wanneer Brau- bach het vergif er zelf heenbracht, was dat voor het resultaat toch hetzelfde. Alleen, er mocht geen tijd verloren gaan. „Je moet het dadelgk doen, Peter, voor de huiszoeking gebeurt." „En het vergif?" „Neem het en ga erheen. Het is een moeilgke gang, maarZe trok haar schouders op. Ze voelde zich als een heel groote tooneelspeelster, die een hevige aan doening moest spelen. Tegenwoordig wordt dat met zeer spaarzame gebaren gedaan. Ze boog haar hoofd. „Ga maar"', zei ze, „ga nu dadelgk, P.eter, het gaat hier misschien om minuten, die je eerder dan de politie in het huis moet zgn." Hij drukte de sigaret in den koperen aschbak uit. Een vraag kwam op z£jn lip pen, maar hy zag aan Angelica, dat zg niet in staat zou zyn, die te beantwoorden. „Ik ga", zei hy en ging naar de deur. Lang zaam, met stijve passen, als een oude man, die moeite heeft by iedere beweging. Roept ze me nog terug? dacht hy. Een onderdeel va» een seconde wachtte hy nog in de deuropening. Hg zou haar dankbaar geweest zyn waarpchgnlgk had hy zichzelf toch overschat. Maar ze zei niets. Daarop sloot hg de deur achter zich. Angelica haalde verlicht adem. Er lag een waas over haar oogen. Ze nam haar onderlip tusschen haar tanden. Nu doorzet ten, niet terugkrabbelen nog vyf minuten, totdat Peter het huis had verlaten. Ze hoorde niets meer van hem. De loo- per op de gang dempte zyn schreden. Hy deed bovendien zyn best, zoo zacht mogeiyk te loopen. Dora mocht hem niet verrassen. Zachtjes deed hy de deur van de rose kamer van Angelica open. Hg vond den weg. Op tafel lag haar handtaschje. Het was hetzelfde taschje van zwart krokodil lenleer, dat zg ook by gelegenheid van het tragische picnicpartytje by zich had gehad. De gedachte kwam bij hem op, dat het ma teloos lichtzinnig van Angelica geweest was, dit taschje daar op tafel te laten lig gen. Hy dachtze heeft me het zoeken ge- makkelgk willen maken. Hy opende het taschje. In een van de zg vakjes lag, het witte hoekige zakje met het vergif. Hij herkende het zakje weer. Het papiertje, dat ernaast zat, ging hem niets aan hy las het niet. Het was de ver klaring van het scheikundig laboratorium, dat het poeder had onderzocht. Hy knipte het taschje weer dicht. Op zyn teenen verliet hg de kamer. In de garderobe beneden hing zgn lichte jas en zijn hoed. Hg wierp zyn jas over den arm en zette zyn hoed op. Toen hy de huls deur in de hand had, kwam Dora de keu ken uit. „Gaat u weg, mgnheer Braubach?" vroeg ze weinig scherpzinnig. „Ja, zeker", zei hij en sloeg de deur dicht. Een verklaring had hy nu niet kunnen geven. Dora was verbaasd. Die inynheer Brau bach werd steeds gekker. Braubach reed naar het huis van Otto Horn. Het kan gaan om minuten, had An gelica gezegd. Hij had een taxi genomen. Deze vyftien minuten konden beslissend zgn, voor het lot van hem en dat van An gelica. Aan Otto Horn dacht hg in het ge heel niet. „We zijn er, mijnheer", zei de chauffeur. Die vent had toch eerst zoo'n haast gehad, dacht hy, en nu bleef hy maar zitten Braubach schrok op. „Mooi. Hier, houd de rest maar". Hij ging het huis binnen. De hospita deed hem open. „Mynheer Horn is niet thuis", zei ze. Dezen jongen man kende ze van aanzien, hg was een van de vrienden van haar pensiongast „O", zei Peter Braubacl.hij begreep, dat de vrouw nog heelemaal niets van de arrestatie afwist. Dat vond hy des te beter. „Is er al iemand geweest?" informeerde hij. Misschien was de huiszoeking al achter den rug. Maar de hospita stelde hem gerust. „Wie zou dan hier geweest moeten zyn?" „Ik dacht", loog hg, „dat we hier met een paar vrienden hadden afgesproken." Hij deed alsof hg nadacht. „Wilt u me even binnen laten, ja? Ik zou graag een briefje aan mgnheer Horn schrgven." „Zeker, gaat uw gang", zei de vrouw. Ze ging hem voor en opende de deur van Otto's kamer. Peter Braubach liep naar de schryf- tafel, hy vond een blad papier en begon te schrgven. De Hospita bleef in de kamer. Hy zei snel „Och, kijkt u even uit het raam, of myn taxi gewacht heeft. De man moet een oogenblikje wachten, ik heb haast." Hij knikte haar vriendeiyk toe. Daar zg heelemaal niet uit wantrouwen, doch alleen maar heel toevallig in de ka mer gebleven was, liep zg dadelgk de kamer uit en naar het raam van de voorkamer. Peter Braubach sprong op, hg keek in de kamer om zich heen. Nachtkastje, bed, kleerenkast, bureau. Waar moest hij met het poeder heen? Hg moest snel handelen, want ieder oogenblik kon de hospita weer terug zyn. Voor een tweede maal kon hy haar niet wegsturen. Hg nam het zakje met het poeder uit zgn zak. Dé* stappen van de hospita kwamen weer in zyn richting. „Uw taxi is weg", zei ze en bleef in de deur staan. „Jammer", zei hy. Ze vond aan hem niets opvallends hy zat weer net als straks aan het bureau. In de hand hield hg het zakje verstopt. Waar moest hy er nu mee naar toe? Zgn hart klopte, al tgd dat domme hart. Langzaam schoof hy zijn hand naar de spleet, die tus schen het blad van het bureau en de lade daaronder - open was. Het zakje, was plat, het was niet dikker dan een brief. Zonder, dat de argelooze hospita iets van zyn ma nipulaties bemerkte, schoof hy het zakje in de spleet en gaf het een laatste stootje. Het verdween en lag nu in de gesloten bureau lade. Een voortreffelgke inval. Natuurlijk zou de politie deze la openmaken. Hg frommelde het papiertje, waarop hy geschreven had, in elkaar. „Och, het komt er allemaal niet op aan", zei hij. „Mgnheer Horn zou de boodschap toch te laat krygen. Ik zal hem later wel opbellen." Hij stond op, liet het papiertje in zyn jaszak verdwij nen en ging naar de deur. „Neemt u me niet kwalflk, dat ik u lastig gevallen heb." „Kan ik nog een boodschap overbren gen?" „Nee, niets", zei hij. „Vergeet u dit be zoek maar." Dat was onhandig hg zou die woorden reusachtig graag ingeslikt hebben, maar ze. waren hem nu eenmaal zoo uit den mond gevallen. Hg groette en ging. „Wacht die taxi bulten op u, tante?" „Ja, myn jongen, ik moet de stad in." „Waarom rgdt Angelica u niet?" „Ze- had, denk ik, geen zin; in ieder ge val ging zc er niet op in, toen ik er een zinspeling op maakte. Jij zou het- wel ge daan hebben, hè Peter?" „Zeker, tantetje. Maar zegt u eens", hg lachte haar toe, „u zegt, dat u de stad in gaat, en doet, of we -ergens buiten wonen." „Nee, maar ik moet in het andere eind van de stad zijn." .(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9