DE PRODUCTIESLAG 1941. DE BLOKKADE ENJAN BART Uit onze couranten van 50 jaar geleden. Bioscopen Gewestelijke commissie Zeeland van de commissie dr. Posthuma geïnstalleerd. Dezer dagen vond te Den Haag de in stallatie plaats van de gewestelijke com missies voor Noord-Holland, Zuid-Hol land. Z. H. Eilanden en Zeeland, van de commissie Dr. Postuma, voor den „Pro ductleslag-1941", Nederland voedt zich zelf Voor Zeeland waren aanwezig de leden C. de Putter uit Axel, P. Vercouteren uit Nieuw-Namen, W. F. van Gorsel, uit Ril- land-Bath en A. S. Leenhouts, uit Re- tranchement. Dr. Postuma sprak hierbij een rede uit waarin hij begon met eraan te herinneren dat de Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland een commissie heeft ingesteld ter ondersteuning van de maat regelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie, waarvan als leden zijn aangewezen de voorzitters van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, den Katholieken NederL Boeren- en Tuin dersbond, het Nederlandsch Agrarisch Front, het Nederlandsch Landbouw-Comi- té, terwijl spr. was uitgenoodigd om als voorzitter van deze commissie op te tre den. Dr. Posthuma gaf in het vervolg van zijn redfe een Inzicht van de wijze waarop hij z\jn taak ziet. Het doel: „den Produc- tieslag-1941" te winnen en daardoor den toestand „Nederland voedt zichzelf te bereiken, eischt een organisatie. Een le ger moet worden gevormd. Spr. heeft daarvoor dertien gewestelijke organen in gesteld, welke in ovei-eenstemming met de „Commissie Dr. Posthuma" zijn opge bouwd. Ieder der vier landbouworganen, waarvan de voorzitter lid is dezer com missie, wflst voor ieder gewestelijk orgaan een persoon aan en aan ieder gewestelijk orgaan voegt dr. Posthuma een voorzitter toe. Ieder gewestelijk orgaan heeft als eer ste taak het haar toevertrouwde gewest in streken te verdeelen en voor ieder dezer streken een orgaan in te stellen. Ook hier moet waar dit mogelijk is de samenwer king van voorzitters van afdeelingen van de vier hoofdorganen op den voorgrond staan, doch bij meeningsverschillen beslist de voorzitter van het gewest. Ieder streekorgaan heeft als eerste taak in de haar toevertrouwde streek, in de dorpen een vertegenwoordiging in te stellen. Ook hierbij moet weer de samen werking, hiervoor nader omschreven, richtsnoer zijn. Zal er van winnen van den „Produc- tieslag-1941" sprake zijn, dan moet de ge heele organisatie sneller opgebouwd wor den dan men dat in de landbouworganlsa- ties gewoon is, doch spr. deed een ernstig beroep op ieder om ten volle mede te werken. Spr. achtte zich gerechtigd dit beroep op ieder te doen om de volgende reden. Bfl den „Productleslag-1941" gaat het in de eerste plaats om voldoende voedsel voor het Nederlandsche volk in het jaar 1941 en den winter '41'42. Aangezien ook dieren de menschen helpen voeden is bij het hier bedoelde doei van den „Pro ductieslag" ook het verkrijgen van voe der voor de dieren inbegrepen. Ziedaar waar het bij den „Productieslag-1941" in de eerste plaats om gaat, want het Ne derlandsche volk moet' leven en dus zich kunnen voeden, doch di. is niet het eind doel. Na 1941 komen andere jaren en dan moet Nederland zich zelf ook voeden. Doelbewust zullen allen, die daartoe het hunne kunnen bijdragen, moeten streven naar voeding van mensch en dus ook van dier, uit eigen bodem. Slechts dan als dit verkregen of althans zooveel mogelijk be naderd is, kan Nederland zich als een vrij land voelen en door andere landen als zoodanig worden geacht De vraag of Nederland het zoover zal kunnen brengen, vermeende spr. met zijn kennis van zaken bevestigend te mogen beantwoorden. Een ernstige studie zal spoedig een afgerond antwoord kunnen geven. Zooals de gegevens er nu liggen ziet spr. den toestand aldus in sommige tak ken van den landbouw en dan denkt spr. aan de veefokkerij en de zuivelbereiding en in den tuinbouw, misschien in zijn ge heel en anders in vele onderdeelen. ver wacht spr. een o**3rschot boven de behoef te in eig >n land en, dit is natuurlijk noodig, opdat wij hetgeen wij van andere landen ontvangen zullen kunnen betalen. Bij het bevestigen van de leden der ge westelijke commissies, gaf spr. vervol gens nog een uiteenzetting van de taak, die den leden wacht. Tot het voeren van den „Productleslag- 1941" is besloten toen de wintergewassen een deel der akkers dekten. Voor het overige waren deze grootendeels zaal- en pootklaar en het zaaiplan gereed. Voor het verkrijgen van een behoorlijke productie waren er ernstige moeilijltheden. De kunstmestpositie was niet zoo als men haar zou wenschen, de paarden tractie was belemmerd en de motortractie kon zeker beter zijn. Ook het verkrijgen van arbeids krachten levert bezwaren op. Missch;en zijn er hier en daar nog andere moeilijkhe den. De taak der commissieleden is nu om trots deze moeilijkheden den „Productie slag-1941" te winnen. Door bet aanvaar den van bet lidmaatschap aanvaardt ge aldus zei spr. o.m. den plicht om U vcór dit winnen met Uwe geheele persoonlijk heid in te zetten. Het zal niet gemakke lijk zijn die taak te volbrengen, doch des te schooner de overwinning. PENNEKRASSEN UIT PARIJS. Een matroos van Michiel de Ruyter. (Van onzen Partfschen correspondent.) PARIJS, begin April. Op het oogenbllk dat de Fransche re- geering krachtige maatregelen begint te nemen om haar schepen te beschermen en door deze te convoyeeren tracht de En- gelsche blokkade te doorbreken, komt mij een boekje onder de oogen. Een boek over Jan Bart, hetwelk leert, dat er al weer niets nieuws is onder de zon. Twee en een halve eeuw geleden kende men ook al bombardementen en blokkee ring, er werd gebrek geleden, en de Fran sche schepen welke graan haalden uit Rus land en Polen voeren al3 thans in gewa» pend convooi. In Juni 1694 kwam het bij Texel tot een treffen tusschen Jan Bart en den Frieschen admiraal Hidde de Vries, die in den zeeslag ernstig werd gewond. Jan Bart bracht zijn vrachtschepen met graan veilig in de haven van Duinkerken. Jan Bart, of Jan Baert, werd 21 October 1650 te Duinkerken geboren. Zijn opeen volgende nationaliteiten heeft hij met de stad zijner inwoning gemeen. Het bloed der Barts en der Jacobsen vloeide door zijn aderen, het bloed der Duinkerker ka pers, waarvan hij het symbool zou worden. Zjjn opleiding ontving hij van den grooten admiraal van Holland, Michiel de Ruyter, op het vlaggeschip „De Zeven Provinciën''. Nooit kon hij zijn grooten meester ver geven, dat deze Londen niet heeft geno men. In dat verwijt school evenveel spijt als bewondering. Hoeveel schade hebben de Duinkerker kapers niet aan den machtigen Hojland- schen handel toegebracht Toen in 1672 Lodewijk de Veertiende aan de Nederlan den den oorlog verklaarde, die het begin werd van een negenjarigen krijg, vertoefde Jean Bart met zijn vriend Keyser te Vlis singen, de stad waar de Friesche Tjerk Hiddes aan de verwondingen, opgeloopen in den Tweedaagschen Zeeslag in 1666, was overleden. Zij scheepten zich in naar Duinkerken en daar begon hun kapers- bestaan. Jan Bart werd de schrik der Noordzee, de Fransche Groote Pier, zonder genade. Maar ook de man die de Hollandsche vis- schers op de Doggerebank goedgunstig drie dagen uitstel schonk, opdat ze na het betalen van de boete nog wat zouden kun nen visschen om niet met ledige ruimen te Enkhuizen behoeven binnen te loopen. De stoere zeeman, die toen koning Lode wijk hem in 1697 tot „chef d'escadre' benoemde, antwoordde: „Sire, ik dank u wel; daar hebt gij goed aan gedaan". De zorg van de admiraliteit van Zeeland en Holland, de wanhoop van de Amster- damsche groothandelaren, de ergernis van Engeland. Dat was Jan Bart, die de Ne derlanders belaagde, de Engelschen be vocht, de Schiedam en andere schepen en terde, met Van der Putten slaags raakte en in Engelsche krijgsgevangenschap kwam en daar een plan voor een landing beraamde, ontvluchtte, en opnieuw sche pen stal, onder meer de Arendt en de Haarlem. Wonderlijk mengsel, deze zeeroover, van eenvoud en hoogmoed. Hfl werd door den koning tot admiraal bevorderd, tot ridder in de orde van den heiligen Lodewijk ge slagen en zelfs in den adelstand verheven. Maar hij teekende nimmer Jean de Bart,' hij bleef Jan Bart, doch Jan Bart, che- vallier. In het genoemde boekje vertelt De Mar-, quand, dat Jan Bart zijn zwaarsten slag leverde tegen de „Prins van Friesland" en dat hij na den strijd den „sieur Hyde de Vries" geluk 'kwam wenschen met diens heldhaftigen tegenstand. Maa.r de Friesche admiraal, zwaar gewond, liet den Franschen kaper verzoeken met zijn com plimenten even te willen wachten, hem, De Vries, juist een arm werd ge amputeerd, hetgeen niet bevorderlijk was voor een behoorlijk onderhoud tusschen mannen. Hij schijnt mijn moed niet van noode te hebben, moet Jan Bart hebben gemompeld. Admiraal Hidde de Vries stierf enkele dagen later te Duinkerken, ge troost, zeiöe hij, tenminste door helden te zijn overwonnen. De Hollanders en En gelschen die hem in den steek hadden gelaten werden veroordeeld tot gevange nisstraf, aldus dan het boekje van Mar- quand. Toen Jan Eart in 1697, na den dood van Jan Sobieski, den tot koning van Polen gekozen prins van Conti naar Helsingör bracht, ontkwam zijn schip ternauwernood aan een Engelsche ovennacht. De prins zag zich al gevangen genomen en kwam den kapitein na de gelukte vlucht bedan ken, doch Bart antwoordde: van een ge vangenneming zou zeker geen sprake zijn geweest; mijn zoon stond met een lont in de kruitkamer om op mjjn wenk het schip in de lucht te laten vliegen. Na den vrede van Rijswijk leefde Jean Bart nog eenige jaren met roem overladen in 'zjjn vaderstad. Hij stierf op 27 April 1702; het stoffelijk overschot werd bij gezet in de kerk van Lint EloL In de over levering bleef hij de Duinkerker kaper, die de Engelsche blokkade wist te breken. Of en in hoeverre het boekje van Henry de Marquand van de historische waarheid afwijkt, kan ik van hieruit niet beoordee- len. Over Jean Bart zijn buiten de biogra fieën van Adrien Richer en Henri Malo, waarvan de laatstgenoemde verreweg de beste is, geen levensbeschrijvingen ver schenen. In elk geval leert het boekske over een Duinkerker kaper, die het tot Fransch admiraal bracht, den matroos van Michiel de Ruyter, dat de blokkade geen uitvinding van vandaag is, evenmin als het besluit om die blokkeering te door breken een bijzonderheid. Maar zooals de bommen op 21 September 1694 richtten de Hollanders hun machines Infernales, uitvinding van den Nederlandschen in genieur op Duinkerken in de herinne ring voortleefden van de Franschen, werd Jan Bart voor de Hollanders de personi ficatie van de Duinkerker kapers, de bre ker van de Engelsche blokkade. T. O. Henry le Mar quand. Jean Bart. Gal- limard Paris. Oe Bureaux van de Provinciale Zeeuwsche Courant zjjo gevestigd te VMSS NOEN Redactie en Adm.: Walstraat 58—60 Teidfoon 10 (2 lijnen) MIDDELBURG Londenscbe Raai 29 Redactie Tel. 269 Administratie Iel. 139 GOES Redactie en Adm.Turfkad' 15 Telefoon 2863 OOSTBURG Redactie en Adm.Breti 45 Telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45. Telefoon 85 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Samenzwering tegen de regeering van Irak. Uit Beiroet meldt het D.N.B. De Irak- sche politie heeft een samenzwering ont dekt tegén de nieuwe regeering-KailanL Er zouden talrijke arrestaties verricht zijn, voornamelijk van personen, die in dienst van de Engelschen stonden en die contact onderhielden met den gevluchten regent en zijn aanhangers. De regeering is van plan een speciaal gerechtshof in te stellen, dat a.Ue vergrijpen tegen de veiligheid van den staat zal behandelen. De olleleidlng uit het Mosoelgebled. Er bestaat te Beiroet groote ongerust heid over het lot van de petroleumleiding uit het Mosoelgebled. Volgens berichten uit Mosoel baart de opvallende bedrijvigheid van Britsche agenten in het petroleumge- bied aldaar groot opzien. Ofschoon de re geering van Irak de politiemaatregelen ter bescherming van de petroleumbronnen op grond van alarmeerende berichten over het optreden van Britsche agenten den laatsten tijd aanzienlijk heeft versterkt, neemt de ongerustheid, dat door de En gelschen reeds een wijdvertakte sabotage- organisatie is voorbereid, toe. Talrijke ar restaties zijn reeds verricht, waardoor een omvangrijk belastend materiaal in handen zou zijn gevallen van de Iraksche politie. In Fransche kringen te Beiroet vreest men, dat door de Engelschen de petróleumleiding zou kunnen worden vernield. De stakingen in Amerika. Uit New York meldt het DN.RHet Amerikaansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat tengevolge van de stakingen de staalproductie reeds met een half millioen ton is verminderd. Indien de stakingen tot 5 Mei voortduren, zal de productie met 2>A millioen ton verminderd zijn. Volgens een bericht uit Lorain (Ohio) is de National Tube Co. als gevolg van schaarschte aan steenkool, welke door de stakingen ontstaan is. genoodzaakt, een van de vflf hoogovens te dooven. De staal productie wordt daardoor, naar de „Asso ciated Press" meldt, dagelijks met dui zend ton verminderd. Naar uit Detroit wordt gemeld, heeft de United Automobile Workers, die bij de Cio aangesloten is, medegedeeld dat in 41 van de 61 fabrieken van General Motors door de meerderheid der arbeiders tot sta king besloten is. In de overige twintig fa brieken werd tot middernacht gestemd. Deze fabrieken hebben 160.000 arbeiders in dienst Te Baltimore is een deel der arbeiders van de Glenn Martin Aircraft Company in staking gegaan. De Japansche actie In China. Volgens mededeeling van militaire krin gen te Tsjcengking ztjn de Japansche strijdkrachten, die langs den spoorweg TsjekiangKiangsi oprukken, in de buurt van Kinhoea, de hoofdstad van Tsjekian, ten Zuiden van Tsjoeki, in aanraking geko men met de Chineesche hoofdmacht. Er worden hevige gevechten geleverd. EEN DOODELLJK ONGEVAL OP OVERWEG. Toen vanochtend tegen acht uur de 58- ja.rige gehuwde hellingknecht T. Medema uit Groningen met zijn fiets aan de hand den overweg Kooiweg op de spoorlijn naar Winschoten i passeerde om naar zijn werk» te gaan, werd hij door een juist uit de rich ting Nieuwe Schans naderenden trein ge grepen en ongeveer dertig meter meege sleurd. Vreeselijk verminkt werd hjj opge nomen, zoodat een aanwezige politiedokter slechts den dood kon constateeren. Waar schijnlijk heeft de man, dié hardhoorend is, mede door den feilen Oostenwind, den trein niet opgemerkt. Een ploegbaas van de Ne derlandsche spoorwegen heeft op een veer tig meter afstand hem nog toegeschreeuwd. AGENDA MIDDELBURG. Electro-bioscoop.' Van Vrijdag 25 tot en met Woensdag 30 April: „Flakerlied". VLISSINGEN. „AJhambra"-theater. Van Vrijdag 25 tot en met Dinsdag 29 April„De een zame weg" en „Geheimen van het oer woud". GOES. Grand-Theater". Vrijdag 25, Zaterdag 26, Zondag 27 en Dinsdag 29 April „Beate Kaiserling". 17e week 1891. De beide raderbooten der Middelburgsche MjJ. van Stoomvaart, die zoovele Jaren op uitstekende wijze de communicatie te wa ter tusschen Middelburg en Rotterdam on derhielden, worden door de maatschappij van de hand gedaan en vervangen door twee schroefbooten „Middelburg I" en Middelburg n", waarvan 'eerstgenoemde reeds ln dienst is en de laatste deze week ln de vaart komt. Viertal bij de Ned. Herv. gemeente te VUsslngen da. A, S. Talma A.W.Lz. te Heinenoord, ds. D. J. C. Heldring te Hoen' derloo, ds. M. Beversluis te Oldemarkt en ds. J. W. Gunning te Eerbeek. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. Kerk te Middelburg door ds. J. D. van de Velden te Maasland. De begrooting voor 1891 van den polder Walcheren bedraagt 250.734.38 met 7349.29y2 voor onvoorziene uitgaven. Als dijkgeschot zal geheven worden 13 50 per H. schotbaar land en 5.80 H. vrij fond- Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg is de heer D. Stigter te Goes als kanton- rechter-plaatsvervanger bij het kantonge recht aldaar beëedigd en mr. P. J. Am- shoff als advocaat en procureur bij het kantongerecht te Goes. Van 18 tot 24 April vervoerden de mail booten 1262 passagiers, nL 599 uit Queen- boro en 663 uit Vlissingen. Op 25 April werd ten raadhuize te Vlis- steryn aanbesteed het maken van een aarden baan tegen den Westbeer aldaar, ter gedeeltelijke voortzetting van den Noordzeeboulevard. Ingeschreven was door de heeren H. de Wagemaker Huibregtse voor 1846, P. van Beers 1890, C. Maters 1905, allen te Vlissingen. Het werk is aan den laags ten inschrijver gegund. RAAD VAN TERNEUZEN. BELANGRIJK VOORSCHOT VER LEEND VOOR VERBETERING VAN WONINGEN. NIEUWE WET HOUDER BENOEMD. VOORSTEL TOT BOUW VAN EEN SCHOOL VERWORPEN. Dezer dagen kwam de raad dezer meentè ln vergadering bijeen. Met eenige waardeerende woorden herdacht de Voor zitter den overleden wethouder L. J. Geel hoed t. Na onderzoek van den geloofsbrief, werd het nieuw benoemd lid van den raad, de heer A, Jansen, tot de vergadering toege laten. Tot wethouder ln de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Geelhoedt, werd benoemd de "heer C. A. Verlinde. Tot onderwijzer aan de Openbare La gere School C alhier werd benoemd de heer A. W. Kaan te %Temeuzen, met in gang van 1 Mei a.s. Aan de Woningbouwvereeniging „Werk- mansbelang" alhier werd een voorschot van 19042,— verleend voor de verbete ring van de 42 woningen. Besloten werd tot vaststelling van een verordening ingevolge de Winkelsluitings wet, waarbij bepaald wordt, dat de slagers winkels op Dinsdagmiddag na 1 uur ge sloten moeten zijn. De verzoeken van de verschillende schoolbesturen tot het verleenen van me dewerking voor - het beschikbaar stellen van gelden benoodigd- voor de aanschaffing van hulp- en leermiddelen voor het vak lichamelijke oefening, passeerden vlot on der den hamer van den voorzitter. Anders was dit met het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. On derwijs voor den herbouw van een school in den Noordpolder aan de Leeuwenlaan. Verschillende leden meenden over deze aangelegenheid onvoldoende te zijn inge licht, Alhoewel R en W. mededeelden, dat de bestaande school door den Inspecteur was afgekeurd, en dat er niets andera op zat dan een nieuwe school te bouwen werd het voorstel van B. en W. tot het ver leenen van de medewerking tot het stich ten van een nieuw gebouw waarin dan tevens moest worden ondergebracht een lokaal voor het geven van lichamelijke oefeningen door den raad met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Besloten werd de gemeente-eigendommen tegen molest te verzekeren. Goedkeuring wei'd verleend aan het Voorstel van B. en W. om een stuk bouw land ln den Noordpolder te pachten, ten einde dit weer te verpachten aan werk- loozen. Hiermede zullen vooral de minder gesitueerden gebaat zijn. Bij de rondvraag informeerde de heer DE COCK of B. en W. niet bereid waren een poging in het werk te stellen om den middagtrein op de lijn TerneuzenMeche- len weer te doen inschakelen. De heer GQLSEN drong er op aan, dat de oude school te Sluiskil een bepaalde bestemming zou krijgen, daar dit anders een ruïne zou worden. De heer DE VOS informeerde of R en W. al iets hadden vernomen om trent een eventueele verhooging van den steunnorm. Hem was toegezegd, dat hier over zou worden gecorrespondeerd. De heer FILIUS sloot zich hierbij aan en ver zocht gezien de droevige toestanden die er zijn desnoods persoonlijk in Den Haag te informeeren. RELLETJES TE BOMBAY. Volgens een Reuterbericht heeft de po litie te Bombay gisteren op drie plaatsen in de stad het vuur geopend op betoo- gers. Sedert Zondag, toen de onrust be gon, zijn vier personen om het leven ge komen en 90 gewond. Brltsohe troepen hebben strategische punten in de stad bezet. Gedurende zekere uren mag men zich niet op straat bevinden. ALHAMBRA-BIOSCOOP TE VLISSINGEN. De eenzame weg. Er wordt in deze film een huwelijkspro bleem aan de orde gesteld, dat op het eerste gezicht onwaarschijnlijk aandoet, maar dat juist door de voortreffelijke wijze, waarop het is geanalyseerd op het doek komt als een stuk brandend, waar achtig leven. Daarmede is de film terstond op haar waarde getoetst en als geslaagd gewaardeerd, wijl het hier niet gaat om zoetelijk sentimenteele verhoudingen, waarmede de filmindustrie ons zoo vaak te dikwijls, lastig valt, maar ora een con flict van karakters. De vrouw, die gehuwd is met een man, met wien zij tengevolge van zijn uitzon derlijk gerichte intellectueele belangstel ling geen innerlijk contact heeft. Dit hu welijk heeft, ook al wordt het met een kind gezegend, van den aanvang af een latent conflict. De man, bezeten door zijn uitvin dingsdrift leeft deze uit in reizen over de geheele wereld. Hij laat niets van zich hooren, maar op grond van betrouwbare informaties moet aangenomen worden, dat hij den dood heeft gevonden. Een jonge vrouw blijft achter met haar kind, aan wie zij haar zorgen geeft, al heeft zij voor zich zelf met het leven afgerekend. Totdat een kunstenaar haar leven, nieuwen zin geeft en aan zijn zijde, gaat zij als zjjn wettige vrouw een nieuwe toekomst tegen. Dan keert de doodgewaande terug en het latente conflict barst los, om het kind. Juist daarin ligt de waarde van dit film werk, dat het zich niet met oppervlakkige en sentimenteele overwegingen inlaat, maar dat het doordringt tot de kern van het probleem. Valt de nadruk op het kind of op de eenzamen, wier wegen elkander kruisten? Men kan er veel van maken. Het doet er niet toe. Voldoende te zeggen, dat Lil Dago /er, Peter Petersen en Al- brecht Schönhals dit conflict diep peilend op grandioze wjjze in hun spel hebben neergelegd. De Berlijnsche Philharmonle heeft de film muzikaal geïllustreerd en dat op een wjjze, die de waarde van het geheel ver hoogt. In het voorprogramma naast het gebrui kelijke journaal een interessante film over het oerwoud van Indo China en de vergane handelsstad Angkor. ELECTRO-BIOSCOOP TE MIDDELBURG Fiakerlied. Weenen omstreeks 1900. Onafscheidelijk van' het stadsbeeld zjjn de vele aapjes- koetsiers. Mooie lichte rijtuigen worden voortgetrokken door fiere tweespannen .met keurige koetsiers. In „Flakerlied", de tragische geschiedenis van zoo'n koetsier, wordt diens figuur uitgebeeld door Paul Hörbiger. Deze acteur, die meestal komi sche en vrooljjke rollen speelt, is een goede vertolker van den koetsier Ferdinand Strödl. die verliefd wordt op een jonge kermis artiste. Zjj is weggeloopen van haar troep en heeft geen onderdak. Daar om Staat hjj haar voor een nacht zjjn slaapkamer af, wat ontdekt wordt door zjjn meesteres se, die hem onmiddellijk ont slaat. Een jolig heer, de rjjke meneer Jo- lander. verschaft hem geld, zooc'at hij zijn geliefde paardjes, waarvan hjj moest scheiden, van zijn vroegere meesteresse kan koopen. Met zijn keurig snan gaat hjj met de kermlsartiste rijden. Hjj houdt ont zettend veel van het meisje. Helaas ont moet ook de heer Jolande het door Ferdi nand beminde meisje. Ook deze is dadelijk wèg van haar en stuurt haar dure ge schenken. Bjj de wedstrijden tusschen aapjeskoetsiers zjjn MUii en Jodander sa men aanwezig Als Ferdinand dat ontdekt, wordt hjj woedend op den heer Jolander en door een ongelukkig toeval is hij de oor zaak van den dood van Jolander. Ferdi nand krijgt kerkerstraf. Eenmaal uit de gevangenis ontslagen gaat het snel berg afwaarts met hem en op een avond vindt men hem dood op den bok van zjjn „fla- ker". De film heeft een tragischen onder grond. maar is verder wat oppervlakkig. Het filmwerk is goed verzorgd en Paul Hörbiger met Gusti Auber hebben er hun beste krachten aan gegeven, zoodat het geheel toch aardig geworden is. GRAND THEATER TE GOES. Beate Kaiserling. Een omkeering van feiten en de daar mede onafscheidelijk verbonden geruchten heeft den naam van mevrouw Pea te Kai serling (Lil Dagover) in opspraak ge bracht. Zjj zou n.L vriendschappelijke re- latle's hebben onderhouden met Hübner (Wilhelm König), de geliefde van haar vriendin Ursula v. Pöthkamp (Sabine Pe ters). Een twistgesprek usschen Beate's man en Hübner is de reden van deze veronderstelling. Opgegrond overigens, daar de niet serieuze Kaiserling bjj hem thuis Ursula het hof maakte, daar bjj door Hübner oetrapt werd, waarna de woorden wisseling volgde. Deze juiste toedracht wordt, ter wille van Ursula, geheim ge houden. Als Beate na een lange reis terugkeert haar man is intusschen overleden blijkt de society haar houding nog niet gewijzigd te hebben en Beate wordt zelfs in de „club" geweigerd. Het toeval zendt haar een bondgenoot in den persoon van dr. Normann (Albrecht Schönhals). die feestelijk door de club onthaald wordt en daarbjj tot aller verbazing en ontzet ting vergezeld is door Beate. Op dezen feestavond zal tevens de verloving bekend gemaakt worden van Ursula met iemand, waarvan ze niet houdt. Haar vader ia een rijke fabrikant en deze verloving zoij zeer in het voordeel van zjjn zaken spre kenDit en haar liefde voor Hübner, die nl^ts meer van haar weten wil, en de pijnlijke situatie, die Beate door haar ver schijnen op dezen avond geschapen heeft, vormen tenslotte de aanleidingen tot de ontknooping van deze geschiedenis. Té oordeelen naar het gegeven doet zij aa.n een drama denken, maar in werke lijkheid is het een amusante en vlotte filmgeschiedenis. KATTENDIJKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent: P. VAN KLEUNEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6