De Goessche Midza bestaat MIDZAagg- een extra uerrassing fl. 471.00 De Duitschers bezetten Thermopylae. STADSNIEUWS Middelburg. Besluiten, benoemingen enz. STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Laatste Berichten Oe fijnst leieren damestas.'chen Witkam's Geschenkenhuis 1 Mei 2 jaar en de belangstelling groeit met den dag. Dit zal niet onopgemerkt voorbijgaan, want met de premie-uitkeering van deze week ontvangen alle premie-winnaars Daaromal Uw Midza-bonnen in de Midza-bus. Inzenden tot en met Maandag 28 April, 's nam. 4 uur. Deze week aan premies. Verlaat -geen Midza-zaak zonder Midza-bons. U HEBT ER RECHT OP. Turksche critiek op de Britten. EEN AANRIJDING. Gisteravond heeft op den hoek van den Blauwedijk en de Stationsstraat een aan rijding plaats gehad tusschen een politie motor en een wielrijder. De nieuwe fiets van laatstgenoemde werd totaal vernield. De berijder kwam er met een lichte schaafwond af. Hg was in overtreding omdat hy aan rechts geen voorrang verleende, maar bo vendien dient men er aan te denken dat, zoowel de Nederlandsche als de Duitsche politie, die zich per auto of motorrijwiel verplaatsen, steeds voorrang hebben, ook al komen zg van linkl. De politieman had in dit geval alles gedaan om een aanrtj- ding te voorkomen. VEREENIGING VOOR HANDELS ONDERWIJS. Het bestuur der Vereen!ging voor Han delsonderwijs te Mlddelbürg benoemde, on der nadere goedkeuring van den secreta ris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming, tot gecommitteerden by de In 1941 af te nemen eindexamens der Middelbare Handelsdagschool met 4-jarigen cursus Ir. H. C. Ghijsen, J. A. van Doorninck, W. Berdenis van Berlekom, mej. dr. H.c C. M. Ghijsen, mevr. G. M. Kooiman—van Mid dendorp, dr. A. Meerkamp van Embden, R. Meurslnge Reflnders, F. P. C. Mfls, dr. B. D. H. Teilegen, mr. G. W. A. de Veer, mr. M. W. G. van der Veur en A. van Westreenen. Het bestuur benoemde tot gecommitteer den by de in 1941 af te nemen eindexamens der Middelbare Handelsavondschool met 5- jarigen cursus F. B. den Boer, ir. A. A. Brevet, G. W. Graafhuis, mr. L. J. A. van der Harst, J. A. Kögeler, G. H. Luyèndyk, mr. A. J. G. C. C. Mes, C. A. Minderhout, mr J. A. Dumon Tak en J. van Tuinen. APOTHEKEN. Van Zaterdagavond 9 urn- zal des nachts en ook Zondag geopend zyn de apotheek Van Pienbroek, Langeviele. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1825 April zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: Th. H. M. Versteegen, echtgen. en 2 kinderen, monteur, Lange viele 16, van Eindhoven; J. M. wykhulsen, werkman, Wagenplein 17, van Vlissingen; F. C. Spliethoff, le'ldster-kinderverz., Veer- sche Singel 148, van Rotterdam; M. Outermans, geb. Maas, zonder. Korte Geere 60, van Goes; G. P. B. Wilms, kap per, Lange Noordstraat 30, van Wester voort; A. Rynders, echtgen. en 1 kind, dekknecht, Seisweg; 252, van Vlissingen; M. Schot, scheepstimmerman, Veersche Singel 184, van Vlissingen; C. van der Mark, echtgen. en 2 kinderen, opperwacht meester der marechaussee, Veersche Singel 27, van Oirschot; L. W, Petiet, winkeljuf frouw, Bogardstraat, van Gouda; J. Hin- driks, marinier, Oude Vlissingsche weg 51, van Rotterdam; M. M. Siedenburg, geb. Ligtermoet, zonder, Veersche Singel 260, van Amsterdam; W. van Wessel, Candi da at-notaris, Dam Z.Z. 40, van Ede; M. van den Buuse en echtgen., meteropnemer P.Z.E.M., Noordpoortstraat 6, van Vlis singen; P. J. Geldof, timmerman. Oude Veersche weg 15, van Koudekerke; A. Schinkel, serg. schryver K.M., Segeers- singel 130, van Den Haag; mej. J. Koppe- jan, zonder, Rouaansche Kaai 35, van Vlissingen. Vertrokken: W. F. Roorda, wacht meester der marechaussee, van Korte Noordstraat 41 naar 's-Heerenhoek, Bri gade der Marechaussee; D. W. Start, zon der, van Seisweg 140 naar Best; mej. E. G. van Kalmthout, zonder, van Korte Burg 9 naar Goes, Magdalenastraat lOd; mej. C. G. van Kalmthout, zonder, van Korte Burg 9 naar Goes, Magdalenastraat lOd; mej. C. Jongepier, zonder, van Veer sche weg 215 naar St. Laurens, Brigdam- me B 109; P. J. van Maldegem, dienstbode, van Lange Noordstraat 37 naar 's-Heer Arendskerke; L. Boerma, echtgen. en 1 kind, zonder a.b. m.s. An tares", naar Groningen, Otto Eerelmanstraat 14; F. J. ten Thy, horlogemaker, van Kromme Weele 13, naar Waalwijk, mr. Van Cooth- straat 21; D. Schoe, chauffeur, van St Jansgang 4 naar Serooskerke (W.), Noord- weg A 196; P. J. Tisserand. echtgen. en 1 kind, fabrieksarbeider, v^n Lange Geere 34 naar O.- en W. Souburg, Nieuwe Vlis singsche weg 75; J., Stevense en echtgen., waterbouwkundig opzichter, van Koepoort- straat 19 naar Ede (Gld.), Otterloosche weg 91; J. Dagévos, echtgen. en 2 kin deren, inspecteur Levensverzekering Mij., van Nadorstweg 33 naar Goes, Verl. Van Couwervestraat 55; J. Fr. Briars, smid, van Breestraat 73 naar O. en W. Souburg, Voorstraat 3; A. Coppejans, drukker, van Domburgsch Schuitvlot 19 naar Koudeker ke, 't Zand D 128; F. van Aartsen, huis houdster, van Veersche Singel -68 naar Koudekerke, Nieuwe Vlissingsche weg E 325; W. H. Driessen, monteur, van Lelie straat 43 naar Den Haag, Jan van der Hegdenstraat 59; J. G. Brandsma, kapper, Lange Noordstraat 30, naar Katwyk, Bur- gersdijkstraat 16; J. Leynse, tuiniers- knecht, van Zusterstraat 20 naar Kou dekerke, Per Duinsweg C 58; A. de Mun ter, kweeker, van Breestraat 23 naar Kal- denklrchen (Dtl.), Rittergut Altenhof; Th. H. Zondag, ryksklerk kantongerecht, van Veersche Singel 84 naar Rgswijk (Z.H.), sMauritslaan 47. Aan de Universiteit te Amsterdam is be. vorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld„Het begrip „re gressie", een studie over de verhouding van het neuéslgmvlieten tot het endocrine- systeem en het centrale zenuwstelsel", de heer J. Kloek, geb. te Oudelande. WERKTIJDEN BIJ DE SCHELDE. De thans geldende werktydregeling bij de N.V. maatschappy De Schelde, nl. Maandag tot en met Vrydag van 7%—12 en 13% 17% uur en Zaterdag van 7%13 uur, biyft voorloopig gehandhaafd. APOTHEEK GEOPEND. Van heden tot en met volgende week, zal des avonds, 's'nachts en den geheelen Zondag de apotheek geopend zijn van de fa. Engering, Nieuwstraat. KINDEREN TE WATER. Twee jeugdige kinderen, die met een karretje aan het spelen waren, geraakten aan de Jacob Valcltestraat in de Oostvest. Het eene knaapje kwam daarbg onder het karretje terecht en het zou er slecht voor hem uitgezien hebben als de heer J. van den Dorpel zich niet dadelijk te water be geven had, waarbg hy het genoegen smaakte het kind snel uit deze levensge vaarlijke positie te kunnen verlossen. Dr. van den Berg behandelde daarna het knaapje en het laat zich aanzien dat ook voor hem dit hacheiyke geval met een nat pak, 'en mogelijk een verkoudheid, af zal loopen. DE GEEST VAN DE OLMENHOEVE. Opvoering van „De Schouwspelers". Door de Goesche Tooneelvereeniging „De Schouwspelers" werd gisteravond in het Schuttershof het spel van het land „De Geest van de Olmenhoeve" opgevoerd. Hoewel de titel van dit spel mogelijk aan een geheimzinnige en sensationeels ge schiedenis doet denken, is hy dit tooh al lerminst. Alles gebeurt open en duideiyk en de grootste sensatie is, dat de eene broer de andere met een pook wil slaan, en dat een jongeman in een onbewaakt oogenblik de vrouw van zyn broer kust. Het gegeven is dan ook zeer eenvoudig. Wout Beukers, de boer van de hofstede, is na het overiyden van zyn eerste vrouw hertrouwd met een meisje uit de stad. Dit meisje is met de beste bedoelingen naar de Olmenhoeve gekomen, want ze houdt van het land en wil haar man gaarne een steun zijn. Al haar goede bedoelingen worden echter tevoren veroordeeld door de twee vrouwen die in wezen op de Olmen hoeve de lakens uitdeelen. Dat zyn de moe der en zuster van Wout. Twee conserva? tieve boerinnen, die zweren by het „goede" oude, en die niets moeten hebben van de „stadsmadam". En de derde is de over leden vrouw, wier levensgroot portret in de voorkamer moet biyven hangen. Deze was het ideaal van een jonge boerin en altyd weer wordt zij de tweede echtgenoote van Wout als voorbeeld voorgehouden. Dit is de geest die op de Olmenhoeve heerscht en die Willy, de tweede vrouw van Wout, tot een obsessie wordt. Ais dan de jongere broer Jan van Wout, een leeraar, komt logeeren op de hoeve, zoekt Willy onwille keurig steun by hem. En Jan, die het meisje goed begry'pt en zeer veel van haar houdt, wil haar gaarne uit deze sfeer ver lossen. Zoo zijn er dus wel vele conflicten, maar alle rfjn zy in wezen van geestelijken aard en zij leiden tot het hoogtepunt, dat Wout moet kiezen tusschen zyn vrouw en zyn moeder en zuster. Een leuk type van een marskramer .Mottige Klaas" verge makkelijkt deze keuze, als Wout van hem te weten komt, dat zijn overleden vrouw wel op een wat al te hoog voetstuk ge plaatst is geworden. Zooals opgemerkt, zijn het de geesteiyke conflicten, die dit spel beheersehen, en zoo wordt er zeer veel- van vertolkers en ver tolksters geëlscht, om die conflicten goed uit te doen komen, zoo, dat deze toch de sensatie vormen. De toeschouwer moet ze willen aanvaarden, de ontwikkeling be- grypeiyk vinden, en toch min of meer in het onzekere blijven over de ontknooping. De Schouwspelers zijn er uitstekend in ge slaagd ^an deze eischen te voldoen, het geen een zeer byzondere prestatie moet genoemd worden, omdat in dit zware stuk BEPERKING EN STOPZETTING VAN AUTOBUSDIENSTEN. In verband met de benzineschaarschte heeft men zich genoodzaakt gezien ook drastische maatregelen ten aanzien van de autobusdiensten te nemen. Met ingang van Maandag a.s. zullen ver schillende busdiensten aanzieniyk moeten worden ingekrompen of geheel worden stopgezet Practisch komt de nieuwe regeling hierop neer dat alle.marktdiensten komen te ver vallen, zoo o.m. de diensten Rilland-Bath Bergen op Zoom en RillandGoes. Ook de busdienst GoesKatscho veer wordt stop gezet Voorts worden de andere diensten voor zoover deze niet met bussen met gasgene rators worden uitgevoerd, sterk beperkt. Op Noord-Beveland en Tholen zullen de bussen één rit per dag maken, terwyi o.m. de trajecten VlissingenKoudekerke en Goes-Wolphaartdyksche veer tweemaal per dag gereden zullen worden. Hoewel de overige diensten van de Stoomtram My. Walcheren ook beperkingen zullen onder gaan, verkeert men in de gelukkige om standigheid, dat één dienst met een bus met gasgenerator kan worden onderhou den. Ook de busdiensten MiddelburgGoes en HansweertGoes kunnen ongewyzigd biyven, daar deze eveneens van gastractie gebruik maken. De dienst VeereMiddel burg zal drie dagen in de week worden uitgevoerd. Inkooptasêchen, portefeuilles, portemonnaies, reisnécessaires, nog te kust en te keur in: Lange Kerkstraat 20 Goes. verscheidene zeer jonge krachten optreden. Het spel was zelfs zoo goed, dat Wfi geen zwakke plaatsen mogen noemen, en als de een een weinig meer op den voorgrond trad dan de ander, dan was dit meer een gevolg van het type der uit te beelden figuur. Maar elk had daarnaast zyn eigen eischen. We denken byv. aan de zeer gave figuur van den stoeren Wout, aan de pittige, heerschzuchtige moeder Beukers, aan de jolige marskramer, aan het aanvallige jonge vrouwtje, na moeder Beukers de tweede centrale figuur, aan den vlotten Jan, aan zijn gehaaide zuster Hanna, en dan mogen we pok de aardige dienstbode Anke niet vergeten, die wel een onderge schikte betrekking had, maar toch lang geen minder belangryke rol speelde, en dat op zeer aantrekkeiyke wijze deed. Evenzoo waren alle rollen van het tweede plan in uitstekende handen, als die vandr. Mer- kelbach en zyn dochter Erna, en zelfs van de daglooners Steven en Botsma en den derden zoon Hein moet gezegd worden, dat zij kleur en leven gaven aan de kleine scènes waarin ze optraden. Voor ons is dit stuk het moeiiykste, dat De Schouwspelers tot heden gaven, maar tevens één der best geslaagden. Ook de grime, aankleeding en regie waren uitste kend. Om al dit goede willen we een heel kleine hapering, die velen trouwens nauwe- ïyks opgevallen zei zyn, gaarne over het hoofd zien. Het geheel was uitstekend, en dat de bjjna geheel gevulde zaal daar even eens zoo over dacht, bleek wel uit het spontane en aanhoudende applaus. De Schouwspelers bewezen met. dit stuk, dat zy hun goeden naam niet alleen ge stand kunnen doen, maar nog veel goeds voor de toekomst beloven. Dit moge men, als Goesenaar, op hoogen prijs stellen, en verdient aller steun D© Duitsche troepen hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 24 April door een gröoten aanval den pas van de Thermopylae in bezit genomen. De Duitsche troepen zfln verder opgerukt. Taïrjjke stukben gesehut en oorlogs tuig vielen in Duitsche handen. In den loop van de laatste 24 uur is Londen zoo goed als geheel zonder berich ten geweest, naar Aftonbladet in een eigen correspondentie uit de Engelsche hoofdstad meldt. Aileen het Duitsche bericht over den val van Thermopylae is door de Brit- sche pers gepubliceerd. De militaire mede werker van de Daily Herald verklaart, dat de Britsche troepen thans den gehee len last van don komenden aanval moeten torsen. Het is evenwel zeer twgfelachtig, of zy het nieuwe front lang zullen kunnen houden. GRIEK SCHE STRIJDKRACHTEN BESCHOTEN VLUCHTENDE ENGELSCHEN. Het blad Madrid behelst volgens het A.N.P. groot opgemaakt een bericht uit Saloniki, dat Grieksche strijdkrachten vluchtende Engelsche troepen beschoten hebben. Kustbatteryen van het eiland Keos zouden Britsche troepentransporten be schoten hebben, welke uit de Grieksche wa teren trachtten te ontkomen. Een schip werd zwaar getroffen. Een Britsche tor pedojager probeerde het vuur te beant woorden, maar gaf deze poging weldra op. Verder wordt gemeld, dat ook de bewoners van een stad in Thessalle Britsche soldaten, die Grieksch nationaal bezit hadden ver-' nield, hebben doodgeschoten. Voordat de haven Volos door de Dutschers bezet werd, ontstonden er eveneens botsingen tusschen Grieken en Britten, toen de laatsten op Grieksche schepen naar Egypte wilden vluchten. De totale Ineenstorting an Griekenland is nog slechts een kwestie van korten tyd, Dit is, naar het A.N.P. uit Ankara meldt, de byna eenstemmige meening van de Turksche bladen na de capitulatie der beide Grieksche legers. Scherpe critiek De waarde-bons van Winterhulp Nederland. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt ter aanvuli Winterhulp Nederland maakt ter aanvul ling van de publicatie van 4 April jl. nader bekend, dat de termyn waarbinnen de waardebonnen series a, b, c en d bg winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzyde vermelde tekst" biyft verlengd tot uiteriyk 31 Mei 1941. Wat echter de series e en (5e en 6e millioeh) betreft, wordt deze termyn opnieuw verlengd tot uiteriyk 30 Juni 1941. De overige inhoud van de bovengenpem- de publicatie biyft van kracht behoudens dat de beide laatste series (e en f) tot 15 Augustus in plaats van tot 31 Juli 1941 door winkeliers en handelaren kun nen worden verzilverd bij alle banken en spaarbanken. Sociale wetten van toepassing op vast personeel luchtbeschermingsdienst Eiykens een bericht van den" secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken aan de burgemeesters zyn op het personeel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst de ziektewet, de kinderbgslagwet en de in validiteitswet van toepassing. De gemeenten ztjn voor dit personeel premiën ingevolge de ziektewet verschul digd, waarvan 50 op de belanghebben den kan worden verhaald. De gemeenten zullen ook volgens de kinderbyslagwet premiën voor dit perso neel verschuldigd zyn. Deze regeling zal met ingang van 1 April jL geacht worden in werking te zijn getreden. wordt er geoefend op de houding van dc Engelsche troepen in Griekenland. Zoo schryft het blad Cumhuriyet: Steeds meer dringt zich de vraag naar voren wat doen de Britsche troepen De toestand in Griekenland zou anders zyn, indien Groot-Brittannië voldoende troepen ter hulp gezonden had, maar in plaats van hier tè help-en, gaf de Britsche generale staf er de voorkeur aan, Abeesinië te ver overen. Het blad Ulus schryft, dat er na het vertrek van de regèering en den ko ning naer Kreta geen ernstig verzet in. Griekenland meer verwacht kan worden. De aftocht der Britten islang niet zoo „brillant" als in Noorwegen. Er schynt een tweede Duinkerken te ontstaan. ENGELAND EN TURKIJE. Het A.N.P. meldt uit Beriyn De Britsche propaganda-instanties ver spreiden weer eens het geregeld alle twee of drie ma.and en terugkeerende bericht, dat Engeland in Turkije belangryke hoe veelheden van alle belangryke Turksche uitvoerartikelen heeft opgekocht en naar Engeland zal brengen.' Door de voortduren de herhaling van deze berichten winnen deze niet aan geloofwaardigheid en uitwer king. Door de cgfers van den Turkschen bui- tenlandschen handel van het laatste jaar en de laatste maanden wordt de Britsche propaganda niet bevestigd, die probeert den indruk te wekken, dat Groot-Brittan nië thans de belangrykste handelspartner van Turkye is. De Turksche handelsbalans toont integendeel aan, dat Duitschland by den Turkschen buitenlandschen handel op de eerste plaats biyft staan. Als Engeland nu en dan al zekere aankoopen In Turkye doet, dan geschiedt dit slechts, omdat het contractueel verplicht is de door Turkye op de verschillende Britsche credieten te betalen rente en aflossing te gebruiken voor den aankoop van Turksche producten. Deze aankoopen hebben het nadeel, dat de goederen al maandenlang wegens gebrek aan scheepsruimte niet uit Turkye ver voerd kunnen worden en dus beslag leggen op de pakhuizen in de Turksche havens. De handel in werkpaarden. Het ryksbureau voor de voedselvoorzie ning m oorlogstijd deelt mede, dat een re geling is tot stand gekomen ten aanzien van den handel in#en de prijzen voor werk paarden. Deze regeling houdt o.m. In, dat alleen zg den handel als zoodanig zullen mogen uitoefenen, die georganiseerd zyn by de Nederlandsche Veehouderijcentrale en ingedeeld in de groep „Paardenhandeiaren". De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat de aanvrage tot erken ning uitsluitend schriftelgk, zoo spoedig mogeiyk, gericht dient te worden tot de Nederlandsche Veehoudergcentrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Bg deze aanvrage moeten tevens gege vens worden overgelegd, door middel waar van ten genoege van de Nederlandsche Veehoudergcentrale of een door haar aan te wyzen commissie wordt aangetoond, dat de aanvrager, als handelaar, tot nu toe zijn beroep of bedryf heeft gemaakt van den handel in werk- en gebruikspaarden ("dus niet als commissionngir of anderszins als tusschenhandelaar RECORD AANTAL ARBEIDERS IN BELGIË AAN HET WERK. Uit Brussel meldt het A.N.P. De direc teur-generaal van het nationale Belgische arbeidsbureau heeft medegedeeld, dat er sir Is het begin van dit jaar 116.000 arbei ders in het bedrijfsleven zyn opgenomen. Het aantal werkloozen is hiermede van 250.000 aan het begin van 1941 tot 135.000 gedaald. Het gezameniyke aantal wer kende arbeiders heeft hiermede weer het recordcyfer van 1.200.000 uit de jaren van den bloei van het Belgische bedrgfsleven bereikt. De directeur-generaal voegde hier aan toe, dat de werkloosheid in de naaste toekomst ongetwgfeld definitief tot het verleden zal behooren en in het Belgische bedrgfsleven nooit meer aan den dag zal treden. Met de nieuwe methoden der be- stryding van de werkloosheid naar Duitsch voorbeeld is men dus op den goeden weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2