Provinciale Zeeuwsche Courant AMERIKA ER DE HULPVERLEENIRG AAR ERGELARD. Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 16.500 ex. De distributie van koffiesurrogaat en thee Engelsche luchtaanvallen. 184ste JAARGANG NUMMER 99 ZATERDAG 26 APRIL 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent oer «eek el I 2.42 per kwerlee! Franco per post I 2-63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1 65. iedere regel meer 33 cent- Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1-5 regels '0.55, Iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, I N G E S T E L D DOOR DE VEREENIGING „DE NEDjtLANDSCHi DAGBLADPERS" Volgens minister Knox kan men niet toelaten dat schepen met Amerikaansche goederen worden getorpedeerd. STAATSSECRETARIS HULL ROEPT OP TOT SNELLE EN INTENSIEVE HULPVERLEENING. Uit Washington meldt het D.NJB. dat de Amerikaansche staatssecretaris voor bui- tenlandsche zaken. Huil, Donderdag op de jaarvergadering van de Amerikaansche vereeniging voor volkenrecht, waarvan hjj voorzitter is, een propagandaredevoering heeft uitgesproken, waarin hij de Ver. Staten opriep tot een zoo snel en intensief mogelijke hulpverleening aan Engeland. De ondersteuning, zoo zeide Huil, moet zonder verder talmen geleverd worden aan Engeland en de landen, die weerstand bier den aan „agressies". Men moet wegen en middelen vinden,opdat deze hulp in zoo kort mogelQken tyd en in zoo groot mo gelijke hoeveelheden de plaats, van bestem ming bereikt. Huil gaf de meening te ken nen, dat voor de Ver. Staten van den af loop' van dezen oorlog veel afhankelijk is. In geval van een overwinning der spil- mogendheden, zoo zeide Huil ter moti veering van zijn eisch om Engeland ver sterkt hulp te verleenen, zouden de Ver. Staten met den rug tegen den muur staan en vier continenten als vijand hebben, zon der de mogelijkheid de oceanen te gebrui ken. Verklaring van minister Knox. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft Donderdagavond in een rede voor de vereeniging van Amerikaansche dagbladuitgevers beweerd, dat Amerika „steeds meer door militaire krachten wordt omsingeld". Sinds maanden is het rechtstreekscbe contact tusschen de Ver. Staten en geheel Europa, met uitzondering van Groot Brit- tannië, verbroken. De schepen, die deze eenige route bevaren, worden bedreigd door een sterke duikbootvloot, waarvan de sterkte aan niemand bekend is en de acti viteit door wetenschappelijke ontdekkin gen aanzienlijk doeltreffender is dan in den vorlgen oorlog. Ook de snelbooten .TbeJagen den handel tusschen Groot Brit- tannië en Amerika in noodlottige mate". Sterke formaties vliegtuigen verhoogen de gevaren, die Engeland tot een belegerd land hebben gemaakt. De voortdurende toeneming van de scheepsverliezen kan dooraanbouw niet meer worden aange vuld. De Middellandsche Zee is tegenwoordig „verboden terrein" en alle contact met de landen, die aan deze zee grenzen, is ver loren gegaan. Evenmin kunnen de Afri- kaansche havens door de Amerikaansche vrachtbooten worden gebruikt. Overal stuiten de Ver. Staten op den vijandelijken aanvaller. De laatste schakel in deze keten van omsingeling van de Ver. Staten is door de as-mogendheden gesmeed door de re cente overeenkomst tusschen Rusland en Japan. In het verdere verloop van zijn uiteen zettingen herhaalde Knox de these, die ge heel en al den grondslag vormt van de po litiek van Roosevelt, n.L dat de as-mo- gendheden voornemens zijn de Ver. Staten aan te vallen. Dientengevolge zullen de Ver. Staten, aldus concludeerde de minis ter, tenslotte moeten vechten, indien zij geen doeltreffende middelen vinden, die Engeland aan de overwinning helpen zon der .dat de Ver. Staten aan® den strijd deel nemen. „Wij zijn al heel ver in deze rich ting gegaan", zoo vervolgde Knox, „wij hebben verklaard, dat de door Engeland bestreden vijanden ook onze vijanden zijn. Omdat wij zoo ver zijn gegaan, kunnen wij niét meer terug. W\j kunnen nog slechts voorwaarts gaan. Wjj kunnen niet nalaten, dat onze goederen op den Atlantischen Oceaan naar den bodem der zee worden GEEN AMERÖCAANSCH CONVOOISTELSEL. Uit Washington meldt het D.N.B.In zijn laatste persconferentie heeft Presi dent Roosevelt uitvoerig gesproken over de ,ver kzaamh eden der Amerikaansche vloot op den Atlantischen Oceaan en in het bijzonder over het convooivraagstuk. Hij verklaarde opnieuw nadrukkelijk dat de regeering niet voornemens is Amerikaan sche convooien samen te stellen. Men moet zich, aldus zeide hij, aan de feiten houden en elke speculatie vermijden. Hij zeide het te betreuren, dat hij de meeste artikelen der Amerikaansche pers moest desavou- eeren, maar het convooistelsel maakt geen deel van zijn politiek uit. Toen in September 1939 de vraag der bescherming van het Westelijk halfrond rees, is aan beide zijden van het vasteland een patrouilledienst der Amerikaansche vloot ingesteld, die zich uitstrekte over een gebied, dat op vele punten tot 1000 zeemijl van de kust verwijderd was. Er is echter steeds sprake geweest van patrouil leering en nooit van convooien. Er is dus, aldus Roosevelt, niets veranderd,' behalve dat de patrouilledienst iet of wat is uit gebreid. Toen men hem vroeg naar het onder scheid tusschen patrouille en convooi, ant woordde Roosevelt, dat men met een con vooi te doen heeft, wanneer een groep schepen begeleid wordt ter bescherming tegen aanvallen. Een patrouilleering is een verkenning, waarbij wordt vastgesteld of zich ergens een oorlogsschip bevindt, dat wellicht in het Westelijk halfrond wil binnendringen om daar een "aanval te on dernemen. Roosevelt wenschte geen- antwoord tfe geven op de vraag, hoe do regeering zich de aflevering van oorlogsmateriaal aan Engeland, waarop Knox en Hull in him laatste redevoeringen zoo krachtig hebben aangedrongen, denkt, zonder gebruik te maken van convooien. In kringen van het Congres worden aldus U. P. geruchten verspreid, volgens welke 40 pet. van alle naar Engeland gezonden materiaal in den Noordelijken Atlantischen Oceaan door Duitsche zee- en onderzeestrijdkrachten alsmede vliegtui gen werden vernietigd. Een Congreslid ver klaarde, dat deze berichten blijkbaar waar zijn en Roosevelt reeds eenigen tijd hier over is ingelicht. GROOTERE VOLMACHTEN VOOR PRESIDENT ROOSEVELT? De democraat Vinson heeft in het Ame rikaansche huis van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waardoor president Roosevelt aanzienlijk grootere volmachten zou krijgen, waardoor voorkeursrechten zou den worden ingesteld voor bewapeningsdoel einden en voor de hulp aan Engeland en een rantsoeneering zou worden ingevoerd. Vin son verklaarde, dat hij dit voorstel had ingediend op rechtstreeksch verzoek van den leider van het federale productie bureau, Knudson. SENATOR WHEELER BEDREIGD. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Bijzonder opmerkelijk en karakteristiek vinden de Duitsche bladen het bericht van de Uni ted Press, dat senator Wheeler bekend heeft gemaakt, dat men hem met physiek geweld heeft bedreigd voor het geval hij zijn streven om de Ver. Staten buiten den oorlog te houden zou voortzetten. De bladen spreken van „ganstermethoden". De Völkischer Beobachter schrijft bijv.: De voorvechters van de hulpverleening aan Engeland kondigden met dit dreigement aan, dat zjj bereid zijn gangstermethoden op de manier van Al Capone toe te passen op de Amerikanen, wien het welzijn van de Ver. Staten nader aan het hart ligt dan het lot van Engeland. De Diplo over de ontnuchtering in de Ver. Staten. Voor de regeeringskringen der Ver. Sta ten moeten de gevolgen van him verkeerde adviezen, waarmede zij het eigen volk op een dwaalspoor en vreemde volkeren aan den rand van den afgrond hebben ge bracht, uiterst pijnlijk zijn, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz. Zij bemerken, zoo vervolgt de Diplo, de ontnuchtering in breede krin gen van hun eigen land. In plaats dat de oorlogsophitsers thans aanleiding zouden vinden hun positie te herzien, schijnen zij thans pas goed te gaan vasthouden aan hun stoere politiek van inmenging en uit breiding van den oorlog. Dit wordt be vestigd door een nieuwe veldtocht van redevoeringen door de meest vooraanstaan de oorlogsophitsers. De Diplo noemt in dit verband de jongste redevoeringen van Knox en Huil. Luitenant-kolonel b d. S. Tulp is als opvolger van den heer H. J. Versteeg benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam (Pax-Holland) ENGELAND EN AUSTRALIË. DE BETREKKINGEN TOEGESPITST. De moeilijkheden voor de Australische regeering nemen toe, zoo meldt Domei uit Sydney. De arbeiderspartij heeft de hui dige regeeringsmeerderheid verbroken en de arbeidersleiders wijzen een deelneming aan de regeering van de hand. Nu de ne derlaag in Griekenland duidelijk is, neemt de critiek op de Australische regeering toe. Volgens het blad „Tokio Nitsji Nitsji" is het te Londen tusschen den Australischen ministerpresident Menzies en de Britsche regeering tot „ernstige conflicten" geko men. Menzies heeft den Engelschen verwe ten, dat zjj verantwoordelijk zijn voor de nederlaag in Griekenland en vooral voor de verliezen oncjer de Australiërs, daar het aan het Grieksche front ontbroken heeft aan ondersteuning en hulp van de Engel schen. De betrekkingen tusschen Australië en Engeland, zoo verklaart het Japansche blad, zijn opmerkelijk toegespitst. Uit New York meldt het D.N.B. dat vol gens bericht uit Londen aldaar verluidt, dat de Australische minister-president, Menzies, waarschijnlijk inderhaast per vliegtuig haar Australië- zal terugkeeren' om in de crisis die daar ontstaan is, in te grijpen. Churchill zou volgens dit bericht voornemens zijn voor Menzies een functie te Londen vrij te maken, indien deze in Australië ten val gebracht zou worden. v De „Daily Herald" meldt uit Sydney, dat de openbare meening in Australië on behaaglijk gestemd is wegens het verloop van den oorlog. Slechts twee maanden ge leden was de val van Benghazi met klok gelui in geheel Australië en vlaggen overal op straat begroet, Menzies was rechtstreeks uit Lybië naar Londen ge reisd, „vol begrijpeiijken trots op de da den van zijn landslieden". DE STRIJD IN NOORD-AFRKA. TOBROEK GEBOMBARDEERD. Duitsche duikbommenwerpers hebben, naar het D.N.B. vernéemt, in de haven van Tobroek reeds beschadigde vijandelijke schepen vernield en de kaden en pakhuizen met bommen van zwaar kaliber bestookt, waardoor zware branden ontstonden. Bo vendien werden vijandelijke concentraties den geheelen dag gebombardeerd en be schoten. De Duitsch-Italiaansche afdeelingen duik bommenwerpers slaagden er in den vij andelijken afweer te verrassen en hun bommen bijzonder effectief te plaatsen. Vijf stoomschepen werden vernietigd, een aantal andere zoo zwaar beschadigd, dat de reparatiè geruimen tijd zal vergen. Het Engelsche garnizoen ln Palestina naar Noord-Airika. Uit Istanboel meldt het D.N.B. Uit Palestina wordt gemeld, dat het Engel sche garnizoen aldaar in de grootste haast naar Noord-Af rika wordt overgebracht, waarbij alle beschikbare transportmiddelen worden gebruikt. In de plaats van de uit Palestina gehaalde Engelsche troepen zul len de via Basra komende Indische troepen daar gelegerd worden. Zij zullen door de woestijnen van Irak en Transjordanië wor den vervoerd. Het Duitsche tegenoffensief was sneller dan de Britsche opmarsch. De militaire correspondent van de En gelsche Daily Herald, majoor Sheppard, schrijft o.m.: „Waarom hebben wij na de verovering van Benghasi onzen opmarsch niet door de woestijn tot Tripolis voortge zet Men antwoordde ons, dat dit ons een lange en moeilijke verbindingslijn zou heb ben opgelegd. Maar wanneer Mij door deze verbindingsmoeilijkheden niet verder op rukten, waarom hebben de Duitschers bij hun offensief deze moeilijkheden dan vlot overwonnen? Zij stonden voor nog veel grootere problemen dan wij, die de zee en naar het heet ook de lucht beheerschten. Wanneer de Duitschers de kwestie der ver sterkingen hebben opgelost, waarom hebben wij dan niet hetzelfde gedaan? Dat moet voor ons toch minstens even gemakkelijk zijn geweest als voor de Duitschers. Het Duitsche tegenoffensief was nog sneller dan onze opmarsch". De militaire correspondent waarschuwt aan het slot van zijn uiteenzettingen op nieuw er voor de Duitsche successen te onderschatten. FRANSCHE KOLONIALE AMBTENAREN ONTSLAGEN. Uit Vichy meldt het D.N.B. Het Fran- sche ministerie van koloniën heeft vier hooge koloniale ambtenaren van hun func ties ontheven wegens het maken van pro paganda voor de Gaulle, en wel den waar- nemenden gouverneur van Gabon, een ambtenaar in den Congo, een in Kame roen en een in Fransch Oost Afrika. Rhenen herrijst uit haar asch De wederopbouw van het geteisterde stadje is in vollen gang. Acht en twintig woningen worden thans gezet op het vrijgekomen terrein in de nabijheid van den gespaarden Cuneratoren (Pax-Holland) Geldigheidsduur van bon 18 met 2 weken verlengd. OP 5 MEI EEN NIEUWE BON. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot Ale distributie van koffiesurrogaat én thee'. Zooals bekend, heeft de met „13" ge nummerde bon van de bonkaart „alge- -meen" gedurende het tijdvak van 17 Maart jl. tot en met 27 April recht gegeven op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurrogaat. Er zij in dit verband aan herinnerd, dat uitsluitend koffiesurrogaat van de van overheidswege voorgeschreven samenstel ling, in de verpakking welke het opschrift „vergunning nodraagt, wordt ge distribueerd en andere soorten koffiesurro gaat zonder bon mogen worden uitver kocht Aangezien het in den handel brengen van het officieele koffi/e- surrogaat meer tqd in beslag neemt, dan aanvankelijk werd ver wacht, wordt, teneinde het publiek in staat te stellen ook de eventueel nog niet ingeleverde bonnen b\j de detaillisten tegen de daarop ver krijgbaar gestelde rantsoenen in te wisselen, de geldigheidsduur van bon 18 met 2 weken verlengd. De met „18" genummerde bon geeft derhalve ook nog gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. recht op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesur rogaat. Zooals destijds werd bekend gemaakt, wordt in den vervolge de duur der distribii- tieperioden gesteld op vier in plaats van zes weken. Het rantsoen zal 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat per pe riode van vier weken bedragen. Teneinde de vraag naar koffiesurrogaat geleidelijker te verdeelen, is besloten de nieuwe distributieperiode niet op Maandag 28 April a.8., doch een week later, d.i. dus Maandag 5 Mei a.s. te doen aanvangen. Waar het echter niet in de bedoeling ligt de distributieperiode als zoodanig naar een lateren datum te verschuiven, doch uitslui tend den aanvangsdatum daarvan, zal de eerstvolgende op 5 Mei aanvangende perio de bij uitzondering drie in plaats van vier weken duren. Voor het tijdvak van Maan dag 5 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zal derhalve een nader aan te wjjzen bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat. In verband met het bovenstaande dienen de detaillisten de in ontvangst genomen bonnen 18 in plaats van gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 2 Mei in te leveren in het tijdvak van 5 Mei tot en met 9 Mei a.s. De bonnen, welke z\j nh 5 Mei van hun klanten ontvangen, dienen na afloop van de volgende distributieperiode, dat is dus in het tijdvak van 26 tot en met 30 Mei te worden ingeleverd. Van Engelsche luchtaanvallen is niets bijzonders te vermelden. Slechts valt te betreuren, dat uit een Engélsch vliegtuig machinegeweervuur, op hrbeiders werd ge opend, van wie er 10 gewond werden en 3 naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart vestigt er de aandacht op, dat ten aanzien van de distributie van vaste brandstoffen niet de regel geldt, dat de betreffende bonnen bij het afleveren der goederen door den kooper afgegeven en door den verkooper in ontvangst ge nomen moesten worden. Voor vaste brandstoffen geldt hetgeen, ook is bepaald voor de aflevering van melk, namelijk, dat de bonnen voor of gelijktijdig met de aflevering der goede ren aan den verkooper moeten worden ter han-' gesteld. HYPOTHEKEN OP ONROERENDE GOEDEREN. GEMIDDELDE RENTE 4,38 Blijkens de zoojuist verschenen mededee- ling 16 van de afdeeling statistiek der over heidsfinanciën van het Centraal bureau voor de Statistiek hebben in 1940 41.856 nieuwe hypotheekinschrijvingen tot een totaal bedrag van 303 millioen plaats ge had. Daartegenover stonden 57.873 doorha lingen met een gezamenlijk bedrag van 438 millioen. Per saldo zijn dus 16.017 hypotheken ten bedrage van 135 millioen meer doorgehaald dan nieuw ingeschreven. Van 1931 tot en met 1936 en in 1939 hebben jaarlijks meer inschrijvingen dan doorha lingen plaats gevonden, in 1937 en 1938 was het omgekeerde het geval. In het ge- heele tijdvak van 1930 tót en met 1940 is het aantal openstaande inschrijvingen toe genomen met 25.765. Het uitstaande bedrag is echter gedaald met 123 millioen. In vrijwel alle jaren heeft meer dan de helft der inschrijvingen betrekking op hy potheken van 1000 tot 5000. Op een ge leidelijke daling van den rentevoet, die zich in het achter ons liggende tijdvak tot 1939 heeft voorgedaan, is in 1940 een stijging gevolgd. In dit jaar was de gemiddelde rentevoet 4,38 Droeg in 1931 nog 67 van het totaalbedrag der nieuwe hypothe ken een rente van meer dan 4% in 1939 was dit nog slechts met 11 het geval, terwijl in 1940 wederom 37 van het to taalbedrag daaronder viel. Het bedrag der op landelijke eigendom men verstrekte hypotheken is over alle jaren veel lager, dan dat op gebouwen. Van het totaalbedrag der hypotheken blijkt over de jaren, waarover de statistiek gegevens verschaft (1931 tot en met 1940), het klein ste gedeelte door hypotheekbanken ver strekt te zijn (in 1940 18 een grooter gedeelte door particulieren (in 1940 34 en het grootste gedeelte (in 194Q 45 door andere banken en instellingen (waar onder de levensverzekeringsmaatschappijen en de pensioenfondsen vallen). BETALINGSVERKEER MET HONGARIJE. Het Nederlandsch Clearinginstituut maakt bekend, dat de termijn, binnen wel ken dient te worden gestort wegeps oude verplichtingen (oude pengoe-verplichtin gen tegen den koers van 100 pengoe 36.519) is verlengd tot en met 30 April

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1