Provinciale Zeeuwsche Courant DEDVITSCHE OPMARSCH IN GRIEKENLAND Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Bulgaarsche troepen in Macedonië. Oplaag 16.500 ex. Doodvonnis voltrokken Engelsche luchtaanvallen. De legerberichten van gisteren. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 95 DINSDAG 22 APRIL 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS 19 cent per week of f 2.42 per kwartee Franco per post f 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 11.65, iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels i0.55, iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 3593O0 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Het voorloopig opmarschgebied van de Bulgaarsche troepen wordt thans voor het eerst door het blad „Westnikna Westni- zite" genoemd, zoo meldt het D.N.B. uit Sofia. De Bulgaarsche troepen hebben, zoo schrijft het blad, in Macedonië de steden Pirot en Skoplje bereikt en bewegen zich langs het dal van de Wardar tot aan de Grieksch-Yogoslavische grens. In Thracië rukken de troepen tusschen de Maritza en de Stroema op tot de kust van de Egeïsche Zee. Overal worden de troepen, naar het blad schrijft, door de bevolking met groote geestdrift en vreugde begroet. De omroe per van de radio te Sofia heeft naar aan leiding hiervan aan den Führer en aan zijn troepen, die de vrijheid brengen, den dank van het geheele Bulgaarsche volk overgebracht. In aanvulling op het Duitsche Ieger- bericht van Zondag verneemt het D.N.B. het volgende: Voor het Engelsche front zijn de Duitsche stoottroepen na de zware doorbraakgevechten der laatste dagen over een breed front in de Thessalische laag vlakte afgedaald en hebben zij de linie TrikkalaLarissa reeds overschreden. Bij de achtervolging kwam de kracht van het Duitsche luchtwapen bij de aanvallen op de terugtochtwegen en het achterland van de Engelsch-Grieksche legercorpsen goed tot haar recht. Op den grooten straatweg van Trikkala naar Larissa, die als eenige dwarsverbinding achter langs het Engel sche front loopt, alsmede op de van La rissa naar het Zuiden loopende hoofdver keerswegen vielen Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers de terug wijkende Engelsche marsch- en voertuigen colonnes met bommen en de boordwapens aan. De uitwerking van deze onstuimige en herhaaldelijk herhaalde aanvallen op de wegen, dié overvol waren met Engelsche troepen, was vernietigend. De Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt, dat in Londen van Engelsche zijde nog steeds geen bevestiging is ontvangen van den val van Olympus, Larissa en Trikkala, doch dat de Duitsche mede- deelingen zoowel door de Engelsche pers als ook door de radio zonder de- menties zijn gepubliceerd, terwijl in Engelsche commuhiqüé's gesproken wordt van nieuwe terugtochten. Ove rigens stelt men ook geen pogingen in het werk om de buitengewone gevaren en den vreeselijken ernst van den mi litairen toestand in Griekenland te ontkennen. DE ENGELSCHE AFTOCHT IN GRIEKENLAND. Naar Reuter meldt, gaat de aftocht uit Griekenland stelselmatig verder. De toe stand blijft ernstig en zal de komende da gen waarschijnlijk zoo blijven. De tegenslagen der Engelsche troepen in Griekenland, van welke de Australi sche afdeelingen zware verliezen geleden hebben, hebben naar het D.N.B. meldt volgens een bericht uit Sydney, aldaar groote ontevredenheid verwekt over het feit, dat Australische troepen naar den Balkan gezonden zijn. Australische par lementsleden verwijten den oorlogsraad, dat hun advies over het zenden der troe pen niet gevraagd is en zij verlangen, dat terstond het parlement zal worden bijeen geroepen ten einde deze kwestie te be spreken. ZAL CHURCHILL AFTREDEN Het New Yorksche blad Enquirer beweert, volgens een bericht van Aftonbladet uit New York, dat het eerste en belangrijkste gevolg eener nederlaag van Engeland in Grieken land het aftreden van Churchill als leider van het oörlogskabinet zal zijn. De Britsche divisies, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde, zijn bezig Griekenland te ontvluchten. Gevechtsfor maties van het luchtwapen zijn er gister middag in geslaagd, in het zeegebied tus schen de eilanden Euboia en Kreta een deel der vijandelijke transportvloot doel treffend aan te vallen. Vijf met Britsche troepen beladen transportschepen van te zamen 23.000 b.r.t. werden tot zinken ge bracht. Twee andere schepen met tezamen 5000 b.r.t., die eveneens met Britsche troepen beladen waren en in de richting van het eiland Kreta trachtten te ontko men, leden door bomtreffers zware schade en bleVen met slagzij liggen. Voorts werden nog twee transportschepen met tezamen 12.000 b.r.t. beschadigd. Bo vendien brachten Duitsche gevechtsvlieg tuigen ten Weste.. van Kreta een koop vaardij--chip van 3000 b.r.t. tot zinken, dat deel uitmaakte van een krachtig be schermd vijandelijk konvooi. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP GRIEKSCHE STEDEN. Herhaalde aanvallen van het Duitsche luchtwapen op een reeks Grieksche steden, waaronder vooral op Piraeus, werden uit Athene gemeld. Bij den aanval op Piraeus, de haven van Athene, werden brisant, en brandbommen door verscheidene golven Duitsche vliegtuigen uitgeworpen en niet nader aangeduide schade werd veroor zaakt. Onder de bevolking waren dooden en gewonden. AMERIKA EN DE OORLOG. Uit New York meldt het D.N.B., dat on der voorzitterschap van den intervention- nistischen senator Glass, aldaar een nieuwe organisatie is opgericht, die een versterk te deelneming van Amerika aan den oor log aan de zijde van Engeland in haar pro gramma heeft staan. Dit „Fifth Freedom Committee", zooals deze organisatie is ge noemd, bepleit het optreden van de Ame- rikaansche vloot, het luchtwapen en de koopvaardij voor het goederenvervoer naar Engeland. Tot het comité van oprichting behooren o.a. kolonel Donovan en de ban kier James Warburg. Bisschop Hobson is benoemd tot chef van de afdeeling propa ganda van deze organisatie. Oproep van Roosevelt. Roosevelt heeft In zijn hoedanigheid van voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, naar Associated Press uit Hydepark meldt, de jonge Amerikaansche medici op geroepen om zich vrijwillig voor Engeland te melden. Het Engelsche Roode Kruis, zoo zei Roo sevelt, heeft om uitzending van omstreeks duizend Amerikaansche dokters verzocht ten einde in het tekort aan artsen in mi litaire en burgerziekenhuizen te voorzien. Roosevelt verklaarde, dat hg dit verzoek slechts kan steunen. Roosevelt confereert met Congresleden. President Roosevelt heeft voorts te Washington een bespreking van 2 uur ge had met de leiders van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Men heeft den president medegedeeld, dat de commissie uit het Huis van Afgevaardigden voor de koopvaardij binnenkort het voorstel zal goedkeuren, alle in havens van de Ver- eenigde Staten liggende buitenlandsche schepen in beslag te nemen. De Duitsch-Turksche betrekkingen. Uit Berlijn meldt het A.N.P.Van wel- ingelichte zijde wordt vernomen, dat men gisteren in de Wilhelmstrasse geen ant woord wenschte te geven op vragen, welke betrekking hadden op de DuitschTurk- sche betrekkingen. De oorlog op den Atlantischen Oceaan. De Engelsche minister van arbeid, Bevin, heeft te Birmingham verklaard, dat de komende twee a drie maanden over den afloop van den oorlog beslissen. Groot ad miraal Chatfield qualificeerde in een rede den Atlantischen Oceaan als het belang rijkste oorlogstoonëel. Daar zal de beslis sing vallen. Engelsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Het En gelsche patrouille- en escorteervaartuig, het motorjacht „Torrent" is, naar de Engelsche admiraliteit mededeelt, met de bemanning aan boord tot zinken gebracht. Met.de „Torrent" heeft de Britsche marine alleen in den loop van April het vijfde pa trouillevaartuig verloren. Grieksch vrachtschip getorpedeerd. Ambtenai'en van het Amerikaansche Roode Kruis hebben bekend gemaakt, dat het Grieksche vrachtschip „Gregoris", dat een lading van het Roode Kruis ter waarde van 120.000 dollar aan boord had, drie weken gèleden in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan tot zmken is ge bracht. Engelsche schipbreukelingen. De Spaansche mgnveger „Mailen" is te Santa Cruz de Teneriffa aangekomen met 48 opvarenden van twee Engelsche sche pen, die door Duitsche duikbooten ten zinken gebracht zijn. Deze schepen waren de 4600 ton metende „Harpathian" en het 8500 ton metende tankschip „Dugfield". Zuderos minister-president van Griekenland. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de Grieksche koning den post van minis terpresident in handen heeft gelegd van minister Zuderos, die hiermede vier por tefeuilles beheert, t.w. de functie van mi nisterpresident, van minister van finan ciën, van buitenlandsche zaken en van economische zaken. Evenals wijlen Ko- ritzis is ook Zuderos president van de Bank van Griekenland geweest. Hij is 59 jaar oud. WEGENS VERBODEN BEZIT VAN EEN WAPEN. De S.S.- en hoogere Polizeiführer maakt het volgende bekend: Het S.S.- en Polizeifcldgericht ver oordeelde Meinhard Natt uit Arnhem wegens het verboden bezit van een wa pen ter dood. De veroordeelde had van een politiebeambte in de badinrichting het dienstpistool gestolen en dit doen verdwijnen. Hij erkende, de verordening van het opperbevel der weermacht ge kend te hebben, volgens welke het on bevoegd bezit van wapenen met den dood bestraft wordt. Hjj heeft ook de herhaalde waarschuwingen van den be velhebber der weermacht in Nederland in de pers en in openbaar aangeplakte bekendmakingen, met name zijn laat ste waarschuwing, gekend, dat met de scherpste straffen gerekend moest worden en dat de rechtsinstanties de opdracht gekregen hadden, geen cle mentie meer te laten gelden. Het vonnis werd den 21sten April 1941 in den vroegen morgenstond met deg kogel voltrokken. 12 dooden en 15 gewonden. In het afgeloopen weekeinde vlogen ver scheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land en op eenige plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. De meeste vielen op het vrije veld. Een aantal andere bracht echter schade te weeg. In een stad in. het Westen van ons land kreeg een ziekenhuis een voltreffer. In de buurt van dit ziekenhuis werden eenige woonhuizen beschadigd en vernield en ont- standen eenige branden, die gelukkig snel gebluscht werden. Een molen en een paar opslagplaatsen werden in deze stad even eens getroffen. Volgens de tot dusver ter beschikking zijnde gegevens zijn in deze stad 12 dooden en 15 licht en zwaar ge wonde burgers te betreuren. Op een andere plaats in het land vielen verscheidene brisant- en brandbommen in de nabijheid van een krankzinnigeninrich ting. Het gebouw zelf kreeg geen schade; wel werden eenige woningen in de buurt beschadigd. Elders werd een straatweg getroffen, zoodat het verkeer tijdelijk omgelegd moest worden. Voorts kregen vele huizen glasschade. Ten slotte nog werd blijkbaar op een an dere plaats een hoogere onderwijsinrich ting tot doel gekozen. Ook deze werd niet geraakt. Wel geraakten in de buurt enkele woonhuizen in brand; deze branden werden snel gebluscht. UITSLUITEND BOTER OP DE VETKAARTBONNEN. MET EEN REDUCTIE VAN 0,15 PER 250 GRAM. ...De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt mede, dat het in het voornemen ligt bin nenkort op de bonnen der vetkaart uit sluitend boter beschikbaar te stellen, zoo als zulks reeds geschiedt op de bonnen der boterkaart. Bij den aankoop van'boter tegen afgifte van nader aan te wijzen bonnen der vetkaart zal dan evenwel reductie op den prijs worden verleend en wel van 15 cent per 250 gram boter. De detaillisten zullen deze reductie ter stond bjj de levering van de boter, welke tegen afgifte van deze bonnen wordt ge kocht, verrekenen. Voor nadere bijzonder heden worden zij verwezen naar de in de dagbladen opgenomen officieele publicaties. De verjaardag van Hitier. ANTWOORDTELEGRAM VAN DEN FÜHRER AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Op zijn tot den Führer gerichten geluk- wensch heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart het volgende telegrafische antwoord ontvangen; „Voor uw vriendelijke woorden en de voor mij ter gelegenheid van mijn ver jaardag uitgesproken goede wenschen zeg ik u mijn hartelijken dank. Met Duitschen groet, Adolf Hitler." De Prins Willem school aan de Groote Markt te Vlissingen, die heden in gebruik is genomen. (Foto P. Z. C.) HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In Griekenland zijn de Duitsche troepen bij de achtervolging van den verslagen vij and ver voórbij Larissa naar het Zuiden doorgedrongen. Andere strijdkrachten na men bij den opmarsch over het Pindos- gebergte naar het Westen den meer dan 1500 meter hoogen pas bij Metzovon.' In Albanië hebben de Italiaansche troe pen bij het oprukken op vele plaatsen de Grieksche grens bereikt. Het luchtwapen heeft aan de Grieksche Oostkust Britsche troepentransportschepen met goed resultaat bestreden. In den hoek van Volos werd een vijandelijk koopvaar dijschip van omstreeks 7.000 brt. door bommen vernietigd. Bij Chalkis kregen twee groote transportschepen zware tref fers. Jagers schoten Zaterdag vijf Britsche gevechtsvliegtuigen en een jachtvliegtuig zonder eigen verliezen neer. Iri het gebied van de Middellandsche Zee heeft een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen van een vijandelijk convooi een groot transportschip door voltreffers van het zwaarste kaliber tot zinken gebracht. Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen vielen in den nacht van Zondag op Maandag weer de haven van La Va leria op Malta met goed resultaat aan. In Noord-Afrika zijn hernieuwde met 'steun van pantserwagens ondernomen vij andelijke aanvallen op Solloem en van Tobroek uit afgeslagen. Duitsche jagers schoten hier in luchtgevechten vier jagens van het type Hurricane neer. En lucht- doelartillerië haalde een Britsch gevechts vliegtuig omlaag. Voor de Britsche Oostkust is een koop vaarder van 3.000 brt. door een bom ge troffen. Op het verlies daarvan kan ge rekend worden. In Noordoost-Schotland werd een fabrieksinstallatie in scheervlucht met bommen bestookt. Bij luchtgevechten boven Het Kanaal en voor de monding van de Theems verloor de vijand twee jagers van het type Spitfire, boven de Britsche Zuidwest-kust een gevechtsvlieg tuig. Marineartillerie nam vijandelijke vrachtschepen ter hoogte van Dover onder vuur. De vijand heeft eergisternacht met vrij zwakke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in Noordwest- en West-Duitsch- land bommen uitgeworpen, die uitsluitend woningen beschadigden en eenige slacht offers onder de burgerbevolking maakten. Luchtdoelartillerie schoot een van de aan vallende vliegtuigen neer. In gevechten ten Noorden van Agram heeft ritmeester Sachenbacher zich op 3 April onderschelden door met zijn escadron fietsers door vastberaden aanpakken een vijandelijken divisiestaf gevangen te nemen en daardoor de overgave van. het gros van deze divisie, omstreeks 12^)00 man, bewerkstelligd. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche legerbericht nummer 319 van gisteren luidt als volgt: Zondag hebben onze troepen de Griek sche troepen, die hardnekkigen weerstand boden, in versterkte stellingen aan de Al- baneesche grens, tot den terugtocht ge dwongen. Hardnekkige gevechten speelden zich af, in den loop waarvan het vierde regiment aan de Ionische kust tot aan de oude grens opnieuw werden bezet. Onze luchtformaties vielen in achtereen volgende golvenartilleriestellingen, troepen concentraties en gemechaniseerde strijd middelen van den vijand aan. Een aanzien lijk aantal van deze strijdmiddelen werd verwoest en beschadigd. In het Kanaal van Ithaka en Korfoe werden talrijke vij andelijke schepen getroffen. Haveninstal laties van de basis van Missolonghi en het station van Calamata werden gebom bardeerd. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen hebben de vlootbasis van La Va leria op Malta aan een hevigen aanval blootgesteld. Eén van onze vliegtuigen keerde niet terug. Andere luchtdetache- menten bombardeerden herhaaldelijk da luchtbasis Iraklion (Kreta) en schepen, die in de baai van Soeda lagen gemeerd. Te Iraklion werden installaties van het vliegveld zwaar beschadigd. Te Soeda werd een vijandelijke torpedojager in brand geschoten. Een vrachtboot, die door bom men van groot kaliber getroffen was, zonk. Afdeelingen torpedovliegtuigen vielen herhaaldelijk een vijandelijk convooi in het oostelijk deel van de Middellandsche zee, ten Zuiden van het eiland Geudo, aan, torpedeerden een groote tankboot van 15.000 ton en een hulpkruiser van 8000 ton en brachten ze tot zinken. Ondanks aanvallen van vijandelijke jagers en het vuur van de luchtdoelartillerie keerden al de vliegtuigen op hun bases terug. In Noord-Afrika werd een poging van den vijand om zich in de omgeving van Bardia te ontschepen, onmiddellijk afge slagen. Alle troepen, die aan land geko men waren, werden gevangen genomen. Eigen en Duitsche vliegtuigen bombar deerden Tobroek, waarbij haveninstallaties en gemeerde schepen beschadigd werden. Andere Duitsche vliegtuigen vielen Brit sche schepen in de baai van Solloem aan. Een transportschip werd tot zinken ge bracht. Te Solloem werden vier Engelsche vliegtuigen door jagers neergeschoten, en een Blenheim werd door luchtafweer ge schut neergeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag deed de vijand eenige aanvallen op plaat sen in Cyrenaica: slachtoffers noch schade. In Oost-Afrika werden vijandelijke co lonnes in den sector van Tigrai door het hevige vuur van onze artillerie op een wanordelijke vlucht gedreven. In de streek van Galla Sidamo werden vijandelijke troepen die onze stellingen trachtten te naderen, terstond 'van onze zijde aangevallen en afgeslagen, waarbij zij talrijke verliezen leden. Een Engelsch vliegtuig, dat door luchtafweerartillerie getroffen was, werd genoodzaakt binnen onze linies te landen. De bemanning werd gevangen genomen. Koning Peter en Slmowitsj in Jeruzalem. Naar de „Associated Press" uit Jeru zalem meldt, zijn koning Peter en de leden van het laatste Yoegoslavische kabinet per vliegtuig in Jeruzalem aangekomen. "Vliegtuig van koning Peter aangevallen. Naar uit Beiroet gemeld wordt, zou het vliegtuig, dat koning Peter van Zuid- Slavië naar Jeruzalem heeft gebracht, onderweg zijn aangevallen. Een minister zou daarbij om het leven zijn gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1