Opnieuw massale luchtaanval op Londen. DE VERJAARDAG VAN HITLER. OOK IN HET BUITENLAND DRUK GEVIERD. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 21 April 1941 De hoeveelheid uitgeworpen bommen nog nooit zoo groot geweest. Hoofdpijn-Kiespijn? OOO iTÜjnfiwidtte Helpen vei Hg en vlug. Doos WenSQct Gisteren heeft de leider van het Groot-Duitsche Ryk, Adolf Hitler, ztfn 52sten verjaardag gevierd te midden van z\jn soldaten aan het Balkanfront. Ter gelegenheid van z\jn verjaardag mocht de Fiihrer van verschillende zyden gelukwenschen ontvangen, ter wijl o.m. in Nederland verschillende bijeenkomsten zijn gehouden. In het hoofdkwartier. Naar het D.N.B. verneemt, vierde de Führer zijn verjaardag in zijn hoofdkwar tier, in de nabijheid van het operatieter rein op den Balkan, Terwijl hij met zijn staf bijeen was in den restauratiewagen van den specialen trein, die op het oogen- blik als hoofdkwartier dienst doet, kwam precies te middernacht als eerste de chef van het opperbevel der weermacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel, zijn gelukwen schen aanbieden. In een korte toespraak herinnerde Keitel er aan, dat de mannen, die hier bijeen waren, reeds langer dan drie jaar hadden deelgenomen aan alle triomftochten en veldtochten van den Führer. In het thans afgeloopen levehsjaar van den Führer zijn reusachtige successen behaald en in de laatste dagen heeft de Duitsche weermacht onder onmiddellijke leiding van Hitier wederom een tegenstan der, die in dienst van Engeland stond, ver pletterd. Thans verjaagt de weermacht de vluchtende Engelschen van het Europee- sche vasteland. Des morgens begon de verjaardag, zoo als iederen dag in dezen oorlog, met mi litaire besprekingen, die tot tegen 11 uur duurden. Vervolgens kwamen de hoogwaardig- heidsbekleeders van partij en weermacht hun gelukwenschen aanbieden. Goerlng feliciteert namens de weermacht. Rijksmaarschalk Goering heeft den Füh rer in een radiorede namens de Duitsche weermacht met zijn verjaardag gefelici teerd. De rijksveldmaarschalk zei o.m. Thans weet de geheele wereld, mrjn Führer, hoe gij het beste wapen ter we reld gemaakt hebt, en ook hoe ge het ver staat, dit scherpe zwaard zoo te hanteeren, waar de houw het diepste aankomt. Op den dag van heden is het de vurige wensch van de Duitsche soldaten en is het hun ge lofte, daar te overwinnen, waar u, mijn Führer, het beveelt, en ik weet, dat de vastberadenheid en hetvertrouwen, het welk ons vervult, ons deze grootste van alle overwinningen zullen laten bevechten. Onze gelofte op den dag van heden luidt„Wij verslaan den vijand, waar we hem ook ontmoeten". Radiorede van dr. Goebbels. Rijksminister dr. Goebbels heeft op den vooravond van den verjaardag van den Führer een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide De Duitschers staan nog niet ver ge noeg van den tegenwoordigen tijd af om reeds thans dezen tijd in zijn geheele draagwijdte en grootte te kunnen overzien. Doch ongetwijfeld zullen alle komende ge slachten de Duitschers van nu erom benij den, dat zij dezen tijd strijdend konden meemaken en het geluk gehad hebben, een grooten politieken hartstocht te be zitten. De wereld beleeft het grootste won der, dat er in de geschiedenis bestaat, nl. dat een genie een nieuwe wereld bouwt. Derhalve betuigt de geheele Duitsche natie den Führer op zijn 52sten verjaardag haar gevoelens van dankbaarheid, vereering en bewondering, en brengt zij ook de grootste hoop op en het onwrikbare geloof aan hem en zijn historische zending tot uiting. De minister herinnerde aan den dag, twee jaar geleden, toen Adolf Hitler zrjn 50sten verjaardag vierde, bij welke gele genheid de prachtigste parade werd gehou den, die de rijkshoofdstad ooit gezien had. Zij heeft met algeheele duidelijkheid be wezen, hoe sterk het rijk in zes jaren van nationaal-socialistischen opbouw geworden is. „Toen hoopten wij nog", zoo zei dr. Goebbels, dat het den Führer zou geluk ken den vrede voor ons land en de wereld te bewaren. Wij wisten echter ook dat, wanneer onze vijanden het rijk opnieuw zouden dwingen tot den strijd voor zijn na tionaal bestaan, het Duitsche volk voor de eerste maal in zijn geschiedenis, eensge zind in alle standen, geestelijk, economisch en militair voorbereid tot het uiterste, zou aantreden en de wereld een wonder van kracht, mannelijkheid, souvereine politieke en geestelijke superioriteit, militaire kracht en nauwkeurigheid zou beleven. Voor de eerste maal is thans Duitsch- land in dezen oorlog als een hecht aaneen gesmeed machtsblok opgetreden om ver metel en superieur zijn belangen te be hartigen. Iedereen weet, waarom het ging en dat aan het einde van dezen oorlog een Duit sche overwinning staat. Het Duitsche volk behoeft en wil ook niet in bijzonderheden weten wat de Führer* voornemens is en welken weg naar de overwinning hij op een bepaald oogenblik kiest. Het heeft eenvoudig vertrouwen in hem. Thans weet iedere Duitsche soldaat, dat Duitschland steeds slechts dan verloor, wanneer 't gehoor gaf aan leugenachtige in fluisteringen, dat Duitschland echter altijd triomfeerde wanneer het van zijn kracht bewust bleef. In het verdere verloop van zijn rede her innerde de minister aan de uitspraak van Churchill, dat Engeland zal overwinnen, doch dat hij nog niet weet op welke wijze. Duitschland kan hierop slechts dit ant woord geven de Führer zal overwinnen en wel hoofdzakelijk omdat hij ook weet hoe hij kan overwinnen. Een oorlogvoerend volk, geleld door een wil en beheerscht door een fanatisme, dat behaalt de over winning. Een man, die zooiets bereikte en schiep, staat ver verheven boven woorden van lof en grootspraak. Voor hem kan de natie zich slechts in dankbaarheid buigen. „Zoo groeten wij hem dan op den vooravond van zijn verjaardag", zoo besloot dr. Goebbels. „De geheele natie vereenigt zich in dezen groet en in de uitdrukking van de diepste en eerbiedigste dankbaarheid jegens hem". Telegram van Mussolini. Mussolini heeft het volgende telegram aan Hitier doen toekomen „Het Italiaansche volk en zijn strijd krachten, die naast de Duitsche vechten, deelen hartelijk in de vreugde, waarmede het Duitsche volk, Führer, uw verjaardag viert. Deze viering geschiedt in de sfeer en de zekerheid van de overwinning, die wij zullen behalen niet alleen door die kracht van onze soldaten, maar ook door die van onze denkbeelden, die tegenover het ver leden de toekomst vertegenwoordigen. Aan vaard, Führer, myn oprechte gelukwen schen en kameraadschappelijke groeten". Ook de koning-keizer heeft Hitier een telegram van gelukwensch doen toekomen. De viering in Nederland. Rede van den Rijkscommissaris. In het Luxor-theater te Rotterdam heeft Zondagmiddag onder overweldigende be langstelling van Duitsche en Nederland- sche zijde de viering van den geboortedag van den Führer plaats gehad in tegen woordigheid van den Rijkscommissaris, ryksminister Seyss-Inquart, die bij deze gelegenheid een herdenkingsrede heeft uit gesproken. Nadat de S.S. Oberführer Engel een ope ningsrede had gehouden en de districts leider der N.S.B., de heer Kröller namens zijn partij had dank gezegd voor het feit, dat de N.S.B. in de gelegenheid is gesteld den geboortedag van den Führer tezamen met het Duitsche volk te vieren, nam de Rijkscommissaris het woord en zei, dat hij niet bij toeval naar Rotterdam was gekomen. Immers, Rotterdam heeft het zwaarste van den oorlog geleden, maar dat was niet de wil van Duitschland. Dit is een tijd van groote beslissingen, aldus de Rijkscommissaris, en zijn deze beslissingen eenmaal gevallen, dan zullen wy de handen ineenmoeten slaan, om ge zamenlijk aan den opbouw te beginnen. Dan zal het uiterlijke beeld van zware Slagen geheel terzijde moeten worden ge steld om een schooner beeld te scheppen. Hierna vergeleek spr. dezen tijd met de Napoleontische oorlogen, met de gods dienstoorlogen en tenslotte met den tijd- van de volksverhuizing. In verband met dit laatste merkte spr. op, dat, evenals toen, nieuwe voorwaarden voor de Ger- maansche volkeren zullen worden gescha pen, die voor eeuwén, misschien voor dui zenden jaren hun stempel zullen opdruk ken. Vandaag zien wy op naar hem, die het Duitsche volk heeft weten samen te bren gen, die het Versailles" heeft vernietigd en het Duitsche volk in de toekomst een nieuwe, voorname plaats in de Germaan- sche volksgemeenschap zal geven. Het Duitsche volk gaat thans een duidelyken weg, een, die zwaar is en naar spr.'s over tuiging wellicht nog zwaarder kan wor den, maar het is de weg. waarlangs de Führer ons voert. Daarom nu wij in Nederland staan, moet men dit niet ver staan, dat dit is om dwang op te leggen. Ook wanneer wij ook eens hard en scherp moeten zijn, maar wij staan hier in de eerste plaats om te helpen, omdat ook het Nederlandsche volk aan het gemeen- schapswerk van den Führer gelooven zal. Wij willen medewerken de voorwaarden te scheppen, waaruit de wil tot medewer king aan dezen arbeid van den Führer kan ontstaan. Teruggrijpend naar den tijd, waarin Ne derlanders en Duitschers samen in gevan genissen werden opgesloten, zeide spr. dat hieruit een band van kameraadschap was voortgesproten, hetgeen spr. beschouwt als een werktuig van het lot om allen van den nationaal-socialistischen geest te door dringen, zoodat daarmede de grondslagen worden gelegd voor een kameraadschap pelijke samenwerking in de toekomst tus- schen het Duitsche en Nederlandsche volk. Ik wil dit, zoo zeide spr., duidelijk vast stellen. Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken, dat de nieuwe orde zal komen voor alle Germaansche volkeren en ook dat de gestalte van den nieuwen tyd niet alleen in Europa zichtbaar zal zyn, maar zich ook zal doen gelden in de geheele wereld. 's Avonds heeft in het Haus der See- fahrt voor leden van de weermacht in intiemen kring nog een herdenking van dezen dag plaats gehad. MILITAIR APPEL OP HET BINNENHOF. Zaterdagmiddag werd op het Binnenhof te 's-Gravenhage een militair appèl ge houden, waaraan het bataljon van het luchtwapen en detachementen van leger, marine en S.S.-troepen der Duitsche weer macht deelnamen. Nadat de militaire bevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied, vliegerge neraal Fr. Christiansen, den troep had ge ïnspecteerd, heeft hij een korte toespraak gehouden. TELEGRAM VAN MUSSERT. De leider der N.S.B. zond de Führer den volgenden telegrafischen gelukwensch: „Den Führer van het Groot-Duitsche rijk te Berlijn: Führer, By de intrede van uw nieuwe levens jaar zend ik u, mede namens de nationaal- socialistische beweging in Nederland, myn hartelijke gelukwenschen. Ik hoop, dat de sterkste weermacht aller tijden onder uw bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belemme ringen zal wegnemen, die den opbouw van het nieuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dat het Nederlandsche volk, lotsverbonden met het Duitsche en met de andere germaansche volkeren, door de kracht der nationaal-socialistische revolutie aan dezen opbouw deel zal nemen. Mussert. Boodschap aan de leden der N.S.B. Voorts richtte de leider van den N.S.B. ir. A. A. Mussert, zich met ondervolgende boodschap tot de leden der nationaal- socialistische beweging in Nederland. De verjaardag van den Führer Adolf Hitler is ook voor de Nederlandsche na- tionaal-socialisten een feestdag, waarop wij onze gelukwenschen met die van onze Duitsche kameraden van de N.S.D.AJ?. vereenigen. Zonder Adolf Hitler, den schepper en pionier van het nationaal-so- cialisme, zouden de germaansche volke ren en daarmee geheel Europa zijn uitge leverd aan het jodendom, de democratie en het kapitalisme. De betdekenis van Adolf Hitler is daardoor uitgegroeid boven die van Führer van het Duitsche volk. Voor het Nederlandsche volk wordt dit daax-door tot uitdrukking gebracht, dat de nationaal-socialistische beweging in Neder land Adolf Hitler als den Führer aller germanen huldigt. De N.S.B. betreurt het, dat zy bij den aanvang van den met onvergelijkelijken moet en kundigheid door 't Duitsche volk ge- voerden oorlog tegen de democratische wereldmachten het Nederlandsche volk en den Nederlandschen staat nog niet ge wonnen had, niettegenstaande een byna negenjarigen strijd, door duizenden met geestdrift en opofferingsgezindheid tegen alle machten in, is gevoerd. Zou de N.S.B. in 1940 aan de macht geweest zijn, dan zouden de Nederlanden aan de zyde van Duitschland hebben deel genomen aan dezen strijd, die ook voor de vrijheid en de welvaart van het Neder landsche volk van beslissend belang is. Het vervult haar met genoegdoening, dat thans reeds een groot aantal van haar leden vrijwillig aan den oorlog deelneemt. De terugblik op de Mei-dagen van het vorige jaar verplicht ons tegenover den Füher». Adolf Hitler tot byzonderen dank daarvoor, dat door zyn vastbesloten han delen ca door den snellen opmarsch van zijn weermacht, duizenden Nederlandsche nationaal-socialisten bevrijd werden uit de interneei-ingskampen van het oude sy steem. Evenzoo danken wij het aan zijn begxip voor den toestand van het Neder landsche volk, dat de N.S.B., bevrijd van den terreur der vroegere overheid, haar stryd voor de nationaal-socialistische idee kan voeren. Sedert deze dagen gaat de N.S.B. voort, het Nederlandsche volk voor het nationaal- socialisme te winnen, het Nederlandsche volk zijn eigen aard en zijn germagnsch bloed en lotsvei'bondenheid bewust te ma ken. Zy vervult deze roeping uit alle kracht, opdat het Nederlandsche volk zich daardoor den weg bane tot een eervolle plaats als germaansch volk in het nieuwe Europa, dat zijn grootsch verleden en zyn sterken levenswil waardig is. De N.S.B. is ervan overtuigd, dat de Führer in zyn nieuwe levensjaar de vy- anden van Europa beslissend zal slaan en een nieuwe orde in Europa zal vestigen, die gegrond vest is op de onveranderlyke beginselen van het nationaal-socialisme, die de beste waarboi-gen bieden voor Europa's toe komst. God zegene den Führer Mussert. TELEGRAM VAN PAUL KIÈS AAN ADOLF HITLER. De leider der Troelstrabeweging Neder land, Paul Kiès, heeft het volgende tele gram van gelukwensch aan Adolf Hitler gezonden: Aan den Führer Adolf Hitler. In naam van eenige duizenden Neder landsche arbeiders, boeren en anderen, vereenigd in de Troelstra-beweging Neder land, veroorloof ik my onzen Führer har telijk geluk te wenschen op zijn verjaar dag. Duitschland sieg Heil! Paul Kiès. Leider der Troelstra-beweging Nederland. GEDENKTEEKEN OP ANTHONY FOKKER'S GRAF. Op een der hooge duintoppen van Wes- terveld ligt het graf van Anthony Fokker. Hier is thans een gedenkteeken opgericht, dat geschonken is door de N.V. Nederland sche Vliegtuigenfabriek Fokker. Het een voudige gedenkteeken bestaat uit een graf monument alsmede een zuil, waarop een meeuw, die met uitgespreide vleugels ge reed staat op te vliegen. Zaterdagmiddag is het gedenkteeken aan mevrouw Fokker overgedragen, een plech tigheid, welke groote belangstelling had. De plechtigheid geschiedde in de nieuwe aula van het crematorium. De heer L. Janse, lid van de directie der Fokkerfabrieken hield daar een herden kingsrede, waarin hy de groote verdiensten van den overledene voor den vliegtuigbouw schetste. Ver-volgens begaven de aanwezigen zich naar het monument, dat nog was bedekt met een kleed van vliegtuiglinnen. Vier mannen in Fokker-uniform hadden er de eerewacht betrokken. Het was een plechtig oogenblik, toen mevrouw Fokker, daartoe uitgenoodigd door de directie der Fokker fabriek het monument onthulde. De heer F. W. Seekatz bood namens de directie der Fokkerfabriek het monument aan mevrouw Fokker aan. De heer T. Nijland, een kleinzoon van mevrouw Fokker aanvaardde namens zyn grootmoeder daarop het gedenkteeken en bracht dank voor de grootsche hulde aan den overledene gebracht. Vervolgens legden de directie van de Fok kerfabriek, familieleden en eenige vrienden, onder wie uit New York, kransen en bloe men op het graf. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben naar het D.N.B. verneemt vele honderden gevechts vliegtuigen aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen op de Britsche eilanden. Londen werd opnieuw bestookt door sterke formaties. Er braken zware branden uit, waai*van ver scheidene in de bocht van de Theems, terwijl zich herhaaldelijk ontploffingen voordeden. Duizen den brisantbommen en meer dan honderdduizend brandbommen zijn op de opgegeven doelen geworpen. Het D.N.B. verneemt van wel- gelichte zijde dat de hoeveelheid brisant- en brandbommen, boven Londen uitgeworpen, nog nooit zoo groot geweest is. De luchtafweer, die volledig in actie was, slaagde er ook ditmaal niet in de voort durende aanvallen te verhinderen. Reus achtige branden en ontploffingen deden zich in de geheele stad voor. In de bocht van de Theems, in de Milwall-docks en te Greenwich zyn, volgens de tot dusverre ontvangen rapporten, zeer groote ver woestingen aangericht. Ook deze aanval was een vergelding voor de laatste bom bardementen op cultureele gebouwen en woonwijken te Berlijn. International News, meldt dat het a- larm des avonds te half tien begon. Binnen ploffingen van bommen en luchtdoelgra- een half uur schudde de stad onder de ont- naten. Het motorgeronk der aanvallende vliegtuigen werd duidelijk gehoord. Het D.N.B. verneemt, dat Zaterdagavond by een aanval van Duitsche jagers op de Zuidkust van Engeland een Spitfire is neergeschoten. De Duitschers leden een verliezen. EEN GEHEELE STAD MET DEN GROND GELIJK GE MAAKT. De Londensche correspondent van het Zweedsche blad Nya Dagligt Allehanda heeft gedurende de Paaschdagen een be zoek gebracht aan Schotland en vooral aan het gebied van Glasgow. De op den Noor delijken oever van de Clyde op ongeveer vijftig kilometer afstand van Glasgow ge legen stad Clydebank, een stad van 50.000 inwoners, is, naar de correspondent meldt, door de bommen van het Duitsche luchtwa pen geheel met den grond gelijk gemaakt. In Clydebank is er niet een onbeschadigd huis en geen enkele inwoner te vinden. De bewoners hebben de stad moeten verlaten daar de stad na de verschillende aanval len van het Duitsche luchtwapen geen woongelegenheid meer bood. Clydebank is thans een doode stad. De oorlog ter zee. De Britsche admiraliteit heeft Zondag avond medegedeeld, dat het Engelsche pa trouilleschip „Torrent" tot zinken is ge bracht. De familieleden der slachtoffers zijn op de hoogte gesteld. Het in Engelschen dienst varende Noor- sche tankschip „Nina Borthen", met een inhoud van 6123 brt., is, volgens een me- dedeeling van de reederij, als gevolg van oorlogshandelingen gezonken. Het 9000 b.r.t. metende motortankschip „Castor" van de Trelleborg Ongfartygs Nya A.B. is, naar het Zweedsche tele- graafagentschap mededeelt, op den Atlan- tischen Oceaan gezonken. Vijftien opvaren den worden vermist. 21 man konden wor den gered. Engelsche troepen In Irak. Uit Berlyn meldt het D.N.B.: Sterke strijdkrachten van het Britsche Empire zijn, naar Reuter meldt, in Basra aan gekomen, teneinde de verbindingswegen door Irak open te houden. EIKENSCHORS. In aansluiting op het met ingang van 16 April 1941 in werking getreden verbod tot het vervoeren van ongeschild eiken hout van inlandschen oorsprong, vestigt de directeur van het rijksbureau voor huiden en leder er nog nadrukkelijk de aandacht op, dat dit verbod uitsluitend werd uitge- vaai'digd teneinde de winning van eiken schors zooveel mogelijk te bevorderen. In verband hiermede worden eigenaars van perceelen eikenhout dringend verzocht hun volledige medewerking te verleenen door vóór 1 Juli 1941 zooveel mogelijk daartoe geschikt eikenhakhout te doen omslaan respectievelijk de uitdunning van de daarvoor in aanmerking komende per ceelen zoo mogelijk vervroegd en in ver sterkte mate te doen plaats vinden. Betreffende eventueele nadere bijzon derheden kan men zich met de directie of de opzichters van de Nederlandsche Heidemaatschappij of met de directie of de houtvesters van Staatsboschbeheer nader verstaan. Zooals reeds werd medegedeeld dient de gewonnen schors te worden afgeleverd aan de looistofhandelaren en verdere daaxvoor in aanmerking komende ingeschrevenen by het rijksbureau voor huiden en leder. BELANGSTELLING VOOR LEVENSMIDDELEN EN TEXTIEL. Dat er vraag is naar gedistribueerde goe deren, blijkt wel uit de belangstelling, welke dieven toonen voor levensmiddelen en tex tielproducten. Op de Bilderdijkkade te Am sterdam stalen zij een slagersfiets met 15 k.g. kalfsvleesch, in de Westerstraat haal den zij een doos met 20 pakjes boter van een melkkar, terwijl zij nog 10 kg. boter op het Rokin in de wacht sleepten. Van een transportfiets in de Nieuwe Uilenburger straat werden vier japonnen gestolen en by een winkelier op den Zeedijk werd ingebro ken en verdwenen zeven heerencostuums alsmede een aantal textielpunten. DE STRIJD TEGEN DE SCHEEPVAART. Van welingelichte zijde wordt gemeld, dat de Duitsche luchtmacht den laatsten tijd bijzonder goede resultaten heeft be haald by den strijd tegen de Britsche scheepvaart. In de week van 11 tot 18 April is in de wateren rondom de Britsche eilanden en in de Middellandsche Zee door aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtui gen 132.000 ton koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en tenmiste 280.000 ton beschadigd. Vijfentwintig schepen, die voedsel en grondstoffen naar Engeland brachten of in de Middellandsche Zee voor militaire doeleinden gebruikt werden, zijn tot zinken gebracht, 48 schepen werden zoo ernstig beschadigd, dat een deel daarvan geheel verloren geacht kan worden. MISLUKTE ENGELSCHE AAN VAL OP DUITSCHEN KOOP VAARDER. Het D.N.B. meldt dat eenige Engelsche vliegtuigen Vrijdag op de Noordzee ge tracht hebben een Duitsch koopvaardy- schip aan te vallen. Alle neergeworpen bommen kwamen in het water terecht. De koopvaardijschepen zetten, nadat zij van de aanvallende vliegtuigen er twee neergescho ten hadden, hun reis voort .en bereikten hun doel. In den loop van 18 April hebben verschei dene Engelsche gevechtsvliegtuigen ge tracht lichte Duitsche zeestrydkrachten op de Noordzee aan te vallen. De aanval mis lukte onder zware verliezen van den te genstander. Met handig manoeuvreeren onttrokken de Duitsche patrouillebooten zich aan de neergeworpen bommen en haal den door hun doeltreffend vuur drie Engel sche machines neer. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUITSCHLAND. De Royal Air Force is in den nacht van 20 op 21 April, naar het D.N.B. verneemt, met vrij zwakke strijdkrachten het West Duitsche grensgebied binnengevlogen. Een deel der aanvallende vliegtuigen Werd reeds aan de kust door den Duitschen afweer on der vuur genomen en weggedrongen. De binnenvliegende toestellen wierpen hier en daar brisant- en brandbommen neer. die al-" leen in woonwijken schade van weinig be lang veroorzaakten. ENGELSCH VLIEGTUIG IN IERLAND NEERGESTORT. Het inlichtingenbureau van de Iersche regeering heeft Zondagavond medegedeeld: Een Britsch vliegtuig is in de nabijheid van Blessington in het graafschap Wick- low neergestort De uit vier man bestaande bemanning is om het leven gekomen. Het vervoer van Amerikaansch oorlogstuig naar Engeland. De vroegere Amerikaansche ambassa deur te Parijs, Bullitt bepleit in een in het tydschrift „Life" gepubliceerd arti kel het beschikbaar stellen van Ameri kaansche convooieering voor het trans port van oorlogsmaterialen naar Enge land. Bullitt verklaart, dat tengevolge van den oorlog ter zee de Britsche tonnage op gevaarlijke wijze daalt. Alleen het be schikbaar stellen van Amerikaansche convooieering kan het gevaar voor En geland afwenden. Dit beteekent het op treden van Amerikaansche torpedoboot- jagers. kruisers, vliegtuigmoederschepen en vliegtuigen. Bullitt motiveert zyn eisch tot het doen optreden van Amerikaansche convooien verder door te zeggen, dat de Vereenigde Staten in gevaar verkeeren door de spilmogendheden te worden aan gevallen, wanneer Engeland het onderspit mocht delven. De Amerikaansche afgevaardigde Ha milton Fish, lid van de commissie voor de buitenlandsche politiek van het Huis van Afgevaardigden, heeft volgens „Associated Press" in een rede o.a. verklaard,- dat Amerikaansche convooien oorlog zouden beteekenen. Wanneer schepen van Ameri kaansche convooien tot zinken gebracht zouden worden, gaat het er niet meer om of de Vereenigde Staten zich tegen een oorlogsverklaxnng verzetten, maar hebben de Vereenigde Staten hiermede zelf den oorlog verklaard. Er zijn geen vijftig leden van het congres, die te vinden zouden zijn voor een oorlogsverklaring, zelfs indien president Roosevelt het congres om een oorlogsvex-klaring zou verzoeken. In de twee dagen geduurd hebbende besprekingen der hoofdredacteuren van Amerikaansche dagbladen, die in Was hington bijeengekomen waren, is vooral tot uitdruk lung gekomen, zoo meldt de „Washington Post", dat men het niet gaarne hoort, wanneer Roosevelt in zijn vele toespraken tot het volk steeds spreekt over „overwinning" en „verdediging". Bo vendien wenscht het volk steeds Ingelicht te worden over den ernst van den toe stand en de daardoor noodzakelijk gewor den maatregelen. Roosevelt zou een groo te fout maken, wanneer hy mocht beslui ten tot convooieeren, zonder tevoren het volk daarvan in kennis te stellen. SLEEPSCHIP MET MOTORSCHIP IN BOTSING. Op het Merwedekanaal tusschen Maars- sen en Weesp kwam Zaterdag, vermoede lijk door de sterke zuiging van een juist passeerend motorschip, een sleepschip in aanvaring met een motorschip, waardoor de sleepkabel afknapte. Door den schok vielen drie op het dek van de sleep spelende kinderen overboord, terwijl van het motorschip het schippers- knechtje van het dek viel. Twee roeibootjes van passeerende sche pen werden terstond losgemaakt en spoe dig waren de drenkelingen weer behouden aan boord. Het schippersknechtje had enkele verwondingen opgeloopen. De scha de tengevólge van de botsing was slechts gering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5