Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE DOOD VAN DEN GRIEKSCHEN PREMIER. De legerberichten van gisteren. Afblijven van neer gestorte vliegtuigen! Rijkscommissaris Rijksminister Seiss- Inquart bevorderd. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 94 MAANDAG 21 APRIL 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent p»r week of t 2.42 per kwartet Franco per post 1 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.65. iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.55, Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 <M!DDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPE5S" Berlijn beschuldigt de Secret Service. Volgens een in Athene officieel beves tigd Heutercommuniqué is de Grieksche ministerpresident Alexander Koritzis in den avond van den 18en April plotseling Overleden. Zijn dood werd bekend, toen om 21 yur» het tegenover het koninklijk paleis en het hotel Bretagne, het Britsche hoofdkwar tier, gelegen gebouw van den minister president door een afdeeling garde-troepen werd bezet. Omtrent de doodsoorzaak tast men, naar het D.N.B. meldt, in Athene niet in het duister. Men is er n.l. zeker van, dat hij vermoord is. Omtrent deze toedracht wordt uit Ber lijn o.m. het volgende gemeld Voor zoover tot dusver kan worden vast gesteld, heeft Koritzis een uur voor zyn dood den Britschen opperbevelhebber, sir Maitland Wilson en den Britschen gezant iin Athene, sir Palairet, ontvangen. Ko ritzis zou na de ontvangst lijkbleek ztjn geweest en een volkomen ontstelden in druk hebben gemaakt. Naar verluidt heeft de ministerraad beraadslaagd over- een aanbieding van Wilseon om de Grieksche regeering en de koninklijke familie nog dienzelfden nacht met een kruiser naar Egypte te brengen. Wilseon en Palairet zouden getracht hebben Koritzis over te halen, op grond van de onhoudbaarheid van den militairen toestand en van het feit, dat het Britsche expeditieleger uit Londen bevel heeft gekregen tot insche ping, om het Grieksche leger zich te doen aansluiten bü den vlucht. Koritzis zou dezen Engelschen wensch hebben afgewe zen. Een secretaris vond enkele uren later Koritzis dood voor zijn schrijftafel. Er is nog geen mededeeling uitgegeven over de vraag, of Koritzis door vergiftiging of met een revolverschot vermoord is. Hij had de laatste weken vaak teekenen van neer slachtigheid vertoond. Ztjn vrienden hou den zelfmoord echter voor volstrekt on- waarschynlyk, aangezien hij een man van diepe religieuze overtuigingen was. De dood van Koritzis heeft in Athene des te grootere ontsteltenis gewekt, daar zijn voorganger, Metaxas, kortgeleden on der soortgelijke omstandigheden het leven heeft verloren en ook toen de verdenking van moord door Engelschen niet tot zwy- gen kwam. Reuter kan de verschrikkelijke Britsche verantwoording voor den moord op den Griekschen minister-president niet meer verdoezelen, schryft de „Montag", naar aanleiding van het bericht vem het offi- cieele Britsche persbureau, als zou Korit zis „zelfmoord" gepleegd hebben, z.g. uit vrees voor verantwoording. Het blad noemt dit bericht de eerste bekentenis der Britsche mannen die verantwoordelijk zyn voor den inderdaad bedreven moord op Koritzis. Er kan geen twyfel meer over bestaan, aldus het blad, dat Koritzis geen zelfmoord gepleegd heeft. Ongelooflijk naïef heeft hij tegenover de Britsche po litiek in Griekenland gestaan. Toen hij echter inzag, dat hem niei. alleen leugens verteld waren over de weerstandskracht van Yoegoslavië, doch ook over de hulp van Engeland, nam hij het besluit. Grie kenland nog op het laatste oogenblik te redden. Een vlucht van den Griekschen koning, van de regeering en van een deel van het leger naar Egypte heeft hij van de hand gewezen, omdat hij nog op het laatste oogenblik het Grieksche volk voor de volledige ineenstorting wilde behoeden door te probeeren een wapenstilstand te verkrijgen. Een man, die een dergelijk besluit neemt pleegt geen zelfmoord, maar blyft op zijn plaats. Omdat hij echter zijn voornemen aan de Engelschen ter kennis bracht, moest hy uit den weg geruimd worden. Reuter meldt, dat radio Athene de sa menstelling van het nieuwe Grieksche kabinet heeft bekend gemaakt. Het voor zitterschap heeft koning George persoon lijk op zich genomen. Vice-admiraal Sa- kellariu, de chef van den marinestaf, is benoemd tot plaatsvervangend premier en minister van marine. Onder de overige leden van het kabinet bevinden zich de volgende persoonlijkheden oorlog, gene raal Panagakos; luchtvaart, generaal Nicolaides; verkeer en spoorwegen, generaal Korzasbuitenlandsche zaken, financiën en economische zaken, Zuderos binnenlandsche zaken en openbare veilig heid, Maniadakes openbare welvaart en pers Nikoludis. De nieuwe regeering heeft reeds den eed afgelegd en terstond daarop haar eerste vergadering gehouden. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Als vergelding voor den nieuwen aanval van Britsche vliegtuigen op woonwijken te Berlijn, in den nacht van 17 op 18 April, heeft de Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht opnieuw Londen aangevallen. Ook bij dezen grooten aan val hebben vele honderden vliegtuigen den geheelen nacht reusachtige hoeveelheden brand- en brisantbommen op de stad la ten vallen. De groote branden, die van verre te zien waren, en vooral in de Bocht van de Theems, de Milwall-docks en Greenwich uitbraken, zijn een zekér tee- ken voor de ontzettende uitwerking van dezen vergeldingsaanval, die opnieuw door Engeland was uitgelokt. In de vlakte van Thessalie ach tervolgen de Duitsche 'troepen de verslagen Britsch-Grieksche strijd krachten. Ten Westen van den Pindus trekt de vijand voor de Italiaansche troepen terug, hier en daar doen zich verschijnselen van ontbinding in het leger voor. Talrijke Grieksche soldaten en ge- heele afdeelingen hebben zich overgegeven aan de Duitsche troe pen, die ten Oosten van het ge bergte opereeren. Bij de inneming van Larissa en Trikkale hebben gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers de operaties van het leger gesteund. Zy bestookten te rugtrekkende troepen en colonnes van den. vijand met bommen en mitrailleurvuur, vernietigden op een vliegveld tien jachttoestellen van het type Gloster en bij een luchtgevecht een Britschen jager van het type Spitfire. In het Noorden van Yoegosla vië zijn tot dusverre 1500 officieren en 244.000 man als gevangenen geteld. In Noord-Afrika hadden vijandelijke aanvallen op Solloem geen succes, hoe wel zij door vloot- en luchtstrijdkrachten gesteund werden. In den nacht van 18 op 19 April en gisteren overdag .hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de haven werken en andere militaire doelen te To- broek met zware bommen bestookt. Door voltreffers werden groote branden en he vige ontploffingen veroorzaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben bij aanvallen op de haven van La Valetta op Malta ernstige schade toegebracht aan de marinewerf en aan pakhuizen.Een tank station geraakte in brand. Tijdens een gewapendf verkenning heb ben vliegtuigen aan dSchotsche Oost kust twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton vernietigd. Bij een aanval van jagers op de Britsche Zuidkust werd een vijandelijke jager van het type Spitfire neergeschoten. Overdag noch des nachts zijn vijande lijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. HET ITALIAANSCHE. Het 318e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Zaterdag hebben de divisies van het 9e en het 11e leger vrijwel overal de gren zen van het koninkrijk Albanië bereikt. Zij hebben overal den hardnekkigen weer stand van de sterke Grieksche achterhoede gebroken en vele vernielingen op de we gen overwonnen. Talrijke gevangenen en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal is in onze handen gevallen. Vele afdeelingen jagers, bommenwerpers en duikbommen werpers, in totaal 450 toestellen, hebben het terugtrekkende Grieksche leger on ophoudelijk krachtig bestookt. Troepen concentraties, barakken en artilleriestel lingen werden getroffen, bruggen en we gen vernield. Honderd auto's met troepen en mate riaal, werden eveneens vernield. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld van Kas- tika Janina) in scheervlucht aangeval len. Vijf op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand. De vlootbasis Preveza is gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger corps hebben het vliegveld Mikabba en de haven van La Valetta op Malta gebom bardeerd: de havenwerken werden getrof fen en een groot stoomschip beschadigd. Eén onzer duikbooten heeft in het Oosten der Middellandsche Zee een vijandelyken torpedojager getorpedeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artil lerie en patrouilles in de zóne van To- broek. Vijandelijke vliegtuigen hebben Benghazi en Tripolis gebombardeerd: er zyn geen slachtoffers en de schade is onaanzienlijk. Uit Oost-Afrika niets van beteekenis te melden. DE BOTSING TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Naar Reuter uit Ahmedabad meldt, be draagt het aantal slachtoffers bij de jong ste botsingen in Ahmedabad 22. Er zyn tweehonderd personen gewond. Volgens -de laatste berichten uit Indië is de toestand in Ahmedabad weer slech ter geworden. De politie heeft opnieuw moeten optreden. Naar verluidt, zouden er reeds 52 dooden en 200 gewonden zyn te betreuren. De Joegoslavjsche strijdkrachten hebben onvoorwaardelijk gecapituleerd en de wapenen neergelegd. In de afgeloopen dagen werden tienduizenden krijgsgevangenen achter het front gebracht, welke transporten dikwijls, den opmarsch der gemotoriseerde afdeelingen van de Duitsche weermacht belemmerden (Foto Weltbild) Japanners bezetten Chineesche havens. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. De Japanners zijn voortgegaan met de bezet ting van alle voorname havens aan de kust van Tsjekiang. Zondagmorgen vielen Wentsjau, Haimen en Tsdense in Japan- sche handen. Een Japansche voorhoede bereikte Zondagmiddag Ningpo, de eenige plaats, waar de Chineezen nog verzet bo den. De Japanners willen hiermede het goederenverkeer naar Tsjoengking onmo gelijk maken. De Japansche troepen, die by verras sing landden in de streek van Haimen en Joeian, zyn snel het binnenland ingetrok ken en hebben Hwangjen op 60 K.M. ten Westen van Haimen en Wentsjau ingeno men, naar legerautoriteiten bekend ge maakt hebben. Door andere troepen is Tsjoeki, een knooppunt van het vijande lijk verkeer op den spoorweg Hangtsjau Kaingsjan bezet. De Amerikaansche troepen op de Phüippijnen. Naar Domei uit Manilla meldt, zullen éezer dagen weer 2200 Amerikaansche soldaten en officieren te Manilla aanko men aan boord van het troepentransport- schip „Republic". De Amerikaansche troe pen daar zyn nu 6000 man sterk. Dit getal zal binnenkort verdubbeld worden. Het uittreden van Frankrijk uit den Volkenbond. Uit Vichy meldt het D.N.B. Omtrent het uittreden van Frankryk uit den Vol kenbond wordt in goedingelichte kringen te Vichy medegedeeld dat de Volkenbond sedert lang zyn beteekenis heeft verloren, zoodat het besluit der Fransche regeering eigenlyk slechts formeele beteekenis heeft. Er moest een duidelijke toestand in het leven geroepen worden. Men laat door schemeren, dat het besluit tot uittreden genomen is. omdat de Fransche regeering niét meer het voornemen heeft haar bij drage in de kosten van den Volkenbond te betalen. 22 FRANSCHE GEMEENTERADEN ONTBONDEN. Uit Vichy meldt het D.N.B. Admiraal Darlan heeft in zijn kwaliteit van minis ter van binnenlandsche zaken 22 gemeen teraden ten deele wegens onbekwaamheid, ten deele wegens staatsvijandige mentali teit ontbonden. De leiding der zaken is voorloopig aan bijzondere commissies op gedragen. DE EERSTE MEI FEESTDAG IN FRANKRIJK. Uit Vichy meldt het D.N.B. Naar het Fransche ministerie van arbeid mededeelt, zal de 1ste Mei dit jaar in Frankrijk als groote feestdag gevierd worden. De ar beiders zullen een vrijen dag hebben, ter wijl hun loon doorbetaald wordt. In bedry- ven, waar dé arbeid niet kan rusten, wordt een toeslag betaald. De regeering heeft de arbeiders uitgenoodiigd, ten be wijze van hun maatschappelijke eendracht en hun nationale solidariteit de helft var» een dagloon of den bijslag aan de nation-v hulpverleening'af te staan. DUITSCHE KUSTARTILLER1E IN ACTIE. Gisteren heeft Duitsche kustartillerie. naar het D.N.B. verneemt, een groot En- gelsch koopvaardijschip in het Kanaal be schoten. Onder de uitwerking van het Duttsctne geschut voer het Britsche schip NIET-NAKOMING VAN BEVELEN VAN DUITSCHE POSTEN KAN DEN DOOD TENGEVOLGE HEBBEN. De Wehrmachtsbefehlshaber in Neder land maakt bekend Eenige dagen geleden deed zich in het Zuiden van Nederland de volgende be treurenswaardige gebeurtenis voor. Een Britsch vliegtuig was neergestort en lag vernield op den grond. De bevoegde Ortskommandantur had direct een post bij de plaats van neerstorting gezet, welke het vliegtuig tot de opruiming te bewaken had. Geen burger mag, zooals bekend is, de plaats van het ongeluk en vooral niet de overblijfselen van het afgeschoten vliegtuig naderen. Evenwel werd deze algemeen bekende maatregel hier niet nagekomen. Niettegenstaande herhaalde waarschu wing door den post liep een Hollander tel kens weer op het wrak toe, om deelen van het vliegtuig af te scheuren en te „verzamelen". Ten slotte loste de post een waarschu- wingsscnot. Ook dit schrok den burger niet af, die zijn ongehoorzaamheid ten slotte met den dood moest boeten. Deze gebeurtenis is een ernstige waar schuwing en moge telkens opnieuw aan leiding zijn, in het bijzonder voor de jeugd, te bedenken, dat neergestorte vliegtuigen geen objecten zyn voor verzamelaars en dat voor alles de bevelen van Duitsche posten dadelijk nagekomen moeten wor den. Ongehoorzaamheid kan den dood brengen. Geen tulnbouwsteun over 1940 meer. Door sommige tuinbouworganisaties zijn onlangs pogingen in het werk gesteld om voor bepaalde producten over 1940 nog steun te ontvangen, omdat de prijzen niet bevredigend zouden zyn geweest. Naar thans van officieele zijde Is mede gedeeld, zal om verschillende redenen niet meer gerekend mogen worden dat op tuinbouwsteun 1940 niet meer kan worden terug gekomen, na de uitkeeringen die reeds hebben plaats gevonden. BUITENLANDERS IN DU1TSCHLAND. Uit Kleef, meldt het A.N.P. Een Ne derlander had zijn werkplaats zonder ver lof verlaten. Bij het overschrijden van de Duitsch-Nederlandsche grens in Wyler by Kranenburg had hy verzet gepleegd tegen een Duitschen ambtenaar in de uitoefening van zyn functie. Het gerecht wees er op, dat ieder buitenlander zich heeft te ge dragen volgens de Duitsche bepalingen en veroordeelde den beklaagde wegens onbe voegd opgeven van zyn arbeid en verzet tot een gevangenisstraf van vier maanden. Tot S.S.-Obergruppenführer. De Führer heeft den Rykscommie- sails voor de bezette Nederl&ndsche gebieden, rijksminister dr. Seysa-In- quart bevorderd tot S.S.-Obergruppen führer. De Führer heelt den höheren S.6. und-Polizeiführer, Brigadeführer und General major der Polizei Rauter be vorderd tot S.S.-Gruppenführer en Ge- neralleutnant der Polizei. De rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden, rijksminister Seyss- Inquart, heeft den Führer het volgende telegram gezonden 's-Gravenhage, 20 April 1941. M$n Führer, In dezen tijd van groote beteekenis leidt U het Duitsche volk op weergaloos strijd vaardige wijze naar zijn vooraanstaande plaats in de wereld. Het Duitsche volk volgt U, mijn Führer, met den ernst en de vastbeslotenheid, waartoe gij uw volk hebt opgeleid. Op uw verjaardag echter richten zich tot U de harten van alle Duitschers en van al onze vrienden met bijzonder vurige en blyde wenschen, terwyl zij U een geen grenzen kennende liefde betuigen, welke U, myn .Führer, in ons gewekt hebt. Wij, die uw opdracht in Nederland ver vullen. groeten U op den dag van heden, in volmaakte liefde en onvoorwaardelijke trouw. Heil mein Führer. w.g. Seyss-Inquart. De Führer heeft S.S.-Gruppenführer dr. Dietrich tot S.S.-Obergruppenführer be vorderd. DE EVACUATIE VAN ISTANBOEL. Uit Istanboel meldt het D.N.B.: De Turksche autoriteiten hebben reeds een vervoerplan voor de vrijwillige evacuatie der bevolking van Istanboel uitgewerkt. Volgens dit plan zouden 50.000 biljetten voor spoorwegvervoer en scheepsgelegen heid ter beschikking der vertrekkenden gesteld worden. WINTERHULP Verlicht den taak van den col lectant, legt uw bijdrage voor deze collecte gereed. U bespaart daar door den collectant extra moeite. ZESTIGJARIGE ECHTVEREENIGING. Heden viert het echt paar I. de Ruysscher Van Haneghem te Bier vliet zyn 60-jarige echt- vereeniging. De mam is 85 jaar en dé vrouw 81. Hoewel beiden niet zoo flink ter been meer zyn, mogen ze zich verheu gen in een goede ge zondheid. Hun gezin be staat uit 8 kinderen, die allen getrouwd z^n. Verder 16 klein kinderen en 5 achter kleinkinderen. Deze ge beurtenis zal voor de inwoners van het dorp niet onopgemerkt blijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1