Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE MAATREGELEN VOOR EEN BEHOORLIJKE VOEDSELVOORZIENING. Oplaag 16.500 ex. Engelsche luchtaanvallen. De legerberichten van gisteren. 184ste JAARGANG NUMMER 93 ZATERDAG 19 APRIL 1941 waarin opgenomen de Uitgave der'Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per «veek ot t 2.42 per kwartaa' franco per post i 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels »1.65. iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels I0.55. iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit drie bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Weer peulvruchten beschikbaar. DE AARDAPPELVOORZIENING IS VOLDOENDE. EEN TOELICHTING VAN DEN HEER LOUWES. In de gisteren gehouden persconferentie heeft de regeeringscommissaris, de heer H. D. Louwes, een toelichting gegeven op de maatregelen, welke thans genomen moés ten worden voor een behoorlijke voedsel voorziening. De heer Louwes wees er op, dat de toe standen zich in den loop der tgden zoodanig hebben ontwikkeld, dat we thans op zoo juist mogelgke wijze moeten verdeelen, waarover we nog kunnen beschikken. De melkdistributie. In de eerste plaats kwam spreker hier- bg tot de met ingang van Maandag a.s. in gevoerde melkdistributie. Wanneer we na gaan, welk kwantum per persoon zal wor den geleverd en daarbij ook rekening hou den met de grootere rantsoenen voor kin deren, voor vrouwen in den bevallingstijd en voor hen, die zwaren arbeid verrichten, dan komen we tot de conclusie, dat de hoe veelheid. welke nu op bonnen beschikbaar zal worden gesteld, niet zoo heel veel ver schilt van het normale verbruik. Misschien is de toewijzing iets minder, maar dat zal dan slechts een kleinigheid zgn. Een andere kwestie is natuurlijk dat wel het verbruik der beschikbare melk anders verdeeld zal zijn, wantop hetoogenblik zijn er men- schen, die veel meer melk gebruiken dan ze voortaan zullen krijgen. Gevraagd zal wellicht worden: „waarom is deze distributie van melk noodig Het antwoord daarop luidt, omdat we met onze melk zuinig moeten zijn, want door het ge brek aan voldoende veevoeder is de melk productie minder- geworden. En nu tal van andere artikelen reeds onder de distribu tie waren gebracht, bestond er een alge meen streven om voor de voedselvoor ziening te vluchten in de artikelen, welke nog vrij waren. Daartoe behoorde ook melk, zoodat het gevaar groot was, dat de con sumptie van melk aanzienlijk zou oploopen. In verband echter met de melkproductie kon een dergelijke verhooging der con sumptie niet worden toegestaan, want dan zou er op een andere wgze weer een te kort dreigen. Want melk is de bron voor de vetvoorziening, en wanneer de geproduceer de melk maar ongelimiteerd zou kunnen worden opgebruikt, zou deze vetvoorziening in gevaar worden gebracht. Daarom moesten de aangekondigde maatregelen worden getroffen, omdat een bepaalde hoeveelheid der geproduceerde melk, welke dus niet voor de consumptie in omloop kon worden gebracht, noodig is voor de bereiding van vet, in het bijzonder van boter. Want bg de vetvoorziening waren we steeds voor een belangrijk deel aangewezen op de aanvoer van grondstoffen, dierlijke vetten en oliën uit het buitenland. Daarin is door den toestand verandering gekomen en zijn we aangewezen op onze eigen bo demproductie. Het gevolg van deze noodzakelijkheid is, dat we wel voor een paar maanden, doch niet voor een geheel jaar, in staat zijn ons vetrantsoen op peil te houden, zoodat het wet is, thans tijdig in te grijpen dan te wachten tot een catastrophe. Minder vet. Ook het vetrantsoen moest dus iets worden ingekrompen. In verband hiermede, wees de heer Louwes er nog eens op, dat het standpunt der Duitsche autoriteiten steeds is geweest, dat, wat onze voedsel voorziening betreft, we niet zouden kom men beneden de rantsoenen in Duitschland, maar daar ook niet zouden boven uitgaan. Dit was tot dusver wel het geval met de vetvoorziening. Wanneer nu het weke- lijksch rantsoen vet wordt teruggebracht tot 200 gram per week, zooals is aange kondigd, dan zullen we daarmede komen op ongeveer hetzefde rantsoen, dat in Duitschland geldt. De heer Louwes deelde voorts mede, dat het noodzakelijk is om onzen veestapel zooveel mogelijk te sparen, mede met het oog op het feit, dat we later ook vee te onzer beschikking zullen moeten hebben. De toestand is thans zoo, dat we slechts beschikken over veel mager vee, in hoofd zaak hoogdrachtige koeien. Het zou met het oog op de toekomst jammer zijn, thans te veel van dit mager vee voor de slacht bank te bestemmen, want door te sparen kan worden bereikt dat we zooveel moge lijk vleesch en vet behouden voor later. Daarom zal minder vee worden afge slacht, en als gevolg daarvan zal ook min der vleesch voor de consumptie beschikbaar kunnen worden gesteld. Het ligt daarom in de bedoeling voortaan de periode der Vleeschbonnen te verlengen tot 16 dagen, waarmede men tevens hoopt te voorkomen, dat in verschillende plaatsen, de aangewe zen bonnen niet zullen kunnen worden in gewisseld. Weer peulvruchten te verkrijgen. Door het kleinere kwantum vleesch, dat beschikbaar zal komen, zal ook de hoeveel heid eiwit voor onze voedselvoorziening kleiner worden, en om dit tekort aan eiwit weder aan te vullen, is besloten cfm met in gang van Maandag a.s. opnieuw peulvruch ten verkrijgbaar te stellen en wel in een hoeveelheid van 1 pond per drie weken. Wat ,de voedselvoorziening in het alge meen betreft merkte de heer Louwes nog op. dat zeer veel bereikt kan worden Is er slechts medewerking van het publiek be staat. Tot dusver zijn de voorzieningen, be halve dan bg de vleeschdistributie, in het algemeen zeer goed verlöopen en heeft het publiek zich rustig gedragen. Voldoende aardappelen. Thans doet zich echter iéts onaange naams voor en dat betreft de geruchten over een z.g. aardappelengebrek. Derge lijke geruchten noemde spreker vreemd en onbegrijpelijk, want dezelfde hoeveelheden zijn tot dusver steeds naar de centra ge zonden en zoo noodig zal er nog meer naar toe worden gezonden. Sommige menschen hebben zich echter in het hoofd gezet, dat er geen aardappelen zgn en dat is voor ve len. die dat hooren, een reden om meer dan gebruikelijk in ,te slaan, met het gevolg dat anderen daarvan de dupe worden. Uitdrukkelijk gaf de heer Louwes de ver zekering. dat de aanvoer van aardappelen normaal is en zelfs nog iets boven -ïor- maal, wanneer ieder niet meer dan het noo- dige neemt, is er voor allen voldoende. We zouden aldus spr. de voorziening ook kun nen régelen door een straffe distributie, maar dat willen we juist niet. Bij aller medewerking is de toestand normaal en daarom waarschuwde spreker met klem tegen het ontstaan van een angstpsychose, waarvoor geen enkele re den aanwezig is. Amerikaansche levensmiddelen naar Frankrijk. Uit New-York meldt het D.N.B.: Twee Fransche schepen, nl. de „Leopold" en de „Villedere" zgn Donderdag met levensmid delen ter waarde van een millioen dollar naar Frankrijk vertrokken. De schepen hebben meel, gecondenseerde melk en andere melkproducten geladen. Zg varen naar Marseille, van waar uit de waarde volle lading door het Amerikaansche Roode Kruis gecontroleerd zal worden. Tegelijk met het vertrek der beide schepen heeft de Fransche ambassadeur Henry Haye een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen onderstaatssecretaris Summer Welles, om gedaan te krijgen, dat regelmatig levensmiddelen zullen worden gestuurd. In officieele kringen te Washington heeft men verklaard, dat men eerst de distributie van de levensmiddelen, die deze beide schepen aan boord hebben, zal afwachten. AMNESTIE IN ROEMENIË. Uit Boekarest meldt het D.N.B. In een proclamatie aan het Roemeensche volk ter gelegenheid van het Orthodoxe Paasch- féest op a.s. Zondag, heeft generaal Anto- jiescu een amnestie afgekondigd. De öewapeningsindustrie in Amerika. VERMINDERING VAN DE AUTOMOBIELPRODUCTIE. Uit Washington meldt het D.N.B.De directeur van het Amerikaansche bureau voor de wapenproductie, Knudsen, heeft medegedeeld, dat de automobielindustri- eelen der Vereenigde Staten zich bereid hebben verklaard de autoproductie vanaf 1 Augustus a.s. met 20 procent te vermin deren. Hg heeft deze vermindering van productie voorgesteld om meer arbeiders en materiaal voor de wapenindustrie ter beschikking te hebben. Naar schatting zul len de Vereenigde Staten dus vanaf 1 Augustus 1941 tot 31 Juli 1942 ongeveer een millioen auto's minder vervaardigen dan oorspronkelijk, in het voornemen lag. AMERIKAAN SCH-C AN ADEESCHE DEFENSIE. Uit New York meldt het D.N.B. De ge meenschappelijke Canadeesch-Noord Ame rikaansche verdedigingscommissie' heeft, naar uit Montreal gemeld, bekend ge maakt, dat plannen voor de militaire ver dediging van de Oost- en Westkusten van Canada en de Vereenigde Staten thans ge reed zijn. De commissie zal'zich thans zetten aan de taak deze plannen telkens aan de zich wijzigende omstandigheden aan te passen. Bjj de Duitsche troepen In Noord-Afrika. Temidden van de verlatenheid in de woestijn is een legerplaats opgeslagen. (Foto Weltbild); Een doode en 3 zwaar gewonden. Engelsche luchtaanvallen vonden gis ternacht in iets sterker mate plaats dan vorige dagen. Eenige woonhuizen werden beschadigd, enkele vernield. De meeste bommen vielen overigens op het vrije veld. Onaangenaam was, dat in dezen nacht een kapel en het lijkenhuis van een Roomsch-katholiek ziekenhuis werden ge troffen. Voorts vonden nog enkele bosch- branden plaats, die snel gebluscht konden worden. Té betreuren z*jn 1 doode, 3 zwaar en 2 lichtgewonde burgerlijke per sonen. NIEUWE PEULVRUCHTENBON. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot peulvruchten. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met 28 genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Op dezen bon mag bovendien reeds Za terdag 19 April worden gekocht. De Nederlandsche inkoop centrale voor akkerbouwproducten Zal uitsluitend bruine boonen en capucijners ter beschikking van de winkeliers stellen, derhalve geen groene erwten. De consumenten kunnen evenwel de nog bij de winkeliers aanwezige voor raden groene erwten tegen afgifte van bon „28" koopen. Twee vleeschlooze dagen in restaurants. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, ligt het in het voornemen om per week twee dagen aan te wijzen, en wel de Dinsdag en de Vrijdag, waarop in res taurants geen vleesch zal mogen worden verstrekt. Saneering van het kappersbedrijf. De Nederlandsche Kappersbond heeft bij het bureau van den bedrijfsraad voor het kappersbedrijf een ontwerp ingediend, re gelende de tarieven voor de dames- en heerenkappers en de loonen voor het per soneel. Dit was aanleiding voor den be drijfsraad een vergadering te beleggen, waarop uitgenoodigd werden de hoofdbe sturen van alle organisaties, zoowel van werkgevers als van werknemers. Op deze vergadering, die te Utrecht plaats vond, is het geheele project besproken en konden alle partijen zich vereenigen met de ont worpen loonschaal. Betreffende de tarieven kon men niet tot een vergelijk komen. Een dezer dagen vond een vergadering plaats ten kantore van den Ned. Kappers- bond te Amsterdam, waarop vertegenwoor digers aanwezig waren van den Ned. Kap persbond, den R.K. Patroonsbond „St. Franciscus van Assisië", de Federatie van Kapperspatroonsvereenigingen en de kap- persgroep van het Front van Nering en Ambacht. Op deze vergadering is men ten slotte tot volledige overeenstemming ge komen aangaande de in te voeren tarieven. Er is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Huis, L. J. Henskens en H. H. de Weert, welke opdracht kreeg de vastgestelde plannen tot uitvoering te brengen. Eerst zal toestemming verkregen moeten worden van den gemachtigde voor de prijzen om de tarieven over de geheele linie te verhoogen, waarna gepoogd zal worden op de vastgestelde tarieven een verbindendverklaring te krijgen. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Naar reeds in een extra bericht bekend gemaakt is, heeft de geheele Servische weermacht, voor zoover zij nog niet ont wapend was, Donderdagavond gecapitu leerd. De strijd ih Yoegoslavië vindt daar mede Vrijdag om 12.00 uur zijn einde. De aantallen der gevangenen en de hoeveel heid buit zijn nog niet bjj benadering op te geven. De bezetting van de laatste deelen van het Servische gebied door DuitsCh-Italiaansche troepen is bgna vol tooid. Aan de Dalmatgnsche kust hebben Ita- liaansche troepen Ragusa (Dubrovnik) en Mostar, mevens bjj den opmarsch van het Zuiden Cettinje bezet. In Noord-Griekenland hebben de ge vechten zich ondanks uiterst moeilijke ter rein- en atmospherischc omstandigheden benevens talrijke verwoestingen van de wegen ook verder succesvol ontwikkeld. Meer dan 17.000 gevangenen werden ger maakt en talrjjke stukken geschut, waar onder 25 zware, buitgemaakt. Twaalf Engelsche gepantserde verken ningsauto's konden worden vernietigd. Bij een aanval op de Britsche Zuidoost kust hebben snelbooten naar reeds bekend gemaakt is, van een convooi vier gewa pende vijandelijke koopvaarders van 13.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. Het ïuchtwapen heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag strijdkrachten, be staande uit gevechtsvliegtuigen, de oor logshaven Portsmouth nogmaals een zwaren slag toegebracht. Door het uit werpen van vele tonnen brisant- en brand bommen bij goed zicht ontstond aanzien lijke schade in het havengebied en in de dock-instailaties. Voltreffers veroorzaak ten vele groote en talrijke kleine branden op de staatswerf en in andere voor den oorlog belangrijke doelen ter stede. Vlieg tuigen van de gewapende verkenning be stookten overdag in een scheeraanval een fabrieksinstallatie aan de Oostkust van Schotland doeltreffend met bommen van zwaar kaliber- en brachten in de monding van de Theems een vrachtboot van 2000 b.r.t. tot zinken. Jachtvliegtuigen schoten aan de Kanaalkust een Britsch gevechts vliegtuig van het type Bristol-Beaufort neer. Luchtdoelartillerie vernietigde twee jagers van het type Spitfire. In Noord-Afrika sloegen de Duitsche en Italiaansche troepen verscheidene vjjande- lijke aanvallen op Solloem en uitvalspo- gingen uit het omsingelde Tobroek af. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden in de avonduren de haven La Va- letta op het eiland Malta. De vijand heeft in den nacht van 17 op 18 April op verscheidene plaatsen in Noord-. West- en Midden-Duits chland lukraak brisant- en brandbommen laten vallen. Ondanks de waarschuwing, die het Duitsche Ïuchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag door den geweldi gen vergeldingsaanval op Londen had ge geven, drongen vrij sterke strijdkrachten weer tot aan de buitenste luchtdoelartil- lerieversperrtng om Berlijn door. Slechts afzonderlijke vliegtuigen slaagden er evenwel in door den vuurgordel tot het centrum van de stad door te dringen. Hier werd him door krachtig afweervuur belet hun bommen welgemikt uit te werpen. Vier openbare gebouwen, waaronder weer de staatsbibliotheek, benevens omstreeks tien woonhuizen, kregen schade. Het aan tal gekwetsten is gering. Ook in het ove rige Duitsche gebied is de schade onaan zienlijk. Bij deze aanvallen zijn zes vijan delijke vliegtuigen vernietigd, waarvan vier door luchtdoelgeschut, een door nacht jagers en één door marine-artillerie. In de periode van 16 April tot den ochtend van den achttienden zijn 24 vlieg tuigen van het Britsche Ïuchtwapen neer geschoten en een vrjj groot aantal andere vliegtuigen op den grond vernield. Alleen al in de luchtgevechten van 16 April over dag boven bet gebied van het Kanaal schoten Duitsche jagers negen Britsche jachtvliegtuigen omlaag. In dezelfde pe riode we. den tien eigen vliegtuigen ver mist. Luitenant-kolonel Moelders heeft 16 April zijn 64ste en 65ste, luitenant-kolo nel Galland op 15 April zijn 59ste en 60ste luchtoverwinning behaald. Bij den aanval van snelbooten op de Bmi'tsche Zuidoost-kust heeft luitenant ter zee tweede klasse Moentzen als com mandant van een snelboot zich bijzonder onderscheiden. HET ITALIAANSCHE. Het weermachtsbericht nummer 316 luidt als volgt In Yoegoslavië hebben de gemotoriseer de colonnes van het tweede legercorps na Mostar te hebben bezet en den laats ten. weerstand van den vijand te Metkowitsj te hebben gebroken Ragusa en Dubrovnik bereikt, en zgn samengekomen met snelle troepen, komende uit Albanië, die Cet tinje en Cattaro hebben bezet. Aan het Grieksche front is de omsinge lingsmanoeuvre tegen de vijandelijke le gers tusschen Osum en de zee in volledige ontwikkeling. Premeti, Arigocastro en Porto Palermo zijn in onze handen. De vijand achtervolgd door onze troepen, be stookt met mitrailleurvuur en bommen door onze luchteenheden, trekt in wanorde terug en laat talrijke krijgsgevangenen en materiaal van allerlei aard in onze handen achter. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen de vlootbasis La Valetta op Malta gebombardeerd. In den nacht van 16 op 17 April is een Italiaansch convooi, dat materiaal naar Noord-Afrika transporteer de, aangevallen door een machtige for matie vijandelijke kruisers en torpedoboot- jagers. Tijdens het gevecht dat hierop volgde, werd de Engelsche torpedobootjager Mohawk tot zinken gebracht en andere bodems waarschijnlijk beschadigd. Een van onze torpedobooten, die hard nekkig het convooi hebben beschermd, is totzinken gebracht en de beide andere zgn beschadigd. Twee stoomschepen wer den in den grond geboord en de andere beschadigd. Een groot deel der bemannin gen werd gered. In Noord-Afrika wordt de omsingeling rondom Tobroek steeds meer .aangehaald. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aan val ondernomen op Derna en Tripolis. Er vielen eenige gewonden en er werd lichte schade aangericht. Te Derna hebben onze jachttoestellen een Blenheim neerge schoten. In Óost-Afrika versterkt de vijand zgn druk in den sector ten Zuiden van Dessie, maar wordt dapper tegen gehouden door onze troepen. Pogingen om binnen te drin gen langs de rivier de Omo en in de zóne van Dembidollo. zgn afgeslagen. LUCHTWAARSCHUWINGSDIENST IN DE VER. STATEN. Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft bekend gemaakt, dat reeds in den eerstvólgenden tgd een omvangrijke vrijwillige luchtwaarschuwingsdienst in de Vereenigde Staten in het leven zal worden geroepen. Het ministerie ziet in dezen maatregel „een verderen stap in de wer kelijke voorbereiding van het land voor een mogelijke crisis". Tegen eind Augus tus a.s. moeten voor den luchtwaarschu wingsdienst ongeveer vijf tot zeshonderd duizend civiele waarnemers worden aan geworven, die onder het opperbevel van den chef van den generalen staf van het Ïuchtwapen staan. De oorlogsschade in Duinkerken. Uit Brussel meldt het A.N.P.: De oor logsschade, die Duinkerken tijdens de vij andelijkheden van het vorige jaar heeft opgeloopen, is thans door het stadsbestuur in een statistiek gepubliceerd. Uit deze statistiek blijkt, dat er van de 152 stra ten en pleinen er slechts 55 tijdens de» oorlogsgebeurtenissen geen groote bescha digingen hebben geleden, hoewel de meeste gebouwen beschadigd zijn door be schieting en de vensterruiten vernield wer den. 97 straten zijn door bommen of granaten of door branden zwaar bescha digd, terwijl 21 straten geheel in puin werden gelegd. 43 openbare gebouwen en gedenktekens werden totaal vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1