KRUSCHE YOEGO-SLAVISCHE LEGER HEEFT GECAPITULEERD. De strijd in Noord-Afrika. Kerk en school De legerberichten van gisteren. DE ZWAARSTE LUCHTAANVAL OOIT OP LONDEN ONDERNOMEN. Ttoeede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 18 April 1941 Kroniek van den dag De Amerikaansche politiek. Er kan geen twijfel over bestaan, dat de politiek der Vereenigde Staten zich op een hellend vlak bevindt. De helling blijkt intusschen gevaarlijker te zijn, dan velen ook in de nieuwe wereld zelf wel licht hebben vermoed. De bekende oceaan vlieger, kolonel Lindbergh, die zich steeds krachtig tegen een Amerikaansche inter ventie in den Europeeschen oorlog heeft verzet, heeft gisteren in een redevoering voor het comité „America First" ge wezen op de gevaarlijke consequentiès van de politiek van het Witte Huis. Hij betoogde, dat de Vereenigde Staten jnet het beschikbaar stellen van wapenen en vliegtuigen aan Engeland, zonder in vloed te kunnen uitoefenen op het resul taat, doch hoogstens op den duur van den oorlog, gedwongen worden de eigen defensie te verwaarloozen. Met andere woorden betoogde hij, dat wanneer Amerika zich plaatst achter een verloren zaak, het zelf daarvan de eerste nadeelen zal ondervinden. Er komen voorts nog steeds berichten binnen over stakingen in de Amerikaan sche oorlogsindustrie en de minister van financiën Morgenthau heeft in een inter view een overzicht gegeven van de ge weldige financieele verplichtingen, welke de Vereenigde Staten op zich moeten nemen, om de uitgaven ten behoeve van Engeland te dekken. Zoo heerscht dus in bepaalde Ameri kaansche' kringen groote bezorgdheid en deze zal wellicht nog toenemen, nu de operaties in den Balkan dit verloop nemen. In de beschouwingen van de Duitsche pers wordt het Witte Huis mede verant woordelijk gesteld voor dezen gang van zaken en men komt op grond van al deze gegevens tot de yraag, of de Vereenigde Staten zich dan zoozeer blind hebben ge staard op de Britsche belangen, dat zij de harde werkelijkheid van een verloren spel over het hoofd hebben gezien. In het Witte Huis en in Wallstreet denkt men er blijkbaar anders over en huldigt men de opvatting dat de Angelsaksische oorlogvoering geen verloren zaak is, maar nog redelijke kansen op een gunstig resul taat heeft behouden. De groote slag, zoowel in Griekenland als aan de Egyptische grenzen zal voor het resultaat en den duur van den oorlog be slissend zijn. Dat is de opvatting van Ber lijn en ook die van Londen en in de Veree nigde Staten denkt men er niet anders over. Vooral de slag om de beheersching van de Siiez-monden zal van beslissende beteekenis zijn, gelijk wij reeds vroeger uiteengezet hebben. Het gaat hier over de Angelsak sische oorlogvoering. Het is zeker niet zonder zin, dat deze formuleering in de Duitsche en Italiaansche pers is geko zen, omdat daaruit tevens blijkt, dat men in Berlijn en Rome de samenwerking tus- schen Londen en Washington geenszins onderschat. En inderdaad heeft dé politiek van het Witte Huis zich zoozeer vereenzelvigd met de Britsche oorlogsdoelstellingen, dat deze politiek niet langer als welwillend kan worden beschouwd, maar dat zij zich vol ledig in den Europeeschen machtsstrijd heeft ingeschakeld, ook al neemt Amerika dan niet actief aan den oorlog deel. Dat Amerika oorlogvperende partij is, kan bezwaarlijk worden ontkend. De daden van de regeering der Vereenigde Staten waren den laatsten tijd zoo uitgesproken anti-Duitsch, dat van een neutraliteits politiek geen sprake meer is. Voor het oogen blik heeft deze politiek er niet toe bijgedragen om den oorlog te bekorten of het terrein der operaties te beperken. De overwegingen, welke het Witte Huis tot het voeren van deze politiek hebben geleid zijn tweeërlei. In de eerste plaats is Amerika het laatste bolwerk van de democratische opvattingen en als zoo- danig is Engeland, is ook Griekenland, hoewel autoritair geregeerd, een voorpost van de Amerikaansche zaak. Daarom kan deze oorlog niet tot een beslissing komen, zonder dat Amerika daarin zijn woord meespreekt. De belangen van Wallstreet zijn zoo nauw gelieerd aan de Europcesche be langen, dat men zich in de Vereenigde Staten hiet, dan op straffe van een vol slagen economische ineenstorting, kan ver oorloven de machtsworsteling in Europa en om het Empire op haar beloop te laten. Een nieuwe Europeesche economische samenleving zou tot effect hebben, dat Amerika komt te zitten met waarden, die krachteloos zijn geworden. Hierop heeft zich thans de Amerikaan sche politiek vastgelegd. Een politiek die tevens haar verankering vindt in de An gelsaksische lotsvèrbondenheid. Voor Washington beteekent deze ont wikkeling een onontkoombaar dilemma en het is wellicht juist getypeerd: Roosevelt komt tusschen twee stoelen in te zitten. De eerste schreden op een hellend vlak gezet moeten door meerdere gevolgd wor den en i^iarmate deze volgen, moet het tempo worden opgevoei'd. De anti-inter- ventionisten kunhen naar het zich laat aanzien deze ontwikkeling niet meer tegen houden en ook de stakingen zullen de po litiek der Vereenigde Staten wellicht niet meer in het veilige neutraliteitsspoor kun nen terugbrengen. De tweede overweging van het Witte Huis moet zijn, dat de leiders van de Amerikaansche politiek in de Britsche zaak heil zien, ook .al zal men aan den anderen kant vanden Oceaan (niet blind zijn voor de gevaarlijke situatie, waarin Engeland is geraakt. Maar ook hier grij pen de overwegingen in elkander. Want wanneer Engeland in Europa den strijd moet opgeven en het laatster bolwerk het eiland zelf valt, dan het'is het noodlot van staten, die om hun behoud vechten moet Canada den stry'd op vatten. In dat verband trekt het contact tusschen Roosevelt en Mackenzie King de aandacht. Een teeken te meer, hoezeer de politiek van Washington in de Europee sche affaire is betrokken. De Amerikaan sche opvatting, dat de beslissing op den Atlantischen Oceaan zal vallen wordt er door geaccentueerd. Opmarsch in Griekenland voortgezet. Engelands positie in de Middellandsche Zee. Op den 17en April, des avonds om 9 uur heeft, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn, het geheele Yoegoslavische leger, voor zoover het nog niet ont wapend is, onvoorwaardelijk de wa pens neergelegd. De capitulatie treedt op den lSen April des middags om 12 uur in werking. RADIO-ATHENE MAANT TOT KALMTE. Het D.N.B. maakt melding van een boodschap, welke door radio-Athene moet zijn uitgezonden „De berichten van het oorlogstooneel zijn ongunstig. De kracht van den Duitschen aanval neemt van uur tot uur toe. Ondanks onzen feilen tegen stand duurt de opmai'sch van den vijand onverminderd voort", aldus deze boodschap, welke op 17 April om 23 uur 20 werd uitgezonden. In het vervolg van deze verklaring wordt o.m. gezegd, dat ondanks de vroe gere successen aan hét Albaneesche front het Grieksche leger is overwonnen. Het Grieksche volk, vooral de bevolking in het achterland wordt opgeroepen kalm te blijven, opdat het leven zijnnormalen loop kan nemen. „De koopman, de hand- werksrtian en ieder mensch moet op zijn plaats blijven, want een verzaken van dezen plicht is verraad jegens het vader land. Het Grieksche volk bewijst door deze instructie op te volgen, dat het een dapper volk is, opgewassen tegen den ge- wijzigden toestand." EEN DESKUNDIGE BRITSCHE BESCHOUWING. De militaire medewerker van dé Times, kapitein Cyrill Falls, heeft naar het D.N.B. uit Stockholm meldt een pessimis tische radio-voordracht gehouden over de •positie van Engeland in het Oostelijk deel van de Middellandsche, Zee. Hij schetst daarin de kracht van het, Duitsche pant serwapen in Noord-Afrika. Nog heeft Engeland, aldus de spreker geen slag in Noord-Afrika verloren, want Engeland heeft den strijd in het geheel niet aangebonden. D.e troepen van generaal Wavell zijn eenvoudig uitgeweken, het geen wellicht om sti'ategische redenen juist is, maar- dit verandert niets aan het feit dat het prestige van generaal Wavell laardcor een zwaren slag heeft geleden Wij kunnen niet and'ers dan den toestar i, waarin generaal Wavell zich in Noord-Afrika bevindt, als zeer kritiek achten. Cyrill Falls zeide over den toe stand in Griekenland o.a, dat thafis de beide beslissende slagen in de geschiede nis van Engeland in Griekenland en Noord- Afrika geleverd zullen worden. In geen geval mag thans de stand van zaken met een of ander lichtzinnig optimisme be oordeeld worden. „Ik voel heel goed, dat wij in de komende weken en maanden een harden strijd voor den boeg hebben", zoo zeide de spreker. „Wij moeten ieder over dreven optimisme achterwege laten. Dit komt werkelijk niet meer te pas." MONTENEGRO DOOR ITALIANEN BEZET. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt van het front, dat de Ita liaansche troepen Montenegro definitief van de Servische onderdrukkers hebben verlost. Terstond nadat de Italiaansche troepen de Montenegrijnsche hoofdstad Ccttinje waren binnengerukt, werd 'n tele gram gezonden aan de koningin-keizerin om haar op de hoogte te brengen van de vreugde der soldaten en van het Montene grijnsche volk over deze grootsche en ge lukkige gebeurtenis. De intocht der Ita liaansche troepen ging met grootsche ma nifestaties van geestdrift gepaard. Sinds gisteren, zoo eindigt het bericht, is het geheele grondgebied van het oude konink rijk van Nicolaas Petrowitsj Niegosj be vrijd. HET BEZETTE GEBIED IN DALMATIË. Een hooge commissaris van het Italiaan sche burgerlijke bestuur heeft onverwijld een aanvang gemaakt met de reorgani satie van het door de Italiaansche troepen bezette gebied in Dalmatiq. In alle plaatsen bevinden zich reeds burgerlijke commissarissen, die de bevolking hulp verleenen. DE DUITSCHE OPMARSCH IN GRIEKENLAND. De Duitsche troepen in Griekenland blijven naar het D.N.B. meldt, naar het Zuiden oprukken. Er zijn talrijke ge vangenen binnengebracht, Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren aan de oostkust van Griekenland een aanval gedaan op scheepsdoelen. Hierbij werden in de Golf van Volo en bij Chalkis schepen met een inhoud van 19.000 brt. tot zinken gebracht en schepen met een gèzamenlijken inhoud van 70.000 brt. beschadigd. ITALIAANSCH OFFENSIEF AAN HET GRIEKSCHE FRONT. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft gisteren een extra legerbericht gepubli ceerd waarin wordt gezegd: „De divisies van het elfde leger hebben vanochtend na bloedige gevechten haar opmarsch met on stuimigheid voortgezet, nadat op 14, 15 en 16 April bressen waren geslagen in de eerste verdedigingslinies der Grieken. Het geheele vijandelijke front is in beroering." EGYPTE BLIJFT NON-BELLIGERENT. Het A.N.P. meldt uit Ankara, dat de Egyptische Waldistenpai*tij 'een oproep heeft gepubliceerd waarin de voortzetting van de poiitiek om geen oorlog te voeren wordt geproclameerd. Deze oproep zou onder de Egyptische bevolking grooten weerklank hebben ge vonden. Tevens wordt gemeld, dat de te genstelling tusschen de Egyptische regee ring en de Britsche militaire autoriteiten met dén dag grooter wordt. Een S.P.T.-telegrani uit Ankara maakt er verder melding van, dat het Egyptische parlement in overeenstemming met de zienswijze van de Egyptische regeering en met het advies van het Britsche opperbe vel heeft besloten, dat? Egypte zijn politiek van non-beiligerentie zal handhaven. Tegelijkertijd wordt een groot evacuatie plan uitgewerkt, op groni van de overwe ging, dat Egypte spoedig het doel van luchtaanvallen zou kunnen worden. Van Duitsche zijde heeft men met be langstelling kennis genomen van de po litieke richtlijnen,, zooals deze door het Egyptische parlement zijn vastgesteld. In de Wilhelmstrasse heeft men te kennen ge geven, dat de Duitsche regeering niet het voornemen koestert de Egyptische regee- ring te belemmeren bij het ten uitvoer leg gen van deze pogingen. Men wijst er ech ter op, dat Duitschland ce Êngelschen overal zal slaan, waar het hen kan tref fen. Succesvolle aanval op Tobroek. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Duitsche en Italiaansche strijdkrachten doen nog steeds succesvolle aanvallen op Tobroek. Pogingen van de Er.gelschen om met be hulp van pantsereenheden door de omsin geling heen te breken, zijn met verliezen voor de Êngelschen verijdeld. GEEN WAPENSTBLSTANDS- ONDEIiHANDELINGEN IN OOST-AF RIKA. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt categorisch verklaard, dat de pers- agentschapsberichten, gepubliceerd in de Zwitsersche pers over wapenstilstandson derhandelingen van den Hertog van Aosta Rheumatische pijnen kunnen vei dieven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók onjjw yocfAdji- rcoide qoiUróle vVrf --.cHclud, d'gi- -..pot he Lor Gd >L og g ér i drog. 1.4.7. "6. 0.41 NED. HERV. KERK. Ds. E. R. Damste te Sluipwijk heeft het beroep naar. Stavenisse aangenomen. met de Êngelschen, onjuist zijn. De Her tog van Aosta, zoo wordt voorts verklaard, bevindt zich nog steeds bij den Italiaan- schen troep, die de gevechten met de Ên gelschen met onverminderde hevigheid voortzet. In toonaangevende kringen wordt het uiterst betreurenswaardig ge acht, dat de pers van een neutraal land zich leent tot de verspreiding van derge lijke onjuiste berichten, doch anderzijds poogt de overwinningen van de asmogend- heden te verheimelijken. Deze partijdige houding van de Zwitsersche pers heeft in Italië groote verontwaardiging teweeg gebracht. DUITSCHLAND EN EGYPTE* Duitschland slaat met groote belangstel ling het streven van de Egyptische regee- ring gade tot liet voeren van een politiek, die het land als staat en natie verre houdt van de oorlogsgebeurtenissen. Deze ver klaring werd gisteren in de Wilhelm strasse afgelegd. In politieke kringen in de Duitsche hoofdstad vulde men haar al dus aan, dat Duitschland ongetwijfeld niet het voornemen koestert de Egyptische re geering te belemmeren in deze pogingen. In dit verband wordt evenwel gewezen op het bekende feit, dat Duitschland de Ên gelschen overal zal slaan, waar het ze aantreft. Oproep van de Wafdistisehe partij. Het bestuur van de Egyptische "Wafdis tisehe partij heeft, naar uit Cairo wordt gémeld, een oproep gepubliceerd, waarin de voortzetting van de politiek om geen oorlog te voeren onder alle omstandighe den geproclameerd wordt. Uit de Egypti sche bladen blijkt, dat- deze oproep onder de Egyptische bevolking grooten weer klank heeft gevonden. De tegenstelling tusschen de Engelsche autoriteiten en het Britsche opperbevel in Egypte aan den eenen kant en de Egyptische regeering aan den anderen kant wordt met' den dag grooter. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Als vergelding voor den Britschen luchtaanval op het woon- en cultuurcen trum van de rijkshoofdstad in den nacht van 9 op 10 April heeft het Duitsche luchtwapen gisternacht een grooten aan val gedaan op de Britsche hoofdstad. Tal rijke Duitsche gevechtseskaders wierpen gedurende den geheelen nacht ononder broken tallooze brisantbommen van alle kalibers en brandbommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bomontplof fingen en de gevolgen hiervan ondubbelzin nig waargenomen worden. In de havenwij ken, alsmede in andere deelen van de stad ontstonden reeds bij het vertrek van de eerste formaties groote branden, die zich deels vereenigden tot branden van groote uitgestrektheid. Het schijnsel van .dit groote vuur was reeds van het Kanaal en voor een gedeelte vanaf de Belgische kust te zien. Voortaan zal iedere Britsche luchtaanval op woonwijken in Duitschland in versterkte mate vergolden worden. Zooals reeds in een extra bericht is me degedeeld, heeft het in ontbinding zijnde tweede Servische legercorps in het gebied rondom Serajewo gecapituleerd. De zuive ring van het land van uiteengejaagde on derdeden vindt stelselmatig voortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog ge boden werd, is snel gebroken. In Dalmatië zijn Italiaansche formaties via Spalato (Split) op weg naar het Zuid oosten. In Zuid-Albanië werd het nabij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijdkrachten vielen van Noord- Albanië uit aan en trokken aan weerskan ten van. het meer van Skoetari op verschei dene plaatsen over de Servische grens. In Griekenland blijven de'troepen van het Duitsche leger in Zuidelijke richting in den aanval en namen 't ten Zuiden van Aliakmon gelegen Servia. Talrijke gevan genen werden binnengebracht. Aan de Grieksche Oostkust vielen strijd krachten van het Duitsche luchtwapen schepenconcentraties aan, brachten in to taal 19.000 brt. scheepsruimte tot zinken en beschadigden andere schejpen. Ook in den strijd tegen de approviandeerings- scheepvaai*t van het Britsche moederland boekte het luchtwapen bijzondere succes sen. In hel. Kanaal van St. George bescha digden vliegtuigen van de gewapende ver kenning vier schepen 'v.an 28.000 brt. in totaal en op zee 400 k.m. ten Westen van Ierland beschadigden zij een vrachtboot van 5.000 brt. in een scheeraanval zoo doeltreffend, dat haar vernietiging zeker geacht kan worden. Andere luchtaanvallen richtten zich te gen havens en werfinstallaties aan den be nedenloop van de Theems, benevens tegen enkele vliegvelden. Bij een aanval op Great Yarmouth troffen verscheidene bommen van zwaar kaliber een groote maalderij met daarbij behoorende pakhuis- loodsen. De vijand, liet 's nachts op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen, die echter geen noemenswaardige schade veroor zaakten. De verliezen onder de burgerbe volking zijn gering. Vier Britsche vliegtui gen werden door nachtjagers en luchtdoel artillerie neergeschoten. Bij de inneming van Skoplje (Uuskuub) op 7 April heeft kapitein Buschhausen, compagniecommandant bjj een regiment infanterie, door persoonlijke dapperheid tegenover een numeriek veel sterkeren vijand, zich bijzonder onderscheiden. Een gevechtsgroep onder kolonel Bazing, sa mengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale formaties, is 6 April bij het ochtendkrieken den Donau bij den IJzeren Poort in de omgeving van Or- sova onder zeer moeilijke omstandigheden overgestoken. Door een vermetelen coupe werd de Yoegoslavische oever genomen, taaien tegenstand gebroken en alle vijan delijke pogingen om de vaargeul te ver sperren verijdeld. Daardoor is door het vastberaden aanpakken van weinige Duit sche soldaten" een vitale scheepvaartweg beveiligd en onttrokken aan het voorge nomen vijandelijke optreden. HET ITALLAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht 314 luidt als volgt In Yoegoslavië rukken de gemechani seerde colonnes van het tweede legercorps op van Spalato naar Ragusa. Marinedeta- ■chementen hebben de bezetting der Dalma- tijnsche eilanden voltooid. Uit Albanië zet ten andere gemechaniseerde colonnes, na Antivari en Cettinje te hebben bezet en na den laatsten weerstand van den tegenstan der te hebben gebroken, hun opmarsch naar Cattaro en Ragusa op met het doel zich te voegen bij de troepen van het tweede leger corps, die uit het Noorden komen. Aan het Grieksche front wordt ondanks den krachtigen weerstand van den vijand en talrijke onderbrekingen in de wegen de opmarsch onzer troepen vanaf het Presba- meer tot aan de Adriatische Zee voortgezet. De troepen van het elfde legercorps hebben na een verbeten geveéht Klisoera bezet en rukken voorbij dit centrum op. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden en tal rijke gevangenen benevens een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal in onze handen achtergelaten. Twee Britsche bommenwerpers, die boven Albaneesch gebied trachtten te vliegen, werden door onze jachttoestellen aangevallen een toestel van het type Blen heim werd neergeschoten. Op den Piraeus hebben onze vliegtuigen in den nacht van 15 op 16 April een feilen aanval gericht op de haveninstallaties en gemeerde schepen. De torpedeerïng uit een vliegtuig, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbe richt van eergisteren- en waarbij een groot schip van 15.000 ton tot zinken werd ge bracht, is ten uitvoer gelegd door den ka pitein-piloot Buscaglia en luitenant ter zee Castagnacci als waarnemer. In Cyrepaica wórdt de druk der Duitsch- Italiaansche troepen op Tobroek en Solloem voortgezet. Het opruimen van de vijande lijke detachementen, die afgesneden werden tijdens onzen krachtigen opmarsch, wordt voortgezet in de richting van Djebel. In Oost-Afrika is op de vijandelijke strijd krachten, die poogden de rivier Baro in Galla Sidamo over te steken, een krachti gen tegenaanval ondernomen. Zij werden op de vlucht gedreven en lieten hun kampe ment in onze handen achter. Tijdens felle gevechten ten Westen van Dembidollo in Noord-Gambella hebben wij den vijand zware verliezen toegebracht. Honderden brisantbommen en ruim 100.000 brandbommen geworpen. DE LUCHTAANVALLEN VAN VANNACHT. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De groote luchtaanval van gister nacht op Londen stelt alle vroege re luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad en andere plaatsen in Engeland in de schaduw. De bemanningen van vliegtuigen, die reeds meer dan 100 vluchten naar Enge land achter den rug hebben en 20 tot 30 aanvallen op Londen hebben ondernomen, verklaren, dat bij den overweldigenden in druk der massale branden te Londen alle vroegere gevechtsindrukken verbleeken. De weerschijn van de brandende stad was aan de Belgische kust, op een afstand van 250 km. te zien. De aanvallen van de Duitsche gevechts formaties hebben meer dan tien uur ge duurd. Om negen uur 's avonds weer klonken de sirenes reeds en pas des mor gens om half acht werd het alarm afge blazen. Het geheele havengebied en de industriewijken met hun voor den oorlog belangrijke installaties waren gisteroch tend nog door dikke, zwarte rookwolken omgeven, waaruit laaiende branden sloe gen, die tot dusver nog niet beperkt kon den worden. De luchtaanval is ondernomen door .verscheidene honderden gevechtsvliegtui gen. Honderden brisantbommen en ruim 100.000 brandbommen werden tusschen 22 uur des avonds en 4.30- uur des. nachts neergeworpen op de voor den oorlog be langrijke objecten der hoofdstad. Het was de zwaarste luchtaanval, die tot dusver door formaties Duitsche ge vechtsvliegers op Londen was gericht. Er was goed zicht op den grond en de aan val was in de eerste plaats gericht op de haveninstallaties. De laatste gevechtstoe stellen, die aan den aanval hadden deel genomen, teiden ongeveer tachtig groote branden en een groot aantal reusachtige oppervlaktebranden. Er deden zich ver scheidene explosies voor, die zoo geweldig waren, dat zjj zelfs door de Duitsche pos ten aan de Kanaalkust werden waargeno men. Ook de Tilburydocks en Chatham aan de monding van de Theems werden door de aanvallen zwaar geteisterd. DE VERNIELINGEN IN LONDEN. Uit New-York meldt het A.N.P.De National Broadcast Company meldt, dat haar gebouw in Londen door een bom is vernield. Er is niemand om het leven ge komen. Ook de Columbia Broadcasting Company meldt, dat haar Londensche centrale door bommen vernietigd is. Het personeel bleef ongedeerd. Reuter meldt, dat „als gevolg van vij andelijke actie" een van de belangrijkste economen van Groot-Brittannië, Lord Stamp, en zijn vrouw om het leven ge komen zijn. Lord Stamp werd kort voor het uitbreken van den oorlog door de Britsche regeering benoemd tot haar voornaamsten fïnancieelen adviseur. De Londensche correspondent van de New-York Herald Tribune meldt, dat de zware Duitsche luchtaanval op Londen acht uur onafgebroken heeft geduurd. De eerste vliegtuigen verschenen onmiddellijk na het invallen* van de duisternis. Duizen den bommen vieien op alle deelen van Londen. De geheele stad leek in vlammen te staan. De schade en het verlies aan menschenlevens zijn* nog niet te overzien. Er vielen zooveel brandbommen, dat de brandweer machteloos stond. Associated Press meldt, dat, hoewel brj- zonderhedfen nog niet bekend waren, het toch vast staat, dat honderden gebouwen getroffen zijn. De lucht was vervuld van een benauwenden en bijtenden walm. DE LUCHTAANVALLEN VAN VANNACHT. Uit Berlijn meldt het D.N.B., dat ook in den nacht van 17 op 18 April weer zeer sterke formaties van het Duitsche luchtwapen opgestegen zijn voor den aan val op de Engelsche eilanden. In ver scheidene vluchten werd een belangrijke havenstad aan de Engelsche Zuidkust zeer doeltreffend met bommen van allerlei kaliber bestookt. Volgens de tot dusver ontvangen berichten der bemanningen zijn in werven en loodsen uitgebreide branden waargenomen. AANVALLEN OP DUITSCH GEBIED. De Royal Air Force heeft in den nacht van 17 op 18 April, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, met zwakke strijd krachten aanvallen ondernomen op Noord- Duitsch gebied. Op eenige plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen, die echter geen schade van grooten om vang aanrichtten. Eenige vliegtuigen dron gen tot Berlijn door en slechts heel en kele kwamen door de afweerversperring van de rijkshoofdstad heen. In Berlijn ont stonden in woonwijken eenige branden. Bo vendien werden opnieuw plaatsen van cul-. tureel belang beschadigd. Drie vliegtuigen konden reeds bg' hun nadering door het afweergeschut neergeschoten worden. Twee andere stortten bij Berlijn brandend neer. De R.A.F. verloor dus volgens de tot dus ver bekende berichten reeds 5 vliegtuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5