UIT DE PROVINCIE Nroi Verduisteren: Het nieuwe gemaal van het waterschap Kruiningen. De Raad van Oostburg vergaderde. Het geheim van het doodelijke gif van hedenavond 20.43uur lot morgenochtend 6.34 uur De maan gaat morgen te 13,24 onder en komt te 3.41 op. Walcheren VERGADERING COÖP. KOLEN- VEREENIGING. DOMBURG. De Coöperatieve Kolenver- eeniging „Domburg" U.A. hield Woens dagavond haar jaarlijksche ledenvergade ring. Van de 255 leden waren er slechts 9 aanwezig. Het verslag van de penningmeesteresse gaf de volgende cijfers: Op de leveranties was een bruto-winst behaald van 201,21%, zulks bij een om zet van 4863,17. Doordat er nog een aanwezige voorraad brandstof was per 1-1-'41 van 215,32, bedroeg het netto-verlies over 1940 f 121,17. In de verlies- en winstrekening was echter opgenomen een verliespost voor het uitgekeerde dividend 1939 in 1940 uitbe taald. Wordt deze post buiten beschouwing gelaten dan was er een Zuivere winst van 246,09. Volgens het verslag van den secretaris was er aan brandstof afgeleverd 3978 H.L. Vorige jaar 5874 H.L. Door de distributie was er in de werk wijze der vereeniging ten opzichte der verdeeling van de brandstoffen een ge- heele verandering moeten komen. Deze moeilijke jaren zal men echter trachten door te komen de leden zooveel mogelijk helpend. Het ledental was nog met 15 gestegen. De bestuursleden Jac. Wisse Pzn. en Jac. Brouwer werden herkozen. Gezien het kleine winst-saldo en de moeilijk te overziene toestand werd be sloten dit jaar geen dividend over 1940 uit te keeren. BEGRAFENIS JAN DE WITTE. BIGGEKERKE. Donderdagmiddag had op de algemeene begraafplaats in deze ge meente de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Jan de Witte, op zoo droevige wijze Zaterdag te Vlissingen, door het oorlogsgeweld om liet leven gekomen. De baar, welke gedekt was door een viertal bloemstukken van de broers, zus ters. verloofde en huisvriend, van de fami lie P. de Witte, van enkele vrienden en van de mondorgeleiub O.K.K. alhier, werd graf waarts gedragen, door de leden van laatst genoemde club. Aan de groeve werd door burgemeester Simonse een woord van deelneming ge sproken tot de ouders en verd'ere familie van den overledene, welk woord hij niet alleen persoonlijk sprak doch dat hij meen de te spreken namens de geheele bevolking van Biggekerke. Hij hoopte dat God de ouders en verdere familie moge sterken in dit voor hen zoo zwaar verlies. Hierna las ds. Brandenburg Psalm 23, waarna de vader van den ontslapene een- dankwoord sprak. Talrijke personen waren van deze plech tigheid getuige. MOSSELPELLERIJ STILGELEGD. ARNEMUIDEN. De mosselkokerij en pellerij van de N.V. Warning's Mosselen- industrie is wegens, het gevorderde seizoen thansgeheel stilgelegd. Hierdoor zgn thans circaeen 150 tal personen ontsla gen waaronder het grootste gedeelte vrou wen, meisjes en jongens waren. Doch niet alleen het personeel derft he* loon doch ook de tientallen mosselvisschers zijn door het stilleggen der fabriek thans met. het mosselvisschen en mosselleveren klaar. Gevonden voorwerpen. MELISKERKE. Gevonden een heerendas en een zilveren breidop. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. Gevonden voorwerpen, WESTKAPELLE. Gevonden een porte- monnaie. Inlichtingen te bekomen bij Frans Dekker, Joosjesweg E 29. Een groote verbetering voor de polderbemaling. Op Woensdag 16 April 1941 is het nieuwe gemaal van het waterschap Krui ningen beproefd en definitief goedgekeurd door prof. ir. M. F. Visser, directeur van het instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen te Wageningen, zooda.t hiermede een werk van ingrijpenden aard zijn af sluiting heeft gekregen. Tgdèns de be proeving was de waterstand in den polder laag, doch hinder van beteekenis is hier van niet het gevolg geweest. De ontwatering van genoemd water schap liet tot voor kort zeer veel te wen- schen over, tengevolge waarvan soms ge deelten van het polderland blank kwamen te staan. Als redenen hiervoor zijn te noemena. de natuurlijke loozing door een sluis aan de Wester Schelde en de te kleine waterberging b. de lange afstand tot de ontwateringssluis en het sterk bochtig verloop der waterleidingen. Om aan dezen hinderlijken en schade lijken toestand een einde te maken is des tijds advies gevraagd aan prof. Visser, die in Juli 1938 rapport uitbracht. Uit dit rapport blijkt, dat bij het polderpeil van den polder Kruiningèn van 2 Meter bene den N.A.P. bij gemiddeld Iaagwater slechts gedurende 1 uur kon worden gespuid, hetgeen veel te kort is. Bovendien blgft bij dood tg, hetgeen twee maal per maand na eerste en laatste kwartier voorkomt, het Iaagwater aanmerkelijk hooger bijv. tot 1.70 M. N.A.P., zoodat dan zelfs by een stand van 0.30 M. boven het polder- peil nog niet geloosd kan worden. Voegt; Zuid-Beveland HEINKENSZAND. Ten overstaan van Notaris D. C. van Werkum alhier, werden in het café van den heer Jacs. Vermeulen, ten verzoeke van de Erven Mej. de Wed. C. SchipperMesman, publiek verkocht 2 woonhuizen met erven en tuin aan de Dorpsstraat A 15 en 17 te Heinkenszand, tezamen groot 3 A. 40 c.A. Kooper hiérvan werd de heer A. H. Min- naard, bakker te Heinkenszand, voor 3265.—. ONGELUK BIJ HET SLACHTEN. YERSEKE. De zoon van den slager De Waard had het ongeluk zich by het slach ten een pees van de hand door te snijden. Na in het ziekenhuis te Goes te zijn be handeld kon hg weer naar huis tcrugkee- ren. HANDGRANAAT IN EEN TUIN. YERSEKE. Bij werkzaamheden in zijn tuin kwam de heer F. v. d. Jagt tot de ontdekking dat zich nog een handgranaat aldaar bevond. rfOm eventueele onheilen te voöx-komen werd het oorlogswerktuig bg de politie ingeleverd. De kreeftenvangst. YERSEKE. Het aantal kreeften dat wordt gevangen is nog steeds zeer ge ring. De prijzen die daarentegen worden be steed zijn uitstekend. Voor onze visschers is liet dan ook te hopen Jat wat meer buit wordt gemaakt, wil de vangst loonend zijn. Zeeuwsch-V laanderen CO-JARIG HUWELIJKSFEEST. BIERVLIET. Het echtpaar lz. de Rugs- scherVan Haneghem, wonende in de Beukelsstraat, hoopt op Maandag 21 April a.s. zgn 60-jarige echtvere'eniging te her denken. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. TERNEUZEN. Zooals bekend zal met in gang van 1 Mei a.s. de nieuwe organisatie van arbeidsbemiddeling in werking treden. De gemeentelgke en gewestelijke arbeids bureaus worden dan gewestelijke rijksar beidsbureaus. Ook te Terneuzen, waar tót dusverre een gewestelijk arbeidskantoor voor Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd was, zal nu een gewestelijk rijksarbeidsbu reau komen. Tot directeur is benoemd de heer J. Brinkman, thans directeur van de arbeidsbureau te Terneuzen. Het kantoor zal worden ondergebracht in het pand Nieuwstraat 20. men hierbg nog den invloed van den wind, dan kan de laagwaterstand wel tot 1.20 M. N.A.P. stijgen. Het rapport ver meldt voorts, dat het peil van 2 M. N.A.P. gedurende de wintermaanden No vember tot en met Februari dikwgls sterk wordt overschreden. Standen van 0.80 M. tot zelfs 1.10 M. boven dit peil kwamen herhaaldeiyk voor. waarbij veel land onder water kwam te staan. HET WERK VERLIEP NIET VOORSPOEDIG. Op grond van dit rapport werd besloten tot den bouw van een gemaal aan de Wes ter Schelde, alsmede tot den aanleg van een spuiboezem, die bij hooge waterstan den vol gemalen wordt om Via den uitlaat- koker van het gemaal op natuurlijke wijze door de sluis te loozen. In Maart 1939 is met de uitvoering van het werk begon nen en bg een vlot verloop had men klaar kunnen zijn vóór November 1939 toen de polder voor de eerste maal gedeelte! gk is geïnundeerd. Het werk was toen echter niet klaar met het gevolg, dat groote schade werd aangericht door deze inunda tie de damwand bezweek, terwijl een keermuur geheel en voorgoed in de - diep te verdween. Deze schade werd nog ver groot bij de volledige inundatie in Mei 1940, In beidé gevallen bestond zelfs ge vaar voor bezwijken van de zeewering, doch door haar energiek ingrijpen van het polderbestuur en later van de genietroe pen is erger voorkomen. Thans is het werk geheel voltooid en het nieuwe gemaal heeft reeds eenigen tijd gewerkt, waarbg gebleken is, dat hierdoor de polderbemaling, een buitengewone ver betering heeft ondergaan. Wordt straks ook het plan tot ruilverkaveling uitge voerd, dan kan van een bgr.a ideale pol derbemaling worden gesproken, daar als dan de hiervoren onder a. en b. ge noemde bezwaren zijn opgeheven. DE CIPACITEIT VAN HET NIEUWE GEMAAL. Het nieuwe gemaal, dat -werd uitge voerd door Werkspoor, bestaat uit twee pompen, elk berekend op een waterverzet van 60 M3 per minuut bij een opvoer- hoogte van 1.50 M. Hoewel in dezen nie mand eenig verwijt treft omdat by het ontwerpen en uitvoeren dezer werken geen rekening kon worden gehouden met nadien ontstane omstandigheden is het toch te betreuren, dat het thans voltooide gemaal slechts berekend is op bemaling van den polder Kruiningen onder de oude en thans nog bestaande omstandigheden. Wat toch is het geval? Reeds is vermeld, dat het polderpeil thans ongeveer 2 M. beneden N.A.P. is gelegen. Doch na de ruilverkaveling zal dit peil worden ver laagd tot ongeveer 2.25 M. N.A.P. Daardoor wordt een betere drooglegging der gronden - verkregen ook hier kan- men echter weer niet te ver gaan met het oog op de fruitteelt waardoor de op- voerhoogte wordt vergroot en de capaci teit van het gemaal wordt verminderd. Deze capaciteit is thans reeds aan den krappen kant met 7.4 M3 per 100 h.a. beter was 8 M3 en wordt dus straks met verlaging van het polderpeil nog min der. Bovendien is er een streven om ook den tégenliggenden Nieuw Olzendepolder via dit gemaal tc laten uitwateren na de ruilverkaveling van dezen polder en den Kruinmgschen polder. Alsdan zou het wa terverzet nog worden: verlaagd tot onge veer 6.7 M3 per minuut per 100 h.a.. het geen beslist te weinig is. De Nieuw Ol zendepolder ligt hooger dan het water schap Kruiningen en dus zou bij een ge meenschappelijke bemaling laatstgenoemde- hiervan het slachtoffer worden. Vandaar dan ook, dat deskundigen het oorspron kelijke plan van bedoelde gemeenschappe lijke bemaling hebben laten varen en blijft de uitwatering van den Nieuw Olzende polder via het enkele jaren geleden ge bouwde gemaal van het waterschap „De breede watering bewesten Yerseke" aan het kanaal door Zuid Beveland onder de gemeente Yerseke. Naast het nieuwe gemaal blijft ook de oude sluis in werking. Deze sluis ligt 2.64 M. N.A.P. en is door deskundigen als zeer goed geroemd. Ontwerper was des tijds ir. Lambregtse, in wiens voornemen het lag ook de waterloopen ingrgpend te verbeteren. Zijn plan is echter slechts ge deeltelijk uitgevoerd. De gemeentebegrooting 1941 goedgekeurd. OOSTBURG. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagmiddag in openbare vei'ga- dering bgeen, onder voorzitterschap van burgemeester Hoekzema. Een voorstel van B. en W. inzake voor bereiding vaststelling plan van uitbreiding voor de gemeente, hetgeen alleen betrek king had op een kleine aanvulling, werd z.h.s. aangenomen. Gemeentebegrooting 1941. Vervolgens kwam in behandeling de vast stelling van de begrooting voor .1941. In een toelichting wijzen B. en W. op de buiten gewone omstandigheden, waarvan de ver schillende ramingen zijn opgezet naar den toestand van het oogenblik en er dus reke ning moest worden gehouden met een be langrijke post voor onvoorziene uitgaven, teneinde daaruit voor belangrijke wgzigin- gen te kunnen putten. Ramingen voor werk loosheid en armenzorg, straatverlichting, vleeschkeuring, marktwezen, luchtbescher ming enz., werden derhalve gebaseerd op den toestand naar het oogenblik. Het resultaat was, dat de begrooting na de eerste bewerking eèn tekort had van 3200, welk bedrag vermeerderd diende te worden met een te ramen post van on voorzien van ten minste 2500, veroorzaakt dóórdat een aantal posten tot een totaal van 6059 lager moesten worden geraamd. Daarnaast vergde een aantal uitgaafposten een verhooging van 5670, waardoor een verschil ontstond van ruim 11000. Nood gedwongen moesten B, en W. daarom het snoeimes hanteeren door verschillende uit gaafposten te verlagen, ontvangstposten, waar mogelgk, iets te verhoogen en verder overgaan tot het nemen van 'drastische maatregelen. De volgende posten werden met de daar achter vermelde bedragen verlaagd kie- zerslgsten 200 verteringen stembureau 80presentiegeld stembureau 35 straatverlichting (een half jaar) 165 subsidie Groene Kruis 350 subsidie Wit- Gele Kruis 170: huur van grond 40; kosten beerruimingsdienst 100 verwar ming bovenverdieping school 100 com missie toezicht M.O.- 19 bijdragen ge meenten Ngverheidsonderwgs 225 subsi die muziekkorps 200 idem mondharmo- nicaclub 25 idem voetbalclub 50 on dersteuning in natura 400 huisvesting behoeftigen 400, in totaal 2559. Daarbij werden ontvangstposten betreffende onder wijs met in totaal 300 verhoogd, waardoor het tekort van 3200 was teruggebracht tot 341. te vermeerderen met minstens 2500 voor onvoorzien. Zonder belastingverhooging was dit be drag niet te dekken, waarom gedacht werd aan verhooging der opcenten voor perso- neele belasting van 170 op 200, waardoor een grootere opbrengst zou worden verkre gen van 3500. Dank zij de nieuwe fi- nancieele verhouding tusschen het rijk en 'de gemeenten is deze belastingverhooging gelukkig niet noodig gebleken, want u;t deze nieuwe regeling werd een voordeel ver kregen >:an J 5987,39 .waardoor de finan- cieelë puzzle voor 1941 was opgelost. Niet tegenstaande deze gunstige wending, spoor de de voorzitter aan om dit jaar extra zui nig te zijn, in verband met de onzekere toe komst. Na deze uitvoerige toelichting werd af gezien van het houden van algemeene be schouwingen. Over diverse posten werden daarna vragen gesteld, waarbij speciaal het onderwerp „subsidie" werd aangeroerd. Zoo vroeg de heer v. KAMPEN waarom de sub sidie voor de R.K. Bgz. bewaarschool niet was verminderd, daar dit toch ook het ge val was met andere -vereenigingen. De heer ROSEVELT had liever gezien dat alle sub sidies procentsgewjjjze waren verminderd. De VOORZITTER wees op het verschil tus schen het doel van de vereenigingen. Zoo zullen bijv. muziekverenigingen e.d. in de zen tgd toch niet zooveel kosten hebben als vereenigingen zooals het Groene Kruis en Wit-Gele Kruis. De heer MIJS acht de ver laging aan deze laatste vereenigingen met 50 een hard gelag. De heer DE VUIJST breekt een lans voor de muziekvereeniging en ook voor de voetbalvereeniging. Ten slotte wordt besloten om de muziekver eeniging 50 meer subsidie te geven. Ge tracht zal worden om de huur voor het voetbalterrein, die thans 80 per jaar is, verlaagd te krijgen, temeer daar het terrein door de gemeente aan het rijk is gegeven, oorspronkelijk bedoeld 'om daarop een huis te bouwen voor den directeur van de R.H.B.S. Tenslotte wordt de begrooting met alge meene stemmen goedgekeurd, waarna de heer MIJS dank bracht aan den secretaris en de ambtenaren ter secretarie voor den velen arbeid aan deze begrooting. Onderwijs. Het beschikbaar te stellen bedrag per leerling der openbare lagere school werd voor 1941 vastgesteld op 8,5827. Het voor schot voor 1941 aan de school voor gewoon lager onderwijs, uitgaande van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur werd bepaald op 1452/s X8,5827 1250,21 en aan de schoolvereniging „Immanuel" op 99 X 8,5827 849,69. londvraag. Wethouder MIJS achtte het wenschelgk dat de Raad. alvorens het rapport van de Ver. van Ned. Gemeenten betreffende de concessie aan de gasfabriek in den Raad behandeld zal worden, eerst een informeele bespreking zal hebben. Alzoo besloten^ De héér ROMAN vond het loon van de arbeiders aan het Ledelplein te laag, gere kend naar het vrije bedrgf. Spr. vroeg of; daaraan iets veranderd kan worden. De VOORZITTER antwoordde dat dit loon wordt vastgesteld door de inspectie van de werkverruiming. De heer ROMAN is van meening dat binnenkort, als de landbouw op volle kracht werkt, er geen arbeiders meer zujfen overblijven. De heer MIJS merkte op dat de uitvoe ring van het Ledelplein is bekeken als een werkverruimingsobject in normale tijden. Het is nu van belang dat dit werk binnen afzienbaren tijd klaar komt. Door meer werk in dén landbouw zal men echter zon der arbeidskrachten komen en nu is het de vraag of dit werk moet doorgaan en men dus menschen uit het vrije bedrgf daarvoor moet nemen, of anders moet men het werk laten liggen, hetgeen toch ook g*?n toe stand is. Moet het werk doorgaan, San zul len ongetwijfeld de loonen daafmede in overeenstemming gebracht .moeten worden. Ook wethouder MODDE merkte op dat men het werkvolk kwijt zal raken. De VOORZITTER zeïde dat getracht wordt om arbeiders uit andere streken te krijgen waar mee? werkloosheid is, doch dat zulks heel. moeilijk gaat. Deze kwestie zalmet den inspecteur van de werkverschaffing be sproken worden. Tenslotte pleitte de heer DE VUIJST voor het thuisbezorgen van de inkwartïe- ringsgelden. Voorraden spijsvetten. NED. ZUIVELCENTRALE KAN INLEVERING VERPLICHTEN. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherg heeft het volgende bepaald Hij die een hoeveelheid spijsvetten, spijsoliën of vetzuren voorhanden of in voorraad heeft is, indien de Ned. Zuivel- centrale dit verlangt, verplicht deze hoe veelheid of een door de centrale te- be palen gedeelte daarvan bij haar in te le veren op een nader dooi- haar te bepalen tijdstip en wijze. Voor het ingeleverde wordt een ver goeding toegekend, welke zal worden vastgesteld door den directeur-generaa& van de voedselvoorziening. VERRUIMING VAN DEN TUINBOUWEXPORT. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat thans de export van witte kool uit Neder land naar Noorwegen is toegestaan. In het kader van deze verruiming van den uitvoer van Nederlandsche tuinbouw producten wordt momenteel tevens sluit- kool naar Zwitserland geëxporteerd. DOOR FRANK F. BRAUN. 31) ,Dank u, mijnheer Belling", zei Kyban- der, „maar in de hoofdzaak vergist u zich. We zijn nog niet aan het eind. Ik weet nu nog zekerder, dat men Otto Hom een strik wilde spannen. De opzet gelukte. Hij heeft alleen de lamp in de hand ge nomen. Dat was na de kortsluiting. De man, die de draad afvijlde of aansneed om de voet van de lamp geleidend te ma ken, had lang tevoren zijn eigen sporen van het metaal verwijderd." „En ik dacht, dat ik u geholpen had, den dader te ontmaskeren," zei de ijverige Belling teleurgesteld. „Dat hebt u ook gedaan," vex'zekerde Kybander. „Ik weet nu des te zekerder, Wie dc dader geweest is." Hij zweeg. Belling was lang genoeg in dienst van de politie; i.ij stelde geen vragen, maar ver trok. Kybander belde het huis van de fami lie Fabreani op. Dora antwooi'dde. „Is mijnheer Bx-aubach thuis 1" vroeg de hoofd inspecteur. „Nee, mgnl*er," zei Dora, „hij is van morgen naar zijn kantoor gegaan en komt pas vanmiddag thxiis." „Is juffrouw Angelica Fabreani daxx thxiis?" „Ja, mijnheer, de juffrouw is thuis," zei Dora. „Zal ik haar evèn roepen? Als u een oogenblikje wilt wachten Het duurde niet lang of Angelica kwam aan de telefoon. „Met hoofdinspecteur Kybandex', juf frouw Fabreani. Ik heb u gevraagd, om tien uur .op het hoofdbureau te komen." „Ja. ik wilde juist er naar toe gaan." „Heeft u afgesproken met mijnheer Braubach, of komt u alleen?" „Ik kom alleen." „Mooi," zei Kybander, „komt u dan als-, tubileft dadelijk en vraagt u maar naar kamer twee honderd achttien. Ik heb ge wichtige dingen met u te bespreken. Haast u zich alstublieft zoo vlug als u kunt, want ik zou u graag gesproken hebben, voor-dat mijnheer Braxrbach hier is." „Goed", zei Angelica, een weinig onge rust, ydan rgd ik dadelijk weg. De auto staat voor de deur het gaat gauw." Het gesprek werd afgebroken. HOOFDSTUK XIV. De hoofdinspectexxr liep in. zijn kamer heen en weer. Voor het raam bleef hij staan en trommelde een marsch op de ruit. De gedachten warrelden in zijn hoofd dooreen. Alles klopte, alles zcu in ied*»r geval heb ben geklopt, als er niet dat scheikundige onderzoek geweest was van het restje wijn in de flesch, die 'net vèrgif bevat had, waarbg was komen vast:te staan, dat er geen vergif in zat. Volkomen duidelijk, nietwaar? Peter Braubach doet vergif in een flesch vermouth, gaat naar eeix wijn handel en laat daar door Willem Bank de flesch weer kurken. De metalen capsule kan hg er uitstekend zelf weer opzetten. De flesch is niet gemakkelijk té openen, een echte orgineele flesch dus; wie zou nog verdenking koesteren! Bybander zuchtte. En het klopte toch xxiet. De flesch kan niet verwisseld zijn, nadat Joachim Fabreani haar geopend had eu er de glazen uit had gevuld. Allen bevesti gen dat. Het restje wijn echter uit deze flesch bevatte geen vergif. Hoe is dat mogelijk? Bestaat er gif, dat bovenop drijft? Heeft atropine deze eigenschap? Hij sloeg het dossier op. Ook daarnaar had hg geïnformeerd. deelen wij u mede, dat atropine, in welke hoeveelheid het ook aan wijn wordt toegevoegd, dade lijk het geheele kwantum onbruikbaar maakt." Een fantastische gedachte kwam bij hem op. Angelica zou een poeder in den wijn hebben gedaan. Maar haar eigen verkla ring daaromtrent was er nog niet. Hij had daar expres Aiet naar gevraagd. Ze moes ten zich allen volkomen veilig voelen, nie mand zou mogen vermoeden, dat de politie eenige verdenking koesterde. Wanneer nu dit poederOnzin, Kybander, ouwe ezel, die hcele geschiedenis is waarschijn lijk door Peter Bx-aubach verzonnen! Maar stel het gevalGoed, wat dan? De geschiedenis van den man, die in de middeleeuwen .veroordeeld was, door vergif te stex*ven, nietwaar? De apotheker mengde vergiften tezamen, van welke elk alleen voldoende zou geweest zgn, deix ver oordeelde om het leven te brengen. Te zamen hieven ze elkaar echter op en de delinquent kwam er met een bedorvexx maag af. Destijds geloofden ze aan een Godsoox-deel en lieten den man wij. Tegen woordig weet men, dat atropine bijvoor beeld een tegengif is voor mox-phine en omgekeerd. Maar dat leidt tot niets, dat is niets dan een spelletje met de gedach ten. want het scheikundige bewijs zou, later natuurlijk geleverd worden. En toch ligt daar xxxisschien eeix moge lijkheid. Die namelijk, dat Angelica Fa breani haar morphine of wat het was, alleen in de glazen had gedaan. Dan bleef de rest van den wijn in de flesch goed. Dan zou echter ook de atropine alleen in de glazen- geweest moeten zijn! En wat had Braubach voor plannen ge had met de open vernxouthflesch, die hij bij Willem Bank weer liet dicht maken? Had Angelica bewust het tegengif mee gebracht. wist ze dus. dat een poging tot vergiftiging gedaan zou worden? Had ze geen ander middel dan dit onzekere, om deze poging te verhinderen? Waarom sloeg ze haar stiefmoeder niet eenvoudig de glazen uit de hand? Hij liep in een kringetje om de tafel. Zijn gedachten liepen met hem mee. Het had geen zin. Ik zal er achter komen, dacht hij, wat ze met dit poeder voor had. Ze zal het me zeggen. Het lijkt me zeker, dat het niet als tegengif bedoeld was, want Angelica kan van het plan tot den moord toen nog geen idee hebben gehad. Anders is er niets meer, wat nog vaststaat en kunnen we weer van voren af aan be ginnen. Do zekerheid, dathij over dit geheim zinnige poeder iets te weten zou komen, kreeg hij op hetzelfde oogenblik, want rechercheur Henke belde op en kwam weer met een nieuwe mededeeling. „Ik heb 't huis van de familie Fabreani vanmorgen weer zelf onder bewaking ge nomen. mijnheel'", zei hij. „Peter 'Brau bach is'om half negen uit huis gegaaxx; te voet en zonder bagage. Brigadier Sclireu- der is hem na. Ik heb zoojuist bericht van hem gekx-egen; Braubach is naar zgn kantoor gegaan, in het Palace Theater. - Juffrouw Angelica Fabreani helpt ook vandaag weer de taxichauffeurs aan den kost. Ze is, kort nadat Braubach het huis verlaten had, naar het scheikundig labo ratorium van dr. Blavink gei-eden. Toen ik dat zag. dacht ik er al het mijne van. Na korten tijd kwamen ze weer buiten en ze ging weer naar de taxi. Ze gaf den chauffeur opdracht, naar huis te rijden en daarop heb ik de vervolging opge geven." Kybaxxder knikte, alsof de rechercheur hem zien kon. „Jaïnemr genoeg," ging Henke verder, „heb ik niet te weten kunnen komen wat ze daarbinnen heeft gedaan. De directeur was er nog. niet en de jonge assistent, die daar rondliep, was niet erg geschikt. Hij zal zelf zijn houding wel correct noemen. Hij zei me, dat hij geen inlichtingen kon geven, omdat zgn betrekking hem tot stil zwijgen verplichtte. Ik moest maar op den directeur wachten, die zou beslist tegen den middag te spreken zijn. Ik legiti- xneerae me en drong stevig aan, maar het hielp allemaal niets. Ik kon hem arres teeren; en meenemen, meende de jonge man en hg zag zich reeds als martelaar, maar hij zou zwijgen. De juffrouw was or geweest, dat gaf hij toe. Verder kon hij niets vertellen." X Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3