STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vlissingen. Burgerlijke Stand STADSNIEUWS Goes. Besluiten, benoemingen enz. De spoorwegen kaVnpen met groote moeilijkheden. De productieslag 1941. Radioprogramma JDE OPHEFFING DER CENTRALE ZEVENDE KLASSE SCHOOL. Er bluft toch een zevende klasse. Naar wg vernemen heeft bij sommige ouders de meening post gevat, dat tenge volge- van de opheffing der openbare con- trale 7e klasseschool met ingang van den niéuwen cursus in September a.s. voor de leerlingen der openbare scholen geen gele genheid meer bestaat het 7e leerjaar te kunnen doorloopen. Deze opvatting is echter onjuist. Nu de afzonderlijke school voor dit eindonderwijs is opgeheven, ligt het in de bedoeling van het gemeentebe stuur jiit ondcrwys te doen geven aan een der bestaande openbare lagere scholen. Voetballen op straat. De politie maakte proces-verbaal op tegen een jongen, die op een verboden plaats aan het voetballen was. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Verordening bruggelden. De verordeningen op de heffing en de invordering van bruggelden vastgesteld bij Raadsbesluit van 14 Augustus 1907 zijn nog niet aangepast aan de sedert gewijzig- de bepalingen van de Gemeentewet. Voorts meenen burg. en weth., dat de tijd, tijdens welke dubbel bruggeld moet worden betaald, veranderd wordt van 8 uur des avonds tot 5 uur des morgens, in 8 uur des avonds tot 6 uur des morgens. Zij stel len voor de verordeningen in één verorde ning samen te brengen en rekening te hou den met de sedert gewijzigde beheersver- ordening voor den dienst van gemeente werken. Personeelsaangelegenheden. Burg. en weth. stellen voor overeenkom stig het ingekomen verzoek van het Cen traal Bureau inzake gemeenschappelijke be handeling van Gemeentelijke Personeels aangelegenheden. de gèmeente tot de rege ling te doen toetreden tegen 1.50 per 1000 inwoners per jaar. Toetreding heeft niet tot gevolg, dat de gemeentelijke Commissie voor Georganiseerd Overleg wordt opgehe ven, maar dat ondei-werpen, die in het Cen traal Overleg zijn behandeld, geen behande ling meer zouden vereischen in het Plaat selijk Overleg. 'Exploitatie vergoeding bijzondere scholen over 1939. Wel waren verleden jaar vóór 1 April de aanvragen der besturen van de bijzondere scholen voor uitkecring van vergoeding over 1939 ingekomen met de bescheiden tot sta ving der gedane uitgaven, doch door de ge beurtenissen, die daarop volgden, heeft de gemeenteraad het bedrag der vergoeding niet voor één December kunnen vaststellen. Thans kunnen burg. en weth. voorstellen het bedrag der vergoeding over 1939 en dat der voor vergoeding in aanmerking komen de kosten resp. vast te stellen als volgt school Singelstraat (U.L.O.) 1877.68 en 1792,01 school Nieuwe Haven (U.L.O. ,f 1718,68 en 2281,34 school Singelstraat »L.O.) 258.1,97 en 3069,76 school Hee rengracht (L.O.) 1870,51 en 2522.41 school Gravenstraat (L.O.) 2691,17 en 3011,39 school Zuidsingel 2188,43 en 3016.94 R.K. school 2713,35 en 2309,02 en school Verwerïjstraat (L.O.) 1246.70 en 1262,34. KEN PLEISTER DIE DEN DRAGER NOODLOTTIG WERD. Een man kocht in deze gemeente voor eventueel huishoudelijk gebruik eenige pleisters. Hij was op de fiets van Souburg gekomen. Daarna, na nog eenige bood schappen te hebben gedaan, raakte een zijner fietsbanden lek. Hij zette zijn rij wiel voor een café en ging zich binnen verkwikken. In vroólrjk gezelschap plakte hij uit aardigheid een pleister in zijn nek. Na eenigen tijd verliet hij het café, liet de fiets met den lekken band voor het café staan en ging op zoek naar een beter vervoermiddel. In de Nieuwstraat vond hij dit in den vorm van een dames fiets. Snel reed hij daarna naar het café terug en nam toeit zijn eigen fiets tegelijk aan de hand. mede. Aangifte van diefstal van de damesfiets volgde hatuurlrjk. De recherche vond een spoor, n.l. een man met een'pleister in zijn nek, die op een gestolen fiets was gezien. Deze pleis ter werd hem noodlottig. De recherche kon den man in Souburg opsporen. De gestolen damesfiets was reeds gedemon teerd om banden en wielen te gebruiken, terwijl het frame in het water van het kanaal was geworDen. De commissaris van politie heeft tegen den gearresteerde een bevel tot in ver- zekeringstelUng afgegeven, waarna hij is ingesloten. MIDDELBURG. Geboren Cornelis, z. v. L. Boogaard en C. den Hollander Joos Marinus, z. v, J. G. Lubsen en A. Schoolmeester Irene Irma, d. v. C. T. Bakker en G. WarboutJacob, z. v. J. Jakobsen en P. Pouwelse. Overleden D. Dingemanse, 65 j., vr. v. A. Marys A. L. Petiet, 11 m. (z.) E. M. Timmerman. 43 j., vr. v. A. Loois P. W. Huijssoon, 72 j., m. v. A. Kesteloo P. Boone, 18 j. (z.) J. de Steur, 85 j., m. v. L. Marijs G. van Westen, 74 j., m. v. C. Krijger. Ondertrouwd G. F. C. van den Ende, 31 j. en W. Snc-thlage, 22 j.K. J. de Pree, 28 j. en J. van Zweden, 26 j. Getrouwd C. Barendregt, 41 j. en M. E. Matheusen, 28 j. J. L. Looij, 23 j. en E. van der Kam, 23 j. H. Kieviet, 28 j. en L. Maljers, 21 j.C. van Moolenbroek, 25 j. en A, J, Dronkers, 24 j. 4 D.DD. U een heldere vloei stof, die diep in de porten doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacon» 4 75 ct., f. 1.50 en i. 2.50. GeneesmiddelD. IK D. tegen HUIDAANDOENINGEN PIJPERS- EN TAMBOERS. Het tamboer, en pijperskorps ..Excel sior", dat vorig jaar 10 jaar bestond, doch dit jubileum in stilte moest laten voor bijgaan, zal thans een feestelijken avond geven op Zaterdag a.s. Ook de jongeren zullen medewerken en er zal een tooneel- stukje opgevoei'd worden, waarmede onze tamboers en pijpers bewijzen zullen, dat het, de tijdsomstandigheden ten spijt, nog steeds „excelsior" gaat. OP DONKERE AVONDEN. Werke ieder mede. We kregen deze week verschillende klachten te hooren over de onverantwoor delijke wijze waarop sommige menschen op donkere avonden stoepen en heele straten versperren of op andere wijze on veiliger maken dan deze door ongelijke betegeling, hekjes, e.d. reeds zijn. Zoo liep één onzer zegslieden tegen een onverlichte auto op en bekwam pijnlijke verwondingen aan het gelaat; een ander viel over een rijwiel en beschadigde zijn kleeding en een derde botste tegen iemand op, die geheel links van de straat op het trottoir liep. In het laatste geval werd de. over treder van de regels van den weg zelf het slachtoffer, want de botsing bezorgde hem een gebroken bril. Het komt ons voor, dat men in deze wel wat meer mag denken aan het spreek woord: wat gg' niet wilt dat u geschiedt, berokken dat ook een ander niet. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. W. Dogger, verpleegster, van Noordgouwe naar Oostwal 31; G. P. de Jonge, verpleegster, van Noordgouwe naar Oostwal 31; S. van Velzen, dienst bode, van Krabbendijke naar Jacob Valcke- straat 3; H. Wolterman, zonder, van 's- Hertogenbosch naar Leiiesti-aat 34: P. J. de Jonge en gezin, chauffeur, van 's Heer- Arendskei'ke naar Molendijk 15; N. Over de Vest en echtgenoote, marechaussee, van Heinkenszand naar Scheldestraat 96;' J. Wagenaar, zondex-, van 's Heer-Axends- kerlce naar Schengestraat 43; A. L. Beef- tink, verpleegster, van Oegstgeest naar Wilhelminasti-aat 5; J. Bliek, kantoorbe diende, van Terneuzen naar Heernisseweg 25; L. de Neef, ass. accountant, van Rot terdam naar Kamperfoelistraat 8; A. J. v. Ballegooijen de Jong, zonder, v. Rilland- Bath naar Oostsingel 64; A. Rijk, dienst bode, van Ovezande naar Emmastraat 20; J. Crijnen, zonder, en gezin, van Vlissingen naar Groote Kade 42; J. J. Dagevos, arts, van Groningen naar J. A. v. d. Goeskade 47 H. J. G. Hclthuijs, wa^env.-conduc teur N.S., van Oost- en West-Souburg" naar Violenstraat 19; P. Vermeulen, werktuig- kundig-teekenaar, van Vlissingen naar Gx'oote Markt 9; J. C. Antonisse, verpleeg ster, van Breda naar Willem Zelleweg 15; J. M. Gacsadi, dienstbode, v. Wolnhaai'ts- dijk naar Oostsingel 70; O. M. Rijckaert, dienstbode, van Hoofdplaat naar Lange Vorststraat 2; A. C. van Boven en echt genoote, klerk D.B., van Rilland-Bath naar Westsingel 15. Vertrokken: R. J. Westdorp en echtge noote, kellner, van Turfltade 3 naar Sex-ooskerke; P. van de Kreeke, leerl. ver pleegster, van Zusterstraat 15 naar Noord gouwe; N. Ko!e, dienstbode,- van Kleine Kade 47 naar Kloetinge: M. Rijk, dienst bode, van Emmastraat 20 naar Ovezande; G. Zweedyk, havenarbeider, van St. Jacob- straat 40 naar Middelburg; A. Zweedijk en dochter, zonder beroep, van St. Jacobstraat 40 naar Middelburg; L. J. de Pree, zonder beroep van St. Jacobstraat 40 naar Mid delburg; J. Spaans, ambtenaar ter secre tarie, van Kamperfoeliestraat 8 naar Zie- ïikzee; K. Mersie geb. Oostdijk, zonder, van Voorstad 32 naar Veere; M. Naeijaert, leerl. modiste, van Lar.ge Vorststraat 65 naar Schoondijke: W. A. de Roo, schx'ijver 2e klasse, D. B. van Blanckstraat 12 naar Terneuzen; M. Bosman, dienstbode, van J. A. v. d. Goeskade 73 naar Vlissingen; A. D. Marees, leerl. vei*pleegster, van Oost wal 31 naar Amsterdam; M. W. Sorber, dienstbode, van s Heer-Hendrikskinderen- dijk 48 naar Amsterdam; J. C. van de Weert, opzichter R.W.S., van Beesten markt 11 naar 's-Gravenhage: J. J. West- strate en gezin, monteur, van Anjelier- straat 6 n.aar Vlissingen; B. M. Makkenze, zonder, van Willem Zelleweg 25 naar Hil versum; Wed. R. B. de Leeuw geb. van Wortel, zonder bei'oep, van Zuidvlietstraat 85 naar Breda; M. Maas, zonder, van 's Heer-Hendrikskindei-endijk 50 n. Mid delburg. GOES. Geboi-en: Maria Geertruida, d. v. Ma rinus Veerhoek en Maatje Eversdijk te Kapelle; Wim, z. v. Maarten Dekker en Cornelia Aaltje Koogman. Ondertrouwd: Jan de Schipper, 30 jr. jm. te Kapelle en Kxina Johanna Cornelia Wal- rave, 29 jr. jd.; Klaas Wijkhuijs, 46 jr. jm. te Oostkapelle en Conxelia Pieternella Verhulst, 37 jr. Overleden: Johanna lïinnaard, 38 jr. te Wolphaartsdijk; Anthonia Smulder, 19 jr. te 's-Gravenpolder. WESTKAPELLE, Van 6—12 April. GeborenMachiel, zoon van Aarnoud Gabriëltse en van Pieternella Heijt. WATERLANDKERKJE. De lxeer P. Speijor voorheen rijksveldwachter te Wa terlandkerkje is als marechaussee overge plaatst naar de gemeente Overslag. Een onderhoud niet de directie. In een onderhoud, dat wij dezer dagen met de directie van de Nederlandsche Spoox*wegen hadden, en waar wij o.m. de vraag stelden, wat de directie dacht van het personenverkeer in de komende zomer maanden, wees zij nog eerxs met nadruk op de groote moeilijkheden, waarmede ons Nederlandsche spoorwegbedrijf heeft te kampen en die voor een belangrijk deel culmineeren in een zeer sterk militair ver voer en een groot goederen- en kolenver- voex\ Dit laatste heeft in de afgeloopen maanden buitengewoon veel materieel in beslag genomen. Na den strengen winter van 1939 waren overal de voorraden uitge put en juist toen een belangryk deel van het vervoer voor den daaropvolgenden win ter zou geschieden brak de oorlog uit. Eerst nadat verschillendé herstelwerk zaamheden waren uitgevoerd, kon dit ver voer weder met kracht worden voortgezet. Thans worden per dag 30.000 ton kolen vervoerd tegen een normaal vervoer van 25.000 ton per dag. Dat beteekent, dat iederen dag 30 a 35 beladen treinen be staande uit 45 k 50 wagens per trein van de mijnen vertrekken en vanzelfsprekend eenzelfde aantal terug naar de mgnen met ledige wagens. Het duurt ongeveer 6 a 7 dagen eer de beladen wagen weder als ledige wagen op de mgn terugkomt. Zou men dus geheel Nederland kunnen over zien, dan zou men over het geheele Neder landsche spoorwegnet vei'deeld, in totaal ruim 200 kolentreinen kunnen zien staan, deels geladen, deels leeg. Met het militair vervoer beteekent dit dan ook een zeer groote belasting van .ons spoorwegnet. Daarbij komt nog het stukgoederenver- voer en niet te vex-geten het vervoer van levensmiddelen en de voor het bediijfs- leven noodige stoffen. Dit goedei'envervoer heeft naar de meexxing van de dix'ectie en zeer tei'echt, voorrang boven het vervoer van i'eizigex'S, die voor hun plezier uitgaan. Hoe de toestand zal zijn in de komende zomermaanden is op het oogenblik nog onmogelijk te zeggen, doch de directie doet haar uiterste best om het reizigersverkeer zoo goed als onder de gegeven omstandig heden mogelijk is te bedienen. Op onze vraag of in de toekomst weder om tariefvex-hoogingen te wachten zijn, antwoordde de directie, dat zij hoopt, dat deze niet noodig zal zijn. Een vaststaand oordeel kan moeilijk hierover worden ge geven, aangezien eerst het resultaat- zal moeten worden afgewacht van de onlangs ingevoerde vei'hooging. Maar over de ta rieven zoowel wat de vrachtgoederen als het personenvervoer betreft, mag- bet pu bliek niet klagen. Men dient te bedenken, dat ons tarief aldus de directie het laagste in Europa was en ook thans is voor zoover dit ver-geleken kan worden. Tenslotte sprak de directie nog over de topprestaties, die het pex'soneel nu reeds maanden lang levert. De diensttijden zijn tot het uiterste opgevoerd en er woi'dt bij zonder hard gewerkt. Meermalen moet het personeel zgn vrije Zondagen opofferen, doch iedereen van hoog tot laag beseft, dat het een nationaal belang en een ijzeren noodzaak is om het verkeer goed en regel matig te doen functionneeren. Monteeren van generatoren op vaartuigen. ZONDER VERGUNNING VERBODEN. In vex-band met de in verschillende bladen opgenomen afbeelding van een vaartuig met gasgenerator vestigt het departement van handel, nijverheid en scheepvaart er nog maals de aandacht op, dat ingevolge de Generator- en Tankgasbescbikking 1940 no. 1 het monteeren van generatoren op vaartuigen zonder vergunning van den di recteur van het bureau genex'atoren en tankgas verboden is. ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten spoorwegovergang in de buurt van de papierfabriek van den heer Schut te Eerbeek is Woensdagmid dag een vrachtauto afkomstig uit Loenen, door een trein gegrepen en vernield. Een twaalfjarig jongetje uit Rotterdam, dat in Loenen logeerde en 'in den auto zat, werd uit het voertuig geslingerd en op slag gedood. De eigenaar van den auto de heer Revenberg uit Loenen en diens knecht, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Apeldoorn vervoerd. slapte verdwijnen snel door het pittig opwekkende, krachtig versterkende en kalmeerende Richtlijnen voor de regeling der landbouwproductie. De richtlijnen, welke de voorzitter van de commissie ter ondersteuning van de maat regelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (de commissie dr. Pos- thuma 1 heeft gegeven, luiden als volgt 1. Ieder der vooi'zitters, die benoemd zgn als leden van bovengenoemde commissie, wendt zich door middel van het orgaan, zijner vereeniging op zijn eigen wgze en ge heel volgens eigen inzicht tot de leden zijner vereeniging om aan dezen duidelijk te maken waarom naar zgn meening de pi'oductieslag noodig is. 2. De voorzitters, leden van de commis sies. geVen de namen op van de personen, die namens hun vereeniging of namens een onderdeel hunner vei'eeniging lid zullen zijn van de gewestelijke commissies. 3. De gewestelijke commissies komen, na ontvangst van de in sub 2 gevx-aagde na men, samen op nader te bepalen plaatsen en dagen. 4. De gewestelijke commissies maken op de sub 3 bedoelde samenkomsten voorstel len op inzake ae onderverdeeling van hun gebied in streken en dragen daarvoor can- didaat-commïssieleden voor. 5. Mede in verband met den aanstaanden grasoogst verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 10 Mei, de gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij de middelen voor het ensileeren ontbreken en welke kosten naar hunne schatting verbonden zul len zijn aan het voorzien in deze middelen. 6. De streekcommissies verzamelen vóór 1 Juni gegevens betx-effende boeren, die be- ï-eid zijn hun landbouwmachines, eventueel tegen eenige vergoeding, ook voor gebruik door anderen beschikbaar te stellen. 7. In verband met het doelmatig verza melen van de op iedere boerderij vallende natuurlijke mest. .verzamelen de streekcom missies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 1 Juli, de gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij verbe tering in de mestbewaarplaatsen kan plaats hebben en welke kosten daai'aan naar hun schatting verbonden zijn. 8. Den streekcommissies wordt opgedra gen na te gaan welke gronden, onverschil lig van Vel ken eigenaar, onbebouwd dreigen te blijven door welken oorzaak dan opk en hiexwan ten spoedigste aan mij kennis te geven. Ten aanzien van het drogen van.gras maken zij in vei'band met de daarvoor be- xxoodigde machines plannen op. 9. In verband met den aanstaanden oogst gaan de streekcommissies na welke hulp middelen in hun gebied verbetering behoe ven of zouden moeten worden aangeschaft. Het gebruiken en verbruiken van verf. DISPENSATIE VAN HET VERBOD. Bij een beschikking van 26 Februari 1941 van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart werd het aan een ieder, dus zoowel aan schilders en industrieel e on dernemingen als aan particuliere personen, toegestaan, verf (uitgezonderd drukinkt) te gebruiken, te vex'bxuiken, te bewex-ken en/of te verwerken, onder voox-waarde. dat brj het gebruiken en verbruiken het door den directeur van de sectie verf en verf- grondstoffen van het rijksbureau voor chemische producten daarvoor vast te stel len voorschrift no. 1 voor de uitvoering van schilderwerken in acht wordt geno men. Onder verf wordt in dit verband ver staan alle gereede verf producten in den ruimsten zin van het woord, zooals bijv. alle soorten aangemaakte verven, verf dik in olie. lakvex-ven, lakken, vernissen, stopverf, plamuur. Met ingang van 1 Mei i941 zal ge noemd voorschrift vervallen, terwijl met ingang van denzelfden datum voorschrift no. 2 voor dc uitvoering van schilderwer ken van kracht zal worden. Met ingang van genoemden datxim zal het gebruiken, verbruiken, bewerken en.of verwerken van verf (uitgezonderd druk inkt) clus slechts toegestaan zgn onder voorwaarde, dat daarbij het voorschrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwer ken in acht wordt genomen. De oorlog tegen de koopvaardij. Successen van Duitsche motortorpedobooten. DE OORLOG TEGEN DE KOOPVAARDIJ. Uit Berlijxx meldt het D.N.B. Duitsche motortorpedobooten hebben op 16 April en in dexx nacht van 16 op 17 April met succes op de Noordzee en in het Kanaal geope reerd. In de nabijheid van de. Zuidoostkust van Engeland zijn van een Britsch convooi vier gewapende vrachtbooten van 13.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Voorts meldt het D.N.B. dat twee lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen gisterochtend een Engelschen koopvaarder van 2000 brt. op 30 KM. ten Noordoosten van de Theems- monding in scheervlucht van 20 k 30 M. hoogte met zware bommen hebben aange vallen. Het schip kreeg twee voltreffers, vertoonde terstond zware slagzij en zonk ter plaatse. Ondanks stex'ken afweer zijn de beide Duitsche vliegtuigen onverlet op hun steunpunten teruggekeerd. Naar in reederskringen te New York wordt medegedeeld, zoo meldt Associated Press, is het Britsche vrachtschip „Silver- elm" met een inhoud van 4351 ton, van de New YorkEngeland lijn, in het Noorde lijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Naar de New York Herald Tx-ibune ver der mededeelt, heerscht er in Amerikaan sche scheepvaartkringen groote bezorgd heid over het Amerikaansche schip „Ame rican Farmer". Dit schip heeft Maandag nog noodsignalen uitgezonden. Het radio bericht deelde mede, dat het schip getorpe deerd werd. Sedertdien heeft men niets meer van het schip gehoord. Fransch passagiersschip tot zinken gebracht. In scheepvaartkringen te New York ver neemt men voorts, dat het Fransche pas sagiersschip „Commissaix-e Ramel", dat 10.000 ton mat en in Engelschen dienst voer, op den Indischen Oceaan tot zirxken is gebracht door een Duitsch oorlogsschip, waarschijnlijk de vestzakkruiser „Admi ral Scheer-". De slag op den Oceaan. De New York Times wijst op den erasti- gen toestand, waarin Engeland door den duikbootenoorlog is gekomen. Dat dè En- gelsche scheepvaartverliezen nü nog slechts eens per maand gepubliceerd worden, be wijst, dat de slag op den Atlantischen Oceaan index-daad het beslissende moment in dezen oorlog is. Ook in den wereldoorlog is Engeland ovex-gegaan tot een maande- lijksche publicatie der verliezen en het En- gelsche volk heeft zeer wel bemex-lct, dat dit geschiedde op 'n oogenblik, dat die ver liezen zoo hoog gestegen waren, dat Enge-, land bijna op de knieën was gedwongen. Een verdrag België-Rusland. LEVENSMIDDELEN VOOR BELGIË BESCHIKBAAR GESTELD. Naar gisteren ter pei-sconfexentic is medegedeeld, is te Moskou een verdrag gesloten, waai-bij groote hoeveelheden levensmiddelen (graaxx en vet) voör België beschikbaar worden gesteld. De desbe treffende overeenkomst is met toestem ming van Dultschland onderteekend. Handhaafd Moskou zijn Chineesche politiek? MOSKOU ZOU ZIJN CHINEESCHE POLITIEK HANDHAVEN. Uit betrouwbare bron vei-neemt U.P. te Tsjoengking, dat Moskou de regeering te Tsjoengking ervan in kennis heeft gesteld, dat de Sowjet-politiek ten opzichte van China onveranderd blijft. Amerika en de Philippijnen. Naar de New York'Times uit Manilla op de Philippijnen meldt, zal het Philippynsche leger onder controle van de Amerikaansche weermacht komen te staan, onder leiding van generaal Grunert. De organisatie van het leger wordt in overeenstemming met de defensieplannen der Vereenigde Staten gebracht. Naar de Hwanpau meldt, hebben de Amerikaansche autoriteiten de geziixslcdexx van Amerikaansche militairen, die op ile Philippijnen woonachtig zijn, aangemaand de eilanden uiterlijk 15 Mei te verlaten. Deze aanmaning baarde algemeen opzieix, daar deze datum oorsproixkelijk op 15 Juli was bepaald. Japanners bezetten Sjaohing. Het Japansche expeditieleger, dat Woensdagavond een strafexpeditie heeft ondex-nomen en bij verrassing geland is op een zeker punt vlak tegenover dexx vijand, na de baai van Hangtsjau te zgn overge stoken, heeft volgens 'n Japansch commu niqué. de ommuurde stad Sjaobing, 'n be langrijk strategisch punt ten zuidoosten van Hangtsjau in het Nooxxielijke deel ven de provincie Tsjekiang bezet. De Japansche troepen trekken thans zuidwaarts. De opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, adhiix-aal Sjimada, heeft bekend gemaakt, dat de blokkade aan de kust van de provincie Kwantoeng uitgestrekt is tot een gebied van omstreeks 100 km. ten Zuiden van Macao. In dit kustgebied is alle scheep vaart verboden en daardoor zgn alle xuvi- tailleerhxgs- en handelswegen van Tsjoeng king van de zee door Zuid-Clxina totaal afgesneden. P. Moltmaker overleden. Op 59-jax-ige.n leeftijd Is te Utrecht over leden de heer P. Moltmakex-, lid van de Eerste Kamer cn voorzitter van de Nedei-- landsche Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel. De ovex'ledene werd geboren te Arnhem op 13 September 1882. Hg bezocht de la gere school en kwam- reeds jong in dienst bij de staatsspoox-wegen te Utrecht als ad ministratieve kracht op het hoofdadxxu- nistratiegebouw. Hij sloot zich aan bij de Sociaal-Democratische Arbeiders partij erx trad toe tot de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. Van deze vereeniging wex-d hij in Juli 1912 voorzitter. In 1919" nam hij ontslag als ambtenaar In dienst van de staatsspoox-wegen om bezol digd voorzitter der Nederlandsche vereeni ging te worden. Als voox-zitter kreeg de heer Moltmaker zitting in den loonraad der inmiddels gefunsionneerde Nederlandsche Spoorwegen, die in 1926 plaats maakte voor den personeelsx-aad waax-van de heer Molt maker voox-zitter werd en tot 1939 bleef. In 1912 werd de heer Moltmaker tot lid van der- gemeenteraad van Utrecht geko zen. H;i bleef dit tot begin 1924. Op 19 Septemixer 1923 deed hij zijn intrede in de Eerste Kamer. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, in welks dagelrjksch bestuur de heer Moltmaker meer dan 25 jaar zitting had, vertegenwoordigde hij in den Hoogen Raad van Arbeid, In 1931 bezocht hij na mens het N.V.V. met twee andere bestuurs leden Nederlandsch-Indië. Van de Interna tionale Transportarbeiders Federatie was de heer Moltmaker meer dan 25 jaar be stuurslid. Zaterdag: 19 April 1941. NED. PROG It. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. S.OO Gram. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). S.30 Ber. ANP. 8 45 Gram. 9.15 Voor de vrouw. 9.17 Gram. 10.00 Herhaling van emstlre avondprogramma's. 12.00 Orgel. 12.25 Gram. 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en eeon. ber. ANP. 1.00 Jïusiqutte en piano. 2.00 Causerie „Peulvruch ten en aardappelen". 2.20 Omroeporkest, de Ro mancers en solisten. 3.50 Gram. 4.00 Christ. Radio-Stichting Bijbellezing. 4.20 Zang met piano en gram. 4.10 Duitsche les (in hoorspel- vorm). 5.00 Vervolg van 4.20. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Orgel. 6.00 Gram. K.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Omroeporkest. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Omroeporkest. 7.45 Voor de boeren. S.OO Ber. ANP. S.15 Spie gel van den dag. 8.30 Ber. Engelsch. 8 45 Gram. 9.20 Cantate (opn.). 9.40 Christ. Radio-Stichting: Dagsluiting. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP, sluiting. NED. l'ROGR. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Oclitendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgyran. 8.00 Gram. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.00 Vrijz. Protest. Kerkcomité Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.30 Verkorte .operette „Dio Fledermaus" (opn.). 12.TO Ber. 12 15 Omroepork. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Gram. 1.45 Voor de jeugd. 2 00 Viool en plano. 2.30 Gram. 2.45 Boekbespreking. 3.00 Verkorte opera „Der Rosenkavalier(gr.pl.). 4.00 De Melodisten, het „Vroolijke Klaverblad" en solist. 5.00 Vriiz. Protest. Kerkcomité Cursus ,,Twce tentoon stellingen". 5.16 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Kamerkoor „Pro Musica" en gram. 6.45 Reportage. 7.00 Gro- ningsclx praatje ANP. 7.15 Disco-nieuws. 7.30 Causerie „Overzeesche factorijen, welvaarts bron der Italiaansche stadstaten". 7.45 Disco- nieuws. 8.00 Ber. ANP. S.15 Spiegel van den dag of gram. 8.30 Gevarieerd avondprogr. 10.Of» Ber. ANP, sluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2