UIT DE PROVINCIE Verduisteren: De Raad van Heinkenszand vergaderde. Rechtszaken Laatste Berichten Gemengd Nieuws Marktberichten van hedenavond 20.41 uur tot morgenochtend 6.36 uur De maan gaat morgen te 12.17 onder en komt te 3.02 op (L.K.) DE GEMEENTEBEGROTINGEN VOOR 1941. De bijzondere steun uit 's Rijks kas blijft bepaald naar de primitieve begrooting. De regeering niet genegen tot bijpassing van het tekort op de gemeenterekening. Enkele weken geleden heeft de Ver- eenlging van Nederlandsche gemeenten een adres gezonden aan het departement van binnenlandsche zaken, waarbij be zwaar is gemaakt tegen het standpunt, dat in het algemeen de vraag of een gemeente in aanmerking komt voor een extra uitkeering uit het gemeentefonds en later voor mogëlijken steun uit 's Rijks kas in de kosten van haar huishouding, zal worden beoordeeld aan de hand van de primitieve gemeentebegrooting. Ook voor heen is bezwaar gemaakt tegen deze ook in vroeger jaren gevolgde gedragslijn, zulks in verband met de omstandigheid dat ge meenten zich in den loop van het dienst jaar meermalen voor belangrijke nieuwe uitgaven zagen geplaatst, waarmede dan bij de bepaling van de bijdrage uit 's Rijks kas geen rekening mocht worden gehouden. Vooral voor het jaar 1941 kan deze wijze van handelen zeer onbillijke ge volgen hebben voor de gemeenten. In den loop van de tweede helft van 1940 zijn verschillende maatregelen uitgevaardigd welke de gemeenten meermalen voor nieuwe omvangrijke uitgaven plaatsten waarmede bij het opmaken en vaststellen van de begrooting geen rekening kon worden gehouden. Hierbij is te denken aan de invoering van de Kinderbijslagwet, ver hooging van de opcenten der grondbelas ting, de invoering van het bijzonder onge- vallenfonds voor de luchtbescherming, reor ganisatie van politie en brandweer, vervan ging van gemeentepersoneel van Joodschen bloede, enz. De gemeenten, die reeds vroeg hun beg-rooting vaststelden konden hier-, mede ten deele rekening houden, doch grooter is het getal dergenen, die niet tijdig klaar konden komen. Dit wordt als een onbillijkheid gevoeld en gevraagd wordt da,n ook om hieraan tegemoet te komen door het treffen van een nieuwe regeling ter zake. Een afschrift van het adres is gezonden aan het departement van financiën. Thans is hierop antwoord ontvangen, waaraan het volgende is ontleeend. Afwijking van de gedragslijn dat bij het bepalëh van den bijzonderen steun uit 's Rijks kas in beginsel uitsluitend rekening wordt gehouden met de primitieve begróo- ting, zou practisch moeten voeren tot. het resultaat, dat het Rijk het uiteindelijk te kort bijpast, dat de gemeente-rekening blijkt op te leveren. Hieraan zijn zoo groote bezwaren verbonden, dat genoemde departementen niet kunnen besluiten, in de tot dusver gevolgde gedragslijn voor de toekomst wijziging te brengen. Het ligt dan ook niet in de bedoeling voor 1941 anders te handelen dan voorheen. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat in voorgaande jaren het woord „primi tieve begrooting" zoo is opgevat, dat daar onder werd verstaan de begrooting, zooals deze zou moeten luiden, indien zij werd opgemaakt op 31 December van het jaar, voorafgaande aan dat, waarvoor zij moet dienen. Men neemt.aan, dat op deze wijze. afgezien uiteraard van de practisch© toepassing van dezen regel, waaromtrent wellicht in sommige gevallen verschil van inzicht zou kunnen bestaan aan. de geschetste bezwaren voldoende wordt tege moet gekomen. ->E WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid in het rayon van de districtsarbeidsbeurs was per* 31" Maart als volgt Middelburg 83 (155), Vlissingen 62 (116), Aagtekerke Arnemuiden 4 (44), Baarland 5 (5), Biggekerke (5), Bors- sele 3 (21), Brouwershaven 4 (17.), Brui- nisse 41 (66), Byrgh Coljjnsplaat 12 (24), Domburg 4 (5), Driewegen 4 (2), Dreischor Duivendijke Eikerzee Ellemeet - - Elle- woutsdijk 12 (4), Goes 8 (6) 's-Gravenpol- der 2 (21), Grijpskerke (4), Haamstede (2), 's Heer-Abtskerke (2), 's Heer- Arendskerke 's Heerenhoek 7 (22), Heinkenszand 3 (8), Hoedekenskerke 8 (6), Yerseke (16), Kapelle 3 (13), Kats 2 (4), Kattendijke Kerkwerve Kloetinge 1 (1), Kortgene 8 (9), Koudekerk© 2 (12), Krabbendijke (3), Krulningen 7 (13), Meliskerke 5 (4), Njeu- werkerk (8), Nieuwland (3), Nissé 2 (2), Noordgouwe (1), Noordwelle (1), Oosterland 21 (34), Oostkapelle - -), Oudelande 5 (5), Ouwerkerk (4), Ovezande 9 (13), Renesse (1), Rilland- Bath (12), Ritthera Seroosker- ke(W.) (4), Serooakerke(S.) St. Laureps Souburg 11 (23), Veere 7 (5), Vrouwenpolder (1), Waarde 4 (18), Wemeldinge 2 (7), Westkapelle IS (23). Wissenkerke 14 (28), Wolphaartsdjjk 10 (11), Zierikzee 58 (60), Zonnemaire Zoutelande Totaal stonden op 31 Maart als werk loos ingeschreven 451 personen, waarvan 121 in werkverruiming. De tusschen geplaatste cijfers geven de cjjfers aan per 28 Februari 1Ó41. Walcheren REEDS MELKKOEIEN IN DE WEDDE. Niettegenstaande het gras in de weiden door het koude weer der laatste weken nog r.iet veel gegroeid is, liepen op de Paasch- dagen onder Oost- en West-Souburg reeds melkkoeien in deweide. Het is ook niet? onmogelijk, dat achaarschte aan veevoeder in de schuur een woordje heeft meegespro ken om het melkvee naar buiten te bren gen. Zuid-Beueland AVOND GEREFORMEERD JEUGDVERBAND. NIEUWDORP. Het Gereformeerd Jeugd verband alhier hield een vergadering in de Chr. School te Lewedorp. Nadat de voorzitter, de heer M. Fraanje, deze ver gadering had geopend, door te laten zin gen Ps. 98 vers 1—4, ging hij voor in ge bed, waarna hij de vele opgekomenen een hartelijk welkom toeriep. Daarna werd over gegaan tot het be handelen van het eerste, onderwerp „De Zondvloed" door de K. V. Samuël, dat in geleid werd door Joh. Dekker. Het tweede onderwerp werd behandeld door de M. V. Eunice, over „De Islam" welk opstel werd ingeleid door mej. A. op 't Hof. Op beide onderwerpen volgde een ge animeerde bespreking. In de pauze werden verschillende liederen gezo^fen. Ds. E. Beukema eindigde deze druk bezochte en goed geslaagde vergade ring, na het zingen van het Lutherlied. Jaarvergadering IJsclub H. IJ. V. HEINKENSZAND. Woensdag hield de IJsclub haar eerste jaarvergadering. De vergadering werd geopend door den voor zitter den heer Van der Dries, die allen een hartelijk welkom toeriep. De opkomst liet te wenschen over want van de 153 le- dexi waren er slechts 24 aanwezig. De jaar-verslagen van penningmeester en secretaris werden goedgekeurd. Aftredende bestuursleden waren de heeren v. d. Dries, Ph. N. Boudewijn en W. L. Braamse. De heer Ph. N. Boude- wjjn bedankte als bestuurslid, wat de voorzitter erg speet. Herkozen werden, de heeren v. d. Dries, W. L. Braamse, en gekozen M. v. de Guchte. Zeeuxjüsch-Vlaanderen ALGEMEEXE VERGADERING „PROEXE KRUIS". BRESKENS. Woensdagavond hield het „Groene Kruis", afdeeling Breskens, haar algemeene vergadering. De voorzitter J. de Groote herdenkt het gestorven lid P. y. d. Heuvel* die sinds de oprichting van het „Groene. Kruis" zijn krachten aan dë verêeniging heeft gewjjd. Een bijzonder woord van lof komt zuster Ysenbrand toe voor haar goede werk tij dens de oorlogsdagen verricht ten dienste van het Roode Kruis. Uit het jaarverslag van den secretaris hooren wc, dat er 15 niéuwe leden brjge- komèn zijn, waardoor het aantal gestegen is tot 721. Tijdens de Meidagen is het materiaal ten dienste gesteld van bet Roode Kruis, Alle goederen zijn behouden gebleven, vooral dank zij de aanwezigheid van de zuster. Hiervóór krügt zij een apart woord van dank. Ook nu zal het Groene Kruis steeds' gelegenheid geven - om gebruik te maken Van'zijn materiaal;" In het afgeloópen'jaar wérden door de zuster 3214 bezoeken afgelegd, wat iets minder is dan het jaar daarvoor. Dit jaar heeft uitzending plaats gehad van patiënten met T.b.c., wat hooge kos ten voor de vereeniging met zich bracht. De Emmabloem-eollecte bracht dit jaar 54.50 op. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. De voorzitter legt er nog eens bijzon der den nadruk op, dat Groene Kruis zijn mopie werk zal blijven voortzetten en hoopt hierbij op den steun van al zijn leden. Japan en Ned. Indlë. DE BETREKKINGEN SLECHTER GEWORDEN. „Het is absoluut noodig, dat Japan te genover Nederlandsch-Indië een krachtige en vastbesloten houding aanneemt", zoo schrijft het Japansche nationalistische dag blad „Kokoemin Sjimboem". Het blad schrijft verder, dat minister-president Ko- noje verklaard heeft, dat de ontwikkeling van Japan in Zuidelijke richting zuiver economisch en derhalve vreedzaam is, doch helaas maken de economische onder handelingen met Nederlandsch-Indië geen vorderingen. Door de jongste conferentie in Manilla zijn de betrekkingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië alleen maar slechter geworden. Dit feit elscht, gezien van het standpunt der consolidatie van het Oost-Aziatische groote economische gebied,' een zeer nauwkeurige bestudeering. Nie mand mag het feit over het hoofd zien, dat na de ineenstorting van Nederland, Neder landsch-Indië zich geheel en al aan Enge land gebonden voelt, dat verder Engeland en de Vereenigde Staten in Batavia tegen Japan manoeuvreeren. Nederlandsch-Indië voorziet Engeland reeds van de belang rijkste grondstoffen en van scheepsruimte. Engeland en Amerika trachten bovendien van Nederlandsch-Indië een materiaalbasis t© maken en deu handel te monopoliseeren. Bovendien is Nederlandsch-Indië ertoe ge dwongen om den uitvoer naar Japan te staken onder het voorwendsel dat deze uitgevoerde goederen naar Duitschland worden doorgestuurd. ENCEPHALITIS TE WILDERVANK. Te Wildervank heeft zich een geval van encephalitis met doodelijken afloop voor gedaan bö een meisjesleerling van de bij zondere lagere school, nadat zij was in geënt tegen poken. DE AARDBEVINGSRAMP IN MEXICO. Vele dooden en gewonden. Het totaal aantal dooden als gevolg van de aardbevingsramp in Mexico, waardoor Dinsdag uitgestrekte deelen van het land werden getroffen, staat nog niet vast. Af gezien van de in de stad Colima geborgen 36 dooden melden Tuxpan (staat Jalisco) honderd dooden en 85 gewonden en Ciudad Guzman Jalisco) vier dooden en 40 ge wonden. Vele andere plaatsen hebben eveneens dooden en gekwetsten gemeld, ?onder het aantal op te geven. In'de stad Colima werden ook velen gekwetst. De stad werd groot en deels verwoest. Zij heeft geen drinkwater en electrlcitejt. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Uit Buffalo (New-York) meldt het D.N.B. De 1400 staalarbeiders van de American Car and Foundry Company zijn voor de tweede maal .binnen veertien da gen in staking gegaan om erkenning van hun vakvereenigingsrechten te forceeren. De fabriek heeft Engelsche bewapenings opdrachten. Volgens een bericht uit Glacebay (Nieuw Schotland) hebben 10.000 mijnwerkers van 12 kolenmijnen te Cape Breton wegens lopngesehillen het weirk neergelegd, ERNSTIGE MIJN ONTPLOFFING IN JAPAN. In een steenkoolmijn op Hokkaido (Ja pan) is gisteren door nog niet bekende oorzaken een ontploffing ontstaan. Daarbij werden 30 mijnwerkers gedood. Een aantal andere arbeiders werd gewond. AMEREKAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een torpedo-bommenwerper van het vlieg- tuigmoederschtp „Enterprise" is gistermid dag in de baai van San Diego (CaUfornië) neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. HEINKENSZAND. Woensdag vergader- dé dé Raad dezer gemeente, onder voor zitterschap van mr. dr. Mes. Afwezig de heer Lammcrs. De heer Lammers had een verzoek in gediend om ontslag als gemeenteraadslid wegens drukke werkzaamheden. Dit ver zoek werd ingewilligd. Bij de ingekomen stukken en mededee- lingen is o.a. een schrijven van Ged. Sta ten, waarin machtiging wordt verleend tot het doen van uitgaven op de posten der begrooting 1941 tot drievierde der ge raamde bedragen. Tevens Werd door ge?* noemd college goedgekeurd het raadsbe sluit, betreffende de verpachting van tuin grond aan M. Hannewijk. Door den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is verder ontheffing verleend als bedoeld in het artikel, inzake de verplichting tot ontsmetting van gebouwen, waar wandge dierte is. Brj raadsbesluit wordt dan bepaald, dat het Arbeidsovereenkomstenbeslult niet van toepassing is op het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermings dienst, daar hun materieele rechtspositie aan nadere voorschriften gebonden zal worden. Wijzigingen in de politiever ordening Enkele wijzigingen in de gemeentelijke politieverordening worden daarna goedge keurd. Zij behelzen o.a. de goedkeuring van het gebruik van radio in een café, mits deze muziek niet aangewend wordt voor het geven van dansgelegenheid; het verbod om puin. asch en dergelijke elders neer te werpen dan op de door B. en W. aqn te. wijzen plaatsen en de toestemming om hengsten in aan wegen grenzend wei land los te laten loopen. Op verzoek van hoogerhand wordt de politieverordening aangevuld met voor schriften, betreffende het sneeuwruimen. Aangezien het gewestelijk Arbeidsbureau 0P 1 Mei a.s. zijn werkzaamheden aan vangt, heeft de agent der arbeidsbemid deling na 30 April geen werkzaamheden meer te verrichten, zoodat aan den heer M. F. de Jonge als zoodanig eex-vol ont slag wordt verleend. Salarieering ambtenaar. Het voorstel, inzake de salarieering van i den ambtenaar ter secretarie, dat in de. vergadering van 17 Maart j.I. werd te ruggenomen. komt thans ongewijzigd we derom ter tafel. De meerderheid van het college van B. en W. was toentertijd van meening, dat de ambtenaar een volle dag taak heeft en dat hem dienovereenkom stig de voorgestelde bezoldiging toekomt. De heer BEAUFORT was ook nu niet overtuigd, dat een volle kracht noodig is evenals de heeren NIJSSE en VERMUE, die allen tegenstemmen, zoodat door sta king der stemmen (de heeren DELLEDE- KE, BOS en SIMONSE stemmen* vóór) dit voorstel weer aangehouden wordt tot de volgende vergadering. De laatstgenoem de heeren zijn er, evenals de burgemeester, van overtuigd, dat de ambtenaar thans in derdaad een volle dagtaak heeft en het tijdstip dus aangebroken is om hem 'n vol ledig salaris toe te kennen. Zelfs met ter zijdestelling van zijn andere werkzaamhe den, die bij eventucele salarisverhooging, de goedkeuring van B. en W. behoeven. De tegenstemmers zjjn hier echter niet zeker van en achten deze zaak geen kwestie van „vertrouwen", zooals opge merkt werd, terwjjl de z.g. „moreele" overwegingen bij hen geen gewicht in de schaal leggen. Wel zegt de heer NIJSSE, dat de amb tenaar dan al dien tjjd te weinig verdiend zou hebben, en dat het voorstel dus zelfs met terugwerkende kracht behoorde te zjjn. Spr. achtte het logischer om de ver- hopgktg, in verhouding met het huidige salaris, iets te verminderen. Mogelijk komt hij voor de volgende zitting met een voorstel. Als laatste punt der agenda is de wij ziging der gemeente-begrooting 1941 aan de orde, waarin o.a. in uitgaaf gebracht moet worden een post van 2540,48, daar dit bedrag als uitkeering uit het gemeen tefonds over het boekingstijdvak 1939 1940 te veel is ontvangen en thans aan het Rijk moet worden terugbetaald. Verder werd een post van 75 op de begrooting geplaatst voor het leggen van een darn, die toegang geeft tot het op slagterrein aan den provincialen weg Heinkenszand's Heerenhoek. Het woon wagenkamp kan dan worden opgeheven en als bouwland worden verpacht. Door het leggen van dezen dam vervalt de uit weg over het woonwagenkamp, UITGEBREIDE KETHNGHANDEL IN BONNEN. Doordat meït op het centrale distribu tiekantoor in Den Haag bemerkte, dat Almelosche winkeliers geheele vellen met Deutsche Wehrmacht Marke bij het Al melosche distributiekantoor hadden inge leverd, ontdekte men, dat een ambtenaar van de afdeeling militaire zaken der ge meente-secretarie te Hengelo een groote hoeveelheid van deze levensmiddelen bons had verduisterd. Het aantal dat door den ambtenaar weggenomen werd, liep in de duizenden en met deze bonnen werd een ware kettinghandel gedreven. De ambte naar gaf de bonnen n.l. weg aan ver schillende kennissen, echter op de voor waarde, dat deze de bonnen niet mochten verkoopen, doch uitsluitend hun eigen voordeel er mee mochten doen. De zaak liep echter anders. De bonnen geraakten in handen van verschillende winkeliers, die ze weer verhandelden en tenslotte kwamen ze terecht bij één winkelier, die ze bij het Almelosche distributiekantoor inle verde en er Nederlandsche rantsoenbon nen voor terug kreeg. Alle bij deze omvangrijke affaire be trokken personen hadden zich thans voor de Almelosche rechtbank te verantwoor den. Het eerste stond terecht de gemeente ambtenaar H. G. J. A. K., die de feiten toe gaf. In totaal heeft hij 2350 bonnen weggegeven, zonder daarvoor geld of goederen in ontvangst te hebben genomen. Met verschillende kennissen had verdach te er over gepraat dat hij Deutsche Wehr macht Marke onder zijn beheer had en zoo kreeg verd. in begin Januari een brief van een vriend uit Rijssen, waarin deze te kennen gaf, dat hij wel graag wat van die „plaatjes" wilde hebben, waarop de vriend een groote hoeveelheid bonnen ontving. De officier van justitie zeide het een raadsel te vinden hoe verd. tot dergelijke handeling is gekomen. De hoofdzaak is, aldus de officier, dat verd. in verkeerde handen is gevallen, toen hij eenmaal de eerste hoeveelheid bonnen had weggeno men en hij eischte zes maanden gevange nisstraf. De onderwijzer C. D. S. uit Rijssen, die om de „plaatjes" had verzocht stond ver volgens terecht. Hij heeft de bonnen in goederen omgezet. De officier van justitie nam het verdachte zeer kwalijk dat hij niets heeft gedaan om zijn vriend er van te weerhouden de bonnen mee te nemen en zoo hij dit al had gedaan, de bonnen weer terug te doen brengen, en eischte negen maanden gevangenisstraf. Tegen den Almeloschen vertegenwoordi ger J. den O., die 2350 boter- en vetbon- nen van den gemeente-ambtenaar ten ge schenke had aangenomen en deze voor 155 heeft verkocht, eischte de officier zes maanden gevangenisstraf. De kruide nier G. J. H. uit Almelo, die de bonnen van den O. heeft gekooht, verklaarde het eerste aanbod te hebben afgewezen, doch toen hjj later hoorde, dat zijn collega de bonnen' bij den distributiedienst inlever de, heeft verd. de bonnen gekocht voor 155 en aan zijn collega J. H. verkocht voor 235. Tegen hem eischte de officier van justitie 500 gulden boete subs. 90 dagen hechtenis. Tegen den kruidenier J. H. uit Almelo was een dagvaarding uit gebracht van ruim een meter lengte, hij had zich voor zes feiten te verantwoorden, n.l. dat hij Wehrmachtbonnen heeft ge kocht, deze heeft ingeleverd bij den dis tributiedienst, daarvoor Nederlandsche rantsoenen in ontvangst heeft genomen, terwijl op die bonnen geen leveranties hadden plaats gehad en verder, dat hij te Zwolle, te Hattem en te Almelo resp. 100, 100, 150 en 2350 kilogram gebrande koffie- boonen zonder bon, toewijzing etc. heeft gekocht. De officier van justitie eischte een jaar gevangenisstraf. Tenslotte had zich te verantwoorden de koopman G. J. K. uit Almelo, die aan den vorigen verdachte 29 kilogram koffie zonder bon etc. heeft verkocht. Tegen hem eischte de officier eveneens een jaar gevangenisstraf. De rechtbank doet in alle zaken op 29 April uitspraak., GESCHOTEN OP EEN ARRESTANT IN DE MEIDAGEN. Agent van rechtsvervolging ontslagen. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan tegen den 47-jari gen politieagent te Rotterdam. L. B., die op 1 dezer verdacht van dood door schuld heeft terecht gestaan. Verdachte had op 12 Mei, toen hij mét een collega in opdracht van een Nederlandschen officier twee ver dachte arrestanten naar het politiebureau moest brengen, een der arrestanten, den koopman Farinaux doodgeschoten, toen deze een beweging naar de achterzak maakte. Er was gebleken, dat deze ar restant geen wapens droeg. De officier had tegen hem een maand hechtenis ge- eischt. De rechtbank was van meening, dat de politieman van rechtsvervolging ontslagen dient te worden. Zijn taak bij het over brengen der arrestanten was bijzonder zwaar. Hij vas verplicht van zjjn vuurwa pen gebruik te maken, toen F. zjjn handen van den rug nam. Dat hij F. dadelijk trof, kan hem niet worden aangerekend, als opzetteljjken aanslag op het leven van den arrestant. BOETEN OP VERKEERS OVERTREDINGEN IN BELGIË. BV verordening zijn thans op Duitsch voorbeeld ook in België met boeten ge paard gaande waarschuwingen voor ver keersovertredingen ingevoerd. Overtreding van voorschriften betreffende het ver keer kan in het vervolg door leden der politie bestraft, worden met boeten van 5, 10 of 20 francs, waarvoor een regu wordt afgegeven. Door onmiddellijke be taling der boete vervalt iedere gerechte lijke vervolging. Alleen wanneer de over treder onmiddellijke betaling weigert, wordt een aanklacht tegen hem ingediend. Doel dezer maatregel is een grootere ver- kccrstucht tc bewerkstelligen. Engelsche eisch aan Egypte Naar de Popoio di Roma meldt, heeft generaal Wavell van de Egyptische re geering geëischt, dat het uitvoerende ge zag aan de Engelsche strijdkrachten wordt overgedragen. De Egyptische regeering heeft, naar het blad verder meldt, dezen eisch van de hand gewezen door te wij zen op de hiermede gepaard gaande schen ding van het souvereine gezag van den Egyptischen staat. Voor het Britsche opperbevel te Cairo zijn, naar het blad verder meldt, anti-En- gelsche betoogingen gehouden. Engelsche militairen hebben hieraan een einde ge maakt. Onder de politie en demonstranten vielen talrijke gewonden. SPOORWEGDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. De Rotterdamsche politie heeft na maan denlange nasporingen een groot aantal spoorwegdiefstallen weten op te lossen. Niet minder dan elf mannen werden in verband hiennede aangehouden. De laatste maanden werden regelmatig spoorwagons, die op het emplacement Linker Maasoever stonden, opengebroken en leeg geplunderd. Hierbij werden zoowel partijen levensmiddelen als andere voorwerpen buitgemaakt. Het ge lukte de politie' den 36-jarigen timmerman E. v. d. G. aan te houden, die in het bezit bleek te zijn van een gestolen kinderwagen. Bij dezen man werd een groot aantal ge stolen goederen gevonden, terwijl op zijn aanwijzingen de tien andere dieven en he lers konden worden gearresteerd. LIJK VAN VERMISTEN MAN OPGEHAALD. Sedert vier weken werd te Groningen vermist de 64-jarige gehuwde heer J. Men- singa. Woensdagmorgen is'tljjk bij de Mu- seumbrug te Groningen opgehaald. Het verkeerde in verregaanden staat van ont binding. Men vermoedt, dat de heer M. door de duisternis te water is geraakt. DOOR VALLENDEN BOOM GETROFFEN. Te Brammen is Dinsdagmiddag de 70- jarige E. H. by het rooien van boomen door een vallenden boom getroffen. De man was op slag dood. BEVINDINGEN VAN RUSSISCHEN POOLVLIEGER. Volgens de Russische bladen hebben de onderzoekingen van den Russischen pool- vlieger Tsjerewitsny, die twee vluchten heeft ondernomen op de hooge breedten van het oostelijke deel der Noordelijke IJszee aangetoond; dat de IJszee in dit deel lang niet zoo diep is als oorspronkelijk werd aangenomen. Zoo werden bij metingen diep ten van 2647 en 2427, in een geval zelfs van slechts 1856 meter geconstateerd, terwjjl de Amerikaansche poolonderzoeker Wilkins in een ander deel van de IJszee een diepte van 5440 meter had waargenomen. Voorla is ge bleken, dat warm water uit den Atlanti- schen oceaan tot in het afgelegen deel van de IJszee dringt. Onder een laag koud wa ter van 300 meter werd een warme stroom ontdekt, waarvan de maximum tempera tuur 0.6 graden bedraagt. KINDEREN SPEELDEN MET CARBID. Eenige kinderen, die b-J de sluisput aan de Voorst te Voilenhove aan het spelen waren, vonden een bus, waarin zich nog wat carbid bevond. Zij deden er water bij en staken vervolgens het ontsnappende gas aan. Het gevolg was, dat de bus uit een sprong en dat het zoontje van den heer Rienmeyer een stuk van de bus tegen het hoofd kreeg. Het kind werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis in Zwolle worden overgebracht Waarschijn lijk zal het kind een oog moeten missen. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN SYRIË. Bij" Romeinsche ruïnés te Baalbek in Syrië is een grafkelder met Romeinsche sarcophagen gevonden. Te Dzjebel, dat in de oudheid Blos heette, ten noorden van Beiroet, heeft men bij het bouwen van een huis koningsstandbeelden, gouden sieraden, munten en gebruiksvoorwerpen uit den Phoenicischen tijd gevonden. Het Fransche instituut voor oudheidkundig onderzoek te Beiroet zet de opgravingen voort. VISCHMUN VLISSINGEN, Woensdag 16 April. Aangevoerd door 24 "vaartuigen 1234 kg handelsgarnaïen k 33—39 ct.4647 kg pel lerijgarnalen a 28 ct.860 kg versche schar k 0.25—0.33 205 kg bot k 0.50 0.85, alles per kg. VeUingsvereenlging „Zuld-Beveland". G o e s, 16 April. Groenten, per 100 kg: Andjjvie 24, Koolrapen 2.402.S0, Kroten 1, Rabarber 6.50—8.50, Prei 8.50, Snjjsla 17—29, Spinazie 14.40—18, Uien 4.80—6. Witlof 18—23. Per' 100 bos: Radjjs 2.56— 3.20. Per 100 stuks: Kropsla 4.50—9. Plan ten per 100 stuks: Violenplanten 1.20, Ma deliefjes 1.80—2.10. MIDDELBURG, 16 April. Groenten- veiling. Snjjsla 50—80; Veldsla 10: Spinazie 14.40—18; Witlof 12—36; Koolrapen 2—3; Breekpeën 3.60— 4.50; Andjjvie 30—45; Boerekool 3 6; Prei 6.808.50, alles per 100 kg.; Peterselie 4050 c. per chip; Rabar ber 815; Radjjs 2.60— 3,20 beide pér 100 bos; Kropsla 4.500 per 100 stuks. Fruit: Goudreinetten 30 ct. per kg. Bloemen: Madelieven, Violen, Gera niums 14 ct. alles per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3