Provinciale Zeeuwsche Courant J WINTERHULP i|iNEDERLAND Middelburgsche, Vlissingsche# Goesche en Breskensche Courant TWEEDE YOEGOSLAVISCHE LEGER CAPITULEERT. Oplaag 16.500 ex. 184ste JAARGANG NUMMER 91 DONDERDAG 17 APRIL 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per week of i 2.42-per kweriea Franco per, post f 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels <1.65, iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels 10.55. iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels) POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS;; Duitschers thans in contact met de Engelschen. Het opperbevel der weermacht deelt mede „Het tweede Zuidslavische leger te Serajevo heeft gecapituleerd en de wapens neergelegd." Het A.N.P. verneemt te Berlijn van wel ingelichte zjj de De in het buitenland opgedoken geruch ten over onderhandelingen betreffende sta king der vijandelijkheden in Servië, worden in politieke kringen alhier niet bevestigd. Men twijfelt er in deze kringen aan, of er in Servië nog wel instanties aanwezig zijn, die gezaghebbende afspraken in dit op zicht kunnen maken. In de Wilhelmstfasse werd vernomen, dat door individueele Ser vische instanties van lagere rangorde aan biedingen gedaan zijn welke in de richting eener staking der vijandelijkheden gingen, maar hierbij ging het niet, naar van Duit- sche zijde verklaard wordt, om verzoeken om wapenstilstand, maar om aanbiedingen tot capitulatie. De militaire gebeurtenissen in Servië zrjn in een stadium gekomen, waarin er van een wapenstilstand geen sprake meer kan zjjn, daar het Servische leger als zoodanig volkomen vernietigd is. In de Wilhelmstrasse verklaarde men voorts in antwoord op een vraag, waar de afzonderlijke leden der regee- ring-Simowitsj zich bevinden, dat daarover noch te Berijn noch te Bel grado iets bekend is. In Berlijn zjjn berichten ontvangen, als zou Simowitsj zich naar het buitenland begeven heb ben en door een anderen minister-pre sident vervangen zijn. Gok over het verblijf van koning Peter weet men niets. Over het lot van de vroegere Yoegoslavische regeeringsleden is op het oogenblik in Berlijn alleen bekend, dat de vroegere minister-president Tswetkowitsj door een vooraanstaande Duitsche militaire instantie is bevrijd en zich in veiligheid bevindt. TOESTAND IN YOEGOSLAVIË IS SLECHT. Reuter meldt, dat volgens een te Londen ontvangen inlichting, de toestand in Yoego- slavië slecht is. Het gesloten verzet heeft opgehouden en de krijgsverrichtingen heb ben den vorm van een guerilla-oorlog aan genomen. De toestand in Yoegoslavië kan niet meer al te optimistisch beoordeeld worden. Er bestaat geen hecht aaneenge sloten Yoegoslavisch opperbevel meer. DUITSCHE TROEPEN IN CONTACT MET DE ENGELSCHEN. Gedeelten van Duitsche troepen, die van de Bulgaarsche Westgrens door Servië op rukken, zjjn op Grieksch grondgebied in contact gekomen met Britsche troepen, zoo meldt het D.N.B. Hoewel de Britten zich met sterke eenheden op strategische pun ten op de berghellingen hadden verschanst, gelukte het de Duitsche infanterie den vjjand uit zjjn stelling te verdrjjven, zonder dat hierbij pantserwagens of het luchtwa- pen in actie kwamen. Ondersteund door het vuur vair de artillerie drongen stoot troepen tot in de voorste' linies en sloegen een bres voor het optreden van het gros der troepen. Na hevige vuurgevechten werd de vijand uit zjjn stellingen verdreven en de doortocht door een belangrijke weg- lengte afgedwongen. Honderden gevangenen, waaronder pio niers uit de Midlands, Australiërs en tal- rjjke leden van de Nieuw-Zeelandsche di visie werden binnengebracht. De buit aan wapens en munitie is aanzienlijk. BERLIJNSCHE PERS MELDT, DAT DE BRITSCHE TERUGTOCHT IS GESTOPT. De avondbladen brengen in grooten. op maak commentaar op het uit den tekst van het Duitsche legerbericht bljjkende feit, dat het den snellen Duitschen troepen in Griekenland thans gelukt is met een deel der Britsche afdeelingen aldaar siag te leveren. Vraagt men zich af, zoo schrjjft de Ber liner Börsen Zeitung, waaraan de wijziging der Engelsche plannen valt toe te schrij ven, en wat de Engelschen mag hebben bewogen de vlucht naar Egypte te stop- ppn, dan staat ongetwijfeld het feit op den voorgrond, dat de geweldige kracht van den Duitschen opmarsch en de ongedachte snelheid, waarmede' het Duitsche offensief geschiedde, het den Engelschen niet heeft veroorloofd, zich volgens hun bedoeling, van den vjjand los te maken en de reeds voorbereide vlucht uit te voeren. Even ze ker is het echter, dat een andere factor de vlucht van de Engelschen verhinderde en wel de verpletterende moreele uitwerking van het bekend worden der Britsche voor nemens om de Grieken in den steek te laten. openbare meening der wereld er toe gebracht den snellen terugtocht naar de havens te stoppen. De Deutsche All- gemeine Zeitung schrjjft, dat de Brit sche generaals wegens de verontwaar diging, welke overal over de vlucht- plannen ontstond, in de moreele onmo gelijkheid verkeerden, zich geheel aan den strijd te onttrekken, en ook de opperste leiding in Londen moest voor een hevige uitwerking op de moreele positie van Engeland, vooral in het Oostelijke bekken van de Middelland- sche Zee, vreezen, wanneer men de Grieken alleen had laten vechten. De snelheid van de Duitsche troepen, zoo schrijft de Berliner Lokal Anzeiger, en de. verpletterende indruk, welken het Britsche verraad in de wereld gemaakt heeft, heeft de Engelschen gedwongen om met eenigen hunner troepen tegen hun wil toch nog den strijd aan te binden. Aan een deel van de thans onder Grieksch opperbevel strijden de troepen is het niet meer gelukt zich aan den Duitschen aanval door een tjjdige vlucht te onttrekken. Deze troepen, zoo meent het blad, strijden thans temidden der Grieksche bevolking. Het Britsche plan, om met prijsgeving der Grieken het geheele expeditiecorps te redden, zal dus mislukken. TURRIJE'S POSITIE. De gedeeltelijke evacuatie van IstanboeL De Turksche afgevaardigde Benidsje schrjjft in het blad Sontelgraf, dat de voor bereiding voor een vrjjwillige, gedeeltelijke ontruiming van Istanboel een voorname- Ijjk economische maatregel is. Door het dageljjksche stijgen van den levensstan daard konden nl. de renteniers en de perso nen met beperkt inkomen hun levensonder houd in Istanboel niet meer betalen. On danks het naderbjj komen van den óórlog, aldus verklaart de afgevaardigde, leeft het Turksche volk in de nieest volkomen rust. VON PAPEN NAAR BERLIJN. In buitenlandsche politieke kringen te Berlijn verluidt, naar U.P. meldt, dat de Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, tegen het eind van deze week in Berljjn zal aankomen, om verslag uit te brengen over de laatste gebeurtenissen in Turkjje. Het feit, dat hë$5$i zijn verwerpelijk heid sensationeele-'TSngelsche plan aan het licht gebracht werd, heeft de En gelschen in hun strijd om de laatste prestige posities ten aanzien van de Aanvallen op schepen in den Piraeus. Elf transportschepen tot zinken gebracht. Op 14 April heeft naar het D.N.B. meldt een sterke Duitsche gevechtsformatie op verrassende wjjze schepen in den Piraeus aangevallen, door talrijke voltreffers vier groote transportschepen met tezamen 32.000 tot 40.000 brt. tot zinken gebracht en acht andere schepen zwaar beschadigd. Den dag daarop volgde reeds de met even groote hevigheid ondernomen tweede aan- va.l van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Na door het hevige Engelsche luchtdoelgeschut te zjjn heen gedrongen, ondernamen de Duitsche vlieg tuigbemanningen doeltreffende aanvallen op de Britsche transportvloot. Voltreffers veroorzaakten aanzienljjke verwoestingen. Verscheidene schepen stonden in lichtelaaie. Andere vaartuigen vertoondén zware slag- zjj. Op de brandende schepen ontstonden veelvuldig hevige ontploffingen, zoodat hier ongetwijfeld munitie explodeerde. Bij dezen tweeden aanval werden negen transport schepen met tezamen 60.000 tot 70.000 brt. door brisant- en brandbommen zwaar be schadigd. Het gezamenljjke resultaat van deze beide krachtige aanvallen op de Brit sche transportvloot in Zuid Griekenland omvat het totale verlies van vier groote transportschepen, terwijl zeventien vaar tuigen beschadigd werden en in brand ge raakten. Het lijkt wel uitgesloten, dat deze schepen thans nog voor de inscheping der Britsche 'expeditiestrijdkrachten gebruikt kunnen worden. Negen schepen met ongeveer 60.000 tot 70.000 brt. gezamenljjke tonnage werden, zoo meldt het D.N.B. voorts in de haven van den Piraeus zwaar beschadigd, toen de Duitsche luchtmacht opnieuw aanvallen op koopvaardijschepen ondernam, die voor het vervoer der Engelschen en voor de ver zorging van belang zjjn. Aan de kust van Dalmatie werd bovendien een koopvaar dijschip door Duitsche stuka's zoo zwaar beschadigd, dat het aan den grond gezet moest worden. Evacuatie in Egypte. Naar het Giomale d'Italia uit Beiroet heeft gemeld, heeft de Egyptische regee ring, vermoedeljjk op verlangen van de Britsche militaire instanties, ophieuw de evacuatie van de kuststrook ten Westen van Alexandrië door de burgerbevolking I gelast. Inlevering van radiotoestellen door Joden. OOK VERZEGELDE EN IN BEWARING GEGEVEN TOESTELLEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld De inlevering van radiotoestellen door Joden geldt voor alle in hun bezit zijnde of hun toebehoorende toestellen, dus ook voor die toestellen, welke zijn verzegeld, opgeslagen of op de postkantoren of elders in bewaring zijn gegeven. Verzegelde toestellen moeten in verzegel den staat ten gemeentebesture worden in geleverd. In bewaring gegeven of opgeslageh toe stellen moeten worden afgehaald en ver volgens eveneens worden ingeleverd. Ge huurde, alsmede huurkooptoestellen, voor zoover deze nog volgens de bepalingen van het contract nog aan den verkooper in eigendom toebehooren, moeten aan de ver huurders, resp. verkoopers worden terug bezorgd. De inlevering resp. terugbezorging dient vóór 29 April a.s. in on beschadigden toe stand te geschieden. De inlevering, resp. teruggave-plicht is niet van toepassing op aansluitingen op de radiodistributie. MR. GOSELING OVERLEDEN. Op den tweeden Paaschdag is te Buchenwalde overleden de oud-minister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling. Tjjdens de vorige mobilisatie was de heer Geseling res. luitenant der artillerie en toen geruimen tijd werkzaam op het toenmalige, ministerie van oorlog. In 1919 vestigde mr. Goseling zich als advocaat en procureur te Amsterdam. In 1929 werd hij opvolger van wjjlen minister jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck als lid van de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. Na de benoeming van prof. Aalberse tot voorzitter van de Tweede Kamer werd mr. Goseling geko zen tót leider der R. K. Kamerfractie. Van de R. K. Staatspartij werd hjj in 1930 voor zitter. Van Juni 1937 tot Juli 1939 was hij mi nister van justitie in het vierde kabinet- Colijn en in het voorjaar 1940 was hij als reserve-majoor chef van de afdeeling ju ridische zaken 'aan het departement van defensie. De heer Goseling behoorde tot de groep Nederlanders, die destijds naar Duitsch- land is overgebracht bjj wijze van repres- saillemaatregel tegen de interneering- van rijks-Duitschers in Nederlandsch-Indië. WAARSCHUWT UW DOKTER ZOO VROEG MOGELIJK. Met het oog op de schaarschte aan ben zine dringt het bestuur van den genees kundigen kring er nogmaals bij de patiën ten op aan, indien eenigszins mogelijk, de boodschappen voor de geneesheeren 's ochtends voor 9 uur op te geven. De krijgsverrichtingen m Lybiê. Langs de woestijnwegen gaat de opmarsch der Duitsche en Italiaansche pantserwagens Oostwaarts (Foto Weltbild) Zeeland geve.meer! Nu deze week andermaal een beroep zal worden gedaan op de offervaardigheid van de inwoners van onze provincie, is het niet van belang ontbloot aan de hand van nuchtere cijfers eens na te gaan, hoe de verschillende deelen van Zeeland op de tot nu toe gehouden W.H.N.-collecten hebben gereageerd. Bij de jongste collecte sloeg Walcheren niet bepaald een goed figuur. Dit eiland bracht per hoofd der bevolking3.34 cejit op. Schouwen en Duiveland daarente gen 5.86 cent. Van de andere gedeelten wa ren de gemiddelde opbrengsten als volgt Noord-Beveland 5.28 centZuid-Beveland 4.71 centTholen 5.69 centSt. Philips- land 4.37 centWestelijk Zeeuwsch Vlaan deren 5.24 cent en Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen 5.56 cent. Onwillekeurig vraagt men zich af hoe het komt, dat met name Walcheren zoo ver bij Schouwen en Duiveland ten achter ligt. Temeer toch wekt dit verbazing omdat op dit eiland de twee groote Zeeuwsche ste den liggen, waar Winterhulp Nederland bij voortduring de helpende hand moet bieden. Bezien we de gemiddelde opbrengsten van deze twee steden bjj de zes tot nu toe gehouden collecten. Per hoofd bedroegen deze voor Middelburg 8, 4.4, 3.1, 2, 5.6 en 3.9 cent. Voor Vlissingen 4.1, 1.9, 1, 2.1, 3.1 en 2.9 cent. Vooral de Scheldestad drukt het gemiddelde van het eiland. De cijfers, De tweede Grieksche verdedigingslinie doorbroken. Na den val van Saloniki hadden de Grieken met behulp van de Britten een tweede verdedigingslinie achter de rivier de Vardar betrokken De Britten betrokken hiervan den Zuidelijken sector waarvan de hoofdmacht gelegen was in den Olympus n.L van Katerini via Servia, Kozani tot VivL De midden sector der Grieken hielden den hoofdweg van Saloniki via Jannitsa tot Vivi bezet, de linkervleugel der Grieken opereerde van Fiorina (zie ook het on derste kaartje) via Zuid-Slavië tot aan de kust. De Duitschers hebben thans met snelle vooruitgeschoven colonnes de Britsche infanterie en pantserstrijdkrachten te ruggeworpen en daarbjj Ptolemais en Kozani bezet; ten N. van Servia zjjn zjj de rivier de Vistritsa. overgetrokken. De zwarte dikke ljjn op de kaart is het Duitsche geconsolideerd front bij Saloniki; al de plaatsen in de weermachtsberich- ten vermeld staan op deze kaart aangegeven. die op Vlissingen betrekking hebben too- nen overduidelijk aan dat de meerderheid van de bevolking van deze stad zich maar al te weinig gelegen laat liggen aan de hulpverleening aan onze in nood verkee- rende bevolwing. Nog erger daarmee is het in Rit- them gesteld. Dit dorp bestond het de vol" gende gemiddelden te toonen4, 2.9, 0.4, 1.3, 2, 1.6. Ook Arnemuiden, waar men toch zoo langzamerhand wel weten kan welk een uitkomst de W.H.N.-bonnen brengen, toonde geen optimistisch beeld inzake offervaardigheid. Daar waren de gemiddelden 3.1, 1.6, 1.2, 0.9, 2.7 en 1.8 cent. Stellen we tegenover deze voorbeelden eens de opbrengsten in een plaats als Renesse 29.7, 18.6, 10.2, 9.9, 25.7 en 39 cent. Of als Zuidzande met 15.5, 12.4, 7.1, 5.7, 11.4 en 9.5 cent Opzetteljjk hebben we de uitersten te genover elkaar afgewogen. Tusschen deze uitersten bevinden zich vele andere ge meenten, die reeds blijk hebben gegeven, niet meer zoo onwennig en vreemd tegen over de W.H.N. te staan als de plaatsen der minima. De komende dagen kloppen de W.H.N.- collectanten weer aan de Zeeuwsche deu ren en aan de Zeeuwsche harten. Terwille van onze Zeeuwsche medemenschen, die zorgen hebben, die in moeilijkheden ver- keeren. Mogen wjj ons van onzen plicht jegens deze Zeeuwen afmaken met een gemiddel de gave van 1, 2.6 of 7.8 cent? Met een bedragje, dat men niet eens een fooi mag noemen? Ofhebben zjj recht op een offer onzerzijds, dus op een bedrag, waar door we, als we het aan W.H.N. afstaan, onszelf iets moeten ontzeggen? Een paar sigaren, een pakje sigaretten, een pond suiker, een paar koppen koffie en thee.: niet zullen kunnen genieten? In Nederland zijn de verwachtingen ten aanzien van deze, op een na laatste W.H.N.-collecte tameljjk hoog gespannen, In Zeeland niet minder. Zoo langzamerhand toch dringt het tot de bevolking door welk een moeiljike maai» schoone taak W.H.N. zich voorgenomen heeft te volbrengen, gaat men inzien, dat de gemeenschap den duren plicht heeft in die gemeenschap voorkomend leed te le nigen. Zeeland geve. Zeeland gevemeer l De beschamende gemiddelden, hierboven gesignaleerd, moeten van de W.H.N.-ljjs- ten, waarop zjj den altijd geroemden ge meenschapszin van ons Zeeuwen bezoede len. Drukte In Gibraltar. Uit La Lanea meldt Stefani: Een groot militair transport, geescorteerd door tor- pedobootjagers en patrouillebooten, is de straat van Gibraltar in de richting van de vesting binnengevaren. Een torpedoboot- jager en drie gewapende koopvaarders hielden de wacht bij Punta Ta rif a. Woensdagmiddag is een pantserschip de militaire haven binnengeloopen en des avonds is een militair eonvooi, dat bestond uit 21 koopvaardijschepen, geescorteerd door 5 patrouillebooten uitgevaren. Voorts meldde Stefanie hedenmorgen, dat door de straat van Gibraltar een Brit sche vlootdivisie in Gibraltar is aangeko- men, o.m. bestaande uit het vliegtuig- moederschip „Ark Royal", het pantser schip „Renown", vjjf torpedobootjagers en een duikboot. De schepen Izijn in de mi litaire haven voor anker gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1