Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE BRITSCHE TROEPEN WORDEN TERUGGETROKKEN. DE DUITSCHE OPMARSCH IN NOORD-AFRIKA. Het Japansch-Russische neutraliteitsverdrag. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 90 WOENSDAG 16 APRIL 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent pér week of i 2.42 per kwartaal Franco per po«t f 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.65. iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 - 5 regels i0.55, iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSW A ARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCH E DAGBLADPERS" BULGARIJE BREEKT MET YOEGOSLAVIE. Engelsche openbare meening verontrust. Van betrouwbare z(jde wordt verno men, dat de Inschepingen der Brit- sche troepen aan de Grieksche Oost kust een steeds grooteren omvang aan nemen. De terugtrekkende beweging van de Engelsche troepen wordt door het ingrepen der Duitsche stuka's meer en meer tot een overhaaste vlucht. In de havens aan de Oostkust en de andere plaatsen, waar de Engelschen trachten zich op Grieksche oorlogs- en koopvaardijschepen In veiligheid te stellen, zyn Grieksche kapiteins, die hun schip niet te hunner beschikking wilden stellen, met wapengeweld daar toe gedwongen. DUITSCH COMMENTAAR. Op de jongste gebeurtenissen in den Balkan wordt door de Duitsche bladen druk commentaar geleverd. Reeds de Montag wees op de opmerkingen van de Daily Mail, welke een voorbereiding vormden op deze mogelijkheid. De Daily Mail beriep er zich op, zoo schreef de Montag, dat men reeds vier maanden geleden in En geland gewaarschuwd heeft tegen een zen den van Britsche troepen naar het vaste land, aangezien alle kansen op het vaste land aan Duitsche zijde zijn. De jujstheid van deze waarschuwing wordt nu bewe zen. Engeland, aldus de Daily Mail volgens deze citeexing verder, moet zijn stellingen op den Balkan zoo snel mogelijk ontrui men, aangezien het ze nooit kan houden. De Duitsche bladen publiceeren hun com mentaren onder opschriften als „Engelands vijfde verraad", of „Zoo snel mogelijke ontruiming van den Balkan". De B.Z. am Mittag schrijft, dat niet alleen in den Piraeus en andere havens, maar ook aan de open kust de Britsche troepen hals over kop vluchten naar de sinds dagen in de Grieksche wateren gereed gehoSden transportschepen. Na Polen, Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk wordt thans dus ook Griekenland schaamteloos in den steek gelaten. Voor den vijfden maal, alleen nog veel perfider en brutaler dan de vorige keeren. wordt het laaghar tige Britsche verraad jegeps een zich voor Engeland opofferend hulpvolk voltrokken. Het Zwölf Uhr Blatt spreekt van een weerzinwekkend schouwspel, dat zich hier voltrekt in een omvang als in de ge schiedenis nog nooit is voorgekomen. Is reeds tot dusver het moreele conto van de Britten, door hun voortdurende leugens en onjuiste en met elkaar in tegenspraak zijnde berichten ten zwaarste geschokt, dit tweede Duinkerken zal hun moreele crediet den genadeslag geven. Na dezen terugtocht zal de wereld eens en voor altijd hebben ingezien, dat alles, wat Engeland doet, leugenachtig en misdadig is, dat ieder land, dat zich met Engeland inlaat, verraden en verkocht is:,. Stefani schrijft o.a., dat Engeland de wereld een nieuw erbarmelijk toonbeeld geeft van hetzelfde soort als in Noorwe gen, Nederland, België en Frankrijk. De geheele wereld is er getuige van, met welk een verbetenheid Londen Yoegoslavië in het verderf heeft gestort en met welk een grootspraak het den schijn verwekte, met de wapens in de tweede linie stelling te kiezen, terwijl de Grieken en Serven in de eerste linie moesten doodbloeden. Van de tweede linie zijn de Engelschen vervolgens naar de derde linie opgerukt. Ten slotte hebben zij alle schaamte afgelegd en be sloten van. den Balkan weg te vluchten. DE INSCHEPING VAN HET BRITSC HE EXPEDITIELEGER. De Grieksche marineleiding heeft, naar het D.N..B. meldt, van de Engel sche admiraliteit bevel gekregen, de Grieksche vloot te doen optreden ter bescherming van het op handen zijnde vertrek van de Engelschen uit Grie kenland. Uit Saloniki wordt aan het agentschap Stefani gemeld, dat het bij deh Piraeus tot verschillende incidenten is gekomen tus- sihen de Engelsche en de Grieksche auto riteiten omtrent de methodes der weder- inscheping van de Britsche troepen. De Engelschen maken er aanspraak op, dat het geheele verkeer wordt onderbroken en dat de Engelsche wederinscheping voor rang zal hebben op alle andere verkeer, ock voorrang op de levensmiddelenvoorzie ning van den Piraeus en Athene. Deze door de Britsche officieren toegepaste bruuske methodes hebben reeds reacties bij functionarissen en arbeiders der haven van den Piraeus. Groote menschenmenigten z^gen uit de straten nabij de haven de wederinscheping van de Engelschen. De stemming der be volking van den Piraeus verontrust in hooge mate de Grieksche autoriteiten, die het Engelsche opperbevel hebben aange raden zooveel mogelijk afgelegen havens te gebruiken. De Britsche militaire auto riteiten z\jn bezig alle motörvlsschersboo- ten t© huren, die zy kunnen vinden. HET AFRAIKAANSCHE FRONT THANS No. 1. Naar de Londensche correspondent van Dagens Nylieter meldt, heeft de openbare meening in Engeland een duidelijke veran dering in haar houding tegenover de oor logsgebeurtenissen in de Middellandsche Zee getoond. De Balkan, die nog een week geleden het oorlogstooneel was, waarop Engeland met behulp van de Balkanvolken de Duitsche legercorpsen, naar men in Londen verklaarde, *acht te kunnen ver slaan, is sedert Paschen „onbeteekenend" geworden, daar Engeland zrjn levensader, het Suezkanaal, bedreigd ziet. De op han den z(jnde vlucht van den Balkan en het gebruikelijke in den steek laten van in nood zijnde bondgenooten wordt, naar uit het Londensche bericht van Dagens Ny- heter blijkt, verdoezeld door de redeneering dat Engeland zich alleen voor zijn bond genooten naar de Suez-zöne terugtrekt, teneinde zijn bondgenooten van daar uit beter te kunnen helpen. De Daily Mail verklaart, dat Noord- Afrika thans niet meer zooals veertien dagen geleden een oorlogstooneel van den tweeden rang is, doch als oorlogstooneel van een grootsch opgezetten veldtocht van de grootste beteekenis is. De Daily Herald levert, naar Dagens Nyheter verder meldt, kritiek op de on onderbroken overwinningsberichten van de geallieerden op den Balkan. Deze berichtgeving en de gelijktijdige bewegingen voorden terugtocht, die het karakter heeft van een vlucht van de En gelsche troepen op den Balkan en in Noord-Afrika toonen de oneerlijke metho den van de Britsche berichtgeving, die „met haar struisvogelpolitiek ieder succes van de geallieerden, al is het nog zoo klein, voorstelt als een groote overwinning en iedere overwinning van den vijand ba- gateliseert". Engeland, zoo schrijft de „Daily He rald" vprder, dient eindelijk eens de „kin derlijke en idiote gezegden uit te roeien, volgens welke de afloop van den strijd op den Balkan en in Afrika geen beslissinden invloed heeft op den oorlog in zijn geheel. Het is volmaakte onzin om iedere oor logsgebeurtenis los van de geheele ont wikkeling van den oorlog te beooi'deelen. Ook de Times verklaart, dat de „situ atie van den dag duister en de naaste toekomst niet licht is". BULGARIJE BREEKT MET YOEGOSLAVIË. Bulgarije heeft gsteren de diplomatieke betrekkingen met Yoegoslavië verbroken. Het Bulgaarsche persbureau heeft hier over de volgende officieele mededeeling verspreid: De Bulgaarsche regeering heeft heden de diplomatieke betrekkingen met Yoego slavië verbroken. In de nota welke aan de Yoegoslavische legatie is overhandigd, worden hiervoor de volgende beweegredenen aangegeven: 1. De sinds het begin van deze maand door Yoegoslavische afdeelingen ondenxo- rnen ongegronde en niet uitgedaagde aan vallen op grensposten. 2. .Luchtaanvallen van Yoegoslavische vliegtuigen op open Bulgaarsche steden, waarbjj burgers, vooral vrouwen en kin deren. gedood werden, hoewel Bulgarije buiten het conflict bleef. 3. Leden van het Yoegoslavische gezant schap in Sofia ondexhiélden betrekkingen met woelige elementen, die onlusten en een staatsgreep voorbereidden. Dit bleek o.a. ook uit manifesten, welke in Yoegoslavië gedrukt werden door leden van den Yoego- slavischen staat naar Bulgarije gebracht en door de woelige elementen, waarmede zij in contact stonden, verspreid werden. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Vijf burgers gedood. Gedurende de afgeloopen dagen sinds de laatste mededeelingen, vonden enkele En gelsche luchtaanvallen plaats. Eea aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. Eenige woningen kregen schade. Van een spoorweg werd de bovenleiding be schadigd. In totaal werden helaas 5 bur gers gedood, 2 zwaar en 13 licht gewond. BESLAGNEMING RADIOTOESTELLEN. Joden moeten radio-ontvang toestellen inleveren. Op grond van par. 1 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de strafbaar heid van overtredingen van militaire of po- litionaire maatregelen, mede in aanmer king genomen par. 1 der verordening nr. 26 van 1941 over bijzondere veiligheids maatregelen op radio-gebied, verordent de commissaris-gen. S.S. brigade-führer Rau- ter het volgende De in het bezit van Joden in Nederland zich bevindende radio-ontvangtoestellen gelden met onmiddellijken ingang als door de politie in beslag genomen. Ais joden gelden alle personen, die in den zin van par. 4 der verordening 189 van 1940 Joden zijn of voor Joden te hou den zijn. De radio-ontvangtoestellen moeten in on- beschadigden toestand binnen 14 dagen na de publicatie in de pera bij de gemeente autoriteiten, waar de bezitter van het ra- dio-appax-aat zijn woning en zyn zaak heeft worden ingeleverd. Het herstellen van be schadigde apparaten moet op kosten van den bezitter geschieden. Handelingen in strijd hiermede worden bestraft. Wijziging tweede uitvoerings beschikking loonbelasting. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën, heeft bepaald: Art. 3, lid 2 van de tweede uitvoerings beschikking loonbelasting 1940 wordt ver vangen door: (2) In afwijking van hetgeen in artikel 18, lid 4 en artikel 19, lid 1, van het besluit is bepaald, behoort de werkgever, die de ingehouden belasting op de girorekening van den ontvanger stort of overschrijft, de desbetreffende aangifte voor de loonbelas ting bij den ontvanger in te leveren. De betaling per giro is slechts geldig indien de werkgever deze aangifte op den dag waarop hy het giroformulier verzendt of de storting op de postrekening van den ontvanger ver richt, aan den desbetreffenden ontvanger doet toekomen. (3) In afwijking van hetgeen in artikel 19, lid 3, van het besluit is bepaald, kan de werkgever de mededeeling' dat hjj geen loonbelasting behoefde in te houden (de negatieve loonbelastingaangifte) desge- wenscht aan den ontvanger onder wiens kantoor de loonbelastingkaarten worden be waard, doen toekomen. B.N.O. gaat 's morgens weer om 8 uur uitzenden. De Berichtendienst van den Nederland- schen Omroep deelt mede, dat met ingang van Maandag 21 April de eerste uitzending om 8 uur zal geschieden, inplaats van 8:30 uur. Uit Berlijn meldt liet D.N.B. In Noord- Afrika hebben de Duitsche en Italiaansche troepen de achtervolging van de verslagen Engelschen in hoog tempo voortgezet, Een aantal Britsche colonnes, die wegens ben zinegebrek onderweg bleven staan, wei'd overrompeld en gevangen genomen. De buit aan wapens, munitie en waardevol mate riaal laat zich nog niet overzien. Op grond van berichten uit Britsche kringen iy Turkije heeft de Amerikaansche omroep medegedeeld, dat generaal Wavell bevel heeft gegeven, dat alle strijdkrachten in het Westelijke woestijngebied moeten terugtrekken en haar hoofdverdedigings linies bij Mersa Matroeh moeten betrek ken. Wavell, aldus de omroep, had niet het voornemer Sidi El Barrani te verdedigen. In Cairo verheelt men niet, dat het Duitsch-Italiaansche offensief tegen Egyp te met machtige en de modernste midde len wordt uitgevoerd en dat het een ern stig gevaar voor Egypte en het Suezkanaal beteekent, zoo schrijft volgens de Tribune de Lausanne de Britsche Exchange Tele graph. DE STRIJD OM TOBROEK. Maandag zijn, naar het D.N.B. verneemt, militaire installaties te Tobroek met goed gevolg gebombardeerd door Duitsche en Italiaansche jagers. De Italianen schoten daarbij drie Britsche Hurricanes, die den aanval wilden beletten, neer. Des namid dags deden Duitsche stuka's, begeleid door Italiaansche jagers, een aanval op schepen ten Oosten van Tobroek. Daarbij werden weer twee Huxricanes neergeschoten, zoo dat de Engelschen alleen in dit gebied vijf jagers verloren. Een koopvaarder van 8000 ton kreeg een x'echtstreekschen treffer. Een tweede bom ontplofte dicht bij den scheeps wand. Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij een aanvalspoging op Derna twee Britsche ge vechtsvliegtuigen van het type Vickers- Wellington door het Duitsche afweerge schut neergehaald. WAVELL UIT ATHENE TE KAXRO TERUG? Naar de correspondent van Schweizer Press Tel. te Cairo hoort, zou generaal Wavell, de opperbevelhebber van de Brit sche strijdkrachten in het naburige Oosten, uit Athene naar Cairo zijn teruggekeerd. Voorts wordt vernomen, dat het Britsche opperbevel in Egypte voorlooplg niet meer troepen naar Griekenland zal zenden en een sterke afdeeling strijdkrachten van de Gaulle, die voor den Balkan was bestemd, naar de Lybische grens wordt gezonden. Egypte zal een loyaal standpunt Innemen. Maandagavond is volgens Engelsche be richten uit Cairo het Egyptische parlement op dringende vertoogen van de Wafdisten bijeengekomen. De afgevaardigden hadden van de regeering een verklaring geëischt omtrent den toestand en vooral omtrent het standpunt van de regeering tegenover de situatie van het oogenblik. Nauwkeurige bijzonderheden over den loop van het debat zijn niet tot de buitenwereld doorgedrongen. Slechts wei'd medegedeeld, dat de premier, Hoessein Sidi Pasja, een lange, zeer uit voerige verklaring heeft afgelegd, waarin hg opnieuw op den ernst van de situatie wees. Naar verluidt, zou hij de vexzekéring gegeven hebben, dat de Egyptische regee ring juist als destijds, toen Italiaansche troepen op Egyptischen bodem waren door gedrongen, een loyaal standpunt inneemt tegenover de bepalingen van het Engelsch- Egyptische vriendschapsverdrag, maar geen stappen-zal doen om het Egyptische volk bij den oorlog te betrekken. ENGELSCHE PERSSTEMMEN. De Engelsche bladen leverden critiek op het feit, dat de regeering probeert de Brit sche tegenslagen in Noord-Afrika te baga- telliseeren. De Evenning News wijst erop dat den Engelschen verteld is, dat de „arme onervaren Duitschers" verloren zouden zijn, wanneer zij eerst eenmaal in de woestijn zouden zijn, toen de troepen der spilmo- gendheden reeds gereed stonden voor den sprong. Het wordt tijd, zoo^eischt dit blad, dat men aan deze sprookjesvertellers een lange vacantie geeft. De Daily Herald verklaart, dat het En gelsche volk door struisvogelpolitici misleid is. Deze stellen iedere vordering van de Ge allieerden als iets geweldigs voor, terwijl een overwinning van den vijand betiteld wordt met iets bijkomstigs en onbelangrijks. Wanneer de oorlogsbeslissing in den Atlan- tischen Oceaan oo kzal vallen toch dient de naïeve voorstelling uit de wereld geholpen te worden, dat Afrika en de Balkan iets bijkomstigs zijn en( op den afloop van den oorlog geen invloed hebben. WASHINGTON BLIJFT GERESERVEERD. Evenals staatssecretaris Huil heeft pre sident Roosevelt zich in de laatste pers conferentie onthouden van een nauwkeu rige bepaling van het standpunt der Ver. Staten ten aanzien van het Sowjetrus- .sisch-Japansche neutraliteitspact. Op de vraag of hij omtrent den toestand in het verre Oosten iets-had mede te deel en, ant woordde Roosevelt slechts, dat daar niets is gebeurd, wat den V.S. aanlèiding zou kunnen geven hun politiek van steun aan Tsjoengking te wijzigen. De Chineesche ambassadeur is bij hem geweest en men heeft de lijst van de door China verlangde zaken verder bestudeerd. Eenige der ge vraagde materialen zijn reeds in bewer king, maar hg, Roosevelt, kon niet mede- deelen, waneer zij gereed komen, laat staan verscheept zouden worden. Roosevelt gaf geen gevolg ara het verzoek der journalisten om iets te zeggen omtrent den huidigén toestand op den Balkan, dien een verslaggever zeer duister voor de Engel schen noemde. De vraag of de koopvaar Van het Zuid Oostelijk front. Een met zware bunkers versterkte berg in Griekenland werd door Stuka's met voor deri vijand vernietigend gevolg bestookt (Foto W.ltblld) dg schepen der V.S. op reizen buiten de oorlogszones beschermd zullen worden, be antwoordde de president aldus, dat deze vex-plichting tot bescherming in de wet is vastgelegd. Vei-volgens werd Roosevelt de vraag gesteld, of hij dus ook schepen, die naar de Roode Zee varen, van bescehrming zou voorzien. Roosevelt zeide niets te we ten van Amerikaansche schepen, die naar de Roode Zee gaan of willen gaan. Zeer in het algemeen waarschuwde fig de pers tegen vermoedens en speculaties omtrent hetgeen zou gebeuren, wanneer het een of ander zich mocht voordoen. De huidige toestand is in al zijn phasen zoo gecom pliceerd, dat zelfs hij, die tenminste iets beter is ingelicht dan de pers, het thans niet aandurft eenigerlei voorspelling te doen of besluiten op langen termijn te nemen. De economische onderhandelingen tusschen Japan en Ned. lndlë. Uit Tokio meldt het D.N.B. De Japaxx- sche economische onderhandelingen te Batavia zijn weliswaar niet op een dood punt gekomen, doch men kan ook niet beweren, dat zg zich zeer gunstig ont wikkelen. verklaarde de woordvoerder van de afdeeling inlichtingen der Japansche regeering. Ik hoop overigens niet, aldus zeide hg, dat de aankomst van Varx Klef fens, den minister van buitenlandsche zaken van de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen, eenigerlei uitwerking zal hebben op het verdere verloop van de onderhan delingen. „Landen gezocht". Het Parijsehe dagblad „Oevre" heeft naar het A.N.P. meldt, dezer dagen een grappige advertentie gepubliceerd, welke in'Fransehe politieke klingen gi'oote vroo- lgkheid veroorzaakt heeft. De advertentie luidde aldus: „Landen gezocht". Gezocht een land, dat bereid is de hulp van Engeland te aanvaarden. Landing van het expeditieleger ver achter het front, totale nederlaag en overhaaste inscheping binnen den kortst mogelyken tgd gewaar borgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1