UIT DE PROVINCIE De plannen tot ruilverkaveling in Z.-Beveland. Verduisteren: Kerk en school Besprekingen met eigenaars en grondgebruikers. Zondag gaat de maan onder te 7.54 en komt tc 22.5$ op. Maandag resp. 8.33 en 0.10 d.a.v. Dinsdag komt de maan te 0.10 op en gaat te 9.19 onder. Walcheren De raad van Vrouwenpolder vergaderde. VROUWENPOLDER. Vrijdagochtend vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Maas. Ingekomen was o.m. een mededeeling van den secretaris-generaal van het departe ment van financiën, dat het bedrag der definitieve uitkeering ingevolge art. 3, letter c, der financiecle verhoudingswet en het bedrag der definitieve uitkeering ingevolge de garantiebepaling is vastge steld op resp. 3134.89 cn 1211.85, als mede een schrijven van den secretaris-ge neraal van het dep. van Binn. zaken, hou dende bericht, dat de rijksbijdrage over het exploitaticjaar 1939-40 in de ten laste der gemeente blijvende kosten van den woning bouw in de afd. Gapinge is vastgesteld op S 490.03. Op een verzoek van hét bestuur van de afd. Walcheren en omstreken van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Ne derland om den veldwachter een gratifica tie in geld te doen uitkeeren, daar door hem voor, tydens en na de oorlogsdagen zware en langdurige diensten zijn verricht, werd afwijzend beschikt. Voorts werd afwijzend beschikt op het verzoek, van het Centraal Bureau voor de Grafische bedrijven om deel te nemen aan de door het dep. van sociale zaken inge stelde wacbtregeling voor de grafische be drijven, op grond van het feit, dat geen gehuwde inwoners der gemeente in de gra fische bedrijven werkzaam zijn, en het in dezen een ongehuwden niet-kostwinner be trat. in verband met het feit, dat dr. M. Tay- telbaum, voorheen wonende te Vcere, ge meentegeneesheer belast met de armen praktijk, zonder eenige voorkennis, zijn woonplaats Veere, op 17 Mei 1940, zonder achterlating van eenig adres heeft verlaten en sindsdien nimmer meer iets van hem is vernomen, werd dr. Taytolbaum met in gang van 17 Mei 1940 ongevraagd eervol ontslag verleend als gemeentegeneesheer. In verband met de vervanging van de tot dusver bestaande belastingen naar het in komen, door één enkele inkomstenbelas ting, werd besloten tot vaststelling van een besluit tot wijziging van de voor 1941 vast gestelde gemeentebegrooting. Op voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten over te gaan tot onderhandschen aankoop van de voor de verbreeding- van den Slikweg naar Kraainest benoodigde perceelsgedeelten en gedeelten zykantweg. Tot leden van- de commissie van onder zoek der door de schoolbesturen :over 1940 ingezonden rekeningen en bijlagen werden benoemd de heeren Dingemanse, Van den Bosse en Maljaars. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den heer Commissaris der Provincie, werd besloten tot vaststelling van een besluit tot wijziging van de ver ordening regelende de eischen van benoem baarheid en bezoldiging van den veldwach ter, een en ander in verband met het bui ten werking stellen van de wettelijke be palingen inzake het capitulantenstelsel. NéSar aanleiding van een schrijven van den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken, werd be sloten, in de Algemeene Politieverordening bepalingen te doen opnemen inzake het sneeuwruimen. Voorts werd besloten tot onderhandschen verhuur van een gedeelte van de gemeente-woningen Gapinge B. no. 9 aan den heer L. J. Kesteloo voor den tijd van twee jaren. Het schrijven van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, inzake, het sluiten van moTestverzekering van gemeente-eigen dommen werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aange- j nomen. Een schrijven van het bestuur van de Vereeniging V.V.V., om vrijheidstelling van de betaling van de harerzijds toegezegde bijdrage in de kosten van de bestrating van den Langeweg werd tot het uitbrengen van advies, in handen gesteld van B. en W. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat B. en W. besloten hebben de uit voering van de werkzaamheden verbonden aan de bestrating van den Zandweg-van-den heer-Hurgronje, den-Slikweg-naar-Kraai- nest, den Melse'sweg en den Zoekweg-I, op te dragen aan gebr. Geldof te Serooskerke (W.) De werkzaamheden zijn bereids aan gevangen. Bij de rondvraag vroeg de heer AREND- SE inlichtingen inzake de invoex-ing van on derwijs in vak J op de lagere scholen. De heer VAN DIS wees op den slechten toe-' stand waarin de bestrating van het in.de gemeente gelegen gedeelte van den Vrou- wenpolder-Serooskerkschenweg verkeert. De heer VAN DEN BOSSE vroeg of ook in 1941 van gemeentewege steun zal wor den verleend aan daarvoor in aanmerking komende "kleine boeren en tuinders, terwijl mede door hem werd gewezen op den slechten toestand van den weg toegang gevende tot den z.g.n. Schotschen Hoek in de afd. Gapinge. Nadat de voorzitter de heeren Arendse, Van Dis en Van den Bosse van antwoord en toelichting had gediend en den heer Van Dis had/medegedeeld, dat de aangelanden van den door hem bedoel den weg zich hebben te wenden tot het gemeente-bestuur van Seroerskerke (W.), bij welk bestuur bedoelde-weg in onderhoud is, werd de vergadering met dankzegging gesloten. BEGRAFENIS P. SIMONSE. VEERE. Vrijdag is op de begraafplaats- te Zandijk het stoffelijk overschot van den heer P. Simonse, in leven lid van den ge meenteraad van Veere, naar zijn laatste ustplaats gebracht, gedragen door vier raadsleden en vier leden van het bestuur der Christelijke school alhier. Aan de groeve bad en las ds. J. Smilt, geref. predikant te Veere, waarna het woord gevoerd werd door den voorzitter van het schoolbestuur, den heer D. Gide- onse, die den overledene als een trouwen medewerker en een behartiger der school- zaken schetste. Het woord was vervolgens aan burgemeester D. Huinink namens het raadscolloge. Spreker zei, dat een karak teristiek van den heer Simonse was zijn trouw, dien hy ons allen heeft getoond. Bijna twintig jaar is hjj lid van den Raad geweest in vele moeilijke tijden. Voor zijn werk zijn wij hem dankbaar. Als laatste spreker richtte de heer L. Dingemanse, namens het bestuur van de Boerenleenbank, het woord tot de aanwe- zigen. Spreker zei, dat de heer Simonse zeventien jaar lid .van het bestuur was ...geweest,waarvan veertien als secretaris. Hjj heeft als zoodanig een voorbeeldigen staat van werkzaamheid en toewijding achter den rug. Mede namens de familie dankte ds. J. Smitt voor de laatste eer aan den over ledene bewezen. paard op HOL. GRIJPSKERKE. Donderdagmorgen span de de zoon van den landbouwer L. een paard voor den veerenwagen, die nog nooit hiervoor gestaan" had. Voor dat de zoon op den wagen gezeten was, rende het paard weg. De vrouw van L. zat alleen' op den wagen. De landbouwersknecht Chr. R. had het,geluk- het paard in woeste vaart bij "den'kop te grjjpen 'en tot stilstand te bren gen. Het paard bekwam geen letsel en de wagen was onbeschadigd. Ook de vrouw kwam er met den schrik af. loop der bevolking. O. EN VJi SOUBURG. In de maand Maart, hebben de volgende personen zich in'dëze gemeente gevestigd: G. Deegens, rijksveldwachter van Am sterdam naar Dijkstraat 52. A. Steketee, scheepsteekenaar van 's-Heer Arendskerke nai/r Vlissingschestr. 111. J. A. H. C. jRaadsen,. -controleur C.C.C. van Schiedam naar Vlissingschestr. 127. A. Willemse Rietveld, zonder van Gouda naar Pas poortstraat 29. A. Amadio, zonder van Maastricht naar Berm weg 39. C. Parent, -bankwerker van Vlissingen naar Spoor straat .74. Mej. L. M. van Daele, dienst bode van Middelburg naar Voorstraat 11. A. Scheffèrs, electricien van Goes naar Aldegondestraat 1. Joh. Post, arbeider van Goes naar Aldegondestraat 3. Wed. P. LorierGroenenberg, zonder van Koude kerke naar Kanaalstraat 26. W. M. Wol- ters, landarbeider van Koudekerke naar Spoorstraat 16. C. A. Weimar, kantoorbe diende van 's-Gravenhage naar Wilhelmi- nastraat 6. Mej. J. M. Rieteco, dienstbo de van Oostburg naar Nwe. Vliss. weg .261. F. van Keulen, zonder van 's-Heer Arendskerke naar Nwe. Vliss. weg 279. A. Martejjn, electrisch-lasscher van Arnemui- den naar Vlissingschestraat 172. W. Sturm, gieter van Nieuw- en Sint Joos- land naar Groote Abeele 15. W. L. Schut, koopman van Middelburg naar Marnix- plem 52. Mej. A. M. E. Verspae, zonder "Van Middel burg naar Mamixplein 21. J. £W. wan Kogelenburg, timmei-man van 's- Heer Ax-endskerke naar Nieuwstraat 15. P. A. de Keyzer, smid van Vlissingen naar ^Spoorstraat. 34.' J. van-den Driest, voor- slager %an VliSsingèn naar de DëCkerë- straat 35. L, de Keyzei-, bankwerker van Vlissingen naar van Tux-nhoutstraat 4. P. de Voogd, metaaldraaier, van Vlissingen naar Nwe. Vliss. weg 125. A. Nieuwen- huijse, scheepsbouwer van 's-Heer Arends kerke naar Aldegondestraat 20. Vertrokken Joh. J. Kotvis, zonder van Vlissingschestraat 96 naax- Vlissingen. C. A. SchoutVan den Bos, buffetjuffrouw van Dijkstraat 47 naar Vlissingen. P. J. van Driel, assistent-ac countant van Nwe. Vliss, weg 141 naar Alkmaar. H. Boerma, zonder van Burcht- straat 3 naar Middelburg. C. F. Castel, bakkersknecht van Kanaalstraat 2 naar Colijnsplaat. J. Heijboer,. wagenlichtér Ned. Sp. van Dijkstraat 36 naar 's-Hex- togenbosch. -Joh. Boogaard, zonder van Nwe. Vliss. weg 53 naar Vlissingen. H. P. C. van Melle, bankwerker van Aldegondo- straat 1 naar Vlissingen. Mej. Joh. de Rijcke, naaister van Groote Abeele 34 naar_ Tienhoven. K. Smit, loods NL., van 'Van Dbornlaan 31 naar Zoutelande. J. -Theuae. electrlsch lasscher van Becius- straat 18 naar Vlissingen. Mej. F. W. de Jonge, zonder van Nwe. Vliss. weg 79 naar Terneuzen. J. F. Briaxs, smid van Voorstraat 3 naar Middelburg,. Mej. J. Flierenbui-g, winkeljuffrouwvan de Deckerestraat 27 naar Middelburg. C. Be suren, landbouwer van Abeelscheweg O 4 naar Middelbux-g. Zuid-Beveland raad van waarde. WAARDE. Donderdag 10 April verga derde de raad dezer gemeente, onder voox-- zitterschap van burgemeester Van Burg. Aanwezig alle leden. De vergadering werd met gebed geopend, waarna de vol gende voorstellen van B. en W. werden aangenomen le. Wijziging begrooling voor den keuringsdienst van vee en vleesch voor het dienstjaar 1940; idem voor het dienstjaar 1941. 2e. Het verleenen van een tijdelijke toelage aan het hooger bezoldig de gemeentepersoneel. 3e. Idem aan den gemeenteveldwachter. Het salaris van den gemeente-ambtenaar ter secretarie werd vastgesteld op 850 met 2-jarige verhoo gingen van 50 en een toelage voor het bezit van diploma gemeente-administratie. Zyn pensioengrondslag werd eveneens vast gesteld op 850. Vaststellen instructie ge meente-ambtenaar. De steunverleening B wordt voor 1941 vastgesteld op 17 x 2 34. ten laste der gemeente. Aangenomen werd het voox-stel van B. en W. tot mede in gebruik geven van het speelterrein aan het bestuur der bijz. lagere school. De gemeentebegrooting dienstjaar 1941 werd vastgesteld op inkomsten en uitgaven van 36.834.24. De kapitaaldienst werd vastgesteld op inkomsten en uitgaven van 12.000. De bcgrooting voor het Burgex'- lyk Armbestuur werd vastgesteld op in komsten en uitgayen van 3596.82 met -een-post onvoorzien van 599.50 en een sub sidie van de gemeente van 500. Even eens werd een voorstel van B. en W. aan genomen om het maken van de nieuwe strfiftt te gunnen aan de firma Duinhouwer te Goes, zijnde de laagste inschrijver voor 11457. De x-ondvraag levei'cie geen bij zonderheden op. KRUININGEN. Vx-ijdagmorgen werd in Hotel „De Korenbeurs" een vergadering ge houden van dc eigenaars en grondgebrui- kers onder leiding van Ir. Dorst, voedsel- commissaris voor Zeeland i.z. bespreking der plannen tot ruilverkaveling. Van deze vergadering hangt zeer veel af voor de te houden stemming op 30 April a.s. In het al gemeen is het zoo, dat men in het begin sceptisch tegenover ruilverkaveling staat, maar wanneer deze is toegepast ziet men er het nut van in. Spr. hoopte dan ook dat de verkaveling voor dit gebied zal door gaan. Na deze openingswoorden droeg ir. Dorst de leiding der vergadering over aan den heer Panhuis, voorzitter van de Cul tuur Technische Commissie. De heer Panhuis deelde mee, dat de plannen door een rasechten Zeeuw zijn ge maakt, n.l. Ir. Mesu en dat deze die plan nen zal toelichten, waarna vragen kunnen worden gesteld. De Cultuur Technische Commissie komt hier vandaag om raad en voorlichting" te geven, aldus spr., maar naar onze meening is verkaveling het beste, wat met deze. beide polders kan geschieden. De vergadering op 30 April zal hierover echter beslissen. Een uiteenzetting van ir. Mesu. Hierna verkreeg de heer Mesu het woord, die een duidelijke uiteenzetting gaf van den gang van zaken bij een ruilverkaveling. Aan de hand van een drietal kaarten van den Kruiningen en Nieuw Olzende Polder (hoogte-kaart: eigendomménkaart; kaart met ontworpen waterloopen en wegen) werd een duidelijk beeld gegeven van den bestaanden toestand. Vooral in den Kx-uinin- gen Polder is het verschik in hoogte aan zienlijk, terwijl deze polder uit zeer,.veel verspreid liggende stukjes grond van één eigenaar bestaat. Men heeft getracht de waterwégen in de laagste gedeelte te leggen en de wegen daarlangs. Langs den Nieuwen Rijksweg loopt op vele plaatsen een paral lelweg of waterweg. Verder is getracht het water langs den kortst mogelijken weg af te voeren. Spr. deelde xpede, dat van een 15 tal per sonen de uitnbodigingsbrlef was terugge komen en dat deze eigenaars toch op het kadaster waren ingeschreven. Dit komt door verandering van eigenaar; sterfgeval enz. Deze nieuwe eigenaars zullen de te naam stelling nog moeten laten wijzigen, anders mag niet gestemd worden op de a.s. ver gadering. Voor deze stemming kan men iemand machtigen. Wie niet stemt of niet aanwezig is, wordt gercht vóór te stem men. Hoe de verkaveling plaats vindt. Aannemende dat tot de verkaveling wordt besloten dan is de gebruikelijke weg als volgt: Er wordt een plaatselijke, commissie be noemd met toevoeging van" een landmeter van het Kadaster. Dé centrale commissie houdt-' op hèt werk der plaatselijke commissie toezicht. De pl. commissie maakt een preciesielijst op van eigenaars, waar alle vruchtgebrui kers, hypotheekhoudérs, enz. op zijn ver meld. Ook, worden door deze Commissie schatters aangesteld. Er wordt getaxeerd in klassen en deze geschiedt heel minitieus. Gebouwen, werken en beplantingen worden afzonderlijk geschat. Wanneer deze twee lijsten klaar zyn, worden die ter inzage ge légd en aan de'eigenaars ter kennis ge- Z eeuwsch - V laanderen Gemeenteraad. OOSTBURG. De raad dezer gemeente zal Woensdag 16 April a.s. des namiddags 3 uur in openbare zitting bijeenkomen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor Voorstel inzake voorbereiding vaststel ling plan van uitbreiding voor de gemeente. Behandeling en vaststelling begrooting voor 1941. Vaststelling beschikbaar te stellen be drag per leerling der openbare lagere school voor 1941. .Vaststelling voorschot voor 1941 voor de bijzondere lagere scholen. AANBESTEDING. CADZAND. Donderdag heeft het bestuur van het calamiteuze waterschap Tienhon derd en Zwarte aanbesteed het herstellen, vernieuwen en onderhouden van werken aan de waterkeering, waarbij de volgende inschrijvingen zijn ingediend P. Cornells te Hoofdplaat voor 5200, P. Mollet te Hoofdplaat voor 5120, I. la Gasse en Zoon te Koudekerke en J. la Gasse te Cad- Cadzand voor 4800. Voor de verpachting van het broed- of mosselzaad heeft ingeschreven Ph. M. Wijne te Philippine voor 405. VOORDRACHT HOOFDONDERWIJZER. ZUIDZANDE. Op dc voordracht voor hoofd van de openbare lagere school te Maarsen (U.) staat als nr. 1 de heer W. J.Kouwe, hoofd van. de openbare lagere school alhier. AANBESTEDING. NIEUWVLIET. Vrijdag j.l. werd in het gemeentehuis alhier door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Ado nispolder aanbesteedhet herstel, dc vernieuwing en het onderhoud der water- keerende werken van den polder. Inschrijvers warenP. Mollet. Hoofd plaat 1460 A. Comelis, Hoofdplaat, 1400 Iz. la Gasse, Koudekerke en Jac. la Gasse, Cadzand, 1382. Doopsgezinde broederschap. Beroepen te Aardenburg ds. J. Meerburg Snarenberg te Haren (Gr.). bracht. Bezwaren kunnen worden ingediend bjj de plaatselijke commissie. Wanneer men niet tot overeenstemming kan komen, kan men in beroep gaan bij den Rechter-Com- missaris en wanneer men dan nog niet is voldaan voor de Rechtbank. Dit laatste op kosten van ongelijk. Aan de hand van al deze gegevens kan de Pl. Commissie advies geven aan de Centr. Commissie tot wijziging van de ont worpen water- en landwegen. Dit alles wordt dan gezonden aan Ged. St. die de finitief vaststellen. Hierna volgen de z.g. wenschvergade- ringeiwMet eventueele rechten en wenschen wordt^ïan zooveel mogelijk rekening ge houden. Iedere eigenaar heeft o.m. recht op evenveel waarde, als hij kavels heeft in gebracht. Hypotheken gaan over op de nieuwe kavels. Pachten worden door de Pl. Commissie geregeld. Waar de nieuwe kavels fN Ook wij staan op den uitkijk. Om voor onze klanten ijveriger dan ooit te speuren naar arti kelen, die voor werkelijk bil lijken prijs een maximum aan kwaliteit bieden. Wij zijn uitnemend geslaagd. Wat denkt U bijv. va/ti een zware mahonie slaapkamer ■met 2 aangebouvjde nacht kastjes en groote 3 deurs lin nenkast, tafel en 2 stoelen voor f 2J/0. konftn te liggen is later in de praktyk en op-kaarten te zien. De notaris maakt een akte van ruilverkaveling pp en hiermee Is het >adhiinistratieve gedeelte af. Aan de water-" ën landwegen is men dan reeds vol op aan het weel:. De kosten komen ten laste van verschillende departementen. De eigenaars moeten de eventueel meerdere waarde van hun grond betalen. 5 ge durende 30 jaax-, wordt verrekend b\j de grondbelasting. Ook de heer Mesu was van "meerling, dat ruilverkaveling voor deze pol ders een zegen zal zijn. Vragen. Hierna werd men in de gelegenheid ge steld vragen te stellen, waar een druk ge bruik van werd gemaakt, De heer Vreeke vroeg naar de diepte van de watergangen. De heer Mesu antwooi'dde. dat het polder- peil eerst was vastgesteld op 1.90 M.- N.A.P. Dit zal moeten verlaagd worden tot 2.30 M.-N.A.P. De afmetingen zijn zoo danig vastgesteld. Toen prof. Visser op dracht kreeg voor het electr. gemaal, .ver den de pompen gegarandeerd op 120 M3 wa ter per minuut bij een opvoerhoogte van M5ö._.Dit is gezien de grootte van den Kruiningen Polder 7.4 M3 per minuut per 100-h.a. Dit is aan den krappen kant, maar toen was niet te voorzien dat men nieu we waterloopen zou maken. By toevoeging van den Nieuw Olzendepolder zou dit log xninder worden n.l. 6.7 M2 per min. per 100 ha. Bij goede bemaling moet het 8 M3 per min. per 100 ha. zijn. Wanneer bij de beproeving van het ge maal mocht blyken, dat de capaciteit groo- ter is dan gegarandeerd, zou de Nieuw Olz. Polder er by kunnen worden bemalen. De diepte der leidingen wordt zoo groot, dat goede afvoer is verzekerd. De heer Van Hootegem stelde namens de Dorpsvereeniging meerdere vragen over den loop van verschillende ontwor pen waterwegen en verharde wegen. Be zwaren hiertegen kunnen worden inge diend bij later te benoemen PI. Com missie. De lengte der kavels was volgens "de zen spreker te groot: vooral voox- -de kleine grondbezitters. Ook kan de grond worden verkocht, wat betreft de ruilver kaveling. By eventueele verkaveling zal in de hand worden gewerkt, dat menschen uit Kruiningen hiex-aan kunnen arbeiden. De heer Kosténse bepleitte, dat do dijkgraaf hoogerc bevoegdheid moet yër-_ krijgen, anders worden de sloten weer niet goed onderhouden. Hoe geschiedt de taxa tie na dé verkaveling, ook van boomgaar den? De fièer Mesu voorziet niet, dat de slo ten slecht zullen worden onderhouden. Dé' waarde van den grond wordt geschat naar herfst 1939. Wanneer de verkaveling af is, is niet vooxnit te zeggen hoe dan wox-dt getaxeerd. Voor boomgaarden wordt de beplanting appart getaxeerd. De heer De Groot is bang dat de loo- .nen te laag zullen liggen. Zuilen de te werkgestelde arbeiders een uurloon vart 32 cent of van 26 cent verkrijgen Ir. Staf zei, dat alle mogelijke pogingen in het werk worden gesteld de menschen van hier te werk te «tellen. De bedoeling ia de Ioonen gelijk te stellen aan de land- arbeidereloonèn. Er zijn echter bepalingen, die de zaak bemoeilijken. De heer Mesu deelde nog mede, dat er Donderdag een zeer belangrijke bespre king betreffende deze kwestie in Den Haag plaats vond. De burgemeester van Kruinixxgen toe" pleitte ook het tewerkstellen van Krui- ningsche arbeiders en verder vroeg spr. of het niet mogelijk was een snellere vex-- binding met het "station tot stand te bren gen. De voorzitter zegde ook alle medewer king toe om de menschen hier te houden. Wat de tweede vraag betreft, dit is mis schien wel te regelen met de plaatselijke commissie. De heer De Vink, inspecteur der werk- veiTuiming, deelde een en ander mede over de loonen en plaatsing van arbeiders in het inundatiegebied. De heer Kole vroeg hoe de scheiding wordt tusschen de kleine kavels. Door slootjes, zooals nu het geval is. Den burgemeester van Yerseke en de bewoners van zijn gemeente had de gang van zaken voor 100 teleur gesteld. Het plan is volgens spr. totaal ongeschikt en afzonderlijke behandeling van Olzende pol der en Kruiningsche polder is zeer ge- werfscht. Spr. zag gaarne nog een vergadering te Yerseke voor den Olzende polder. Liefst vóór de stemvergadering. Een kleine min derheid moet gaan mee stemmen met een groote meerdex-heid. Nieuw Olzende polder is 10 maal kleiner dan de Kr. poldei". Welke garantie kan ir. Mesu ons geven, dat aan den wensch van den Nieuw Ol zende polder zal worden tegemoet geko men? Het vertrouwen in den Cultuur Techn. Dienst is geschokt. De heer Mesu zei, dat splitsing onmo gelijk is, ómdat het als één ruilverkave- lingsblok wordt beschouwd. Ook kan on mogelijk nog vèór 30 April een vergade ring te Yerseke worden gehouden. Be- zwaren kunnen nu naar voren worden ge bracht. De Centrale Commissie zal geen advies geven om den Olzende polder van den Kruiningschen polder te schelden. De heer M. A. Kostense vroeg of er zal worden geëgaliseerd en of die kosten over het geheel worden verrekend. De heer Mesy zei, dat ieder geval af zonderlijk wordt bekeken. De kosten heb ben er niet mee te maken, want de waar devermeerdering is maatstaf. De heer Mol vroeg of toewyzing der nieuwe kavels vóór den herfst mogelijk is. Zulks in verband met aanplant van nieu we boomgaarden. Ir. Mesu meende van niet. Dit wordt wel herfst 1942. De heer De Graaf vroeg de meening van ir. Mesu over den duur van het werk. De vrdag is hoeveel ax-beiders we Imjgen, waarna de heer Vink meedeelde, dat het plan is berekend naar werk voor 3500 man-weken. Wanneer 300 arbeiders win ter en zomer doorwerken, wordt het dus drie jaar. De heer De Graaf drong aan op zoo snel mogelijk afwerken. Wanneer het werk klaar is, zal de structuur van den grond nog niet zijn zooals vóór. de inundatie. De waarde zal ver beneden de waarde van herfst 1939 zyn. De heer Mesu zei dat dit niet geeft. De waarde na de verkaveling wordt ge taxeerd. De mindere waarde wordt uit gekeerd. De heerDe. Puttèr uit Yerseke meende dat prof. Visser een fout gemaakt heeft door het gemaal met zoo kleine capaci teit te plaatsen, waartegen de heer v. Hootegem opkwam. Prof. Visser heeft een gemaal ontworpen voor den Kruiningen Polder. De heer Lindenbergh vroeg wat de taak van het Polderbestuur is tydens de ver kaveling en aan wien het eigendom, van slooten en wegen komt. De heer Mesu zei dat de taak van het Polderbestuur zoo lang mogelijk dezelfde blijft. De eigendommen van slooten en wegen wordt door G. S. aan een publiek rechterlijk lichaam toegewezen. De Plaatselijke Commissie wox-dt be noemd door G. S. uit voordracht door de burgemeesters der betrokken gemeenten opgemaakt, gehoord de centrale commissie en plaatselijke herbouworganisaties. Hierna sloot de heer Panhuis dit eerste gedeelte der vergadering en gaf de leiding over aan ir. Dorst voor het gedeelte Scha devergoeding. De scliadevergoeding. lx-. Dox-st gaf het woord aan den heer Groeneveld, lid vaxx de Advies Commissie vorderingen. Deze gaf een uiteenzetting hoe de inun- datieschade wordt geregeld. De schade is te verdeelen in kapitaalschade en bedrijfs schade. Bij beëindiging van de ruilverka- veling zal de waarde van dexx grond lager zijn dan vóór herfst 1939. Dit verschil in waarde wordt uitbetaald. Aan de grondgebruikers zal bedrijfs schade worden uitgekeerd. Deze is voor bijna 100 duidelijk door de bedrijfsboek- houding na te slaan. Hieruit kan men zjen wat dit en latere jhren wordt gemaakt en wat de opbrengst was vóór inundatie. Dit mindere wordt uitgekeerd tot de Ruilver kaveling klaar is. De eigenaar-exploitant van een boomgaard zal worden vergoed de verkoopwaarde van vóór de inundatie. Hierin is dari begrepen de waarde van den boomgaard plus de opbrengst in de ko mende jaren. Voor bedrijfsschade aan boomgaarden zal worden vergoed de bruto opbrengst, verminderd met de niet gemaakte afleve- ringskosten. Dit zal wel pl.m. 20 25 van de ge schatte kapitaals waarde van den opstand •zyn. Voor elk bedrijf is dit niet afzonder lijk vast te stellen. Alleen wanneer men een hoogeren opbrengst kan aantoonen. Bedrijfsschade wox-dt vergoed tot men kan beginnen met nieuwen aanplant. Dit mo ment wordt bepaald op advies van een tuinbouwconsulent. Alle verminderde uitkomsten door uit voering der ruilverkaveling worden ver goed als bedrijfsschade'. De gevolgen vaxx de inundatie zijn we niet te boven wan neer de verkaveling af is. Dan zal het verschil in opbrengst moeten worden uit betaald. Na deze uiteenzetting werden nog en kele vragen gesteld, o.m. of er rekening is. gehouden met renteverlies; een reden tot pachtvermindering. Renteverlies is niet noodig, want' er wordt geen rente geheven; pachtvermin dering is zeker niet noodig. De heer Scheele-de Putter vroeg nog een voorschot op het geld, waar de eige naar-gebruiker recht op heeft. De heer Van Brandere zei, dat er ge legenheid toe bestaat dit aan. te vragen. Daarna sloot ir. Dorst deze druk be kochte vergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3