Provinciale Zeeuwsche Courant WINTERHULPifSNEDERLAND Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DUITSCHE EN ITALIAANSCHE TROEPEN ONTMOETEN ELKAAR. Hernieuwde aanval op Birmingham. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 88 ZATERDAG 12 APRIL 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per w««k of 2.42 per kwarUal Franco per post -2.63 par kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 11.65, iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels i0.55# iedere regel meer 11 et (ma*. 8 regels), POSTREKENING 35 93 00 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS 0CHR1DA DOOR DE ITALIANEN BEZET. Van het front meldt StefaniItaliaan sche troepen hebben gisteren de stad Ochrida, gelegen aan de-Oostzijde van het Ochrlda-meer, bezet. In dezelfde zone van Ochrida, ten Noor den van het Ochridameer, hebben gemoto riseerde colonnes Bersaglieri een Duitsche gevechtsgroep ontmoet. Daardoor is in Zuid-Servië het contact tusschen de Duit sche en Italiaansche troepen tot stand gekomen. Telegram van Hitier aan Mussolini. De Führer heeft het volgende telegram aan den Duce gezonden „Duce Nu Duit sche en Italiaansche afdeelingen elkaar voor het eerst op het Yoegoslavische oor- logstooneel de hand reiken, zend ik u mijn hartelijke groeten. In trouwe kameraad schap. Adolf Hitler." 40.000 KRIJGSGEVANGENEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Betreffen de de gevechten, welke geleid hebben tot de vernietiging van de vijandelijke strijd krachten in. Zuid-Servië wordt gemeld, dat het aantal krijgsgevangenen verdubbeld, d.w.z. tot 40.000 gestegen is, en dat de buit aan stukken geschut tot 200 verhoogd is. Het D.N.B. verneemt, dat den Duitschen troepen op den Balkan een Engelsch bevel bekend is geworden, dat gericht is tot de in Macedonië in de tweede verdedigings linie staande Britsche troepen en aldus luidt„Linkervleugel bedreigd, trekt te rug". Meji constateert ten aanzien van dit Britsche bevel, dat het de bedoeling ont hult, thans ook de Yoegoslaven aan hun lot over te laten en zich zelf zoo snel mo gelijk in veiligheid te brengen, zonder op den bondgenoot acht te slaan. DE GEVECHTEN bw A GRAM- Uit Berlijn meldt het D.N.B. In den loop van Vrijdag zijn sterke Servische troepenconcentraties door Duitsche duik bommenwerpers ten Westen van Agram op vernietigende wijze aangevallen. De mo- reele uitwerking op de marcheerende co lonnes was zoo sterk, dat de niet vernie tigde troependeelen witte doeken" uitspreid den en zich aan de hen achtervolgende eenheden van het leger overgaven. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Duitsche gevechtsvliegtuigen de aanvallen op verkeerspunten op den Balkan voortge zet. Met succes zijn spoorwegen gebom bardeerd, die voor de troepentransporten en de verbindingen van den vijand van be lang zijn. Een militaire trein, die in de richting van Ljoebljana reed, is tot ont sporing gebracht. NIEUWE DUITSCHE AANVAL OP SALAMIS. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op nieuw een aanval met buitengewoon goed succes ondernomen op bij elkaar liggende vijandelijke schepen op de reede van Salamis in Griekenland. Hoewel nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn, staat vast, dat een schip van 3.000 b.r.t. tot zinken is gebracht en 33.000 b.r.t. scheeps- ruimte zwaar beschadigd is. HONGAARSCHE TROEPEN BEREIKEN GESTELDE DOELEN. Naar het Hongaarsche Telegraafagent- schap meldt, hebben zwaar gewapende af deelingen Zuid-Slavische Granitsjaren Donderdagochtend bij Mohacs een aanval gedaan op Hongaarsche grensposten, die den strijd met den numeriek sterkeren vy- and aanvaardden en hem na een hevig ge vecht terugdreven. De Hongaarsche gezant te Belgrado heeft per radio opdracht ge- kregen by de Zuidslavische regeering krachtig te protesteeren tegen dezen nieu wen aanval op Hongaarsch gebied. Naar de chef van den Hongaarschen ge- neralen staf meedeelt, hebben de Hongaar sche troepen de grens van het ver drag van Trianon tusschen den Donau en de Theiss, alsmede in den zoogenn. Baranya:driehoek tusschen den Donau en de Drave overschreden. De troepen hebben den lien April, ondanks het hier en daar geboden taaie vijandelijke verzet in ver sterkingen, overal huh gestelde doelen be reikt. YOEGOSLAVISCHE VLIEGTUIGEN NAAR VREEMDEN BODEM GEVLUCHT. Naar het commando van den Hongaar schen luchtafweer meldt zyn gistermiddag op groote hoogte verscheidene Zuidslavi sche vliegtuigen gezien, die uit Zeven burgen kwamen, in een boog om Boe dapest heenvlogen en ten Noorden van Vac. verdwenen. Men acht het waarschijn lijk, dat deze toestellen naar een vreem den staat zijn gevlucht. Deze indruk wordt versterkt door de omstandigheid, dat een Zuidslavisch vliegtuig een noodlanding heeft gemaakt bij Nagabanja in Noord- Zevenburgen. Te Mamaia bij Konstanza is een Zuid slavisch militair vliegtuig geland. De beide inzittenden, twee Zuidslavische vliegerof ficieren, gaven zich aan de Roemeensche autoriteiten over. DE ENGELSCHE TROEPEN OP DEN BALKAN. Uit Sofia meldt het D.N.B. Uit Athene wordt gemeld, dat de Engelsche militaire autoriteiten verscheidene vrachtschepen, die met Engelsche troepen naar Griekenland zijn gekomen, in de haven van den Piraeus hebben achtergehouden. Deze maatregel wordt opgevat als een teeken, dat de En- gelschen de schepen willen gebruiken. Voor het wegvoeren van de Engelsche troepen uit Griekenland. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit, dat verscheidene Engelsche troepentransporten, die uit Egypte hadden moeten komen en waarvoor men in Griekenland reeds maatregelen had genomen om ze te ontschepen, niet zijn aangekomen. Naar Reuter meldt is luitenant-gene raal Sir Henry Maitland Wilson met het opperbevel over de Britsche troepen' in Griekenland belast. Hij staat, zoo wordt verder gemeld, onder het opperbevel van generaal Papagos. DE ZELFSTANDIGE STAAT KROATIË. Volgens een bericht van den omroep te Agrarn heeft generaal Kwaternik. die in opdracht en uit naam van dr. Pawelitsj den zelfstandigen Króatischen staat heeft uit geroepen, Petar Petcowitsj benoemd tot chef der veiligheid. Generaal Kwaternik heeft voorts alle Kroatische officieren en manschappen uit- genoodigd den eed op den zelfstandigen Króatischen staat af te leggen. ajücRikaansche persstemmen. De Nèw Yorksche bladen noemen die be zetting -van Saloniki en de ontwikkeling van den oorlog op den Balkan een zware nederlaag voor Engeland en zjjn bondge- nooten. In reusachtigen opmaak worden de berichten over de verrassende Duitsche successen gepubliceerd en uitvoerig be sproken. In eenige bladen geeft men uiting aan de hoop. dat de Britsche troepen verandering in den toestand zullen bren gen. Ook uit de verklaring van Churchill maakt men op, dat de toestand ernstig is. De „New York Times" schrijft o.a. Reeds na vijf dagen bliksemoorlog op den Balkan en twee weken woestijnoorlog wankelt de Britsche positie in het Ooste lijk deel van de Middêllandsche Zee. Wan neer de Duitsche oorlogsmachine thans niet tot staan wórdt gebracht, dan zal Engelands heerschappij ter zee in het niet verzinken. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat de zware tegenslagen sneller en met vreeselijker kracht aangekomen zijn dan men heeft verwacht. Binnen een periode van vijf dagen heeft de gepantserde Duit sche vuist Yoegoslavië met een enkelen slag vernietigd. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht gisternacht een nieu wen aanval op het wapeningscent rum Birmingham gedaan. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen lieten bommen van elk kaliber op wapenfabrieken en ravitaillee- ringsbedrijven vallen. Verscheidene uitge strekte branden werden waargenomen. Kleinere afdeelingen hebben, eveneens met succes, een haven aan de Zuidkust aange vallen. Engelsche vliegtuigverliezen. Naar het D.N.B. verder verneemt, zjjn Donderdag, toen eenige Engelsche bom menwerpers boven Duitsch gebied tracht ten te komen, nog twee gevechtsvliegtui gen vanhet type Bristol Blenheim door afweergeschut neergehaald, zoodat de vij and by deze poging in tótaal drie vlieg tuigen verloor. By een aanval op de Fransche kust zijn twee vijandelijke ge vechtsvliegtuigen door afweergeschut neer gehaald. Bij een gistermiddag ondernomen poging om het Noordwest-Duitsche kustgebied bin nen te vliegen is opnieuw een Engelsch ge vechtsvliegtuig van het type Bristol-Blen heim door de Duitsche luchtdoelartillerie neergeschoten. Bovendien is in den loop van den mid dag een vijandelijk vliegtuig door Duitsche Messerschmitt-vliegtuigen tijdens een actie van jachttoestellen tegen de Britsche kust neergeschoten. Voorts meldt het D.N.B. dat b^ een actie van Duitsche jachtvliegtuigen tegen Malta tijdens een hevig luchtgevecht drie Engel sche Hurricane-vliegtuigen zijn neerge schoten. Op de Sipka-pas langs stéile rotswanden van het moeilijk begaanbare Balkan landschap kronkelt zich de belangrijke verkeersweg van Bulgarije. Zware Duitsche artillerie daalt een berg af. (Foto Atlantic). DE KOMENDE LUSTENCOLLECTL Nog eenige dagen scheiden ons van de komende lijstencollecte ten bate van het werk van Winterhulp Nederland. Van 15 tot en met 20 April (in sommige gemeen ten is deze periode iets grooter) zullen door het geheele land de ijverige collec tanten van Winterhulp zich weder aan de woningen van alle Nederlanders ver voegen met een dringende bede om -een offer voor.de leninging van de nooden van éen breede massa van behoeftige landge- nooten. Herhaaldelijk is te dezer plaatse reeds uiteengezet, hoe ontzaglijk groot deze nooden zijn en helaas moest ook telkens weer geconstateerd worden, dat de inge zamelde gelden nog bij lange na niet vol-' doende waren om allen nood te lenigen, al waren de resulta ten op zichzelf beschouwd niet geheel -en al onbevredigend. „Het kan echter beter en-het-moet béter" moge daarom het devies zijn voor de komende collecte en wanneer ieder Nederlander de volgende week zijn plicht doet jegens zijn behoeftige medeburgers, dan kan het niet anders, of deze inzame ling zal een x-ecord-succes boeken; Maar dan moet ook een ieder, die maar iets kan missen, daadwerkelijk me dewerken en zich met liefde een offer willen getroosten. Elk offer uitf plicht geboren en met liefde gebracht, zal de voltooiing van het mooie sociale werk van Winterhulp verge makkelijken en wederom zal dan uit tien duizenden gezinnen een dankbede kunnen opgaan voor het 'resultaat, van deze blijken van gemeenschapszin. Want gemeenschapszin moet de grond slag zjjn voor het doen slagen van deze actie en daarom mag niemand zich aan de daaruit voortspruitende plicht tot of feren onttrekken. Reeds veel leed heeft Winterhulp Neder land dank zij veler medewerking kunnen verzachten, maar haar arbeidsterrein bleek zoo omvangrijk, dat voor het bereiken van het gestelde doel ook de hulp van die Nederlanders, die 'tot dusver om welke re den ook zich nog afzijdig hielden, niet kan worden ontbeerd. Wie van de noodzakelijkheid daarvan is doordrongen, zal met liefde zijn steentje bijdragen voor het brengen van vreugde in de gezinnen van hen, die nog op steun van anderen aangewezen zijn. En ook dan zal eerst met recht verwe zenlijkt zijn de leuze: Voor het volk, door het volk. NIEUWE EIERPRIJZEN VASTGESTELD. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend Begin November 1940 wérden maxi mumprijzen vastgesteld voor den verkoop "in eieren. Het lag daarbij in de bedoeling de groo te prijsschommelingen. zooals deze vroe ger opt-aden, onmogelijk te maken en slechts te onderscheiden tusschen een z.g. winterprijs en een „zomer"-prijs. In het algemeen zal de winterprijs iets hooger liggen dan de prijs, die'geldt in den tijd van de grootste productie. Intusschen zijn onlangs de veevoeder- prijzen verhoogd. Van een verhooging van den intei-prys op eieren is echter afgezien, o.a. omdat thans tot vaststelling van een zomerprijs is overgegaan, waarin met de nieuwe veevoederprijzen volledig kon wor den rekening gehouden. Voor de prijzen, zooals deze met ingang van 14 April gelden voor producent" en den handel, wordt verwezennaar de afzonder lijke perspublicatie. De winkelprijzen zijn thans met inbe grip van de omzetbelasting vastgesteld voor Klasse I (eieren van ten minste 65 gram) op 9 cent per stukklasse II (eieren van ten minste 60 gram) op 8f2 cent per stuk klasse m (eieren van ten minste 55 gram) op 8 cent per stuk klas se IV (eieren van ten minste 50 gram) op 1/>- cent per stuk; klasse V (eieren van De toestand der rijksfinanciën. De gewone staatsuitgaven bedroegen in 1938 704 millioen, terwijl de oorspron kelijke raming voor 1939 en 1940 respec tievelijk 745 en 741 millioen beliep. Dat is dus heel wat meer dan in 1900, toen er nog slechts 149 millioen werd uitge geven. De inkomsten hebben deze gewel dige stijging in den uitgavenlast niet al tijd bij kunnen houden. Vooral in de de pressiejaren sinds 1931 bleken er regel matig groote tekorten te zijn. Door verbe tering in den economischen toestand lie pen de belastingopbrengsten echter dus danig op, dat de boekjaren 1937 en 1938 met een overschot onden worden afgeslo ten. In 1938 bedroeg dit 32 millioen. Voor 1939 'werd een tekort van 28 mil lioen geraamd en voor 1940 een voordee- lig slot van 549.000. De beslissingen brachten in 1938 600 millioen op., een record dat alleen in het tijdvak 1920—1924 door de heffing der oorlogswinstbelasting is overtroffen. Per hoofd" der bevolking beliep de opbrengst in dit tijdvak 86 en in 1938 69. Voor 1940 werd zelfs een belastingopbrengst van 630 millioen geraamd. De gevestigde schuld had op 1 Januari 1941 de ongekende hoogte van 3600 mil lioen bereikt. De vlottende schuld is in één jaar tijd met 664 millioen gestegen tot het record van 1742 millioen op 1 Januari 1941. Bovenstaande gegevens zjjn ontleend aan de zoo juist verschenen statistiek der rijks financiën 1940. ten minste 45 gram) op 7 cent per stuk klasse VI (eieren van ten hoogste 45 gram) op Sy2 cent per stuk. De „Provinciale Zeeuwscho Courant" zal Maandag (Tweeden Paaschdag) niet verschijnen. EEN CONFERENTIE TE MANILLA. DE GEMEENSCHAPPELIJKE VERDEDIGING VAN HET VERRE OOSTEN BESPROKEN. E^n bericht uit Manilla óp de Philippij- nen, meldt dat Donderdag aldaar een con« ferentie is afgeloopen welke twee dagen geduurd heeft, en waarin Engelsch-Ameri- kaansch-Nederlandsche besprekingen ge voerd zijn over een z.g. gemeenschappelijke" verdediging in het Verre Oosten, de eerste in haar soort in den Orient sinds het uit breken van den Europeeschen oorlog. Nu dö besprekingen voorbij zijn, is luchtmaar- schalk Sir Robert Brooke Popham, de op perbevelhebber van de Britsche strijdkrach ten in het Verre Oosten en Britsch afge vaardigde op de conferentie van Manilla', gistermiddag per vliegtuig naar Singapore vertrokken. Tevens zijn minister van Klef- fens en zijn gezelschap, die op weg waren naar Batavia en hun reis te Manilla hadden .onderbroken om aan de conferentie deel te nemen, per vliegtuig naarNederlandsch Indië doorgereisd. Het nauwkeurig karakter van de bespre kingen tusschen de drie delegaties blijft een voorwerp van gissingen, daar alle af gevaardigden weigerden zich over de be handelde onderwerpen uit te laten. De hoo- ge 'commissaris der Ver. Staten. Francis Say re, die door journalisten werd aange klampt toen hy zich gereed maakte naar het buitenverblijf Baguio nabij Manilla te vertrekken, verklaarde, da,t de Engelsch- Amerikaansch-Nederlandsche besprekingen uitsluitend gediend hadden om „algemeene inlichtingen" uit te wisselen. Hij weigerde over de bijzonderheden uit te weiden. Japansche verklaringen. Met betrekking tot de conferentie van Manilla verluidt, naar Domei meldt, dat tijdens de daar gevoerde besprekingen het program voor een gemeenschappelijke ver dediging van het Verre Oosten tusschen de V. S. en Engeland vaste vormen heeft aan genomen. al is er officieel over het resul taat der besprekingen niets bekend ge maakt. Men mag aannemen, dat ook de positie van Nederlandsch-Indië binnen het bestek van dit militaire en economische front is opgehelderd en dat de handelsbe sprekingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië te berde gebracht zijn. „De Japansche regeering slaat na de con ferentie van Manilla de ontwikkeling der gebeurtenissen aandachtig gade", aldus' verklaarde Koh Isjii, de waarnemend woordvoerder van het bureau van inlichtin gen aan de buitenlandsche journalisten. Ge vraagd naar het feit, dat van Kleffens, de minister van buitenlandsche zaken van de Nederlandsche emigranten-regeering te Londen, aan de conferentie van Manilla heeft deelgenomen, verklaarde de woord voerder, dat diens deelneming „zeer opval lend" is. Hij voegde hieraan het volgende toe „zy schijnen erg zenuwachtig te zyn, hoewel wy geen territoriale verlangens in het gebied van de Zuidzee hebben. Onze belangstelling aldaar heeft alléén betrek king op economische factoren." Verder wenschte de woordvoerder zich hierover niet uit te laten. Hij zeide slechts „wij moeten uitkijken, wat onze buren doen." Matsoeoka te Moskou teruggekeerd. ONDERHANDELINGEN OVER EEN HANDELSVERDRAG. Uit Moskou meldt het D.N.B. De Ja pansche minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, is gistermorgen van zyn bezoek aan Leningrad in Moskou teruggekeerd. Des middags vond tusschen Matsoeoka en Mo- lotov de derde bespreking plaats, die meer dan twee uur heeft geduurd. In Japansche kringen verluidt, dat dooi de besprekingen verschillende kwesties zijn opgehelderd. Uit Tokio meldt' Domei, dat de woord voerder van het inlichtingenbureau der Ja pansche regeering heeft medegedeeld, dat volgens een verklaring van den ondermi nister Ohasji de onderhandelingen voor een handelsverdrag tusschen Japan en de Sov jet Unie vrywel voltooid zijn. De woord voerder zeide, dat alle punten van belang besproken zijn. De overeenkomst zal hoofd zakelijk op het stelsel van ruilhandel be rusten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1